Gary Davis vertrok gisteravond onverwacht vlug naar Amerika Wet yektaatid, geen kanütgin ffienzinenaad maakt mndititytyk DONDERDAG 10 JANUARI 1057 Dfi LEIDSE COURANT PAGINA 6 Eerder dan werd verwacht heeft gistermiddag het State Departement be kend gemaakt, dat de immigration officer in Amerika bereid is Garry Davis, wereldburger no. 1, toe te laten, en gisteravond is hij onder dwang der Nederlandse autoriteiten in het vliegtuig gestapt. Voor hij aan boord ging, stond hij, onder toeziend oog van politie-functionarissen en leden van de koninklijke marechaussee, een groot aantal journalisten te woord, aan wie hij vertelde, dat hij onvrijwillig naar de Verenigde Staten vertrok. Om dit te demonstreren verscheurde hij glimlachend zijn passagebiljetten. Niet vrijwillig (Hem wa.s verteld, dat de Neder landse regering van haar ambassa deur in Washington de verzekering had gekregen, dat Davis in Amerika zal worden toegelaten; een schrifte lijke garantie kon echter niet worden gegeven. Davis zelf zei, zich niet te kunnen voorstellen dat de Ameri kaanse regering hem zonder nationaal paspoort zal accepteren. „Als men dat doet" er klonk iets van triomf in zijn stem „dan wordt een prece dent geschapen, waarover ik mij al leen maar kan verheugen." „Ik heb nu al jaren lang niet an ders gedaan dan betogen dat ieder mens er recht op heeft om op grond van de verklaring van de rechten van de mens, in welk land dan ook bin nengelaten te worden. In deze verkla ring is geen sprake van nationale paspoorten, visa e.d." Protest. Davis zei het te betreuren, dat hij in Nederland niet door een onafhan kelijk oordelende rechter was ge hoord: „Ik ben hier niet behandeld als een rechtspersoon. Ziet ziet er nu naar uit, dat ik eenvoudigweg van de Nederlandse cel naar een arrestan tenver blijf in het „federal detention house" verhuis". Bij het vertrek van Davis, die nog op de trap naar het vliegtuig de daar verzamelde journalisten toesprak naar aanleiding van een uitlating van president Eisenhower „wereldvre- Doodgewaande missio naris terug naar missie Hulp van bedrijfsleven Voordat pater Misael Kammerer uit Dordrecht, de Nederlandse Fran- siscaan, die enkele jaren geleden bij de Wisselmeren op Nieuw Guinea verdween, als vermoord werd opge geven en kort daarop in goede ge zondheid weer op zijn missiepost ar riveerde, gistermiddag aan boord van de boot ging, die hem naar Nieuw Guinea zal terugbrengen, heeft hij enkele behartenswaardige dingen ge zegd over de missie-zin in Nederland. Pater Kammerer zei getroffen te zijn door het hartelijk medeleven, dat hij hier in Nederland ondervon den heeft. Toch achtte hij de hulp verlening voor de missie nog niet doeltreffend genoeg. Hij haalde als voorbeeld aan, dat de gehele Ameri kaanse zending op Nieuw Guinea door twee Amerikaanse industrieën gefinancieerd wordt. Iets dergelijks, zo meende pater Kammerer, moet ook in Nederland gebeuren: „Wat dit be treft is de emoncipatie van Katholiek Nederland nog niet voltooid." Pater Kammerer vertrok heden morgen te negen uur met „Utrecht" van de Rotterdamse Lloyd naar Nieuw Guinea. de kan slechts tot stand komen door wereldrecht" waren aanwezig de chef van de Amsterdamse vreemde lingenpolitie, mr L. van Haaren en zijn beide raadslieden, mr R. J. C. Cornegoor en mr N. J. P. Giltay Veth. Rheumatiek I Wrijf uw pijn weg met Kloos- terbalsem, die diep in de huid dringt en de pijn verjaagt. Kloosterbalsem "geen goud zo goed" J A'damse jongen door steekvlam getroffen Verteerde kabel lag totaal onbeschermd Gistermiddag vijf voor twee liep 13-jarige Freddy Hees uit Amst« dam over een in aanbouw zijnde bri over de Oude Zijds Voorburgwal, to< uii een daar liggende elektriciteits kabel een grote steekvlam schoot, die de jongen over het gehele lichaam ernstig verwondde. Freddy wist op eigen kracht de af zetting van het bouwterrein, waar hij overheen geklommen was, weer te passeren en