RIVALEN „Avicultura" met 61ste expositie in Haagse Dierentuin Forum over: Problemen rond de Voetbalpool Er is geen verschil met paardenloto of staatsloterij Wijnhout won op de Mets-banen ZATERDAG 19 JANUARI 1957 DF r.FTnqv f'OTTR A NT PAGINA II 2500 inzendingen van super-kwaliteit De 61ste show van de Kon. Ned. Ver eniging .Avicultura" wordt ditmaal niet op Houtrust doch in de Haagse Dieren tuin gehouden, de bakermat als het ware der vereniging, want op deze plaats hield „Avicultura" haar eerste expositie en zij is daar in de loop der jaren groot geworden. Vorig jaar vanwege het zestigjarig jubileum hield „Avicultura" een inter nationale show, ditmaal is zij nationaal en dus kleiner van omvang, maar niet minder belangrijk, want het is de slot- tentoonstelling van het seizoen 1956'57 en dus komt hier het puikje puikje op pluimveegebied om elkaar de eer der eindoverwinning te betwisten, want de hoogst bekroonde dieren op de talloze tentoonstellingen in het land komen hier nog eens tegen elkaar uit. Dat zijn dus de kampioenen der lande lijke en provinciale tentoonstellingen. De belangrijkheid van deze expositie spreekt trouwens voor zich als men weet, dat het aantal ingezonden dieren toch niet minder dan 2500 bedraagt. De kwa liteit daarvan is bovendien uitzonderlijk goed en zij heeft het leger van keur meesters voor bijzondere moeilijkheden geplaatst bij de beoordeling, die gisteren de gehele dag geduurd heeft. Fel werd daarbij gestreden om een nieuwe prijs, die door Avicultura dit jaar voor het eerst is uitgeloofd. Iedere keurmeester had namelijk het recht het door hem als het „beste" gekwalificeerde dier een extra prijs toe te kennen van f25, het op één na het beste van f 10. Daaruit blijkt, dat het geen nut had middelmatige dieren in te zenden, wil men met enige kans op succes mededeingen naar derge lijke geldprijzen. De grootste inzending dit jaar wordt gevormd door de sierduiven, een ver schijnsel, dat dit jaar trouwens overal viel te constateren. Niet minder dan 1100 dieren zijn hier voor de liefhebbers te bewonderen, waarbij de Hollandse kroppers met 113 stuks vooropgaan. De in 1935 voor deze klasse uitgeloofde wis selbeker werd reeds veertien maal, tel kens door een andere inzender, gewon nen. wel een bewijs, hoe groot de con currentie hier steeds is geweest. De clubtentoonstellingen, die ook thans weer hier gehouden worden, dragen er niet weinig toe bij, de inzendingen op te voeren. De Holle Kroppers met 75 inzen dingen, strijdend voor de zilveren plaquette van H.M. de Koningin en de Valencia's, waarvan er 65 aanwezig zijn, leggen daarvan getuigenis af. Een keurmeester uit Engeland kreeg de honderd Modena's ter beoordeling, terwijl een keurmeester uit Oost-Duits- land. 83 jaar oud, zich bezighield met de Oosterse en Chinese meeuwen, waar van hij een speciale kenner is. Het houden van pluimvee is ook aan mode onderhevig en de kleine behuizing van tegenwoordig maakt het voor de liefhebber dikwijls noodzakelijk om te' zien naar rassen, die hij in een kleine ruimte met succes kan houden. Verwon* Prachtige inzendingen zijn ook hior in Wyandottes, Leghorns en Rhode Island Reds èn in de reuzen onder de hoenders: de Brahma's. Voor het eerst in Nederland wordt een nieuw Amerikaans ras geëxposeerd: de White Corni. voor kenners een beziens waardigheid, evenals trouwens de lang- staartige Sumatra's. Merkwaardig genoeg is het aantal ge- exposeerde watervogels weer zeer ge ring, ondanks het feit, dat er in ons waterrijk landje toch zovele