Raadsleden peilden de mening van een wethouders-forum „Schouwspelers" hadden goed succes in de Doelenkazerne Leids repetitor trachtte hospita uit haar huis te zetten Tijdelijke snelheidsbeperking beter dan „half" zondagsrijverbnd Leids Vrouwengilde gaf geslaagde voorlichtingsavond RIEN RITTER stadsbeiaardier VRIJDAG 25 JANUARI 1957 DE DEJDSK COURANT PAGINA 5 Statenkring Leiden van K.V.P. Gemeenteraadsleden uit de Staten kring- Leiden van de K.V.P. waren gisteravond bijeen in „In den Ver gulden Turk" te Leiden om eens van gedachten te wisselen over bepaalde vragen en moeilijkheden. De voorzit ter, de heer P. Oosterveer, stelde in zijn openingswoord het forum voor, dat bestond uit de heren W. F. v. Dam, Hillegom, J. W. Lefeber, Lisse, S. Menken, Leiden en P. G. F. Ver geer, Warmond, allen wethouder in hun gemeente. De eerste vraag betrof een onder werp, dat gezien de algemene be schouwingen bij de begrotingen ieder raadslid ter harte gaat, name lijk de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten. Maar in het bij zonder werd geïnformeerd naar de betekenis van de woonplaatsbelas ting, zoals deze wordt voorgesteld in het rapport Oud. Geen van de forum leden was enthousiast over een der gelijke belasting. Plaatsen als Hil versum en Wassenaar, die veel in woners met grote inkomsten hebben, zouden er wel bij varen. Arme ge meenten, die 't hardst om meer arm slag zitten te springen, zouden er de dupe van worden, tenzij er een ze kere overheveling zou plaats vinden. De eindconclusie was: Geen dood ge boren kindje, maar zeker ook geen herstel van de gemeentelijke auto nomie. Pachters. Een belangrijk vraagstuk, dat bij de uitbreidingen van de gemeenten vaak aan de orde komt, betrof de mo rele verantwoordelijkheid vooi; pach ters. Als de eigenaar van de gronden is schadeloos gesteld, blijft er dikwijls een probleem over: Dat van de pach ter, die brodeloos wordt. Een ge meente kan bij voorbeeld grond ko pen voor woningbouw, rustig wach ten tot de pacht afloopt en dan zeg gen: „Pachter, u moet vertrekken". Het forum keurde een dergelijke handelwijze af. Als de pachter uit zijn broodwinning wordt gestoten, dient de gemeente een ander stuk grond voor hem te zoeken en als dit niet direct succes oplevert voor een bepaalde periode een schadeloosstel ling te geven. Men ontveinsde zich niet, dat dergelijke kwesties vaak veel voetangels en klemmen hebben. De verbetering van polderwegen, vooral als deze verbindingswegen zijn, werd belangrijk geacht, maar toch niet in de eerste plaats gezien als een taak van de gemeente. De polders dienen zich met subsidie aanvragen te richten tot de provincie. Onrendabele gebieden. Ook het aansluiten op water, gas en elektrische bedrijven van wonin gen in de zogenaamde onrendabele gebieden kwam natuurlijk aan de orde. Het forum ging van het stand punt uit, dat hier de bereidheid om te helpen bij de overheid aanwezig moet zijn. Anderzijds dienen de be langhebbenden ook hun offer te wil len brengen. Soms komt het voor, dat er tien belanghebbenden zijn, van wie slechts zeven in de kosten willen bijdragen. In dit verband werd het van belang geacht om een zoda nige regeling te treffen, dat de wei geraars later niet kunnen profiteren van de offers van anderen; zij beho ren, indien zij later wel aangesloten worden, hun bijdrage in de totale kosten alsnog te betalen. Overigens wenste het forum bij het aanpakken van dit probleem onder scheid te maken tussen beslist nood zakelijke voorzieningen, b.v. in ver band met de volksgezondheid, en zeer wenselijke. De stappen ter oplossing van dit vraagstuk kunnen dan Qver een aantal jaren worden uitgesmeerd. Rendabel of