ïhleu DE LEIDSE BIOSCOPEN? (eugdparlement Leiden sprak over binnenlandse politiek ZATERDAG 19 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Onder voorzitterschap van de heer J. A. M. Zonneveld kwam het Leidse JeugdparJement gisteravond in het stadhuis bijeen. Ditmaal ging het over de binnenlandse politiek, die, zoals vele sprekers beweerden te uitgebreid is om in haar geheel behandeld te worden. De afge vaardigden beperkten er zich daar om toe, om enkele aspecten te be lichten. Vooral het betoog van de afgevaardigden van „De Nieuwe Koers" was aanleiding tot de dis cussie na de pauze. Spreker meende, dat het econo misch systeem van heden uitsluitend gedreven wordt door winstbejag. Ieder doet wat hem het voordeligst voorkomt en zo zien wij een totaal Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 1 23, Leiden ▼oor Getioorteaankondigingen Leidse Agenda ZATERDAG 19 JANUARI: R.K. Instuif Haagweg. „Van acht tot elf zijn we helemaal ons-zelf" met belangrijke verrassing. Leonardus- huis, 8 uur nam. K. O. Filmvoorstelling „Face to Face", Casino-theater 2.30 en 4.30 u. nam. ZONDAG 20 JANUARI: R.K. Instuif O. L. Vr. Hemelvaart. Dansavond. Intermezzo: Pim Canté. Maria Gijzensteeg, 8 uur nam. Docos. Feestavond voor leden en donateurs. De Burcht, 8 uur nam. „Nut en Vermaak". Opvoering „Claudia". Schouwburg. 8 uur nam. MAANDAG 21 JANUARI: Kath. Emigratiebureau. Adviesuur 't Karrewiel, Steenstraat 55, Half acht 'half negen nam. DINSDAG 22 JANUARI: Veteranenlegioen Nederland. Dr. W. A. Veenhoven over: „Het Midden oosten, Suezkanaal en Hongarije". Kleine Burcht, 8 uur nam. N.R.K.M. Jaarvergadering. In den Vergulden Turk. 8 uur nam. K. O.-filmstudiekrlng: Sous les toits de Paris. Casino-theater; kwart over negen nam. WOENSDAG 23 JANUARI. V.I.R.O. „Indrukken uit Polen" door dr. B. Landheer. Nat. Levens- verz. Bank. Rapenburg 8, 8 uur nam. Leidse Postz. Verz. Jaarvergade ring, Kleine Burcht, 8 uur nam. K.A.B.O. Vergadering. Uiteenzet- tink ziektekosten gem.-personeel. Ge bouw v. Chr. Soc. Belangen .8 uur nam. L.K.K. „Voor Allen" Rotterdams Harpkwintet. Stadsgehoorzaal. 8 uur nam. Rozenkranskruistocht St. Petrus- kerk. 7 uur nam. DONDERDAG 24 JANUARI: Kath. Vrouwengilde. Film- en de monstratieavond, Gulden Vlies, kwart voor acht nam. Statenkring Leiden. Forumavond, in den Vergulden Turk, half acht nam. Raad v. Maatsch. en Cult, overleg. Jaarvergadering. „Central" 8 uur nam. K. O. Residentieorkest. Solist Abbey Simon. Stadsgehoorzaal 8 uur nam. VRIJDAG 25 JANUARI: Smalfilmliga. Causerie over teken film. Cantine Smit's Röntgenappara- tenfabriek Herengracht 34, 8 uur nam. ZATERDAG 26 JANUARI: R.K. Instuif Haagweg. „Disco-Va- ria" gevarieerd programma. Leonar- dushuis Haagweg, 8 uur nam. Accelerando. Mondaccordeon- avond en cabaret. Na afloop bal. Foyer Stadsgehoorzaal, 8 urn- nam. ZONDAG 27 JANUARI: R.K. Instuif O. L. Vr. Hemelvaart. Gezellige dansavond. Maria Gijzen steeg, 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN. Lakenhal: „Tekenaars van nu" (tot 21 januari). Rijksmuseum Geologie en Minera logie (Garenmarkt 1 b). Tentoonstel ling geologie in Nederland. Op werk dagen van 1012 en 24 uur. 