Stichting v. d. Arbeid verdeeld LEKKER WARM EN T VALT OP Import-transactie Hongaars vee dateert van vóór de novembergebeurtenissen DONDERDAG 24 JANUARI 1957 DE r.EinsE--f:OTJR4NT PAGINA 7 CLntutwcd aan d% fZkeea aue% 6eAteding,&&ep,e'dling, De Stichting van de Arbeid heeft de minister-president geantwoord op diens vragen over de kosten van het levensonderhoud, zoals deze zouden kunnen worden als het advies van de Sociaal Economische Raad inzake de bestedingen zou worden opgevolgd Uit het antwoord blijkt, dat de ver tegenwoordigers van de arbeiders vakcentrales in de Stichting zich op het standpunt stellen, dat er een grens voor een aanvaardbare steering van de kosten voor het levensonder houd moet worden aangegeven. Aan werkgeverszijde realiseert men zich, dat na' een zekere prijsstijging van het gezinsverbruik opnieuw het vraagstuk van de lonen aan de orde zou kunnen worden gesteld. Dit zou volgens deze vertegenwoordigers, het effect teniet doen van de bereikte overeenstemming tussen de regering en de hierbij betrokken organisaties over het loon- en prijsstabilisatiebe- leid op grondslag van het SER-ad- vies. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid deelt voorts mee, dat het niet op de weg van de stichting ligt een interpretatie van het rapport van de SER als zodanig te geven. Het be stuur komt opk nog terug op het punt van een eventuele verdere verhoging van de vennootschapsbelasting. De werkgeversvertegenwoordigers in het bestuur van de Stichting stellen zich op het standpunt, dat een behandeling WERKNEMERS: Looneisen als indexcijfer te hoog wordt In een apart schrijven van de werk nemersvertegenwoordigers in de Stichting van de Arbeid aan de mi nister-president delen deze mee, dat zij als maximaal aanvaardbaar index cijfer in *1957 voor de kosten van le vensonderhoud beschouwen een cij fer van 112 voor het begin van het jaar en 114,5 voor het eind van het jaar. Zou het indexcijfer deze grens overschrijden, dan behoudt de vak beweging zich het recht voor een loonsverhoging aan de orde te stel len. Bij het aannemen van deze index cijfers (1951 100) zijn de werkne mersvertegenwoordigers bereid het cijfer 107,5 als uitgangspunt van de kosten voor levensonderhoud in 1957 te aanvaarden. Voorts wordt dan rekening gehou den met een stijging van het con sumptieprijspeil van 3,8 pet., die een effect op de kosten van levensonder houd in 1957 van gemiddeld 4 pet. in het begin van het jaar en 6 pet. tegen het eind van het jaar zou hebben. Daarbij komt men dan tot indexcij- van fiscale aangelegenheden niet ge- ters, resp. van 111,8 en 114. acht kan worden tot de competentie van de Stichting van de Arbeid te be horen. Gezien echter de achterstand in de beloning van de landarbeiders, die naar de mening van de werknemers vertegenwoordigers teniet moet wor den gedaan of verminderd, moet op nog een geringe stijging van de kos ten van levensonderhoud worden ge rekend door het prijsverhogend effect De vertegenwoordigers der werkne-van deze loonsverhoging. Men komt mers in het bestuur achten het ech- dan aan de maximaal aanvaardbare Naar het bestuur is gebleken, heeft het niet in de bedoeling van de rege ring gelegen ook het landbouwbeleid als zodanig ter discussie te stellen. ter wel op de weg van de Stichting van de Arbeid te liggen zich uit te spreken over de consequenties van het te voeren landbouwbeleid voor wat betreft de lonen der landarbei ders. Van werkgeverszijde meent men, dat de Stichting van de Arbeid zich eerst over een bepaald loonvoorstel voor de landbouw kan uitspreken, wanneer dit op de gebruikelijke wijze door het College van Rijksbemidde laars aan de Stichting om advies wordt voorgelegd. cijfers van 112 en 114,5 Spierpijn of rheumatiek? Flink wrijven I met Kloosterbalsem, die diep in het weefsel dringt. Kloosterbalsem wrijft de pijn weg J (Advertentie.) Vergadering Produktschap Vee en Vlees: In de vergadering van het Pro duktschap voor Vee en Vlees is giste ren het antwoord ter sprake geweest dat de minister van Economische Za ken onlangs heeft