De problemen van de tram- en bushalten te Leiden Het vraagstuk van de Breestraat Israël stelt demilitarisatie vaa Sinaï voor Scherp Helaas, ongeveer een uur te laat DONDERDAG 24 JANUARI 1957 DE LEIDSE COULANT PAGINA 2 Halte in Haarlemmerstraat onlangs opgeheven In overleg met de busonderne mingen Maarse Kroon en Citosa hebben b. en w. van Leiden in november j.l. besloten de halte in het midden van de Haarlemmer straat op te heffen en op de Bees tenmarkt terzijde van café Brem- mer een nieuwe halte te creëren. Men heeft n.l. de ervaring opge daan, dat de buspassagiers, die vroeger op de Beestenmarkt instap ten, thans hun standplaats kozen in het midden-van de Haarlemmer straat. t.o. de winkels van Reekers HuibersVan Kampenhout. Het busstation van de spoorwegen op het Stationsplein hoe aantrek kelijk ook aangelegd ligt ook eigenlijk voor de meeste reizigers te ver uit 'het centrum van de stad. Er is dus opnieuw voor de bussen van Citosa en Maarse Kroon een halte op de Beestenmarkt gecreëerd, ook al omdat de politie tegen de op eenhoping van wachtende buspassa giers op het smalle trottoir van de Eén Scandinavische markt In een toespraak tot de commer ciële club te Kopenhagen heeft de Deense minister-president, H. C. Hansen, gisteren mededelingen ge daan over een plan voor een gemeen schappelijke Scandinavische markt, die de twintig miljoen inwoners van Noorwegen, Zweden, Denemarken en Finland omvat. Minister Hansen deelde mede, dat de gemeenschappelijke markt drie kwart zal omvatten van de handel ussen de vier landen. De douanetarie ven in de handel tussen de vier lan den en de kwantitatieve invoerbeper kingen zullen worden afgeschaft, ter wijl er voorts een gemeenschappelijk buitentarief zal komen voor de han del met de rest van de wereld. De plannen zullen in de komende zomer aan de regeringen der vier landen worden voorgelegd. Naar minister Hansen zeide, ver wacht hij dat de gemeenschappelijke Europese markt in een periode van 12 tot 15 jaar zal worden verwezen lijkt. De Scandinavische landen kun nen echter eerder een gemeenschap pelijke Scandinavische markt creëren en op deze wijze hun toetreding tot de grotere Europese markt voorberei den. VLIEGTUIG IN VULKAAN. Een lijnvliegtuig van de „Lineas Aereas de Nicaragua" is woensdag in de vulkaan Ometepe, in het midden van het meer van Nicaragua, neerge stort. Men vreest, dat de dertien pas sagiers en de drie leden van de be manning allen om het leven zijn ge komen. Het toestel, een DC-3, was van Bluefield, aan de Atlantische Oceaan, op weg naar San Carlos en Mana gua. De inzittenden waren, op één Duitse passagier na, allen afkomstig uit Nicaragua. NOOIT MEER ADOLF. Sinds 1945 is er bij het bureau van de burgerlijke stand in Neurenberg geen kind meer aangegeven onder de voornaam „Adolf". De stad had eens het poststempel „Stadt der Reichsparteitage". smalle Haarlemmerstraat verkeers technische bezwaren had. In Leiden bestaat het streven u heeft dit reeds uit de woorden van wethouder Jongeleen in de Leidse raad kunnen opmaken langzamer hand de tram- en bushalten in Haarlemmerstraat en Breestraat te doen verdwijnen. Het is echter de vraag of de middenstand in deze straten met dit voornemen ingeno men zal zijn. Interessant is in dit verband het in gezonden schrijven, dat wij van drie middenstanders in de Haarlemmer straat ontvingen over het verplaat sen van de halte. Zij doen nog een derde oplossing aan de hand, die zeer aannemelijk lijkt. Geachte Redactie, Door diverse cliënten wordt ons medegedeeld, dat onder de buspassagiers het praatje ver spreid wordt, dat wij de oorzaak zijn, dat de