's Zon dags van 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling van Japanse pren ten. 10 uur v.m. tot 4 uur nam. Zondagsdienst der huisartsen te Leiden. A.s. weekend zal de dienst worden waargenomen door: dr De Jager, Jasperse, Postel, Wijdicks en Van Alphen. Doktersdienst Oegstgeest: dr. Vare kamp. Dienst der Apotheken. Zaterdag 19 januari zijn geopend des middags, 's avonds en 's nachts voor het klaar maken van spoedrecepten; Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552; Haven-Apotheek, Haven 18, tel. 20085 en Apotheek Oegstgeest, Wilhelmina- park 8. tel. 26274. Zondag 20 januari is van 's mor gens 8 uur tot 's avonds 12 uur al leen geopend Apotheek Boekwijt. OEGSTGEEST DONDERDAG 24 JANUARI: Kath. Vrouwengilde. „Pottenkijk- ster in Amerika". St. Josephzaal pa rochiehuis, 8 uur nam. WOENSDAG 23 JANUARI: K.A.V. Feestavond. Toneel „De sul tana van Materobiobaba". St. Willi- brordusgebouw, 8 uur nam. -ontbreken van menselijke solidariteit. De enige partij die een visie heelt op het maatschappelijk leven, is vol gens hem de PvdA, Er zal een aan tal staatsbedrijven moeten komen cm deze gedachtengang te verwerkelij ken. Hiermee plaatste spreker zich lijnreaht tegenover de door de Arjos naar voren gebrachte mening over de bezitsvorming. De Arjos-spreker meende namelijk dat het eigen bezit leidt tot een groter verantwoordelijk heid. De fractievoo;?:itter van de Jo- KVP moest zich naar aanleiding van zijn opmerkingen over de gezinspoli tiek verdedigen tegen asnvallen van de zijde van de CHJG en de Arjos. Volgens deze fracties zijn niet de kin deren, maar is de band tussen man en vrouw het belangrijkste van het huwelijk. Tenslotte werd nog gesproken over de sociaal-economische politiek \-^ de A.R.-partij uijdens de regering Colijn. Hier verdedigde de Arjos- fractieleider de vroegere bewinds man. De A.R. is geen partij die sociale politiek uit de weg gaat. Dit is wel gebleken uit de Talmawetten en ook uit het tegenwoordige beleid van mi nister Zijlstra. Inderdaad had Colijn fouten, maar pas na de oorlog heb ben wij inzicht gekregen in de toen gevoerde economie. Bij deze stelling sloten zich alle fracties, met uitzon dering van die van de „Nieuwe Koers" aan. Verder werd nog gediscussieerd over enkele onderwijsvraagstukken, waarbij vooral de uitdrukking van één der afgevaardigden n.l. dat de on. derwijsdemonstratie in Den Hasg wel een zeer dudielijk voorbeeld was van kleinburgerlijkheid, stof tot spreken Mutaties in bestuur KVP afdeling Leiden De functies in het bestuur van de Katholieke Volkspartij, afdeling Lei den zijn als volgt verdeeld: Voorzitter: Mr. H. A. L. Vijverberg, Hogewoerd 126. Secretaresse: Mevr. M. G. T. van NeerBraam, Papenstraat 5, tel. 32571. Penningmeester: A. A. M. v. Leeu wen, Szn, Hooigracht 68, tel. 25776, giro 572194. 2e Voorzitter: K. F. de Bree. 2e Secretaris: Th. H. de Wilde Jr. 2e Penningmeester: M. v. d. Klugt. Leden: Mevr. H. J. Lindenhoft' Hop, de heren: S. Menken, J. v. Zijp, W. J. Juffermans, A. C. H. Speel. STILLE OMGANG Men schrijft ons: Vorig jaar maakte Mgr. M. A. Jan sen, tóen nog pastoor-deken van de St. Lodewijk te Leiden de Stil le Omgang mee. De week daarop schreef Z.H. Excel lentie in „Sursum Corda" als volgt: Nu nog, na zóveel jaren, denk ik terug aan die nachtelijke bede tocht, zoals ik die voor de eerste maal als kind meemaakte. Want een Bede tocht- was het! Waarschijnlijk met nog groter vurigheid dan later bad je aan de kralen van de Rozenkrans de Weesgegroeten: voor het Koninklijk huis en het Vaderland, voor de zee varenden, voor