S)e CölcbeSoiiAmit SOEKARNO HEEFT DICTATORIALE PLANNEN! SOEKARNO NASSER Het parlement moet worden uitgerangeerd Graaf van Athlone overleden Nasser naast de banken in Egypte Vakopleiding voor stierenvechters Dudas ter dood veroordeeld Tsjoe En Lai in Polen Prinses Helena trouwt „eenvoudig" Geheimzinnige spuitjes van dr Adams Droog weer Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 16 JANUARI 1957 48ste JAARGANG No. 14007 spiegelt zich aan Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Adver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w f2.35 p. mnd., 17.— p. kwart. Franco p. p. f7.40 - Advertenties: 17 et. p. ro.m Telefoontjes I 1.50 President Soekarno is van plan om maatregelen te nemen, welke hem feitelijk tot dictator over Indonesië zullen maken. Op de eerste plaats wil hij een „revolutionaire raad" in het leven roepen, waarvan de leden door hem zullen worden benoemd en waaraan het kabinet verantwoordelijk zal zijn. Wat er met het parlement zal gebeuren is nog niet bekend en weet misschien ook Soekarno zelf nog niet precies, maar in ieder geval is het de bedoeling, dat het min of meer zal worden uitgeschakeld. Voor de president deze maatregelen officieel zal bekendmaken, zal hij in het gehele land de staat van beleg afkondigen. Soekarno heeft reeds de medewerking van leger, marine en luchtmacht gekregen, die alle een ver tegenwoordiger in de „revolutionaire raad" zullen krijgen. Revolutionaire raad en geleide democratie NOG EVEN AFWACHTEN. Dit plan is uitgelekt op een mo ment, dat de Nahdatoel Oelama, de tweede grote partij in de regerings coalitie, besloten had het huidige ka binet van Ali Sastroamidjojo te doen vallen. De kleine mohammedaanse partij Perti heeft gisteren reeds haar enige minister uit de regering terug getrokken. Uit de bewoordingen van het be sluit van de Nahdatoel Oelama haar houding te wijzigen en op het ontslag van de huidige regering aan te sturen, is evenwel op te maken, dat men geen onmiddellijke breuk wil. Men wil blijkbaar eerst de 21ste januari afwachten, wanneer het parlement weer bijeen zal komen en premier De graaf van Athlone, gehuwd met prinses Alice, kleindochter van ko ningin Victoria en nicht van prinses Wilhelmina is woensdag in de ouder dom van 82 jaar te Londen overle den. De graaf was oudoom van ko ningin Elizabeth en is vroeger gou verneur-generaal van Canada en Zuld-Afrika geweest. JEMEN EN ADEN. Volgens een te Aden uitgegeven communiqué zijn infanterie-eenheden in actie geweest tegen Jemenieten, die zich bij Manawa op het grondgebied van het protectoraat Aden in huizen hadden verschanst. Nabijgelegen stel lingen werden door Venom-straalja gers met raketten bestookt. Nabij de grensplaats Eeihan werd een krachtige aanval van Jemenieten door inheemse troepen afgeslagen. Ali Sastroamidjojo een regeringsver klaring zal afleggen. Volgens berichten zal Soekarno ook deze datum afwachten, voor hij zijn plan voor een „geleide democra tie", zoals hij het na zijn bezoek aan de Sovjet-Unie en rood China noemt, zal bekendmaken. Alle bijzonderheden van de „revo lutionaire raad" zijn nog niet bekend, maar het schijnt de bedoeling te zijn, dat hy vertegenwoordigers van de jeugdbeweging van de vrouwenorga nisaties, van de strijdkrachten en van alle Indonesische provincies zou om vatten. Ook ex-vice-president Mo hammed Hatta, die door de Masjoemi als „redder van het land" naar voren wordt geschoven, zou worden uitge nodigd in de raad zitting te nemen, maar men neemt aan, dat hij zal wei geren. Parlement op zijspoor. De taak van de raad, die uit 14 le den zal bestaan, zoals die tot nu toe omschreven