bushalte voor onze percelen werd opgeheven. Wij stellen er echter prijs op hierbij te verklaren, dat ook wij hiervan niets afwisten en wij, evenals de buspassagiers, deze handelwijze niet kunnen begrij pen, temeer daar er een andere oplossing, zo deze voor het ver keer nodig is, voor de hand ligt. Voor wat betreft de halte plaatsen van de bussen, die naar Leiden komen, was geen ver andering nodig geweest. Dit geeft immers geen langdurige opstop ping van publiek op de trottoirs en het uitlaten van passagiers duurt ook niet zo lang. Voor de bussen, die uit Leiden vertrekken een kleine route wijziging n.l. Beestenmarkt, Oude Singel, Mare, Haarlemmerstraat en op de Mare, terzijde van de Hartebrugkerk een halte; hier i: ruimte genoeg voor het wach tende publiek desnoods een wachthuisje) en het stoppen der bussen levert ook hier geen be zwaar op. Met deze regeling verleent de gemeente Leiden service aan haar bezoekers, aan het personeel, dat uit de dorpen in Leiden werkt, maar tevens dient zij ook de belangen van haar inwoners, de winkeliers. U dankzeggend voor de ver leende plaatsruimte, Fa. REEKERS - HUIBERS - VAN KAMPENHOUT, Haarl.straat 121-123-125-127. Op de genoemde routewijziging hebben wij bij de inspecteur van de afdeling verkeer commentaar ge vraagd. De inspecteur voerde als be zwaar aan, dat de bussen op markt dagen van deze route geen gebruik kunnen maken. Het linker gedeelte van de Oude Singel is dan n.l. vele malen geblokkeerd door het in- en uitladen van vee in vee-auto's eh -schepen. De bocht van de Turf- marktsbrug naar de rechterkant van I Trianon: de Oude is door de bussen Rex: zeer moeilijk te maken. BEGRAFENIS fcUIDO L. v. d. KAMP. Gistermorgen is op het kerkhof te Dordrecht begraven, mej. L. v. d. Kamp, in leven guido van de so ciale meisjes jeugdzorg (In den Vroo- lycke Arke) te Leiden. In de morgenuren vertrokken uit Leiden drie bussen met leden en be stuursleden van het S.F.R. te Lei den, de prior van de Kruisheren, dr. IJ. Snabel, de directaur van het S. F.R. te Leiden, pater J. Sweerts, pas toor F. A. M. Bernefeld, pater S. Duijnstee, assistent aan' het S.F.L. en pater Van Baarle O.F.M. In Dordrecht woonden allen de plechtige H. Mis van Requiem bij, die werd opgedragen in de kerk van de H. Antonius door pater Sweerts met assistentie van prior Snabel en pater Pouws uit Dordrecht. De absoute op het kerkhof te Dordrecht werd eveneens verricht door pater Sweerts. De films in de week van 1825 januari zijn door de Kafch. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Het loon van de angst", volwassenen. „Mars door de hel", 18 jaar. „Gervaise", volwassenen. „Trapeze", alle leeftijden. „De charge aan de Rode Ri vier", 14 jaar. Nog een andere oplossing? Vanmorgen ontvingen wij ook nog het volgend ingezonden stuk: Zoals ik reeds enige jaren gele den in een ingezonden stuk tot uit drukking bracht, is de oplossing voor het verkeersprobleem op de Breestraat slechts te vinden door de stopplaatsen van tram-treinen en autobussen te laten vervallen en deze te plaatsen naar de Bees tenmarkt en naar de Korevaar- straat en/of Levendaal. Nog beter is, deze metalen slang, die de tram trein vormt, uit de binnenstad weg Loven en bieden Israël heeft Dag Hammarskjoeld, de secretaris-generaal der Ver. Na ties, een uitvoerige uiteenzetting over handigd over zijn buitenlands beleid. Hierin komt een voorstel voor om het schiereiland Sinai te demilitariseren. Israël zal zich niet terugtrekken van de Egyptische kust van de Golf van Akaba zolang de vrijheid van scheep vaart in de Golf voor Israël nog niet is verzekerd. Ook eist Israël nog al tijd vrije vaart door het Suezkanaal. Dit heeft de Israëlische premier, Da vid Ben Goerion, woensdag in het parlement meegedeeld. Ben Goerion zei, dat Israël slechts op de volgende voorwaarden zijn POTLOOD en GEEST No. 512. Horizontaal: 1. partij, hel pers. 8. ten dele, 10. afnemend getij, 12. sportterm, 13. voorzetsel, 14. rood achtig. 