S)e CéidóeSoti/fca/nt Heel Sumatra nog steeds in beroering Israëlische staat terugtocht stop Is Nagy thans naar Rusland gebracht? Nagy op reis, maar niet naar de vrijheid Staat van oorlog geleidelijk uitgebreid DAG v JANUARI 195. 48ste JAARGANG No. 1399.' Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Dmkkerij 20935. Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w, 12.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 et. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Verloven op West-Java ingetrokken Volgens vrijdag in Djakarta ontvangen berichten verkeert het gehele eiland Sumatra nog steeds in beroering, zij het dan dat dit voor de ver schillende gebieden varieert. Door de legerwoordvoerder in Djakarta werd medegedeeld, dat de staat van oorlog en beleg, die thans van kracht is in de provincie Zuid-Sumatra en de districten Tapanuli en Oost-Sumatra van de provincie Noord-Sumatra geleidelijk aan van toepassing zal worden verklaard voor het gehele eiland Sumatra. De berichten, dat de communistische partij ondernemingsarbeiders van Pematang Siantar, in Noord-Sumatra, bewapent, werden volgens het Isla- mietische dagblad „Abadi", in Medan bevestigd. TOESTAND VOL GEVAREN. Het in Padang verschijnende blad ,.Halun", meldde, dat in Noord-Su matra ten minste vier gewapende groepen om de macht strijden, nadat luitenant-kolonel Djamin Ginting in opdracht van de centrale regering de opstandige territoriale comman dant Maludin Simbolon had afgezet. Het blad noemde de situatie „kritiek en vol gevaren". [De commandant van bet derde re giment, majoor Saimosir, die zich ver- Bette tegen overs'ue Girrting, heelit igeen gevolg gegeven aan de order van deize laatste om naar Medan te komen. Vooraanstaande figuren uit Tapanuli, het gebied waar dit regi ment gelegerd is, hebben president Soekarno telegrafisch doen weten, dat zij .Saimosir in Tapanuli wensen te houden, met het oog op de gespan nen toestand aldaar. Volgens andere 'berichten bevinden troepen van Sa imosir zich op een afstand van ruim twintig kilometer van Pematang Siantar, het gebied van het tweede regiment, dat Gintinig trouw is ge bleven. Een woordvoerder van de nieuwe commandant van Noord-Sumatra deelde mede, dat majoor Effendi, comandant van de infanteriesöhool in Pematang Siantar, van zijn functie is ontheven, omdat hij zich niet aan de nieuwe situatie kon aanpassen Vliegtuigen van de Indonesische luchtmacht hebben boven Tapanuli pamfletten uitgewonpen, waarin een Oostduitse sabotage De „Frankfurter Allgemeine" meldt, dat honderden jonge Westduitse dienstplichtigen geheel officieel uit ziende brieven, z.g. afkomstig van het Westduitse ministerie van lands verdediging, hebben ontvangen, waar in wordt medegedeeld dat zij geen gevolg behoeven te geven aan lastge vingen om onder de wapenen te ko men. 'De brieven waren afkomstig uit Oost-Duitsland. De West-Duitse pro cureur-generaal stelt een onderzoek naar deze zaak in. De dienstplichtigen van het nieuwe Westduitse leger moeten één april a.s. onder de wapenen komen. 'beroep wordt gedaan op kolonel Sim bolon die zich in Lumbandjulu, in. de buurt van het Tob am eer zou be vinden om zich bij de militaire autoriteiten te melden. In Djakarta werd vrijdag gezegd, dat president Soekarno zou hebben verklaard, zijn plan voor een rege ling van de crisis in het leger te zul len bekendmaken, zodra Simbolon aam zijn oproep om naar Djakarta te komen, zou hebben gevolg gegeven. Midden-Sumatra is mog steeds vast in handen van de militaire raad, onder leiding van luitenant-kolonel Ahmad Hussein. De gouverneur van Zuid-Sumatra, Winarno Danuatmodjo, heeft zich in een persconferentie in Djakarta er over beklaagd, dat politieke figuren in zijn provincie een complot tegen hem smeden om hem ten val te bren gen. Uit Bandung werd vrijdag gemeld, dat de territoriale commandant van West-Java alle verloven in zijn ge bied heeft ingetrokken. De aanlei ding hiertoe werd niet vermeld. Volgens berichten in de Indonesi sche pers zijn tijdens een gevecht tus sen legereenheden en een sterke ben de van 200 man op West-Java 35 ben deleden