S)e. C^idaeGoti/ta/rit De dood voor alle daden van verzet in Hongarije De winter klopt aan de deur Nieuwe onlusten in het gebied van Csepel HERMETISCH AFGESLOTEN DOOR RUSSISCHE TANKS Jemen zegt verdragen met Engeland op Tsjoe bespreekt zijn - scheve - zienswijze te Warschau Zonder hulp is Midden-Oosten verloren Israël trekt niet terug zonder waarborgen Ü)at had de ftuiid niet hunnen dwtnen MAANDAG 14 JANUARI 1957 48ste JAARGANG No. 14005 Directeur: C. M. v HAMEBSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAFENGRACHT 32 (nog bescheiden) Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w., f 2.35 p. mnd., f 7.— p. kwart. Franco p. p. f 7.40 - Advertenties: 17 et. p. m.m Telefoontjes f 1.5(1 In een wanhopige poging om het verzet van de bevolking te breken heeft de regering-Kadar aangekondigd, dat alle vormen van verzet tegen haar bewind met de dood zullen worden gestraft. Dat betekent dat de marionet- tenregering-Kadar voortaan niet alleen gewapend verzet, doch ook aanzet ten tot staken, staken zelf en zelfs overleg over het standpunt dat de ar beiders tegenover regeringsmaatregelen zullen innemen, naar willekeur binnen 24 uur met de doodstraf kan vergelden. Kadar heeft daartoe de bepalingen van de reeds bestaande staat van be leg moeten uitbreiden. De bijzondere rechtbanken konden tot dusverre slechts de doodstraf uitspreken voor gewapend verzet en voor verboden wapenbezit» Tegen de uitspraken van deze rechtbanken is geen beroep mogelijk. REKBARE BEGRIPPEN. De doodstraf geldt thans voor „acti viteiten, die het economische leven van Hongarije schaden". Hieronder wordt verstaan „sabotage of het op welke wijze dan ook toebrengen van schade aan openbare nutsbedrijven en essentiële ondernemingen". Tot essen tiële ondernemingen worden gere kend alle bedrijven met meer dan honderd werknemers. „Agitatie of elke vorm van verzet tegen de demo cratische orde van de staat zal ge straft worden met ophanging", aldus de bekendmaking. Als toelichting werd gezegd dat de nieuwe maatregelen nodig zijn met het oog op de nieuwe onlusten, die de afgelopen da^en zijn voorgekomen. Dit sloeg onder andere op de botsing tussen arbeiders en knokploegen op het industrie-eiland Csepel, die. vrij dag vijf arbeiders het leven kostte. Zaterdag legden de arbeiders daar het werk neer, toen zij vernamen dat naar aanleiding van de botsing van vrijdag vier arbeiders waren gearres teerd. Zaterdagavond laat kwamen er berichten binnen, dat er op het eiland opnieuw onlusten waren uit gebroken. Het was moeilijk de berichten van Csepel te controleren, want het ge hele eiland is hermetisch door Russi sche tanks en pantserwagens afgeslo ten. Ook de officiële Hongaarse kran ten hebben geen verbinding meer met het eiland. De Hongaarse regering verklaarde zaterdag, dat er op Csepel onderhandelingen werden gevoerd. Het orgaan van de Hongaarse com munistische partij meldde zaterdag, dat midden in Boedapest een majoor van de vrijwillige ordeploegen, die voor het hoofdkwartier op wacht stond, is doodgeschoten. De dader wist te ontsnappen. ONLUSTEN IN MIJNGEBIED. Ook uit andere delen van Honga rije zijn dit weekeinde berichten bin nengekomen over voortgezet verzet, fco werd bekend, dat woensdag in het mijngebied van Tabajanja een bloe dige veldslag is geleverd tussen mijn werkers en Russische en Hongaarse troepen. De onlusten braken daar uit, toen Russische functionarissen stakende mijnwerkers waarschuwden, dat er strenge maatregelen zouden worden getroffen, als zij niet aan het werk gingen. Hierop hadden de mijnwer kers de wapens, die zij na de opstand verborgen hadden gehouden, weer op genomen. Het gebied is thans geheel door Hongaarse politie afgezet. Ook bij Bakonybal bij het meer van Balaton is het tot felle gevechten ge komen. In dit gebied opereert een verzetsgroep, die zich de „groep