Tuinieren in 't rustige Benthuizen IPMfdivcaag. Alet de tem- de taan uit Zaak-Nieuwland dreigt weer op „dood-spoor" te geraken Mant... ideaal aan iedeieatauiu Mae zit dal met de kau& ZATERDAG 19 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA Aan de zijde van de burgemeester Vóór ons staan de eerste voorboden van een naderende lente: takken forsythia's, die herinneringen op roepen aan de burgemeestersvrouw van Benthuizen, aan wie we enkele dagen geleden een bezoek brachten. Mevrouw Steenbakker Morilyon Loysen vertelde ons na een inlei dend gesprek dat het ambt van haar man haar voortdurend in contact brengt met de inwoners en haar doet meeleven met alles wat in Bent huizen gebeurt. Zelf zit zij al sinds jaren in het bestuur van de Bond van Plattelandsvrouwen, die leden heeft uit verschillend geestelijk milieu. „Het gaat uistekend", aldus mevrouw Steenbakker, „we kunnen hier prettig samenwerken". Moet er iets worden georganiseerd, een collec te bijvoorbeeld, dan kruinen we altijd op de hulp van de dames rekenen". Ook in Moerkapelle is een afdeling van deze bond, en mevrouw Steen bakker, wier echtgenoot tevens bur gemeester is van deze plaats, bezoekt als gaste dikwijls daar de vergade ringen. Van de beide plaatsen is Moerka pelle het meest georiënteerd op Rotterdam en Gouda, Benthuizen op Den Haag en Leiden. In die steden worden belangrijke inkopen gedaan, wordt het amusement gezocht en hebben verschillende, meestal jon gere, ingezetenen hun werk. De bouwgrond is hier nog niet schaars, maar wèl kunnen er maar een beperkt aantal huizen worden bijgebouwd. Zoetermeer is in dit op zicht er beter aan toe, omdat Nutricia veel werknemers trekt. Er zijn in woners van Benthuizen, die eveneens in dit bedrijf werken, doch zo ver knocht zijn aan dit landelijke, rustige plaatsje met zijn boerderijen, dat zij er liever blijven wonen. „|7 n nu wilt u zeker nog iets van "mijn hobby's weten, dat hoort er immers bij?", snijdt mevrouw Steen bakker ondeugend once gedachten- gang af. „Nu dan, ik houd veel van tuinieren. Dat is niets bijzonders zult u zeggen, die zijn er wel meer. Toch ben ik in dat opzicht bevoorrecht geweest. Ik heb namelijk vóór ik in Benthuizen kwam enige jaren in Bos koop gewoond tegenover de proef tuin van de rij kst'iinbouwschocl. Daar kon ik zo vaak gaan kijken als ik wilde. Er viel altijd wel iets interessants te leren en ik maakte daar dus dankbaar gebruik van. Zo werd mijn liefde voor allerlei siergewas sen nog versterkt". „Ik bezit nog een hobby, tot grote eigernis van mijn man: kruiswoord- puzzles oplossen, louter voor mijn genoegen. Maar daarvoor heb ik ge noeg tijd als -hij weg is". Waar bleef het geld? Hoewel de politie aanvankelijk meende, dat zij enig licht kreeg in de zaak-Nieuwland, toen zij de taxi ondernemer arresteerde op verden king van beroving nadat de weduwe gestorven was, schijnt deze weg weer dood te lopen, daar het bij de taxi ondernemer gevonden geld uit bank jes van honderd bestaat, terwijl de weduwe haar geld van de bank in biljetten van duizend gulden heeft ontvangen. De echtgenote van de taxi-onder nemer verklaart, dat het geld gedeel telijk van haar man en gedeeltelijk van haar-zelf is. Het gezin van de taxi-ondernemer heeft altijd veel con tact met het gezin van de thans over leden weduwe gehad. Vriendschap. De taxi-ondernemer was bevriend met de enkele maanden geleden over leden echtgenoot van de weduwe, Nerveuze, bleke kinderen... hebben iets extra'» nodig. Geef ze Sarco-globine. Dit preparaat bevat alle stofTen voor de opbouw en ver sterking van het jonge lichaam. - (Advertentie). „VOOR HARDERWIJK ALLEEN VUIL VAN LELYSTAD". Burgemeester G. J. Numan van Harderwijk heeft zijn ernstig misnoe gen uitgesproken over de bestuursin- deling van de nieuwe polder Ooste lijk Flevoland. Het is teleurstellend, zei hij, dat wij wel mogen zorgen voor de vuilverwij dering uit Lely stad, doch dat de polder voor de justi tiële en belastingdiensten komt te ressorteren onder de desbetreffende rijksinstellingen te Kampen, Deven ter en Zwolle. 