Maar er is geen reden tot het blazen van alarm Rechters gingen met verdachte autorijden DB SPOKENJAGERS Nederlands bedrijfsleven heeft nog voldoende werkgelegenheid Ook dit jaar is invoer van vlees nodig DONDERDAG 10 JANUARI 1057 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 „Nederland is te optimistisch geweest" Dr Drees antwoordde de Eerste Kamer De minister-president, dr. Drees, verklaarde gistermorgen in de Eerste Kamer bij de beantwoor ding van de algemene beschou wingen over de rijksbegroting, dat de moeilijkheden, die wij thans in Nederland ondervinden, niet te vergelijken zijn met die uit de eer ste jaren na de oorlog, toen er schaarste en daarna werkloosheid was. Thans is er een grote toene ming van de produktie, de werk gelegenheid en de consumptie te constateren. Het enige wat de moeilijkheden heeft veroorzaakt is, dat wij te op timistisch zijn geweest en samen te ver zijn gegaan in onze bestedin gen. In een land, dat zijn zaken goed wil regelen, moet inflatie worden voorkomen. De maatregelen, die de regering met betrekking tot de be stedingsbeperking zal nemen, zul len ongetwijfeld groot begrip ont moeten bij het Nederlandse volk. De minister-president was er van overtuigd, dat Nederland zijn weg vooruit zeer spoedig weer zal kun nen voortzetten. Er is geen enkele reden tot het blazen van alarm. Dr. Drees wees er op, dat wanneer volledig aan de wensen van de land bouw zou worden voldaan, de toe stand moeilijker zou worden. Hij gaf de heer Molenaar (WD) toe, dat de regering steun zoekt voor haar beleid bij het georganiseerde bedrijfsleven. Ondernemers en ar beiders zullen de gevolgen moeten dragen voor de vervulling van de eisen van de landbouw. Daarom wer J ook het advies gevraagd van de Stichting van de Arbeid, in welk col lege ook de ondernemers en werk nemers uit de landbouw zitting heb ben. Landbouwschap. De heer Louwes (WD), die gister morgen het word voerde voordat de minister-president zijn rede uitsprak, vond het onjuist, dat de regering geen advies had gevraagd aan het Landbouwschap. Dr. Drees antwoord de, dat de wensen van de landbouw bekend zijn en dat de minister van Landbouw steeds intensief overleg pleegt met het Landbouwschap. De minister-president vond het heel gemakkelijk, om zoals de heer Molenaar had gedaan, alle gerecht vaardigde wensen van de land bouw, de onderwijzers en de huis eigenaren op te sommen en daar van te zeggen, dat daaraan moet worden voldaan, maar daarbij wordt dan vergeten, dat hiermee honderden miljoenen guldens ge moeid zijn, die men onmogelijk met efficiëncy en bezuiniging op het overheidsapparaat kan vin den, aldus de heer Drees. Zou men deze eisen inwilligen, dan moeten óf de prijzen omhoog, óf de belas tingen. Men dient zicht bij dit al les wel af te vragen wat de gevol gen voor de andere bevolkings groepen en voor de algemene situa tie zijn. Kabinetsformatie. Sprekende over de lange duur van de formatie van het kabinet, herhaal de de minister-president zijn stand punt, dat het wenselijk is, dat de for mateur overwegend spreekt met de fractievoorzitters, zonder dat deze ruggespraak houden met hun Kamer fracties en dat dit overleg wordt be perkt tot de controversiële hoofd punten. Het eigenlijke regeringspro gram van de formateur zou moeten worden besproken met de aan te zoe ken kandidaat-ministers. Aan hen, die meenden dat ons staatkundig bestel afglijdt naar dat van gemeenteraden en Gedepteer- de Staten, hield dr. Drees voor, dat men hierbij niet moet overdrij ven. Inderdaad is er het streven om de evenredige vertegenwoordiging ook in het kabinet door te zetten, maar er is toch nog een hemels breed verschil tussen de gang van zaken in de staat met die van