werd in een langs-komen- ae auto onmiddellijk naar het zieken huis gebracht. Zijn toestand is ern stig, doch niet levensgevaarlijk. De kabel, waarin de kortsluiting ontstond, ligt al geruime tijd bloot gesteld aan weer en wind, nadat hij opgegraven is. tijdens de werkzaam heden. Het bleek, dat de isolatie to taal verteerd is, hetgeen te begrijpen is, daar de kabel al 40 jaren onder de grond gelegen heeft. Door de kortsluiting kwam een ge deelte van het stadscentrum geruimë tijd zonder stroom. kru Gevaarlijke situatie bij lispunt Haagsche Schouw Eerste bezoek van nieuwe burgemeester De nieuw benoemde burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolf schoten, bracht woensdagmiddag een officieus bezoek aan het nieuwe stad huis, alwaar hij door weth. C. H. P. W. v. d. Oever werd ontvangen. De bur gemeester stak over het een en ander zijn licht op, waarbij hij wordt ge assisteerd door de weth. v. d. Oever (rechts). OP TEXEL ZIJNDE SCHAPEN ZIEK Op het eiland Texel wordt aanzien lijke schade geleden tengevolge van aldaar heersende schapen ziekten. Autoriteiten en bedrijfsleven beslo ten enige enige tijd geleden, 'dat aan het probleem van de schapenziekten op Texel nadere aandacht te beste den, daar hier op een klein gebied veel onderzoekingsmateriaal is te ver krijgen, zodat bij eventuele gunstige resultaten ook de schapenhouderij in andere delen des lands gebaat zal kunnen zijn. Voor dit doel heeft het produkt- schap voor vee en vlees thans tot en met 1959 een jaarlijkse subsidie van 5.000 beschikbaar gesteld. Het ligt in de bedoeling op het eiland Texel een dierenarts te stationeren. Vindt U ook niet, dat de charmante May Looise Flodin uit Gothenburg ie Zweden gewoon geschapen is om de flonkerende kroontjes van „Miss zus en zo" te dragen? De jury's bij verschillende schoonheidswedstrijden in Amerika dachten er net zo over; vandaar ook dat zij eerst uitgeroepen werd tot „Miss World" (met kroontje) en korte tijd daarna tot de „Internationale iunstkoningin", bij welke functie ook al weer een kroontje paste, Haarlemse raad vóór nieuw gebouw De gemeenteraad van Haarlèm heeft gistermiddag met de stemmer!' van de drie leden der WD-fractie tegen be sloten zich in beginsel uit te spre ken voor het verlenen van medewer king aan de stichting van een nieuw gebouw voor de Kon. Algemene Ver eniging voor BIoemboll enoultuur in het Frederikspark. Het Krelagehuis aan de Leidsevaart, het gebouw van de vereniging, ver keert in slechte toestand. Binnenkort zal de Algemene Vergadering van Bloembollencuiltujur zich over die plannen beraden. Het plan zal onge veer tien miljoen gulden kosten. Voorts besloot de gemeenteraad de tijdige betaling van een achtste ge deelte van de rente en aflossing te garanderen, van een door de Ver eniging van Exploitanten van Gasbe drijven te 's Gravenhage te sluiten veertigjarige geldlening van 2 miljoen gulden, voor het stichten van een kantoorgebouw in Rijswijk. Verwacht wordt dat aan deze garandering ook zullen deelnemen de gemeenten Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Eindhoven, Arnhem en Lei- In Den Haag is een commissie ge ïnstalleerd, die een cursus over werk organisatie en arbeidsanalyse in het bouwbedrijf zal voorbereiden. De commissie bestaat uit vertegenwoor digers van het ministerie van O., K. en W., directeuren van enige grote ondernemingen en werkgevers- en werknemersvertegenwoordigers uit het bouwbedrijf. Naar men verwacht zal ook een vertegenwoordiger van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid in de commissie worden aangewezen. Een cursus, waarover deze commis sie zal adviseren, wordt noodzakelijk geacht, omdat de snel voortschrij dende ontwikkeling in het bouwbe drijf de behoefte doet gevoelen aan deskundigen op het gebied van werkorganisatie en arbeidsanalyse. Het produktiviteitscentrum voor het bouwbedrijf heeft zich bereid ver klaard financiële medewerking