S)e CoidóeSoii/fca/nt KROONPRINSES AAN HET ROER Herziening proces-van der Lubbe De kwestie Kasjmir voor de Veiligheidsraad Adams zal terechtstaan voor de „Old Bailey" De benoeming van gen. Speidel DE DONAU BEDREIGT DUITSLAND VRIJDAG 25 JANUARI 1957 48ste JAARGANG No. 14015 opnieuw aan de orde Directeur: C. M. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. G J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redmct<e 20015, Advertenties 20826. Giro 103003 Abonnementsprijs f0.55 p. w. f2.35 p. mnd„ f 7.— p kwart Franco p.p. 17.40 Advertenties: 17 ct. p. m.m Telefoontjes t 1.50 De Rijksdagbrand in 1933 Eén woordvoerder van de Justitie in West-Berlijn heeft officieel ver klaard, dat een Westberlijnse recht bank (een „Landesgeric-htbinnen kort zal beginnen met de herziening van het in 1933 tegen de Leidse met selaar Marinus van der Lubbe ge velde vonnis, naar aanleiding van de brand in het Rijksdaggebouw. De herziening zal in behandeling worden genomen op verzoek van de Westberlijnse advocaat, dr. Arthur Brandt, die optreedt namens de heer J. M. v. d. Luibbe, uit Amsterdam, een broer van de ter dood veroor deelde en geëxecuteerde Marinus van dér Lubbe. -Volgens de woordvoerder van de Justitie kan binnen enkele weken het vonnis van het Landesgericht worden verwacht. In het verzoekschrift van dr. Brandt wordt nietigverklaring gevraagd van het in het proces tegen Marinus van der Lubbe uitgesproken vonnis: de doodstraf. Tevens zal dr. Brandt na mens de fami1ie Van der Lubbe een tot schadevergoeding indienen. Toen de „Statendam* donderdagochtend van de proefvaart op de Noordzee op de terugweg was naar Rotter dam kon H.K.H. prinses Beatrix, dje het schip woensdagavond op de Noordzee heeft gedoopt, de verleiding niet weerstaan even op de brug bij kapitein C. Haagmans te gaan kijken en toen de vorstelijke gaste daar eenmaal was, duurde het niet lang of zij had voor korte tijd het stuurrad van de gezagvoerder overgenomen. De foto toont de vorstelijke stuurvrouwe op de brug, links de kapitein. India niet gebonden aan resolutie? De Veiligheidsraad van de Verenig de Naties heeft het geschil tussen In dia en Pakistan over Kasjmir in be handeling genomen. India ha<j aange kondigd, dat Kasjmir zaterdag bij India zou worden ingelijfd. De Veiligheidsraad heeft een reso lutie aangenomen, waarin wordt aan gedrongen op handhaving van de sta tus quo in Kasjmir zolang de raad het geschil nog in behandeling heeft. De resolutie werd aangenomen met tien stemmen voor en één onthouding (de Sow jet-Unie). Na de stemming verklaarde de Indiase gedelegeerde Menon, dat India zich niet door de re solutie gebonden acht. De Indiase gedelegeerde Kr is na Menon heeft over deze kwestie een rede gehouden van ongeveer acht uur. Menon begon woensdag met zijn rede en ging er gisteren mee verder. De afgevaardigden van de Ver. Staten, Australië, Engeland, OuJba èn Columbia hadden een resolutie aan de raad voorgelegd, waarin de raad wordt verzocht opnieuw krachtig te verklaren, dat „iedere beslissing over aan door een volksstemming uiting moet worden gegeven. In zijn rede heeft Menon o.m. de volgende punten naar voren gebracht: 1. De aansluiting van Kasjmir bij India, die uit 1947 dateert, is perma nent. Er bestaat onder de grondwet van India geen mogelijkheid het ge bied opnieuw af te scheiden, en de Veiligheidsraad heeft geen sompeten- tio om deze kwestie te beoordelen. 2. India's aanbod 'n volksstemming te houden, mag als „verlopen" be schouwd worden. De tijd daarvoor is verstreken, aldus Menon, omdat Pa kistan zijn troepen niet uit Kasjmir teruggetrokken heeft en niet de voor waarden geschapen heeft waaronder een volksstemming gehouden moet worden. De bisschop van Haarlem zal woensdag 30 januari geen audiëntie verlenen. Zó vrij zijn de verkiezingen De Roemeense regering heeft de regering te Washington meegedeeld, geen Amerikaanse waarnemers te zullen toelaten voor de algemene ver kiezingen, die op 3 febr. zullen wor den gehouden, aldus heeft een woord voerder van het ministerie van |tti tenlandse