16. stronkje, 17. gem. in N.H., 18. lichaamsdeel, 19. soort van hert, 20. overblijfsel bij verbranding, 21. deel van een auto, 23. onbekende (afk.), 24. patroon, 26. rangtelwoord. Verticaal: 2. in het jaar onzes He ren (afk. Lat.), 3. landtong, 4. gem. in N.H. bij Haarlem, 5. zangstem, 6. staatsbedrijf (afk.), 7. vertelling, 9. iedere keer, 11. lomp, 13. hoog bouw werk, 15. zoon van Noach, 16. voor zetsel. 21. vis, 22. onbep. voornaam woord. 24. voornaamwoord, 25. adel lijke titel in Engeland (afk). Oplossing morgenavond. Oplossing No. 511. Horizontaal: 1. paal. 4. ader, 7. den, 8. leeg, 9. Alva, 11. massief, 14. tip, 15. negeren, 19. eden. 20. Rome, 21. bed, 22. pels, 23. nest. Verticaal: 1. pols, 2. adem, 3. 1» ten, 5. Deli, 6. raaf, 9. Asperen, 10. vet, 12. sir, 13. Ned., 15. neep, 16. geel, 17. node, 18. heet. Engeland beschuldigt Jemen Groot-Brittannië heeft gisteren de regering van Jemen ervan beschul digd, dat zij Jemenitische stammen sinds lang aanmoedigt de grens tus sen Jemen en het Britse protectoraat Aden te schenden. Deze beschuldiging is vervat in een memorandum, dat de Britse afge. vaardigde bij de V.N. sir Pierson Dixon aan de Veiligheidsraad heeft gezonden als antwoord op de be schuldiging van de Jemenitische de legatie, op 14 januari aan de Veilig heidsraad overhandigd. In het memorandum wordt voorts gezegd, dat de regering van Jemen „de onderdanen van de regeerders der Arabische staatjes, die onder Britse protectie staan, heeft bewa pend en een rookgordijn heeft gelegd van protesten en propaganda over zogenaamde Britse invallen in Jeme- nitisch gebied, die alle, na onderzoek, duidelijk en konsekwent onwaar zijn gebleken". De Britse regering hoopt, dat het voorgestelde onderhoud met vertegenwoordigers van Jemen zal worden gevoerd en dat de regering van Jemen over het grensgeschil hierna akkoord zal gaan met de vor ming van een gemeenschappelijke Brits-Jemenitische commissie, die de grenzen van de omstreden gebieden moet vaststellen, aldus het memoran dum. Presentje voor Soekarno De Sovjet-Russische ambassadeur in Djakarta heeft donderdag het Ilyussin-vliegiuig, dat president Soe karno tijdens zijn bezoek aan de Sovjet-Unie van het presidium van de Opperste Sovjet ten geschenke heeft ontvangen, formeel aan de pre sident overgedragen. In zijn toespraak tijdens de over dracht, welke plaatsvond op de mili taire luchtbasis in Djakarta, zeide de ambassadeur, dat het vliegtuig een persoonlijk geschenk aan president Soekarno was „als bewijs van waar dering voor zijn bijdrage tot het ver sterken van de vriendschapsbanden tussen Indonesië en de Sowjet-Unie". President Soekarno, die zeide zulk een kostbaar geschenk niet waardig te zijn, verrichte vervolgens de doop plechtigheid en gaf uitdrukking aan de hoop op hechtere en nauwere vriendschap tussen Indonesië en de Sowjet-Unie. strijdkrachten van de kust van de Golf van Akaba zal terugtrekken: 1De vier landen die aan de Golf liggen, sluiten een verdrag waarbij de vrijheid van scheepvaart in de golf wordt gewaarborgd. 2) De algemene vergadering van de Ver. Naties besluit, dat de politie macht van de Verenigde Naties wordt gelegerd aan de toegang tot de golf, totdat er een definitieve regeling zal zijn getroffen tussen Israël en Egypte. 