Male- ter" noemt. Acht dagen geleden meldde de regering Kaadr dat deze groep was vernietigd. In ditzelfde gebied hebben ver zetsstrijders volgens radio-Boedapest een goederentrein tot staan gebracht. Vluchtelingen. Zondag zijn 541 Hongaarse vluch telingen Oostenrijk binnengekomen; 356 hunner staken de grens in de nacht van zaterdag op zondag over, terwijl de 185 anderen zondag, in de loop van de dag, volgden. Paleisrevolutie in Moskou? De New York Times meldt in een telegram uit Warschau, dat Kroest- sjef vorige maand bij een stemming in het bestuur van de communistische partij van de Sowjet-Unie de post van eerste secretaris bijna heeft ver loren. Kroestsjef zou slechts weinig stemmen meer hebben gekregen dan oud-premier Malenkof. Volgens deze berichten zou Malen kof waarschijnlijk binnenkort eerste secretaris van de partij worden. Kroestsjef zou dan maarschalk Boel- ganin als premier opvolgen. Boelga- nin zou in de plaats komen van maar. schalk Worosjilof als voorzitter van het presidium van de Opperste Sow- jet. Van Molotof, thans minister van Staatstoezicht, werd gezegd, dat hij niet tot de hoogste leiders zal gaan behoren. Wegens Britse „aanval" Het Arabische koninkrijk Jemen beschouwt de verdragen van 1934 en 1951 met Engeland als opgezegd ten j gevolge van de Britse „aanval" op Zuid-Jemen. Dit heeft de Jemeniti- sche ambassadeur in Egypte zaterdag meegedeeld. Bij het verdrag van 1934 werd In Oostenrijk is het eerste deelvoorlopig de grens tussen Jemen en verschenen van een uitgave van do- het protectoraat Aden vastgesteld. Boek over kardinaal Mindszenty cumenten betreffende kardinaal Mindszenty, die op het ogenblik ver blijf houdt in het gebouw van de Amerikaanse legatie te Boedapest. Dit eerste deel, getiteld „Kardinaal Mindszenty waarschuwt", bevat re devoeringen, herderlijke boodschap pen, verklaringen voor de pers en stukken betreffende de onderhande lingen tussen de r.k. kerk in Honga rije en de regering in de jaren 1944 tot 1946. Het volgende deel, „Kardinaal Mindszenty strijdt", dat met Pasen zal verschijnen, handelt over de r.k. Kerk in Hongarije in 1946 en 1947. Omstreeks juni zal het derde deel, „Kardinaal Mindszenty gaat naar de gevangenis", worden gepubliceerd. Verder werd afgesproken geschillen tussen Jemen en Groot-Brittannië op vreedzame wijze te regelen. Bij het verdrag van 1951 werden diplomatie, ke en economische betrekkingen aan geknoopt. Bovendien werden grens kwesties' geregeld. De ambassadeur zei verder, dat Je men binnen enkele dagen bij het in ternationaal gerechtshof in Den Haag een geding tegen Groot-Brittanië aan hangig zal maken over het eiland Ka- raman in de Rode Zee voor de kust van Jemen. (Dit eiland is in 1915 van Turkse handen in Britse overge gaan en wordt bestuurd door de gou verneur van Aden. Op het eiland wo. nen 2200 mensen). Een Sowjet-afvaardiging uit. Cairo zal binnenkort naar Jemen vertrek ken óm daar een onderzoek naar de toestand in te stellen, is zaterdag avond in Cairo vernomen. Het Britse hoofdkwartier in het Midden-Oosten heeft ontkend, dat aan de grens van Jemen en Aden grote operaties aan de gang zouden zijn. Het verklaart, dat de laatste tijd de overvallen van stammen' uit Je men zijn toegenomen en dat voor het eerst sinds 1954 de aanvallers worden gesteund door geregelde troepen van Jemen. Het aantal doden en gewon den is zeer gering, zegt het Britse hoofdkwartier. Tsjoe en Lal, de premier van Communistisch China, heeft zijn verblijf in Moskou, waar hij besprekingen voerde met de Russische regeringsleiders, onderbroken voor een vijfdaags bezoek aan Polen, waarvoor hij in middels met een delegatie in Warschau is aangekomen. Deze foto toont v.l.n.r. in gesprek: Alexander Zawadskl, voorzitter van de Poolse staatsraad, Tsjoe en Lai, een tolk en Wladyslaw Gomoelka, de eerste secretaris van de communistische