zaken te Washingtoiii dnn derdag meegedeeld. De woordvoerder herinnerde eraan, dat de Roemeense regering in septem ber van vorig jaar beloofd had wel waarnemers te zullen toelaten. De Roemeense regering zond drie waarnemers naar de Verenigde Sta ten om de campagne voor de presi- dents-verkiezingen in november bij te wonen. Nieuwe razzia's in Djakarta Het normale leven in de Indonesi sche hoofdstad werd vrijdagmorgen iugrijpend verstoord, toen gewapende troepen verschillende delen van de stad afzetten voor het doen van huis zoekingen. ui een der afgezette wij ken zijn de woningen van vele bui tenlandse diplomaten gelegen. Bij eerdere razzias werden reeds 29 personen aangehouden, waaronder enige officieren. Volgens de plaatse lijke politie worden zij ervan be schuldigd betrokken te zijn bij de mislukte staatsgreep van kolonel Zul- kifli Lubis, doch volgens andere be richten zouden de razzias een actie zijn geweest tegen de Darul Islam. Donderdag werden in Bandung soortgelijke razzias ondernomen. In een bekendmaking van de plaat selijk militaire commandant van Dja karta wordt er nog eens op gewezpn, dat een ieder die in het bezit van ille gale wapens wordt aangetroffen, zich aan de doodstraf bloot stelt. PROVINCIALE STATUS. Het aantal gebieden in de Indone sische archipel, die de status van een afzonderlijke provincie willen heb ben, is nu weer uitgebreid met de Noord-Molukken en Madoera. Vrijdag arriveerde in Djakarta een delegatie van de bevolking van de Noord-Molukken, om de centrale re gering ervan op de hoogte te stellen, dat in de Noord-Molukken voorberei dingen worden getroffen om de ad ministratieve banden met de tegen woordige provincie Molukken te ver breken. De bevolking van de Noord- Molukken wenst een eigen provincie, „om een afscheiding tussen de Noord- Molukken aan de ene, en de Zuid en Oost-Molukken aan de andere kant te voorkomen'. Voorts heeft de vice-voorzitter van de bestuursraad van Madoera vrijdag Het proces-Montesi De vierde dag van het proces Möntesi te Venetië heeft gisteren geen nieuwe gezichtspunten opgeleverd. Venanzio di Felice, de vroegere jachtopziener van Ugo Montagna, zei dat er in het jachthuis van Montagna nooit orgieën zijn gehouden. De jachtopziener wordt zelf be- Officieel is verklaard, dat de recht bank de behandeling van de zaak zal herzien op basis van een beslissing dat het vonnis was gebaseerd op een illegale, poelitieke wet van de nazi's. Mr. B. W. Stomps uit Haarlem, die indertijd als verdediger van Ma rinus van der Lubbe is opgetreden, deelde ons mede, dat wijlen Van der Lubbe voor zijn daad gestraft had kunnen worden met een tuchthuis straf van maximaal 15 jaar. De nazi's veroordeelden hem echter tot de doodstraf, wat in strijd was met een der klassieke regels van het Romein se recht: „geen straf zonder vooraf gaande strafbepaling", aldus mr. Stomps. Het verzet op Cyprus Drie leiders van de Cyprische ver zetsorganisatie Eoka, op wier hoofd een beloning van 50.000 gulden stond, zijn bij een Britse operatie in de ber gen van Zuidwest-Cyprus gevangen genomen. Dit is officieel in Nicosia bekend gemaakt. Bovendien zijn nog vijftien andere „hardnekkige" verzetslieden gevan gen genomen. Tevens werd beslag gelegd op munitie en wapens. De operatie, die nog voortduurt, wordt door ongeveer 3.000 Britse soldaten uitgevoerd. Voorts wordt meegedeeld, dat bij na de helft der meest onverzettelijke verzetslieden tijdens de operatie is gedood of gevangen genomen. Hij is slechts sector-commandant Zoals gemeld, heeft de Westduitse regering op uitnodiging van generaal Norstad, de Amerikaanse opperbevel hebber van de NATO, generaal Hans Speidel benoemd tot commandant van de NATO-strijdkrachten in de sector Centraal-Europa. Onder zijn bevel komen de Duitse, Amerikaanse, Britse, Franse, Belgische, Nederland se en Canadese troepen, aan welke verdediging van Centraal-Europa is toevertrouwd. Volgens de Westduitse regering heeft generaal Speidel „de laatste ja ren in bijzondere mate het vertrou wen van de bondgenoten verworven" schuldigd