gegeven op vra gen, die het Eerste Kamer-lid, de heer Willemse stelde betreffende de op zienbarende export van koeien uit Hongarije naar ons land. „De Hongaren hebben reuzel nodig en die ruilen ze hier tegen de koeien waarvoor ze geen eten hebben", al dus de voorzitter van het Produkt schap, de heer Joh. de Veer. De veelbesproken transactie da teert daarenboven van voor de ge beurtenissen in november. Ter com pensatie van de uitvoer van vers vlees die de afgelopen weken in om vang toenam, vindt de import van slachtvee uit Engeland en Ierland nog steeds voortgang. In verband met deze-invoer waar schuwde de voorzitter tegen het drei gende gevaar van mond. en klauw zeer, dat tegengegaan kan worden door de beesten tijdig te doen in spuiten. Deze waarschuwing richtte de heer De Veer vooral tot het Zuiden van het land. Ten aanzien van de baconvarkens werd medegedeeld, dat de overne- mingsprijs daarvan verlaagd is tot 2.37 per kg. en de gewichtsgrenzen zijn vastgesteld tussen de 61 en 70 kilo. Door de vergadering werd voorts een heffingsverordening aangenomen op varkens, waarvan de opbrengst dient tot ondersteuning van de selec- tiemesterijen en voor vleespropa- NER. R.K. MIDDENSTANDSBOND. Mr. S. Keesen, redacteur van De Volkskrant, zal Wouter Perquin op volgen als perschef van de Ned. R.K. Middenstandsbond. WERKGEVERS: Verdere lastenverzwaring onaanvaardbaar Het Verbond van Nederl. Werkge vers, het Centraal Sociaal Werkge vers Verbond, het Kath. Verbond van Werkgeversvakverenigingen en het Verbond van Prot.-Chr. Werkgevers hebben in een brief aan de minister president en aan de minister van Eco nomische Zaken, van Sociale Zaken van Landbouw en van Financiën ge schreven, dat de Stichting van de Ar beid terecht heeft gesteld, dat zij ter zake van eventuele fiscale maatrege len niet tot adviseren bevoegd is. De verbonden constateren overi gens met verwondering en teleurstel ling, dat in het geheel niet blijkt van zelfs maar een poging, de benodigde middelen geheel of ten dele door be zuiniging in de overheidssectoren te vinden, hetgeen toch mogelijk moet zijn. Bij het overwegen van verdere be lastingverhogingen ten laste van het bedrijfsleven kan niet uit 't oog wor den verloren, dat in een zeer kort tijdsbestek ten laste van het bedrijfs leven het gecumuleerde effect komt van een drietal maatregelen, t.w.: 1De beperking van de investe- ringsaftrek omtrent welker pre cieze inhoud momenteel nog geen gegevens bekend zijn. O Het niet, resp. niet zonder meer mogen doorberekenen van loons verhogingen en andere kosten stijgingen in de binnenlandse prijzen. O De verzwaring van directe be- lastingen, welke in het SER-ad vies was vervat, voor het geval de regering onverhoopt niet in staat mocht blijken tot een ver dergaande beperking van haar investeringsuitgaven te komen, en welke verzwaring in ernst'ge overweging is genomen. Funest. Wanneer men bedenkt, aldus de brief van de werkgeversorganisaties, dat de toenemende werkgelegenheid voor onze groeiende bevolking opge vangen moet worden door uitbreiding var het produktie-apparaat en voorts, dat de verbetering van de betalings- balanSpositie in zeer belangrijke mate gevonden ral moeten worden door uitbreiding van de diepte-investerin gen, dan is het zonder meer duidelijk, dat nog verdergaande maatregelen ten laste van het bedrijfsleven niet anders dan funest genoemd kunnen worden en derhalve niet aanvaard baar zijn. Wanneer desondanks dusdanige maatregelen aan het reeds in overwe ging zijnde complex zouden worden toegevoegd, dan zou het geheel van maatregelen waarvoor het bedrijfs leven zich in 1967 ziet gesteld op nieuw in overweging moeten worden genomen. LANDBOUW: Bezwaren ALLE VAN WOERDENS IN WOERDEN. De vakantieweek-commissie in Woerden is van plan om dit jaar van 1724 augustus een speciale week te organiseren voor alle landgenoten, die de familienaam Van Woerden dragen. Men wil de Van Woerdens die dag fêteren, zodat allen van de familie, die naar Woerden komen, al leen maar met de reiskosten rekening behoeven te houden. tegen