Stichting v. d. Arbeid wil niet verder gaan dan S.E.R. Onze olievoorraad is groot genoeg om zondagsrijverbod op te heffen Geen eensgezind advies aan kabinet Explosie en zware brand in Ossendrechlse kruitfabriek Zeldzame bezoeker bracht ongewone last 1t Sprookje van de nette man leeft ook nu nog steeds voort weeckelykse caonycke ZATERDAG 19 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 KOMT LANDBOUW IN VERDRUKKING? Gistermorgen kwam de Stichting van de Arbeid bijeen om de beraad slagen over het antwoord op het schrijven van het kabinet van 4 ja nuari JI.f inzake de bestedingsbeper kingen en de consequenties van de herziening van het landbouwbeleid. Het bleek niet mogelijk tot een una niem standpunt te komen. Dinsdag zal de Stichting van de Arbeid op nieuw bijeenkomen ten einde een concept antwoord, dat middelerwijl zal worden opgesteld, te bestuderen. De verschillende standpunten zul len daarin worden uiteengezet. Algemeen was men het erover eens, dat de door het kabinet gevraagde opheldering over de interpretatie van het rapport van de SER ten aanzien van de toelaatbare stijging van het indexcijfer van de kosten van het levensonderhoud, welke ontstaat door do afschaffing van de consumenten subsidies de verhoging van de over- heidsttarieven en de doorberekening !n de prijzen van maatregelen ten be. hoeve van de landbouw, geen zaak is van de Stichting. Op deze vraag zal dus niet worden geantwoord. Compensatie. De werknemersorganisaties deel den gistermorgen mede, dat zij geen verdere stijging van de consumenten prijzen kunnen accepteren zonder looncompensatie. Van werkgeverszij de werd opgemerkt, dat de werkge versorganisaties niet bereid zijn, in dien tot looncompensatie zou worden overgegaan, het prijsstabilisatiebe- leid onverkort te steunen. De werkgeversorganisaties zijn voorts van oordeel, dat een tweede verhoging van de vennootschapsbe lasting met 50 miljoen gulden niet door hun kan worden geaccepteerd. Zij stellen zich echter op het stand punt, dat deze zaak niet thuishoort in de Stichting van de Arbeid. Daar om zijn zij van plan als werkgevers organisaties hierover een apart schrijven aan de regering te richten. Landarbeiders. Van werknemerszijde is gisteren een nieuw punt in het geding ge bracht. Men heeft namelijk verklaard dat, indien maatregelen tot verbete ring van de positie van de landbouw zullen worden genomen, aan de ver hoging van de landarbeidersionen met 2 a 3 procent prioriteit moet wor den verleend. Daartegen maakten de boerenórga- nisaties bezwaar. Er werd op gewe zen, dat zowel landarbeiders als boe- renorganisaties tot dusver van me ning zijn geweest, dat de gehele her ziening van de landbouwpolitiek als één onlosmakelijk geheel moet wor den gezien en bekeken. Men kan de beloning van de boeren bij voorbeeld v/anneer men over de landarbeiders- lonen spreekt, niet onveranderd la ten. De werkgeversorganisaties zijn het met de boerenorganisaties op dit punt eens. Van hun kant is dan ook ge steld, dat het nieuwe punt, dat de werknemersorganisaties in het geding hebben gebracht (de verhoging van de landarbeidersionen bij voorrang) een onderdeel vormt van het land bouwbeleid en derhalve niet door de stichting aan de orde kan worden ge steld. Het kabinet heeft immers dui delijk laten weten, dat aan de stich ting geen advies wordt gevraagd over het landbouwbedrijf. Mochten de werknemersorganisaties op het standpunt blijven staan, dat in het antwoord aan de regering de kwestie van het verlenen van priori teit aan de landarbeidersionen aan de Mond- en klauwzeer bedreigt Nederland Epidemie in Europa Het mond. en klauwzeer «rijpt in West-Europa snel om zich heen, al dus deelt het ministerie