niet. Samenhangend met dit probleem kwam nog aan de orde de kwestie „Moet een overheidsbedrijf rendabel zijn?" en „Prijsstijgingen". Het forum wenste rendabele overheidsbedrijven o.a. omdat zonder winst nooit de kwestie van de aansluiting van de onrendabele gebieden uit de wereld geholpen kan worden. Nog vele andere zaken, die men regelmatig in de raadsverslagen te genkomt, werden besproken o.a. sub sidies, grondbedrijf, aanbestedingen en dergelijke. De heer P. Oosterveer vatte de conclusies telkens samen en wist met 'n kwinkslag de discussies in de juiste banen te houden en de gehele avond een gezellige -sfeer te geven. In zijn slotwoord kon hij vaststellen, dat de opzet, „Iets van elkaar te leren", ge slaagd was. WIE HEEFT DIE AANRIJDING GEZIEN? Woensdag j.l. omstreeks tien voor half een vond op het Noordeinde een aanrijding plaats. Een perso nenauto, rijdende in de richting Vermakelijke comedie „De Huzaren". Met deze aller- vermakelijkste klucht kwamen „De Schouwspelers", die in Leiden zo langzamerhand geen onbekenden meer zijn, gisteravond in de grote kantinezaal van de Doelenkazerne goed voor de dag. Enthousiasme en temperament zijn voor de meeste leden van deze Haagse toneelgroep geen vreemde begrippen. Zelden zag men hen met zoveel vaart comedie spelen. Voordat zij op de planken versche nen was het woord aan adjudant J. Nieuwenstein, die op deze avond in het bijzonder welkom heette het hoofd van de Dienst Welzijnszorg Leger, luit.-kolonel Danckaarts, de commandant van de Doelenkazerne majoor Everts, alsmede het hoofd van de afdeling Recreatie Dienst Wel zijnszorg Leger, kapitein v. d. Hum. Hij deelde voorts meae, dat de in Leiden gelegerde militairen een aan tal bijzonder leerzame lezingen te wachten staat in de naaste toekomst. Zo zal de journaliste Mary Pos komen spreken over haar bevindingen in het buitenland, terwijl Thom Keiling een causerie zal houden over Braziliaanse muziek. Een lezing over het Deltaplan staat eveneens op het programma. Na deze inleiding was het de beurt aan „de Huzaren", twee goedige maar o zo domme jongens, die dienst had den genomen in het leger van de grote Napoleon en in Italië terecht waren gekomen. Een inwoner van het dorpje in de omgeving waarvan zij zich ophielden, had de paarden van de militairen aan het schrikken ge maakt, waardoor deze zonder be rijders op hol sloegen. De huzaren nu zaten in een uiterst moeilijk par ket, want ook zij gingen niet vrij uit. De krijgstucht immers schrijft voor, dat een huzaar, die te voet gaat, zijn paard voortdurend bij de leidsels moet houden. Het niet navolgen van dit bevel kan de doodstraf tot gevolg hebben. Beide soldaten besluiten een valse verklaring betreffende het inci dent samen te stellen. Dit laatste zeer in het nadeel van de familieleden van degeen, die alle ellende eigenlijk ver oorzaakt had. Tal van grappige ver wikkelingen volgen hierop en het kan haast niet anders of ook in dit geval geldt eind goed al goed! Kortom, het was zeer lichte kost voor de mannen van de Koksschool, maar ook door de Haagse tonelisten op bijzonder sma kelijke wijze opgediend. Het stuk werd met grote aandacht gevolgd en na afloop van de voorstelling waren er bloemen voor de dames. Met een hartelijk applaus namen de militairen afscheid van „De Schouwspelers", die ongetwijfeld spoedig weer eens terug zullen keren. Hun succes staat bij voorbaat vast! Leidse Universiteit Geslaagd voor het doet. examen Scheikunde de heer T. Beugeling te Leidschendam (cum laude). Haagweg, raakte nabij het Kort Rapenburg een in diezelfde richting rijdende fietser, die kwam te vallen en gewond werd. Achter hem rij dende wielrijders zijn waarschijnlijk getuige van de aanrijding geweest. Zij en eventuele andere getuigen worden verzocht, zich te vervoegen bij de afdeling verkeer van het politiebureau te Leiden in de Zon neveldstraat. 