Regenbuitjes halen aan de Zuidpool Opnieuw 'n golf van onrust in Hongaarse mijnen en fabrieken STADSNIEUWS =- DONDERDAG 10 JANUARI 1057 DE LEIDSE, COURANT PAGINA 2 Ijsbergen worden miljoenen waard Iedere dag worden er aan de Zuid pool zo ongeveer 25 ijsbergen „gebo ren", die in volslagen nutteloosheid voor een deel afdrijven naar de open zee waar zij een bedreiging voor de scheepvaart vormen. Deze bedreiging is zo groot dat er een speciale bewa kingsdienst in het leven is geroepen tegen deze loerende aanwezigheid van de „witte dood". Een dergelijke waarschuwingsdienst kost heel wat geld, vooral daar de ijsbergen zelf geheel waardeloos zijn. In dit laatste kan echter wel eens verandering komen waardoor de ijs bergen kapitalen waard worden en de Zuidpool dus een onverwachte schatkamer zou bezitten. Ja, zeggen wetenschappelijke man nen, de Zuidpool bezit voor ons on verwacht goede kansen, want het moet mogelijk zijn om dorre gron den vruchtbaar te maken door het te laten regenen met behulp van ijs bergen. De meeste dorre gronden zijn dat n.l. alleen maar bij gebrek aan vol doende regen. De hitte van de lucht laat niet toe dat he tin die streken regent. Indien men nu de lucht boven deze dorre streken kan dwingen re gen te vormen zouden er heel wat problemen worden opgelost. Dit „dwingen" kan gebeuren door ijsber gen voor de kust te verankeren. De ijsberg gaat in het warme klimaat dan smelten waardoor de luchtlagen worden afgekoeld en er in de dorre gebieden regen valt. Het ziet er allemaal eenvoudig uit en prof. Isaacs uit Californië weet zelfs te berekenen dat een ijsberg voor de ontginning van de dorre ge bieden een waarde bezit van ca. 170 miljoen gulden! Een wel zeer hoge waarde voor iets dat totaal niets kost en door de natuur wordt geleverd. De grote moeilijkheid is echter de vraag: „Hoe sleep ik een ijsberg?". Geen mens ter wereld heeft ook maar enige behoorlijke ervaring in een sleepdienst met ijsbergen, die meestal vele malen groter zijn dan de schepen. Er komen wel ijsbergen voor met een oppervlakte van vele kilometers. En men is aangewezen op grote ijsbergen omdat deze in Sowjet-jeugd volgt niet meer „Troed", het orgaan van de Russi sche vakbeweging heeft een vernie tigende aanval gedaan op hetgeen ge noemd werd het „ergerlijke gedrag" van de sovjet-jeugd en studenten. Het artikel, van een halve pagina, was een van de krachtigste veroorde lingen van de huidige ideologische onrust onder de studenten. In het artikel werden vijf colleges en instituten genoemd, waar' de stu denten, zo^ls het heet, een „prooi ge worden zijn van de bourgeois propa ganda" en „besmet zijn met bour geois literatuur uit de goot, formalis tische schilderkunst en wilde jazz muziek". Het bestuur van de Moskouse Kom somol (communistische jeugdorgani satie) heeft op een plenaire zitting vastgesteld, dat talrijke universitaire organisaties de lessen in de marxis- tisch-leninigtische theorie verwaarlo zen en evenmin belangstelling tonen voor politieke conferenties en ge sprekken met oudere communisten. Het bestuur heeft eenparig besloten tot een intensieve recrutering van studenten voor constructiewerkplaat sen en wei-ken van openbaar nut tij- dens de vakanties. Vijfhonderd stu-, dentenploegen zullen in Moskou wor den samengesteld, die bouwvakar beiders moeten helpen. Andere stu denten zullen belast worden met de bouw van een universiteitsgebouw zonder hulp van vaklieden. Scheep POTLOOD en GEEST No. 541. Horizont. :1. gebaar, 7. hevige wind, 9 voegwoord, 11. het schip der Argonauten, 13. vernis, 14. gem. in N.