DUINS REEK R IJ N S r R E E K Scherp ZATERDAG 19 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 HAARLEMMERMEER Ondertrouwd: Lammert Jan van Gulik 26 j. en Adriana Maria de Lely 24 j.; Ar ie de Haas 28 j. en Johanna van Andel 24 j.; Cornelis Masten broek 27 j. en Jansje van Wirdum 22 j.; Cornelis Hoogendam 25 j. en Trijntje Sjoukje Mantel 22 j.; Hen drik Tijmen Bastiaan Robel 24 j. en Maria Louisa de Koter 24 j. Getrouwd; Cornelis Maria Zand bergen en Elisabeth Geertruida d'Hane; Jan Huigen en Teuntje Sofia van Wirdum. HILLEGOM AANRANDER GEARRESTEERD. Door de rijkspolitie, groep Hille- gom, is een man aangehouden, die getracht heeft een negenjarig meisje mee te lokken. Nadat de politie hem gearresteerd had, bleek zij hiermede tevens de dader te hebben gevonden van een in novemiber j.l. gepleegde aanranding. Naar aanleiding van deze arrestatie komen thans bij de politie meldingen binnen van nog andere gevallen van dergelijke aard. KATWIJK AAN DEN RIJN Verbeteringen. Het pand van de heer L. v. d. Zw. in de Brugge- straat, zeer bouwvallig, zal binnen kort worden afgebroken, waarvoor oan twee nieuwe woonhuizen zullen verrijzen. De garage van het daar staande hotel, zal benut worden voor uitbreiding van het hotel. De Brug- gestraat zal door een en ander een geheel ander aanzien krijgen. De pan den no's 54, 58, 60 en 62 in de Kerk straat, eigendommen van de r.k. pa rochie, zullen behoudens goedkeu ring door de raad, voor 40.000 over gaan in handen van de gemeente. Ook het achter no 62 gelegen perceel grond is hierbij inbegrepen. De letale oppervlakte van al deze panden is 4070 m2. Aankoop. Naar wij vernemen is het gemeentebestuur in de gelegen heid gesteld het kapitale pand, heren huis met grote tuin aan de Rijnstraat 2, bewoond door de fam, v. R., groot 3005 m2, en inhoud van het pand plm. 2000 m3, aan te kopen voor de som van 35.500. Het pand zal na aankoop 1 juli ontruimd zijn. De doktersdiensten worden voor Katwijk, Valkenburg en Rijnsburg voor de patiënten van de doktoren H. M. Hueting, J. Bergpian en E. E. van der Laan zondag waargenomen door dokter E. E. v. d. Laan, Rapen burg 1, tel. 2810. LISSE SPEELTUINVERENIGING MARIJKE. Er komt een eind aan het speel-1 tuinloze tijdperk in Lisse! Na een uiterst trage en moeizame gang van zaken de speeltuinvereniging Ma rijke werd in 1952 reeds opgericht kon de voorzitter der vereniging, de heer C. Spaargaren, gisteravond op de ledenvergadering in „De Witte Zwaan" mededelen, dat de tuin ach ter de Gladiolenstraat zeker in juni, maar misschien al in mei openge steld zal worden. De weg van het in 1952 gekozen bestuur is anders allesbehalve over rozen gegaan. Eerst kreeg men een gedeelte van het terrein Blokhuis toegewezen, maar de gemeente trok' die toezegging later weer in. Welis waar kon men vrij gauw daarna be schikken over het zeer gunstig gele gen terrein aan de Gladiolenstraat, maar toen men eenmaal zo ver was, dat men dat terrein kreeg plus een subsidie van ƒ10.000.voor afras tering, dempen van een vijver en het opruimen van de vuilnisbelt die daar in de loop der jaren was ontstaan, Eden naar N.-Zeeland De vroegere Britse premier Sir An thony Eden is gisteren in gezeischap van zijn echtgenote aan boord van liet vrachtschip „Rangitata' 'uit Lon den naar Nieuw-Zeeland vertrokken. De reis wordt op advies van de artsen gemaakt; tijdens de 33 dagen lange tocht naar Auckland zal Eden onder doktersbehandeling staan. Eden is zieker dan de meeste Britten zich realiseren slachtoffer van een „smartelijke ziekte", zoals zijn opvol ger MacMillan donderdag voor de televisie vertelde. De Britse oud-pre mier is van plan ongeveer zes weken in Nieuw-Zeeland te blijven. Als zijn gezondheid