De invoering van de nieuwe kentekenbewijzen voor de motorvoertuigen CKefariae 4 DUINSTREEK Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! DONDERDAG 24 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 FH (fabrikanten on handelaren in motorvoertuigen), GV( langzaam rij dende voertuigen in grensverkeer) en HJH (bromfietsen, die in het bui- tenland als motorrijwiel worden be schouwd). PRIJSVERHOGING VAN 225 PROCENT Direkteur Rijksdienst nam uit protest ontslag Niets nieuws Op 31 december j.l. waren alle, onder Nederlands nummerbord rij dende motorrijtuigen voorzien van een nieuw nummerbord en was het zelfs op straffe van een proces verbaal verboden nog op een pro vinciaal kentekenbewijs te rijden. Met ingang van 1 februari a.s. komt er alweer wijziging in het ken teken-systeem. De tot nu toe gevolgde procedure wordt bierbij volkomen overboord gegooid. In de vorig jaar reeds afgekondig de „versnelde afgiften van rijbewij zen" worden de 150 aecijnskantoren in het land ingeschakeld, die de af gifte zullen overnemen welke tot nu toe door de rijksdienst voor het weg verkeer in Den Haag werd verzorgd. Tegelijk met een belastingkaart kan op het kantoor van de ontvanger een kentekenbewijs worden aangevraagd, en indien de nodige formaliteiten zijn verricht, kan het onmiddellijk worden meegenomen. De invoering van het nieuwe sy steem betekent niet, dat per 1 febr. alle oude kentekenbewijzen plotseling ongeldig worden. De 76.000 thans in omloop zijnde bewijzen bliijven gel dig, doch wanneer men na genoemde datum zijn wagen of motor van de hand hoeft gedaan, moet men het be staande bewijs aan de ontvanger der accijnzen aanbieden, die het door een nieuw zal vervangen. De oude centrale wijze van afgifte zal onverkort van kracht blijven voor motorvoertuigen met de lettergroepen AA (Koninklijk Huis), CD (diploma tieke dienst), CDJ (Internationale Hof van Justitie), GIN niet tot het Nederlands wagenpark behorend), Twee-delig, Het nieuwe kentekenbewijs zal uit twee delen bestaan: deel 1 dat de om schrijving bevat van het voertuig en het kenteken vermeldt en deel 2, waarop naam en adres van eigenaar of houder voorkomen. Deel 1 blijft b(j een bepaald voertuig horen, zo dat bij wisseling slechts voor het tweede deel met de personalia be hoeft te worden gezorgd. Bij wijziging van het voertuig zal het oude kente kenbewijs naar de rijksdienst worden opgestuurd, die deel 1 zal verstrek ken. De nieuwe kentekenbewijzen worden afgegeven in een plastic hoes, dat de aanvrager cadeau krijgt. Deze hoes maakt de controle eenvoudig doordat aan beide zijden de gegevens duidelijk zichtbaar zijn en tevens ruimte biedt voor de belastingkaart. Het kentekenbewijs zelf is bepaald geen cadeau, want het zal in totaal dertien gulden gaan kosten: tien voor deel 1, dat bij het voertuig blijft, en drie gulden voor deel 2, dat bij elke «V/TT BETEKENEN OE STREPEN OP ONZE WEGEN Na verloop van tijd zal men ook in ons land niet meer ongestraft over de schreef kunnen gaan- Die schreef wordt dan gevormd door dubbele lij nen op het wegdek van onze rijks wegen. Op diverse plaatsen in ons land kan men deze dubbele afba- kingslijnen al zien en hoewel in ons wegenverkeersreglement nog niet wordt gerept over een verbod tot overschrijding van deze strepen is het toch verstandiger dat men zich aan het nieuwe lijnenstelsel houdt. Want men zal deze dubbele lijnen alleen tegenkomen op plaatsen waar de verkeerssituatie dit noodzakelijk maakt, zodat het de automobilist be slist niet té moeilijk wordt gemaakt. In de richtlijnen van rijkswaterstaat wordt dan ook o.a. gerept over on overzichtelijke 'bochten waar het uit zicht op het verkeer uit tegenoverge stelde richting minder dan 300 meter bedraagt Met dat al wordt er aan het arse naal van gebodsborden, verbodsbor- dij, igebodspijlen, verbodspiijlen, en wat ai meer in het volgetaste hoofd van onze weggabruikers is geborgen, een nieuwe voorraad toegevoegd: de dubbele