BUSSEN VAN N.Z.H.V.M. IN BEIDE RICH TINGEN OVER RANDWEG TE LISSE BEKENDMAKING VRIJDAG 25 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Minder prettig voor de middenstand ln de gemeenteraad van Lisse, die maandag a,s. wordt gehouden, zal een plan van de NZHVM in bespreking worden gebracht, om in verband met de binnen afzienbare tijd in te voeren één-rijrichtinge door 't dorp voor het husvcrkeer in beide richtingen de Randweg te gaan berijden. In een toelichting op dit plan de len b. en w. mede, dat de NZHVM zich voor de moeilijkheid geplaatst ziet, dat de rijkswaterstaat haar in geen geval ontheffing zal verlenen cm voor het busverkeer uit zuidelijke richting gebruik te bLijven maken van het smalle gedeelte van de Here- weg. Zij zal haar bussen niet verder mogen laten rijden dan de Bonds- straat en dat zou betekenen, dat het Ibusverkeer gedeeltelijk door secon daire straten zou moeten worden ge- LEIDSCHEKDAM bezichtiging noodkerk. Voor de belangstellenden die de St. Jozef noodkerk aan de van Ruys- daellaam willen bezichtigen bestaat hiervoor de gelegenheid op a.s. zon dagmiddag tussen 15.30 en 17.00 uur. Vooral het uit houit gesneden St, JoseCbeeld, door de beeldhouwer Hu go Brouwer uit Den Haag en het moderne doopvont, een werk van de beer v. d. Heiden uit Bodegraven is alle aandacht ten volle waard. De nieuwe koster, de heer Jac. van Leeuwen zal de belangstellenden gaarne de gewenste inlichtingen ver strekken. Coöperatieve brandweerverzeke- ring. In de jaarvergadering van de Coöp. Brandweerverzekering Mij. W. A. VeurLeidschendamStomip- wijk en Omstreken deelde de secr., de heer J. N. van Wijk mede, dat het verzekerd kapitaal per 1 mei j.l. op onroerende goederen bedroeg 2.788.835 en op roerende goederen 2.935.526, totaal 5.775.381. Thans komt 't totaalbedrag uit op 6.636.626. De gewijzigde statuten werden met algemene stemmen goedgekeurd. De belangrijkste wijzigingen betroffen de verandering van W.A. en G.A. en tevens dat bij overlijden van het hoofd van het gezin de polis blijft ■doorlopen op naam van de weduwe. De aan de beurt van aftreden zijnde secr. Van Wijk werd herkozen. In de plaats van de mede-aftredende he ren N. Keijzer en J. van Leeuwen, die zich niet herkiesbaar stelden, werden gekozen de heren W. J. van Eijk en C. A. van Leeuwen. Tot directeur werd gekozen de heer P. van der Ham die tevens het voorzitterschap zal uitoefenen. Besloten werd 500 uit te trekken en aan de reserve toe te voegen voor de herdenking van het 50-jarig be staan van de afdeling in 1960. De heren Keijzer en Van Leeuwen werden met hartelijke woorden be dankt voor het vele werk dat zij ten gunste van de afdeling hebben ver richt. De heer Keijzer ontving als waardering een ruststoel terwijl voor de heer Van Leeuwen een cadeau ge kocht zal worden ter waarde van 50.—. Culturele KAB-avond. De voor zitter van de KAB, de heer A. Lan- geveld sprak zijn teleurstelling uit over de geringe opkomst van de leden op deze culturele avond, welke ge iheel verzorgd was door mevrouw He- lene Oosthoek die fragmenten voor droeg uit „Lucifer" van Joost van den Vondel en de Balkonscène uit Romeo en Julia van Shakespeare. Voor 'het lichtere genre had zij ge kozen uit de sprookjes van Godfried Bomans „De reiziger en de bramen plukker" en „De danseres met de roos" van Bertus Aafjes. Dat deze voordrachten op prijs werden gesteld bewees het welgemeend applaus dat cieze voordrachtkunstenares oogstte. De voorzitter was er van overtuigd, dat de aanwezigen gaarne zullen zien dat Helene Oosthoek