het toelaat gaat hij daar na misschien naar Australië. Eden zal de gast zijn van de premier van Nieuw-Zeeland, Sydney Holland. De oud-premier zal volkomen rust moe ten houden. Vrienden menen, dat dit voor hem zeer moeilijk zal zijn. Zijn gehele leven was altijd gevuld met politiek en diplomatie. De politiek was altijd zijn hobby. Na zijn rol daarin 33 jaar gespeeld te hebben, heeft hij nu opdracht ge kregen, haar te vergeten. Op de „Ran gitata", die nog 411 andere passagiers vervoert, delen de Edens een luxueze staatsiehut. De reis gaat via het Panamakanaal. POTLOOD en GEEST Oplossing No. 508. Horizontaal: 1. schol, 5. die, 6. nap, 8. la, 9. Let, 11. es, 13. eng, 15. ent. 16. anker, 17. uil, 19. Pan, 21. we, 22. elf, 24, A.D., 25, roe, 27. iep, 29. pronk. Verticaal: 1. si, 2. cel, 3. ont, 4. Ia, 5 Dan, 7. pen, 8. leeuw, 10. enkel, 12. stand, 14. gal. 15. Erp, 18. Ier, 20. aap, 22. eer, 23. Fin, 26. op, 38. E K. begon de narigheid voor het bestuur eerst goed. Het gemeentebestuur stelde nl. als eis, dat de vereniging zelf de handen uit de mouwen zou gaan steken en wat dat betreft heeft 99 pet. der leden het bestuur gran dioos in de steek gelaten. Het -gevolg was, dat alles lang, zeer lang moest gaan duren, omdat men met vier, vijf mensen geen wonderen kan verrich ten. Tot overmaat van ramp braken de baldadige jongens vaak in één avond weer af, wat de bestuursleden in we ken hadden opgebouwd. „Wij heb ben meerdere malen op het punt ge staan, aldus de heer Spaargaren, om het schip maar te verlaten, maar we durfden de consequenties niet te ne men, nu een belangrijk deel van het crediet in de tuin was gestoken. Men bleef ook doorgaan, toen de leden, wat opstandig geworden door de tra ge gang van zaken, waarvan ze zelf de schuld waren, de een na de andere begonnen te bedanken. Van de 400 le den die men aanvankélijk telde, zijn er nog slechts 25 over. In mei of anders zeker in juni gaat de tuin open. De schommels 12 voor de groteren en 6 voor de klein tjes is men al aan het lassen, de stenen voor de randbakken liggen klaar, bouwmaterialen voor toiletten en een huisje zijn aanwezig en het enige dat men momenteel nodig heeft, zijn een aantal vrijwilligers. De heer Spaargaren kon nog mee delen, dat men misschien binnenkort de beschikking kan krijgen over een tweede terrein, nl. het land achter de Koningstraat, dat de heer Goedbloed momenteel in gebruik heeft. Besloten werd dat oud-leden tot 1 febr. a.s. nog de kans krijgen op nieuw lid te worden zonder inschrijf geld te moeten betalen. Na die datum betalen oud-leden 2.50. Nieuwe le den zullen ƒ5.inleggeld moeten storten. Zij, die zich geroepen voelen mee te werken aan de opbouw van de speeltuin kunnen zich aanmelden bij de heer C. Spaargaren, Beatrix- straat 2a. DE KWAKEL KDO. Zondag wordt het voor KDO een belangrijke dag, waar zelfs het kampioenschap van af kan han gen. Het speelt n.l. een uitwedstrijd tegen AJbekewalda, de gTootste con current. Hoewel het le ellftal nog steeds aan de kop staat, volgt Abéke- walda onmiddellijk met 2 punten achterstand. Aangezien de spelers 5 weken niet gespeeld hebben, zal dit een zeer zware opgave worden. Aan vang der wedstrijd om 2 uur, vertrek per extra bus om 1 uur vanaf Leen- aers. Het 2e elftal speelt op eigen terrein tegen WVHEDW, aanvang" 2 uur. Het 3e elftal speelt een uitwed strijd tegen S>EMO 3 te Amsterdam 12 uur, vertrek per lijndienst om 10.25 uiur vanaf Uithoorn. Geboren: Th. A. Haak en Aen Geboren: zn. v. Tih. A. Kaak en A. C. Stokkel; zn. v. G. de Jong en A. A. van Dam; dr. v. E. H. G. v. Steen- velt en E. Boohem; dr. v. T. H. Groe- nendaal en T. Aardema; dr. v. J. T. Verkerk en M. M. de Hollander; zn. v. N. Zethoff en