lijnen. Maar hoewel het ingewikkeld moge lijken, bovenstaande grafiek toont dat ook de 6oep van waterstaat niet zo heet wordt gegeten. Twee ononder broken strepen naast elkaar mag men nooit overschrijden, noch het ver keer dat zich links, noch het verkeer dat zich rechts op de weg bevindt. Heeft men een onderbroken of een blokstreep aan de zijde waar men rijdt, dan mag men .rustig „over de schreef" ongeacht het verongelijkte gezicht dat uw tegenligger zal zetten, die zich sterk gebonden voelt door de ONonderbroken streep aan zijn weg helft. Heeft men tenslotte één onder broken streep die beide weghelften scheidt, dan mag u over de streep en dan geldt hetzelfde voor uw tegen ligger. En als we nu allemaal heerlijk het hoofd koel houden en de veiligheid van het verkeer niet in gevaar bren gen, ook al suisen wy langs een streep die ons ruimte voor experimenten laat, wel, dan zij we waar we moeten zijn: gauw en veilig thuis. •aanvraag verandert. Bij iedere aan vraag voor een deel 2 zal dus drie gulden legesgeld moeten worden ge stort. Deze wijzigingen, die naiar ver wacht wordt naast de voordelen, die zij voor de koper zullen opleve ren in de vorm van besparing van tijd en moeite zullen leiden tot een verhoogde efficiency bij de instan ties, die betrokken zijn bij de motor, rijtuigenregistratie, hebben inmiddels in die kringen sterke kritiek onder vonden. Kritiek. ,De enorme wijziging van het admi nistratieve apparaat, een sterk ingrij pende verhoging van de kostprijs (rond 225 procent) en een bevoorde ling van de handel, vooral die in tweedehands automobielen, ten op zichte van het kopend publiek" dat alles voor de invoering van een systeem, dat in 1952 na een mislukt experiment van èen half jaar werd afgedankt heeft geleid tot de ont slagaanvrage van de directeur van de rijksdienst voor het Wegverkeer, ir. W. W. E. van Hemert. De kritiek was tevens een van de redenen, waarom het hoofd van de kentekenafdeling van de zelfde dienst, de heer G. D. Cornelissen de Beer, en naar gebleken is met hem nog verschillende ande ren, uit zijn functie is ontheven. „Afbetaling werkt fraude in de hand" Rechter kon zich geen televisie permitteren Drie maanden gevangenisstraf heeft vanochtend de Amsterdamse politie rechter, mr. L. de Blécourt, opgelegd aan een eleotrlclen uit Amsterdam, die niet ter zitting verschenen was. De man werd er van verdacht zich in februari van het vorige jaar een televisietoestel van 800 gulden in huurkoop te hebben aangeschaft en dit, na er vrijwel nog niets op te hebben afbetaald, te hebben verduis terd. Hij had het toestel voor een bedrag van 500 gulden van de hand gedaan en dit geld te eigen bate aangewend. De officier van justitie had een week gevangenisstraf geëist. Zowel de politierechter als de officier van justitie keerden zich ter zitting tot de als enige getuige in deze zaak gehoorde vertegenwoordiger van een financieringsmaatschappij, die 't benodigde geld had gefourneerd. Naar de mening van rechter en officier wordt door dergelijke instellingen te lichtvaardig en op te weinig zakelijke gegevens en zonder voldoende infor maties naar de levensomstandighe den van him cliënten, krediet ver strekt, waardoor de fraudes op dit gebied steeds meer in de hand wor den gewerkt. Zo ook in het onderha vige geval. Verdachte, die per maand ongeveer 330 verdiende, waarvan hij al direct 45 gulden aan de financie ringsmaatschappij moest afstaan, had een gezin met drie kinderen van resp. zes, vier en twee jaar oud, en de po litierechter vroeg zich af waarom dit kindertal niet met dezelfde regel maat zou worden aangevuld. Maar de man krijgt toch kinderbijslag, voerde de vertegenwoordiger o.m. aan, die •het in het algemeen niet met de po litierechter eens was. De inkomsten van verdachte vond de politierechter echter totaal onvol doende om er een televisietoestel op na te kunnen houden. „Ik kan het me tenminste niet permitteren". Soldaat dook onder Administrateur boekte hem af In de kazerne, waar de 20-jarige soldaat uit Lichtenvoorde zijn dienst plicht vervulde, had de administra.