BLOEMLUSTII gaat naar Keulen Katholieke onderwijzers nemen een „afwachtende houding" aan Nieiiwjaarsexpositie wordt dinsdag a.s. te Lisse geopend Regering poogt gevangen wereld burger naar Amerika te zenden Nieuwe burgemeester van A dam verenigt vele uitersten in zich DONDERDAG 3 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Nieuwe voorstellen De Katholieke Onderwijzersbond telt per 1 januari j.l. ruim 23.000 le den, doordat de kleuteronderwijze ressen, die tot dan toe over een eigen organisatie beschikten, een fusie met de grote bond aangegaan zijn. Dit maakte voorzitter Derksen op de gisteren te Utrecht gehouden ver gadering van de katholiekee onder wijzers bekend. De vergadering stond in het teken van de salaris-moeilijkheden. De voorzitter verweet minister Cals, dat hij het onderling overleg tot een aan fluiting heeft gemaakt, doordat hij zijn belofte om de salarisverbetering voor ULO-onder wijzers samen te doen vallen met die voor L.O.-onder- wijzers niet is nagekomen. De heer Derksen verwierp de klacht van de minister, dat de demonstratieve vergadering in Den Haag gehouden werd, toen nog regeringsvoorstellen te wach ten waren, omdat dergelijke vage beloften reeds meer dan 2 jaren de onderwijskrachten aan een zoet lijntje houden. De bond wacht nu echter weer ge duldig op nieuwe regeringsvoorstel len, die minister Cals in het vooruit zicht heeft gesteld, al is men niet en- De bouw van atoom centrales in Nederland noodzakelijk? De directeur van de n.v. Provin ciale Limburgse Elektriciteits Maat schappij, prof. dr. ir. H. Gelissen, is, zo blijkt uit een mededeling van ge deputeerde staten van Limburg, van mening, dat Nederland door de pre caire energiebalans-positie als gevolg van de invoer van dure kolen, wel gedwongen zijn zo spoedig moge lijk met de bouw van atoomcentra les te beginnen, ondanks de moge lijkheid van technische verbeteringen in de naaste toekomst. Het zal, volgens prof. Gelissen, dan ook niet uitgesloten moeten wor den geacht, dat 'n vijfde in de Maas centrale van een in Buggenum op te stellen machine zal worden aange dreven door middel van stoom, die verkregen wordt uit warmte die vrij komt bij de splitsing van uranium of thorium. Over de vraag of de bestaande cen trale in een atoomcentrale kan wor den omgebouwd, wordt opgemerkt, dat in de eerste decennia therttio- sche en waterkrachtcentrales naast atoomcentrales in bedrijf zullen blij ven. In de machinezaal van .de be staande centrale te Buggenuim zal na uitbreiding, naast de huidige turbo generatoren een turbogenerator kun nen worden opgesteld, die gedreven wordt door stoom welke ontstaat door verhitting van water met uit atoom splitsing verkregen warmte. De Maascentrale te Buggenum voorziet slechts ten dele in de ener giebehoefte van de P.L.E.M. Daarom worden twee aanvullende stroomle- veringscontracten gesloten, namelijk met de gezamenlijke steenkolenmij nen van Limburg en mët de Provin ciale Gelderse Elektriciteits Maat schappij. Dit laatste contract eindigt in I960. Het zal dan nodig zijn een derde machine in de Maascentrale van Buggenum in bedrijf te hebben. Daarom werd deze machine reeds be steld. De met de plaatsing samen hangende uitbreiding van het gebouw is reeds in uitvoering. Met de aankoop van de derde ma chine, de uitbreiding van de machi nezaal en de aankoop van de daarbij behorende ketels, kosten var pomp- aansluiting en dergelijke werkzaam heden, is een bedrag van rond veer tig miljoen gulden gemoeid. Van de kosten verbonden aan de verbouwing van de Maascentrale in een atoom- centrale, is nog geen raming, gemaakt. VALENTIJNDAG OOK VOOR EMIGRANTEN. De Vereniging de Nederlandse Bloemisterij heeft besloten in de Va- lentijnbloemenhulde op 14 februari 1957 ook