T. A v. Leeuwen. Ondertrouwd: D. W. van der Bos en A. C. Kroonen. Getrouwd: J. Hilbrands en P. v. d. Schoor. i N00RDWIJK EHBO-BRIGADE NOORDWIJK WON WISSELBEKER. In café „Flora" werd een onder linge wedstrijd gehouden tussen de EHBO-brigade van Noordwijk en N oordwij kerhout. Onder leiding van de heer P. P. H. Schenkelveld ving de wedstrijd aan. Elk der deelnemen de groepen kreeg een opgegeven si- Britse attaché uitgewezen De Britse militaire attaché in Boe dapest, kolonel James Cowley, zal binnen 48 uur Hongarije moeten ver laten, omdat hij „een actief aandeel heeft gehad in de contra-revolutie", zo meldt radio-Boedapest. Het Hongaarse ministerie van bui tenlandse zaken heeft vrijdag aan de Britse ambassade in de hoofdstad meegedeeld, dat de kolonel tot niet- gewenst-persoon is verklaard- De Britse gezant heeft de Hongaar se beschuldigingen tegengesproken, aldus het Foreign Office. Chinees-Russische waarschuwing De Sowjet-Unie en communistisch China hebben gisteravond beloofd de landen van het Nabije en het Midden- Oosten „te beschermen" tegen agres sie en inmenging in hun zaken, voortspruitend uit de Eisenhower- leer. Deze waarschuwing was vervat in een 2000 woorden tellende ver'klarh y ondertekend door de premier van communistisch China, Tsoe En Lai en de Russische premier Nikolai Boel- ganin, twee uur voordat de Chinese leider uit Moskou naar Afghanistan, India en Nepal vertrok. „De regeringen van de Sowjet- Unie en de Chinese volksrepubliek veroordelen resoluut deze politiek van Amerika", zegt de verklaring over de Eisenhowerleer. „Wij zijn bereid alle nodige steun te blijven verlenen aan de volkeren van het Nabije en Midden-Oosten ten einde agressie en inmenging in de za ken van de landen van dat gebied te voorkomen". tuatie ter behandeling, welke geheel op de praktijk was afgestemd. Een dronken automobilist heeft twee jon gens aangereden en heeft zonder naar ae slachtoffers om te zien, de vlucht genomen. EnBO-ers zijn de eersten, die de ernstig gewonaen aantrefien en dok- tersnuip blijkt niet DescniKoaar. Na tuurlijk bevatte de lang niet eenvou dige opgave diverse voetangels en kiemmen, en oaarmee moesten de origaoeieden terdege rekening hou den. De groep Noordwijk I, bestaande uit oie commandant, de heer 'l'h. Var- Kevisser en ae heipers mevr. G. Hoek JtTeyte en de neer N. Smit leveroe een uitstekende prestatie. Zij behaal den net noogste aantal punten, zodat de wisselioeker, weixe in het bezit was van de origaae te N oordwij ker- nout, nu in de hanoen van ae Eimjü- Wigaae Noorawijk kwam. Bovendien Denaaiae aeze groep de eerste groeps. prijs, pestaanae in een medaille met En-öO-emoieem, terwijl aan ae heer Varkevisser de leidersprijs werd toegekend. De tweede groepsprijs was voor een afaeüng van cüe in oordwij kerhoutse brigade onaer leiding van oe heer vvtsseiing, terwijl de neer A. Beugels- dijk mei, de groep iNooruiwijk n ae tweede leidersprijs ontving, een ver diende onaerscneiding, aa-r ae heer oeagexsdijk op het laatste moment moest invallen. Misweck. Vanaf morgen, zon dag 28 jan., tot en met zonaag 27 jan. zaï in ae parochie Maria ter z>ee een Mis week worden gehouden. De avondconferenties heboen plaats zon dagavond te 7 uur en van maanctag tot en met zaterdag te 7.30 uur. Volleybal-competitie. In de vol leybal-competitie van sportvereni gingen uit Noordiwijk en omgeving zijn de volgende wedstrijden ge speeld: Heren: S.C. TeylingenKVC 3—1; MSVS. C. Teylingen 22; HPS V—PTT 2 3—0; SIOS—S. C. Tey lingen 31. Dames: S. C. TeylingenHVC 3-0. Bridgen. De laatste parenwed strijd van de bridgeklub „Noord wijk" is als volgt: Van Kampen Kaptein 67 xn.p.; mevr. Rijnibende H. P. v. d. Voort 78; echtpaar den Haan 