de gemeenteraden en de provinciale staten. De gemeenteraden en provinciale de regeringen van de Ned. Antillen en Suriname overleg gaande. Dr. Drees leverde ernstige kritiek op het betoog van mr. In 't Veld, de socialistische fractieleider, die het Engels-Franse optreden in Egypte had veroordeeld en het ingrijpen van de UNO bijzonder had geprezen. Daarbij heeft de heer In 't Veld te veel uit het oog verloren, de toe stand waarin Israël verkeerde. Dit land werd van alle kanten dor Egypte ti de andere Arabische landen be stookt en ten slotte tot het noodweer exces van de aanval op Egypte ge dwongen. Het is een principiële fout, aldus dr. Drees, wanneer de Ver. Naties pas optreden, wanneer er een gewa pend conflict uitbreekt en verder de zaken maar laten lopen. Amerika had zich ook minder door de vrees moeten laten beheersen, dat het moeilijkhe den met de andere Aziatisch-Afri- kaanse landen zou kunnen krijgen. Ook van jonge Aziatische en Afri kaanse landen mag men eisen, dat zij zich gedragen naar het internationale recht en dat zij gesloten overeen komsten nakomen. S unfed. De minister-president was van oor deel, dat Nederland sterker dan an dere landen beseft, dat de minder- ontwikkelde gebieden moeten worden gesteund, zowel technisch, financieel als economisch. liet Sunfed-initiatief in de Ver .Naties, dat een speciaal fonds voor hulp aan deze 'anden be oogt, werd krachtig door Nederland gesteund en ook op bilateriaal niveau doet Nederland wat het kan. De Ned. organisatie voor internatio nale bijstand, waarin alle grote maat schappelijke organisaties in Neder land zitting hebben, zal dit jaar een oproep richten tot het Nederlandse volk ten einde als particuliere organi satie de technische hulpverlening aan te vatten. Nieuw-Guinea. Ten aanzien van i*ieuw-Guinea blijft het regeringsstandpunt ongewij zigd. Er is geen andere oplossing, die voor de bevolking van Nieuw-Guinea goed en voor Nederland aanvaard baar is dan dat Nieuw-Guinea onder Nederlandse soevereiniteit blijft. Er is geen enkele verbetering te verwachten voor de bevolking van Nieuw-Guinea, wanneer zij van de Nederlandse koloniale band geplaatst wordt onder die van Java. Dr. Drees waarschuwde tegen de behoefte van verschillende instanties om zich op het vraagstuk Nieuw-Guinea te be zinnen zonder dat men een concre,3 oplossing aangeeft. Dat belemmert de ontplooiing van Nieuw-Guinea en de vestiging van het bedrijfsleven, want er ontstaat aarzeling over de houding van Ne derland. Dr. Drees verklaarde, dat hem het optimisme, waarmee de laatste tijd hier en daar gesproken wordt over de totstandkoming van de gemeen schappelijke Westeuropese markt en de Euratom, verwondert. Deze zaken liggen nog helemaal open. Er is over belangrijke vraagstukken absoluut nog geen overeenstemming bereikt* b.v. over het landbouwvraagstuk en over de Franse eis, dat de zes landen zich verbinden jaarlijks een zeer groot bedrag te investeren in Frans-Noord-Afrikaanse gebieden. Er is geen sprake van, dat in enkele weken hierover overeenstemming wordt bereikt. Dr. Drees wilde wel zeggen, dat niet kan worden verlangd, dat Nederland belangrijke bedragen gaat steken in Franse en Belgische Bij Bheumatische Fijn veroorzaakt door onzuiver bloed brengt Kruschen uitkomst. Dat komt door de bloedzuiverende kracht van Kruschen. De zes mine rale zouten waaruit 't is samenge steld, hebben zo'n aansporende wer king op de bloedzuiverende organen, dat 't bloed van stonde af aan sneller gaat stromen. Onzuiverheden daarin kunnen zich niet meer vastzetten in de gewrichten en zo veroorzaken die ook niet de pijnen meer, die U nu dag en nacht kwellen. (Advertentie Inflatie moet voorkomen worden, maar: Voorzichtig