van land bouw, visserij en voedselvoorziening mede. in de ons omringende landen werden de laatste maanden honder den boerderijen besmet en zijn tal loze dieren gestorven of moesten worden afgemaakt. De internationale veterinaire des kundigen achten de toestand alarme rend. In een spoedbijeenkomst van de Europese mond- en klauwzeercom- missie van dc F.A.O. is overleg ge pleegd over te nemen noodmaatrege len. Inenten geboden. Ook voor Nederland, dat zijn vee stapel door een jaarlijkse enting tus sen 1 februari en 15 april tegen mond en klauwzeer beschermt, waardoor het optreden van de ziekte zich in het afgelopen jaar heeft beperkt tot enkele sporadisch voorkomende in cidentele gevallen, is waakzaamheid geboden. De veeartsen ij kundige dienst heeft dan ook de veehouders met het oog op de dreiging van besmetting van buiten onze lands grenzen met klem geadviseerd hun veestapels zo spoedig mogelijk na 1 februari te laten enten en hiermede niet te wachten tot de laatste weken van de entingsperiode. orde dient te worden gesteld, dan zul len de boerenorganisaties, naar zij gis termorgen verklaarden, het sohrijven van de Stichting van de Arbeid niet mede-ondertekenen. Niet verder dan SER. Uit het verloop van de besprekin gen van gistermorgen blijkt dus, dat de werkgevers- en werknemersorga nisaties slechts bereid zijn de prijs- en loonstabiliteit te steunen, wanneer de lasten die de bestedingsbeperking meebrengt, niet zwaarder zullen drukken, dan in het rapport van de Sociaal Economische Raad is aange geven. De moeilijkheden voor de boerenor ganisaties is, dat zij dit moeilijk kun nen onderschrijven, omdat zij be vreesd zijn, dat de landbouw dan in de hoek zal worden gedrukt en er van de herziening van de landbouw politiek niet voldoende terecht komt. In werkgeverskringen is men ech ter van oordeel aldus besluit „Trouw" dat de regering niet ver der hoeft te gaan met de bestedings beperking dan in het SER-rapport is aangegeven. Er valt olgens de werk gevers een duidelijke ontspanning in de internationale situatie te consta teren en hier en daar zijn er reeds aanwijzingen, dat de wereldgTond- stoffen prijzen dalen. Een zwaar gewonde en een vermiste De Zuidwesthoek van Brabant is gisteravond om kwart over tien op geschrikt door een ontploffing in de zogenaamde kruitfabriek te Ossen- drecht. Voorzover tot nu toe bekend ls er één gewonde en één vermiste. Het is moeilijk de brand, die na de ontploffing uitbrak te bestrijden wegens het gevaar van verdere ont ploffingen. Bij het horen van de knal dacht iedereen aanvankelijk, dat een vlieg tuig omlaag was gestort, ofwel de ge luidsbarrière doorbrak. Er bleek echter een ketel in de kruitfabriek gesprongen te zijn. Er ontstond daar na een flinke brand en de brand weren van Oseendreoht, Putten en van het vliegveld Woensdrecht wer den onverwijld gealarmeerd en ver schenen spoedig ter plaatse. De bedrijfsleider Gakes is met vele brandwonden naar het ziekenhuis vervoerd. Tijdens de ontploffing was slechts een kleine groep personen op het be drijf werkzaam. De politie heeft het terrein afge zet in verband met het nog bestaan de ontploffingsgevaar van andere ke tels. Omtrent de oorzaak van het on geluk tast men nog in het duister. ZWARTE ZWANEN BEIDE TERUG IN DIERENPARK. De heer Brouwer, wonende op het landgoed „Kollum" aan de Amerong- se Wetering te Rhenen heeft de tot nu toe nog steeds vermiste zwarte zwaan uit Ouwehands Dierenpark ge vonden. Het dier was in zijn boomgaard ge komen. De heer Brouwer paikte het dier en stelde de Amerongse politie in kennis van de vreemdsoortige vondst, waarvan hij niet wist wat hij er van denken moest. Hij had nog nimmer een zwarte zwaan gezien. De