68; RijnbendeHoogedam 60; J. v. d. BergA. W. v. d. Holst 58; C. v. EgmondG. v. d. Berg 53; J. VinkL. v. d. Holst 51; Th. Hoo- gervorstB. Beoigelsdijk 50. Voor een mooi suoces zorgden de leden J. Vink, L. v. d. Holst door in de eerste klasse van het district Leiden beslag te leg gen op de eerste plaats. De zondagsdienst zal worden waargenomen door dr. J. v. Nes. De Duinrandapotheek is geopend van, 12 1 uur en van 45 uur. Voor spoed gevallen doorlopend. SASSENHEIM JAARVERGADERING K.A.B. Onder voorzitterschap van de heer J. W. Kortekaas vergaderde gisteren avond de afd. Sassenheim van de K. A.B. In zijn openingswoord kon de heer Kortekaas vaststellen dat het oude jaar voor iedereen een goed jaar is geweest. Werkgelegenheid was er voldoende en de loonpositie zeer be vredigend. Ook voor de organisatie in haar geheel is het een goed jaar geweest. Het gestelde doel van 400.000 leden werd bereikt. De betekenis van de kath. organisatie is toegenomen. Ook de plaatselijke activiteiten wa ren bevredigend. De oprichting der K.A.V. is zeer goed verlopen en zij groeit en bloeit nog steeds verder. Het gezinszorgfonds boekte een grote vooruitgang in groei. Spreker kon tevens mededelen dat de uitke ring van dit fonds verhoogd is tot 3 per dag gedurende 36 dagen. Voorwaarde is dat men ook donateur is van Herwonnen Levenskracht. Spreker legde er voorts de nadruk op dat de plaatselijke gezinshulp de ze verhoging der uitkering nu niet göat verdisconteren in de bijdrage der mensen, want dan wordt het ge stelde doel voorbijgestreefd. Doet met dit wel, dan zal men vroeg of laat kennis maken met het bestuur der K.A.B. De gehouden contactavon den zijn hier geslaagd. Hiermede moet men doorgaan wil men vroeg of laat niet voor het voldongen feit ko men te staan dat een Christelijke maatschappij ten onder is gegaan. Spreker noemde Hongarije een lich tend voorbeeld. Het jaarverslag van de secretaris vermeldde een vooruitgang in het ledental van 42. Men heeft thans 581 leden. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester tekenden wij aan dat het totale bezit van de afdeling mo menteel is ƒ1059.78. De ontvangsten waren het vorig jaar f 2187.28. De uitgaven ƒ2046.62, derhalve een sal do van 120.66. De aftredende bestuursleden t.w. de heren J. Kortekaas, P. de Boer en N. Smit, werden allen herkozen. De geestelijk adviseur kap. Velt- huyzen werd door de voorzitter wel kom geheten en met een korte toe spraak als g.a. geïnstalleerd. Kap. Velthuyse antwoordde door de aanwezige leden op het hart te drukken dat men op het werk meer aandacht schenkt aan mede-arbei ders, vooral jonge mede-arbeiders, omdat de jongeren het zeer moeilijk hebben en moeten worden geholpen. Over dit onderwerp sprak ook het hoofdbestuurslid de heer v. d. Veld. Zijn inleiding „Wij samen op het werk" gaf richtlijnen aan hoe men door woord en daad mede-arbeiders de goede richting kan wijzen. Als katholieke arbeiders hebben wij de taak er voor te zorgen dat de ver houdingen christelijk zijn. Dit kun nen we vooral bewerkstelligen door de manier van spreken, enz. Waar er van de rondvraag geen groot gebruik werd gemaakt sloot de voorzitter de vergadering met de christelijke groet. VOORHOUT TONEELAVOND K.A.V. In de zaal van de Bonte Koe gaf de K.A.V. voor haar leden en feest avond. De voorz. heette alle aanwezi gen van harte welkom, in het bijzon der mevr. Smolders en het bestuur van de K.A.B. De burgemeester was verhinderd. De voorzitster zei c.c. dat de K.A.V. zoveel mogelijk met de K.A.B. wil samenwerken en zij spoorde de aanwezige dames, die nog geen lid zijn aan om zich toch vooral ook bij de K.A.V. aan te sluiten, want hoe groter de vereniging is, des te meer kan zij doen voor