3 Er worden bijzondere regelingen voor de scheepvaart in de golf ge troffen die voor Israël aanvaardbaar zijn. Ben Goerion herhaalde, dat Israël niet zal dulden, dat Egypte de land- strook bij Gaza weer bezet. De strook van Gaza is nooit Egyp tisch grondgebied geweest. Het ge bied was in 1948 door de Egyptenaren bezet in strijd met het volkenrecht en diende als springplank voor agres sie tegen Israël. Atoomoorlogsgevaar voor Midden-Oosten? Pogingen van Amerika om de Ara bische landen voor hun „agressieve doelen" te gebruiken, brengen het ernstige gevaar mee dat alle staten in het Nabije Oosten worden be dreigd met een atoomoorlog. Deze waarschuwing uitte gisteren de Prawda, het blad van de Russi sche communistische partij. De Prawda leverde hiermee com mentaar op Amerikaanse persberich ten, dat dé V.S. van plan zijn naar Turkije, Perzië, Japan en andere lan den militairen te sturen, die zijn uit gerust met bestuurbare atoompro jectielen. Het blad waarschuwde de ze landen, dat aanvallen, die van hun grondgebied uit worden ondernomen, met dezelfde wapens beantwoord zouden worden. „De V.S. bezitten in geen geval een monopolie op het gebied var» atoomwapens en nog minder op het gebied van de ontwikkeling van be stuurbare lange-afstandsprojectielen. Wat dit laatste betreft, kan men be ter spreken van een achterstand der Ver. Staten", schreef de Prawda. Ongeregeldheden om een „heilige" Veertien mensen, onder wie vijf mannen van de politie, zijn omgeko men bij ongeregeldheden tussen poli tie en aanhangers van een Hindoese „heilige" in het dorp Mukueempur nabij Lucknow in India, aldus heeft de politie woensdag bekendgemaakt. De ongeregeldheden begonnen toen twee mannen weigerde de „heilige" hulde te bewijzen. Volgelingen van de „heilige" mishandelden het twee tal. Drie politieagenten, die een on derzoek wilden instellen naar het relletje, werden gedood. Men zond dinsdag politievérster- king naar het dorp. Een grote menigte dorpsbewoners viel de politie aan en in het daaropvolgende gevecht wer den twee politiemannen en negen volgelingen van de „heilige'' gedood. Acht man van de politie liepen zware verwondingen op. De politie nam de „heilige" en 388 anderen in hechtenis. te nemen. Elke andere oplossing zal een verplaatsing der moeilijk heden betekenen. Ook de verkeersborden op de Haar lemmerstraat suggereren vele auto' mobilisten, dat deze straat altijd ver boden is voor inrijden. Dat dit ver bod alleen voor de zaterdagen geldt, valt de meesten van hen niet op. Het gevolg hiervan is een intenser ver keer op de Breestraat. Een ander ge volg van dit drukke verkeer is het feit, dat de Apothekersdijk, Aal markt, Vismarkt en Botermarkt op de beide marktdagen voor het ver keer is afgesloten. Op deze marktda gen vervalt bovendien nog de par keerruimte op het Stadhuisplein. De m.i. enige oplossing van ver keersprobleem en parkeergelegen heid in onze stad is het dempen van de Rijn vanaf de Borstelbrug tot de .Karnemelksbrug of verder. Dit moge nu rigoreus schijnen, doch in de zeer nabije toekomst zal men hieraan beslist niet ontkomen. Wat het behandelde voorstel in de Gemeenteraad betreft, verplaatsing van de autobus-halte op de Bree straat naar de overzijde van „De Tti/k', kan ik mij voorstellen, dat het voor de één, die het wachtend publiek in zijn portiek kwijtraakt, een genoegen zal zijn, doch of dit genoegen gedeeld wordt door eige naren van winkelportieken aan de overzijde van „De Turk" betwijfel ik in sterke mate. Van een reactie hier op hoorde ik reeds spreken. Hier is dus sprake van een verplaatsing der moeilijkheden. Thans mijn visie in verband met