meerdere malen in Leidschendam zal optreden hoe wel hij het betreurde dat het groot ste gedeelte van de leden deze mooie culturele avond verzuimd heeft. Ondertrouwd: J. Vieveen en M. Th. van der Helm. Getrouwd: J. Schildmeijer en A. Rolink. leid. Om de mogelijkheid hiervan te beproeven zijn over diverse trajec ten proefritten gehouden, maar die hebben niet voldaan. De beste oplossing acht de maat schappij, mede gelet op de uitbrei ding van de gemeente in oostelijke richting, in beide richtingen te rijden over de zogenaamde Randweg (Oran- j el aan, Gladiolenstraat en Laan van Ryekevorsel), temeer omdat het bus- verkeer dan ook vlotter kan worden afgewerkt. B. en w. zijn 'het met deze ziens wijze eens, maar aangezien zij vre zen, dat deze omleiding van het bus- verkeer bij de middenstand van Lisse geen gunstig onthaal zal vinden, heb ben zij in een uitvoerig schrijven de laad ingelicht omtrent de motieven, waarop deze beslissing gebaseerd is. Naast het feit, dat een aantal mid denstanders min of meer gedupeerd kunnen worden staan daarnaast en kele feiten als: Iedere ontlasting van de Hereweg moet worden toegejuicht; N00RDWIJK Zaalhandbal. Na twee weken zaalhandbal kan men wel con/-ta teren, dat Ado tot de sterkere pioe- gen behoort en het dameselftal MSV I zondag hiermede wel danig rekening mag houden. Dok MSV H zal aan Leonidas haar handen wel vol heb ben. De heren kunnen in hun afdeling best mee, doch ook deze staan zondag voor een zware opgaaf nu zij op één middag Quintus en Westlanoia tegen zooh krijgen. Het volledige propram- ma is: 1 uur: MSVQuintus (heren); 1.40 uur: MSV IAdo (dames); 2.10 uur: MSV II—ILeonidas (dames) 3.10 uur: MSVWestlandia (heren). Kath. Bejaardenbond. Donder dagmiddag heeft het bestuur van de r.k. bejaardenbond wederom een ge zellige middag bezorgd aan de be jaarden. De voorzitter, de heer A. Meijer, sprak zijn voldoening uit over de grote opkomst. Hij memoreerde in het kort wat de afdeling in 1956 had genoten, zowel van zee als bin nen, een steun welke het bestuur in de gelegenheid stelde dergelijke middagen te kunnen geven. Hij wenste namens zijn mede-bestuurs leden alle bejaaraen een gezegend 1957. Daarna kwam voor het voetlicht de heer C. Westgeest, welke de lach spieren wist los te werken. Ook de dames De Ridder lieten zich niet on betuigd in hun optreden. MevT. Hoog duin met haai- drie kinderen wist door hun optreden de feestvreugde in de zaal te verhogen. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door de Ge broeders v. d. Meer. Al met al hebben de bejaarden wederom genoten. De voorzitter sloot de bijeenkomst met de mededeling nog eenmaal in februari zulk een middag te zullen organiseren. WASSENAAR Causerie over snijbloemen. Voor de leden van de Tuinbouwstudieclub heeft gisteravond in café de Groot de heer H. Veendorp, hortulanus te Lei den, een causerie gehouden over snij bloemen van vajste planten. De heer Veendorp gaf aan de hand van tal van voorbeelden goede wenken met betrekking tot de duurzaamheid van sommige bloemen, over de houdbaar heid op water, met toepassing van verschillende hulpmiddelen, over de stand van de stelen, over de kleur naar persoonlijke smaak en in over eenstemming met het interieur, over het kiezen van rijkbloeiende planten, over de geur en over het gebruik van blad. De heer Veendorp beantwoordde na zijn causerie verschillende vragen. Geboren: Anna M. W. G., dr van A. T. J. Tolido en A. F. J. Gerards; Johannes P. E., zn van P. J. van Til burg en R. J. C. Rooyakkers; Marij ke H., dr