politie in Amerongen belde Ouwehands Dierenpark op de Greb- beberg op en dierenverzorger Radema was spoedig op „Kollum" om de vondstin ontvangst te nemen. Het bleek, dat de grote vogel niets tekort was gekomen, hij was er ze^ zwaarder op geworden tijdens de elf dagen van zijn vrijheid. Beide zwa nen huize nu weer rustig in het park. Op de Zutphensestraat te Apeldoorn is een reegeit, die plotseling de weg overstak, door een juist passerende auto, bestuurd door een heer Apel doorn, aangereden en op slag ge dood. De auto werd licht beschadigd. Vannacht omstreeks kwart over twaalf is de na de ontploffing ver miste persoon gevonden. Hij was reeds overleden. Het was de ongeveer 34-jarige arbeider C. Veger, die een vrouw en een kind achterlaat. De brand, die na de ontploffing ontstond, was te 00.30 uur geblust. Het gebeurt niet vaak, dat er op Schiphol een „Super Vrachtconstellation" landt, in feite was het vrijdag pas voor de tweede maal. De lading was ook al ongewoon: een stalen roerkoning van 6200 kg., bestemd voor een Amerikaans schip, dat in Amsterdam gerepareerd wordt. De lossing van dit grote stuk verliep vlot: in veertig minuten stond het op de grond, dankzij een speciale kraanwagen die zeer zware lasten kan tillen, op de foto zien we de roerkoning uit de „Connie" komen. Volgende week regeringsbeslissing De benzinevoorraden in Nederland zijn momenteel zo groot, dat d& regering terstond zou kunnen overgaan tot opheffing van het zondagsrij verbod. Bepaalde factoren werken echter remmend en daarom overweegt de regering momenteel nog op welke wijze zij verzachting kan aanbrengen in de beperkingen, die de Nederlandse autobezitter sinds enkele weken opge legd zijn. Overwogen wordt het zondagsrijverbod alleen voor 's zondags na 5 uur 's middags te doen gelden, of om de andere zondag het verbod op ta heffen. Verwacht wordt, dat minister Zijlstra begin volgende week de beslissing van de regering bekend zal nihken. J REMMENDE FACTOREN. De voornaamste redenen, waarom de regering niet tot algehele ophef fing van het verbod overgaat, moe ten gezocht worden in oorzaken van algemeen belang. Ten eerste wil men voldoende voorraden benzine hebben voor het komende vreemdelingensei zoen en voorts wil men geen te groot verschil scheppen met betrekking tot de ons omringende landen, die met een groter tekort worstelen. Daarbij z(jn de gunstige verwach tingen omtent het verloop van de toestand gebaseerd op het vertrou wen, dat het Suez-kanaal in maart weer bevaarbaar zal zijn. Zolang hierover geen zekerheid bestaat, is uiterste voorzichtigheid geboden. MILITAIR MET JEEP VERONGELUKT. is een jeep tegen een militaire vracht wagen gebotst. De bestuurder van de jeep, de 21-jarige militair N. uit Am sterdam, werd zwaar gewond. Tijdens het transport naar het ziekenhuis in Zwolle is hij overleden. N. had een personenauto ingehaald en kon niet tijdig voor de vrachtwa gen, die hem tegemoet kwam, weer op de rechter weghelft komen. Hij was gehuwd en gelegerd in Assen. Op de dag dat hij omkwam was hij juist 22 jaar geworden. CARNAVAL-ZONDAG. Inmiddels hebben café- en restau- rantbedrijven in het zuiden yan Ne-, derland een request tot de regering gericht met het verzoek het zondags rijverbod in ieder geval op zondag 3 maart Carnavalszondag op te KORTE golf De Amerikaanse vereniging ter voorkoming van branden heeft mee gedeeld, dat er in de loop van onge veer een jaar 59 kerken in de Ver. Staten door brand zijn verwoest. De meest getroffen stad is Trenton in New Jersey, waar acht kerken, waar onder de kathedraal, in de as zijn ge legd. De vereniging wijt de meeste branden aan gebrekkige verwar mingssystemen en aan de binnen-ar- chitectuur van de kerken, die zich dikwijls leent tot snelle uitbreiding van een brand. .Te Pocahontas in Virginië is een gezin van zes personen, onder wie vier kinderen van 3 tot 9 jaar, bij een brand die hun houten woning ver woestte, om het leven gekomen. De Britse minister van buiten landse zaken, Selwyn Lloyd, is van daag door de paus in audiëntie ont vangen. 