vzn het sfleggen van valse I De.ze °P"lerkin« j» klaarblijkelijk een verklaringen tegenover de rechter- ®nt,w^rd °P 'n de Pf? ""geoefende - kritiek op het voorstel, een Duitser het bevel over geallieerde troepen te geven. commissaris. Hij deelde gisteren ook mede, dat Hij Wilma Montesi op de dag voor haar dood in het jachtreservaat had gezien in een auto, met prins Maurits van Hessen. Bij het vooronderzoek is reeds ko men vast te staan dat prins Maurits van Hessen niets met de zaak-Montesi heeft uit te staan. Di Felici weigerde een verklaring te bevestigen, die hij eerder in Rome had afgelegd, dat „alle vissers van het gebied zeggen, dat het lijk van Wilma Montesi naar het strand bij het jacht buis van Montagna werd gebracht". In een schriftelijke verklaring deelde een andere beklaagde, Pas- quela Venuti, die ziek is, mede dat hij Wilma Montesi in Rome had ontmoet toen hij met zijn scooter tegen haar auto reed en dat hij een kleine enve loppe, die kennelijk cocaïne bevatte, uit haar tasje had zien vallen. Preventieve hechtenis tot 31 jan. Vijf leke-rechters hebben gisteren in Lastbourne bepaald, dat dr. John Bodkin Adams officieel terecht zal moeten staan wegens moord op de 81- jarige rijke weduwe Edith Morrell. Het laatste woord van de 58-jarige Britse arts tijdens het nu gesloten gerechtelijk vooronderzoek was: „Ik ben niet schuldig. Ik wacht met mijn verdediging, totdat mijn zaak voor komt". Het proces-Adams zal nu zijn ver volg vinden in een zitting van het „central criminal court", beter bekend als de „Old Bailey", te Londen, in de maand maart. Nadat de 44ste en laatste getuige van de officier van Justitie de getui genbank verlaten bad, stond de ver dediger, Geoffrey Lawrence, op en vroeg ontslag van rechtsvervolging. Lawrence, die de steun van zes an dere advocaten heeft, verklaarde: „De gehele bewijslast van het openbaar ministerie is toegepitst in de uit dr. Adams' mond opgetekende, wellicht totaal onj-jtiste verklarir|j, dat bij alle op de grote lijst aangetekende hoeveelheden narcotica persoonlijk heeft oegediend''. Getuigen-deskun- digen hebben verklaard dat dit on waarschijnlijk is. Er is totaal geen bewijs voor. Maar zonder het bewijs dat met het doel te doden grote, do delijke hoeveelheden narcotica zijn toegediend, valt het gehele bouwsel van het openbaar ministerie in el kaar", zei de verdediger. De president van de rechtbank, David Honeysett, verklaarde echter kort en bondig: „De heren rechters zijn van oordeel dat een vervolging gerechtvaardigd is". De rechters besloten Adams in pre ventieve hechtenis te houden tot 31 januari. Op die dag zal hij opnieuw voor hen verschijnen om formeel naar de „Old Bailey" verwezen te worden. De verdediging had om dit laatste gevraagd. Adams zal dus niet voor de recht/bank van Sussex' terecht staan. De actrice mevr. Else Mauhs is voor het ondergaan van een operatie ._wopgenomen in de Vereniging voor medegedeeld, dat Madoera de status ziekenverpleging aan de Prinsen van provincie verlangt. 1 gracht te Amsterdam. Ter zijde gelegd. Officier van Justitie Melford Ste venson zei, dat zestien andere be schuldigingen tegen dr. Adams (o.m. valsheid in geschrifte, verduistering, en overtreding van de wet op gevaar lijke geneesmiddelen) voorlopig ter zijde gelegd zullen worden. Tijdens het vooronderzoek heeft de officier dr. Adams bovendien nog beschuldigd van moord op twee andere patiënten, namelijk het echtpaar Hullett. Maar ook hiervoor zal Adams zich voor het Londense gerechtshof niet be hoeven te verantwoorden. Lange geruite meisjes broekjes Alle maten voorradig Vanaf NATUURLIJK BIJ: HAARLEMMERSTRAAT 172—174—179 HERENSTRAAT 9 Midza-bonnen voor onze cliënten (Advertentie), De toestand in Hongarije Ongeveer 200 Hongaarse opstande lingen zijn bij nieuwe gevechten in een heuvel gebied tuaen Eger en Miskplc in het noord-oosten van Hon garije gevangengenomen, aldus Is donderdag te Wenen vernomen. Volgens deze berichten zou het ge wapend verzet tegen de regering- Kadar in verscheidene delen van het lanfl toenemen. Onbevestigde