van J. van der Vijver en M. Buitendijk; Marijtje A., dr van J. H. Groenveld en M. E. Blokpoel; Yvonne I, dr van V. T. Kik en E. A. van der Wiele; Bob, zn van W. L. Ve- nema en H. Vermond. Ondertrouwd: P. W. J. F. van der Kroft en C. Kusters. Getrouwd: J. J. van Leeuwen en M. J. van der Marei-J. Kool en C. v. Wijngaarden; A. A. M. T. Kanters en H. G. Lubbe; J. T. Piek en C. A. M. Berends. Overleden: Emile J. Boulboulle, 25 jr; Antonia F. A. Wortman, 84 jr. het verdwijnen van de halteplaatsen op het Vierkant zal een inperking betekenen van de hand over hand toe nemende ordeverstoringen aldaar; de halteplaatsen voor Leiden enHaar- lem blijven dicht bij elkaar liggen, wat bij handhaving van het traject HaarlemLeiden door de dorpskom onmogelijk het geval kan zijn. B. en w. vragen de raad zich uit te spreken over deze kwestie. De NZHVM heeft het gemeente bestuur verzocht 1/3 van de kosten van verplaatsing der halteplaatsen voor zijn rekening te nemen Het college is het echter niet eens met deze zienswijze. B. en w. schrijven: ..Wij zien het zo, dat de NZHVM hoewel ook gedwongen door de even eens door de gemeente gewenste éénrichtingsmaatregelen zelf een totale wijziging van de routes door Lisse verlangt, welke totale wijzi ging overigens voor de toekomst bij verdere uitleg van de gemeentelijke beschouwing in oostelijke richting wel zeer voor de hand komt te lig gen". Naar mening van b. en w. is het derhalve redelijk, dat de NZHVM de financiële consequenties volledig voor haar rekening neemt. KATWIJK AAN DEN RIJN Kath. VrouwengildeIn het goed bezette Parochiehuis hield het R.K. Vrouwengilde afd. Katwijk a. d. Rijn, gisterenavond een bijeenkomst, waar na een openingswoord door de presi dente mej. C. J. M. van Stijn de pa ter Bokeloh van Huize „Beresteijn" te Voorschoten sprak over „De beteke nis van het Godsdienstig leven voor de vrouw". Hierna deed de presidente enkele mededelingen, waarvan wel de be langrijkste zal zijn, dat de vooral in Katwijk zo bekende pater Henry de Greeve, op 2 februari voor het R.K. Vrouwengilde zal optreden met een zijner toneelstukken. Oogstdankdag L.T.B. De afde ling Katwijk aan den Rijn van de L.T.B. hield gisteren de jaarlijkse Oogstdankdag die werd ingezet met een plechtige H. Mis in de Parochie kerk, gecelebreerd door pastoor van de Vliet met assistentie van kapelaan Rozestraten en pater Bernulfus O. F.M. Voor het H. Misoffer droegen acht bruidjes enige tuinbouwproduc ten naar het priesterkoor. Het zang koor voerde op verdienstelijke wijze de vaste gezangen en de Mis St. Ma- thildis van Cuypers uit. Na de H. Mis had de zegening der producten plaats. Voor het gezamenlijk ontbijt gingen de leden met hun dames naar het Parochiehuis. De voorzitter, de heer F. C. Meijer, sprak hier een welkomstwoord en sprak er zijn vreugde over uit dat zovelen aan de Oogstdankdag deelnamen. Hij dankte het zangkoor voor de welwillende medewerking en mooie zang. Dit samenzijn werd te 2 uur on derbroken door de jaarvergadering welke de voorzitter aanving met een openingswoord en een overzicht over het afgelopen jaar dat in het alge meen gunstig is geweest. Moge 1957 voor de lederi zijn een zalig en ge lukkig jaar. Spr. vraagt enkele ogen blikken stilte voor de slachtoffers achter het ijzeren gordijn en laten we bidden en hopen, dat ook zij, evenals wij, weer eens de vrijheid zullen mogen genieten. Het jaarverslag van de secretaris, de heer Chr. v. Leeuwen, getuigde van een actief verenigingsleven en de rekening van de penningmeester, de heer H. N. v. Paridon