40-Jaar. Gisteravond werd een receptie ge houden in het gebouw voor Christe lijke Sociale Belangen, ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan van de Ned. Christelijke bond van Werkne mers in de hout- en bouwnijverheid. Namens het gemeentebestuur bood wethouder S. Menken de gelukwensen van het gemeentebestuur aan. Contactavond Leidse volksdans groepen. Dit jaar wordt er, evenals vorig jaar, een contactavond georganiseerd door de r.-k. volksdansgroep „Nieuw- Holland". Deze contactavond zal evenals voorgaande jaren lang in het geheugen blijven en tevens een manifestatie zijn, dat de jeugd van tegenwoordig ook het schone mooie weet te waarderen van het volksdansen. Het dansen zal bestaan uit samendansen en uit enkele de monstraties en ook wordt de volks zang hier niet vergeten. Zij, die belangstelling of interesse voor het dansen hebben, zijn van harte welkom. Ieder krijgt de gele genheid mee te dansen, ook al zijn d< dansen hem of haar niet bekend. Komt daarom allen zaterdag a.s. naar de Maresingelschool, ingang Marnix- straat, alwaar de avond om 19.30 uur een aanvang neemt. O.- De voorstelling van het toneelstuk „Dundo Marojes Dukaten", die mor genavond om 8 uur in de Schouw burg te Leiden gegieven zou worden voor de houders van groene K. O.- kaarten, komt te vervallen. Leidse Agenda ZATERDAG 26 JANUARI: R.K. Instuif Haagweg. „Disco-Va- ria" gevarieerd programma. Leonar- dushuis Haagweg, 8 uur nam. Accelerando. Mondaccordeon- avond en cabaret. Na afloop bal. Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Zeeverkenners „De Paulus" Ouder avond. Lyceum Mariënpoelstraat 8 uur nam. V.E.G.L.O.: Gezellige bijeenkomst. Oi'd Horticht (Witte Singel 59) 8.15 uur nam. ZONDAG 27 JANUARI: R.K. Instuif O. L. Vr. Hemelvaart. Gezellige dansavond. Maria Gijzen- steeg, 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN. Rijksmuseum Geologie en Minera logie (Garenmarkt 1 b). Tentoonstel ling geologie in Nederland. Op werk dagen van 1012 en 24 uur. 's Zon dags van 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling van Japanse pren ten. 10 uur v.m. tot 4 uur nam. Dienst der apotheken: De avond en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waar genomen door: Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552; Apotheek Haven, Haven 18, tel. 20085; Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, Oegst geest tel. 26274. Residentie-orkest speelde voor K O HET TWEEDE CONCERT in de meesterserie, dat het Residentie Orkest onder leiding van Willem van Otterloo gisteravond heift _egeven, werd door de leden van K. en O. met warm hart ontvangen. Het program ma stond iri 't teken van de roman tiek en de aandacht was heel en al gericht op de prestaties van 't or kest, dat begon met de Ouverture R-uy Bias, die Mendelssohn in 1839 schreef, 't Is ongetwijfeld een werk, dat mooi, pittig en geestig klinkt en zich (als alles van Mendelssohn) ka rakteriseert door een fijn en gepo lijst vormgevoel en prachtige stem voering. De instrumentatie is trans parant en expressief maar revolutio nair op muziekgebied was deze com ponist niet. Veel heeft men genoten van de Ouverture, die de componist bracht. Een gTOte orkestinleiding tot heeft gegeven en die nu met goede smaak werd geïnterpreteerd. Abbey Simon, de thans in Genève wonende Amerikaanse pianist, speel de daarop het 2e pianoconcert in f. kl. t. van Chopin en de vele lief hebbers van deze componist hebben intens geluisterd naar 't muzikale