zijn. Een mooie aanwinst evenwel is de fraaie in zending talingen van een der bestuurs leden. Ook het leger der langoren ls weer goed vertegenwoordigd: Vlaamse reuzen en Franse Langoren, elegante Belgian Hares en een bijzondere grote collectie dwergrassen, w.o. 50 Pooltjes. Een bijzondere inzending wordt ge vormd door de siermuizenclub. Door het grote aantal inzendingen zijn de handelsstands beperkt. Het „Dieren park-Wassenaar" heeft echter een prach tige verzameling vogels geëxposeerd op het toneel en de Kwekerij „Klein Zwit serland" zorgde voor een fraaie versie ring der Rotonde. Voor de pluimvee- en konijnenliefheb bers in Leiden en omgeving is hier dus veel fraais te zien. Vandaag tot van avond 10 uur en morgen van 10 tot 17.30 uur is daartoe de gelegenheid. Bekroningen. De zilveren medaille van H.M. de Ko ningin voor de fraaiste hollékropper is gewonnen door de heer G. Bontekoe uit Den Haag en de zilveren medaille van Z.K.H. de Prins voor het fraaiste Hol landse kriel door de heer G. Mur uit Oud-Loosdrecht. De zilveren medaille van de minister van Landbouw voor de fraaiste Minorca ging naar »de heer H. Smit uit Almelo, de tweede medaille van de minister van Landbouw voor de fraaiste Alaska naar de heer C. Moor uit Rijswijk. Een zilveren medaille van de directeur-generaal van de Landbouw voor de fraaiste Valenciana kreeg de heer B. E. Mazzoli uit Den Haag, de zilveren medaille van de burgemeester van Den Haag voor de fraaiste Japanse kriel ging naar de heer E. Huneus uit Baarn en de zilveren medaille van de commissaris der Koningin in Zuid-Hol land voor de fraaiste Oosterse Meeuw naar de heer S. G. A. Doorenbos uit Den Haag. LEIDSE VOETBALBOND Ook zondagprogramma afgelast De competitieleider van de afdeling Leiden van de KNVB heeft alle ook voor morgen vastgestelde wedstrijden afgelast ln verband met de slechte toestand der terreinen. NEDERLANDS MILITAIR ELFTAL ONGEWIJZIGD Het Nederlands militair elftal, dat op 23 januari a.s. in het kader van het toernooi om het intergeallieerd voetbal kampioenschap te Esch tegen de Luxemburgse militairen speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Van Dijk (Sparta); achter: Van der Veen (Leeuwarden) en Van der Meer (ADO): midden: Nagtegaal (DOS), Schilder (Volendam) en De Zwart (Willem II); voor: Bosselaar (Sparta), Bisschops (Rapid JC), Oonk (Enschede), Rutten (MVV) en Janssen (Enschede). In de ploeg, die op woensdag 16 januari j.l. te Brussel met 41 van de Belgische militairen verloor, zijn dus geen wijzi gingen aangebracht. De stand in groep 1 is: België 2 2 0 0 4 9—2 Nederland 10 0 10 14 Luxemburg 1 0 0 1 6 1—5 RIJVERS EN DE WEDSTRIJD TEGEN SPANJE Het ls zeer twijfelachtig of St. Etienne, de Franse profclub, zijn voorhoedespeler Rijvers zal willen afstaan voor het Ne derlandse elftal, dat op 30 januari a.s. te Madrid tegen Spanje speelt. Het club bestuur had zich hiertoe, in antwoord op een verzoek van de KNVB, in principe bereid verklaard, op voorwaarde noch tans, dat zijn elftal geen al te sterke tegenstander tegenover zich zou krijgen in de wedstrijd van 3 februari in de Franse bekercompetitie. Gisteren is de loting voor die bekerronde verricht, er het resultaat is, dat St. Etienne tegen over de FC Sochaux komt te staan, een club uit de eredivisie, die in staat is de sterkstè tegenstanders te doen sneven. Het clubbestuur heeft nog geen beslis sing genomen wat betreft het afstaan Rijvers aan het Nederlandse elftal en zal in het begin van de volgende week een vergadering