optimisme „Indien de tekenen niet bedriegen zal in het komende jaar de werkgele genheid op een hoog peil kunnen blijven", zei ir. J. W. R. Thomson, vice-voorzitter van het Centraal So ciaal Werkgevers Verbond, vanmid dag in een radio-rede in de rubriek „Uit het bedrijfsleven", getiteld: „Waar 't om gaat". Hoewel ir. Thomson, die voorzitter is van de metaalbond, toegaf zich te moeten beperken tot enkele symp tomen in de metaaL-industrie, omdat hij niet 'beschikte over gegevens van het gehele Nederlandse bedrijfsleven, zag hij toch ook een gunstige toe komst voor vele Nederlandse bedrij ven, die niet gerangschikt worden onder de metaalindustrie. Want, be toogde hij, het is een feit, dat nog nimmer de orderportefeuilles van de scheepswerven en van vele machine fabrieken voor zo lange tijd volge boekt waren, als nu het geval is. Van deze tak van industrie zullen weer vele andere Nederlandse bedrijven opdrachten ontvangen, en voorts is de scheepsbouw een exportind-ustrie, die de betalingsbalans gunstig beïn vloed. Spanningen. Hij meende anderszijds, dat het grote tekort aan arbeidskrachten, dat zich nog steeds overal manifesteert, een meer algemene aanduiding is, dat voorlopig het Nederlandse be drijfsleven van voldoende werk is voorzien. BEDRIJFSPENSIOENFONDS BAKSTEENINDUSTRIE. Ook de baksteenindustrie zal een aanvullende pensioenregeling voor haar arbeiders krijgen. Reeds enkele maanden geleden hebben de organi saties van werkgevers en werkne mers in deze bedrijfstak overeenstem ming bereikt over een pensioenrege ling, die voorziet in uitkeringen, zo wel voor toekomstige diensttijd als uit hoofde van verstreken dienstja ren. Deze uitkeringen zijn bedoeld als een aanvulling op het bodem- Men moet echter voorzichtig zijn voor de funeste invloed op de Ne derlandse welvaart van een loon- prijs-inflatie, die als gevolg van de spanningen op de arbeidsmarkt ge makkelijk, zelfs bij een voortdu ren van de hoog-conj unetirur in de rest van de wereld, zou kunnen op treden, aldus ir. Thomson. Een min of meer kunstmatige rem op de loon- en prijsontwikkeling kan dan ook, ook al is men voorstander van een vrije markteconomie, niet worden gemist, zolang een voldoende nauwkeurige automatische regulatie n i e t tot de economische verworven heden behoort. Vragen over bietenprijs Suikerproduktie zou gevaar lopen Het Tweede-Kamerlid de heer Mer- tens, heeft minister Mansholt ge vraagd zo spoedig mogelijk de sui- kerbietenprijs voor de oogst 1957 vast te stellen of zodanige toezeggin gen te doen, dat de telers zich met goed vertrouwen kunnen instellen op een in het nationaal belang verant woord suikerbietenareaal. yolgens het Kamerlid zijn vele landbouwers zeer teleurgesteld over de financiële resultaten van de sui kerbietenteelt. Tenzij een hogere prijs wordt vastgesteld zal, aldus de heer Mertens, het areaal suikerbieten dit jaar belangrijk inkrimpen, waar door bijna zeker de binnenlandse suikerproduktie bij lange na niet in de behoefte van de binnenlandse con sumptie zal kunnen voorzien. 21/2 MILJARD EIEREN IN 1956 DE GRENS OVER. Nederland heeft in 1'956, volgens een opgave van het produktschap voor pluimvee en eieren, in totaal 2^435.000.000 eieren uitgevoerd, ter waarde van f 353 miljoen. Het be drag, dat met de uitvoer van de ove rige produkten uit de pluimveesector is gemoeid, wordt geraamd op 117 miljoen gulden. Kaiser-Frazer (R'dam) ontslaat 68 man De directie van de Nederlandse Kaizer-Frazerfabrieken N.V. te Rot terdam heeft zich genoodzaakt gezien aan 68 van de 520 werknemers op korte termijn ontslag aan te zeggen. Het ontslag is noodzakelijk, aldus de directie, door de benzineschaarste die is ontstaan tengevolge van de cri sis