gedood. De bende werd door de militairen overvallen bij Koeningan in het ge bied van Cheribon. Men neemt aan, dat zij tot de ondergrondse Moham medaanse verzetsorganisatie Daroel Islam behoorden. Aan de zijde van 't leger zouden geen verliezen zijn. ge leden. Eerst garanties Israël is niet van plan de verove ringen van de veldtocht tegen Egyp te zonder meer op te geven zonder hiervoor een afdoende compensatie te krijgen. De terugtocht uit de Si- nai-woestijn, die tot nu toe opmerke lijk traag verliep, zal op 7 januari voorlopig bij El Arish (56 km. van de Israëlische grens) worden besloten. Dit bleek gisteren ook na een bij eenkomst tussen generaal E. L. M. Burns bevelhebber van de UNO- strijdkirachten, en de Israëlische chef-staf, Mosje Dayan. Burns kwam van deze bijeenkomst met een grim mig gezicht terug en zei alleen, dat Dayan hem enkele voorstellen had gedaan, die hij aan de secretaris-ge neraal van de UNO Dag Hammar- skjoeld, zou overbrengen. Dayan gaf te verstaan, dat de Is raëlische troepen „nog enige tijd" in El Arish zullen blijven. Volgens ra- dio-Cariao zullen echter de Egypti sche troepen zondag El Arish bezet ten. 'Het Israëlische ministerie van Bui. tenlandse Zaken noemde het gedeel te van de tot nu toe afgelegde „te rugweg naar Israël" het eerste sta dium van de terugtocht. Waarnemers in Jeruzalem verwachten, dat de Is raëlische regering na 7 januari een aantal eisen zal stellen, alvorens een marsbevel voor eén volgend stadium van de terugtocht te geven. 5)e „zenuwen" man Scattand ï/atd De wereldvermaarde Scotland Yard heeft sinds donderdag de beschikking over een uiterst moderne telefooncentrale gekregen. Door de rationele op stelling van de apparatuur is het thans mogelijk een melding, die via num mer 999 (het Londense 5x8) binnenkomt binen de minuut door te geven aan de dichtstbijzijnde radioauto of -motor. Voorheen had men daar onge veer twee minuten voor nodig. Deze eisen zijn: 1. Waarborgen, dat de Egyptische strijdkrachten niet terugkeren in de strook van Gaza. 2. Waarborgen, dat Israëlische schepen vrij door het Suez-kanaal en de Golf van Akaba mogen varen. Egypte en de Ver. Naties hebben vol ledige overeenstemming bereikt over de volledige vrijtnaking van het Suez- kanaal. De overeenkomst is reeds gepara* feerd en zal binnenkort ondertekend worden, mogelijk reeds volgéiïde week in New York door Hammar- skjoeld en de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Mahmoud Fawzi. Aiaedig.e tedder maeóten g.eied uiatdett Een helicopter landt in Chamonix met aan boord twee geredde gidsen, die gestrand waren tijdens de reddings pogingen om twee Parijse studenten, die op 4000 meter hoogte op de Mont Blanc werden overvallen door een storm, te redden. Dagenlang heeft men getracht de twee jonge mannen te redden, doch thans is het reddings werk stopgezet, omdat de hoop, dat zij nog in leven zullen zijn, vervlogen is. De bergingsvloot van de Ver. Na ties verwacht, dat het kanaal begin mei geheel vrij zal zijn. Men zal trachten nog eerder klaar te zijn. De dertien koopvaardijschepen, die sedert de vijandelijkheden in Egyp te in het Suez-kanaal opgesloten zijn, zullen waarschijnlijk zaterdag een konvooi vormen om in noordelijke richting te varen. De kapiteins van deze schepen hebben vrijdag met ge neraal Wheeler, die namens de Ver. Naties de bergingswerkzaamheden leidt, de zaak besproken. Vier Zweedse militairen, leden van de internationale politiemacht, zijn vrijdag door het ontploffen van een antitankmijn nabij El Ballah gewond. Zij waren bezig met het leggen van een telefoonkabel nabij hun hoofd kwartier. Twee der Zweden werden zwaar, de andere licht gewond'. Nog steeds gewapend verzet Vermoed wordt, dat oud-premier Imre Nagy Roemenië heeft moeten verlaten en zich thans eigens in Rus land, waarschijnlijk op de Krim be vindt. Van de Hongaarse leiders, die met Nagy naar Roemenië verbannen wer den, hebben familieleden reeds en kele malen brieven ontvangen, doch van Nagy is nimmer iets vernomen. Uit de brieven blijkt, dat de groep bannelingen is verspreid en in ver schillende steden is ondergebracht. Voor