RIVALEN Zondagrijverbod bespaart slechts 3 pet. van de NederL olievoorraden Verontreiniging drinkwater blijkt niet verontrustend te zijn Gemeenteraad Leimuiden DONDERDAG 10 JANUARI 1057 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 In plaats van de beoogde 10 procent: het gegeven woord, de twee genoem de categorieën van de bevolking niet te zwaar belast worden. De officiële instanties hebben in allerlei besprekingen laten blijken, dat zij de normale reserve-voorraden vóór alles in tact willen houden, om dat men er niet op durft speculeren dat zoals algemeen verwacht wordt, over enige maanden werkelijk verbe tering in de olietoevoer zal optreden. Hotelbedrijf te zwaar belast Het zondagsrijverbod, zoals dat naar internationale richtlijnen, in Ne derland consequent wordt doorge voerd, heeft ons land tot nu toe slechts tot een besparing van drie procent op het totale Nederlandse gebruik van aardolieprodukten ge leid. Daar de overheid zich een bespa ring van 10 procent ten doel stelt, wordt dus slechts een relatief klein deel van deze bezuiniging door het rijverbod bewerkstelligd. De maatregel, waardoor de Horeca bedrijven en de autoverhuurmaat schappijen tot nu toe onnoemelijke schade werd toegebracht, heeft dus niet het beoogde doel bereikt. De wijze waarop Nederland aan het zondagsrijverbod blijft vasthou den volgens de getroffen overeenkom sten, terwijl in België, Duitsland en Zwitserland van ingrijpende maat regelen tot bezuiniging wordt afge zien, heeft velen in ons land getrof fen. Men vraagt zieh af of door deze prijzenswaardige getrouwheid aan Aetherklanken VRIJDAG. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.410 Gram. VPRO: 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.2/0 Origel en zang. 10.55 Voor de kleuters. 11.15 Dubbel kwartet en blokfluittrio. 11.35 't Hangt aan de muur en het tikt. AVRO. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose.' 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.25 Metropoleorkest. 13.55 Koersen. 14.00 Viool, cello en piano. 14.30 Li terair programma. VARA: 16.00 Gram. 10.20 Muz. caius. 17.00 Voor de kinderen. 17.30 Promenade orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Act. 13.20 Lichte rrjuz. 18:50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Meisjes koor. VPRO. 19.30 Vandaag, caus. 19.40 Vrije tijdsbesteding, caus. 19.50 Ber. 20.00 Nieuws. 20.05 Filmrubriek. 20.15 Twee violen. 20.36 Europa, één. caus. 20.45 Zwart op wit, caus. VARA: 21.00 Dansmuz. 21.30 Etherforum. 22.10 Buitenlands overzicht. 22.25 Exotische klanken. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, caus. 22.50 Avondwij- ding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gram. HILVERSUM H, 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kalender. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 3.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 10.35 Franse chansons. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Pianoduo. 12.00 Angelus. 12.03 Piano, klarinet en bariton. 12.30 Land- en tuinbouwme dedelingen. 12.33 Nederl. liedjes. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Utrechts Stede lijk orkest. 14.30 Sopraan en piano. 16.00 Schoolradio. 15.30 Italiaanse liedjes. 15.46 Gram. 16.00 Voor de zie ken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kin derkoor. 17.40 Koersen. 17.45 Fluit, piano en spinet. 13.05 Amus. muz. 13.30 Vragenibeantwoording. 18.45 Gram. 18.50 Aesthetische vorming, caus. 19.00 Nieuws. 19.10 Regerings uitzending: Rubriek verklaring en toelichting: J. Krol: „Samenstelling en kwaliteit van de koopvaardijvloot onder Nederlandse vlag, temidden der andere vlaggen". 19.23 Regerings uitzending: Emigratie rubriek: Het Emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.30 Verzoekprogramma voor de militairen. 20.20 Act. 20.45 De ge wone man. 20.50 De Springplank. 21.16 „Beste Oom", hoorspel. 