over deze kwestie hou den. Het wordt echter zeer onwaar schijnlijk geacht, dat Rijvers toestem ming zal krijgen om, enkele dagen voor de belangrijke bekerwedstrijd, in Madrid voor Nederland uit te komen. ZWEMMEN ADA DEN HAAN KRIJGT VAN DER MASTSCHILD Het Van der Mastschild, dat jaarlijks wordt toegekend voor de beste persoon lijke prestatie op zwemgebled is toege kend aan dc Goolse zwemster Ada den Haan, wereldrecordhoud6ter op de 200 m schoolslag. Ook Spierpijn en rheumatische pflnen wrjjft U weg met wrnrt u wee met In de aula van het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam is gisteren dert het U dus, dat 700 dwerghoenders door de afdeling Amsterdam van de hier tezamen zijn gebracht? Al zijn ze klein Van stuk. de eieren die ze leggen, zijn in verhouding tot hun lichaams- gröotte en hun geringere eetlust, zeer voordelig. Het grootst in aantal zijn de Wy&n- dotte-krielen, 100 stuks in tal van ver schillende kleurslagen. Flinke inzendingen zijn in Hollandse, Japanse en Sabeipoot-krielen. Schitte rend van tekening zijn de Goud- en Zil ver Seebrightkrielen. De grote hoenders verminderen .wel wat in aantal, echter niet in kwaliteit. De 17-jarige Peter Lukowski heeft, zoals mocht worden verwacht, ook in de afdaling de beste prestatie geleverd. Hij werd op de 300 meter lange piste onbe dreigd eerste Jan Boon, die donderdag zijn linkerski ernstig beschadigde kon helaas niet meedoen en de Neder landse skititel voor de combinatie was dus voor dit jonge skitalent uit Wasse naar. In de renklasse E dames toonde Mariet Rambonnet zich weer sterker dan Olga Lukowski en opmerkelijk was ook op deze prachtige zonnige dag, dat zij de heren van de renklasse, Minke en Quaring met duidelijk verschil klopte. In de toerklasse, waarvoor een kortere afstand gold, behaalde Erik Mennega de overwinning voor Paul Horn. WIELRENNEN Swlft-Combinatie. Morgen wordt een clubtrainingstocht gereden naar Duinhorst, waar de leden C. Plasmeijer, A. v. Houwelingen, J. v. Wetten, L. Sikking. Th. de Vroomen en C. Verdegaal deelnemen aan de cyclecrosswedstrijden, welke aldaar georganiseerd worden door de H.W.C. „De Spartaan". Vertrek vanaf de Beestenmarkt 10 uur. Lenig en Snel. Morgen wordt een trainingstocht gereden naar Duinhorst in Wassenaar, alwaar een cyclecross wordt verreden voor profs, amateurs en nieuwelingen. Vertrek 10 uur Noord- eindsplein. KNVB een voetbalforum gehouden over de problemen rond de Voetbalpool. Iri het fórum hadden "zitting: voorz. dr. C. Spoelder, leden: Piet Bakker, pater v. Beijersbergen Henegouwen S.J., mr. P. A. Blaisse, G. Kruijver, J. C. Tetzner, Jan de Troye, dr. Th. V/. van Veen en mevrouw Martie Verdenius. Door de afdeling Amsterdam waren zes vragen opgesteld, welker behandeling zoveel tijd vergde, dat de in de pauze ingediende vragen en opmerkingen uit de zaal niet meer aan bod kwamen. Verreweg de belangrijkste vragen waren: a. of er een essentieel verschil bestaat tussen de voetbalpool enerzijds en de paardentoto en de staatsloterij anderzijds en b. in welke vorm een eventuele nationale voetbalpool ge goten dient te worden. Over.de eerste vraag waren de leden van het forum het vrijwel algemeen eens: er is geen enkel verschil. De auteur Piet Bakker trok fel van leer het verbond het KNVB-voorstol gaat een deel van de opbrengst te veel naar niet sportieve doeleinden". Spreker noemde het een schandaal, dat culturele instellingen, die reeds tonnen subsidiévan de overheid ontvangen, terwijl voor de sport slechts ettkèle honderdduizenden