Boer in eigen sta! neergeschoten 21-Jarig meisje te Amsterdam redde moeder uit moordenaars handen Oplossing van misdaden-reeks? Blinde pensionhoudster bijna gewurgd S.U.S. eerste prijswinnaar kan er niet genoeg van krijgen! Een wilde slaking uitgebroken op de werven van Wilton Feijenoord Arka-rapport over de salarissen bij keuringsdiensten van waren MAANDAG 14 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Enkele mysterieuze moorden, die de laatste weken in Nederland zijn ge pleegd, zullen wellicht opgelost kunnen worden, nu de politie zaterdagmor gen een 44-jarige man kon arresteren, die op heterdaad betrapt werd, toen hij poogde een 62-jarige blinde hotelhoudster te Amsterdam door wurging van het leven te beroven. De man, die elf jaar van zijn leven in het Vreemdelingenlegioen heeft doorgebracht en verscheidene malen wegens diefstal veroordeeld is, woonde sinds enkele maanden in het pension van de bijna blinde mevrouw Pot Van Delft aan de Marnixstraat. Toen mevrouw PotVan Delft zaterdag morgen haar dagelijkse gang door de kamers maakte om schoon linnengoed te brengen, greep de man haar, toen zij zijn kamer uit wilde gaan, van ach teren beet. Hij sloeg de handen om haar keel, zette zijn knie in haar rug en gromde: „Je geld of ik maak je van kant". De vrouw gilde en dit wekte de 21-jarige dochter van de pension houdster, Ansje Pot, die een kamer naast de oud-legionair had. Het meisje wilde haar moeder te hulp snellen, maar de moordenaar had te voren haar kamer aan de buitenkant met een hangslot afgesloten. Enkele flinke rukken versplinterde echter deze sluiting en even later had het meisje haar moeder bevrijd. De moor- Lefevre de Montigny volgt Hasselman op Hasselman voorzitter militair comité van NAVO Zoals reeds eerder werd medege deeld, is generaal B. R. P. F. Hassel man met ingang van 1 januari 19,57 opgetreden als voorzitter van het mi litair comité van de NAVO. Het ligt in de bedoeling generaal Hasselman, die op verzoek van de re gering bereid werd gevonden nog na het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd in militaire dienst te blijven, 1 november a.s. te ontheffen uit zijn functie van chef van de ge nerale staf, tevens bevelhebber der landstrijdkrachten, en op 31 decem ber a.s. uit die van voorzitter van het comité verenigde chefs van staven. Teneinde tegemoet te komen aan het bezwaar, dat generaal Hasselman door zijn weik in internationaal ver band meer dan tot dusverre in beslag kan worden genomen, zal generaal- majoor G. J. Lefèvre de Montigny on der gelijktijdige benoeming tot luite nant-generaal, op 1 april a.s. worden benoemd tot plaatsvervangend chef van de generale staf, bevelhebber der landstrijdkrachten; het ligt in het voornemen, generaal-majoor Lefè vre de Montigny per 1 november a.s. te benoemen tot chef van de generale staf, bevelhebber der landstrijd krachten. De nieuwe chef is 55 jaar en in Amsterdam geboren. Veluwse landbouwer handelde in wapens De Edese politie heeft proces-ver baal opgemaakt tegen een landbou wer te Lunteren, wegens har.del in vuurwapens en munitie. Twintig personen, die wapens van hem hadden gekocht, kregen even eens een proces-verbaal. Het was de politie opgevallen, dat er op de West- Veluwe vrij veel pistolen en revol vers zonder vergunning voorhanden waren. Teen er voldoende aanwijzin gen waren, dat de landbouwer er in handelde, deed de politie een inval op zijn bedrijf, waarbij assistentie werd verleend door met mijndetectors uit geruste manschappen van de mijnop- ruimingsdienst, om het zoeken in de hooibergen, loodsen en schuren wat te vergemakkelijken. Dank zij de „detectors" vond men tenslotte onder