in het Midden-Oosten en door an dere psychologische factoren, waar door de binnenlandse verkopen en de export van de in haar bedrijf ge assembleerde voertuigen enigermate zyn teruggelopen. Er is contact opgenomen met an dere bedrijven, zodat volgens de di rectie zeker mag worden verwacht, dat de ontslagenen zeer spoedig een andere werkkring zullen hebben ge- vonden. Produktschap Vee en Vlees Onze varkenshouderij is van grote betekenis in handelspolitiek opzicht, in de eerste 10 maanden van 1956 be droeg de totale vleesexport naar dol- Iargebieden ca. 560 miljoen. Hier van werd 370 miljoen tot de agra rische export gerekend, waarvan ca. 95 miljoen door de uitvoer van vleeswaren werd opgebracht. Deze vleeswarenexport beliep dus ruim 25% van de agrarische uitvoer en bijna 17% van de gehele Nederlandse export tegen dollarbetaling. Dit zei de heer J. de Veer, voorzit ter van het Produktschap voor Vee en Vlees ter gelegenheid van de gis teren gehouden eerste openbare be stuursvergadering in 1957. In deze nieuwjaarsrede heeft de heer De Veer uitvoerig de marktsituatie in 1956 geschetst. De resultaten van de varkenshouderij waren wat gunsti ger. De kostprijs was in doorsnee niet hoger, de prijzen waren beter. Uitbreiding export De Iheer de Veer achtte 0(p de duur uitbreiding van de export o.a. van bacon en hammen mogelijk, maar dit moet geleidelijk geschieden. Zolang dit niet het geval is, is enige matiging in de produktie in het belang van een lonend en regelmatig prijsbeleid gewenst. Een gelijkmatige spreiding van de produktie over het gehele jaar is dringend noodzakelijk, vooral omdat Twee maanden geëist wegens meineed staten "kunnen besluiten nemen on- j pensioen, dat thans van staatwege verschillig de vraag, of b. en w. en wordt verstrekt ingevolge de Alge- ged staten daarmee akkoord gaan I mene Ouderdomswet. Bij de minister en dan worden deze besluiten uitge- van Sociale Zaken en Volksgezond heid is nu verplichtstelling voor de voerd. Bij de staat is dit heel anders. .Je regering kan voorstellen van de Ka mers der Staten-Generaal onaan- vaardbaard verklaren en doet dit dan ook, naar het oordeel van velen zelfs te veel. Het dualistisch karakter van ons staatsbestel blijft dus toch nog bestaan. Overzeese Rijksdelen. Minister Drees voelde niet voor een apart P.B.O.-ministerie, omdat een minister daarbij geen volle dag taak zou hebben. De argumenten voor handhaving van het departe ment van Overzeese Rijksdelen zijn de laatste tijd weer sterker gewor den, omdat de combinatie minister van Oorlog en Marine en minister van Overzeese Rijksdelen ad interim niet houdbaar blijkt en Overzeese Rijksdelen niet thuis hoort bij Bin nenlandse Zaken. Op het ogenblik gehele bedrijfstak aangevraagd. Hier mee is weer een belangrijke stap vooruit gedaan op het gebied van de sociale verzorging van de ca. 13.000 steenfabrieksarbeiders, die ons land telt. ECHTPAAR BOUMAN Op UITNODIGING NAAR AMERIKA. Woensdagavond kwart over negen zijn de heer en mevrouw Bouman van Schiphol naar New York ver trokken, waar mevrouw Bouman op uitnodiging van een groep New York- se advocaten een voordracht zal hou den over de processen te Djakarta. Tijdens dit verblijf in de Verenigde Staten zal zij tevens voor een aantal vrouwenclubs en andere verenigin gen in het midden-westen en aan de westkust lezingen houden over haar ervaringen in deze processen. In San Francisco zal zij o.a. spreken voor de Op een late septemberavond reed het vorig jaar een 25-jarige Amster damse mej. met baar vriend in diens auto door de Roelofstraat te Den Haag. De bestuurder was beschonken en reed plotseling het trottoir op. Een agent van politie verklaarde in de zaak tegen de automobilist, dat