vermeldde een batig saldo van f 382.65. Bij mon de van de heer J. W. Vendel bracht de kascommissie een gunstig verslag uit. Tot kascommissie voor 1957 wer- Jianinftii/ne ftij. óM-ived&Uiiden In.het Zwitserse wintersportcentrum Arosa, waar zij een korte vakantie doorbrengt, heeft h.m. koningin Juliana met grote interesse de ski-sprongwedstrijden op de Plessur-Schans gevolgd. Deze foto-combo toont ons de landsvrouwe tussen de toeschouwers langs de lijn, geheel in beslag genomen door het schouwspel, dat de deelnemers aan de wedstrijd boden. Burgemeester en wethouders van Katwijk maken bekend, dat zij voor nemens zijn krachtens artikel 20 der Wederopbouwwet vergunning te ver lenen tot de bouw van een woonhuis met garage aan de Willem de Zwij gerlaan, kadastraal bekend gemeente Katwijk sectie B nr. 4062. De eigenaren van de aangrenzende en nabijgelegen gronden worden tot 2 februari a.s. in de gelegenheid ge steld eventuele bezwaren tegen het verlenen van bedoelde vergunning schriftelijk bij hen in te dienen. (Advertentie). den benoemd de heren Th. van Leeu wen en A. v. d. Boog. De voorzitter stelde voor een deskundige uit te nodigen om duidelijk uitleg te ge ven over de W.A.-verzekering waar in sinds 1 januari nogal wijziging is gekomen. Hiertoe werd besloten. Evenzo om in samenwerking met K. en O., de Holl. Mij. v. Landbouw, de C.B.T.B. een spreker uit te nodigen die zal spreken over het Deltaplan. Ook b. en w. en dir. v. Openb. wer ken zal hiervoor uitgenodigd wor den. Vanwege de gevreesde verzil- ting acht het bestuur zulks van groot belang. Op 26 febr. zal in de Ge hoorzaal te Leiden een voorlichtings avond gegeven worden waarvoor men toegangsbewijzen kan aanvragen bij het bestuur. Nadat enige aandelen uit het Vaandelfonds zijn uitgeloot spreekt, de voorzitter een woord van dank aan allen die tot het welslagen van deze dag hebben meegewerkt en wordt deze vergadering voor _geslo- t^n geacht om dan het gezellig sa menzijn weer voort te zetten. Een buitengewoon goed geslaagde dag. Bridgen. De Bridgeclub „De Brug" hield een onderlinge bridge drive in De Roskam. De hoogste punten werden hierbij behaald door: 1. L. van der Plas—D. van der Plas 75 m.p., 2. de Jong—Hermans 72 m.p., 3. BooyD. Parlevliet 71 m.p., 4. mevr. Saey—P. van Paridon 70 m.p. 5. van GroeningerUithof 62 m.p., 6. SaeySmaling 61 m.p., 7. mevr. van Wingerdenmevr. van der Valk 50 m.p., 3. S. Visser—Agema 43 m.p. N00RDWIJKERH0UT ST. JEANNE D'ARC 35 JAAR. Zaterdag, 26 januari, dus morgen middag, zal in een bijeenkomst in hotel van der Geest, namens het co mité aan de R.K. Harmonie „St. Je- anne d'Arc" het cadeau van de bur- j gerij bij gelegenheid van haar 35- jarig bestaan worden aangeboden. Van 4 tot 5 uur is er voor een ieder gelegenheid om het bestuur van de jubilerende vereniging geluk te wen sen. Zoals bekend, zal dit cadeau be staan uit een bedrag voor het Uni formenfonds, waardoor de aanschaf fing van uniformen mogelijk wordt gemaakt. In volle vertrouwen op de mede werking van alle inwoners, welk vertrouwen naar wij vernemen niet beschaamd is, zijn de uniformen reeds;, aangeschaft, zodat niet lang behoeft te worden gewacht om het resultaat van de vrijgevigheid te zien. Indien het weer geen spaak in het wiel steekt, zal de harmonie-met de drumband zondag een mars door het dorp maken met alle muzikanten, tambours en majorettes in hun spik splinternieuwe uniformen. De mars vangt aan om 1 uur 's middags bij de St. Bavostidhting en zal duren tot ongeveer half drie. De route is als volgt: Langevelder- weg, Herenweg, Koninginneweg, Ju- lianastraat, Schoolstraat, Nieuwe Duinstraat, Havenstraat tot voetbal veld, terug Zeestraat, Dorpsstraat, Kortenbachstraat, Hoogstraat, Via- ductweg, Kerkstraat, Parallelweg, Koninginneweg, v. 