-Brab., 15. vaarwel, 16. gesneden 22. Anno Christi (afk.), 23. nobele, 25. schertsende toenaam. Verticaal: 2. boom, 3. gebod, 4. zwaar dragen, 5. dus (Lat.), 6. gods dienst, 8. keizer, koning, 10. voorzet sel, 13. oosters lastdier, 17. hoofd werk der oudnoorse letteren, 19. on der andere (afk.), 21. hogepriester te Silo, 24. bekende afkorting. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 540. Horizontaal: 1. pedatti, 7. ar, 8. room, 9. men, .0. dos, 11. Ie, 12. sas, 13. ver, 14. cm., 15. eis, 16. den, 18. odol, 20. ra, 21, portret. Verticaal: 1. pad, 2. er, 3. Ires, 4. ton, 5. To, 6. immer, 9. mos, 10. dam, 11. les, 12. schop, 13. vin, 15. eelt, 16. dor, 17, mat, 19. do. 20. re. warme klimaten komen te liggen en daar niet te vlug mogen wegsmelten. De „smeltduur" van een ijsberg wordt geschat op ongeveer een maand. Er zijn dus mogelijkheden voor de ijsbergen en in Z.-Afrika maakt men een studie van het ijsbergenplan waarbij men denkt aan een sleep dienst van ijsbergen door de marine. De ijsbergen komen dan te liggen voor de kust van Namagua. Ook Peru toont belangstelling voor deze nieuwste mogelijkheid van re gen maken, want met 3 ijsbergen voor de kust van Lambayeoue zou men over voldoende regen kunnen be- schikken om een groot gebied vrucht baar te maken. De hoeveelheid regèn die wordt veroorzaakt zou zo groot zijn dat het niet noodzakelijk is om de ijsbergen regelmatig te „verver sen". Dat is dan maar goed ook, want het slepen van ijsbergen zal een kost bare zaak zijn waar grote bedragen mee gemoeid zullen zijn. Als de plan nen tot uitvoering komen krijgen wij dus een sleepdienst van ijsbergen. Kadar gaat voort met doorzichtig lijmwerk De arbeidsraden van tenminste 21 fabrieken in Boedapest hebben woens dag besloten zichzelf te ontbinden uit protest tegen het stroever worden van de politiek der regering-Kadar, zoals dit gebleken is uit de zondag j.l. door haar uitgegeven verklaring.. Onder de betrokken fabrieken be vinden zich ook de reusachtige Cse- pel-ijzer- en staalbedrijven, die, met hun achttien fabrieken in Zuid-Boe- dapest, de grootste van Hongarije zijn. Sinds de ontbinding, door de rege ring, van de Hongaarse Centrale Ar beidersraad, is er geen centraal or gaan meer geweest, dat het optreden cier op zichzelf staande raden kana liseerde. Het was de Centrale Arbei dersraad, die, na het neerslaan van ae Hongaarse opstand door Sow jet troepen, de algemene staking heeft georganiseerd, die het Hongaarse economische leven heeft verlamd. Sommige waarnemers zien in de zelfontbinding van een aantal arbei dersraden een enigszins overijld ge baar, dat de regering in de kaart zou kunnen spelen. Zij menen dat de autoriteiten thans waarschijnlijk in de gelegenheid zijn nieuwe arbeiders raden, samengesteld uit „betrouw bare elementen" in te stellen. Nieuwe onrust. Arbeiders van een der grootste fa brieken in Boedeapest, de krachtcen trales te Ujpest, hebben op een woensdag gehouden en stormachtig verlopen vergadering gedreigd vroe gere eisen, die inhielden: beëindiging van het eenpartijenstelsel in Honga rije, vrije verkiezingen en het terug trekken der Sowjet-Russische troe pen, door staking te zullen onder steunen. Zij zijn van mening, dat deze eisen in de zondag j.l. uitgegeven verklaring niet zijn bevredigd. Ook van andere fabrieken wordt gemeld, dat de arbeiders aldaar een nieuwe staking overwegen. „Nepszabadsag", het officiële orgaan der Hongaarse communistische partij, meldde woensdag dat sigaretten, pak ketten van het Rode Kruis en ver schillende soorten goederen zijn ge zonden naar Tabanja, een ten noord westen van Boedapest gelegen cen trum der mijnindustrie, waar, volgens