procedure van de regering De drie centrale landbouworgani saties zeggen in een schrijven aan de j minister-president met grote teleur- stelling kennis genomen te hebben van de mededeling, dat een onder houd met de ministerraad wordt afge wezen. Zij spreken hun ernstige be zorgdheid uit over de ontwikkeling van het overleg rond het landbouwbe leid. Door de vraagstelling aan de Stich ting van de Arbeid, aldus het schrij ven, is een nieuwe situatie ontstaan. De beslissing van de regering t.a.v. I het landbouwbeleid wordt immers mede bepaald door de bereidheid van werkgevers en werknemers om ten behoeve van de landbouw in vrij willige keuze al of niet zekere lasten op zich te nemen. De hoogte van het bedrag dat de regering voor de herziening van het landbouwbeleid te beschouwen heeft kan zeer sterk worden beïnvloed door het antwoord van de Stichting van de Arbeid ter zake van de on verkorte handhaving van de loon- en prijsstabilisatie. Hiermee staat over duidelijk vast, dat de regering de mo gelijkheid heeft geopend, de Stich ting van de Arbeid te laten meerege- ren oVer 't landbouwbeleid. De hoog te van het voor de landbouw beschik bare bedrag zal immers van grote in vloed zijn op het te voeren landbouw beleid. De landbouworganisaties maken er verder bezwaar tegen, dat de rege ring (die 145 miljoen ten laste denkt te brengen van de schatkist voor het landbouwbeleid) aan de Stichting de vraag heeft voorgelegd zich uit te spreken over het voornemen van de regering om tot dekking van dit be drag o.m. de vennootschapsbelasting te verhogen met rond 50 miljoen. Op de vraag uit de kring van het stichtingsbestuur op welke wijze het kdbinet de resterende 95 miljoen meende te kunnen dekken, kon van regeringswege geen enkele informatie worden verstrekt. Terwijl het kabinet zelf onbekende factoren tot bekende grootheden wenst te brengen door in schakeling van de Stichting van de Arbeid, moet het toch wel als bij zonder onbevredigend worden aange merkt, dat het stichtingsbestuur klaarheid moet brengen in een zaak, die een zo grote onbekende bevat. In dit volstrekt onduidelijke ele ment in de vraagstelling heeft de re gering dan ook de betrokken werkge vers- en werknemersorganisaties een niet onbelangrijk argument verschaft om zich niet bereid te verklaren tot onverkorte handhaving van een over eengekomen loon- en prijsstabilisatie. T.a.v. de verhoging der landarbei dersionen deelt het schrijven mee, dat de landbouworganisaties zich ervan onthouden hebben in de stichting hierover in discussie te treden. De visie van de drie organisaties terzake is nl. neergelegd in de voorstellen van het landbouwschap, die bij de rege ring zijn ingediend en waarover vol ledige overeenstemming bestaat tus sen de drie landarbeidersbonden en de drie boerenbonden. Buitenkansje voor Engelse filatelist Op deze foto toont de heer John Gilbert nit Plymouth in het Engelse graaf schap Devonshire, die in deze stad een postzegelhandel drijft, het velletje van zes ongeperforeerde postzegels van 2% pence, dat een koper, wiens naam niet is bekend gemaakt, ontdekte in een postzegclmapje van drie shillings en negen pence, dat hij had gekocht in een bijkantoor van de posterijen ht Plymouth. Men neemt aan dat dit de allereerste postzegels van Zl/2 pence met de beeltenis van koningin Elizabeth II zijn, die door een afwijking hoge waarde hebben voor verzamelaars, en dat de zes zegels een grote som zullen opbrengen. In het postkantoor van Dartford werd vorige maand een vel van 240 ongeperforeerde zegels van 2 pence verkocht, dat nu reeds een waarde van 96.000 gulden vertegenwoordigt. W/utt JCaa en Cavcif Vonk naat Z.