- teur een breed gebaar gemaakt en toen de soldaat geruime tijd afwezig was, had hij hem afgeboekt. De soldaat was inmiddels in de Noord-Oost-polder ondergedoken, maar gisteren was hij toch weer boven water gehaald en verscheen voor de krijgsraad. De auditeur-militair was er hele maal niet over te spreken en vond de soldaat een geniepig figuur. De verdediger vond, dat de soldaat met 18 dagen verzwaard, 13 dagen licht en 120 dagen strafklasse wel voldoende gestraft was. De uitspraak werd op een nader te bepalen datum gesteld. De eerste regionale ronde om het landskampioenschap dames- en he- renkappen, georganiseerd door de N.R.T.C.H. van de Nederlandse Kap- persbond, werd dit jaar gehouden op 22 jan. j.l. in gebouw de Vereniging te Den Haag. Dat het aantal deelnemers niets te wensen overliet, bleek wel door het groot getal supporters, dat belang stelling toonde. De prestaties waren zeer goed, ook de zwakkere broeders in de kapperswereld lieten blijken, dat zij hun kans op de prijzen zou den verdedigen. Het uiteindelijk resultaat was dat de heer Axen als winnaar uit de bus kwam, tweede werd de heer Plu uit Leiden, derde de heer Adams uit Rotterdam, vierde de heer Baksveen uit Den Haag, vijfde de heer v. Oei uit Den Haag en zesde de heer Sol uit Rotterdam. MGR. LUCAS VERLAAT DIPLOMATIEKE DIENST Z. H. de Paus heeft de internuntius van India en titulair aartsbisschop van Adulis, Mgr. M. N. Lucas S.V.D. uit Haarlem om gezondheidsredenen ontslag verleend uit de diplomatieke dienst van het Vaticaan en hem be noemd tot assistent bij de Pauselijke Troon. Mgr. Lucas verblijft voor het her stel van zijn gezondheid op het ogen blik in een kliniek te Rome. De thans 62-jarige internuntius van India ontving 29 oktober 1945 de bis schopswijding. ACCIJNSVRIJE WINKEL OP SCHIPHOL. In december a.s. hoopt de KLM op Schiphol ten behoeve van haar pas sagiers op de intercontinentale routes een winkel te openen, waar een be perkt aantal artikelen (waaronder al coholische dranken en tabakswaren) accijnsvrij zullen worden verkocht. Met het Nederlandse ministerie van financiën is hierover in iirincipe over eenstemming bereikt. Deze faciliteiten zullen echter niet gelden voor ingezetenen van de Be- nelux-landen en evenmin voor lucht reizigers op trajecten binnen Europa. Met het oog daarop, zal deze accijns vrije winkel dan ook in de intercon tinentale wachtkamer worden ingè- richt. Deze wachtkamer wordt thans verbouwd. De verkoop van de ge noemde artikelen zal geschieden op Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderen I Geleerden hebben ontdek!, dal bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig effect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden verwacht. De vier middelen verenigd in Chefarfne.,4"- elk afzonderlijk al beroemd - werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen Tegen pijnen en griep. Geschikt voor d» gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelaroi. (Advertentie). vertoon van paspoort en reisbiljet. Van omstreeks half april a.s. tot het tijdstip dat deze winkel wordt ge opend, zal echter in de Europa-wacht« kamer ten behoeve van passagiers naar de Verenigde Staten tijdelijk een winkel worden ingericht, waar alleen accijnsvrije tabak en dranken te ver krijgen zullen zijn. HET AGRARISCH CONGRES KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ. Zaterdag 9 februari houdt de K.V. P. in Tivoli te Utrecht een agrarisch congres. Het aanvankelijk voor 2 fe bruari vastgestelde congres werd uit gesteld in verband met het niet ge- reedzijn van de regeringsnota inzake de bestedingsbeperking. In zijn nader beraad heeft het dagelijks bestuur van de Kath. Volkspartij besloten een agrarisch congres te doen houden, waarbij niet de bestedingsbeperking mede het onderwerp van gesprek zal zijn, maar waarop