guldens per jaar beschikbaar zijn, nog profijt zouden trekken uit de voetbalpool. En wat de overheidsbemoeiing betreft, zei dokter Tetzner: de overheid mag toezien, maar de regelingen moet zij aan de sport bonden overlaten. De vraag of de voetbalpool wenselijk is voor de sport in het algemeen, werd met „ja" beantwoord. Mr. Blaisse zei hierbij o.m.: „Er is in ons land in het algemeen op sportgebied wat accomo- datie, opleiding e.d. betreft, nog een ergerlijke achterstand. Om die achter stand in te halen zou over een periode van drie a vier jaar een bedrag van 40 tot 60 miljoen gulden nodig zijn. Een nationale voetbalpool kan hierin een be langrijke bijdrage leveren. ADVIES CHRISTELIJKE HOOGLERAREN AFWIJZEND Vier christelijke professoren hebben tegen hot feit, dat twee ministers het accepteren .van de nationale voetbal pool onder hot huidige kabinet onmo gelijk hebben gemaakt. Óver de vorm of organisatie van een eventuele nationale pool verschildeif de meningen nogal. Mr. P. A. Blaisse, lid van de Tweede Kamer en lid van de voetbalpoolcommissie van de KNVB, sprak zich uit voor een gemengde vorm van organisatie, waarbij het volgens hem het meest wenselijk is. dat de overheid een beslissende stem heeft bij strijdpun ten. Hij wilde een sanctie door een minimum-leeftijd voor deelnemers vast te stellen en voorts achtte hij een scherpe controle onontbeerlijk voor een goed functioneren van de pool. HU en bonds- bestuurder G. Kruyver braken een lans om een gedeelte van de opbrengst van een nationale pool te bestemmen voor sociale en culturele doeleinden. Maar zij vonden tegenstanders in de auteur Piet Bakker, mevr. Verdenius, en de sport arts J. C. Tetzner, die tevens voorzitter van de Stichting de Nederlandse Voet balpool is. Dokter Tetzner zei-o.m.: „In christelijke voetbal verenigingen in Nederland geadviseerd een afwijzend standpunt in te nemen ten aanzien van het voorstel om een voet balpool in KNVB-verband te organi seren. Het principiële zaterdagvoetbal (niet te verwarren met de gehele categorie der zaterdagverenigingen) had de pro fessoren Schipper (vrije universiteit te Amsterdam), Brillenburg Wurth (theo logische hogeschool te Kampen), Smelik en Van Nlftrik (beiden gemeentelijke universiteit te Amsterdam) om advies gevraagd, aangezien door 't protestants- c ristelijk deel van onze bevolking over deelname aan kansspelen zeer gevarieerd wordt gedacht. Het bestuur van het verbond van christelijke voetbalverenigingen heeft zijn standpunt t.a.v. de mogelijke con sequenties, die voortvloeien uit dit advies, nog niet definitief bepaald. De aangesloten verenigingen zullen schrifte lijk worden geraadpleegd, waarna na mens het verbond op de buitengewone algemene vergadering van dc KNVB op zaterdag 6 januari a.s. een verklaring zal worden afgelegd. SCHAKEN PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP L.S.B. Op 31 januari a.s. begint dc linale om het persoonlijk kampioenschap LSB le en 2e klasse. De wedstrijd wordt ge houden in de kantine van Clos en Leem- bruggc, Mare 8a. De deelnemers zijn: le klasse: Jerry Bey (Phil.). A. Bone faas (Bosk.) W. G. Demmendal (LSG), A. Smit (VTL), H. Th. van Weiland (LSG). P, van Wijnen (Loiderdorp). 2e klasse: Dr. R. C. Bakhuyzen v. d. Brink (Phil.), T. Blangé (LSG). M. Et- mans (SPW), A. Geyer (Phil.), W. F. Smit (VTL), G. Verlind (Phil.). DAMMEN PERS. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND De eerste ronde van het persoonlijk damkampioenschap van Nederland staat voor vandaag op het programma en de tweede voor zondag 20 januari. Maar aangezien drie deelnemers om principiële redenen niet op zondag spe len en een vierde uit hoofde van zijn werkzaamheden de voorkeur geeft aan de vrijdag, zijn gisteren reeds enkele partijen voor de tweede ronde gespeeld. De uitslagen hiervan luiden: Van Dijk Roozenburg 1—1, Van der SluisTer- Louw 1—1, LarosHuisman 11. Op de Mots-banen te Scheveningen werden gis teren door de afd. Den Haag van de NVBHS schaatswedstrijden gehou den, waarbij bot ijs even wel door de ingevallen dooi niet te bost was. Winnaar werd M. Wijn hout uil de Haarlemmer meer, die tot 107.067 pun ten kwam: 2. G. Besle- breurtje 107.133 p., 3. W. Vermeulen. Egbert van 't Oever had wel inge schreven, doch kon niet van de partij zijn). Mej. G. v. d. Blink zege vierde by de dames op de 500 m in 1 min. 3< sec., mej. G. Meyer op do 1000 meter in 2.28.1. mej. Meyer werd ook eerste in het klassement voor dames. De gedetailleerde uit slagen waren: 500 m senioren C. J. Kroon (Ter Aar» 48.1; 2. J. Heemskerk (Hazeraw.) 48.1; 3. J, Rossendaal (Warmanhuizen) 49.8, 1500 in senioren: 1. Harm Buter (Den Hang) 2.45.7; 2. M. Wijnhout (Haarlem mermeer) 2.48.2: 3. G. Bestebreurtje (Barendr.) 2.48.7. Bij de junioren B werd J. v. d. Bosch uit Wees- perkarspel eerste in het eindklassement en bij de junioren A zegevierde P. Wijnhout uit Nw Vennep. De foto geeft een moment uit de strijd op dc 500 m tussen J. S. Heemskerk (links) en J. A. Verceckcn, welke door Heemskerk werd gewonnen. De reden. Ben. debutantje zond aan een bekende dichter zijn eerste pennevrucht ter beoordeling. De titel was. „Waarom leef ik nog?" Twee dagen later ontving hij het gedicht teruig met de mededeling: „Omdat m 't niet persoonlijk gebracht hebt". Hij niet. Rechter: „Schaam je je niet hier te zUn?" Beklaagde: „Waarom? 't Is toch een fatsoenlijke gelegenheid". Geen zorg. Schrijver: „Pas als ik dood ben zal de wereld begrijpen, wat ik tot stand gebracht heb". Vriend: „Geen zor.g, kerel. Dan kunnen ze je er toch niets (meer voor maken". Lawaai. Vader: „Wat voer je toch uit bij die provisiekast?" Jantje: „Ik vecht tegen de verlei ding, vader". Vlaser. Gast: „Wat sta je toch ln myn soep te roeren!" Kellner: „De kok is zijn gebit kwijt". Kwaad. Jansen keek bezorgd naar zijn vrouw, die hard zat'te snik ken bij de dramatische film. „Zullen we maar naar huis gaan?", vroeg hij teder. „Gun je mij dit onschuldige genoe gen niet eens?", ilvformeerdc zij snibbig. Filosoof. Gast: „iH«, ha", „dat noemen ze hier kifp". Kellner: „Ik zou niet lachen, me neer, u wordt ook eens oud". Omschrijving. Vader: „Wat is er nou toch met die jongen?" Dochter (woedend): „HU heeft niet alleen mijn leven verwoest, maar ook mijn hele avond bedorven". Meer dan dat. „Heeft je vrouw dat slanke figuurtje van vroeger be houden?" „Behouden? Ze heeft 't zelfs ver dubbeld". Onmogelijk. Hij: „Ik ben ziek van het achteruitrijden uit de trein gekomen". Zij: „Had dan aan iemand tegen over je gevraagd om van plaats te ruilen". Hij: „Dat was onmogelijk. Er zat niemand tegenover me". Nieuw systeem. „Zingt uw doch ter nog altijd in de gevangenis?" „Ja, ze hebben haar graag. De cri minaliteit loopt steeds meer terug". Weldoener. „Heb jij je zusje niets van die appel gegeven?" „Ja, de pitten. Die kan ze planten en dan krijgt ze een hele boomgaard". Liefdewerk. „Wat doe je daar?", vroeg de vader, die zUn zoontje langs de trapleuning naar (beneden zag roetsen. „Ik maak broekjes voor arme kin deren, luidde het