in een hooiberg een pistool, een revol ver en een kist met patronen, waar na de landbouwer békende in de af gelopen tijd tal van vuurwapens te hebben verhandeld. Nog ongeveer twintig pistolen en revolvers, alsmede een partij patronen konden bij ver scheidene personen op de Veluwe worden achterhaald en in beslag worden genomen. De landbouwer zou de wapens van hier te lande verblijvende Ameri kaanse, Canadese en Engelse militai ren gekocht hebben. denaar liet onmiddellijk alle tegen stand varen en vroeg het meisje hem kans te geven te ontvluchten. Hij smeekte echter tevergeefs en een telefoontje bracht enkele politieman nen op de been, die de man naar het bureau brachten. TE GOEDE ALIBI'S Een eerste onderzoek bracht aan het licht, dat de overval op de weduwe op dezelfde wijze geschied is als de moord op de 69-jarige caféhoudster Sijtje Visser-Koster te Broek in Wa terland. Tijdens het verhoor kreeg de politie ook aanwijzingen, dat de man wellicht betrokken is bij de moord op de Amsterdamse vrouw „Chinese Annie", terwijl het ook niet uitge sloten is, dat hij meer weet over de mysterieuze verdwijning van de Am sterdamse caféhoudster „Tante Betje". Toen de politie de man vroeg, waar hij op de tijd, dat bovengemelde mis daden zijn gepleegd, vertoefde zonder de misdrijven te noemen beschikte de man over „volmaakte" alibi's. Voorts heeft de marl, die borde wasser was in een Amsterdams cafeteria, ongeveer 2 weken geleden ontslag genomen; dit is de tijd, waar op de moordenreeks een aanvang nam. Toen de man gearresteerd werd, had hij nagenoeg geen cent in zijn bezit. Bedrijfsleven schenkt half miljoen aan T. H. Voor inrichting aula Het Nederlands bedrijfsleven heeft zaterdagmiddag aan de Technische Hogeschool te Delft een bedrag van een half miljoen gulden aangeboden, bestemd voor de inrichting van de aula, welke te zijner tijd in de nieuwe Technische Hogeschool zal worden gebouwd. Nadat de conrector van de Techni sche Hogeschool, prof. dr. R. Kronig in de bijeenkomst, welke zaterdag middag tot besluit van de hoge- schooldagen in de Westerkerk was ge houden, zijn diësrede had uitgespro ken, voerde dr. L. Neher, voorzitter van het koninklijk instituut van inge nieurs, het woord. Mede uit naam van de vereniging van Delftse ingenieurs bood hij de hogeschool het geschenk aan, dat bij een is gebracht door verscheidene be drijven, instellingen en Delftse inge nieurs. Zaterdagavond tijdens de radio uitzending van de KRO met de uit slagen van S.U.S. 3 hebben zich reeds enikele prijswinnaars gemeld, onder wie de heer P. Kikkert, Reigerstraat 5, Amersfoort. De heer Kikkert, die zich reeds zon dag bij de S.U.S.-leiding te Rotterdam heeft gemeld, is stoffeerder-behanger van beroep en heeft vier kinderen. In 1929 trok de heer Kikkert reeds een prijs uit de Staatsloterij ten be drage van 1000. Tijdens het bezoek aan een van zijn cliënten, waar S.U.S.-loten enige da gen voor Kerstmis huis aan huis door een militair werden aangeboden, kocht de heer Kikkert één lot van een gulden. De heer Kikkert, die slechts een coupon van zijn lot bestaande uit vijf coupons aan de organisator behoefde af te staan, merkte op, dat hij hoopt volgende week weer een prijs te win nen, bijvoorbeeld een televisietoe stel of een auto. Voor 20 cent stelde de heer Kikkert zich in het bezit van: 20.000 en ver der van een stofzuiger, twee Solex- rijwielen, een naaimachine ter waar- OUDSTE SCHUTTERSGENERAAL VAN LIMBURG JUBILEERT Gisteren werd in Mheer in Zuid- Limburg feest gevierd omdat Pierre Huijnen, de oudste schuttersgeneraal van Limburg, 70 jaar lid van de schutterij was. De heer Huijnen, wordt morgen 85 jaar. Er werd