22.00 Omroep orkest, koor en solist. 22.45 Avondgebed en liturg, kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. Optimisme. De positie van de Nederlandse olievoorraden is, gezien in het licht van de voorziening van de andere Europese landen, van dien aard dat er reden is tot een gematigd opti misme. De Nederlandse Aardolie Maat schappij heeft door het opvoeren van haar dagproductie een opbrengst we ten te bereiken van 4000 ton per dag tegen 3000 ton in 1955. Dertig pro cent van het totale Nederlandse ver bruik zou hierdoor gedekt kunnen worden. Hierbij komt nog een verhoogde toevoer naar Pernis vanuit Curasao en Venezuela door de Shell. Wanneer de O.E.E.S. op 14 januari a.s. zou besluiten tot een reeds ontworpen Europees toewijzings stelsel, zouden deze gunstige omstan digheden in sterker mate dan thans reeds het geval is, ook aan de andere Europese verbruikers ten goede ko men. In dit plan is tevens opgenomen eén pool-vorming waaruit extra-voor zieningen ter 'beschikking kunnen worden gesteld van een aantal landen, waar de olie-nood het hoogst geste gen is. Wanhopig afwachten. Met belangstelling wacht men in ons land de resultaten af van het in ternationaal overleg. In het stadium van onzekerheid, waarin de olie- aanvoer thans verkeert, is het on mogelijk voor het departement van Ecopomische Zaken om zonder een duidelijker beeld van de produktie in Texas, het verloop van de Suez- kanaal-crisis en de houding van de O.ErE.S. maatregelen te treffen tot verzachting van het zondagsrijver bod. Inmiddels komen aan het bureau van het bedrijfschap Horeca steeds meer brieven binnen van radeloze exploitanten van hotels en restau rants. r3 Herhaaldelijk wordt hierin de vraag opgeworpen of het niet moge lijk is, de ergst getroffen bedrijven geen schadevergoeding kan worden uitgekeerd of steun kan worden, ver leend op andere basis. Het bedrijfschap heeft hiervoor geen fondsen. Aan de regering heeft men geen verzoek gedaan, daar men van mening is, dat hiervan toch geen directe resultaten te verwachten zijn. Luns was de naam? Zijn ministers beroemd?! Kent iedereen ze van gezicht of tenminste van naam? Wij hebben altijd gedacht van wél, maar onze minister van, buitenlandse zaken, mr. Luns, zal ten aanzien van dit punt waarschijnlijk wel de nodige scepsis bij zich hebben voelen opkomen. Hij is namelijk gewend zo lezen wij in De Nieuwe Leidse Courant, allerlei kleine klusjes, die indirect met zijn hoog ambt verbonden zijn, zelf te verrichten. Zo heeft 'hij dezer dagen bij de afdeling verhuizingen van het Haagse stadhuis zijn voorne men te kennen gegeven naar de ambtswoning op het Plein 1813 te wil len trekken. „Luns was de naam?" informeerde de ambtenaar achter het loket. Dat kon de minister toegeven. „Naar het Plein 1813 nummer 2 wilde u?" En toen mr. Luns beves tigend knikte, ontmaskerde de in schrijver dit voornemen. „Kan niet. Daar woont al een zeker echtpaar Beijen en die krijgen geen inwoning". Eén onzer verslaggevers heeft hier op vastgesteld, dat de (minister er toch in geslaagd is de moeilijkheden te overwinnen. Het „echtpaar Beijen" moet derhalve nog juist bijtijds ver trokken zijn. GEEN EXTRA-UITKERING GEPENSIONEERD OVERHEIDS PERSONEEL. Het ministerie van Binnenlandse Zaken deelt mede, dat er in het ge organiseerd overleg mededeling van is gedaan, dat het niet in de bedoe ling van de regering ligt, aan het ge pensioneerd overheidspersoneel een eenmalige uitkering over 1955 en over de laatste vier maanden van 1956 te verstrekken. Onderzoek begroting Alphen (II) Politie krijgt een afdeling brommers Meerdere leden spreken hun ver ontrusting uit over hetgeen t.a.v. de vleeskeuringsdienst in de raden van andere, bij de kring aangesloten ge meenten is gezegd en zij vragen n. a. h. een onderzoek in te stellen naar de juistheid van sommige bewerin gen. Geïnformeerd wordt voorts naar de verhouding tussen de directeur en het