antwoord. En mag ik dan de eerste zijn, die Jullie van harte geluk wenst. Ik neem geen risico meer. Slaap Uw pijn weg! Hoofd- en kiespijn, zenuw- en reumatische pijnen verdwijnen "s nachts dank zij Witte Kruis- poeders en U staat verkwikt opt (Advertentie) L.T.J. en L.T.M. kring Bloembollenstreek De kring Bloembollenstreek va.n de LTJ en LTM organiseert dinsdag 22 jan. a.s. de jaarlijkse vastenavonddag in hotel Flora te Hillegom. Dc dag zal worden begonnen met een H. Mis (9.30 uur) in de St. Josephkerk. De ochtend is verder gewijd aan de ernst. Dan zal mr. Hans VéLu een rede houden over het onderwerp „De jeugd in de branding van deze tijd". Na de lunch zal, zoals gebruikelijk de vreugde aan bod komen met toneel, muziek, zang en dans. Met het laaf het traditionele vastenavondbal, hoopt men om half 5 te beginnen. Oorspronkelijke Nederlandse Roman ik, en ik dan ook een stipte gehoor- DOOR I. F. J. GROOTHEDDE. i zaamheid. geheel en al, met lichaam 2°)- 'en ziel. Wat ik wil? Dit! Als ik in „Roep de boys bij elkaar beval vei,j kom> horen jullie niet als 11 kftrt a1 Hp hnvc Tftpn zoutzakken te blijven liggen, maar Jim kort, „al de boys". Toen Joe zich aarzelend omdraaide, blijkbaar niet goed wetend hoe hij het had, beet hjj hem toe: „Vooruit, schiet op. Laat al de boys aantreden". „Ik ga al, ik ga al", bromde Toe, „maak je niet zó dik man". Hij deelde enige bevelen uit aan de dichtstbij zijnde boys, die het bevel aan de anderen overbrachten. Voor er vijf minuten verlopen waren ston den ze, allen te paard, in twee rijen voor Jim, die hen bekeek als een ge neraal, die zijn troepen overschouwt. „Luister", riep hy. „Er heerst de laatste tijd 'n opstandige geest onder jullie. Vader scheen dat niet te mer ken, maar ik wel. Nu vader dood is, ben ik hier de baas, ik alleen en nie- op te rijzen en een saluut te brengen. Dan wens ik, dat het gehele perso neel aan de bewaking van het vee deelneemt. Je krijgt je loon niet, om lui in het gras te liggen en elkaar op te stoken tegen mij. Wie klachten heeft komt bij mij. Hij krijgt dan zyn loon uitbetaald en kan vertrekken. Kankeraars horen hier niet thuis. Er was er een onder jullie die fel tegen mij gekant was. Ik bedoel Hall Pen- nock. Ik heb hem zo juist verboden nog ooit een voet op mijn grondge bied te zetten en ik verbied jullie, nog langer omgang met hem te heb ben. Hij was het, die de geest on der jullie bedierf en daarom moest hij er uit". mand anders. In de toekomst verlang i Hij zweeg en keek hooghartig naar de boys, die een dreigend gemompel lieten horen, dat spoedig aangroeide tot heftig razen, schreeuwen en schel den. Jim lachte vals. Blijkbaar had ihy niet anders verwacht Joe Blackburn liet zyn paard een paar stappen naar voren doen. Direct trad een doodse stilte in, toen hij be gon. „Ik spreek uit naam van de boys". Met een luide kreet staken deze hun gebalde vuist in de hoogte. Joe vervolgde: „U heeft gelijk, er heerst een geest van verzet onder ons. Maar als ik me afvraag, wie daarvan de oorzaak is, dan is het niet Hall Pennock, maar u, Jim Pavlick. Er is een ongeschre ven wet in de prairie, dat hij, die iets tegen een ander heeft, dit cup een open, ridderlijke manier uitvecht, en de overwinnaar de weg vrijlaat. Deze prairiewet geld* voor iedereen, voor baas en knecht". Joe wachtte een ogenblik en ver volgde dan met verheffing van stem: „Wij wensen niet langer te gehoor zamen aan een baas, die deze wét overtreedt en die zich met slinkse^ lage middelen van zijn tegenstander tracht te