een plechtige Hoogmis van dankbaarheid opgedragen, waar na door de schutterij een grote „charge" uitgevoerd werd. Vervol gens was er een druk bezochte re ceptie. Schuttersgeneraal Huijnen drinkt op advies van zijn vroegere huisdok ter iedere dag twee borreltjes en rookt zijn pijpje. „Dit is het geheim van mijn ouderdom", zo meent hij. Hij bleef vrijgezel, want, zo vertelt hij, „in mijn jeugd was ik te dom en later te slim om te trouwen". Dinsdag volgt de tweede acte van het feest. Zaterdagmorgen is op de werven van Wilton-Feijenoord te Rotterdam een wilde staking uitgebroken, waar bij tot nu toe ongeveer 250 lassers be trokken zijn. De lassers wilden een loonopslag, omdat zij naar hun me ning minder verdienen dan de las sers, die op een werf in dienst van on der-aannemers werken. De moeilijk heid is, dat voor beide groepen speciale loonregelingen bestaan, en dat de an dere arbeidsvoorwaarden ook afwij ken. De CA.O., die voor de groepen afzonderlijk geldt, zijn echter onver gelijkbaar, omdat bij de ene loonre geling en bij de andere de „secondai re arbeidsvoorwaarden" gunstiger liggen. Reeds de gehele maand is het op de werven onrustig geweest, hetgeen o.m. zijn oorzaak vond in het besluit van de directie om aan werkers bo ven de 65 jaar, die wegens het per soneelstekort in dienst bleven, de ouderdomsuitkering op het loon te korten. De betrokken groep vond, dat 65- jarigen automatisch recht hebben op de ouderdomsuitkering, of zij nu werken of niet. De directie meende echter, dat het niet verstandig is de werknemers boven de 65 meer te la ten verdienen dan hun jongere col lega's. Voorts acht men het niet ver standig de mensen thans een zeer hoog salaris te laten verdienen C. A.O.-loon plus ouderdomsuitkering omdat dan later de terugschakeling naar laag bedrijfspensioen en ouder domsuitkering te groot zal zijn. In overleg met de erkende vakbon den, die de staking niet steunen, zoekt de directie thans voor het twee de probleem een oplossing door het instellen van een spaarregeling of een algemeen spaarfonds voor sociale doelen. De 250 stakers hebben, toen hun eisen niet werden ingewilligd, onmid dellijk ontslag genomen, doch dit ont slag is niet aanvaard. de van ƒ734, een tafel en een vloer kleed, twee jaar lang dagelijks diver se soorten kaas en eveneens twee jaar dagelijks een pakket versnaperingen. De trekkingslij sten zijn op alle ver koopadressen in den lande voor het controleren van prijzen aanwezig. Za terdag 19 januari volgt de tweede uit zending. TREKKINGSLIJST S.U.S. 3. De trekkingslijst van de le trekking der S.U.S.-actie hangt in de hal van 't gebouw van de N.V. „De Leidsche Courant", Papengracht 32, ter inzage. Eerste plechtige H. Mis van Pieter van der Meer De bekende letterkundige Gieter van der Meer de Walcheren heeft gis teren onder grote belangstelling zijn eerste plechtige H. Mis opgedragen in de kerk van de Sint Paulusabdij van de paters Benedictijnen te Oos terhout. Geruime tijd vóór de plech tigheid begon was de kerk tot de laatste bank gevuld met verwanten kennissen en vrienden, uitgevers en schrijvers. De goeverneur van Bel gisch Limburg, de heer Roppe, was eveneens aanwezig. Toen de plechtig heid geëindigd was nam pater v. d. Meer de Walcheren gelukwensen in ontvangst aan de zijde van de abt van de Paulus-abdij, dom Mahler O.S.B. De nieuwe priester ontving zijn wijding op 22 december j.l. in de ka pel van de Onze Lieve Vrouwe-abdij, waar zijn dochter in het klooster ge treden is, maar deze gebeurtenis kon slecht door een gering aantal vrien den worden bijgewoond. Tramtunnel Rotterdam B. en W. willen deskundigen aantrekken Omdat de gemeentediensten, van