1 Aannemen van een nieu we knecht leidde vroeger altijd tot verschil van in zicht tussen mijn grootva der en grootmoeder. „Waarom heb je die ander niet aangenomen?", kon grootmoeder zo verdrietig vragen. „Dat vond ik nou zo'n nette man!" Grootvader wenste daar nooit diep op in te gaan. „Ik zoek geen nette man nen", zei hij meestal kor zelig, „en ik bemoei m5i ook niet met jouw keuken". Deze openlijke verklaring van geen nette man te zoe ken, gecombineerd met het feit, dat ik bij de ontvangst van sollicitanten meestal naar de schuur g tuurd werd, heeft in mijn ziel misverstanden gewekt, welke er echts moeizaam uitgesleten zijn. ,,'n Lekkere werker" was bij grootvader punt één en „ook nQg een nette man" beschouwde hij als meege nomen. Alleen grootmoeder geloof de in het sprookje. Sindsdien is de aanpak van sollicitanten nog meer ver zakelijkt. Er zijn al grote bazen, die ze op hun bu reau laten serveren in de vorm van een dossier. Als ze hun bril opzetten, zien ze de hele sollicitant lig gen. Ze buigen zich gewoon even over zijn levensloop, zijn kennen en kunnen en gedachte", schreef de hoofdredacteur van het vakblad namens de kleer makers, „dat de keuze ook had kunnen vallen op de Lord Zegelbewaarder But ler.'Butler draagt zijn bol hoed met het air van een loodgieter!". ■K Benauweni"=sen op laag niveau krijgen als toespijs nog een stukje gefileerde ziel. Maar midden in deze ont wikkeling is het sprookje toch nog levend. In de krant las ik, dat de Britse kleermakers hele maal opgelur t zijn, omdat mijnheer MacMillan pre mier is geworden. „We huiveren nog bij de En nu denkt U natuurlijk: „Wat geeft dat nou?". Daar hadden internationale complicaties van kunnen komen. Ik zie Butler al bij het Witte Huis in Washing ton aanbellen. Mevrouw Eisenhower doet open en roept meteen de gang in: „Ike, hier is de loodgie ter!". Nou had Ike de situatie nog met een grapje kun nen redden door te zeggen: „Oh, die komt de olielei ding repareren!". Maar je weet nooit, of zo'n grapje het gedaan had. Zo best zijn de betrekkingen tussen Engeland en Amerika niet. Meneer MacMillan kan er beter naar toe gaan met zijn keurige costuum. Misschien wil mevrouw Eisenhower dan 't adres van zijn kleermaker heb ben en de ene dienst is tenslotte de andere waard. En in een andere krant heb ik nog gelezen, dat mijnheer MacMillan fraai Engels spreekt. Niet dat je daarmee nu di rect alle problemen in het Midden Oosten kan oplos sen. Daar kan je op het ogenblik meer bereiken met slecht Russisch dan met fraai Engels. Maar toch vertellen de kranten je zulke dingen, om ergens een beetje hou vast te geven. Grootmoeder zou tevreden gezegd hebben: ,,'t Is een nette man". heffen. Bedoelde bedrijven betogen, dat vele bedrijven steunen op de Carnavalsviering, die dit jaar door de gebeurtenissen in Hongarije toch al in de verdrukking is geraakt. Wanneer het rijverbod onverminderd zou gelden, zou dit een grote terug loop in het aantal bezoekers tenge volge hebben, zo verklaren zij. Nieuw Schots avontuur Bruidegom gearresteerd wegens schaking minderjarig meisje Na de geruchtmakende affaire van de Amsterdamse Duitser Roland Bliersbach, die met zijn minderjarige aangebedene naar Schotland trok om in het huwelijk te kunnen treden, verdiept zich thans de Arnhemse Ju stitie in de problemen, die een 26- jarige Amsterdamse