de eerste maal is van offi ciële zijde in Boedapest toegegeven, dat in het gebied van Bakony in West-Hongarije nog steeds verzet wordt gepleegd. Het orgaan van de Hongaarse comimiunistische partij maakte gisteren namelijk bekend, dat de politie in dit gebied een grote hoeveelheid wapens, waaronder ma chinegeweren, handgranaten en veel patronen, in beslag heeft genomen. In het berich|t wordt gezegd, dat klei ne gewapende groepen in dit gebied, na de beëindiging van de Hongaarse opstand nog grote moeilijkheden heb ben veroorzaakt. MALETER TOCH GEVANGEN? De in beslag genomen wapens be hoorden tot een verzetsgroep, die zich de „groep-Maleter" noemt. Het moet uitgesloten worden geacht, dat Ma- leter, de held van Boedapest, zelf de leider van deze groep is, want het schijnt wel haast vast te staan, dat hij zich in een gevangenis in de Hon gaarse hoofdstad bevindt Een krijgsraad in Boedapest heeft gisteren weer een doodvonnis geveld. De veroordeelde, een 25-jarige trans portarbeider, werd onmiddellijk na het vonnis geëexeauteerd. Hij was schuldig bevonden aan deelneming aan een aanval op het communisti sche hoofdkwartier in Boedapest, waarbij hij verscheidene functionaris sen had gedood. Revolutionaire raad. Vandaag zullen ongeveer veertig vertegenwoordigers van politieke partijen en organisaties, die hebben deelgenomen aan de opstand in Hon garije, in Straatsburg een driedaagse conferentie beginnen voor de vor ming van een revoluitonaïre raad. Deze raad zal zich ten doel stellen Hongarije te bevrijden van de Rus sische overheersing. NIEUWE RESOLUTIE IN DE MAAK De Verenigde Staten werken aan een nieuwe resolutie over Hongarije, waarin Je Algemene Vergadering van de Verenigde Naties wordt verzocht een bijzondere commissie van onder zoek in het leven te roepen, die gege vens zal moeten verzamelen over de Hongaarse opstand, aldus is vrijdag in welingelichte kringen te New York vernomen De resolutie, die naar men ver wacht door Groot-Brittannië zal wor den gesteund, zal waarschijnlijk in het begin van volgende week op een voltallige bijeenkomst van de Alge mene Vergadering worden ingediend. Ontvoering of reclame-stunt? De Amerikaanse filmactrice Marie Macdonald heeft vrijdagochtend een filmjournalist opgebeld en hem ge zegd dat zij door twee jonge mannen gevangen gehouden wordt. Volgens de politie heeft zij de journalist, Harrison Carrall meege deeld dat gisterochtend om half vijf een Mexicaan en een neger haar uit haar huis hadden ontvoerd. „Zij wil den mijn ring en mijn geld hebben. Zij gaven me een injectie. Be ben er gens in een huis en zij zijn in de an dere kamer", zo zei de filmster. De journalist, die haar stem kent, had haar verder willen uithoren, doch zij kon niets meer zeggen, aldus de po litie. De echtgenoot van de filmster, Har ry Karl, heeft aan de politie meege deeld, dat hij vrijdagochtend vroeg is opgebeld door een onbekende, die zei: „Wij houden uw vrouw gevangen Als u haar levend terug wilt zien, zeg dan niets tegen de politie. Wij zullen later contact met u opnemen." Volgens hem werd dit gezegd door een stem als van „e'en bang kind". Hij belde direct de moeder van zijn vrouw op, die een soortgelijke tele fonisch mededeling ontvangen bleek te hebben. In de woning van Marie Macdonald zijn geen tekenen aangetroffen die wijzen op gebruik van geweld. In de brievenbus lag een briefje met de mededeling: „Waarschuw de politie niet Wij zullen haar niets doen en zijn niet van plan geld van haar los te krijgen. U hoort later van ons". Oostenrijks president overleden De president van Oostenrijk, dr. Theodor Körner, is vrijdag op 83-ja- rig.e leeftijd aan een beroerte overle den in zijn woning in de Weense voorstad Grinzlng. Sedert juli van het vorige jaar, toen hij een hartaan val doorstond, was zijn gezondheid slecht. Zijn ambtstermijn, die inging in 1951 toen hij met gering verschil won van de andere kandidaat voor het presidentschap, dr. Heinrich Gleiss- ner, zou zijn geëindigd op 20 juni van dit jaar. Körner volgde in 1951 Karl Ren ner, de eerste president van de re publiek Oostenrijk, op na diens dood. Tijdens zijn