S)e &2idóe(Boti/fca/ïit In 45 uur non stop rond de aardbdl Hongaarse kreeg een economie zware slag Rondjes draaien om de aarde Tsjoe En Lai hielp Kroestsjef winnen ZATERDAG 19 JANUARI 1957 48ste JAARGANG i Directeur: c M v HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. G J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 mm.....,mJ Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redact'e 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs (0.55 p. w, f2.35 p. mnd., f7»— p. kwart Franco p.p. f7.40 Advertenties: 17 ct. p. m.m Telefoontjes f 1.50 Vóórcadeau voor prinses Margriet Drie Amerikaanse straalbommenwerpers met een atoombom Drie reusachtige Amerikaanse straalbommenwerpers van het type B-52 hebben in 45 uur een vlucht zonder tussenlandingen om de wereld ge maakt. Het was de eerste non-stopvlucht van straatbommenwerpers om de wereld. De vlucht is gemaakt om te tonen, dat de Amerikaanse luchtmacht overal ter wereld aanvallen met atoombommen kan ondernemen, heeft generaal Curtis Lemay, de bevelhebber van het Amerikaanse strategische luchtcom- mando, meegedeeld. Halverwege de reis, ten westen van het schiereiland van Malakka, werd een oefening in het afwerpen van een atoombom gehouden. Het oude record van een vlucht om de wereld (95 uur), dat acht jaar geleden door een met propellors aangedreven vliegtuig werd gevestigd, is met meer dan de helft verbeterd. luchtbasis Castle in Californië ver trokken. Gisteren landden zij behou den op de luchtbasis March bij Los Angeles. TANKEN IN DE LUCHT. De grote Boeing-bommenwerpers, die door acht straalmotoren worden voortbewogen, zijn in de lucht drie- maal door tankvliegtuigen van brand stof voorzien. De toestellen hebben een afstand van 39.150 km. afgelegd met een ge middelde snelheid van 840 km. per uur. Zij waren woensdag van de Vluchtelingen in Zuid-Slavië Volgens de perschef van het Zuid- slavische ministerie van buitenlandse zaken bevinden zich thans 7.097 Hon gaarse vluchtelingen in Zuid-Slavië, van wie een kleine duizend naar het westen en naar landen overzee wil len emigreren.. De perschef uitte zijn teleurstel ling over het feit, dat tot dusver van deze laatste groep slechts 29 door het Westen waren opgenomen: 18 door Frankrijk en 11 door Italië. 132 wa ren gerepatrieerd. De Zuidslavische regering heeft reeds 3.570.000 gulden uitgegeven voor het onderhoud van de vluchtelingen. EUROPESE POLITIEK MAOMILLAN, DE NIEUWE Britse premier, heeft in Europa enige verwachtingen gewekt. Men wist, dat hij een voorstander was van de plannen voor een verenigd' Europa, maar men kon uiteraard niet weten, of hij als eerste minister in staat en bereid zou zijn om zijn sympathie in daden om te zetten. Met Churchill was het verschil tussen zijn persoon lijke voorkeur en zijn houding als premier in dit opzicht heel opvallend. Maar Macmillan's eerste redevoe ring schijnt er op te wijzen, dat hij ook als bewindsman een Europese politiek wil /oeren en Enge- 0 land geleidelijk wil binnen voeren in de kring van West- Europese mogendheden, die streven naar een gemeenschappelijke poli tiek. Tot nu toe hield Engeland zich liever afzijdig, al keek het met wel willende belangstelling toe. De eerste problemen, waarmede Macmillan dan te maken krijgt, zijn: de gemeenschappelijke Europese markt en de Atoomgemeenschap. De atoomgemeenschap is al aardig op weg, maar de gemeenschappen. markt is nog een terrein vol door nen en distels. De grondgedachte is aantrekke lijk genoeg, maar de uitv erking is niet gemakkelijk. Iedereen beseft, dat op economisch gebied door samen werking veel meer te bereiken is dan wanneer men alles zelf wil doen. Wanneer ieder land datgene pres teert, waarvoor het wegens land aard en bodemgesteldheid het meest geschikt is, kan een hele gemeen schap van landen daarvan profite ren, want het meest geschikte land is ook het goedkoopste land. Maar dan moeten de deelnemende landen ook niet proberen hun eigen weinig-ren derende industrieën kuntmatig op de been te houden door hoge invoer rechten