wordt, is vaag: hij zou propaganda in het land moeten ma ken voor wat de regering voor het volk doet, hij zou de president van advies moeten dienen en het recht van veto op de besluiten van het ka binet hebben. Het parlement zou niet ontbonden worden, evenmin als de politieke partijen, maar zij zouden wel op een zijspoor worden gezet. Soekarno zou van plan zijn geweest zijn plan aan het begin van deze maand bekend te maken, maar de ge beurtenissen op Sumatra zouden dit hebben verhinderd. Frans en Brits bezit gaat direct over In Egypte zijn ter gelegenheid van de eerste verjaardag van de grondwet gisteren enige wetten afgekondigd, die ojn. betrekking hebben op buiten landse financiële instellingen. De buitenlandse banken en verze keringsmaatschappijen moeten wor den omgezet in Egyptische naamloze vennootschappen. Zij worden Egyp tisch eigendom en moeten door Egyp- tenaren worden beheerd. De maatschappijen krijgen vijf jaar tijd om zich aan de nieuwe wetgeving aan te passen met uitzondering van de Britse en Franse, die onmiddellijk worden overgenomen. Hetzelfde geldt voor alle handels huizen,, die als agent van buitenlandse ondernemingen optreden of zich be zighouden met de in- en uitvoer. De Egyptische minister van finan ciën heeft gezegd dat aan de rechten van rekeninghouders en verzekerden niets zal worden afgedaan. De maat regel had ten doel de ondernemingen te „Egyptianiseren" om te verzekeren, lat zij zullen werken in het landsbe lang. De aandelen van de betrokken bui- tenlandse ondernemingen moeten ip handen van Egyptenaren komen. Alle topfunctionarissen moeten Egypte naar van geboorte zijn. De meeste banken, die in Egypte werkzaam zijn, zijn filialen van Britse en Franse banken en hebben na de naasting van de Suezkanaalmaat- schappij de katoenverbouw of indus triële en handelsondernemingen niet willen steunen, aldus de minister van financiën. Hierdoor was een plotse linge sterke daling van de katoenprij zen opgetreden en is de economie van Egypte in ongunstige zin beïnvloed. Door andere handelwijzen hebben deze banken een waardedaling van het Egyptische pond in het buitenland veroorzaakt. El Arisj ontruimd De strijdkrachten der V.N. zijn dinsdagochtend El Arisj, dat als de hoofdstad van het schiereiland Sinai wordt beschouwd, binnengetrokken. El Arisj, dat ongeveer zestig km. van de Israëlische grens ligt, is de eerste grote stad, welke door de Isra ëliërs sedert hun campagne tegen Egypte is ontruimd. De Israëlische troepen zijn tot twin tig kilometer ten oosten van El Arisj teruggetrokken. De stand El Arisj is door de Israë liërs ongerept gelaten, maar alle kam pen en militaire installaties zijn ver nietigd. STALIN IS ER WEER. In het Lenin-Stalinmausoleum is het lichaam van Stalin weer voor het publiek te bezichtigen. Er was maan dag, de eerste „bezoekdag", zeer veel belangstelling. Joszef Dudas, een van de leiders van de Hongaarse opstand, is ter dood veroordeeld. Hij zou de leiding hebben gehad van een gewapende groep, die op 29 oktober de redactie bureaus van het communistische dag blad „Szabad Nep" bezette. Tijdens de korte periode, waarin de Russische troepen zich uit Boedapest hadden teruggetrokken, begin november, was Dudas in feite burgemeester van de stad. Eveneens ter dood veroordeeld werd de 20-jarige Istvan Horvath. Hij zou aan het hoofd hebben gestaan van een gewapende groep, die in de heuvels van Balconi opereerde. Zogenaamde grensgidsen, die Hon gaarse vluchtelingen de Oostenrijkse grens helpen bereiken, hebben het honorarium voor hun diensten ver hoogd tot 13.000 forinten, die is onge veer 4000 gulden, of voor eenzelfde