spel, dat Abbey Simon ten gehore bracht. Een grote orkstinleiding tot het eerste deel, een mooi Larghetto, versierd en gevarieerd, een sierlijk rondo met een gratielijk hoofdthema. Hoewel het werk ons niet zozeer boeit, valt moeilijk te zeggen wat meer te bewonderen is, het prachtig vingerspel, het wisselend klankbeeld; de elegance van Simon's sierkunst of wel de streling van de melodieën en de aldoor aanwezige intense bele ving. De pianist had de klank van 't orkest niet geheel mee. Althans zo als dit midden in de zaal klonk was de samenwerking niet absoluut har monieus afgewogen. Er viel evenwel ve,el te genieten, kennelijk waar neembaar door het enthousiaste en herhaalde huldebetoon. Tot besluit de derde Symphonie van Brahams in F. gr. t. Hier was Van Otterloo voortreffelijk op dreef Met spanning en bewondering heeft men gadegeslagen hoe meesterlijk en be zielend deze zijn orkest weet te lei den. Nobel de klank, opvallend de constrastering, rytmisch voortreffelijk en prachtig van kleur en tint. Her kenbaar het karakter; een sterke een heid. De clarinet klonk bijzonder mooi en dichterlijk. Na de wedergave in voorname stijl heeft men de dirigent en zijn orkest naar waarde gehuldigd. J. XORTMANN. Geslepen opzet gelukte niet Het Leidse Kantongerecht heeft gisteren einduitspraak gedaan in een gecompliceerde huurkwestie, waar aan reeds een kort geding voor de president van de Haagse rechtbank vooraf was gegaan. Een Leidse ka merverhuurster, mevrouw B., had een gedeelte van haar huis verhuurd aan een repetitor in de rechtsweten schappen, zowel als woning als voor lessen aan juridische studenten. Toen de kamerverhuurster in Duitsland met vakantie was, werd haar bij deurwaarder aangezegd dat de huur overeenkomst betreffende de gehele woning was geëindigd, op grond van het feit, dat zij zonder schriftelijke toestemming het huis voor langer dan acht dagen had verlaten. Een bepa ling uit het huurcontract verbood dit. Terugkerende van de buitenlandse reis weigerde de repetitor mevrouw B. de toegang tot haar woning. Eerst nadat de politie tussenkomst had ver leend kon zij haar eigen kamers be trekken. De repetitor weigerde op grond van voormelde aanzegging ook huurbetaling. Wegens het beletten van de toe gang tot de woning en wanbetaling eiste mevrouw B. door tussenkomst van de rechtskundige Th. J. van der Heijden op héar beurt voor de kan tonrechter ontruiming van de woning door de repetitor. De kantonrechter bepaalde voorlopig dat laatstgenoem de in ieder geval gedurende het pro ces aan mevr. B. de huur zou moeten doorbetalen. Deze kwam daartegen in kort geding in verzet, maar de pre sident van de Haagse rechtbank stel de hem in het ongelijk. Voor het kantongerecht beriep hij er zich op, dat de huurovereenkomst tussen mevrouw B. en de eigenaar van de woning op grond van het ver bod om langer dan acht dagen afwe zig te zijn was geëindigd, dat zijns in ziens terecht aan haar de toegang tot het huis was geweigerd en dat hij niet verplicht was langer aan mevrouw B. kamerhuur te betalen, nu de eige naar van het huis hem dit had ge schreven. Hij wenste geen risico te lopen misschien dubbel te moeten be talen. Eigen rechter. De heer Van der Heijden bestreed dit verweer. Hij voerde aan dat nie mand voor eigen rechter mag spelen en dat de repetitor zich ongetwijfeld aan het plegen van eigen richting had schuldig gemaakt. Het genot van de door de repetitor gehuurde ver trekken wordt juridisch nog steeds door mevrouw B. verstrekt, zeker zo lang er geen uitspraak van de rechter -is waaruit blijkt, dat mevrouw B. al haar aanspraken op de woning ver loor. De mogelijkheid daartoe be streed deze rechtskundige