Rotterdam niet over een voldoende groot aantal deskundigen beschikken, die kunnen medewerken aan het in gereedheid brengen van een bestek- klaar ontwerp voor de tramtunnel, die zal komen onder de Nieuwe Maas SchiedamsedijkNoordereiland Parallelweg, heeft het college van b. en w. voorgesteld aan de raad deskundigen van buiten aan te trek ken. Zij hebben contact opgenomen met 2 aannemersbedrijven, die een tech nische staf beschikbaar willen stel len om aan de voorbereiding mede te werken. Deze beide aannemersbedrij ven zuilen hiermede het recht ont vangen t,z.t. bij voorrang een prijs opgave te doen. Mocht de raad d'an met deze prijsopgave niet akkoord gaan, dan zal een onderhandse aanbe steding plaatsvinden, waarop de beide aannemersbedrijven ook zullen kunnen inschrijven. Behalve de kos ten van het ter beschikking gestelde personeel, zullen de bedrijven een bedrag van 375.000 ontvangen, wan neer geen akkoord wordt gevonden en het werk aanbesteed moet warden. 23.950 INWONERS IN DE NOORD OOSTPOLDER. Op de laatste dag van het oude jaar telde de Noordoostpolder 23.590 inwo ners, d.w.z. 12.143 mannen en 11.447 vrouwen. De bevolking nam in dat jaar toe met 2519 zielen( nader aan geduid 1325 mannen en 1194 vrou wen.'Deze stijging is daarom zo groot, omdat het geboortecijfer bij zonder hoog is: 855 nieuwe wereldbur gers in één jaar. Een door de Algemene Rooms-Ka- tholieke Ambtenaren Vereniging „Arka" ingestelde studiecommissie heeft een rapport uitgebracht over de salarispositie van het personeel bij de keuringsdiensten van waren. In het rapport komt de commissie tot de conclusie, dat onjuist zijn ge waardeerd de rangen: directeur- scheikundige, keurmeester en hoofd der administratie. Ten aanzien van deze rangen zijn in het rapport ver beteringsvoorstellen opgenomen. Met betrekking tot de analistensalarissen wordt voorgesteld het aantal rangen uit te breiden door aanvulling met de rang laboratorium-assistent A. De Arka-commissie is van oor deel, dat het hoofddoel dat de com- Afgelaste bootrace bracht toch prijs! Titan kreeg Tiny Een spannende „bootrace" werd zon dagmorgen, naar het standpunt der deelnemers, ontijdig afgebroken. Die deelnemers waren de Nederlandse sleper „Titan" van Wijsmuller te LJimuiden en de sleper „Jean Bart" te Boulogne. De „Titan" slipte 's mor gens om zes uur de haven van LJmiui- den uit in de richting van bet Liberi aanse schip „Cormorant", dat in de stormnacht oostelijk van Harwich op de Engelse kust was vastgelopen. De „Jean Bart", die van Boulogne uit ongeveer dezelfde afstand moest af leggen als de „Titan" van IJmuiden af, had door later vertrek reeds een handicap. Om half elf was de pret van de race er echter af, want de „Cormorant" seinde toen „alles in orde", omdat hij op eigen kracht vlot gekomen was. De „Titan" is toch maar even gaan neuzen hoe de zaken er bij stonden en kreeg onderweg bericht, dat de Groningse kustvaarder „Tiny" vast gelopen was in de monding van de Engelse rivier de Humber. Na overleg met de Uoyds verzekeringsmaat schappij is de „Titan" „Tiny" toen maar gauw gaam halen. Door een slippende auto werd zaterdagmiddag te Arnhem een der tienjarige jongen, die op het trottoir langs de Sonsbeekweg liep, tegen een hek gedrukt. De jongen werd met ernstige verwondingen naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd, waar hij later is overleden. missieVan Heuven meent te moe ten bereiken, namelijk uniformiteit in de salariëring bij de verschillende keuringsdiensten, niet of slechts ge deeltelijk is bereikt. Tenslotte con cludeert de commissie tot intrekking van het rapport Van Heuven. GOUDEN STALLING. Een houder van een