partij in Polen. Als de Chinese delegatie terugkeert naar Moskou voor het voortzetten van do besprekingen, zal zij via Hongarije reizen. Verklaring van Dulles Als de Ver. Staten niet snel mili taire en economische hulp voor het Midden-Oosten ter beschikking stel len, zal dit gebied zèer waarscliijnlijk verloren gaan. En als het verloren is gegaan, zal dat de grootste overwin ning zijn, die de Sowjet-TJnie ooit heeft kunnen behalen. Want wan neer zij het Midden-Oosten in han den krijgt, zal zij in feite West-Euro pa zonder oorlog in handen hebben gekregen". Dit heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, vorige week verklaard in een besloten zitting van de commissie van Buitenlandse Zaken uit het huis van afgevaardigden. De tekst van de verklaring van Dulles is zaterdag gepubliceerd. Dul les pleitte met nadruk voor de voor- Zelfs niet onder Amerikaanse druk Het gehele Israëlische kabinet heeft zich achter de politiek van,premier Ben Goerion geschaard om de Is raëlische troepen niet verder uit het schiereiland Sinai terug te trekken, voordat afdoende waarborgen zijn ontvangen voor de vrijheid van scheepvaart in de Golf van Akaba. De Israëlische regering zal ook niet wijken, indien de Amerikaanse rege- ring economische sancties tegen Is raël zqu willen toepassen, om het te dwingen tot een onvoorwaardelijke terugtrekking zijner strijdkrachten. Van welingelichte zijde wordt te Tel Aviv vernomen, dat de Amerikaanse regering terzake reeds druk op Ben Goerion c.s. heeft uitgeoefend. De diplomatieke vertegenwoordi gers van Israël in het buitenland en bij de Verenigde Naties pogen thans meer dan een derde gedeelte van de afgevaardigden naar de volkerenor ganisatie op hun hand te krijgen (Voor het afkondigen door de V.N. van economische sancties tegen Is raël is een twee derde meerderheid nodig). Bemiddelaar. De Libanese minister van buiten landse zaken Charles Malik, wiens land bereid is te bemiddelen in het geschil inzake het Midden-Oosten, is zondag uit Parijs te Londen aange komen. Vorige week heeft hij bespre kingen met president Nasser van Egypte gevoerd. Hij zei, dat er „grote hinderpalen" uit de weg moeten worden geruimd, maar hij was van oordeel, dat er voor een geduldige diplomatie niets on mogelijk is". Lijken gevonden. Volgens het door de Egyptische re. gering gesteunde persbureau voor het Midden-Oosten heeft het politieleger van de Verenigde Naties bekend ge maakt dat enkele legeronderdelen in het dorp Nakhl in zuidélijk Sinai 500 lijken hebben gevonden. Egyptische verbindingsofficieren, die hun inlich tingen van V.N.-autoriteiten te Aboe Soeweir zouden hebben, hadden ge- zegd_ dat de Israëliërs in Zuidelijk Sinai dorpen hadden verwoest en de inwoners hadden omgebracht. Schip mag niet door Suez-kanaal. Een Indisch vrachtschip met thee voor Egypte moet op bevel van de Egyptische politie buiten de haven Waar heeft U nou dat gezicht van die jongeman rechts op de foto toch al meer gezien de laatste dagen? U weet van Suez blijven, omdat het Britse het niet? Wel, die jonge man is Harold Macmillan, de thans 62-jarige nieuwe Britse premier als opvolger van officieren heeft, aldus heeft het Sir Anthony Eden, de vrouw is lady Dorothy, zijn echtgenote. De opname dateert echter al van 1920 in welk Egyptische blad „Al Massaa" zondag jaar de heer Macmillan met lady Dorothy trouwde, en werd kort na het huwelijk gemaakt. bericht. gestelde machtiging voor president Eisenhower om aan het Midden-Oos ten economische hulp te verlenen, en voor de machtiging tot het gebruik van Amerikaanse troepen in geval van openlijke communistische agres sie. De ambassadeurs van Turkije, Irak, Iran en Pakistan hadden hem meege deeld, dat, tenzij wij spoedig optre den, de situatie onredbaar zou wor den". Egypte verkeert, ineen bijzonder moeilijke economische positie en zijn