met belang van de bedrijfsvoering van mijn restaurantbedrijf. Hiermede houden natuurlijk de belangen van een vijftigtal werknemers gelijke tred. Daarbij tevens niet te vergeten de belangen van vele andere mid denstanders, die gezamenlijk de le veranties aan „De Turk" verzorgen, welke per jaar in de tonnen loopt. Bij het creëren van nieuwe bedrij ven wordt overal in den lande door de overheid alle mogelijke steun ver leend, hetgeen veelal grote financiële offers van deze instanties vraagt. Eenvoudige is, aan gevestigde be drijven, die door de jaren heen ge toond hebben levensvatbaarheid te bezitten en in een behoefte voorzien, die faciliteiten te verlenen, die geen geld kosten, en waardoor hun voort bestaan verzekerd is. Ook dit is een gemeentebelang van de eerste orde. Een stad als de onze behoort te be- RECHTZAKEN Leidenaar van meineed vrijgesproken De Haagse rechtbank heeft de 42- jarige classificeerder uit Leiden vrij gesproken van meineed. De officier van Justitie had 5 jaar gevangenisstraf tegen hem geëist. Als gevolg van verklaringen onder ede van verdachte tijdens de behandeling van inbraakzaak in Oegstgeest, werd een 34-jarige Leidenaar schuldig ge acht aan een ju weiendiefstal en ver oordeelt tot 3 jaar gevangenisstraf. B. zelf kreeg in deze zaak een half jaar voor helihg. De familie van B. deed hierop een aanklacht wegens meineed. DRONKEN OP BROMFIETS. Op 26 augustus 1956 had een typo graaf uit Leiden onder drankinvloed zijn bromfiets bereden op de Sport- laan te Katwijk. Voor dit feit stond hij thans terecht voor de Haagse Po litierechter, die hem veroordeelde tot 25,— boete of 5 dagen en één week gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Verdach te kwam van de verjaardag van zijn vader waar hij nog al veel gedronken had. Zijn vrouw had hem nog ge waarschuwd, maar het had niet ge holpen. De bloedproef had bewezen, dat verdachte 2 pro mille alcohol in zijn bloed had gehad. De eis van de officier van justitie was 40,of 8 dagen en cén week voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. VECHTPARTIJ. De Haagse Politierechter veroor deelde een verzekeringsagent uit Leiden tot 60,boete of 15 dagen en toewijzing civiele vordering van 7,Op zaterdag 1 september was het dochtertje van de fam. S. uit Lei den aan het fietsen, toen plotseling het dochtertje van verdachte het meisje van haar fiets trok. De ande re dag waren meneer en mevrouw S. met hun kinderen gaan wandelen en toen was men het dochtertje van verd. weer tegen gekomen. Zij kreeg een standje en waarschuwde haar va der. Deze kwam toen naar het echt paar toe en sloeg er dadelijk op los. Hij sloeg de vrouw tweemaal tegen de grond en ook de man moest het zwaar verduren. De bovensnijstand van S. werd er afgeslagen. De officie^ had tegen de niet verschenen ver dachte 75,boete of 15 dagen ge- eist en één week voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. Vóór honderd jaar Uit de „Leydsche Courant" van 24 Januarij 1857. Parijs. Er wordt thans be paald gesproken van eene expe ditie naar China, door de ver- eenigde Engelsch-Fransche en Amerik. magten. De „Const" be vestigt, dat daaromtrent reeds bepaalde instructiën van onzen zaakgelastigde zijn gegeven. Dit eskader zou tegen het voorjaar zee kiezen en zoo sterk zijn, dat het al de'havens van het Hemel- sche Rijk zou kunnen vermees teren. Advertentie. De Onderge- teekende neemt bij deze de eer zich aan te bevelen bij de aan staande lotingen voor de Natio nale Militie, tot het stellen van plaatsvervangers en nummerver- wisselaars, welk vak sedert jaren met de vertrouwdste en soliedste bediening door hem