keuringspersoneel. Indien het juist is, dat bij deze keuringsdienst oneconomisch wordt gewerkt, komen de gevolgen naar hun mening ten laste van de consumenten. Gewezen wordt voorts op de hoge personeelskosten, welke niet in ver houding zouden staan tot het aantal verrichte keuringen. Sommige leden vragen naar het rapport dat omtrent de keuringsdienst zou zijn uitge bracht en in andere gemeenten reeds ter kennis van de raden zou zijn ge bracht. B. en w. antwoorden op al deze vragen met de mededeling, dat een en ander voor hen een punt van nader beraad uitmaakt. t. g. v. het hogere zuurstofgehalte van het water de in het buizennet aanwezige aanzetting loslaat. Dit euvel zal zich vermoedelijk nog wel enige tijd voordoen. Als enige mid del hiertegen wordt regelmatig ge spuid. De bedoelde verontreiniging is ongevaarlijk voor de volksgezond heid. Rapporten welke daaromtrent werden uitgebracht, leren dat de kwaliteit van het geleverde water, los van het voorgaande, goed is. De nieuwe filter bij het pompstation hoopt men in 1957 in gebruik te kun nen nemen, waarna de zandfilter buiten gebruik gesteld kan worden en de reinwaterkelder kan worden gebouwd. De geringe druk op de waterlei ding in de omgeving van Zwammer- dam wordt veroorzaakt door de te nauwe en aangegroeide hoofdbuizen en door het feit, dat door de aan de Kortsteekterweg wonende veehou ders op hetzelfde tijdstip aanzienlij ke hoeveelheden water worden afge nomen. Het leggen van een zinker door de Rijn zal eerst effect sorteren wanneer het buizennet ter plaatse is vernieuwd. Met betrekking tot de bouw van een Alle leden stemmen in met de sug gestie van b. en w. om het presentie geld van raadsleden voor het bijwo nen van raadsvergaderingen van 8,op 12,50 te brengen. Het col lege zegt toe, na machtiging door de raad, een daartoe strekkend voorstel ,^aan G- S. te zullen doen. M.i.v. 1 januari 1957 is het korps reserve gemeentepolitie met 10 12 "-man uitgebreid. Het juiste aantal -hangt af van het resultaat van het medisch onderzoek, Deze aanwas van het korps is het resultaat van de door de pi. comm. v. h. nat. instituut „Steun Wettig Gezag", n.a.v. de ge beurtenissen in Hongarije geplaatste oproepingsadvertenties. BROM-AGENTEN. Indien de suggestie van een der raadsleden door het college wordt overgenomen, zal de gemeentepolitie binnenkort ook mogen gaan „brom men". Bedoeld lid acht het n.l. raad zaam, dat de politie mede wordt uit gerust van enkele rijwielen met hulp motoren dan wel met een licht mo torrijwiel. Zulks met het oog op de uitgestrektheid van de gemeente en het aanhoudend toenemen van het aantal bromfietsen in het verkeer. B. en w. nemén, n.a.v. een suggestie van een der leden in overweging om de straatverlichting hier en daar tot een later tijdstip te laten branden. Door gebrek aan tandartsen blijkt het niet mogelijk de door de comm. van voorbereiding voorgestane wijze van een schooltandverzorging ten uitvoer te brengen. Een andere wijze van regeling maakt een punt van on derzoek uit. Met betrekking tot de suggestie van een der leden om de sanctie tot gemengd zwemmen in het nieuwe zwembad ook toe te passen op het oude zwembad aan de Westkanaal- weg, zeggen b. en w. toe die moge lijkheid onder ogen te zullen zien in overleg met de vereniging Alphens Zwembad. B. en w. streven er naar de exploitatie van het bij Avifauna aan te leggen zwembad onder te brengen bij voornoemde vereniging. De plannen inzake de stichting van een medisch centrum worden gestag neerd doordat niet alle ter plaatse werkzame kruisverenigingen terzake van gelijke gevoêlens blijken te zijn. De onderhandelingen zijn echter nog niet beëindigd. WONINGBOUW AARLANDERVEEN Het plan voor de bouw van een derde serie van zes woningen in Aar- landerveen zal tot uitvoering worden gebracht zodra zich de mogelijkheid daartoe binnen het kader van de thans geldende regeling inzake de toewijzing van bouwvolume, zal vol doen. Het plan is ingezonden. 