architect heeft J zijn verwondingen overleden, opgeworpen, door ruim een maand geleden het voorbeeld van Bliersbach op te volgen. De architect had reeds geruime tijd kennis aan Mies D., een achttien jarige Nijmeegse. Hoewel de ouders ernstige bezwaren hadden tegen de kandidaat, ging het paar in onder trouw, waarvoor geen toestemming van de ouders is vereist. De man reisde met het meisje naar Schotland, waar ze in een klein hotel wachtten tot de termijn van 22 dagen verstreken was, welke buitenlandse minderjarigen, die zor'er de ouder lijke toestemming in het huwelijk willen treden in het land moeten doorbrengen. Toen een dezer dagen het bruids paar op Schiphol arriveerde, werd de bruidegom door de marechaussee opgewacht. De man werd op transport gesteld naar Nijmegen, waar proces verbaal tegen hem werd opgemaakt wegens het schaken van een minder jarig meisje, waarna men hem weer op vrije voeten stelde. De beide jonge echtelieden wonen thans te Amster dam. Vallend van zijn fiets kwam een vijftienjarige jongen uit Kootwijker broek op de Wesselse weg nabij Bar- neveld onder een hem tegemoetko mende motor. Kort na het ongeval is de jongen in het stads- en aca demisch ziekenhuis te Utrecht aan Tïïet wasser deese weeck niet een van groots gebeuren A in dees' contrey. Er was veel ongemack en veel vergaederleeven van alderhande slagh. Mynheer de voorsitter die swaeyde weer de haemer, de sekretaeris swoeght op notuulen en so, de capelaen die seght wat magh of niet en magh. Het ryeke roomsche leeven bruyscht naer alle kanten als sohuymend bier de open sponningh uyt. Men praet en doet, maer praeten doense 't meest; dat hindért trouwens niet, het doen komt nae het praeten (al is 't een spel 'biljart 'of hartigh potjen caert) totdat de voorsitter seght: het is weer mooy geweest. Togh synder wel weer saecken te vermelden in ons' cronyck, al synse dan niet groots, en waerd te worden aen vergeetelheyd ontruckt. 't Is juyst het cleen in 't Is juyst het clen in 't daegelyckse leeven dat het wat smeuyig maeckt en leuck en goed voor d'aerme mensch, door sorghen vaeck gebuckt, pen feestjen hier, een pretjen daer, 't is altyd wat te vieren soals Noordwyckerhout om haeren burghervaer, die vijf en twintigch jaer met eer de scepter droegh. Hy vierde er syn feest met vreughde en met staetie in 't nieuwe stuck van het eerwaerdigh raedhuys. (Het oude, nogh niet oud, was weer niet groot genoegli). Wy moeten elclce weeck opnieuw weêr memoreeren een peer dat saemen jaeren lief en leed gedeeld en heeft, soals sulx all moet syn. So oock weer deese weeck het echtpaer HolsteinVlasveld dat vyff en vijftich jaer langhs 't houwelyckspaedjen liep in 't nyver steed jen Alphen (aen de Rhyn). Van Leyden valt ditmael maer weinigh goeds te segghen 't geen ongebruyck'lyck is, (daer isset Leyden voor) want hier verdwynt het peerd uyt straet en laen. Van Gend en Loos die wil se af gaen dancken daer één P.K. niet in dees' tyd meer past. We sien dus 'binnencort veel meerder P.K.'s gaen. Oock bus en tram die gaen het weer verderen. 't Is veel te min (seght men) wat men daervoor betaelt te ryden in een bus langhs Leydens druck gedoe of sitten in een tram naer Noord- oft Katwyek heenen. Het is me wat geseyd, wat wordt het leeven duur; ick sal maer reysen gaen op bey myn eyghen beenen. 'k En ben geen mysanthroop, maer wel wil ick u segghen: waer moet sulx toch naer toe, het gaet niet langher so als loon en prys houden een wedloop fix. Te spaeren valt er niet, dat heb ick wel ervaeren of 't sou myn argherniss of kanck'ren moeten syn. Ick laet dat maer, het gheeft toch ommers nix! WILLEM VAN HORSTENDAEL.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 10