is waarge nomen. W. Pieters, Leijden, Hooigracht, Wijk VII no. 831. schikken over representatieve gele genheden vóór de vreemdelingen. Ook al zou ik het ermee eens kun nen zijn, dat aan de verplaatsing van de autobus-halte op de Breestr. niet te ontkomen is onder de huidige om standigheden, dan begrijp ik beslist niet, dat over een compensatie van parkeer-gelegenheid gediscussieerd moet worden. Dat deze kwestie moei lijk is, behoeft nog geen reden te zijn deze moeilijkheid uit de weg te gaan en in het geheel geen nieuwe moge lijkheid te scheppen. De bestaande toestand acht ik niet ideaal, doch toch de meest gunstige. Komt men hieraan niet toe, dan zal dit voor mijn bedrijf en, zoals hier voor reeds gezegd, ook voor anderen, desastreuse gevolgen hebben, gevol gen, welke de overheid blijkbaar thans niet ziet. Daar ook elders in de stad de parkeergelegenheid niet gunstig is, zal dit niet alleen voor de vreemdeling, doch ook voor de Leidenaars en de bezoekers uit de verre omgeving een aanleiding zijn om onze stad te mijden. Voor alle gemeentelijke autoritei ten is deze kwestie geen gemakke lijke, hiervan ben ik overtuigd, doch de verantwoordelijkheid van hen is hier niet minder om. W. J. J. A. COUWENBERG. Noot Redactie: Voorlopig één op merking: Laten we voorzichtig zijn met plannen tot demping. Znlrar Uw bloed en bevrijd Uzelf zö van Rbenmatieche Pijnen. Als die ondragelijke pijnen een ge volg zijn van onzuiver bloed, brengt een bloedzuiverende kuur uitkomst. Kruschen, de beproefde combinatie van zes minerale zouten, weten schappelijk samengesteld, is al jaren het reddende middel voor generaties van lijders aan Rheumatiek. Neem voortaan ook Kruschen. De aanspo rende werking op lever, nieren en ingewanden doet Uw bloed sneller stromen. Onzuiverheden en die veroorzaken de pijn zetten zich niet meer vast, maar worden afge voerd langs natuurlijke weg. (Advertentie) Nog niet rustig in Hongarije Volgens te Wenen ontvangen be richten hebben Hongaarse verzetslie den vier officieren van de geheime politie, onder wie de commandant van de kazerne te Miskoc, gedood. Een aantal soldaten zou zich-bij de ver zetslieden hebben aangesloten, maar een opstand in het gebied was onder drukt en de leider der soldaten, ka pitein Karl Dekany, was gearres teerd. Volgens andere berichten, die in vluchtelingenkringen ontvangen zijn, krijgen de Hongaarse grenswachten een beloning van 300 forint (ongeveer negenutig gulden volgens de officiële koers) voor iedere vluchteling, die zij dood of levend in handen krijgen. Als gevolg hiervan vragen de grenswach ten een hogere losprijs van gevangen vluchtelingen. SPORT T herinnert zich het tragisch onge- Maar niet-katholieken zullen toch val in de nabijheid van de Span- in elk geval de overtuiging en het - 1 godsdienstig geweten van de katho lieken willen respecteren. Men zegt immers altijd zo graag: Ik geef ieder het zijne. En nu is dit de overtuiging en de uitdrukkelijke wil van iedere katho liek. dat hij bij zijn sterven of bij een dodelijk ongeluk niet alleen een dokter of een E.H.B.O.'er of een po- litie-agent of een kraanmachinist als bijstand wil hebben, maar bovendien ook een priester. Te meer, omdat in vele gevallen de priester de enige is, die nog iets belangrijks voor de stervende kan doen. J. A. VAN KLEEF, pastoor. jaardsbrug. Bij een auto-ongeluk verdronken er twee mannen in de Rijn. Twee priesters hebben over het water heen de absolutie gegeven. Meer konden zij niet doen. Jammer is het, dat zij het niet eer der hebben kunnen doen. Want wij kunnen wel veronder- stéllen. dat de ziel het lichaam reeds had