de Paus en de een heid onder de christenen. Wat is een kind, vooral in zijn gebed, toch heer lijk idealistisch en vurig! Konden we maar zó hlijven! Toch is e wel iets daarvan bewaard en vooral in een dergelijke nacht komt dit weer bij je op. Ook dit jaar weer opnieuw. Hoe schoon is de aanblik >/an een volle „Mozes n Aaronskerk", gevuld met enkel maar mannen, mensen, die staan in de ruwe en harde realiteit van het leven. Hoe schoon is het, wanneer al die mannenstemmen hun smekend „Kyrië eleison" zingen en hun geloofsbelijdenis van het „Credo" tot in gewelven van do kerk dave rend laten doorklinken. H'-e schoon is het, wannee de rijen zich vormen voor een algemene H. Communie en honderden mannen éér. worden met hun God. En -tan de „Omgang" zelf! Het late stadsleven is nog niet tot rust gekomen. We komen late feestgan gers tegen en enkele vleugen van het nachtleven /aaien ons soms voorbij. Het zijn allemaal evenzoveel ver strooiingen, maar de ingetogenheid van de groep prikkelt de gebedsaan dacht van ieder der tochtgenoten, die hun bedevaart maken ter ere van Christus in de H. Eucharistie. Dit jaar kwam een onafgebroken regen over de bedevaartgangers heen en 't duur de niet lang of we weMer» volkomen doorweekt en huiverig. Maar ook dit mocht niet deren. We prezen ons ge lukkig, dat we niet een week eerder met die felle kou van toen, onze om gang hadden moeten maken. Zo is ook dit jaar wederom deze prachtige traditie gehandhaafd. Laten wij Katholiek mannen van Leiden deze traditie trouw blijven. Eigenlijk kunnen er nog veel meer mede. Zul len we proberen om het volgend jaar met 1000 mannen naar A'dam te gaan? Er zouden dan nog 350 onge-'eer moe ten bijkomen, n.aar onmogelijk lijkt me dat niet. Als het bestuur van de „Stille Omgang" zijn propaganda richt tot de jongelui, dan meen ik, dat e" nog heel wat gewonnen wor den. En een raai gewonnen blijven ze trouw!" Bent U dit jaar op 10 maart één van deze 1000 mannen? Geeft U op als lid van de Stille Omg-rig bij een van de volgende adressen: A. Sommers, Oude Varkenmarkt 6 J. Fisser, Boommark* 12. J. Koelewijn, Haarlemmerweg 51b. W. Ouwerkerk, de Sitterlaan 5. W. van Noort, de Sitterlaa-i 2a. /oor de omliggende gemeenten bij de plaatselijke secretariaten. GUIDO L. v. d. KAMP t In de leeftijd van veertig jaar is hedennacht in het r.k. ziekenhuis te Dordrecht onverwacht overleden mej. L. v. d. Kamp, guido bij de Sociale Meisjes Jeugdzorg tc Leiden. In de vier jaar, waaarin mej. Van der Kamp „In de Vrolijcke Arke" werkzaam is geweest, heeft ze zich de liefde van de kinderen en de gene genheid van de ouders verworven, door ontelbare zorgen, waarmede ze „haar" meisjes omringde. Ze was bij de ouders een graag geziene gast, wanneer ze haar huisbezoeken afleg de. Tot de intentie van haar zielerust, zal op maandag, 21 januari a.s. des avonds om acht uur een H. Mis van Requiem worden opgedragen „In de Vrolijcke Arke". Woensdagmorgen vindt te Dord recht de begrafenis plaats. Breestraat geen voorrangsweg meer Men zal zich herinneren, dat in de Leidise gemeenteraad reeds enige ma len de suggestie is gedaan de route Levendaal-Korevaarstraat Breestraat NoordeindeHaagweg als voor rangsweg op te heffen. Dikwijls zijn vooral over de voorrang Levendaal hoek Korevaarstraat misverstan den gerezen, die zelfs een juridisch aspect kregen. Gisteren vernamen wij, dat de ge