nog onbevestigde berichten, onrust zou heersen. Volgens het blad hadden deze zen dingen ten doel de stemming onder de mijnwerkers te verbeteren. Verleden week is gemeld, dat in een aantal mijnen rondom Tabanja stakingen waren uitgebroken en dat tegen de regering-Kadar gerichte be togingen waren gehouden. Communistische militie zou, vol gens deze onbevestigde berichten, za terdag j.l, op de betogers hebben gevuurd. Sowjet-Russische troepen verricht ten woensdag, voor het eerst sinds verscheidene weken, weer patrouille diensten in de straten van Boedapest. Besprekingen. Intussen zijn besprekingen geopend met vertegenwoordigers van socialis ten, klemgrond-bezitters en boeren, doch volgens welingelichte kringen zullen slechts de twee laatstgenoem de partijen worden uitgenodigd ver tegenwoordigers in de regering-Ka dar zitting te doen nemen. Waarnemers te Boedapest menen dat de besprekingen waarschijnlijk bedoeld zijn als inleiding tot recht streekse onderhandelingen tussen pre mier Kadar en niet-communistisehe leiders. Men gelooft echter niet, dat veel leden van de partij der klein grondbezitters of van de boerenpartij er voor zullen gevoelen deel te gaan uit-maken van de huidige communis tische regering. Gyoergy Marosan, minister van Jemen tegen Engeland Jemen heeft gevraagd om hulp van de Ver. Naties om een halt toe te roepen aan „Britse agressie" tegen zijn gebied, zo meldt radio-Cairo. De legatie van Jemen te Bonn N.-Brab., ia vaarwel io. gesneaen heeft w0 *nsdag een verklaring uitge- steen, 18. gevangenis, ..0. denkbeeld, _„ven waar;n WOrdt gezegd. dat de geven, waarin wordt gezegd, dat de „Britse bombardementen op Jemeni- tische steden voortduren". De bevol king van het door de Britten be stuurde Aden had een aantal tanks vernield, aldus de verklaring. Vluch telingen uit het gebied van Aden stromen Jemen binnen als gevolg van de „Britse aanvallen en de uitge breide vernietigingspolitiek". De aap uit de mouw. Een officiële woordvoerder van de regering van Jemen heeft te Cairo bekend gemaakt, dat zijn regering en Tsjecho-Slowakije een overeenkomst hebben gesloten, op grond waarvan de Tsjechen wapens aan Jemen «Ui len leveren. staat en rechterhand van premier Ka dar, heeft maandag in een toespraak verklaar^ dat er geen sprake kan zijn van sociaal-democratische deelneming aan het Hongaarse politieke leven, daar dit tot verdeeldheid onder de arbeiders zou kunnen leiden. „De arbeidersklasse wordt slechts door een partij vertegenwoordigd en dit zal ook zo bl'jven. Wij zullen niet toestaan, dat de vijand van democra tische instellingen gebruik maakt, cm de volksdemocratie te bestrijden", aldus Marosan. „Nep Szabadsag", het officiële or gaan der Hongaarse communistische partij, heeft dinsdag in een commen taar op de RussischBulgaarsRoe meensTsjechloölowaakse verklaring over Hongarije verklaard, dat de Hon gaarse opstand de ergste slag is ge weest, die de gemeenschap der socia listische landen, sdins haar oprich ting, heeft getroffen. Prins Bernhard is vanmorgen in een door hem zelf bestuurd vliegtuig in Parijs aangekomen. Gedurende een driedaags bezoek zal hij morgen het „Institut Neerlandais" openen en zaterdag bij president Coty de lunch gebruiken. MoIIet over Algerië De Franse premier Guy Mollet heeft woensdag te Parijs verklaard, dat „Frankrijk Algerië nooit zal opgeven". Hij zei dit in zijn lang verwachte ver klaring over de bedoelingen van Frankrijk met Algerië. Mollet deelde voorts mede, dat „Frankrijk nooit zal toestaan dat Al gerijnen van Europese afkomst var him huidige economische overwicht misbruik maken door te trachten de Mohammedanen uit te buiten". Maar evenmin zal zij ooit toestaan, dat de Mohammedanen misbruik maken van •hun getalsterkte om de Europese min. derheid te veroordelen tot onmondig heid of verdwijning. Volgens de laatste cijfers zijn er in Algerië ongeveer een miljoen Euro peanen en acht miljoen Mohammeda nen. 