't Haaffstraat, Ha vendwarsstraat, Schoolstraat, KI. Schoolstraat, Herenweg, Langevelder- weg (St. Bavo). Op 18 en 19 februari a.s. worden de jaarlijkse donateursuitvoeringen gegeven met medewerking van de to neelvereniging J.A.J.A. Oranjevereniging. In de op maandag, a.s. om 8 uur in hotel van der Geest te houden ledenvergade ring zal zowel een nieuwe secretaris als een nieuwe penningmeester moe ten worden gekozen. -De heren B. Nieuwstraten en J. Houtsma stellen zich n.l. na hun periodieke aftreding niet meer herkiesbaar. Het bestuur stelt 3 kandidaten, t. w. de heren W. Valkema, P. Heshof, en G. N. Post. De V.V.V. stelt nieuwe kamerlijst samen. Hét is nog wel hartje win ter, maar toch wordt Het'alweer tijd, dat wij aan het voorjaar en de zo mer gaan denken. Er komen alweer bij de plaatse lijke V.V.V. regelmatig aanvragen om zomerhuisjes, kamers enz. bin nen. De lijst van in het komende sei zoen beschikbare kamers moet op korte termijn door het secretariaat worden samengesteld. Wie.dit jaar voor het eerst wil gaan verhuren moet zich om op de lijst ge plaatst te worden, vóór 1 februari a.s. in verbinding stellen met mej. F. Horsthuis, Koninginneweg 28 ter ver krijging van een formulier. Om op de lijst te worden geplaatst is vanzelf sprekend het lidmaatschap der V.V.V. vereist. Geb.: Adriana Francisca Theresia Maria d, v, A. W. van Veldhuizen en A. A. Oostdam; Leonardus Jacobus z. v. H. A. Duivenvoorde en P. W. Bader; Nicolaas Gijsbertus Maria z. v. L. H. van den Aardweg en A. M. C. van den Berg. Ondertr.: H. P. M. Oteman en M. Th. van der Meer. Getr.: J. Korbee en C. H. M. Tas- kin; C. P. T. van den Bosch en J. C. Houdijk; P. W. Pompe en A. C. J. van der Putten; P. A. Hulsebosch en G. M. van Kampen; J. I. Schouten en C. E. Duivenvoorden; G. G. Verhagen en C. E. Zuiderduin. Overl.: Adrianus P. Mulder, 79 jr.; Petrus Th. Schotten, 68 jaar, wedn. v. W. Dorgelo. In 't komende weekeinde wordt de medische dienst waargenomen door dokter B. C. C. Wösten, Kerk straat 18, tel. 285. SASSENHEIM KVP. Door het bedanken van de heer J. A. L. Schrama als secr. zijn de functies in het bestuur thans als volgt: voorzitter: J. A. J. Roo- zen; secr.: A. N. Slijkerman, Rust- hofflaan 12; penningm.: P. Ruygrok, Chabbonlaan 5; 2de secr.: Jac. Schol ten; leden: P. Elstgeest, A. Noorder- meer, C. Prins, J. A L. Schrama en J. C. Schrama. Er is één vacature door het vertrek van de heer W. Ber- bee. In de vergadering van vrijdag, 1 felbr. as. zal ni deze vacature wor den voorzien door aanwijzing van een vrouwelijk bestuurslid. VOORSCHOTEN R.K. Vrouwengilde. In het r.k. Verenigingsgebouw kwam het R.K. Vrouwengilde bijeen voor de jaar vergadering. Na opening door de pre sidente, mevr. E. van GentZonne veld werden resp. de jaarverslagen van de secr., mevr. A. M. Valkenburg Boeken en mevr. ZonneveldHoek voor gelezen. Uit het verslag van de peimingtm. bleek het R.K. Vrouwen gilde een batig saldo te hebben van 613. Er bleek wel dat dit batig saldo niet te danken was aan de con- tributiegelden, maar aan de opbrengst van een gehouden Fancy-fair. De jaarlijkse feestavond van het R.K. Vrouwengilde is vastgesteld otp zon dag 10 febr. as. De Toneelvereniging „De Vincentianen" uit Leiden zullen dan een opvoering geven van het blijspel „Het schandaal in de