waarde in natura aan goederen of le vensmiddelen, die de vluchtelingen bij zich hebben. De laatste dagen hebben Oostenrijkse autoriteiten ver scheidene van deze gidsen gearres teerd wegens .illegale grensover schrijding Premier Tsjoe En Lai van commu nistisch China en de Poolse leider Go- mulka zijn 't tijdens besprekingen in Warschau niet met elkaar eens kun nen worden. De ondertekening van een gemeenschappelijke verklaring, waarbij Polen zich solidair zou ver klaren met de Sovjet-Unie, is onver wacht uitgesteld. Tsjoe En Lai was uit Moskou naar Warschau gekomen met nieuwe richt lijnen van het Kremlin. Hij moest de Polen ervan overtuigen, dat de sa tellieten gezien de westelijke „oor logsvoorbereidingen" verenigd achter de Russische leiders staan. Go- mulka heeft zich tot dit standpunt laten overhalen. In een redevoering drong hij aan op de noodzaak, dat de socialistische landen eendrachtig sa menwerken „onder leiding van de Sovjet-Unie". Het meningsverschil tussen Tsjoe en Gomulka schijnt zich in hoofdzaak af te spelen rond de kwestie Hongarije. Op zijn reis door Polen heeft Tsjoe overal verklaard, dat de Hongaarse opstand „een krankzinnige stap van de imperialistische divefsionisten" is. Gamulka, die twee maanden geleden de Hongaarse opstand heeft goedge keurd, heeft de laatste tijd het pijn lijk onderwerp vermeden. Poolse verkiezingen. Communistische leiders in Polen doen hun best om de bevolking ertoe te brengen op 20 januari naar de stembus te gaan. In geheel Polen is een volksbeweging begonnen om de verkiezingen op die dag te boycotten, omdat zij slechts bedoeld zijn de com munistische regering een schijn van wettigheid te geven. Het Poolse episcopaat heeft echter in een dinsdag uitgegeven oproep alle Katholieken uitgenodigd hun stem wel uit brengen Deze publikatie volgt op een bezoek van de Poolse pri maat, kardinaal Wyszynski, aan mi nister-president Cyrankiewicz. Malik liet lesje door Nasser overhoren De heer Charles Malik, de Libanese minister van buitenlandse zaken, die op weg naar de Verenigde Naties in New York is, bracht eerst een bezoek aan kolonel Nasser te Cairo en reisde vervolgens door naar Londen om de Britse regering het standpunt van de Arabische leiders uiteen te zetten. Op de foto ziet men de Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, die Malik verwelkomde toen deze te Carleton Gardens, het verblijf van Sel wyn Lloyd, aankwam om samen de lunch te gebruiken. Met de graaf van Limburg-Stirum Met een diner voor 150 gasten zijn dinsdagavond de feestelijkheden ter ere van het huwelijk van prinses Helena van Frankrijk, de oudste doch ter van de graaf van Parijs, met graaf Evrard de Limburg-Stirum ingezet. Het slot Coeur-Volant te Louve- ciennes, waar de Franse troonpreten dent, de graaf van Parijs resideert, was te klein voor een maaltijd niet zoveel gasten. Daarom was aldus meldt de „Telegraaf" in de tuin een met de eetzaal van het slot ver bonden glazen paviljoen opgericht, waar een deel der gasten een plaats vond. De tafels waren gedekt met het historische porseleinen servies, het zilver en het kristal van het hof der koningen van Frankrijk. Het menu vermeldde roomsoep, tarbot, jonge hanen met forellen uit de Augevallei, salade, koffie-ijs. Het burgerlijk huwelijk wordt he den middag om 4 uur in het raadhuis van Louveciennes gesloten door de burgemeester van dit kleine dorp, op km. van Parijs.. Het wordt een eenvoudige plech tigheid, waarbij slechts enkele naaste familieleden van bruid en bruidegom aanwezig zullen zijn. Getuige voor de bruid is, nu haar oom, de hertog van Braganza, de Portugese troonpreten- Te