aan deze cursus te geven. De adviescom missie werd geinstalleerd door de voorzitter van het Produktiviteitscen trum, ir. J. J. G. van Hoek. VERPLAATSBARE MECCANO VOOR TENTOONSTELLINGEN. De stichting Nederlandse Export Combinatie heeft gistermorgen te Utrecht een verplaatsbare expositie installatie gepresenteerd, waarmee men op buitenlandse jaarbeurzen zal uitkomen. Het is een soort meccano, die in elke willekeurige ruimte opgesteld kan worden en waarop op overzichte lijke wijze een indruk van de export- produkten wordt gegeven. De expositie-installatie biedt plaats voor een tentoonstelling van de pro- dukten van 90 deelnemers en zal voor het eerst worden opgebouwd tijdens een grote voorjaarsshow in Johannes burg. Daarna gaat de installatie naar Edinburgh en Bru.ssel. Öp het kruispunt bij de Schouiw .in de rijksweg Den Haag WaasenaarAmsterdam wordt het verkeer incidenteel door de politie geregeld, zodra de verkeerssituatie dit noodzakelijk maakt. De politie is echter van mening, dat het ingrijpen gedurende het donkere jaargetijde stefck zal moeten worden beperkt, omdat het onder meer wegens de slechte verlichting van dit kruispunt niet verantwoord is een politieamb tenaar aan de grote gevaren, die op dit punt dreigen, bloot te stellen. Aangezien tijdens de spitsuren een normale verkeersafwikkeling op dit punt, waar de rijksweg door de weg naar Valkenburg (Z.H.) en Leiden wondt gekruist, niet mogelijk is zon der verkeersregeling, heeft de AN WB-minister van verkeer en water staat om een betere verlichting van het kruispunt verzocht. Ook het zo spoedig mogelijk verlichten van het bochtige traject Maaldrift—Oegstgeest in deze rijksweg is naar de mening van de ANWB dringend gewenst, om dat het nog jaren zal duren, voordat dit gevaarlijke weggedeelte door de nieuw geprojecteerde weg ten wes ten van de bestaande rijksweg zal worden vervangen. Meer vreemdelingen dan het vorig jaar 6 Pet meer overnachtingen Blijkens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in het 3e kwartaal van 1956 1.090.000 overnachtingen van buitenlanders ge registreerd in de Nedferlandse hotels. Vergelijkt men dit aantal met het overeenkomstige aantal in het 3e kwartaal 1955 dan blijkt het aantal overnachtingen met 58.000 te zijn toe genomen of wel met rond 6 pet. Deze stijging is gerin er dan die, welke in het le halfjaar 1956 optrad nl. 11 pet. De hierboven geconstateerde stij ging van het 3e kwartaal 1956 t.o.v. het 3e kwartaal 1955 deed zich voor al voor bij de bezoekers uit Duitsland (10 pet), uit Engeland en Schotland (12 pet.), uit Zwitserland (11 pet.) en uit Frankrijk (5 pet). Voor de bezoe kers uit België en Luxemburg viel een daling van het aantal overnach tingen te constateren en wel met 4 pet, terwijl ook het aantal overnach tingen van bezoekers uit de Verenig de Staten terugliep en wel met 10 pet. In het totaal aantal overnachtingen van buitenlanders in hotels in het 3e kwartaal 1956 had Duitsland het be langrijkste aandeel (23 pet.); daarop volgen Engeland en Schotland met 17 pet en de Verenigde Staten met 14 pet. Nog geen licht in Zeeuwse moordzaak Enkele verhoren Tot nu toe is er nog geen ophelde ring verkregen in de zaak van de ver moorde weduwe te Nieuwland. Het is nog steeds een vraag hoe en door wie de 30-jarige weduwe, die nog slechts vier maanden weduwe was, is vermoord. Dat het inderdaad moord is, meent de politie met zekerheid te kunnen zeggen. Het motief van de da der schijnt geen roof geweest te zijn, aangezien er niets uit het huis wordt vermist. Ook de sectie, die dr Zeldenrust uit 's-Gravenhage óp het lijk heeft verricht, heeft geen nader licht op de zaak geworpen. Het lichaam vertoon de geen verwondingen en nergen wa ren sporen te vinden, die op een worsteling zouden duiden; bekend is slechts, dat de weduwe met een la ken om haar nek in bed werd gevon- vonden. Goede kennissen. De enige personen die tot nog toe door