de ontwikke ling der leden, vooral ook op gods dienstig terrein. Hierna kwam de toneelvereniging „Cultuur verheft" op de planken, die een prima opvoe ring gaf van „Er was voor haar geen plaats". Het zou te ver voeren het hele stuk te beschrijven en daarom volstaan we met te zeggen, dat allen zonder uitzondering hun rol heel goed vertolkten. Het was een heel mooi stuk en de regisseur, de heer J. Vlas veld, heeft dan ook alle eer van zijn werk. De rollen waren prima ver deeld. Hierna sprak de voorzitster enige woorden van dank tot „Cultuur verheft" en ging men over tot het verloten van de prijzen. WARMOND BEGRAFENIS VAN DE HEER J. BERGMAN. Onder zeer grote belangstelling vond gisteren op de begraafplaats van de Ned. Hervormde Kerk de ter aarde bestelling plaats van de heer J. Bergman. De lijkbaar werd gedragen door bestuursleden en leden van de Warmondse Fanfare, de vereniging, die door de overledene is opgericht en waaraan hij met hart en ziel ver bonden was. Een schat van bloemen bedekte de baar. Er waren bloem stukken van verschillende organisa ties, van mr L. Kesper, gewezen com missaris der koningin in deze provin cie, van de heer mr E. E. Menten en echtgenote en notaris P. H. Romeijn. Als eerste spreker trad naar voren mr E. E. Menten, beschermheer van War- monds Fanfare, die de stuwende kracht in herinnering bracht van de heer Bergman. Mevrouw Kesper wees op de jaren lange vriendschap, die bestond tussen de heer Bergman en haar echtgenoot, die wegens ver blijf in het buitenland, helaas niet bij deze droeve plechtigheid tegenwoor dig kon zijn. Notaris P. H. Romeijn zeide het een voorrecht te hebben gevonden meer dan 50 jaren met de heer Bergman te hebben mogen sa menwerken. In deze tijd, aldus spre ker, is er tussen ons een innige vriendschap ontstaan, die zich niet beperkte tot zakelijke aangelegenhe den. De zoon van de heer Bergman bracht in gevoelvolle woorden zijn vader dank voor alles wat hij voor hém, zijn echtgenote en kinderen had gedaan. Dank bracht hij aan de bur gemeester voor diens aanwezigheid en aan mevr. Kesper, mr Menten en notaris Romeijn voor de sympathieke ALPWEM AAN DEN RUN L.T.J.-bijeenkomst. Tijdens een speciaal hiertoe belegde vergadering, vrijdagavond in hotel „Toor", heeft de heer J. Verhaar, directeur van de C.M.C. in de districten 's-Graven- hage en Leiden, voor leden van de L.T.J. de toestanden in de veehoude rij in het westen van Nederland be sproken. De heer Verhaar leidde zijn cause rie in met een schets van het ontstaan van de C.M.C. en haar doelstelling. Aan de periode waarin de boer heer en meester was in bedrijf, is in feite al omstreeks 1925 langzaam een einde gekomen. In het bijzonder als gevolg van de sterke daling van de melk prijs, voor de consumptiemelk zelfs tot beneden de zes oent -de indiu- striemelk lag nog lager in prijs werd de toestand omstreeks 1930 en later steeds moeilijker. Na de maat regelen welke productiebeperking ten doel hadden maar uiteindelijk niet het algemeen belang dienden, werd voor de overheid reden om de melk leverantie en de melkverwer- kende instanties te verplichten zich in één organisatie te verenigen. Deze was toen de C.M.C. geworden, na 1945 omgezet in coöperatieve vorm. Na nog in ruime mate aandacht te hebben geschoken aan de huidige agrarische regeringspolitiek, merkte spr. op, dat de melkprijs, waarmede men de veehouderij poogt te belonen, beslist te laag is. Naar zijn mening houdt de regering teveel vast aan de gevolgen van de melkprijs verhoging voor de consument en de consequen ties, hiervan voor de exnort en zich te weinig rekenschap geeft van de ge volgen van de te lage melkprijs voor de veehouderij. De jaarlijkse vastenavond-viering