S)e Cddóe6ot4/Ya/nt Gisterenavond om kwart over acht doopte kroonprinses Beatrix de nieuwe „Statendam" MONACO Na zeventien jaren weer een vlaggeschip „Behautlen vaart" klonk in vele toonaarden Iedereen is onschuldig aan de dood van Wilma Montesi FOTO VLOOG ONZICHTBAAR OVER ZEE &ziCa*d &ete>c Madai degan zijn teven in wtijPieid DONDERDAG 24 JANUARI 1957 48ste JAARGANG No. 14014 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN de glimlach der wereld KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003 Abonnementsprijs t0.55 p. w-, f2.35 p. mnd„ 17.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 Advertenties: 17 ct. p. m.m Telefoontjes t 1.50 „Ik doop U, Statendam en wens U behouden vaart'', sprak gisteravond kwart over acht kroonprinses Beatrix ongeveer 22 kilometer uit de kust tus sen Den Helder en IJmuiden. Deze wens bekrachtigde zij met een kristallen bokaal champagne, die zij over een koperen schecpsbel uitgoot. Daarna pakte zij een zilveren bijltje en hakte een koord door, dat de klepel van de bronzen scheepsbel vasthield. Nadat de heldere klank verklonken was, applaudiseer- den de ruim 380 genodigden en had het vlaggeschip van de Holland-Amerika- Lijn een naam gekregen. Vijf minuten voor vijf gisteravond was de kroonprinses aan boord gekomen en tien minuten later was het schip vertrokken naar zee. Voordat prinses Beatrix de doopplechtigheid zou verrichten, hield zij eerst een korte generale repetitie. Gekleed in een robe van lichtblauw dupion-satin, verrichtte zij tenslotte de doop, waarna een gala-diner begon en een bron van welsprekendheid werd geopend bij vele aanwezige autoriteiten, die dit plechtige ogenblik met plech tige woorden luister wilden bijzetten. I OUDE LIEFDE I Minister Luns, die minister Algera verving, had eerst geaarzeld of hij wel de juiste persoon was om namens de regering te spreken. Toen hij zich j echter herinnerde, dat hij reserve- j matroos bij de marine was, had hij l moed gevat. Hij sprak over de voldoe ning bij de regering, dat door een I Nederlandse maatschappij op een Ne- derlandse werf een dergelijk werk j ondernomen was en wenste de „Sta- j tendam" namens de regering een goede vaart. Tot elf uur 's avond voer de „Sta- MOEILIJKE BOUW. Nadat een toast was uitgebracht op Koningin Juliana en vervolgens op de kapitein en officieren van het schip, schilderde de heer Van Daalen de directeur van Wilton Feijenoord, de moeilijkheden tijdens de bouw van de „Statendam", waarbij men vooral met een tekort aan arbeiders te kam pen heeft gehad. Ook herinnerde de heer Van Daalen aan de technische moeilijkheden tijdens de proefvaart, die nu geheel overwonnen zijn. De directeur eindigde met de woorden: ,Moge onder Gods voorzienigheid de „Statendam" gelukkig varen. Onze beste wensen voor de Holland-Ame- rika-lijn, haar directeur, kapitein, officieren en bemanning vergezellen haar". WEER VRIENDEN. De directeur van de Holland-Ame- rika-lijn, de heer Monchy, wendde zich tot het zeer internationale ge zelschap, dat zich aan boord bevond. Naast de Nederlandse ministers Luns, Cals, Hofstra, Staf en Suurhof minister Algera was wegens familie omstandigheden afwezig waren aanwezig de ambassadeurs van Cana da, West Duitsland, Italië, België, Noorwegen, Frankrijk, Chili, Brazi lië en Zweden. In het Duits sprak de heer Monchy tot de Westduitse afgevaardigden, dat het hem zeer verheugde nog geen 17 jaren na de ondergang van de oude „Statendam" in de mei-dagen van 1940 de Duitsers weer als vrien den te kunnen ontvangen. In het Engels sprak de heer Mon chy tot de Engelssprekende aanwezi gen, dat het schip hoewel niet als emigrantenschip ingericht onge twijfeld vele Nederlanders naar een nieuw vaderland zou brengen. Hij sprak de hoop uit, dat deze Neder landers goede vaderlanders in het nieuwe land zouden mogen blijken. tendam" met een snelheid van 17 mijl in Noordelijke rinchting, toen werd de steven gewend en de thuis reis aanvaard. „HET IS EEN SCHATJE". Toen Prinses