de politie werden aangehouden, zijn een 34-jarige dragline-machinist, van wie in het dorp Nieuwland, dat slechts een paar honderd inwohers heeft, gezegd werd, dat hij en de we duwe trouwplannen hadden; en een 30-jarige chauffeur, die met het slachtoffer goed bevriend zou zijn ge weest. Zij zijn echter na verhoor door de politie voorlopig weer op vrije voeten gesteld. De chauffeur is geruime tijd door de politie aan de tand gevoeld. Hij was in het bezit van een sleutel van de achterdeur van de woning, en is door"omwonen den op de morgen, waarop de moord werd ontdekt, nabij de woning ge zien. De dragligne-machinist heeft ver klaard dat hij zelfmoord uitgesloten acht; hier had de weduwe, naar hij zéide, geen redenen voor. „De Waarheid" uit de Ned. Dagbladpers Het bestuur van de vereniging „De Nederlandse Dagbladpers", waarin alle dagblad-directies vertegenwoor digd zijn, heeft besloten de uitgeef ster van het dagblad „De Waarheid" het lidmaatschap van de verenignig te ontzeggen; de directie van „De Wiarheid" is medegedeeld, dat zij niet langer als lid beschouwd wordt. De algemene ledenvergadering heeft een beroep van de directie tegen dit be sluit verworpen. Dit besluit is gebaseerd op de over weging, dat het communistisch blad lijnrecht ingaat tegen de democrati- beginselen, waarop de vereni ging „De Nederlandse Dagbladpers" gefundeerd is. Dezer dagen zullen ook de Neder landse journalisten d.m.v. een alge- qjane ledenstemming beslissen of de gKfctmmistische leden, die na de ge beurtenissen in Hongarije de politiek VpM het Kremlin blijven steunen, lid kjifcnen blijven van een der drie jour- nafflstenbonden. 1 Tijdens een persconferentie in het Waldorf-hotel te Londen zijn demon straties gegeven met de z.g. „G-unit" een apparaat, dat het mogelijk maakt, het brandstofverbruik van een benzinemotor met 25 procent en nog wel meer te verminderen zonder aan vermogen te verliezen. Het nieuwe onder deel, dat hier aan een onderzoek wordt onderworpen door mevr. Jean Jary uit Croydon (Surrey), wordt gemonteerd tussen inlaat en carburateur en beperkt verspilling van brandstof tot een minimum. De vele eigenaars van wagens, die reeds proeven namen met de uitvinding, hebben vrijwel allen besloten deze te gaan toepassen.. GRIEP? Mijnhardt's Gneppoeders. Doos 50 t (Advertentie). De restauratie van het in 1955 door de Stichting Amstelkring aangekoch te huis in de Heintje Hoeksteeg nr 26 te Amsterdam, dat de laatste tijd als pakhuis in gebruik was, is thans inwendig zowel als uitwendig geheel voltooid. Dit pand, dat uit het begin van de 17e eeuw dateert en vroeger „De Clock" was geheten, vormt, na ruim drie en een halve eeuw, als bezit weer één geheel met de drie daar naast gelegen panden beter bekend als „Ons' Lieve Heer op Solder", waar het Museum Amstelkring is gehuisvest. Op de bovenste verdie pingen van de drie huizen werd in 1663 een schuilkerk, genaamd „Het Haantje" ingericht, waar de gelovi gen ruim 200 jaar, tot 1887, hebben gekerkt. Ook thans worden er op vastgestelde tijden nog kerkdiensten gehouden. Het pand „De Clock" is zoveel mogelijk in de originele staat teruggebracht. Met de koop van dit huis heeft het bestuur van de Stichting Amstel kring het gevaar voorkomen een minder gewenste buur te krijgen. Tevens beschikt men thans over een dienstwoning, die voor de veiligheid 's nachts, in verband met de in het museum aanwezige kostbaarheden, zeer gewenst wordt geacht. De nieuwe jonge directeur van het museum, de heer H. van Haaren, zal het gerestaureerde pand gaan betrek ken, nadat hij in zijn eigen museum dat is binnenkort in het huwe lijk zal zijn getreden. In het museum zelf zijn in de af gelopen jaren verscheidene restau raties verricht, terwijl het vele aan winsten heeft kunnen boeken. Ruim 11.000 bezoekers, onder wie veel En gelssprekenden, hebben het museum in 1956 bezocht. Snoorweg dwars door de Haarlemmermeer? Gistermiddag