aan de orde gesteld wordt het voor het gehele Nederland se volk zo gewichtige vraagstuk van de handhaving van een krachtig agra risch volksdeel. AUTO BOTSTE TEGEN TRAM EN RIJDT DAARNA TEGEN WINKELPUL Omstreeks kwart over elf is gister avond een Chrevolet, bestuurd door een 36-jarige heer uit Bergen (N.H.) op de hoek Fannius Scholtenstraat Van der Hoopst raat in Amsterdam- West tegen een motorwagen van lijn 10 gebot*; en daardoor ^egen we pui van een winkel op de hoek ge reden. De bestuurder en twee van de in zittenden liepen lichte verwondingen op en konuen na behandeling in het ziekenhuis naar Bergen terugkeren. Met een matige snelheid kvvam de auto juist o.p het moment dat de tram, die van rechts naderde de hoek om. De auto botste tegen de lin kervoorzijde van, de motorwagen, werd door de schok naar links de straat over geduwd en kwam tegen de pui van een verf- en glaswinkel, waarvan de étaiageruit voor een derde versplinterd werd, tot stilstand. De auto werd zwaar beschadigd en werd door een kraanwagen van de politie weggesleept. De tram liep nauwelijks enige schade op. Gistermiddag omstreeks 12 uur is een militaire jeep, bestuurd door de 20-jarige ongehuwde dienstplichtige militair A. D. van der Meulen udt BarendreCht, op een zandweg bij Oostelbeers door nog onbekende oor zaak over de kop geslagen. De chauf feur, die was ingedeeld bij de 43ste zware mortier compagnie te Oirschot, is even na het ongeval aan zijn ver wondingen overleden. Een mede-in zittende kwam met de schrik vrij. Circa 150 van 's werelds snelste en mooiste postduiven zullen begin febr. iu Amsterdam aankomen, niet op vleugels'doch in manden. De Neder landse postduivenmelkers zullen deze unieke collectie op zaterdag 2 en zon dag 3 febr. kunnen bewonderen in Krasnapolsky, waar zij op een ten toonstelling door een internationale jury zullen worden beoordeeld. De in I948 opgerichte internationale federatie van post. tui venbanden houdt n.l. hoar tweejaarlijkse inter nationale congres voor de eerste maal in ons land en heeft de organisatie van het congres en van de daarbij behorende tentoonstelling opgedragen aan de Nederlandse postduivenhou- ders-organisaties, waarbij alle Ne derlandse bonden zijn aangesloten. Bij de internationale federatie zijn 28 landen aangesloten. Minstens 18 daarvan zullen op het congres ver tegenwoordigd zijn en uit circa 16 landen worden de beste 10 duiven en doffers verwacht. Op het congres, dat geleid zal wor den door voorzitter Wilfrid Staes (België), zal o.a. het klokken-pro- bleem ter sprake komen. Prof. J. Jansen uit Utrecht zal over de ge zondheid van duiven een inleiding houden en tenslotte zal een Belgisch ontwerp voor een verbeterde duiven- ring onderwerp van discussie uit maken. De congresleden zullen zater dagochtend na de opening een krans legigen bij het Nationaal Monument op de Dam en daarna ontvangen wor den door het gemeentetoestuur van Amsterdam. HAAGSE SCHOUW Feestavond Ijsver. Rijndijk—Hoge Mors. De ijsver. Rijndijk—Hoge Morst hield haar jaarlijkse feestavond in het café-restaurant „De Grote Vink". De voorzitter, de heer C. H. Endeveld, heette de talrijke aanwe zigen hartelijk welkom. Een spe ciaal woord van welkom richtte hij tot de wethouder van Voorschoten, de heer G. Schrama, die met zijn echtgenote blijk gaf van zijn belang- i stelling. Hij herinnerde aan de grote ledenwerf-actie, welke op touw ge zet is en stelde een mooie verrassing in het vooruitzicht voor degene, die vóór 1 april a.s. het grootste aantal leden zal hebben aangebracht. Daarna werd een aanvang gemaakt met het eigenlijke feestprogramma. Onder leiding van d'e bekende radio conferencier André Calèll werd een keurig en beschaafd non-stop caba retprogramma voorgeschoteld, dat aan de hoogste eisen voldeed. Tonny Schifferstein, de bekende radio-pia- ïiist, Els Hilenius, de charmante ar tiste en de muzikale clown Micky Nobele a la Toby Rix, deden de aan wezigen genieten van hun