in de St. Josephzaal is vastgesteld op donderdag 7 februari om 7.45 uur, tesamen met de L.T.M. Bïindegeleidehond. Met dubbel tjes en kwartjes hebben vrienden van het Nederlands Geleidehonden instituut „Anco" te Ermelo een blindegeleidehond bijelkaar gekaart, gebiljard en gespeeld met toneel avonden, ter waarde van 450. Hierin heeft het Alphens co mité dat onder leiding van de heer M. Tuinenburg een belangrijk aandeel geleverd, mede door de belangloze beschikbaarstelling van een der café zalen van restaurant 't Centrum" voor de serie klaverjastournooien, welke voor dit doel werden gehouden. De hond, een 13 maanden oude kruising van Bouvier en Mechelse Herder (reu) werd vrijdagavond in ,,'t Centrum" door de heer C. de Boer de blinde instructeur van genoemd instituut, op officiële wijze aangebo den aan de heer Bob Greutz, sedert 11 jaren blind ten gevolge van een woorden aan het graf van zijn vader gesproken. Concertavond. Bij het door het West Nederlands Symphonie-orkest te geven concert in 't Trefpunt op maan dag a.s., zal door de dirigent Sam Swaab een uiteenzetting gegeven worden over de uit te voeren werken en de instrumenten die daarbij ge bruikt worden. WASSENAAR R.K. JONGEREN LUISTERDEN NAAR VERHAAL VAN DE „JEEP-EXPRESS". Jan Glissenaar en Peter Pennaarts, die met hun „jeep-express" een reis van 63.500 km in ruim 2 jaar maak ten door Noord-Afrika, Voor-Azië en India waren gisteravond in het ver enigingsgebouw de gasten van de r.k. jongeren, die geboeid luisterden en keken naar het verslag in woord en filmbeeld van deze bijzondere ont dekkingsreis. En die ook belahgstel- ling toonden voor het doel, waarvoor deze reis gemaakt werd: interesse wekken voor de miljoenen mensen, die in al deze landen in vaak aller ellendigste omstandigheden leven en bewustzijn kweken voor de taak, die de christelijke beschaafde wereld heeft ten opzichte van deze mede mensen. Jan Glissenaar vertelde voor en na de pauze op boeiende wijze van de ontmoetingen met de inheemse be volking van de landen, die op het reisprogramma staan. Hij beschreef van Marokko niet alleen de prachtige en welvarende bedrijven van de rijk- geworden Franse boeren, maar ook het bestaan van de Marokkanen, die door armoede gedwongen bij die boe ren in dienst zijn gegaan en die niet alleen veel tekort komen omda' hun loon uiterst karig is, maar ook omdat de echt menselijke belangstelling voor deze werkkrachten ontbreekt. Hij schilderde de materiële weldaden, die het Franse mijnwezen in het zui den van Algerië heeft gebracht aan de Algerijnen, die nu als mijnwerkers in Franse dienst zijn, maar tekende ook de geestelijke nood van deze mensen, die losgerukt zijn uit hun eigen cultuur en een innerlijk hou vast in deze voor hen geheel nieuwe wereld missen. Hij gaf zijn indrukken weer van de bezoeken aan de mach tige pyramiden en andere eeuwen oude monumenten in Egypte, maar schetste daarnaast de harde strijd om het bestaan, die in de ruim vierdui zend dorpjes van het Egyptische Nijl- dal gestreden wordt. Op dezelfde wijze gaf ook de film, door Peter Pennaarts opgenomen een verslag van de ontdekkingsreis.. Niet de toeristische bezienswaardigheden en het imposante natuurschoon waren de belangrijkste objecten voor deze film, maar het alledaagse leven van het gewone volk, dat in al te veel ge vallen door de beschaafde westerlin gen wordt uitgebuit en bedrogen. Glissenaar en Pennaarts zijn na hun opzienbarende reis een diepgaan de studie begonnen van de verschil lende volgeren, die zij hebben ont moet. En zij bereiden nieuwe reizen voor, die tot doel hebben zich meer te verdiepen in allerlei zaken, waar van op hun eerste reis slechts vluch tig kennis genomen kon worden. oogziekte