Groene Kakatoe". De presidente wekte de leden op om de Forumavond van de plaatselijke standsorganisaties en het Vrouwengilde, die in maart gehou den zal worden bij te wonen. Op de feestdag van Maria Boodschap 25 maart zal er een bid- en boetedag zijn. Er is dan een avondmis met een korte vergadering toe. Na de pauze gaif mej. Kropman uit Leiden een le zing over het werk van de vrouwen van Bethanië. Zij besprak de beke ring van de moderne mens en de vereenzaming van de moderne mens. In april zal de bestuursverkiezing plaats vinden. De leden werden ver zocht nieuwe kandidaten te stellen. De voordracht van een nieuwe kandi daat moet ondertekend zijn met 10 handtekeningen van de leden. Deze voordraoht kan bij het bestuur wor den ingediend. Negen mijnenvegers van de Koninklijke Marine zullen op vrijdag 1 februari door de inspecteur der domeinen te Alkmaar bij inschrijving worden verkocht. De schepen behoren tot een squadron ondiepwatermijnen- vegers, die vlak na de laatste wereld oorlog hebben meegeholpen aan het mijnenvrij maken van de Noordzee voor onze kust. Zij kunnen nu ver kocht worden doordat successievelijk nieuwe mijnenvegers in dienst wor den gesteld. Oorspronkelijke Nederlandse Roman DOOR I. F. J. GROOTHEDDE. 25). Zeer handig want zo'n grote hoe veelheid zou natuurlijk argwaan wekken. Zelf keert hij terug, want op de ranch is een meisje, dat hij gaarne trouwen wil. Zie je, Hall Pen- nock, zo zou je in mijn plaats redene ren en wie belet mij om net zo te doen?" „Niemand!", barste Hall los, „maar ik zeg u, dat alles van a tot z een leugen is. De schrijver van dat brief je probeert mij in een verkeerd dag licht te stellen, maai' het is gelogen, alles gelogen". „Kalm jongeman"', suste Bluecorn, „een misstap kan iedereen begaan". Je bent nog jong en hebt je leven nog voor je. Neen, laat me kalm uit spreken. Er worden honderd en vier stuks vee gemist. Betaal me 12000 dol lar en ik zal het gerecht er buiten laten. Denk er aan, je wordt op deze bewijzen absoluut veroordeeld, schul dig of niet schuldig. Wees dus ver standig en betaal." Hall zuchtte en trok de bankbiljet ten uit zijn buis. Hij telde twaalf bil jetten van duizend dollar neer en wilde de rest weer bij zich steken. Maar Bluecorn stak zijn hand uit en vroeg: „Mag ik dat eens even zien?" Verwonderd stak Hall hem de bun del toe. Bluecorn begon te tellen, langzaam en zorgvuldig en zei toen hij er mee klaar was: „Kijk, je had 129.000 dollar, niet waar? Daar gaat af 12.000 aan mij, 300' voor het paard, reken nog een paar honderd voor je revolver, ge weer en andere uitgaven, dan blijft er ongeveer 116.000 dollar over. Ik tel echter 118.000 dollar". Met bevende handen begon Hall te tellen en kwam tot zijn ontzetting op hetzelfde bedrag uit. Bluecorn glimlachte. „Tweeduizend dollar op een nacht is gauw verdiend. Luister hier, jon geman. Ik heb geen schade, ik zal je dan ook niet laten vervolgen. Maar van dit ogenblik af ben je ontslagen. Je bezittingen zal ik in „The Ran cher's Joy" laten bezorgen. En nu, verdwijn van mijn grondgebied en keer er niet weer terug". ,,'t Is alles leugen en bedrog", schreeuwde Hall wanhopig, „gelooft u pie, ik ben absoluut onschuldig." Maar Bluecorn had zich al verwij derd en er bleef voor Hall niets an ders over, dan Black Devil te be stijgen en „The Rancher's Joy" op te zoeken. HOOFDSTUK VIII. BRAND OP MARION'S RANCH. Hall ging niet regelrecht naar de herberg, maar reed een stuk de prai rie in en zette zich daar m het gras, om lang en diep na te denken over zijn