talent en zorgden er voor, dat aan het devies „Elck wat Wils" in elk opzicht werd voldaan. Daar tussen door zorgde André Carèll met een lied en een praatje op zeer beschaafde wijze voor de nodige afwisseling. Geen wonder dan ook, dat de aan wezigen, ma het einde van dit hoog staande feestprogramma, door een hartelijk applaus uiting gaven aan hun waardering voor het gebodene. Na het officiële gedeelte bracht de voorzitter dank aan de organisatoren van deze feestavond: de heren J. Schrama, W. Meijer en A. Kooloos. Hierna bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen, waarbij het muzikale gedeelte werd verzorgd door de „Rijnmasters" onder leiding van Lou Boelaard. De ijsvereniging Rijndijk—Hoge Mors kan met grote voldoening op deze zeer geslaagde feestavond terug zien! Er komen verkeerslichten. Bin nenkort zal er bij de verkeersrege ling op het beruchte kruispunt „Het Haagse Schouw" door de verkeersre- gelende politieambtenaar gebruik worden gemaakt van verkeerslichten. Het betreft hier een verplaatsbare lichtinstallatie van een geheel nieu we constructie, die in enkele plaat sen, o.a. in Den Haag en Eindhoven, met volledig succes al wordt gebe zigd. Hiermede wordt tegemoet geko. men aan de wensen van vele wegge bruikers. Tevens zal de verkeersre- gelende politieambtenaar zijn taak met minder gevaar voor eigen leven kunnen verrichten. LEIDSCHEHDAM Nieuw klooster bij Kath. Bejaardencentrum De congregatie van de zusters Fran- ciscanissen van Sint Lucia te Benne- broek, is voornemens een obligatie lening uit te geven van 600.000. De lening krijgt een looptijd van dertig jaar en een rente van 5.5 pro cent. De uitgifte geschiedt tegen een koers van 100 procent. Op inschrij- vingsvoorwaarden zijn al 100.000 gul den obligaties geplaatst. De inschrij ving op de resterende 500.000 gulden wordt op 30 januari opengesteld bij de kantoren van de Nederlandsche Credietbank, Lent jee en Drossaerts en Arnold Gillissens Bank. De obli gaties zijn in stukken van 500 en 1000 gulden. Blijkens de leningsvoorwaarden wordt vanaf 1 februari 1983 geduren de vijf achtereenvolgende jaren 20.000 gulden jaarlijks afgelost, daarna jaar lijks 25.000 gulden. Vervroegde alge hele of versterkte aflossing is te allen tijde toegestaan, doch vóór 1 januari 1963 slechts tegen 101.5 procent. Het is de bedoeling van de congre gatie om o.a. in Leidschendam een nieuw klooster te bouwen in de na bijheid van het Kath. Bejaardencen trum, waar de zusters de zorg over hebben. Verder zullen de zusters, die thans in 't St. Joseph-gesticht wonen, haar intrek nemen in het nieuwe klooster .De zusters die onderwijs ge ven aan de kath. meisjesschool in de Damlaan, zullen in de toekomst het onderwijs verzorgen op de nog te bouwen school bij de nieuwe R.K. Kerk. De school aan de Damlaan zal dan een jongensschool worden. Jaarvergadering Vrouwengilde. Bij het begin van de vergadering drukte de presidente, mevr. J. Kraay- vanger-Buskens, haar voldoening er over uit, dat de vergadering bijna vol tallig was bezocht. De secretaris mevr. W. Verouden-Wiers memoreer de in haar jaarverslag het wel en wee van de vereniging. Het ledental bedraagt thans 190. Mevr. A. Groe- newegenSuidgeest moest tot haar spijt rapporteren dat de kas f 66. tekort was geschoten. Om voor de toekomst een beter resultaat te ver wachten ging de vergadering er mede accoord dat de contributie met ƒ1. per jaar verhoogd werd. De bestuurs verkiezing had tot gevolg dat zowel mevr. JCraayvanger als mevr. Roo- zenburg herkozen werden. De presidente maakte vervolgens bekend, dat het Gilde aan bouwpas toor Buy 6 een dubbel stel linnen li turgische gewaden ten geschenke zal geven. Pastoor Buys, die deze gift bij zonder op prijs stelde, dankte daar voor met hartelijke woorden en zegde als blijk van waardering een lezing met lichtbeelden toe. Na de afhandeling van de agenda kwam rector J. Th. M. Kraakman aan het woord om als geestelijk advi seur van het