uitvoerig. Hij achtte het niet uitgesloten, dat de repetitor de eigenaar had geïnspi reerd tot de beweerde huureindiging, met het doel dat hij héér plaats zou kunnen innemen. De kantonrechter heeft mevrouw B. in het gelijk gesteld. De repetitor werd veroordeeld tot aanzuivering van de huurachterstand, tot ontrui ming binnen 14 dagen en tot betaling van de proceskosten. „De tijdelijke invoering van een economische snelheidsbeperking van 70 tot 80 km., verplicht voor alle motorrijtuigen en gedurende de ge hele week, verdient aanbeveling bo ven de thans genomen maatregelen, waarbij het zondagsrijverbod voor lopig voor twee zondagen is opgehe ven. Nu de benzinesituatie minder precair is, dient geprobeerd te wor den, of de nog noodzakelijke bezui niging met een dergelijke snelheids beperking te bereiken valt. Het pu bliek zou erop gewezen kunnen wor den dat bij onvoldoende resultaat van de proef, wederinvoering van het al gehele zondagsrijverbod te verwach ten is". In een adres aan de ministerraad heeft de KNAC deze mening naar vo ren gebracht. In het adres van de KNAC wordt gewezen op de ernstige schade, die het zondagsr ij verbod toebrengt aan Horeca-bedrijven, auto verhuur inrich tingen, garage- en toerwagen-bedrij- ven. Daarnaast zijn er vele indirecte gevolgen. Bij een autofabriek is per soneel ontslagen. Het vreemdelingen, seizoen, waarvoor thans de definitie ve voorbereidingen moeten worden betroffen, zal een terugslag onder vinden. Vreemdelingen huren in het seizoen vaak auto's zonder chauffeur en maken excursies per autocar. Wan neer eenmaal, door welke oorzaak ook, de vreemdelingenstroom wordt onderbroken, zal het zeer moeilijk zijn om na opheffing van de beletse len deze stroom weer in de oude banen te leiden. Het feit, dat in West- Afscheid dokter Valk van Raad van Overleg Gisteravond heeft de raad van Maatschappelijk en Cultureel Overleg te Leiden afscheid ge nomen van dokter L. E. M. Valk, die ongeveer 2 jaar voorzitter is geweest. Dokter Valk heeft een benoeming tot oogarts te Hel mond aanvaard. Voorlopig blijft hij ook verbonden aan het Leids Kankercentrum. Hij werd toegesproken door de vice-voorzitter. de heer J. C. J. Lam- bermont, die de scheidende voorzit ter schetste als een functionaris, die zijn taak ernstig heeft opgevat en volbracht. Zijn leerzame beschouwin gen, die met rust werden voorge dragen, hebben steeds zeer verdui delijkend gewerkt voor alle leden van de raad van overleg. Hij over handigde namens de raad een ets met een gezicht op de St. Lodewijks- kerk. Dokter Valk zei in zijn dank woord, dat hij immer getracht heeft te doen wat het belangrijkst is: te helpen zorgen, dat ieder mens uit eindelijk het eeuwig geluk krijgt en in het ondermaanse tevredenheid. Hij dankte zijn medeleden voor de prettige samenwerking en het ver trouwen. „Het doet pijn" aldus de voorzitter, „niet de vruchten te kun nen zien van de boom, die geplant is". In een volgende vergadering een nieuwe voorzitter gekozen wor den. Het was geheel in de geest van de statuten, die vermelden, dat het Katholieke Vrouwengilde zich ten doel stelt, ook een steun te zijn in het gezin, dat het be stuur van deze vereniging gis teravond een gezellige avond be legde, waarin de huisvrouw werd getoond, hoe het vernuft de vaak zo moeilijk beeaan^are paden door haar rijk effent. Het devies, dat het bestuur van het Katholieke Vrouwengilde zich had gesteld: „Hoe meer zielen, hoe meer vreugd" werd volledig bewaarheid. De grote zaal van „Het Gulden Vlies"' was afgeladen vol belangstellende leden, van wie velen hun dochters hadden meegenomen. Ook waren er meisjes, die aan de r.k. huishoud school een opleiding