te heffen; dan moet er een gemeenschappelijke markt zijn, die vrij toegankelijk is voor alle deel. mende staten. Dat is gemakkelijker ge.zegd dan gedaan, d.w.z. het is uiterst moeilijk om het roer zodanig om te gooien, dat men zonder kleerscheuren op die vrije markt komt. Bij de onderhan delingen, welke reeds anderhalf jaar worden gevoerd, heeft men dat reeds terdege ondervonden. De voornaam ste moeilijkheden komen van de kant van Frankrijk, dat een stelletje industrieën herbergt, welke econo misch niet al te stevig in de schoenen staan en dus kunstmatig op gang ge houden moeten worden. Frankrijk vindt het zuur om deze troetelkinde ren hun natuurlijke dood te laten sterven en wil ze door uitzonderings bepalingen in leven zien te houden. Men schijnt geneigd te zijn, Frankrijk z'n zin r aar te geven om het hele project te kunnen redden van een roemloze ondergang. Maar wat voor zin heeft een gemeenschappelijke markt nog, wanneer de een na de ander toch weer bijzondere voorrech ten gaat bedingen? Men hoopt nu, dat Engelands daad werkelijke interesse een wending ten goede zal geven. 1 Precies op tijd. Een vierde bommenwerper heeft de vlucht van Californië tot Noord- Afrika meegemaakt. Daar verliet dit toestel de formatie om naar Engeland te vliegen, waar het „precies op tijd" landde. De route leidde over de Ver. ten naar New-Foundland en va: over de» Atlantische Oceaan Frans Marokko, Saoedi-Arabië, la: de kust van India en Ceylon en Malakka over de Fhilippijnen, Goej en de oostelijke Stille Oceaan tel naar Californië. De toestellen zijn uur en 10 minuten in de lucht ge weest. Een vijfde bommen werper is in La brador geland Dit wat niet volgens het plan, maar de reden van deze af wijking van het vliegschema is niet bekendgemaakt. Rapport aan de Verenigde Naties De gebeurtenissen in Hongarije heb ben een zware slag toegebracht aan de economie van hef; land, nidus het gisteren te New York gepubliceer de verslag van het onderzoek van de commissie van de Ver. Naties, die onder leiding van de onder-secretaris van de wereldorgansiatie, de Frans man de Seynes, onlangs een onder zoek heeft ingesteld naar de Hon gaarse economie. In het rapport wordt de verdeling van goederen door het internationale en het Hongaarse Rode Kruis in Hon garije voorbeeldig genoemd. Duidelijk blijkt hoe slecht het is gesteld met de Hongaarse industrie ten gevolge van het gebrek aan brand- en grondstoffen. De voedsel industrie werkte voor 60 procent, de lichte industrie van 45 tot 50 procent, de zware van 20 tot 25 procent, de chemische industrie en de bouwnij verheid slechts voor 10 procent. De metaalindustrie werkt zo goed als helemaal niet. Ongeveer 40.000 huizen zijn ver woest of beschadigd; waarvan de helft Onrust in Spaanse steden De politie heeft vrijdag een aantal personen gearresteerd, die er van worden verdacht maandag een alge mene staking te Barcelona op touw te hebben willen zetten, aldus werd vrijdagavond van bevoegde zijde te Madrid vernomen. De gearresteerden zijn communis ten en anderen, die van plan waren de bevolking van Barcelona er toe te brengen de huidige boycot van de tram uit te breiden tot winkels, mark ten, theaters en bioscopen. Van genoemde zijde werd verder vernomen, dat de autoriteiten te Bar celona de toestand „goed in de hand" hebben. In Se villa hebben vrijdag studen ten gedemonstreerd. De politie vuur de schoten in de lucht om aan de be toging een einde te maken. Naar verluidt was de actie van de studenten bedoeld als protest tegen de verhoging van de tramtarieven. licht. Sedert 23 oktober van het vorig jaar werden 1500 tot 2000 vrachtauto's vernield of naar het buitenland gere den met vluchtelingen. De voedselindustrie in Boedapest is op het ogenblik over het algemene bevredigend, aldus het rapport, doch rekening moet worden gehouden met het vooruitzicht, dat er zich van mei tot de volgende tarweoogst een voed seltekort zal voordoen. Om een hon gersnood te kunnen vermijden, heeft Hongarije 400.000 ton tarwe, 300.000 ton veevoer, 14.500 ton