diocesane Vrowen- Gilde een uiteenzetting te geven van het doel en de taak van het Gilde. SASSENHEIM Maandagavond om tien «uur zijn di-ie Sassenheimse jongens in de leef tijd van 17 tot 20 jaar, gestoord bij een inbraak in Het Bruine Paard. De eigenaar ontdekte één van de knapen, die zich op verdachte wijze bij het parkeerterrein ophield. Toen hij een nader onderzoek wilde instellen, ver dween de jongen over een schutting in de richting van de Hervormde be graafplaats. De inmiddels gewaar schuwde politie had hem echter vlug te pakken. Enige -uren later werden ook de twee handlangers gearresteerd. Bij het verhoor bleek, dat de jon gelui zich reeds eerder aan kleine in braken hadden schuldig gemaakt. Zij zijn voorlopig vastgehouden. VOORSCHOTEN KATH. VROUWENGILDE. De leden van het Kath. Vrouwen gilde kwamen bijeen in het R.K. Verenigingsgebouw voor de jaarver gadering. Na opening door de presi dente, mevr. E. van Gent-Zonneveld, werden resp. de jaarverslagen voorge lezen door de secretaresse, mevr. A. N. Valkenburg-Boeken en mevrouw Zonneveld-Hoek. Uit het verslag van de penningmeesteresse bleek, dat het Vrouwengilde nog een batig saldo be zit van 613. Dit batig saldo bleek niet afkomstig te zyn van de contri butiegelder», maar was nog een over blijvertje van een gehouden fancy- fair. De jaarlijkse feestavond van het R.K. Vrouwengilde zal dit jaar gehouden worden op zondag 10 fe bruari a.s. De toneelvereniging „De Vincentianen" uit Leiden zullen dan een blijspel opvoeren getiteld „Het schandaal in de groene kakatoe". De presidente deed een beroep op de le den om de forumavond van de geza menlijke standsorganisaties en het Kath. Vrouwengilde, die gehouden zal worden in maart by te wonen. 25 Maart a.s. zal een bid- en boetedag zijn. De leden werden opgeroepen om de avondmis op die dag bij te wo nen, waarna er nog een korte verga dering zal zijn. In april zal de be stuursverkiezing plaats vinden. De leden kunnen candidaten stellen en deze indienen bij het bestuur. Voor een candidaat zijn 10 handtekenin gen nodig op de voordracht. Na de pauze gaf mejuffr. Kropman van Verbum Dei uit Leiden een lezing over het werk van „de Vrouwen van Bethanië". Zij besprak de bekering van de moderne mens en de vereen zaming van de moderne mens. SPORTRAAD TRAD VOOR DE EERSTE KEER NAAR BUITEN. De nog maar kort bestaande Voor- schotense Sportraad organiseerde voor de eerste maal een binnensport avond in het Cultureel Centrum. De ze eerste avond droeg een officieel karakter. Het was de kennismaking met deze raad. Burgemeester C. J. Hoeven opende de avond en memo reerde in het kort hoe men tot de op richting van de raad was gekomen. Het initiatief is afkomstig van de heer A. J. v. d. Linde, die thans advi- daarnaast lid van verdienste :ide- seur van de sportraad is en daarnaast lid van verdienste van de K.N.V.B. De heer P. J. van Lookeren Cam pagne, de voorzitter van de raad, zette daarna in het kort uiteen, wat de sportraad beoogt. Het is een com missie, voortgekomen uit de sport verenigingen van Voorschoten, 24 in getal. Het is dus een overkoepelend orgaan. Elke tak van sport kan met initiatieven naar de raad gaan en dan zal de raad proberen deze te ver werkelijken. Van de andere kant zal de raad zelf ook met plannen komen. De Kon. Wilh. Ver. klampte de sport raad aan voor de verzorging van een sportprogramma op Koninginnedag. Idem zal er dit jaar op de traditionele paardenmarktdag 28 juli een sport evenement zijn, dat zal klinken als een klok. Zelf wil de sportraad ko men met plannen om de athletiek in Voorschoten te brengen. In een korte toespraak belichtte de heer A. J. v. d. Linde het sociale as pect van de sport in het leven van de mens. De sport raakt zowel lichaam als geest. Sport kan veel goed doen in het mensenleven. Het wil de goede eigenschappen bij de mens aankweken en ontwikkelen en de minder goede zoveel mogelijk naar de achtergrond schuiven. Hierna gaf de groep van de