meente van plan is deze belangrijke verkeersader binnenkort tot „gewone weg" te verklaren. Hiermede hoopt men ook een einde te maken aan de hoge snelheden, die door het. gemo toriseerd verkeer op de Breestraat ontwikkeld worden. De borden „voor rangsweg opgeheven" zijn al in be stelling. Wel zullen enige voorrangs kruisingen blijven bestaan. Prof. Patterson voor „Nederland-Engeland" Hoewel prof Patterson gister avond in „De Doelen" voor het Genootschap NeuerlandEngeland zou spreken over de kritiek van Dickens en Disraëli ten opzichte van Engeland, veranderde hij op verzoek van onderwerp en belicht te de buitenlandse politiek van En geland. Het grootste deel van de boeiende lezing werd besteed aan de Suez- kwestie, die overal ter wereld maar niet in het minst in Engeland zelf de gemoederen in beweging heeft gebracht. Prof. Patterson zei, dat de Britse regering de overtuiging had, dat R'usland beslag zou leggen op het Midden-Oosten via Suez, indien En geland niet zou ingrijpen. AohtjSraf zijn de meningen daarover verduld, maar niemand kan bewijzen, dat En geland op dit punt ongelijk heeft ge had. De politiek, die Engeland altijd ge volgd heeft ten opzichte van Europa het bewaren van een evenwicht tussen de machten op het vaste lan-d wordt momenteel ook weer de leidraad voor zijn buitenlandse poli tiek. Prof. Patterson meende, dat Je pas-benoemde minister-president, MacMillan, deze richting zeker zou inslaan, omdat alleen de deelname van Engeland een eensgezinde poli tiek van de staten van West-Europa mogelijk kan maken. De hoogleraar wees op het gevaar van Rusland en China, die het hart van de wereld vormen, en meende, dat de wreVel ten opzichte van Ame rika, die momenteel in Engeland merkbaar is, zal moeten wijken voor de eenheidsgedachte, die dit commu nistische gevaar binnen de perken kan houden. Een drukke gedachtenwisseling, die hoofdzakelijk de Suez-kwestie als grondslag had, besloot deze interes sante avond. GEM. AANKONDIGING De burgemeester van Leiden brengt ter algemene kennis, dat ten Stad- huize (kamar 125) voor een ieder ter inzage "gt de beschikking van de Mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening van 29 oktober 1955, no. L/PA 670. en diens beschik king van 24 november i956, no L/PA 3001, houdende wijziging van eerst genoemde beschikking, alsmede de bij eerstgenoemde beschikking behoren de, op deze gemeente betrekking hebbende kaarten en lijsten, zoals de ze op 24 november 1956 opnieuw zijn vastgesteld en waarop zijn aangege ven de thans, krachtens artikel 3, tweede lid, van het Besluit aardap pelmoeheid aangewezen gebieden en/ of terreinen. 1. aardappelen en tomaten. 2. bloembollen en knollen, boom- kwekerijprodukten, koolraapplan- ten, stekbicten en andere planten, die met de ondergrondse delen worden gerooid, een en ander voor zover zij kennelijk bestemd zijn on te worden ui'0eplant. CORRESP. CONVERS. (Nederl., Frans, Duits, Engels, Spaans) - Opl. Assoc. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 (Advertentie). LEIDSE BLOEMISTEN BESPRAKEN SNOEIEN VAN HEESTERS. Eensgezind in de liefde voor hun be roep en voor de planten, was gister avond in café Aniba aan de Heren straat de Leidse Tuiniers en Bloemis- tenverentging „Door Eendracht Ver bonden" bijeen. Na de opening en d? behandeling van enige huishoudelijke puntjes, werd de Floralia-kweekwedstrijd be sproken. Deze wedstijd wordt in het komende zomerseizoen gehouden, in het najaar kunnen dan de resultaten op hun kwaliteit worden gekeurd. In het rubriekje „Wie weet hoe ik heet" kwamen ter sprake het bin nenshuis kweken van de Anthurium, het behandelen van bloembollen en de ziekten, waardoor kamerplanten met name de Ficus kunnen worden geteisterd. Daar de uitgenodigde spreker we gens ziekte verstek moest laten gaan, sprak na de pauze de voorzitter, de heer J. H. Smit, over het snoeien van heesters. In het winterseizoen, als het niet te hard vriest, is het de tijd om te snoeien. Men moet hierbij echter n- derscheid maken tussen heesters die op het jonge- en soorten dl op het oude hout bloeien. Ook de bloeitijd is een belangrijke factor. Door ondes kundig uitdunnen kan men de bloei tijd verplaatsen. Vervolgens dient men uit te kijken of men een geocculeerde struik be handelt, omdat hierbij de „wildelin- gen" anders verward worden met de veredelde loten. Vooï alles moet men de natuurlijke vorm trachten te bewaren. De voordracht van de voorzitter le verde zoveel stof tot vragen en toe lichten, dat in de rondvraag, die aan de sluiting vooraf ging, het kruit na genoeg verschoten bleek te zijn. Leidse Universiteit Geslaagd voor het cand. examen Slavische taal- en letterkunde mej. A. Plate te Rotterdam. TIENJARIGE MESSENTREKKER Gistermiddag om 2 uur liep een dertienjarig meisje op de Haarlem merstraat voorbij een tienjarige jongen, die een standplaats had gekozen boven op een paaltje, dat langs de weg stond. De jongen sprong op de rug van het meisje, dat hem met een en kele beweging van zich af schud de. De knaap werd hierover zó kwaad, dat hij zijn mes trok en de jongedame achterna ging. Hij stak haar in de rechter boven arm met het gevolg, dat zij lichtge wond door de E.H.D. naar het AcaJ. Ziekenhuis moest worden overge bracht. De tienjarige messentrekker werd op het politiebureau over deze wandaad onderhouden. Gecompliceerde aanrijding Hoge Rijndijk. Gistermorgen omstreeks acht uur vond op de Hoge Rijndijk een gecom pliceerde aanrijding plaats, die aan vier auto's min of meer schade ver oorzaakte. Een vrachtauto, die van de richting Wilhelminabrug kwam moest stoppen voor de stilstaande tram. Een personenauto, die hem achter op kwam, remde en slipte met het ge volg dat hij tegen de achterzijde van de vrachtauto botste. De motorkap schoof geheel onder de achterzijde van de auto. Terwijl men bezig was de wagen te verwijderen, reed een personenauto op zijn beurt tegen de achterzijde, de laatste wagen gevolgd door een truc met oplegger, die even eens tegen de auto opbotste. Het dux'rde geruime tijd vóór deze verkeersknoop ontward kon worden. De tram ondervond vertraging. „Nog vele jaren". Onder de titel: „Nog vele jaren", zal op de vooravond van de negentien de verjaardag van prinses Beatrix in de Stadsgehoorzaal een feestavond gehouden worden. Van de avond, waaraan wordt me degewerkt door het Metropole Orkest onder leiding van Dolf van der Lin den, door Jules de Corte, leden van het Utrechts Studentencabaret en door een forum van studenten van de verschillende universiteiten, wordt door de Nederlandse Radio Unie een geluidsopname gemaakt, die in l.et nationaal prgramma van negen uur tot tien voor half elf des avonds over beide zenders wordt uitgezonden. De uitvoering van deze feestavond, die