zaad en an dere produkten uit het buitenland nodig. De commissie stelt de alge- me vergadering der Ver. Naties voor, deze produkten via de normale eco nomische kanalen te leveren. De Deen Andersen is donderdag gekozen tot voorzitter van de spe ciale commissie van de V.N., die een onderzoek naar de toestand in CTor- garije zal instellen. De commissi®' zal Hongaarse vluchtelingen in Austra lië en Italië horen, in afwachting van een nieuwe poging om waarnemers van de V.N. naar Hongarije te zen den. Prinsés Margriet, die vandaag haar verjaardag viert, heeft vrijdagmiddag een deputatie op Soestdijk ontvan gen van het prinses Margrietfonds. Tijdens deze ontvangst werd haar een enorme taart aangeboden, die zfj hier bewondert. Het kolossale gebak werd haar aangeboden door Cor Gramsma (links) en Anton Nellen, beiden zoons van omgekomen zeelieden. De Eastbourne-zaak Een getuige in de rechtzaak tegen de van moord verdachte Britse arts dr. Adams heeft gisteren in East bourne verklaard dat dr. Adams ge tracht heeft een lijkschouwing te re gelen voor een patiënt, die nog niet overleden was. De getuige, lijkschouwer Sommer- ville, verklaarde dat cLr. Adams hem op 22 juli, de dag voordat mevrouw Hullett overleed, had opgebeld. „Ik kreeg de indruk dat dr. Adams een sterfgeval wilde melden, maar hij vroeg mij of het mogelijk zou zijn een privé-lijkschouwing te verrich ten". De lijkschouwer had hierop ge antwoord dat dit beslist niet moge lijk was en vroeg dr. Adams wanneer de patiënt gestorven was. Hierop Satellieten als toetssteen Het bezoek van premier Tsjoe En Lai van communistische China heeft bij de machtsstrijd in het Kremlin de schaal doen doorslaan ten gunste van partijleider Kroestsjef, menen com munistische kringen in Londen. Deze kringen voorspellen, dat bin nenkort de onwrikbare Stalinisten in het Kremlin het veld zullen ruimen, en dat Kroeststjef de worsteling defi nitief gewonnen heeft zij het ten koste van aanzienlijke compromissen op het punt van zijn de-Stalinisatie- program. Als man-van-het-midden zou Ma lenkof de ladder naar het leider schap der partij verder bestijgen. Als eerste Stalinist, die het politieke tcneel zou verlaten, wordt Molotof genoemd. Maar dezelfde toekomst zou Kaganowitsj wachten. Bepalend voor de vraag of Kroests jef zijn positie kon handhaven, was cf Rusland zijn gezag over de safel- litelanden kon behouden. En het is vooral daar, dat Tsjoe En Lai aan Kroestsjef grote en beslissende steun heeft gegeven. Het satellietengebouiw mag gescheurd en niet al te hecht zijn, de ergste kieren zijn gedicht en de Chinese vriendschap is op het ogenblik een machtig tegenwicht. Een voorspelling. De communistische zegslieden voor spellen de volgende gang van zaken: Het beginsel van het collectieve leiderschap zal in het Kremlin blij ven bestaan. De te volgen politiek zal een middenweg zijn tussen het conservatieve Stalinisme en het beralisime" van Kroestsjef onder de gemeenschappelijke leiding van Kroestsjef en Malenkof. Malenkof zal in het bijzonder het toezicht op de partij hebben ten ein de de ideologie enigszins te bescher men tegen al te emotionele denkbeel den van Kroestsjef. Maar de eigen lijke leiding van de Russische poli tiek zal aan Kroestsjef komen. Be vestigd wordt, dat de positie van mi nister-president voor Kroestsjef is weggelegd. zei dr. Adams dat de patiënt nog leef de, waarop de lijkschouwer hem vroeg waarom hij hem dan voor een lijkschouwing opbelde. Dr. Adams antwoordde niet te weten wat de doodsoorzaak zou zijn ingeval zijn patiënt kwam te sterven en dat hij daarom een privé-lijksohouwing op prijs zou stellen. De coroner had hem daarop meegedeeld dat de dood offi cieel gemeld moest worden en dat daarna de zaak verder op normale v/ijze zou worden afgewikkeld. Na een kruisverhoor door het open baar ministerie bleek dat privé-lijk- schouwingen nimmer voorkomen, Een delegatie van het prinses Margrietfonds is vrijdagmiddag op paleis Soestdijk ontvangen, waar aan de prinses, die vandaag haar verjaardag viert, een