(Z£%i(ia uevtwfcken Woensdagochtend is het artistenechtpaar Wim Kan en Corry Vonk van Schiphol vertrokken naar Johann. voor een tournee door Zuid-Afrika. Foto: Wim Kan zag zoals altijd, de toekomst opgewekt tegemoet en met de warme landen in het vooruitzicht, zijn winterjas ten geschenke aan een van de omstanders, alvorens aan boord te gaan. Tweede van links Corry Vonk. Myxomatose op Schouwen en Duivelend De myxomatose, die jaren geleden opzettelijk door een Franse professor veroorzaakt werd om een aantal ko nijnen uit te roeien en toen een ware slachting teweeg bracht onder de ge hele konijnenstand van West-Europa, is opnieuw geconstateerd. De ziekte verschijnselen zijn waargenomen in een particulier duingebied achter Haamstede op Schouwen en Duive- land. Men heeft nog zoveel mogelijk ko nijnen trachten te redden door hun aangetaste soortgenoten zonder par don dood te schieten, maar de be smetting onder nog levende dieren is nog steeds aanwezig. In de gehele westhoek van het eiland heerst thans myxomatose, het afgerasterde deel van de dominiale duinen alleen uit gezonderd. De sterfte is er zeer groot In andere delen van het eiland en de gehele provincie heeft men nog geen myxomatose-gevallen gesigna leerd. Men vermoedt, dat de ziekte overgebracht is door vogels. In brand geraakte kin deren door buren gered Tijdens afwezigheid van de moeder heeft het oudste zoontje van een fa milie te Breda gisteren kans gezien lucifers te grijpen en daarmede een krant aan te steken. Zijn kleren ge raakten daardoor echter ook in brand. In zijn verbouwereerdheid wierp het kind de brandende krant in een bedje dat in de 'huiskamer stond, en waarin zijn zieke broertje lag. Daar op rende het kind aan een zijde brandend de tuin in. Dit werd opge merkt door twee buurvrouwen, de dames Van der Peer en Buijnster, die beiden toesnelden. Mevrouw Van der Peer rolde het jongetje over de grond en hield het later onder de waterkraan, waardoor het behouden is gebleven. Het is naar het zieken huis gébracht maar verkeert niet in levensgevaar. Mevrouw Buijnsters drong het huis binnen, haalde het kind uit het bran dende ledikantje en wierp het bran dende beddegoed naar buiten. De brandweer hoefde hier niet meer in te grijpen. In Amerika, waar men de laatste tijd nogal met koude golven te kam pen heeft, is de belangstelling voor de ontwerpen der nieuwe voorjaars mode nog niet zo groot. De eerste ver rassingen zijn overigens al getoond. Er staan weer kleine revoluties voor de deur. Zo heeft de slappe dameshoed, die jaren geleden door Greta Garbo po- rpulair gemaakt werd, de weg naar het hart (en het hoofd) weer gevon den. Greta Garbo, die verschanst in een kasteeltje, dat omringd is met een Chinese muiur aan de Rivièra een leven leidt, waarin zijn het con tact met andere mensen zoveel mo gelijk weert, speelt geen rol in deze terugkeer. De slappe hoed komt nu van de bekende ontwerper Adolfo, die zijn modellen thans publiceert en vol vertrouwen is, dat de oude liefde het deze lente weer zal winnen. Maar in de straten, waar de ijswind blaast, kan men nog geen lente-ge- dachten verdragen. Daar praat men nog niet over de oude creatie in een nieuwe utvoering, maar peinst men alleen over de vraag: „Hoe kan de koude zo doeltreffend en origineel mogelijk bestreden worden?" Doeltreffende beschermers waren er reeds in ovdrvloed, maar de origi naliteit was dikwijls ver te zoeken. Dit lastste thema is thans door eer aantal vrouwelijke studenten ter hand genomen. Zij zijn aan het ontwerpen geslagen en de resultaten kan men beslist niet alledaags noemen. De drie dames op bijgaande foto's hébben in het begin van deze week haar 'bedenksels laten zien aan de ir*annelij~ke collega's, die er helaas niet zo erg enthousiast over waren. Vooral de muts met de witte kwastjes moest het ontgelden, omdat de kijk gaatjes daarin ztj/er weggemoffeld zijn, dat men niet meer weet, wat voor of achter is. De tweede en derde ontwerpster kwamen er in de kritiek iets beter af, maar behoefden tooh geon gaten in de lucht te springen over zoveel lof. Wij vinden deze creaties overigens niet zo gek. Als het kwik onder nul verdwijnt komt het mooie er niet zo erg op aan. Dan is het meer een kwestie van „Als 't maar warm is". En warm is het! En tenslotte zal toch niemand dur ven beweren „Zoiets zie je iedere dag". Twee belangrijke faktoren cn dat bij meisjes, die maar voor de lief hebberij ontwerpen!

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7