1956 werden 16 krotwoningen aan de bewoning onttrokken. De pi. comm. voor het bouwsparen heeft een 14-tal aanvragen van ge gadigden in behandeling. Voor een van de aanvragers is reeds een „pre mie-woning" in aanbouw. Op het ontmoetingspunt Oostka- naalweg met de weg naar Aarlander- veen zal in 1957 een straatlantaarn worden geplaatst. Hoewel inderdaad de laatste jaren geen dieren op de jaarlijkse paarden markt worden aangevoerd, menen b- en w. dat deze markt voor de inge zetenen nog zoveel aantrekkelijks heeft, dat voor opheffing geen aan leiding bestaat. De wekelijkse goederenmarkt neemt weliswaar niet in omvang toe, doch het college koestert de goede hoop, dat bij verdere uitbreiding van de bebouwing en daarmede samen gaande toeneming van de bevolking, deze markt verder in belangrijkheid zal toenemen. Haar voortbestaan kan verzekerd worden geacht, aldus de len 'b. en w. mee. Het maken van pro paganda voor de markt verdient wel licht opnieuw overweging. De wederinstelling van het over zetveer over de Rijn nabij de N'ed. Herv. kerk aan de Oudshoornseweg zal worden bevorderd. De raad van Leimuiden kwam woensdagavond voor de eerste keer in dit jaar bijeen onder voorzitter schap van burgemeester B. Kammen- ga, die direct na de opening de heer C. A. Beuk als lid van de raad in de vacature-N. P. Koot installeerde. In het afgelopen jaar heb ik ge tracht, aldus de voorzitter, iets per soonlijks te leggen in mijn werk. 1956 in 'n tijd, die nooit terugkomt, ook is het een tijdperk, dat wij niet meer kunnen meemaken. Beter is het te denken aev datgene, wat met het Kerstfeest tot ons is gekomen, aldus spreker, die tevens de hoop uitsprak dat de bijeenkomsten in het nieuwe jaar hetzelfde karakter zullen mogen dragen als het voorbijgaande jaar. Wethouder C. A. W. Buyckx sprak B. en w. hebben pogingen aange- tehuis voor bejaarden delen b. en w. wend om de nieuwe brug over de Heimans Wetering meer in noorde lijke richting te doen bouwen, dit mede met het oog op een betere aan sluiting met de Oranje Nassausingel. De pogingen hebben echter gefaald. DRINKWATER. mee, dat door de daartoe in het leven geroepen stichting een architect is aangewezen voor het ontwerpen van plannen. Over de benodigde grond en plaats worden onderhandelingen gevoerd. De huisvesting van de beschutten de werkplaatsen is ook naar de me ning van b. en w. onbevredigend. Zij stellen verbetering in het vooruit zicht. BOSKOOP ,,'t Blijft onder ons". Ten bate van de Nederlandse Stichting van het gebrekkige kind „Nazorg Kinderver lamming" werd gisteravond in het r.k. verenigingsgebouw de revue ,,'t Blyft onder ons" voor het voetlicht gebracht. Door de personeelsvereni ging van het Algemeen Ziekenfonds Alphen en Omstreken worden drie van deze avonden georganiseerd in dit district. Dit was de eerste. In een kort openingswoord wees 'burgemees ter Verkerk op de grote kosten, welke aan de nazorg verbonden tzdjn. Mo menteel worden ongeveer 2600 kin deren behandeld. Er is 1 revaliditeits- centrum te Amsterdam, doch men wil er nc.g 2 bij stichten, benevens een school met zwembad. De kosten van deze avond zijn ongeveer gedekt met de entreeprijzen, zodat de ver loting de „winst" moest brengen. Hiex-na volgde in vlot tempo de revue waaraan medewerkten de Ki- lima Hawaiians, De Wama's, Willy Al- berty, Nelly Wiegel, De Corita's, Dick Harris, Jan Tromp met als conferen cier Roland Wagter. De verloting bracht een bedrag van 400.op. HAZERSW0UDE Geboren: Johanna Hendrika, dr. v. G. W. Pijnacker en M. W. Hockx; Petrus Hermawus, zn. v. P. A. Fase en M. P. Louwers; Mathilda Genove- va Maria, dr. v. N. G. Groenendijk en W. M. Verweij; Martinus, zn. v. N. van Rooijen en P. Slappendel. Getrouwd: H. C. van Wetten en J. M. Pont. LEIDERDORP AFSCHEID VOORZITTER ORANJE VERENIGING. In intieme kring is door het be stuur afscheid genomen van de heer