tot lerares vol gen. Na een kort welkomstwoord door de presidente, mevr. H. J. Linden- hoffHop, werd geopend met een leuke film over de Valentine-day in LEEN VAN 'T HART NAAR ROTTERDAM De stadsbeiaardier van Lei den, Leen van 't Hart is be noemd tot stadsbeiaardier van Rotterdam. Vermoedelijk zal de heer Van 't Hart daarom bin- kort zyn functie in de Sleu telstad neerleggen. Hij wordt dan opgevolgd door Rien Ritter, die nu ook weke lijks in Leiden speelt. De heer Van 't Hart is sinds 1952 beiaardier in Leiden ge weest. Toen volgde hij samen met Ritter de jonggestorven Reinout Heering op. De foto toont Rien Ritter aan de Leidse beiaard. (foto: Leidse Courant) Amerika. Vervolgens werd door een team van de Voorlichtingsdienst van de Nederlandse Huishoudraad een aantal huishoudelijke artikelen, voe- dings- en wasmiddelen gedemon streerd en gaven leerlingen van de r.k. vakschool voor meisjes een show van wol, vervaardigd door een der Leidse industrieën. In de pauze werd ook een brei apparaat getoond. Tijdens de show werden verschil lende verrassingen aan de luisteren de dames uitgereikt. Het commentaar, gegeven door de spreekster van de Nederlandse Huis houdraad, lokte soms geanimeerde discussies uit met de 1 uisteraarsters, die verschillende theorieën aan de praktijk hadden kunnen toetsen, maar steeds wist de spreekster raad op de problemen Het bestuur van het Gilde heeft zeer zeker succes geoogst, door deze voorlichtingsavond in haar program ma op te nemen. FEESTVOND R.K. BOND VAN KLEINHANDELAREN IN GROENTE De contact-commissie van de drie samenwerkende verenigingen van kleinhandelaren in aardappelen, groente en fruit, streeft er nu al meer dan tien jaar naar. door het or ganiseren van avonden de onderlinge banden te verstevigen. Dat dit inder daad met succes gebeurt, bleek gis teren weer, toen in de goedgevulde zaal van het St Antor.ius Clubhuis een filmavond gehouden werd. De voorzitter van de contact-com missie, de heer G. Sassen sprak in zijn openingswoord de hoop uit dat deze avond een leerzame avond zou worden, die de vele mogelijkheden, die op het gebied van de fruitteelt aanwezig zijn, zou laten zien. Als bij zondere gast kon de voorzitter di heer Van Kessel, bondsvoorzitter van de r.k. bond, welkom heten. Vier va" schapen, Duitsland geen en in België minder beperkende maatregelen van kracht zijn, vergroot nog het gevaar voor vermindering van het buitenlands bezoek. Een nadeel is verder, dat bij de thans gevolgde methode niemand ook maar enige zekerheid heeft omtrent de te verwachten ontwikkeling. De autoverhuur- en touringcarbedrüven missen elke basis voor het aangaan van contracten later in het seizoen. Voor deze en andere bedrijven wordt een regelmatige bedrijfsvoering on mogelijk gemaakt. Weliswaar is thans een tijdelijke verzachting van het zondagsrijverbod afgekondigd, maar de genoemde be zwaren blijven praktisch onvermin derd voortbestaan, aldus het adres van de KNAC. Bij een algemene eco nomische snelheidsbeperking van 70 of 80 km verdwijnen die bezwaren. Een suggestie in deze richting is reeds eerder gedaan, maar daarbij werd vrijwilligheid bepleit. Boven dien heeft de minister van Economi sche Zaken toen op grond van schat tingen geoordeeld, dat de snelheids beperking minder benzine zou uit sparen dan een zondagsrijverbod zo meent de KNAC te weten. De KNAC stelt hier tegenover, dat eerst een proefneming in de praktijk kan uitwijzen, of dit oordeel juist is. Bovendien nu de besparing op ben zine geringer zijn, zal deze gemakke lijker met een snelheidsbeperking be reikt worden. België past die oplos sing tot tevredenheid toe. België en Zwitserland hebben zelfs aanvanke