toekomstige rol zal gedeeltelijk af hangen van iemands bereidheid Egyp te te helpen, uitgaande van de ver onderstelling, dat Egypte zich in de internationale politiek zodanig zal gedragen, dat deze hulp gerechtvaar digd is. Dulles zei hiermee niet te willen zeggen, dat de Ver. Staten op het ogenblik reeds van plan zijn Egypte economische hulp te geven, maar „het gedrag van Egypte is niet helemaal zo slecht als het schijnt te worden geschilderd". TRUMAN ACHTER EISENHOWER. Oud-president Truman heeft zon dag verklaard, dat de Ver. Staten enige verantwoordelijkheid op zich moeten nemen voor de „in paniek ge nomen stappen van de Britten, Fran sen en Israëliërs in Egypte". Hij zei tegen verslaggevers, dat be sluiteloosheid en gebrek aan een duidelijk omlijnde buitenlandse poli tiek vain de Ver. Staten, gevoegd bij de jongste tragische gebeurtenissen in het Midden-Oosten, bijna een der de wereldoorlog veroorzaakt hebben. Het Congres heeft volgens hem nu geen andere keus dan met president Eisenhowers plan voor het Midden- Oosten in zee te gaan. Truman stelde verder de volgende stappen voor: 1. Een verbod van het vervoer van wapens en munitie door Rusland naar het Midden-Oosten. 2. Uitbreiding en versterking van het internationale politieleger van de Ver. Naties in die mate als nodig blijkt om de orde te bewaren tot het Suez-geschil volledig is opgelost en Israël en Egypte een vredesverdrag hebben gesloten. 3. Wij moeten ons in ons belang en in het belang van de wereldvrede nooit weer laten scheiden van onze bondgenoten. Lichte vorst Een depressie, die zaterdag boven Denemarken lag ,is gisteren over Duitsland en Italië getrokken. Tegelij kertijd ontwikkelde zich boven Scan dinavië een krachtig gebied van ho ge luchtdruk. Hierdoor ontstond bo ven een groot deel van West- en Midden-Europa een krachtige noord oostelijke luchtstroming, die gister avond ook tot ons land doordrong. De gure noordoostelijke wind zal in de komende 24 uur geleidelijk koudere lucht aanvoeren. Morgen zal de wind afnemen en kunnen ook opklaringen voorkomen. In de komende nacht zal lichte hier en daar wellicht matige vorst optre den. Boven de Noordelijke IJszee is een actieve depressie aangekomen, die in Noord-Scandinavië weer lucht drukdalingen veroorzaakt. Het Scan dinavische hogedrukgebied zal zich hierdoor langzaam naar het zuiden verplaatsen en is derhalve niet sta biel! Benoemingen Bisdom Rotterdam Tot kapelaan te Zwij ndrecht heeft Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam benoemd de weleerw. heer W. H. de Munck, die kapelaan was te Leimuiden. Benoemingen Bisdom Haarlem De Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Haarlem (H. Joseph), de weleerw. heer H. van 't Hart; tot kapelaan te Boven- karspel de weleerw. heer P. G. B. Ruiter; tot kapelaan te Hoofddorp de weleerw. heer S. Besseling. AUDlëNTIE BISSCHOP RDAM- Op 16 januari zal de bisschop van Rotterdam, mgr M. A. Jansen, geen audiëntie verlenen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). OPKLARINGEN. Opklaringen en overwegend droog weer. Krachtige tot matige wind tussen noordoost en oost. Over het algemeen lichte vorst. 15 Jan. zon op 8.44; onder 17.00; maan op 16.33; onder 7.38. Hoogwaterstanden 15 Jan. v.m. 2.20; n.m. 2.40. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM zwaar bew. 6 C. OSLO onbewolkt —12 KOPENHAGEN geheel bew. —2 ABERDEEN onbewolkt —2 DUBLIN half bew. 2 LONDEN •geheel bew. 2 AMSTERDAM sneeuw 1 BRUSSEL geheel bew. 2 PARIJS geheel bew. 3 BORDEAUX onbewolkt 2 GRENOBLE geheel bew. —1 NICE licht bew. 1 BERLIJN gehei» bew. —2 FRANKFURT zwaar bew. 2 MüNCHEN sneeuw —4 ZURICH geheel bew. —2 GENèVE geheel bew. —1 LOCARNO onbewolkt —5 WENEN nevel —1 INNSBRUCK sneeuw —5 ROME regen 6 Korreltje Ieder zondigt voor zichzelf. (Petronius).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1