H. v.'d. Stoel, voorzitter van de Chr. Oranjevereniging, wegens diens ver trek naar Californië. Het woord werd gevoerd door de tweede voorzitter, de heer L. v. d. Sijs. Namens de toneel vereniging „Ons Genoegen", waar de vertrekkende eveneens lid van was, j sprak mej. v. d. Voort, terwijl nog j dienst. Voor het onderhoud Heren namens de raad woorden van dank voor de goede wensen tot de voor zitter. De samenwerking in 1956 was van zefer prettige aard, hetgeen zeer gewaardeerd wordt. Spreker hoopte in de komende periode op eenzelfde sfeer. Ged. Staten hadden goedkeuring verleend aan de besluiten inzake huurverhoging woningen Wilgenlaan verkoop ambtswoning. Op verzoek van de heer A. J. Key- zer te Rijnsaterwoude werd hem voor de duur van 1 jaar wederom een per ceel weiland verhuurd voor dezelfde prijs. De raad ging er mede akkoord, om ook in 1957 met de Bank van Ned. Gemeenten een rekening-courant overeenkomst van maximum 80.000 aan te gaan. De commissie, belast met onder zoek van de begroting dienst 1957 bracht bij monde van de heer W. Vonk verslag van de bevindingen uit. In de eerste plaats bracht hij dank aan de samenstellers voor de duidelijke opstelling. De heer W. Vonk attendeerde er op, dat het zeer gewenst is bij huwelijksvoltrekkin gen voor voldoende zitplaatsen te zorgen, waarvoor een post op de begroting vermeld dient te worden. Ook werd verzocht de politie te attenderen op beter toezicht in de nieuwbouw. De begroting onderhoud Herenweg werd te hoog bevonden. Bovendien verzocht de commissie wijzigingen in de brandverzekeringen van de gemeentelijke eigendommen. De begroting nieuwe ambtswoning burgemeester werd eveneens te hoog bevonden. Na dank gebracht te hebben aan de commissie van onderzoek voor de nauwkeurige behandeling der begro ting gaf de voorzitter een uiteenzet ting van de naar voren gebrachte punten. De aanschaffing van zitplaatsen tijdens de huwelijksvoltrekking zal in behandeling genomen worden, evenals de presentiegelden van de commissie-woonruimtewet. De tech nische dienst, aldus de voorzitter, functioneert niet tot volle tevreden heid tengevolge van personeeltekort. Bij de begroting is reeds rekening gehouden met uitbreiding van deze het woord voerden de heren Hendrik- se en v. d. Kwaak. De sprekers lie ten hun afscheidswoorden vergezeld gaan door geschenken die, zoals de heer v. d. Stoel in zijn dankwoord zeide, dankbare herinneringen zullen zijn in het nieuwe vaderland. Op de binnenkort te houden jaarvergade ring zullen de leden afscheid van de voorzitter kunnen nemen. EERSTE HONGAARSE VLUCHTE LINGEN IN VOORDORP. Het tehuis Voordorp, dat beschik- bara is gesteld voor Hongaarse vluch telingen, zal a.s. zaterdag de eerste twee gezinnen ontvangen. Beide ge zinnen bestaan uit drie personen, n.l. twee jonge echtparen met een kind. Voor de mannen zal zo spoedig moge. lijk een passende werkkring in een van de omliggende gemeenten worden gezocht, waarna ze, na te zijn inge werkt, op zich zelf zullen gaan leven. Het is nog niet bekend of er in Voor dorp, dat ongeveer dertig vluchtelin. gen kan herbergen, spoedig meer Hongaren zullen aankomen. Amateur fotografenklub. Aan de deze week gehouden klubavond was een onderlinge wedstrijd verbonden voor het maken van kleurendia's. In verband met de uitvoerige besprekin gen was .ihet aantal inzendingen be perkt tot 35 stuks. Het 'bestuur had alle reden tevreden te ziijn, want de inzendingen waren van zeer goede kwaliteit. Zelfs waren enige zeer fraaie exemplaren te bewonderen. Een der leden had het aangedurfd enkele experimentele dia's in te zen den. Volkstuinders zonder tuin. De volkstuinver. '„Leiderdorp Vooruit" heeft in het dorpshuis haar moeilijk heden besproken in ver/band met het feit, dat zij met ingang van 1 januari 1958 zonder volkstuinen komt te zit ten doordat de eigenaar van het teel- land de huur heeft opgezegd. De heer J. v. d. Zwart, vertegenwoordiger