Madrid is thans vier jaar een school voor matadors gevestigd, onder leiding van Juan Saleri, de 64-jarige ex-meester-matador. Alle voorkomende momenten van het stierenvechten worden onder toezicht van de meester beoefend in een arena met namaakstieren tijdens de zonnige ochtenduren. De foto boven geeft een beeld van de 19-jarige Emilio Canzalez Garcon, die op die manier in de toekomst de banderillos in de nek van een stier hoopt te planten. De stier is in dit geval een karretje met een stierenkop, Juan Espejo, 17 jaar oud, is uitgerust met een paar horens en speelt hier de stier die het uitzicht belemmerd wordt door de muleta (cape) van de eveneens 17-jarige Juan Luis Cardon tijdens de oefeningen (foto onderL Verpleegsters mochten niets zien Het proces tegen de 57-jarige onge huwde dokter John Bodkin Adams, huisarts van welgestelde inwoners van de Engelse badplaats Eastbourne (Sussex), die ervan beschuldigd wordt patiënten, die hem in hun tes tament hadden begunstigd, door op zettelijke grote injecties met verdo vende middelen om het leven te heb ben gebracht, werd dinsdag voort gezet. Vier verpleegsters verschenen in de getuigenbank en uit haar verkla ringen verrees langzamerhand het beeld van de betrekkingen tussen dr. Adnms en zijn patiënten. De vier verpleegsters verklaarden, dat zij er nimmer by mochten zijn, wanneer dr. Adams zijn patiënten behandelde en injecteerde. Ook was hij nooit bereid vragen te beantwoor den over de aard der geneesmiddelen, die hij zijn patiënten toediende. Mevrouw Morrell, de 81-jarige we duwe van een levensmiddelenim porteur, die door dr. Adams volgens de ten laste legging om het leven is gebracht, stond als „moeilijk" bekend. I Toen dr. Adams eens met vakantie I naar Schotland was vertrokken, zon- I der haar te hebben gewaarschuwd, I was zij verontwaardigd en zij ver- I klaarde tegenover een verpleegster j zijn naam uit haar laatste wilsbeschik- king te zullen schrappen. Daarop te- lefoneerde zij met dr. Adams in Schotland en liet hem naar Eastbour ne terugkomen. I Twee der verpleegsters verklaar den, dat mevrouw Morrell, in de 1 nacht vóór zij overleed, hevige kram pen had, die haar byna uit bed wier pen. „Ik heb nog nooit dergelijke krampen gezien bij een patiënt, die in de diepe, aan de dood vooraf gaan de slaap („coma") vertoefde", aldus verklaarde een der verpleegsters. Een ander zei, dat mevrouw Mor rell, na een injectie van dr. Adams, bewusteloos was geworden en aan vankelijk niet weer bij bewustzijn ge bracht kon worden, „ik belde de dok ter op en hij zei, dat mevrouw Mor rell zeer ziek was en dat dergelijke instortingen moesten worden ver wacht", aldus deze verpleegster, die hieraan toevoegde, dat dr. Adams zijn patiënte, in de nacht voor haar over lijden injecteerde met vijf kubieke centimeter vloeistof. „Het was volgens mij een grote do sis, mevrouw Morrell is de volgende ochtend overleden", verklaarde zij. De openbare aanklager heeft dr. Adams, als gemeld, eveneens beschul digd van moord op een bejaard echt paar, dat hem eveneens in testamen ten had bedacht. Slechts de moord op mevrouw Morrell wordt hem ech ter ten laste gelegd. Dr. Adams zat evenals maandag j.l., onverstoorbaar in de beklaagden bank, waar hij aantekeningen in een boekje maakte, zonder ook maar een blik op de overvolle rachtszaal te werpen. Een dragline trok gisteravond bij graafwerkzaamheden im de duinen langs de Zeeweg naar Bergen een hoofdvoedingskabel van het elektrici teitsnet doormidden. Enige buitenwij ken kwamen hierdoor zonder licht te zitten. De gehele nacht is door werk lieden doorgewerkt om te trachten de stroomvoorziening