Beatrix de officieele doopplechtigheid had verricht, werd haar door de heer C. J. A. van Daa len, de direkteur van de werf Wilton Feyenoord een „klein souvenir" overhandigd. „Het is slechts een kleinood" zei de heer Van Daalen maar spontaan riep de prinses uit: „Het is een schatje". De direkteur stelde er geen prijs op openbaar te maken welke cadeau de prinses van hem had ontvangen maar met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kon men vaststel len, dat het een broche was en dat het geschenkje verband hield met de paardensport, van welke sport de prinses een groot liefhebster is. VANMORGEN TERUG. Vanmorgen om tien uur is de „Sta tendam" aan de Wilhelminakade te Rotterdam teruggekeerd. Prinses Beatrix heeft met haar gevolg het schip circa tien minuten later veria ten. Omstreeks half tien had zij in de hut van de gezagvoerder via scheepsradio een telefoongesprek van vier minuten met haar moeder, ko ningin Juliana, die zich op het ogen blik met vakantie in Arosa bevindt. Ook de markies ontkent „Alle beschuldigingen tegen mij zyn dwaas. Ik hem Wilma Montesi nooit ontmoet en nooit iemand gehol pen om te ontsnappen aan de Justi tie". Dit verklaarde gisteren de 45- jarige markies Ugo Montagna tijdens het proces-Montesi te Venetië. Evenals de vroegere commissaris van politie te Rome, Polito, wordt Montagna beschuldigd van het ver lenen van hulp aan Piccioni. Laatst genoemde wordt verdacht van moord op Wilma Montesi, wier lijk, zoals- bekend, ongeveer vier jaar geleden werd gevonden op het Ostiastrand. Montagna ontkende dat hij „ver dachte telefoongesprekken" met Pic cioni had gevoerd. Polito, de vroegere politiechef, ver klaarde gisteren, dat de dood van Wilma Montesi „geen misdaad was". Hij ontkende verder, dat hy Montesi dikwijls had bezocht. Hierna werd de 31-jarige Siciliaj Michele Simola gehoord, een van negen verdachten, die o.m. wor(f beschuldigd van het afleggen van'-''al se getuigenverklaringen. Simola zei, dat hij „handelaar iri verdovende middelen" was. Hij ver klaarde dat Wilma Montesi een aan tal leden kende van een bende han delaars in verdovende middelen, doch dat zij steeds geweigerd had zich by de bende aan te sluiten. Simola zei dat Max Mugnoni Wilma vaak heeft ontmoet. Mugnoni is vo rig jaar gearresteerd. Hij wordt er van beschuldigd een centrale figuur te zijn geweest in een bende hande laars in verdovende middelen, die een aantal Italiaanse aristocraten van narcotica voorzag. Een half uur nadat prinses Beatrix de doop verricht had en terwijl de „Statendam" nog rustig ten noorden van Den Helder zijn eerste officiële vaart maakte lag nevenstaande foto al op ons redactiebureau. Te zelfder tijd lag deze foto ook op de redactiebureaus van bladen in Amerika en waar ook ter wereld, die belangstelling voor deze doop hadden en die uitgerust zijn met een „tele- foto"-apparaat. Zodra de foto aan boord van de „Statendam" genomen was, werd via een meegebrachte foto- zender de afbeelding overgeseind, doordat een foto-electrische cel de lichte en donkere plekken op de af beelding aftast en in electrische sto ten omzet. Deze werden opgevangen door Radio-Scheveningen, welke hen telefonisch doorgaf aan ANP-foto in Amsterdam. De bladen in Nederland, die zoals de Leidse Courant over een tele- foto-apparaat beschikken, kregen daarna een oproep. De afbeelding in Amsterdam werd weer door een elektrische cel afgetast en omgezet in kracht, die de foto overbracht naar de elektrische fotocel van de appara ten bij de couranten. Daar bevindt zich in een koker een ongebruikte filmstrook, die de indrukken ont vangt. De overbrenging duurt slechts enkele minuten en in de donkere kamer van de courant wordt de film ontwikkeld. Precies 27 minuten, nadat gisteravond de foto genomen was, lag hij voor afdruk in de krant van vandaag gereed. Woensdagavond heeft H.K.H. prinses Beatrix aan boord van het s^. Staten dam op de Noordzee de doopplechtigheid van het schip verricht. De foto geeft een beeld