van de bond van volkstuinders adviseer de zich tot de gemeente te wenden. Daar het bestuur geen andere oplos sing zag, werd aldus besloten. Bin nenkort bestaat de vereniging 15 jaar, welk feit men met een feestavond wil herdenken. Geboren: Nicoline Klazine, dr. v. J. Lettèboer en H. de Ridder. weg is een 3-jarenplan opgesteld, de kosten gedurende deze periode wor den per jaar omgeslagen. De brand verzekeringen van gemeentelijke eigendommen zullen dit jaar worden herzien. Tenslotte ging de raad akkoord met de vaststelling van deze gemeentebe groting. De begroting van het woningbe drijf, die op de vorige zitting was aangeboden, was door de commissie in verband met de duizelingwekken de cijfers slechts vluchtig bekeken, er bleek geen tekort te zijn begroot. Aan de hand hiervan was de raad het eens met de commissie van on derzoek om de begroting zonder op merkingen vast te stéllen. Tenslotte dankte de heer C. A. Beuk voor de hartelijke welkomst woorden door de voorzitter tot hem gesproken. Franse pastoor duikt om geld De pastoor Simon van Saune in het Franse departement Doubs, die de „vliegende pastoor" wordt genoemd, is van plan zondag aanstaande van een hoogte van 35 meter in de Marne te duiken om geld bijeen te brengen voor bouwmaterialen. De pastoor heeft met behulp van de slechtbehuisden van zijn parochie een dertiental huizen gebouwd. Iede re man uit de gezinnen die een nieu we woning nodig hadden, heeft 3.000 uur aan de bouw gewerkt. Toch kost de bouw van deze woningen de pas toor nog 400.000 gulden. Eerder reeds bracht de „vliegende pastoor" door opzienbarende duiken geld bijeen voor de herbouw van twee kerken van zijn parochie. Voor de duik van zondag a.s. heeft de pastoor een springtoren van 35 meter hoogte gebouwd. Op het ogen blik, dat hij het wateroppervlak raakt zal hij een snelheid van 100 kilometer hebben bereikt. In de laatste vijftig jaar zijn twee mannen van de viaduct van Nogent van 28 meter hoogte in de Marne gedoken. Eén van hen kwam om, de ander werd bewusteloos uit het wa ter opgevist. Oorspronkelijke Nederlandse Roman DOOR I. F. J. GROOTHEDDE. 12). „De baas is goed gemutst vandaag fluisterde de kleine roodharige Ed Vineyard. De anderen kir! ten stilzwijgend en keken verwon d'-i-i op, toen Hail :r'. '.iisschien' Voor ze nadere uitleg konden vra gen, kwam Jim op hen toe en riep: „Allé, mannen, wie heeft er zin in een wedstrijd?" Ze keken hem verbaasd aan, maar gaven allen hun instemming met het voorstel te kennen. Wat voor wed strijd het ook zjjn zou, er kwam af wisseling in de gewone, dagelijkse sleur en dat was altijd welkom. „Had ik geen gelijk?", vroeg Ed op zachte toon. Hall zweeg. Er was iets in het gezicht van Jim, dat hem niet beviel, maar voorlopig scheen er geen reden tot ongerustheid te zijn en daarom betuigde ook hij zijn bijval. Jim scheen hier op gewacht te heb ben, want nu legde hij het plan uit. Ze zouden eerst rijden om het hardst en wel telkens twee, van wie er dan een uitviel. De winnaars moesten dan gelijk starten en daaruit zou de bes te rijder te voorschijn komen, die dan tegen hem, Jim Pavlick, zou kampen in dressuurnummers. De wedstrijd begon. Telkens draaf den twee ruiters weg langs 't vee om een verre alleenstaande boom heen en tei'ug. De cowboys geraakten al spoedig in geestdrift en juichten tel kenmale de overwinnaars luidruch tig toe, terwijl de verliezers be schaamd afdropen, in hun eer .aan getast. Tenslotte bleven alleen Joe Blackburn en Hall Pennock over. Joe was al opgestegen, maar Hall schud de zijn hoofd. „Ik doe niet mee. Wat moet ik met die oude merrie aanvangen?" Hij dacht, dat Jim hem tegenover de an deren wilde vernederen en dat ple zier gunde hij hem niet. Maar tot zijn grote verbazing bleek dat niet het geval tè zijn, want hij gaf onmiddel lijk toe: „Die oude merrie is ook niks. Niks voor jou", liet hij er met nadruk op volgen, „maar we zouden je