toestand. En hoe meer hij er over nadacht hoe meer hij tot het inzicht kwam, dat deze allesbehalve roos kleurig was. Hij hoefde er niet meer op te rekenen Marion ooit tot vrouw te krijgen, althans niet, zolang Blue- 1 corn leefde. En als hij dood was, zou Marion hem dan nog willen? Zou ook zij in zijn schuld geloven? Het moest haast weL Alles was immers tegen hem, het briefje, het geld. Het stond vast, iemand had het op zijn onder gang gemunt en wie die iemand was, natuurlijk niemand anders dan Jim Pavlick. Hij had dat briefje geschreven, hij had het geld in zijn buis gestopt, zijn handlangers hadden hem overvallen en het vee weggedreven. Hij balde zijn vuisten in machte loze woede. Wat hielp het, of hij dit alles wist, er ontbrak hem ieder bewijs. Jim Pa vlick had getriomfeerd en kon als hij verdwenen was, Marion het hof maken. Marion, zijn lieve Marion. Hij knarste op zijn tanden, maar glim lachte plotseling en mompelde: „De weg is vrij, Jimmy, maar je hebt haar nog niet. Een vrouwenhart is niet door gemene streken te ver krijgen. Ik niet, maar jij veel min der". $y stond op en reed naar het café, waar Joe Blackburn hem reeds met ongeduld wachtte. „Een prachtranch, Pennock, uitste kend in orde, puik vee, vette gron den, gras als boter. Dat juweel is te koop voor honderd duizend dollar. Als ik het geld had, kocht ik het da delijk. De rancher is gestorven. De enigste dochter woont in de stad en heeft er geen interesse voor. Honderd duizend vraagt ze, maar je krijgt het voor tachtig, wat ik je brom. Laat mij maar praten, dan komt het in orde". Hall knikte flauwtjes. ,,'t Is goed, Joe, koop het maar". Joe kon van verbazing geen woord uitbrengen, keek Hall met grote ogen aan en hakkelde tenslotte: „Is uis uz-ziek?" Hall lachte grimmig. „Mijn hart is ziek, ziek van ellende. Die gemene ploert van een Pavlick heeft er met zijn plompe hakken op getrajpt, de ellendeling". Met horten en stoten deed hy het verhaal van de gebeurtenissen van die nacht en van het gesprek met Bluecorn. Joe balde zijn vuisten. Op zijn ge zicht verscheen een onheilspellende uitdrukking toen hij gromde: „Als ik.als ik hem hier in mijn handen had, ik vermorzelde hem, ik kneep hem tot gruis". Hij haalde zijn revolver uit het foudraal en peuter de er al de kogels uit. „Wat doe je?", vroeg Hall. „Veiligheidsmaatregelen", ant woordde Joe, „ik mocht hem eens te genkomen en ik heb geen zin, om voor zo'n snertvent de gevangenis in te draaien. Met je handen alleen maak je zo gauw geen lijken". Ondanks zijn verdriet moést Hall hartelijk lachen. „Mijn hand, kerel, morgen gaan wij samen de ranch kopen. Op jou kan ik bouwen. Vanavond neem ik af scheid van Marion en dan beginnen we daarginds een nieuw leven". Die avond sloop hij om de ranch en floot zacht, om de aandacht van Marion te trékken. Maar het meicje hoorde hem niet of wilde hem mis schien niet horen. Hard fluiten durf de hij niet uit vrees voor Bluecorn. De man zou in staat zijn, hem het erf af te schieten. Nog geruime tijd bleef hij wachten, maar Marion ver scheen niet. Misschien was ze niet thuis, misschien was ze met haar va der in gesprek en kon niet weg, al popelde ze van verlangen. Hall bleef hopen en wachten, maar uur na uur verstreek en ze kwam niet. Tenslotte gaf hij de hoop op en keerde ontmoe digd naar de herberg terug, zonder nog eenmaal om te zien. Had hij dit wel gedaan, dan zou hij gezien heb ben, hoe een donkere gestalte van de heuvelhelling gleed en op het erf ver dween. (wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 10