rijwielstalling in Apeldoorn is vrijdag wel bijzonder royaal betaald voor het stallen van een fiets. Een jeugdige Apeldoorner betaalde hem met twee gouden tien tjes, in de mening verkerend dat hij twee stuivers had gegeven. De eige naar van de rijwielstalling is dit feit bij de politie komen melden. De twee tientjes zijn van het jaiar 1877 en vertoonden de 'beeltenis van koning Willem Hl. De politie is er uiteraard zeer benieuwd naar, hoe de jongen aan de kostbare geldstukjes kwam. De naam van de jongen is niet bekend, omdat de ontdekking pas werd ge daan toen het rijwiel allang was op gehaald. Verwacht wordt echter dat de eigenaar van de geldstukken zich wel bij de politie zal komen melden. Hoogste positie in Den Haag weer bezet Zaterdag arriveerde bij de dienst gemeentewerken in Den Haag de grote koperen ooievaar, die met het daaraan bevestigde kruis en de grote bol een plaatsje zal vinden op het topje van de St. Jacobstoren. Eer het echter zo ver is, wordt het geheel nog van een laagje verguldsel voorzien. Op de foto zien we de stadswapen-windwijzer bij de aankomst in de residentie. Hongaren verlieten kasteel Staverden Voortreffelijke verstandhouding Het opvangcentrum voor Hongaar se vluchtelingen in het kasteel Sta- verdei) bij Ermelo is zaterdagmiddag opgeheven. De leider van de staf, de heer D. W. Geesink, vertelde in een toespraak dat de meeste Hongaren, die hier verbleven, nu werk gevon den hebben, o.a. te Rotterdam, Utrecht, Deventer, Amersfoort en Arnhem. Hij gewaagde verder van een prettige samenwerking met de Hongaren. Tijdens het verblijf der Hongaarse vluchtelingen werd op verscheidene manieren voor de nodige ontspan ning gezorgd. Ook dankte de heer Geesink burgemeester Martens van Ermelo voor de wijze waarop de ge meente Ermelo heeft geholpen. In zijn antwoord uitte burgemees ter Martens grote waardering voor de correcte wijze waarop de Hon gaarse vrienden zich gedroegen. Hij prees voorts de voortreffelijke lei ding. Een der Hongaarse gasten ver tolkte in een gedicht de dank van allen. Diverse geschenken werden hierna over en weer aangeboden. Werkster voor een dubbeltje De Franse ingenieur Pierre Lous Marré heeft een mecha nische werkster uitgevonden, die in korte tijd kan wassen, afwas sen, groente schoonmaken, ve gen, boenen, schoenen poetsen en ruiten zemen. Hij heeft zijn vinding „Marobo" genoemd. De losse motor, waaraan werktuigen naar keuze kunnen worden ge koppeld, loopt voor een dubbel tje per uur. TEGEN DE BENOEMING VAN EEN KATHOLIEK TOT BURGEMEESTER VAN DEN HAAG. In de matig gevulde Nieuwe Kerk i benoemd, te Scheveningen hebben zaterdag- avond drie dominees een getuigenis avond geleid, belegd door de Vereni ging Protestant Nederland, om te pro testeren tegen de benoeming van de katholieke mr. H. A. M. T. Kolfscho ten tot burgemeester van Den Haag. Het merendeel der protesterende Pro testanten werd gevormd door Scheve- ningers. De drie dominees P. de Jong (Gere formeerd), Van Ravenswaal (Christe lijk Gereformeerd) en Lagerwey (Ne derlands Hervormd) trokken van leer tegen wat zij noemden de penetratie van Rome. Ds. Lagerwey bracht hulde aan het „eenzame, dappere standpunt" van ds. Zandt in de Tweede Kamer, het geen levendige bijvalsbetuigingen uit de kerk uitlokte. Een telegram van de volgende in houd werd dor de Vereniging Protes tant Nederland" namens de gemeente aan het Ministerie van Binnenlandse Zaken verzonden: „De samenkomst van de Vereniging „Protestant Neder land" te Scheveningen, zaterdag, 12 januari 1957, spreekt haar ernstig leedwezen er over uit, dat zonder dat daarvoor genoegzame redenen aanwe zig zijn, voor het eerst sinds de Re