'Mollet gaf vervolgens als grond slagen voor de besprekingen over. de definitieve organisatie van Algerië: 1. Toekenning van volkomen ge lijke rechten aan alle bewoners van het land ongeacht afkomst en gods dienst; 2. Het waarborgen van het vreed zaam naast elkaar bestaan van de gemeenschappen in Algerië; 3. Het losmaken van de Algerijnse persoonlijkheid zonder verbreking van ae noodzakelijke banden tussen Algerië en het moederland. „Frankrijk aldus Mollet ont zegt elke internationale organisatie de bevoegdheid zich te mengen in de Algerijnse kwestie". Leidse Universiteit GELUK BIJ EEN ONGELUK Met een geschatte snelheid van on geveer tachtig kilometer per uur wilde gistermorgen om half tien een chauffeur uit Leiden, komende van de Kanaalweg, naar links dg Hoge Rijndijk oprijden. Hij vloog uit de bocht en belandde in het gazon. De afrastering van het gazbn werd over een lengte van drie meter ver nield. Hoewel de auto ernstig werd beschadigd, bleef de bestuurder on gedeerd. Leidse Spaarbank. In de maand december 1956 werd er bij de Leidsche Spaarbank ingelegd f893.030, en terugbetaald f 1.173., Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 240 en het aantal afbetaalde boekjes 165. Op 6172 rekeningen van deel. nemers aan de Afhaaldienst werd 21,441 bijgeschreven. Er werden 547 busjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke in houd van f 15.241. Het tegoed der 38.774 inleggers be droeg aan het einde der maand f27.073.433 (inclusief bijgeschreven rente). AVOND VOOR COLLECTANTEN ST. ELISABETH-PENNING. Gisteravond waren 75 jongens om half 8 aanwezig in het St. Antho- nius Clubhuis om hun jaarlijkse feestavond te vieren, die door de St. Elisabeth-penning was georgani seerd. Een kort Lof in de noodkerk aan het Rapenburg was hieraan voorafgegaan. De heer Brugman trad op met zijn poppentheater. De collectanten kre gen bijzonder poppenspel voorgescho teld. „Dappere Dodo" was jarig er kreeg een heleboel eadeaus, als spe ciale verrassing Ikwam zijn oom Jaap uit Amerika hem ook feliciteren en nodigde hem meteen uit met hem een paar weken naar Amerika te gaan. Toen ze op de boot waren zag Dodo plotseling zijn vriendje Kees, die als verstekeling aan boord was gegaan. Dodo en Kees lossen samen nog een diefstal op aan boord. Een dichteres was namelijk bestolen en Dodo had alles gehoord en spoedig werd de dief gegrepen. Later komen 2 zeerovers aan boord én ontvoerden oom Jaap en na een heleboel moeilijkheden vinden Dodo en Kees hem terug. Oom Jaap kreeg op het nippertje zijn geld terug, dat de dieven op gemene wijze van hem hadden afgeperst. Gelukkig liep alles goed af In de pauze werden de jongens ge- tracteerd. Onder de aanwezigen waren o.a.: Deken Haring, pastoor v. Schalen, de heer en mevrouw Van Cleef en de heer en mevr. Pley en vanzelfspre kend de zusters van het St. Elisa- bethziekenhuis. M. NIET-BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 our (5 our). Wij kunnen dan alsnog trachten U een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE. Bij beschikking van de minister van O. K. en W. is met ingang van 1 jan. 1957 benoemd tot wetenschap pelijk hoofdambtenaar in vaste dienst bij de algemene dienst van de facul teit der geneeskunde en gedetacheerd by. de röntgenologie dr. J. H. Meilink, thans