ambtstermijn, in 1955, werd Oostenrijk weer onafhankelijk, na zeven jaar Duitse en tien jaar ge allieerde bezetting. Tijdens de eerste wereldoorlog nam hij als kolonel van het Oostenrijks- Hongaarse leger deel aan de strijd in Servië en Italië. Nadat hij de militaire dienst had verlaten sloot hij zich aan bij de so ciaal-democratische partij. Ook in de politiek maakte hij snel carrière. In 1934, toen Dolfuss zijn staatsgreep uitvoerde, was hij voorzitter van de Bundesrat. Körner en vele andere vooraanstaande socialisten werden gevangen genomen. Na elf maanden liet men hem vrij. Tijdens de Duitse bezetting van Oostenrijk, de Anschluss, leidde hij een teruggetrokken leven. Kort voor het einde van de tweede wereldoor log bracht hij nog enige weken in een Gestapogevangenis door. De Russen benoemden hem na de bevrijding van Oostenrijk als burge meester van Wenen. Hij hield die post tot 1951 toen hij president werd. In Bulgarije is het ook niet pluis Er is een zuivering aan de gang onder Bulgaarse studenten te Sofia, aldus een vrijdag te Wenen ontvangen exemplaar van een Poolse jeugdblad. Volgens de correspondent van het blad te Sofia neemt de onrust onder dc Bulgaren gestadig toe. Functiona rissen van de communistische partij hebben onlangs op de deuren van hun woningen en van het hoofdkantoor van de partij brieven gevonden, waar in zij met de dood werden bedreigd. Studenten is de toegang tot de uni versiteiten ontzegd en is het lidmaat, schap van de jeugdbeweging ont nomen wegens „vijandige opmerkin gen tegen het commuinistis-cihe stel sel", aldus officiële mededelingen. Anton Minonof, docent aan universiteit van Sofia, heeft vrijdag Zacht, maar vochtig Een actieve stormdepressie bij Schotland verwijdert zich langs de Noorse kust naar' de Poolstreken. Tussen deze depressie en een hoge- drukgebied, waarvan het centrum boven Spanje gelegen is, wordt met een krachtige tot harde zuidwestelijke wind zeer zachte lucht uit de sub tropen aangevoerd, waarin tempera turen van 12 tot 13 graden voor komen, ongeveer 7 graden boven normaal. Ook morgen duurt de aan voer van de zachte lucht voort. In het front, dat de begrenzing van deze lucht vormt, komt ten zuidwesten van Ierland een nieuwe storing voor, die, zonder noemenswaardig uit te diepen, over de Noordzee zal trekken en de wind tijdelijk weer iets zal doen toenemen. Plaatselijk zal er weer wat regen of motregen vallen. in Turkije om politiek asiel verzocht na drie dagen tevoren heimelijk Tur kije te zijn binnengekomen. Hij zei, dat drie Bulgaarse parlementsleden door Hongaarse grenswachten zijn doodgeschoten, toen zij probeerden de Turks-Bulgaarse grens te over schrijden. ZIJ WISTEN VAN NIETS. Het landsgerecht in Surabaja heeft vrijdag zeven verdachten, die be schuldigd werden van mishandeling, geruime tijd geleden, van de Neder landse directeur van de Heinekens brouwerij in Surabaja, de heer J. A. Scheuer, vrijgesproken wegens ge brek aan bewijs. De zeven beklaagden ontkenden nadrukkelijk de heer Scheuer, die drie dagen na de mishandeling in het ziekenhuis overleed, te hebben ge slagen. Zij beweerden niet te weten, wie deel uitmaakten van de groep van personeel van de brouwerij, die de directeur had aangevallen, nadat deze één van hun collega's een uit brander had gegeven en geslagen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van zaterdagavond tot s S zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). AANHOUDEND ZACHT. Zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen of motregen. Overwe- S gend krachtige zuidwestelijke j wind. Aanhoudend zacht. Hoogwaterstanden 6 Jan. v.m. 6.30; n.m. 6.40. 7 Jan. v.m. 7.n.m. 7.15. 6 Jan. zon op 8.49; onder 16.47; maan op 10.42; onder 22.54. 7 Jan. zon op 8.49; onder 16.48; Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME weer temp. regen 2 C. regen 1 regen 5 onbewolkt 6 zwaar bew. 10 geheel bew. 13 zwaar bew. 12 motregen 12 geheel bew. 13 geheel bew. 9 half bew. 6 regen 6 regen 8 regen 6 regen 4 nevel 5 onbewolkt —3 mist 1 lichte motreg. 1 licht bew. 6 Korreltje

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1