door de NRU wordt georganiseerd, berust bij de vereniging „Koninginne dag Leiden". Leen 't Hart bespeelt in de morgenuren het caroillon van de stadhuistoren. De eenheid der christenen. In Sursum Corda van heden 19 januari staan op bladzijde 1 en 2 twee gebeden: „Gebed om eenheid" en „Mogen ze allen één zijn". Deze gebeden vragen gedurende de internationale bidweek speciaal de aandacht van de christenen. Docos-feestavond. Leden en donateurs van „Docos", die nog niet( in bezit zijn van kaarten voor de grote feestavond, die morgen in „De Burcht" gehouden wordt, kunnen deze verkrijgen bij Van Schooten, Hoge Morsweg 58. WAT BRENGEN Casino. „Het loon van de angst" is een Franse film, welke reeds een paar jaar geleden hier vertoond is, maar zij is waard nogmaals voor de dag gehaald te worden. Niet zozeer om de inhoud van het verhaal, maar cm de knappe wijze waarop het ver teld wordt. De episode speelt zich af in Mexico, waar een petroleumbrand bestreden kan worden door een ont ploffing te veroorzaken. Daartoe moet een flinke lading nitroglycerine aangevoerd worden, wat een gevaar lijk werkje is. Twee vrachtwagens, ieder met twee chauffeurs, volvoeren dit angstige karwei en hun beleve nissen op de lange en gevaarlijke weg vormen de inhoud van deze beklem mende film. Het is waarlijk geen heldenepos, maar een film, die een schril licht werpt op meedogenloze toestanden in een sociaal achterlijk land, waar men dit „angstloon" al leen maar begeert om eruit te kunnen ontsnappen. Omwille van z'n uit zichtloze levensvisie is het verhaal voorbehouden voor volwassenen. Lido. In een realistisch gege ven wordt in de film „Mars door de hel" weer een felle aanklacht geuit tegen de huidige wijze van oorlogvoe ren, de oorlog, die niet alleen de le gers der betrokken landen tegenover elkaar brengt met alle gevolgen van dien, maar ook zijn rampzalige ge volgen uitstrekt tot vrouwen en kin deren. Wij krijgen in deze film een beeld te zien van de overstroming van Ma- lakka door de Jappen in 1941. Over haast verlieten de Engelse families huis en hof, om zich naar Engelse havens te spoeden, vanwaar zij met Britse schepen een heenkomen naar veiliger oorden konden vinden. Maar niet voor allen kwam die hulp op tijd en zo zien we hier een groep vluchtelingen door de vijand verrast. De mannen worden onmiddellijk weg gevoerd, de vrouwen en kinderen moesten naar een kamp vele tien tallen mijlen ver weg. En daarmee begon de lijdensweg, waaraan ver schillenden ten offer zouden vallen... want nergens was er plaats en voed sel voor de zwervers door oerwouden en moerassen. Het is een boeiende, pakkende, maar ook realistische geschiedenis ge worden, die ieder weldenkend mens een grondige afkeer van de oorlog moet bijbrengen. De film is ook door de KFC voor 18 jaar gekeurd. Luxor. Emile Zola, de realisti sche romancier van de vorige eeuw, wiens werken een sterke sociale ten dens hebben, schreef zijn roman De Kroeg" tegen de troosteloze achter grond van een Parijse achterbuurt, waar iedere levensvreugde ademnood krijgt. In deze trieste omgeving plaatst hij een jonge vrouw, die met de moed der wanhoop vecht voor een klein beetje levensgeluk. Telkens als zij dit praktisch bereikt heeft, komt het wrede leven tussenbeide en van ai ie menselijke bijstand verlaten, beroofd van alles en allen, die haar dierbaar zijn, eindigt zij in een