in tijdelijke dienst; met ingang vah 1 jan. 1957 is benoemd tot weten schappelijk ambtenaar bij de facul teit der rechtsgeleerdheid mr. F. R. Boehtlingk, thans wetenschappelijk ^jbtenaar 1ste klasse en te rekenen van 1 dec. 1956; tot wetenschappelijk ambtenaar in vaste dienst bij de geo logie en mineralogie, mej. G. E. de Groot, thans in tijdelijke dienst. Oude Vest 103 gerestaureerd Pe restauratie van een halsgevel uit het begin van de 18e eeuw is dezer dagen op de Oude Vest 103 gereed gekomen. De eigenaars, de grossiers P. A. en G. M. R. de Haan, hebben het pand met medewerking van Rijk, provincie en gemeente laten restau- De top van de gevel was er slecht aan toe en de ondergevel was in de loop der jaren veranderd, waardoor de getoogde bovendorpels van de lichtkozijnen verloren waren gegaan. De restauratie heeft de gevel in zijn oude glorie hersteld. O Tjgr gelegenheid van deze restaura* tie, de uitbreiding van het bedrijf en hetufeit, dat de firma in zoetwaren, koffie en thee van P. A. de Haan en Zoon, die in dit huis gevestigd is, 35 jaar bestaat, werd dinsdagmiddag een receptie gehouden, die door velen werd bezocht. Onder hen waren de bouwkundige K. Bik uit Leiderdorp, Ir. *£h. K. J. Koch, architect der ge meente en mej. A. J. van Nienes, lid der gemeenteraad, die de gemeente lijke monumentencommissie verte genwoordigde. R.K. Lawntennisver. voor Leiden en omgeving Jeugd en ouderen morgen naar „De Turk" Velen zullen ongetwijfeld in ons nummer van dinsdag j.l. hebben ge lezen, dat er voor Leiden en naaste omgeving een R.-K. Lawntennisver- eniging in oprichting is. Voor wie zulks nog niet mocht weten, zij hier vermeld, dat morgenavond in café- rest. „In den Vergulden Turk" een vergadering wordt gehouden om te komen tot een lawntennisvereniging in katholiek verband. Reeds meerdere malen zijn van ver schillende zijden vragen gesteld over de mogelijkheid van een katholieke vereniging in deze tak van sport, maar de verwezenlijking ervan stuitte steeds af op de terreinkwestie, beter nog gezegd: de grondkwestie. Reeds enige malen werd van ge meentewege een aanbod gedaan om de katholieke tennissers onder te brengen in een of ander tennissport- park, doch het voorlopig comité, dat zich rnet de voorbereidingen voor de vereniging bezig hield, kon daarop moeilijk ingaan. Intussen is de situatie geheel an ders geworden, nu de op te richten vereniging de beschikking kan krijgen over een eigen tennispark, momen teel in wording aan de Haarlemmer vaart: een modern geoutilleerd com plex met vijf banen, twee voor het clubhuis en drie andere met oefen- banen en het bekende muurtje. Men hoopt het nieuwe tennsicomplex met mei gereed te hebben, zodat de nieu we vereniging met ingang van het nieuuwe seizoen "kan starten. Wanneer de oprichting van een katholieke lawntennisvereniging een feit wordt, krijgt zij dus de beschik king over een fraai sportpark, een eigen home, waarin spelers en speel sters zich ongetwijfeld spoedig thuis zullen gevoelen. Dit is het belang rijke feit bij deze poging naar een eigen vereniging en daarom ver trouwt het voorlopig bestuur op grote belangstelling van de katholie ken. En niet alleen voor de katholie ken uit Leiden, maar zeker ook die uit Oegstgeest en Warmond, welke plaatsen zo bijzonder gunstig liggen in de nabijheid van het nieuwe ten nispark. Daarom rekenen we mor genavond op veler belangstelling. Leidse Friezen bijeen voor vreedzame strijd Leden van het „Selekip Fryslan" maten gisteravond op een huishou delijke vergadering van de vereniging, in. de Jaoobazaal gehouden, hun krachten in een „foardrachtskriich", een