ontdoen. Wij zbn het geval met Bartle nog niet vergeten. Het leek een ongeluk, maar d'zer dagen is het ons gebleken, dat hij ontzet was. Uit naam van al de boys zeg ik j de gehoorzaamheid op aan een man, die moordaanslagen pleegt". Een oorverdovend gejoel en ge krijs steeg op. De boys gingen in de stijgbeugels staan, zwaaiden hun vuisten dreigend boven hun hoofd en gilden: „Goed gesproken Joe! Bravo, bra vo!" Toen Jim zijn steigerende hengst gekalmeerd had, trok hy glimlachend •een geldbeurs te voorschijn en riep: I „Stuk voor stuk aantreden en loon in ontvangst nemen". I Verbaasd keken de boys op. Ze hadden verwacht, dat hij in razernij zou uitbarsten, maar hij scheen niet anders verwacht te hebben. In drei gende stilte trokken ze langs hem I heen, namen het geld in ontvangst i en keken dan in spanning toe, be- nieuwd hoe 't af zou lopen. Toen de laatste zijn loon had aangepakt, sloot Jim de geldbeurs weg, wendde zich met het gezicht naar de Pavlick'hel- j ling waarachter vaag de kralen te zien waren, liet herhaalde malen een scherp, doordringend gefluit horen, j I zwaaide met een rode zakdoek en tot I onuitsprekelUke verbazing van de boys, kwam een ruitergroep van I minstens dertig man op hen af, in j volle golopw 1 „Mijn nieuwe boys stondien al kiaar", schamperde Jim, zich weer tot de boys wendend, „je ziet, ik ben op alles voorbereid geweest. Ik zou jullie aanraden, om zo spoedig moge- lyk je bezittingen bij elkaar te zoe ken en dan te maken, dat je van mijn terrein verdwijnt, of ik zal je er af laten ranselen. Scheer je weg en laat ik je niet meer zien, addergebroed- sel!" „Dan gaan we maar, jongens", riep Joe, „even mijn hoed halen, die ligt ginds bij het vee". Hij reed spoorslags weg, gevolgd door de boys, die blijk baar ook allen hun hoed vergeten hadden en van toutere vreugde over dat feit, luid met hun zwepen knal den, toen ze dicht langs het grazende vee streken. De ossen en koeien hie ven hun koppen op, snoven onrus tig, begonnen te dringen, te stampen, te loeien en zetten het plotseling op een draven, de staarten hoog in de lucht, een daverende dreuning ver wekkend. „Daar schiet me net te binnen, dat ik mijn hoed thuisgelaten heb", lach te Joe, het vee naogend, dat zich in steeds wilder paniek naar alle zijden verspreidde. „Schurken!", krijste Jim, „dat zal ik je betaald zetten". En, tot de juist gearriveerde mannen: „Sla ze over de helling, jongens, sla, zo hard je kunt". „Is dat even een buitenkansje", lachte Bill Winters, zijn zweep stevig vastknellend, „hallo bovs, niet afwach ten!" Hij stormde op de nieuwaange- komenen toe, gevolgd door de an deren en de eerste, die met ziin lange zweep kennis maakte, was Jim, die zich. daar hij geen zweep bij zich had, ijlings uit de voeten maakte. Er volgde een toneel van de onbe- schri.ifelijkste verwarring. Zwepen knalden en suisden striemend door de lucht. De paarden, dolgemaakt door het huilend-snerpend krijgsge schreeuw, steigerde hoog op, bots ten tegen elkaar en woelden de grond om met hun slaande hoeven. Er werd van weerszijden verwoed gevochten. Joe was nergens en over al. Onophoudelijk dreef hij zijn paard tussen zijn tegenstanders, ran selde aan twee zijden om zich heen, daarbij zijn boys aanvurend en sprong weg, als hij in 't nauw dreig de te geraken. Bill Winters verrichtte wonderen. Hij had het speciaal op de paarden gemunt en wist ze, door een onverwachte tik op snuit of oren, aan 's steigeren te brengen. (wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 11