verlaten, nadat de mannen on geveer een uur lang onder het water hadden gelegen. WAAROM ZIJN DE PRIESTERS NIET EERDER GEWAARSCHUWD? Een van onze parochianen, die ook pas lange tijd, nadat het ongeval had plaats gehad, van de ramp vernam, heeft terstond naar de pastorie opge beld. Was het niet veel meer de taak ge weest van beambten van Rijk of Ge meente of van een eventueel-aanwe- zige E-H.B.O.'er om terstond bij het ongeluk een pastorie op te bellen; het doet er niet toe welke katholieke pastorie (Herensingel, Meerburg, Ond-Ade). Als er maar een priester ontboden wordt. U zegt: niemand weet terstond of de verongelukten katholiek zijn. Dat doet er niet toe. De mogelijk heid bestaat toch, dat zij katholiek zijn. (Eén derde van ons Nederlandse volk is katholiek). Niet-katholieken kunnen niet be grijpen hoe erg katholieken het vin den om zonder de H.H. Sacramenten te moeten sterven. Burgerlijke Stand Geboren: Joannes Wouterus Cle mens zn van P. Koper en A. C. La- gerberg. Wilhelmus Johannes Maria zn van G. J. Koek en P. A. Boon. Yvonne dr van A. Belt en N. van Dijk. Arij Thomas zn van C. Nipius en P. van der Kuil. Bernadette Maria Agnes Wilhelmina dr van P. J. Kor- tekaas en A. Need. Robert zn van A. H. van der Wiel en J. W. Löwen- steijn. Overleden: M. J. van Ruiten man 62 jaar. H. I. Koolloos, man, 58 jaar^ M. M. van der Kwartel, wed. v. Pie- lanen 71 jaar. M. G. J. Hogenkamp, A. Nieuwenhuizen WIELRENNEN De ploeg van de „Magneet" is voor 1957 samengesteld uit de navolgende renners: Adri Voorting (Haarlem), Piet van Est (Fijnaart), Piet v. d. Lyke (Groede), Adrie van Steense- len (Mijnsherenland), Arend van 't Hof (Sassenheim), Gijs Pauw (Utrecht), Hein v. d. Broek (Breu- kelen), David Janbroers (Amster dam), Bertus Lute ('s Gravel and) en Martin Wolfs (Vlijmen). De mogelijkheid bestaat, dat nog enkele renners in deze fabrieksploeg zullen worden opgenomen. Dr Landheer bij VIRO over Polen Met een boeiende redevoering heeft dr. B. Landheer gisteravond in het gebouw van de Nat. Verze- kerings Bank aan het Rapenburg voor de leden van de VIRO, afdc- linig Leiden-Oegstgeest, in gro.e lijnen het beeld geschetst van het huidige Polen. Het communisme heeft in Polen niet de invloed gehad, die men doorgaans in het Westen veronderstelt, want, zoals dr. Landheer vertelde, 80?', der boerderijen is nog eigen bezit, na dat het collectivisme van Rusland een grote mislukking geworden was. Ook industrieel gaat men hoe langer hoe meer decentraliseren en de opstand van Poznan was voornamelijk gericht tegen de ambtenarij, die een gezonde economische ontwikkeling remde. Politiek gezien streeft Polen naar een onafhankelijkheid, want de angst voor Duitse overheersing zal dit land uit de Navo houden, gesteld, dat het kans zou krijgen onder de Russische druk vandaan te komen. Op cultureel gebied zoekt Polen naar zijn eigen uitdrukking; het land beschouwt zich als „het Frankrijk van het Oosten", hetgeen het verle den wei enigszins rechtvaardigt. Over het algemeen echter is de Poolse toestand in al zijn geledin gen verre bij de Westeuropese achter gebleven. Dit valt te constateren uit de industrie, de methodiek en de landbouw. Het Westen kan weinig meer doen dan met sympathie het Poolse streven bezien, dat streeft naar zelfstandigheid in evolutie. Na deze interessante uiteenzetting, man, 70 jaar. huisvr. v Oudshoorn 65 jaar. C. van die de aanwezigen, geschaard rond der Zeeuw, man, 59 jaar. een grote ronde tafel, besluisterden, Gehuwd: P. den Hartog en A. J. volgde een genoegelijke gedachten - Schallenberg. wisseling.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2