aeklamatiewedstrijd. De spelregels gaven de kamp het karakter van een spelletje knikkeren, zoals de voorzitter, de heer G. Koel- stra, in zijn begroetingswoord zei: het ging meer om het spel de pun ten dan om de knikkers, die be stonden uit een drietal boekenbon- nen. Na het zingen van -het „Eala fria Fresena!", trad als eerste in het strijd perk de -heer K. Woudstra uit Lei den, die voordroeg de Ballade van de de Wyldemerk van Douwe A. Tam- minga. De roerende beschrijving van de cholera-epidemie in Gaasterland sloeg bij het aandachtig luisterende publiek al direct in. Opvallend was, dat het moderne Fries niet zo sterk tot de luisteraars sciheen te spreken. „De Kenkenings- soannen" van S. Kloosterman, dat door mevrouw De Vri-esCnossen werd voorgedragen, wer-d met luid applaus beloond. Ook „De Ballade van de Wylde Pikeurvan Anne Wad man, die door de heer R. Falkena üit Utert werd gezegd, werd met geest drift ontvangen, terwijl twee stukje: proza, rasp. door de heer F. Piersma en mevrouw KeizerBrameijer even eens zeer in de smaak vielen. Buiten de wedstrijd om, droeg dr. S. Bloembergen te Noord wijk voor uit het werk van Gysbert Japicx, die, hoewel niet tot de grote dichters be horend, een van de meest invloedrijke iiguren is gebleken in de Friese lit teratuur. De eerste prijs ging ten slotte naar mevrouw De VriesCnossen, ide tweede prijs was voor de heer Valke- na. Het niet aangekondigde extra prijsje, dat mevrouw KeizerBra meijer kreeg voor het' verhaal „De Galgen lappers", bewees, aat het ze ker geen gemakkelijke, taak was, waarvoor de j-ury zien, bij het vormen van haar oordeel, zag geplaatst. Een derde prijs, die door stemming onder het publiek werd vastgesteld, werd eveneens toegewezen aan me- vrcuiw iDe Vries—Cnossen, terwijl ook -de rest van de stemmen over eenkwamen met het oordeel van de „karmaster»". Voorzitter Koelstra bedankte in zijn slotwoord dr. S. Bloembergen en de leden van de jury, waarna de bijeen komst werd gesloten met het zingen van „Us Heitel&n". Burgerlijke Stand Geboren: Elisabeth, dr van S. W. Freeke en J. N. Vis. Harry, zn van F. Ouwerkerk en C. Beij. Margaretha, dr van K. Tisseur en C. Poldervaart. Johannes Jacobus, zn van J. C. Belt en E. H. G. van Tol. Maria Anna The- resia Agnos, dr van F. E. P. M. Schlatmann en M, M. Möller. Amelis Steven, zn van J. van Laar en T. H. Jost. Cornelia Elisabeth, dr van T. Boers en C. E. v. d. Weerd. Antonius Arnoldus, zn van M. J. Helders en A. Souverijn. Gerard Leendert Johannes, zn van M. P. Sturing en H. J. Vliet- man, Clara Jeannette, dr van A. C. Schriek en J. Dongelmans. Hermanus Nicolaas, zn van N. Smit en H. Dam- veld. Maria Geertruida Angenis, dr van J. H. van Kessel en A. T. v. Dijk. Overleden: E. Andriessen, huisvr. van M- W. Haaijman, 68 jr. M. E. van den Broek, huisvr. van L. Masurel, 72 jr. G. Tol, man, 78 jr. T. van Zijp, weduwe van P. Abbestee, 78 jr. E. Boes, huisvr. van J. Schouten, 64 jr. N. Siljee, man, 82 jaar. ROUW IN RIJNLAND Hoogheemraad H. Lafeber overleden Vannacht is in zijn woning te Reeu- wijk overleden de heer H. J. Lafeber, hoogheemraad van Rijnland. De heer Lafeber, die de leeftijd bereikte van 69 jaar, heeft vanaf 1945 in deze functie zitting gehad in het college van het dagelijks bestuur. Voordien was hij hoofd-ingeland. De overledene was voorts lid van de Zuidhollanase Molencommisski, terwijl hij in de Kamer voor de Binnenvisserij grote verdiensten heeft verworven voor de visstand in de Rijnlandse wateren. Als mens dwong de heer Lafeber ieders respect af. Zijn heengaan wordt beschouwd als een groot ver lies voor het hoogheemraadschap