formatie een Roomse burgemeester is Om het bezit van land. Overvaller in café gearresteerd Een felle twist, die reeds geruime tijd werd gevoerd om het bezit van een stuk land langs de Belgische grens, is de 40-jarige landbouwer C. J. Doens, wethouder van de gemeen te Ijzendijke noodlottig geworden. Toen de wethouder zaterdagavond zijn vee ging voeren, werd hij in zijn eigen stal neergeschoten door een 25- jarige Belg. Het slachtoffer werd in levensge vaarlijke toestand in het ziekenhuis te Oostburg opgenomen. De heer Doens heeft zijn boerderij en ongeveer 40 ha land gepacht van de stiefvader van de Belgische jonge man. De eigenaar wilde een derde deel van het land aan zijn stiefzoon geven. De kantonrechter wees hem dit inderdaad toe. Daarmede was de jongeman echter nog niet tevreden: hij wilde zo spoedig mogelijk al het land het zijne kunnen noemen. Toen de heer Doens zaterdagavond zijn vee ging voeren werd hü in zijn stal opgewacht door de Belg. Na een korte woordenwisseling schoot deze de boer met een pistool neer en vluchtte. De heer Doens, die in de buik werd getroffen, slaagde erin de woning van een arbeider te bereiken, die enige honderden meters van de plaats van de overval verwijderd is. Voordat hij bewusteloos in elkaar zakte, noemde hij de naam van de dader. Door het doortastende optreden van de postcommandant der Rijkspo litie, opperwachtmeester G. F. C. Vennix, kon de jongeman nog dezelf de avond in een café gearresteerd worden. Nadat de opperwachtmeester alar mering en signalering had verzorgd, ging hij op pad langs de café's van LJzendijke, op zoek naar de dader van wie hij verwachtte dat die zich opzettelijk in het openbaar zou ver tonen om zich een schijn van on schuld te geven. Tegen elf uur werd de Belg gear resteerd. Hoewel hij hevig blijft ont kennen, is hij in het Huis van Bewa ring te Middelburg opgesloten. Men vermoedt dat de man een goede bekende van de politie de heer Doens, die kinderloos is, van het le ven wilde T erovcn om de gehele boerderij in bezit te kunnen nemen. Brand te Appingedam in strokartonfabriek Electrische centrale verwoest In de machinefabriek van de groot ste strokartonfabriek van Europa, de „Eendracht" te Appingedam, is gis termorgen om zes uur brand ontdekt. Door deze, vermoedelijk door kort sluiting ontstane, brand Is aan de schakeling van kabels van de eigen elektrische centrale ernstige schade toegebracht. De fabrieks/brandweer kon met schuim- en koolzmurblussers 'het vuur r.iet meester worden, waarop de brandweer van Appingedam de brand met twee mist blussers bluste. Aangezien het licht in de fabriek was uitgevallen, moest de brandweer werken ibij het licht van elektrische toortsen. Als gevolg van de brand zal het bedrijf, waar 300 man personeel wer ken, 24 uur geheel stilliggen. De technische dienst van het be drijf is de gehele middag bezig ge weest met het treffen van noodvoor zieningen. Volgens de directie zal het bedrijf a.s. diinsdag weer geheel kunnen draaien op deze noodvoorzie ningen. Tot zolang zal ook de elek triciteitsvoorziening van de fabrieks- woningen en van het gemaal Appin gedamDelfzijl gestagneerd zijn. Verscheidene brandkastsleutels en inbrekers werktuigen vond de Nij meegse politie in het bezit van 2 Amsterdammers, die zij op verzoek van de Barneveldse politie zondag morgen op het Nijmeegse station ar resteerden. Achteraf bleek, dat zij zich niet hebben schuldig gemaakt aan de inbraak, waarvoor de Barne veldse politie hen had laten aanhou den, maar hun bagage geeft de politie toch zoveel te denken, dat zij de man nen voorlopig maar vastgehouden heeft.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8