naar de badplaats in de morgenuren weer tot stand te brengen. dent, wegens ziekte niet aanwezig kan zijn, haar broer prins Henri. Ge tuige van de bruidegom is een oom, graaf Charles van Lim'burg-Stirum, oud-grootmeester van Leopold III van België. Het burgerlijk huwelijk zal de enige openbare plechtigheid zijn. De graaf van Parijs wenst aan het huwe lijk van zijn dochter een strikt fami liekarakter te geven; hij heeft zorg vuldig vermeden figiuren, die een politieke rol vervullen, uit te nodi gen. Bij de kerkelijke huwelijksplechtig heid, donderdag in de kapel te Dreux, worden de hekken van het park, waarin de kapel gelegen is, vroeg tijdig gesloten en een uitgebreid kor don ordebewakers moet ervoor zor gen, dat slechts de officiële gasten in het park en de kleine kapel mogen komen. De Franse monarchisten zul len slechts uit de verte en vanachter de hekken van het park een glimp van de bruidsstoet kunnen opvan gen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Amerika verhoogt defensie-begroting De Amerikaanse begroting voor 1957'58 staat grotendeels in het te ken van verhoging van de militaire paraatheid, ook al vangen de vijf doelstellingen die president Eisen hower gisteren opsomde in zijn bege leidende boodschap aan het Cong V aan met net woord vrede. Ruim zestig procent van de begrote uitgaven van 71,8 miljard dollar zul len worden besteed voor handhaving en versterking van de Amerikaanse defensie en voor versterking van de defensie en de economische positie van bevriende landen, aldus Eisenho wer. Het buitenland zal aan militaire hulp 2.45 miljard dollar en aan econo mische hulp 1.95 miljard dollar ont vangen. Dat is in totaal 600 miljoen dollar meer dan in het nog lopende begro tingsjaar dat op 1 juli afloopt. Een zwak front, dat gisteravond en vannacht met wat lichte sneeuw ons land passeerde, vormde de voorste begrenzing van minder koude, over de. Noordzee aangevoerde lucht. Deze lucht, die overdag temperatu ren van enkele graden boven het vriespunt toelaat, wordt rond een uit zonderlijk krachtig hogedrukgebied aangevoerd, waarvan het centrum met een luchtdruk van meer dan 105-0 mb. bij Schotland is gelegen. Verschillende storingen bewegen zich om dit hogedrukgebied heen en beletten het zich naar Scandinavië te verplaatsen. Daardoor zal de aanvoer van de minder koude lucht ook morgen voortduren. In de nacht treedt door uitstraling op de meeste plaatsen weer lichte nachtvorst op. Aangezien de lucht tamelijk droog is, komen er opklaringen voor en blijven de neerslagkansen gering. HOE wordt het weer? (Geldig van woensdagavond tot j donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). S DROOG WEER. Aanvankelijk weinig bewolking met hier en daar mistbanken, la- j ter enkele overdrijvende wolken- j velden. Droog weer. Zwakke tot i matige wind tussen noord-oost j en noord. Vannacht lichte vorst, j morgen overdag temperaturen j oplopend tot enkele graden bo- j ven het vriespunt. 17 Jan. zon op 8.42; onder 17.03; maan op 19.21; onder 8.54. Hoogwaterstanden 17 Jan. v.m. 4.n.m. 4.15. Het weer in Europa STOCKHOLM sneeuw —3 C. OSLO mist —9 KOPENHAGEN licht bew. —1 ABERDEEN licht bew. 2 DUBLIN on bew. 3 LONDEN on.be w. 2 AMSTERDAM licht bew. —o BRUSSEL sneeuw 3 PARIJS onbew. —5 BORDEAUX geheel bew. 0 GRENOBLE geheel bew. 3 NICE onbew. 0 BERLIJN poolsneeuw FRANKFORT zwaar bew. —5 MüNCHEN sneeuw —8 ZüRJCH sneeuw GENèVE geheel bew. —4 LOCARNO licht bew. —7 WENEN sneeuiw —5 INNSBRUCK sneeuw —7 ROME geheel bew. 2 MALLORCA zwaar bew. 7 Korreltje Een harde hand, kweekt dorre plant.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1