van het moment dat H.K.H. de prinses met champagne uit een speciaal voor dit doel vervaardigd bokaal de doop van de scheepsbel en daarmee met schip verricht. In het St. Elizabeth-ziekenhuis te Tilburg is vanmorgen om 5.20 uur geboren Szilard Peter, zoon van een Hongaars vluchtelingenpaar, dat zich onlangs in Tilburg heeft gevestigd. Voor de eerste maal is vandaag, se dert begin november j.L, op Neder lands gastvrije grond het heilig Doopsel toegediend aan een hier te lande geboren Hongaarse baby. De doopplechtigheid geschiedde in de doopkapel van het ziekenhuis en werd verricht door de conrector pa ter H. van den Heuvel. •De familie, bestaande uit man (27), vrouw (25), en tweejarig zoontje, kwam op 8 januari j.L uit het tijde lijk verblijf in Brummen, waar zij op 5 december 1.1. was gearriveerd, naar Tilburg. Zij kon haar intrek nemen in een der door het gemeen tebestuur beschikbaar gestelde wo ningen, die dank zij de medewerking van de Tilburgse bevolking (met wieg en een welvoorziene babyuitzet) was ingericht. Het gezinshoofd, bankwerker van beroep, vond daarna werk in een constructiewerkplaats in Tilburg. De doopplechtigheid werd onder meer bijgewoond door mevrouw ba ronesse van Voorst tot VoorsLDe Quay, echtgenote van de burgemees ter van Tilburg. Het doopkleed was versierd met een rozet in de Hon gaarse nationale kleuren. Als peter en meter traden op de heer en mevrouw Mascini-Nabermit Tilburg. In de ochtenduren is de gelukkige vader, onmiddellijk nadat hij bij de burgerlijke stand zijn zoon had aan gegeven, reeds door de burgemeester op het paleis-raadhuis ontvangen. De foto geeft een beeld van de doopplechtigheid. Neem liever een „worstvel" Twee ingenieurs van de Cambridge universiteit hebben meegedeeld, dat zij drijvende „worstvellen" hebben uitgevonden, waardoor mogelijk het tekort aan olieboten op de wereld opgelost kan worden. De „vellen" die 200 meter lang zijn en leeg 20 ton wegen, zouden door schepen gesleept worden en 9000 ton olie per stuk kunnen vervoeren. De uitvinders zijn prof. William Hawthorne (43) en John Shaw, een elektro-technisch ingenieur (42). Zij hebben de eerste experimenten ten uitvoer gebracht met echte worstvel len, die ziy van een slager hadden gekocht. Feest in Monaco Prins Rainier van Monaco heeft be paald, dat vandaag (donderdag) iedereen in het prinsdom vrij af zou hebben om de geboorte van prinses Caroline te vieren. De schoolkinderen, die al elke donderdag vrij hebben krijgen ook vrijdag een vrije dag. Pater Francis Tucker, de biechtva der van prins Rainier, heeft meege deeld, dat de jonggeborene „goed bij stem is en het evenbeeld is van haar vader". Prinses Caroline zal recht hebben op een aantal privileges. Zo zullen de zeventig leden van het Monegas kische leger, als zij in de kinderwa gen passeert, voor haar in de hou ding moetgn springen en het geweer presenteren. Ook heeft zy direct al recht op de aanspreektitel „madame". Voorts heeft zy o.a. vry toegang tot de bioscopen en de perrons van de twee stations in het prinsdom. Het Parijse blad „l'Aurore" heeft een „foto" van de prinses gepubli ceerd, die geconstrueerd is op grond van jeugdportretten van haar ouders en de weinige gegevens, die over haar uiterlijk bekend zijn gemaakt. Caroline bleef de enige. De door prinses Gracia beloofde baby-uitzetten zullen evenmin als de door haar echtgenoot prins Rainier toegezegde spaarbankboekjes worden uitgereikt. Deze waren als geschenk beloofd voor andere baby's, die ook woensdag in Monaco zouden worden geboren. Maar de burgerlijke stand van Monaco heeft geen geboorteaan giften meer ontvangen. Beschuit met muisjes: voor Prinses Caroline: In de Haagse bioscoop Rex aan de Korte Poten, waar Grace Kelly in de film High Society speelt en zingt, zal ter gelegen heid van de geboorte van prinses Caroline van Monaco vandaag aan elke bezoeker van deze fiftn een beschuit met muisjes wor den uitgereikt. Men houdt rekening met een abnormaal grote toeloop van