20 Mille geroofd bij Arnhems aannemersbedrijf De brandkast van een Arnhemse aannemersfirma, waarin zich een aanzienlijk bedrag bevond, werd in de nacht van donderdag op vrijdag door inbrekers gekraakt. Er wordt bijna 20.000,vermist. De daders moeten het pand aan de achterzijde zijn binnengedrongen, door een ruit in te slaan, daarna for ceerden zij de brandkast. Omdat de lonen op vrijdag worden betaald, be vatte de safe een aanzienlijke som geld. De politie heeft de daders nog niet kunnen achterhalen. KENTEKENBEWIJZEN OPNIEUW GEREGELD. Bij kon. besluit zijn de kentekenbe wijzen en hun uiterlijk voor motor voertuigen opnieuw geregeld. Zoals werd aangekondigd, zal het kenteken bewijs voortaan uit twee gedeelten bestaan. Het ene met de kenmerken van het voertuig zal doorlopend bij het mo torvoertuig behoren (de kosten hier van bedragen ƒ25), terwijl het an dere bij v ijziging van de te naam stel ling of overdracht op de belasting kantoren zal kunnen worden ingewis seld (kosten ƒ3, Lang wachten op een kentekenbe wijs zal dus in de toekomst kunnen worden voorkomen, omdat een ge- importeerd of gefabriceerd motor voertuig dadelijk een kentekenbewijs zal kunnen krijgen, waarna bij leve ring het tweede deel met de te naam stelling zal kunnen worden afgehaald bij de dienst, die ook wegenbelasting- kaarten verstrekt. DUURDERE TREINEN NAAR DUITSLAND. Van 1 februari af zullen de West- duitse spoorwegen, voor het gebruik van zogenaamde D- en F-treinen ook een toeslag heffen van houders van internationale plaatsbewijzen. De Nederlandsche Spoorwegen zijn derhalve genoodzaakt van 1 februari af de prijs van plaatsbewijzen naar en via Duitsland, die geldig zijn in de D- en F-treinen, te verhogen met de voor het Duitse traject verschul digde toeslag. voordat deze met de door wurging om het leven gekomen vrouw trouwde. Na het huwelijk bleef de vriend schap 'bestaan en het gezin van de taxi-ondernemer kwam veel over huis bij het thans overleden echt paar. Toen de man enkele maanden ge leden aan een hartaanval overleed, geraakte de weduwe geheel over stuur. De taxi-ondernemer en zijn vrouw namen toen de zorg van de vrouw op zich. Haar geld werd naar de bank gebracht en de weduwe zelf moest opgenomen worden in het zie kenhuis. Hieruit ontslagen, wilde zij het geld bij zich in huis hebben en nam het van de spaarbank op. De vraag is nu: „Waar is dat geld gebleven?" Als de justitie dit pro bleem zou kunnen oplossen, zou het drama wellicht spoedig tot klaarheid gebracht kunnen worden. Want zoals de zaken thans staan, tast de justitie volkomen in het duis ter, terwijl er weer tekenen zijn, die erop wijzen, dat men gaat twijfelen of de weduwe zelfmoord heeft. fê üi de HtaattaC S eé%e aózg SANOSTOL (Advertentie) Op een van onze tochten door het weidse polderland werd onze aan dacht getrokken door de machtige aanblik van een stalen brug, die als een erepoort over het water gebo gen stond. De hoge portalen be heersten de verre omgeving en verkondigden de glorie van de Ne- j derlandse bruggenbouw. De imposante staalconstructie bood de gelegenheid tot het maken van een aardig plaatje. Aan u de vraag: hoe heet de brug, waar wij bijgaand prentje maakten? De vorige week De sprekende eensgezindheid van s de deelnemers werd de afgelopen week slechts verstoord door iemand, die de mening was toegedaan, dat de brug van het plaatje ergens bij Zevenhoven lag. Dat was natuur lijk niet goed: die heer was een paar kilometer abuis; het was de