en werkzaam als matten maker in een Amsterdamse blinden- inrichting. De heer De Boer noemde het een prachtig resultaat, dat zo spoedig na de aanvang van de aktie voor dit doel in de Rijnstreek, de kroon gezet kon vzorden op veler medewerking. Dit is de vijfde hond die in deze streek onder dit liefdadig motief, op deze wijze kon worden verschaft. Hij dankte hiervoor allen en reikte het leidsel van de hond over aan de heer Geutz. Deze toonde zich zeer verheugd hierover en zeide voor de hond goed te zullen zorgen. Herwonnen Levenskracht. Onder voorzitterschap van de heer Q. Wortman werd in de Sint Josephzaal een goed geslaagde propaganda-avond gehouden t.b.v. het plaatselijk comité „Herwonnen Levenskracht". Succesrijk was de avond o.m. door dat na de propagandatoespraken van de heer J. Koolenberg en de leerzame film over de Rheuma zich 24 perso nen als donateur opgaven. De heer Koolenberg constateerde in zijn toespraak, dat de volksgezond heid ondermijnende TBC thans vrij wel bedwongen is. De activiteit van Herwonnen Levenskracht moet nu gericht worden op de bestrijding van de Rheuma, Spr. richtte zich vervolgens inzon derheid tot de jongeren, wie hij de plicht oplegde als lid of donateur het mooie werk van H.L. te steunen. Deze oproep bleef, zoals hierboven is gememoreerd, niet zonder succes. De heer K. Verhorst vertoonde de bekende propagandafilm over de Rheuma. Na de pauze werd een aar dige speelfilm gedraaid, en passende muziek ten gehore gebracht. De avond werd o.m. bijgewoond door de deken. Klaverjastournooi. De uitslag van het klaverjastournooi van de plaatselijke bedrijven na de 13e ron de, luidt: 1. kcippel 69, Dirkzwagerv. d. Neut (Boot), 64.471 punten; 2. kon- pel 67, DemoetVerkade (di.), 64.372 p.; 3. koppel 5, Martensv. Hemert (Spanbeton), 64.235 p.; 4. koppel 16, WebselingDuivenbode (P.T.T.), 63.748 p.; 5. koppel 53, v. d. Stouwe Nagel (Boot), 63.695 p.; 6. koppel 31, ZurkJesse (Samsom), 63.565 p.; 7. koppel 64, de Korte-de Jong (Boot), 63.353 p.; 8. koppel 80, de Groot Vroege (Spreij), 63.323 p.; 9. koppel 1, SchepersKoopman (Spanbeton), 62.940 p.; 10. koppel 39, Treurende Korte (Baronie), 62877 p. Geb.: Pieter Johan, z. v. L. van Eijk en P. E. Koenekoop; Hans z. v. G. van de Werken en A. Letter; Ronald Cornelis z. v. L. Huisman en M. Vis; Jan, z. v. J. Slagter en D. C. Vijf- Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 19 Januarij 1857. Londen. De dagbladen laten zich voortdurend zeer ongunstig uit over het gebeurde te Canton. De Northern Times bevatte daar omtrent dezer dagen o.a. het volgende: Het zou moeite kosten om in de geschiedenis eene meer barbaarsche of woeste daad 'op te zoeken. Die natie, welke teregt van edele verontwaardiging rilde, toen Rusland de Turken te Sinope kastijdde, heeft nu eene daad be gaan, die de geschiedenis op ééne lijn zal stellen met den moord van Scios. Wat zullen wij van een man zeggen, die dagen achtereenvolgens kogels werpt in eene weerloze en digtbevolkte stad? En wat van de barbaarsch- heid eener natie, die zulke han delingen kan toejuichen?Wij klagen in den naam der mensche- lijkheid, die door Sir Seymour geschonden is, den moord in de sterkste bewoordingen aan, in den naam van dien God, welke onregtvaardigheid en dwingelan dij verfoeit en den weg des boos doeners met zijne wraak bezoekt. Heeft Engeland vergeten, dat er een God bestaat, en dat Hij een regtvaardig Regter is? Dat de openbare stem dezen moedwilli- gen en woesten moord der weer loze Chinezen naar verdienste veroordeele, opdat de bloedvlek, welke op het land kleeft, moge uitgewischt worden. hulzen; Catharina Maria d.v. L. Rom- bouts en C. Lemmerman; Bartholo- meus Johannes Jacobus