geschenk werd aangeboden. We zien hier H.M. de Koningin en H.K.H. prirses Margriet; de laatstgenoemde houdt het geschenk, een gramafoonplaat met een werk van Peter Tsjaikofski, in de hand. Verjaardag Prinses Margriet Prinses Magriet viert vandaag haar veertiende verjaardag. Tal van geluk wensen waren reeds zaterdagochtend op het paleis Soestdijk binnen geko men. Het eerste geschenk heeft de jarige prinses dit jaar ontvangen van het Prinses Margriet Fonds. Een de legatie van dit fonds kwam reeds vrijdagmiddag onder leiding van C. J. baron van Asbeck ten paleize om het petekind van de Nederlandse koopvaardij een gramofoonplaat aan te bieden. De huiselijke viering van de ver jaardag in de kring van Je koninklij ke familie is in verband met het feit, dat vandaag zowel de Koningin als de Prins naar het buitenland vertrekken, uitgesteld tot 31 januari, de dag waarop ook prinses Beatrix jarig zal zijn. Vandaag is prinses Margriet gewoon naar school gegaan en zal de vie f g beperkt blijven tot een kinderpartijtje op het paleis in de middaguren, waar voor de prinses haar vriendinnen heeft uitgenodigd. ENKEL ONTWRICHT Prinses Beatrix bij 't skiën gevallen H.K.H. prinses Beatrix is bij het skiën in de omgeving van Zuers ge vallen, waardoor haar linkerenkel werd ontwricht en een pees werd ge scheurd. De Prinses kon een half uur na het ongeval naar haar hotel terug keren, ondersteund door haar skile raar, Helmut Pfister, en een gendar me, die per ski op patrouille was. De arts, die de Prinses behandelt, dr. Sepp Murr, deelde mee, dat de Vorst wijkt In de afgelopen nacht vroor het ten zuiden van de grote rivieren nog 2 tot 5 graden. Elders daalde het kwik niet tot beneden het vriespunt, door dat van de Noordzee een hoeveelheid minder koude lucht binnenstroomde. Overigens wordt het weer nog be heerst door een hogedrukgebied, waarvan het centrum boven Enge land is gelegen. Dit hogedrukgebied is de laatste dagen langzaam in om vang afgenomen. Het wordt verder aangetast door depressies, die hun in vloed naar het Noordzeegebied uit breiden. De wind zal daardoor naar zuidwestelijke richtingen draaien. De neerslagkansen blijven gering en in het temperatuurverloop komt over het algemeen niet veel veran dering. In de komende nacht is alleen in het zuidoosten nog lichte vorst moge lijk. verwonding niet ernstig was en dat de enkel niet in het gips behoefde. Gisteren was de prinses voor het eerst weer op. Het lopen gaat echter nog moeilijk. Dinsdag terug. Volgens het Oostenrijkse persagent schap is de prinses voornemens dins dag samen met haar vriendinnen waarmee zij haar vakantie in Zuers doorbrengt, naar Nederland terug te keren. Het secretariaat van H.M. de Ko ningin deelde gisteren mee, dat de Prinses vermoedelijk een spiertje aan een enkel verrekt heeft. Waarschijn lijk kan de prinses over enige dagen weer skiën. Het ongeval is bepaald helemaal niet ernstig, zo werd mee gedeeld. Dit nummer bestaat nit 12 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MEER WIND. Veranderlijke bewolking en over- wegend droog weer, in de nacht j en ochtend plaatselijk mist. Aan- vankelijk weinig wind, later tot 5 matig of vrij krachtig toenemen- de zuidwestelijke wind. Vannacht i 5 in het binnenland temperaturen j om het vrienspunt, morgenmid- j dag temperaturen enkele gra- 5 den boven het vriespunt. 20 Jan. zon op 8.39; onder 17.08; maan op 23.29; onder 10.12. 21 Jan. zon op 8.38; onder 17.1* maan op onder 10.37. Hoogwaterstanden Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM licht bewolkt —6 gr. OSLO nevel 8 KOPENHAGEN nevel 2 ABERDEEN nog niet ontv. 2 LONDEN geheel bewolkt 4 AMSTERDAM geheel bew. 1 BRUSSEL motsneeuw 2 PARIJS nevel 4 BORDEAUX nevel —8 GRENOBLE nevel 10 NICE zwaai* bewolkt 2 BERLIJN FRANKFURT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME nevel 0 nevel 5 nevel 18 poolsneeuw 13 nevel 7 onbewolkt 11 mist —13 mist 17 zwaar bewolkt 1 MALLORCA zwaar bewolkt Korreltje Heb ook tijd voor anderen. L

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1