heer Carel Dupris uit Leiden een de monstratie van Judo en Jiujitsu, een oosterse sport van aanval en zelfver dediging. Hieruit bleek wel, dat deze mensen een grote dosis zelfbeheer sing en lichaamsbeheersing moeten beschikken. Na de pauze sprak de heer J. Kalverkamp, adviseur van het Ned. Olympisch Comité over be hoefteplanning. Spr. schermde met veel cijfermateriaal over de sporten en ontraadde het gemeentebestuur over te gaan tot inrichting van een overdekt zwembad in combinatie met de gemeente Leiden. De praktijk heeft wel bewezen, dat dit econo misch niet te verantwoorden is. In richting van een openbad, en dan wel in hoofdzaak een instructiebad, kon spr. van harte toejuichen. De sport raad zal de gemeente Voorschoten gaarne adviezen verstrekken aan gaande sportaangelegenheden. De Koninklijke Marine besloot de*e in teressante avond met schermd.mon- straties op floret, degen en sabel. Overste Var» Kregten gaf hierbij een toelichting. Afscheid instructeur Nationale Re serve. De doorzettingskracht, die U hier heeft laten zien, is er een ga rantie voor, dat het opbouwen var» een nieuw bestaan in de Verenigde Staten U zal gelukken. Dit zei de voorzitter van Steun Wettig Gezag, drs. H. A. Korthals gisteravond tot de scheidende instructeur van het oefen- verband van de Nationale reserve, de heer F. Vrolijk. De heer Vrolijk gaat met zijn gezin naar Amerika vertrek ken. Daarom vond gisteravond in het „Eigen Huis" een afscheidsavond plaats, waarop behalve de mannen van de nationale reserve, ook aanwe zig was het bestuur van S.W.G., lui tenant Smit namens de commandant van de Nationale Reserve en de nieu we instructeur, sergeant Huis. De burgemeester liet zijn beste wensen blijken evenals de voorganger van de heer Vrolijk. De heer Korthals prees het in de scheidende instructeur, dat hij in de Nationale reserve weer van onderaf heeft willen beginnen. Voor de heer Vrolijk was er een mooie ets en voor zijn echtgenote bloemen. Luitenant Smit bracht de dank over van de districtscommandant. Schaakvereniging Voorschoten. Een afgebroken partij tussen Maar- sen en Van Os in groep 1 bracht door een prachtig eindspel voor eerstge noemde de winst. Evenzo was Sluiter favoriet tegen Braggaar, die later te gen Smit door het oog van de naald kroop, daar Smit de winstvoortzet ting niet zag, wat remise tot gevolg had. Dr. Vermet besloot zijn aanval via de C-lijn met pionwinst wat hem de winst opleverde tegen P. Segaar. Waasdorp kon niet uit de klem ko men die Smit hem gesteld had en verloor. In A. was Heijer sterker dan Besuyen, terwijl v. d. Kooy de partij tegen Braggaar won. In B. was v.d. Werf onfortuinlijk daar hij in een gunstiger stelling mat over het hoofd zag die Groenenberg had uit gedacht. Kouwenhoven verdedigde zich met energie in de verloren stel ling maar moest tenslotte toch zwich ten tegen de vrijpion van M. Segaar. Kuneken kon niet verder komen dan remise tegen Grobbon, waar hij blii mee mocht zijn. Uitslagen Groep 1: Van OsMaarssen 01; Sluijter— Braggaar 10; WaasdorpSmit 0 1; P. Segaardr. Vermet 01; Smit —Sluijter J4M.' Groep 2a: Heyer— Besuyen 1—0; v. d. Kooy—Braggaar l—O. Groep 2b: v. d. WerfGroenen berg 01; KouwenhovenM. Segaar 01KunekenGrobben ya H» Z0ETERMEER KAV. De KAV hield een leden vergadering in het gerestaureerde parochiehuis. Deze bloeiende afde ling, die baanbrekend werk verricht voor een belangrijke bevolkingsgroep, had zoals altijd niet over* bezoek te klagen. Deze avond was in het bij zonder bestemd om wetenswaardig heden over Amerika te vernemen. Mej. W. J. Baumans van de U.S. In formation Service, gaf in een causerie een overzicht van de leefwijze dei- Amerikanen. Mej. Baumans licht te haar lezing toe met prachtige kleu rendia's, die menige bewonderende uitroep bij de aanwezige dames ont lokten. De voorzitster, mevr. De Vries Koets dankte mej. Baumans voor de interessante en leerzame avond.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8