Rijnland. De Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting „Rijnstreek West" hield gis ter-morgei in de grote zaal van „Den Burcht" een studiebijeenkomst, die wegens ontsteltenis van zowel de eerste als de tweede voorzitter stond onder leiding van de heer P. C. Paar- dékooper. Deze wenste in zijn ope ningswoord alle aanwezigen een ge lukkig en voorspoedig nieuwjaar. Hij vestigde er de aandacht op, dat .956 voor de landbouw en zeker voor de veehouders geen gunstig jaar is ge weest. De heer Paardekooper hoopte, dat het nieuwe jaar veel goed zal maken. Het onderwerp, dat op deze morgenvergadering werd behandeld, luidde: „De laatste onderzoekingen betreffende Kopziekten". Spreker was de heer A. Kemp van het Centraal Instituut voor Land bouwkundig Onderzoek te Wagenin- gen. Deze wees er o.m. op, dat het probleem van de kopziekte een bij zonder urgent probleem is en vooral in de Rijnstreek in het middelpunt van de belangstelling staat. Kwam deze ziekte vroeger slechts sporadisch voor, na de oorlog heeft zij zich steeds meer uitgebreid. Aan de hand van lantaarnplaatjes besprak de heer Kemp de resultaten van de onder zoekingen op dit- terrein in Wagenin- gen. Hij vertelde wanneer en waar de ziekte over het algemeen voorkomt en hoe de bestrijding dient te zijn. De invloed van de kali- en stikstofbe mesting op het optreden van de kop ziekte vormde eveneens een punt van bespreking. Na de pauze was er gelegenheid tot stellen van vragen. Leidse Agenda DONDERDAG 10 JANUARI Ruilbeurs v. Verzamelaars. „De Valk", Morssingel half acht nam. Veron. De heer Grimbergen over „Schakelingen", lezing met demon straties. Rapenburg 10, 8 uur nam. K. O. Rondleiding Buddha-ten- toonstelling. Rijksmuseum voor Vol kenkunde, Steenstraat 8 uur n.m. VRIJDAG 11 JANUARI Alg. Ned. Bond v. Bejaarden. Le denvergadering. Foyer Stadsgehoor zaal. Half drie n.m. EXPOGé: mr. P. J. Idenburg over „De moderne ontwikkeling van Bel gisch Congo". De Harmonie, 8 u. n.m. R.K. Lawntennisvereniging voor Leiden en omgeving. Oprichtings vergadering. In den Vergulden Turk. 8 uur nam. K. O. Filmlezing. „Het Groene Eiland" door Simon de Waard. 8 uur nam. Foyer. ZATERDAG 12 JANUARI. Kath. Bond van bejaarden en ge pensioneerden. Bijeenkomst met film. Dienst der Apotheken. De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek Doeza, Doezastraat 31, tel. 21313; apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523; apotheek Oegstgeest, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: „Tekenaars van nu" (tot 21 januari). „Het leven van Buddha in de Kunst", Mus. v. Volkenkunde, Steen straat la. Tot 14 februari, geopend van 10-4 uur, 's zondags van 1-4 uur 'nam. BIOSCOPEN. De films in de week van 11-—18 jan. zijn dooi* de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: Afgekeurd. Luxor: Trianon: Rex: „De Hofnar", alle leeftijden. „Trapeze", alle leeftijden. Scheepsberichten ABBEKERK 9 te Antwerpen. AMOR 9 v Alexandrië n Vasiliko. 3AWEAN 11 nm Singapore verw. BENNEKOM 9 te Bachequero, CISTUL A (t) 9 v Curasao n Vera Cruz. CORILLA (t) 10 te Pladju. EOS p 0 Kp Finisterre n Antw. GADILA (t) 10 te Miri. GIESSENKERK 10 te Brisbane. KERMIA (t) 9 nm te Oslo. LIEVE VROUWEKERK p 9 Majorca n Le Havre. MEERKERK 9 v Mombasa n Las Palmas. MURENA (t) 11 te Bolik Papan verw. PKRNA <t> 10 te Plr.dju. PRINS PHILIPS WILLEM p 9 Wight Las Palmas. ROGGEVEEN 10 te Hor kong. SCHOUTEN 10 te Tj. Pr - SIRRAH (t) 11 te Tj Uban verw. ST - MAASSLUIS 9 v Narvik n Amsterc1' WOENSDRFCHT (t) 10 te Pladju. Wu- NOSSOBO 9 v Manilla n Bulan.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2