allemaal graag zien rijden, hier neem Sheila". Blackburn's paard werd plotseling schichtig. Het bokte en steigerde en Joe had de grootste moeite, in het zadel te blijven. Hall liep toe en greep het paard bij de teugel. Blackburn schoot naar voren en fluisterde snel- gejaagd: „Doe het niet, het is je dood". Het paard kalmeerde onmiddellijk. Hall keek naar Jim, maar deze ver trok geen spier van zijn gelaat. De cowboys groepten zich nieuwsgierig om Hall heen, keken achterom of naar de lucht en lispelden bijna on-, hoorbaar: „Niet doen. Niet aannemen. Bartle viel dood. Weigeren. Hij joeg Bartle in de dood". Dit alles speelde zich in enkele seconden af. Hall voelde een ijzige kalmte in zich neerdalen. „Top", riep hij en stond al naast Sheila, die een zijsprong maakte. Jim steeg af. Nog zat zijn ene voet in de stijgbeugel, toen Hall met een losse sprong op Sheila's rug terecht kwam. Het dier schrok geweldig en schoot met een ruk vooruit. Jim sloeg om, onder daverend gejuich van de boys, waaraan Peter Posters ter verduidelijking toevoegde: „Een mooie sprong". Meteen was alle aandacht gevestigd op Sheila en zijn berijder. Het paard leek razend te zijn geworden. Het wierp zijn voor poten klauwend omhoog, stond bijna kaarsrecht op zijn achterpoten, draai de cirkelend rond, bukte plotseling voorover, wierp zijn achterste hoog op, viel weer terug en sloeg aan het dansen, voor, achter, voor, achter steeds sneller, steeds heftiger, schud dend met kop en manen, snuivend en briesend op de gebitstang. Ineens zakte hy door op zijn achterpoten, zat even roerloos en schoot dan plot seling als een kogel vooruit, om even plotseling weer te stoppen en zijn achterpoten slaande op te gooien en opnieuw zijn woeste, krachtige dans te beginnen. L>och al zijn pogingen, om zijn be rijder af te werpen, bleven vruchte loos. Hall Pennock was als vergroeid met de rug van het dier en schijn baar zonder de minste inspanning volgde hij al de bewegingen van het paard, zonder pogingen aan te wen den het te bedwingen. De cowboys keken met openlijke bewondering toe, een jonge, onbevreesde vrijbuiter van 'n comboy, die Sheila bestegen had, ook op uitnodiging van Jim, en omdat ze hem reeds na enkele minuten voor dood hadden opgenomen. Enige dagen later was hij aan inwendige bloedingen overleden. Men fluister de.maar och, men fluistert zo veel in de prairie, waar soms een ware terreur kan heersen, zodat men fluisteren moet. De naam van Marion Bluecorn werd veel genoemd. In ieder geval, Jim Pavlick was, na Bartle's verdwijnen, veel vrolijker ge worden. En nu dit! De boys keken adem loos naar Hall, volkomen kalm, vol komen beheerst, vastgeroest aan het vermaledijke paard. Vastgeroest? Toch niet! Sheila wierp zich, volkomen on verwacht, op de rug, om zijn ruiter te verpletteren, maar Hall stond kalm op een meter afstand en plakte alweer op de rug van de jonge hengst voor het dier goed en wel op zijn poten stond. Dan richtte Hall zich op en riep schallend: „Klaar, Joe? We gaan!" Met de vlakke hand kletste hij op de nek van de Broncho, dat het klonk als een zweepslag. De teugels hield hij kort. Sheila sidderde, rolde schichtig met de ogen en schoot dan voorwaarts als een pijl uit de boog. Voor Joe Blackburn goed en wel op weg was, keerde Hall in razende vaart terug, met één hand de teugels houdend, de andere in de zijde. Als een alles ver nietigende wervelwind naderde hij. „Hij kan niet stoppen!", gilde Jim. „hij zal zijn nek breken". Met die woorden wikkelde hij zijn lasso los en hield die slingerensgereed. Had Hall zijn woorden gehoord, zijn be wegingen gezien? Vermoedde hy 'n valstrik? Zijn rechterhand klemde zich om een korte dolk en hield die met de punt omhoog gericht. Scherp hield hij Jim Pavlick in het oog. Zijn plan was, om de boom heen te rijden en vlak naast hem te stoppen. Hij na derde v. --end snel. (wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5