hij had gezien hoe de bijrijdster naar het stuur had gegrepen. De juffrouw ontkende toen en ook getuigde zij, dat zij er niets van had gemerkt, dat de auto het trottoir was opgereden. Op grónd van haar ver klaring stelde de Officier van Justitie een vervolging wegens meineed te gen haar in. Dinsdagavond hield de Haagse rechtbank in de duistere Roelofstraat daar ter stede zitting. De rechters, de griffier, de Officier van Justitie, de deurwaarder, een verdachte, twee ge tuigen. politiemannen en vele belang stellenden waren hier bij aanwezig. De auto met de "vriend en de juf frouw reed, precies als indertijd, het trottoir op. Achter de wagen fietste de agent, wiens getuigenis door de Amsterdamse werd ontkend. Het ex. ?riment werd verschillende malen herhaald als gold het een film opname. Ook de leden van de recht bank namen in de auto plaats. Later op de avond werd de zitting voortge zet in het gebouw van de rechtbank. De Officier-van Justitie kwam hier bij tot de conclusie, dat de agent op de bewuste avond moet hebben kun- n zien, wat zich in de auto afspeel de. Hij achtte meineed bewezen en eiste twee maanden gevangenisstraf. De verdediger was van mening, dat het ten laste gelegde niet vast stond omdat bij het experiment het licht in de auto had gebrand en de achterruit schoon geweest was. Meineed achtte hij derhalve niet bewezen. Uitspraak óp 22 januari a.s. Nog 600 Hongaarse mijn werkers naar ons land Dr. Drees heeft gistermiddag bij de in de Eerste Kamer gehouden re plieken meegedeeld dat de regering zal voldoen aan een verzoek van de Limburgse mijnen om nog 600 Hon gaarse mijnwerkers in ons land toe te laten. Deze 600 komen dan boven het aantal van 3000 Hongaarse vluchte lingen, dat door de regering als maxi mum was gesteld. Het verzoek kwam van de mijnen, nadat de regering het getal van 3000 had vastgesteld. De mijnen constateerden dat er nog vele Hongaarse mijnwerkers in Oostenrijk vertoefden. De mijnen hadden reeds de toestemming ont vangen om 1000 buitenlandse mijn werkers aan te trekken. Waarom dan deze Hongaarse mijnwerkers niet toegelaten! De regering kon de re delijkheid van het verzoek niet ont kennen en heeft daarna toestemming verleend. Doorreis naar Canada 2000 Hongaren blijven kort in ons land maar De tweeduizend Hongaren, die tij delijk in ons land zullen worden toe gelaten op doorreis naar Canada, zullen in vier transporten in Neder land aankomen: op 14 en 21 januari en op 4 en 18 februari. In verband met de weersomstandigheden acht de Canadese regering het niet gewenst dat de Hongaren eerder dan in het voorjaar in. Canada aankomen. De drie eerste groepen zullen vijf a zes dagen in het militaire kamp te Budel verblijven en daarna elders worden ondergebracht. Van de laatste groep zullen 200 a 390 personen in Budel blijven tot hun vertrek naar Canada. De Ned. Emigratie Centrale regelt de overtocht, die met Ned. emigratieschepen wordt gemaakt. De eerste groep van 300 scheept zich in op 11 maart, de tweede (400) op 4 april, de derde (490) op 14 mei, de vierde (6 a 700) 20 mei, de laatste op 7 juni. Tijdens het verblijf der vluchtelingen in ons land zorgt Ne derland voor voeding en onderdak. De overige kosten komen voor re kening van Canada. Dr. Miller van het Canadese Rode Kruis zal deze week in ons land aankomen. de varkenshouderij voor een belang rijk deel van de uitvoer afhankelijk is. De prijzen van de slachtrunderen waren in 1056 aanmerkelijk hoger dan in 1955. Na de oorzaken daarvan te hebben weergegeven zei de heer De Veer, dat in het laatste kwartaal van 1956 een stabiele rundvleesmarkt ontstond met gunstige prijzen. De totale invoer van slachtvee was in 1956 zevenmaal zo groot als in 