kroeg, terwijl haar dochtertje door bedelen bij oude kennissen zich in het leven houdt. Twee factoren spelen in de roman een hoofdrol: De sociale mistoestan den onder het proletariaat aan het einde van de vorige eeuw en de kwetsbare positie van de vrouw. Emile Zola is een onbarmhatig schrijver; hij laat zich niet verleiden tot het minste mededogen, maar zijn navrante pen krast het leven zo uit zichtloos mogelijk. De film „Gervaise" is dit voet spoor gevolgd. Geen enkele onbedor ven levensvreugde wordt de vrouw gelaten en het slot is dor. Technisch gezien is de film knap; de sfeer van het sombere Parijs is soms het sterkst in zijn vreugden ge tekend en de figuren zijn speelbal van een tragisch noodlot. De tendens van defaitisme vereist echter een voorbehoud en de K.F.C. oodeelt: volwassenen. Trianon laat de „Trapéze" in de kleurrijke circusfilm nog een weekje lustig zwieren. Alle leeftijden. Rex. „Charge aan de Rode Ri vier". Wanneer alle mensen een zo sterk ontwikkeld onderscheid beza ten tussen goed en kwaad als de „ar restantenbrigade", die aan de oevers van de Featherrivier de strijd aan bindt tegen de Cheyennes, die zich onder Thunder Hawk verzetten te gen spoorweg aanleg over hun jacht velden, of als tenminste de scenario schrijvers tot dat inzicht kwamen, dan zou er een nieuw tijdperk aan breken. Misschien voor de gehele, aan film verslaafde jongelingschap, zeker ook voor de bioscopen, die dan niet im mer hetzelfde soort zwakke films be hoefden te vertonen. Het is weer het oude liedje in Rex: Een troep gespierde lafaards hardt zich in het gevecht tot een brigade, die in vakkringen kan roemen op haar naam. De commandant is een burger en munt uit door eerlijkheid, hoewel de actie hem om geld begonnen is. Zijn hoogste beloning is dus niet een lintje, maar een lieve vrouw. Veertien jaar is wel de leeftijd, waarop men het meest kan genieten van sfeervolle bloedbaden, zoals wor den aangericht in „Charge aan de Rode Rivier". Over de periode van 7 t/m 12 januari 1957 vertoonde de gere gistreerde arbeidsreserve (aan bod) een daling n.l. van 390 tot 370, als gevolg van de aanvang van nieuw of uitgestelde wer ken. Verwacht kan worden, eventuele vorstwerkloosheid bui ten beschouwing gelaten, dat het aanbodcijfer geleidelijk zal da len. De vraag nam toe en beliep 380 geregistreerde aanvragen, waarvan er 165 betrekking hadden op jeugdigen, 15 tot en met 18 jaar. Het tekort aan huishoudelijk per soneel, dat reeds lang een probleem vormt, bleef aanhouden. Ook in an dere sectoren, zoals o.a. de textiel- en de confectie-industrie bestaat een tekort aan vrouwelijk personeel. Burgerlijke Stand Geboren: Sylvia Charlotte dr van J. P. Leemans en P. v. d. Linden; Helene dr van F. de Haan en T. Sie- veking; Louise Nicoline dr van H. A. v. Ingen Schenau en A. Y. Mollema; Ida Wilhelmina Maria dr van H. C. Gottenbos en A. H. C. M. Stikkel- man; Henny dr van C. H. Rol en J. Brandt; Pieter zn van N. H. v. d. Oever en C. van Dijk; Pieter zn van nine Helga dr van J. v. d. Kraats en P. Ravensbergen en C. Boom; Jea- N. B. Wijnveldt. Ondertrouwd: A. Veenkant en M. Siebum; J. Guérin en J. Bonarius; N. Jongbloed en A. M. Colpa; R. J. Go- bius en M. J. Meihuizen; B. J. Bosch en G. Cornelia; H. van As en J. Her- ruer; N. A. H. Onderwater en J. Bee- renfenger; J. van Britsum en M. J. van Amsterdam. Overleden; H van der Plas 54 