be. zoekers. SPEIDEL BENOEMD. Een regeringswoordvoerder in Bonn heeft meegedeeld, dat de regering generaal Hans Speidel heeft benoemd tot commandant van de Navp-land- strydkrachten in de sectorC-ntvaal- Europa. NIEUW TIJDSCHRIFT: De Nieuwe Kerk Verschenen is: De Nieuwe Kerk. Het is een tijdschrift over de Oude Kerk, die altijd weer de nieuwe kerk is en voortgaat nieuwe kerken te bouwen. Dat bouwen van nieuwe kerken, zowel in de levende steen als in ge bakken klei en beton, is het voor naamste onderwerp van gesprek in dit nieuwe tijdschrift, dat het vroe gere „St. Bavo" vervangt. Het gaat (voorlopig) viermaal per jaar verschijnen. Het eerste nummer ervan is wel bijzonder geschikt be langstelling te wekken voor het probleem van de kerken-bouw in de beide Hollandse bisdommen van Rot terdam en Haarlem. Beide bisschoppen openen „De Nieuwe Kerk" met een gezamenlijke inleiding: voor de officiële mede- lingen hebben de beide bisschop pen een officieel orgaan gekregen in hun Analecta. Maar tussen de beide kathedralen en aan weers zijden daar ver voorbij verrijzen telkens weer nieuwe kerken tussen de steigens en vragen telkens nieu we woonwijken om nieuwe kerken. En wij hébben daarom het aloude bouwblad van de ene kathedraal doen omvormen tot een nieuw orgaan ten dienste van de kerken bouw in onze beide bisdommen tezamen. Wij durven hier zelfs te spreken van een kerkennood. En hiermede neemt dit nieuwe blad nog een andere, niet te onderschat ten taak, van de oude St Bavo Over. Van bouwblad der kathedraal groeide het namelijk reeds destijds uit tot een instrument in het liefde werk voor arme parochies. Die taak neemt „de Nieuwe Kerk" over. Het moge mede bijdragen tot materiële leniging van de kerkennood, tot de materiële steun, die voortvloeit uit een stuk levend kerkbesef'. Aldus de twee bisschoppen van Holland. Het blad, waarmede men dus tege lijkertijd het liefdewerk voor de ar me parochies in de bidommen Haar lem en Rotterdam steunt, is te ver krijgen voor 4.per jaar. Het re dactie-adres is: rector H. Sondaal, Huize Duinzigt, Oegstgeest, dat van de administratie: Leidseweg 139, Voorschoten, Postr. 68277. Wisselende bewolking Terwijl een hogedrukgebied boven Zuidoost-Europa in betekenis af neemt, stijgen de barometers in Skandinavië en Noord-Rusland. By IJsland bevindt zich 'n diepe oceaan depressie, welke langzaam naar het oosten koerst. Om haar heen voeren noordwestelijke winden zeer koude poollucht uit de omgeving van Groen land de oceaan op, waar westelijke winden voor een verder transport in de richting van West-Europa zorgen. Deze lucht heeft vannacht Ierland bereikt, waar plaatselijk regen- en sneeuwbuien vielen. Het front van deze koudere lucht zal in het komen de etmaal ons land passeren. Voor de verdere ontwikkeling van het weer is een zeer actieve depressie van be lang, die vannacht- over Newfound land is getrokken. Deze wordt mor gen midden op de oceaan verwacht, zodat ze morgen nog geen directe in vloed op het weer zal uitoefenen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). IETS KOUDER. Wisselende bewolking met hier en daar een bui. Matige, aan de kust nu en dan krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Vannacht temperaturen om het vriespunt. Morgen iets kouder dan vandaag. 25 Jan. zon op 8.33; onder 17.17; maan op 4.15; onder 12.45. Hoogwaterstanden 25 Jan. v.m. 10.50; n,m. 11.40. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM nevel 1 C. OSLO mist —o KOPENHAGEN geheel bew. 1 ABERDEEN half bew. 3 DUBLIN on bew. 1 LONDEN onbew. 4 AMSTERDAM onbew. —1 BRUSSEL zwaar bew. 2 PARIJS nevel 1 BORDEAUX licht bew. 1 GRENOBLE onibew. —7 NIGE licht bew. 4 EERLIJN geheel bew. —2 FRANKFORT nevel 0 MüNCHEN nevel —7 ZüRICH nevel —10 GENèVE mist —7 LOCARNO zwaar bew. 2 WENEN sneeuw INNSBRUCK zwaar bew. —5 ROME motregen 6 MALLORCA licht bew. 3 Korreltje Je kunt niet iets nieuws beginner, als je het oude niet durft los te laten.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1