berichten uit Boeda pest maken er melding van, dat 500 Russische soldaten te Ba ja zijn gede serteerd en naar Zuid-Slavië zijn uit geweken. Te Wenen is nog geen bevestiging ontvangen van de berichten, volgens welke generaal Maleter, de „held van Boedapest", door een krijgsraad ter dood is veroordeeld. Volgens een te Miskolc verschij nend dagblad, dat in Wenen ontvan gen is, heeft de strijd met de „con tra-revolutionairen" zich van de fa briek naar het gebied van de land bouw verplaatst. „De contra-revolu tionairen concentreren hun aanvallen thans op de collectieve landbouwor ganisaties. In liet gebied van Borsod is 75 procent der landbouwcoöpera ties ontbonden". Radio-Boedapest heeft woensdag avond meegedeeld, dat in de afge lopen dagen 150 gevallen van gasver giftiging in de hoofdstad werden ge meld. De oorzaak hiervan is de slech te kwaliteit van het gas en het feit, dat vele mensen illegaal gas aftappen, aldus de radio. De benoeming van Speidel is niet definitief. Zij moet nog worden goed gekeurd door de betrokken regerin gen. Maar, aldus verklaarde een woordvoerder van de NATO, „daar mee zal niet veel tijd gemoeid zijn". Dr. Hans Speidel was een van Hitiers bekwaamste generaals. Hij was vooral deskundig in de tankoor logvoering. In de laatste wereldoor log diende hij tot april 1944 in Frankrijk en aan het Russische front. Daarna werd hij stafchef van veld maarschalk Rommel. Na de bomaan- lag op Hitler, in juli 1944, werd hij gearresteerd. Toen de oorlog eindigde hield hij zich een tijd lang verbor gen. In 1951 werd hij militair advi seur van kanselier Adenauer. De Britse socialist Emmanuel Shin- well heeft gisteren in het Lagerhuis reeds een motie ingediend tegen de benoeming van de Duitse generaal Speidel tot bevelhebber van de NA TO-strijdkrachten in Midden Euro pa. De motie wordt niet officieel ge steund door de Labourleiders; zij is tot nu toe ondertekend door tien socialistische parlement/deden. Het Franse blad „l'Aurore" wyst erop, dat Speidel, hoewel hij het com mando over Franse, Britse en Ameri kaanse en Duitse troepen zal voeren, op zijn beurt onder het gezag van een Fransman, een Brit en een Ameri kaan staat. De opperbevelhebber van alle NAVO-landstrijdkrachten is n.l. de Franse generaal Jean Valluy, e plaatsvervangende opperbevelhebber van alle NAVO-strijdkrachten in Europa is de Britse veldmaarschalk Montgomery en diens superieur is de Amerikaanse generaal Norstad. Ongetwijfeld bezorgd kijkt deze Duitse jongen uit het plaatsje Vllshofen aan de Donau over de drijfijsvlakte op de rivier, die met horten *n stoten de brug passeert, waar het ijs sorig jaar een dam vormde, zodat Vilshofen overstroomd geraakte. Het drijfijs strekt zieh nu reeds over een lengte van meer dan twintig kilometer op de rivier uit en wordt voortdurend door drie IJsbrekers in beweging gehouden om de ramp van vorig jaar februari te voorkomen. De dreiging is echter alweer groot en men weet niet zeker of het gevaar geheel gekeerd zal kunnen worden. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het weer (Geldig van vrijdagavond tot za- terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ENIGE REGEN. Over het algemeen zwaar be- wolkt met enige regen. Matige, tijdelijk krachtige zuidwestelijke wind. Iets zachter. 26 Jan. zon op 8.31; onder 17.18; maan op 5.12; onder 13.32. Hoogwaterstanden 26 Jan. v.m. 12.15; n.m. Het weer in Europa De weerrapporten van vrijdagmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM mist 1 C. OSLO poolsneeuw 1 SS KOPENHAGEN sneeuw 1 SS ABERDEEN onbewolkt 4 DUBLIN geheel bew. 1 LONDEN onbewolkt 1 M AMSTERDAM geheel bew. 2 BRUSSEL regen 3 PARIJS regen 3 BORDEAUX regen 5 GRENOBLE zwaar bew. —1 NICE zwaar bew. 4 BERLIJN ijzel 0 FRANKFURT sneeuw —1 MüNCHEN geheel bew. —3 ZüRICH nevel —7 GENèVE sneeuw —4 LOCARNO half bew. —5 WENEN nevel —13 INNSBRUCK mist —9 ROME zwaar bew. 6 MALLORCA half bew. 3 Korreltje U hebt het hardst een vriend nodig, wanneer velen zich uw vrienden noe men.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1