wees de president- direkteur van de N.S., ir. F. Q. den Hollander, voor de contactkring Zaanstreek op een aantal plannen die van belang zijn voor de toekomstige ontwikkeling van de Nederlandse Spoorwegen. De N.S., aldus de direk- teur, zoekt naar een oplossing van bet probleem: een snellere verbin ding tussen Amsterdam en Den Haag, en zal er waarschijnlijk toe overgaan om een direkte verbinding aan te leggen dwars door de Haar lemmermeer. De Spoorwegen zullen hieraan eerder beginnen dan bijv. in het Deltagebied of de IJselmeerpol- ders, die binnenkort ook voorzienin gen behoeven. De vorderingen op electronisch gebied rechtvaardigen een beveiligingssys teem, dat op radar berust en zijn diensten zou kunnen bewijzen als bij voorbeeld een treinbestuurder de ge wone signalen niet in acht neemt. Zeker kan het van belang zijn bij mist. De Spoorwegen staan echter met enige terughoudendheid tegen over een ver doorgevoerde automa tisering, omdat deze de kans op com plicaties vergroot en de waakzaam heid van het personeel doet verslap pen. IEDERE EERSTE MAANDAG VAN DE MAAND LOEIEN DE B.B.-SIRENES. De minister van Binnenlandse Za ken heeft bepaald dat, te beginnen in fabruari, voortaan het sirenennet van de B.B. eenmaal per maand zal worden beproefd en wel op de eerste maandag van iedere maand van 12.00 uur tot uiterlijk 12.15 uur. Jlet is de bedoeling een goed in zicht te verkrijgen in de maté, waar in een tijdige en goede alarmering van de bevolking is verzekerd. Als deze zekerheid is verkregen, dan dient de beproeving verder te wor den beschouwd als een maandelijkse controle op de werking van de appa ratuur. Uniformiteit vooral wat het tijdstip betreft is dringend nodig, cpdat de bevolking weet, dat elke alarmering op een andere tijd dan die voor de beproeving is voorgeschre ven, op werkelijk gevaar duidt. Iedere eerste maandag van de maand, van 12.00 uur tot uiterlijk 12.15 uur zullen dus in de daarvoor in aanmerking komende gebieden van ons land de B.B.-sirenes loeien. Om voor de bevolking duidelijk te maken dat nfen, aldus de afdeling voorlichting van de B.B., met een be proeving te doen heeft zal steeds met het signaal „luchtalarm beëindigd" worden begonnen. Als de eerste maandag der maand op een feestdag valt, dan wordt de be proeving tot de tweede maandag uit gesteld. Zouden bij een proef zodanige fou ten blijken dat een goede alarmering niet verzekerd is en kunnen deze fouten binnen een week verholpen worden, dan wordt de proef op de tweede maandag der maand her haald. Over het verloop der proefnemin gen zullen geregeld rapporten aan de provinciale en rijksoverheid worden uitgebracht. De sirene-proeven worden gehou den in ongeveer zevent'g plaatsen, waaronder alle grote steden. Massale botsing op rijksweg bij Delft 20 Auto's in de knoop Een stuk of twintig auto's zijn gis teravond om twintig over zes op de rijksweg RotterdamDen Haag nabij Delft met elkaar in meer of minder onzachte aanraking gekomen. Onge veer tien andere hadden alleen maar oponthoud. Een persoon ging met een hersenschudding en hoofdwonden naar het Oude en Nieuwe Gasthuis te Delft; drie auto's konden niet op eigen kracht verder en moesten weg gesleept worden. Het begon ei-mee, dat de bestuur der van een personenauto remde; waarom weet de Delftse politie, die het onderzoek in handen heeft, niet, Daarachter kwam een busje, waarin vier mensen zaten. De bestuurder daarvan, remde ook, zo krachtig, dat het busje slipte en over de kop sloeg; de enige gewonde viel in dit busje. Achter het busje kwamen tien a twaalf auto's zonder ongelukken tot stilstand, maar nummer elf of dertien werd door zijn opvolger van achter aangereden. Beide wagens werden beschadigd en daarna kwamen er nog achttien, die een botsing niet vermij den konden. Het verkeer uit beide richtingen moest een tijdlang door Delft geleid worden,

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6