1955, nl. een kleine 60.000 stuks. Het moet de slagers tot tevredenheid hebben gestemd, dat vanwege het ministerie van Economische Zaken werd be kendgemaakt, dat de in deze mid- denstandsbranche ingecalculeerde winstmarge geen aanleiding tot op merkingen geeft. De uitvoer van vers rundvee en kalfsvlees steeg met 50'%. Laatstbe doelde export vormt een rendabele verwerkingsmogelijkheid van een ge deelte van onze melkproduktie. Kwaliteitsverbetering. De kwaliteitsverbetering van de varkensstaipel moet voortgang blij ven vinden, willen we onze voor sprong blijven behouden. T.a.v. het rundvlees verwacht de heer De Veer dit jaar een stijging van de produk tie, al zal deze geen spectaculaire vorm kunnen aannemen. Ook dit jaar zal ons land dan ook in grotere mate dan voorheen op aanvullende import blijven aangewezen. Dit zal zijn in de vorm van bevroren vlees ten behoeve van de export van vlees waren en levend slachtvee. Gezien de prijsstabilisatiepolitiek zal getracht moeten worden (het juiste midden te houden tussen enerzijds redelijke prijzen voor de verbruikers en ander zijds een rendabele produktie voor de boer. De heer De Veer memoreerde ten slotte het feit, dat het produktschap thans een jaar werkzaam is geweest. Vergeleken bij het vroegere bedrijf schap zijn de werknemers thans veel ruimer en in beginsel paritair verte genwoordigd. Het bestuur heeft ech ter aan beweeglijkheid, noch aan kracht, noch aan eensgezindheid inge boet. Waardevolle bijdragen werden niet minder door de vertegenwoordi gers van de werknemers dan door die van de werkgevers aan de beraad slagingen geleverd. VRAGEN OVER AFSPRAKEN BIJ TOELATINGSEXAMEN MIDDELBARE SCHOLEN. Het Tweede-Kamerlid de heer Wr. J. G. Peters, heeft minister Cals ge vraagd of het hem bekend is dat bij een toelatingsexamen aan een bijzon, dere HJB.S. te Venlo vele kandidaten, ondanks een voldoend examen, zijn afgewezen op grond van een korte karaktertest, die aangevuld werd met inlichtingen van de onderwijzer van de laagste klas der lagere school. Eén van de zi afgewezen kandidaten werd op grond van een lang en vol ledig psychologisch onderzoek ge schikt geacht voor de H.B.S.-oplei- ding. Geen enkele van de afgewezen kandidaten is op de Rijks-H.B.S. in Venlo toegelaten omdat er een af spraak (ook tussen vele andere scho len) bestaat dat door een school af gewezen kandidaten ook niet op een andere zullen worden toegelaten. Het kamerlid vraagt of de minis ter een dergelijke afspraak niet in strijd acht met het belang der leerlingen en of hij wil bevorderen dat althans de rijksscholen aan deze afspraken geen medewerking ver lenen. PRODUCTSCHAP ZUIVEL WEL. DRA EEN VOLLEDIG BESTUUR? De voorzitter van de Ned. Kath. Landarbeidersbond, de heer C. J. v. d. Ploeg, heeft in Deventer verklaard, dat een oplossing van de moeilijk heden met het produktschap Zuivel in het verschiet ligt en dat het pro duktschap binnen afzienbare tijd over een volledig bestuur zal beschikken. is hierover in de ministerraad en met Common Wealth Club. De „Roek-film" nu toch in Apeldoorn „Rage ia geluwd" De film „Rock around the clock" zal nu toch in Apeldoorn worden ver toond. De burgemeester van Apel doorn, heeft destijds de vertoning verboden, omdat er ernstige relletjes werden verwacht. De relletjes bleven toen toch niet uit, omdat de jeugd het met deze beslissing van de bur gemeester niet eens was; de politie moest toen enkele dagen achtereen hard optreden om de „betogende" jeugd uiteen te drijven. De burgemeester van Apeldoorn is O an mening, dat de rock-and-roll-rage thans wel enigszins is geluwd, zodat vertoning van de film nu geen be zwaar meer kan hebben.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8