j., huiavr. van C. Wassenaar; II .Zirk- zee man 85 jaar. Laatste Berichten KONINGIN NAAR AROSA. H.M. de Koningin vertrekt van avond met het gezelschap, waarmee zij in Zwitserland een wintersportva kantie zal doorbrengen, per trein naar Arosa. Het verblijf aldaar zal twaalf dagen duren. HUISVESTINGSMOEILIJKHEDEN VAN ECHTPAAR IN HAARLEM In de afgelopen nachten heeft het echtpaar van S. te Haarlem in een portiek van een winkel op dc hoek van de Grote Houtstraat en de Ane- gang geslapen. Vanmorgen deelden zij mede, voornemens te zijn des nachts buiten te zullen blijven als het geen woning wordt toegewezen. Twee en veertig nachten heeft het echtpaar op het bureau van politie doorgebracht, maar van de zijde der politie is verklaard dat er geen ruim te meer beschikbaar is. Een oplossing van gemeentelijke instanties, waarbij de man en de vrouw afzonderlijk zouden worden ondergebracht, heeft het echtpaar van de hand gewezen. Daar bij het bureau voor huisvesting 700 urgente gevallen zijn ingeschre ven, kan voor het echtpaar geen uit zondering worden gemaakt. Wel is een vergunning in Haarlem-Noord, maar de hoofdbewoners hebben de huur opgezegd, teneinde zelf over de ruimte te kunnen beschikken. STEUN AAN JORDANIë President Nasser van Egypte, ko ning Saoed van Saoedi-Arabië, ko ning Hoessein van Jordanië en de Syrische premier Sabri el Assali heb ben vandaag te Cairo een overeen komst getekend voor hulp aan Jor danië. De hulp, die Egypte, Snocdi-Ara- bië en Syrië aan Jordanië hebben beloofd, moet de Britse subsidie van twaalf miljoen pond sterling per jaar aan Jordanië vervangen. Marktberichten LEEUWARDEN, 18 jan. Kaas. Goudse volvet 2.392.40; Edammer 40 plus 2.182.20; broodkaas 2.20 2.22. De stemming is traag. KATWIJa. a. d. R., 19 jan. Groente. Waspeen A 34.00—44.00. Waspeen B 32.00—39.00; Boerenkool 24.00— 30.00; Spruiten A 41.00—59.00; Sprui ten B 20.00—39.00; Gele kool 15.00 21.00Groene kool 8.00—30.00; Rode kool 12.00—19.00; Selderie 16.00—17.00 Knolselderie 9.0037.00; Uien 31.00 —33.00; Sjalotten 30.00—32.00. R'VEEN, 18 jan. Bloemen. Tul pen: Scarlet Wonder 6272; Rose Copland 901.11; Krelage 61—78; Wintergold 76—98; John Gay 70—74; Golden Harvest 1.041.11; Pink Gem 7882; Hillegarde 6574; Paris 1.401.49; Komiforus 79—83; v. d. Eerden 1.151.20; Early Queen 63-90; Piquante 1.06—1.10; Pierson 88—90; White Sail 9095; Lustige Wit we 99 1.05; Narcissen: Buxton 52—61; Early glorie 5873: Magnificence 57 74; I'Innocence 59—61; Golden Har vest 7179; Blauwe Druifjes 19—3U. Freesia's: 952.45 per bos; Am. An jers 17—36 per stuk. Groente. Witlof I 34.00—40.00, idem II 18.00—23.00; Spruiten 50.00 —55.00; Savoye kool 15.00; Andijvie 85.00 per 100 kg. TER AAR, 18 jan. Groente. Wit lof 1. 3041; idem 2. 18-32; idem stek 2—23; spruiten 41—58; idem B 3137; idem afw. 20; prei 2335; koolrapen 7; savoye kool 19; rode kool afw. 7; boerenkool 22; sjalotten 17 ct. alles per kg. knolselderij 10 20 ct. per stuk; peterselie 22 ct; sel derij 21 ct per bos; boerenkool 40 1.30 *3er kist. Peren: Brederode 28 ct per kg. VINKEVEEN, 18 jan. Groente. Andijvie 102 ct; Boerenkool 48 ct; Groene Kool B. 1418 ct; Pre 37—40 ct; Sla (broeivet) 98 ct; Witlof A 44 ct; Witlof A n 39—41 ct; Witolf B I 34—43 ct; Witlof B II 26—33 ct per kg.: Peterseke 37—46 ct; Selderij 23— 35 ct. per bos.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3