lijk een zondagsrijverbod gekend, en zijn daarna tot het systeem van snel heidsbeperking overgegaan. De controle op een snelheidsbeper king is mogelijk in de normale ver keerscontrole, terwijl toezicht op de naleving van het zondagsrijverbod vele extra politiediensten vereist, hetgeen het normale verkeerstoezicht afbreuk zal gaan berokkenen. De KNAC is ervan overtuigd, dat het publiek zijn medewerking aan de voorgestelde maatregel zal geven. PRESIDENT SOEKARNO ROEPT HULP VAN METAPHYSICUS IN. President Soekarno heeft donder dag in zijn paleis Ki Ageng Surjo- metaram. een bekende metaphysicus en mysticus van Midden-Java, ont vangen. Volgens vrijdag verkregen inlich tingen hield dit bezoek verband met de huidige binnenlandse crisis, daar president Soekarno zich op de hoogte wilde stellen van de mening van Ageng over de situatie. Ki Ageng kreeg bekendheid op Java als verkondiger van de „Ilmu •bedjo" De weg naar geluk. MODERNSTE DIVISIE TER WERELD NAAR WEST-DUITSLAND De modernste divisie ter wereld zal in de herfst in West-Duitsland wor den gestationeerd. Het betreft de tiende Amerikaanse divisie, welke niet meer uit regimenten is samen gesteld, maar uitsluitend uit tactische gevechtsgroepen, wier grootte niet de omvang van een bataljon te boven gaat. Dit is uit Amerikaanse militaire bron vernomen. De divisie beschikt over een ultra moderne bewapening en haar ge vechtstactiek is aangepast aan de jongste ontwikkeling op atoomge bied. De eenheden der tiende divisie zul len in Beieren en Hessen worden ge legerd. ZEILEN DE INTERNATIONALE SKI-YACHTING WEDSTRIJDEN TE CANNES. Te Cannes is een begin gemaakt met de jaarlijks? internationale ski- yachting-wedstrijden, een combinatie van een reuzenslalom en vijf zeilwed strijden, waaraan wordt deelgenomen door onze landgenoten Heike Blok en Freeh met „Brave Hendrik" in de categorie „Flying Dutchman". In de eerste race werden onze landge noten tweede achter hetItaliaanse paar SalataTornao, dat met „Nu- volo d'Oro" uitkomt. De derde plaats werd eveneens door Italianen bezet, t.w. door Torta en Daha met „Bizar re III". De wedstrijden duren tot en met 27 januari a.s. Marktberichten LEIDEN, 25 jan. Vee. Aanvoer 2 stieren, 60 melkkoeien, 180 vette koeien, 60 varekoeien, 30 vette kal veren, 91 nuchtere kalveren, 200 vet te schapen, 1946 vette lammeren, 20 varkens (zeugen), 324 schrammen. 330 biggen, 1 paard, 6 geiten, totaal 3(250 stuks. Notering: melkkoeien 970—1080; vette koeien (schoon) 2.603.25: varekoeien 600800; vette kalveren 2 503.10 per kg. levend gewicht; nuchtere kalveren 1.301.60; vette schonen 80125; vette lammeren 90 128; drachtige zeugen 275360; schrammen 65106; biggen 4052. Handel: voor vette koeien goed. vcor melkkoeien kalm, varekoeien kalm, vette kalveren vlot, nuchtere kalveren stug, vette lammeren en schapen matig, zeugen, schrammen en biggen zeer matig. Grote aanvoer prachtige kleurenfilms, die voorname lijk de fruitteelt behandelden, voer den de aanwezigen achtereenvolgens naar het zuiden van de States, waar de bananen groeien, naar de drui- venteelt in het Westland en naar het prachtige Californië, dat zo rijk is aan sinaasappelen. De film over de oogst en afzet van aardbeien was beschikbaar gesteld door het ministerie van landbouw. De aanwezigen kregen door deze Kaas. Aanvoer 15 partijen Goud se kaas. Notering: Goudse eerste soort 2.47—2.52; 2e soort 2.42—2.46. Handel goed. films niet alleen een beeld van wat zich allemaal precies met het fruit afspeelt, zij kregen bovendien een goede indruk mee van enkele Ame rikaanse steden, iets wat voor de emigratie van groot belang is.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3