Molenaarsbrug over de Heimans wetering aan de Lage Zijde onder Alphen. De winnares van de waar debon is: R. v. d. Post—Sietsma. Dorpsstraat 42, Koudekerk aan den Rijn. Wat U moet doen Schrijft U gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzicre- dactie van onze courant, welk plekje O in deze foto meent t<s herkennen. En vergeet U vooral niet Uw brief in te sturen onder het motto: „Met de lens de laan nit" Fr bestaat voor de winter geen aangenamer dracht dan bont. Veel dames hebben daarom de stoute schoenen aangetrokken en zich een korte of lange bontman tel aangeschaft. Dat is verstan dig, want wat warmte en correc te kleding betreft, is er vrijwel niets dat bont overtreft. Helaas is een bontjas een duur kledingstuk, doch in verband met het feit, dat er zoveel variaties in bont zijn, bestaat de mogelijk heid zich een bontmantel of -jasje naar draagkracht van de beurs aan te schaffen. Het ver- sohil in prijs vindt zijn oorzaak in het feit, dat bepaalde bont soorten beter van kiwaliteit en schaarser zijn, zodat de prijs er van hoger moet liggen dan van andere bontsoorten, die in rui- U kunt niet alles weten Gras en groen tussen tegels kan men bestrijden met calcium- chloraat, vermengd met water (verhouding 1 deel op 30 liter water) Kinderbijslag wordt niet uit betaald, indien de man voor een buitenlandse maatschappij werkt ii het buitenland. Hebt u het „weer" in uw rui ten, dat zijn min of meer zwarte plekken, dan is het enige middel: nieuwe ruiten. Dit weer is n.ï. niet te verwijderen. Pitrietmeubelen mogen niet met zeep gereinigd worden; men moet deze reinigen met sterk pekelwater en eventuele vlek ken bleken met waterstofperoxi de. Citroenvlekken wast men in koud water. Is de kleur reeds verbleekt, dan proberen deze op te halen door te betten met ammonia. Bropvlekken bet men met lauw water of sop van synthetisch was middel. Ongekleurde stoffenzo nodig nableken en goed naspoe len. Petroleumkachels in slaapka mers zijn ongezond, indien niet voor afvo r van verbindings stoffen wordt gezorgd. Koolmo noxide is reukloos, maar daarom is het er wel! Dus bij gebruik zette men een raam op een kiertje. Een dienstmeisje, dat ook de winkel schoon houdt, valt niét onder huishoudelijk personeel, maar onder winkelpersoneel, daarom moet zij verzekerd wor den tegen alle sociale wetten. De stofzuigerzak - t u zelf stofdicht maken, door het goed aan de binnenkant in te wrijven met paraffine. Spekzolen moet men schoon maken met zeepsop, ze worden dan weer tamelijk wit. Bewerkt Indisch koper krijgt een mooie glans indien na het schoonmaken het koper wordt nageborsteld met benzine. Ko pergroen verwijdert men met ammoniak. Het spaart de redactie moellUkbe- meeloot. De Inzendingen moeten den en U behoedt U zelf voor de vóór donderdag a.s. In bezit van de teleurstelling dat uw inzending niet redactie z(Jn. mer mate voorhanden zijin en waarvan de kwaliteit minder is. Naast de genoemde, spelen ook andere factoren zoals kleur en dergelijke nog een rol. Inderdaad biedt het natuurlijke bont de mens de beste bescher ming tegen de invloeden der ele menten, doch voor minder draag- krachtigen biedt de handel ook kleding van zogenaamd namaak bont, vervaardigd uit pluche achtige weefsels. De moderne techniek staat bijna voor niets en weet op bont lijkende stoffen te vervaardigen die werkelijk prima zijn, ook heerlijk warm zitten en een verrassend aardig bonteffect hebben. Dit neemt na tuurlijk niet weg, dat kwalitatief het bont niet te evenaren is, slechts het effect wondt bena derd. Door al deze mogelijkheden is echter de moderne vrouw in staat ziah warm en sjiek te kle den, waarvan ook een dankbaar gebruik gemaakt wordt. Vooral in dit genre kleding moet iedere vrouw weldoordacht en rustig een keuze doen en een