z. v. J. G. Prins en H. A. G. Verduin; Jeffiry Evert z. v. T. Burgemeester en T. E. Breton van Groll; Willem z. v. N. van 't Wout en C. Geerlof; Jannetje Ja- coba, d. v. C. van Soest en B. J. Lok; Margo Willemientje d. v. M. Belt en N. Huisman. Overl.; J. J. Jordan, 84 jaar, wed. van G. S. Montanus; Willempje Rus- schenberg, 83 jaar, echtgenote van J. van der Kolk; Barend van Triest, 83 jaar. Ondertr.: Adrianus van Nieuw- kerk 25 jaar en Cornelia Spek 28 jaar; Arie J. P. Verduijn 24 jaar en Gijsberta van Gaaien 26 jaar; Johan nes Ooms 22 jaar en Jantje Kwakke laar 20 jaar; Arie Oskamp 25 jaar en Agnes Voorsluis 22 jaar. Gefcr.: Jan T. de Bruijn 26 jaar en Adriana Visser 22 jaar; Marinus de Wit 24 jaar en Neeltje Pont 22 jaar; Willem J. Ritsema 25 jaar en Jan- nigje de Regt 23 jaar. Z0ETERW0UDE TONEELUITVOERING DOOR ZMV TEN BATE VAN HONGARIJE. De Zoeterwo udse manidolineklub gaf voor een stampvolle zaal in „Ons Huis" een toneeluitvoering ten bata van de Hongaarse vluchtelingen. Bur gemeester H. J. J. A. Smeets opende deze avond als voorzitter van het plaatselijk comité met een dankwoord aan het pulbliek, dat in zo'n grote getale was opgekomen. „Een Schoon moeder uit Duizend", een toneelspel in drie bedrijven, werd door de me dewerkenden vlot en enthousiast uit gevoerd. De spelers gaven hierbij blijk van ernstige studie en boeiden de zaal van het begin tot het einde. Een geweldig apllaus was daar voor de welverdiende dank. In de pauze werd gratis koffie met koek geser veerd en werden 2500 loten verkocht. Een serie prachtige prijzen, geschon. ken door de middenstand in Zoeter- woude werden aan het einde van de avond verloot. De voorzitter bracht in zijn dankwoord hulde aan de toneel- afdeling van ZMV voor het initiatief. Hij was hierbij tevens de tolk van de Hongaren, voor wie een netto-op brengst van 300 was bijeenge bracht. Voorts spoorde spreker de overige verenigingen aan om dit ini tiatief te volgen en ook het hunne te doen voor dit doel. Er is veel geld nodig, ook voor de vluchtelingen die in Voordorp zijn ondergebracht. NIEUWKOOP NIEUWS VAN ONZE JEUGD BEWEGING. Zondag a.s. geeft de jeugdbeweging haar eerste ouderavond van het sei zoen. Leidsters en leiders verzorgen deze. Ze voeren op een toneelspel genaamd: „De Vluchtelinge",, terwijl muzikale medewerking wordt ver leend door het bekende gezelschap „De Cupido's" uit Aarlanderveen. Het zal als van ouds zondag wel weer druk zijn in de zaal van het parochie huis, gezien het aantrekkel'jke pro gramma en de waardering voor de jeugdbeweging. DOOR ONBEKENDE AUTO AANGEREDEN. Toen Joop Schuurman donderdag avond van de schaakclub komende, naar huis wandelde, werd hij in het Zuideinde door een achterop komen de auto aangereden. Hevig bloedend uit een grote hoofdwonde werd hij door een paar meisjes gevonden en bij de fam. Verweij binnengedragen. Aangezien dokter Bremer afwezig was, werd hem door dokter Gil uit Zwammerdam de eerste hulp ver leend. Deze achtte opname in het ziekenhuis te Woerden noodzakelijk. Naar we vernemen is zijn toestand redelijk wel en de blessure niet van ernstige aard. De bestuurder van de auto is doorgereden. De politie heeft de zaak in onderzoek. De auto is bij de aanrijding waarschijnlijk bescha digd, want er werden ter plaatse glasscherven gevonden, afkomstig van een autolamp. Schaken. Uitslagen wedstrijden onderlinge competitie: A. A. Ruiter- manA. de Troye 10, P. Verkley G. v. d. Laan 1—0, P. VerkleyA. de Troye 0—1, Th. J. F. Teunissen—J. Verwey 01, A. A. RuitermanD. v. d. Laan 0'1, J. SchuurmanP. J. de Rooy 01, K. AngenentW. v. d. Bosch 10, J. G. VroonhofA. Plai- sier 01, J. v. GinkelJ. Zekveld 1—0.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2