model en kleur uitzoeken pas send bij haar persoon. Ook bij avondjapon en cocktaildress is bont zeer goed te dragen en geeft de finishing touch aan de kle ding. Dit laatste wordt duidelijk aan getoond op onze illustratie, waar onze mannequin op haar cock tailjapon een bolero van breit- schwanz met 'n grote witte nerts- kraag draagt. Een juweeltje! Onze moderne nylonkous stamt af van het c»ud-Germaartse „beenkleed", dat zich van heup tot voet uitstrekte en „Hose" ge noemd werd. Toen de Romeinen hier kennis mee maakten, be schouwden zij dat kledingstuk als een teken van verwijfdheid en barbaarsheid. In de 15de eeuw droegen voor name heren kousen in twee kleu ren, naar die van hun wapen schild. Pas omstreeks 1550 werd de kous gescheiden van het beenkleed en sprak men van „haut de chausse" en „bas de chausse", welke laatste al spoe dig „bas" (kous) werd genoemd. Tot in de Middeleeuwen droe gen alleen de mannen kousen, die toe ver over de knie reikten, terwijl de vrouwen aan elkaar genaaide lappen van linnen of zacht leer gebruikten, die zij om voet en been wikkelden. In de 13e eeuw werden kous en broek uit één stuk vervaar digd; pas in de zestiende eeuw werd de kous een afzonderlijk toiletartikel. De dames gingen nu ook kousen dragen, welke gewoonte afkomstig was uit Spanje, waar ze toen van lappen zijde werden gemaakt. Koningin Elisabeth van Enge land was de eerste vorstin, die zulke kousen droeg; zij had die van een Spaanse koopman ten geschenke gekregen. Haar onder daan William Lee, die in 1589 een weefstoel» voor kousen uit vond, stuurde ze het land uit, omdat hierdoor kousen binnen veler bereik zouden kunnen ko menHij beproefde zijn ge luk in Frankrijk, waar hij meer waardering voor zijn vinding had. ONTWIKKELING Inmiddels was de breikunst in de 16e eeuw door Italiaanse land verhuizers in Spanje ingeburgerd, waar Spaanse edellieden hem druk beoefenden en „kousen broeken" breiden van Merinos- wol. Tijdens de regering van Frans I van Frankrijk werden daar voor het eerst kousen ge dragen. Zowel in Frankrijk als in En geland droegen dames uit de hoogste stand gebreide of ge haakte zijden kousen. Sedert, 1588 werden door heren bij plechtige gelegenheden staatsiekousen ge dragen en was het bezit van zij den kousen een teken van wel stand. Pas begin 1700 werden kousen meer algemeen gedragen, ook buiten Engeland en Frank rijk. De Franse wijsgeer en dichter Voltaire, die zijderupsen teelde, gaf de stoot tot een zijde-kousen rage, welke echter door de Franse revolutie van 1789 werd afge schaft, ook al doordat zeer lange gewaden voor vrouwen in de mode kwamen. In het begin van de 19e eeuw kwamen weer kou sen op de markt, die naarmate na 1916 de rok weer „voetvrij werd gedragen zich tot nu toe heeft weten te handhaven. Uit de keuken geklapt m Warme beschuitpudding. |g 12 Beschuiten, y, liter melk, 2 eieren, 150 gr. rozijnen, geraspte §§f citroenschil, vanillesuiker, 1 thee. lepel kaneel, 60 gr. suiker, 50 gr. boter, iets zout. jg De beschuiten fijnmaken. De rozijnen wassen en uit laten lek- ken, de eieren splitsen. De dooiers roeren met de suiker, de j|§ vanillesuiker, zout en kaneel. De melk koken, de boter erin laten smelten en onder voortdurend m roeren bij de dooiermassa doen. jg§ De vloeistof nu over 't beschuit- Ül kruim roeren. De eiwitten stijf- j=j slaan, op de beschuitmassa leg- gen en alles voorzichtig door el- s= kaar scheppen. Een warme pud- 1= ding vorm met boter insmeren en met paneermeel bestrooien. De puddingmassa erin doen en de vorm in een pan met water 1 y2 uur laten koken. De vorm daarna ss openen en nqg 5 minuten in het üi kokende water laten staan. De pudding keren en er een vanille saus of vruchtensaus bijgeven. =f

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8