de emigranten te betrekken, die na de oorlog ons land hebben ver laten. In samenwerking met een weekblad zal de vereniging de ruim 200.000 Nederlandse emigranten in de gelegenheid stellen, in ons land woonachtige landgenoten aan te wij zen voor het in ontvangst nemen van een bloemenhulde. De voordrachten moeten betrek king hebben op verdiensten, dfe de emigranten ten tijde van hun ver trek uit ons land zijn bewezen. De jury. die voor dit doel met een emigratiedeskundige zal worden uit gebreid, zal bovendien uit de bin nengekomen voordrachten tien in zendingen honoreren met een bloe- mengroet uit Nederland aan de emi granten in hun woonplaatsen in den vreemde. Deze bloemengroet zal na mens de Nederlandse gemeenschap via de internationale bloemenver- zen centrale „Interflora" worden ge bracht. Voor de binnenlandse bloemenhul de op Valentijndag heeft de jury reeds een groot aantal inzen dingen ontvangen. Verschillende voordrachten ontmoetten bij de be oordeling moeilijkheden omdat de verdiensten van de betrokkenen niet op het jaar 1956 betrekking hebben. thousiast over de beperking, die de minister stelt: de voorstellen kunnen slechts aanvaard of verworpen wor den. Worden de voorstellen verwor pen, dan zullen zij, zo is thans reeds bekend, bij koninklijk besluit vastge steld worden. VERHOGING BLINDENUITKERING In de regeling „Voorziening voor blinden" zijn enkele verbeteringen aangebracht, die betrekking hebben op het zogenaamde „plafond" en de „normatieve uitkeringen". Het plafond is voor kostwinners in alle gemeenteklassen verhoogd met 2.50 en de normatieve uitkering met 1.90 per week. Voor kostgangers en bij ouders in wonende blinden 'boven 30 jaar be dragen deze verhogingen resp.: 1.75 en 1.40. voor bij ouders inwonende blinden beneden 30 jasr resp.: 1.1" en 0.95. Deze verhogingen treden in werking met terugwerkende kracht van 27 augustus 1956 af. De brand op de Visten Lijk van steward aan land gebracht Het stoffelijk overschot van de dins dag bij de brand op het Zweedse schip „Visten" omgekomen steward, de 33-jarige Deen O. Pedersen uit Ko penhagen, is gisteren door de redding boot „Brandaris" van de „Visten" naar Terschelling overgebracht. De „Visten" ligt nog op de Vlieree; bij helder weer zal het schip naar Harlingen wordien gebracht. De koninklijke Kerst-vakantie H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der .Nederlanden zijn gisteren voor een kort oezoek naar Oostenrijk vertrokken. Zij zijn gisterochtend per vliegtuig (dus met per trein, zoals gemeld), naar Miinchen gereisd, van waar H.M. de Koningin per trein naar oanat Anton is gegaan, waar de drie oudste prinsessen sedert enkele dagen de wintersport beoefenen. De Koningin zal enkele dagen in Sankt Anton verblijven en op 7 jan. per trein met de prinsessen Irene en Margriet terugkeren. Prinses Bea trix zal daarna nog enkele dagen met studiegenoten in Sankt Anton blijven. Prins Bernhard is van Münohen ver der gereisd naar Wenen, waar hij twee dagen voor een privébezoek zal verblijven. Volgens een bericht van het Oostenrijkse persbureau is de prins vroeg in de middag met het door hemzelf bestuurde vliegtuig op het vliegveld Schwechat aangekomen, v/aar hij werd ontvangen door de Ne derlandse gezant in Vvenen, dr. Star- ousmann. De Koningin is gisteravond in Sankt Anton aangekomen, waar de drie prinsessen aan het station haar ont vingen. Met het oog op het particu liere karakter van het bezoek was er geen ofliciële ontvangst. PRINS IN ZIEKENHUIS OP OUDEJAARSAVOND Z.fc.H. prins Bernhard heeft de jaarwisseling doorgemaakt in het Stads- en Academisch ziekehhuis te Utrecht, waar hij zaterdagmorgen werd opgenomen voor een maagon- derzoek. De prins is gisteravond uit het ziekenhuis ontslagen. Tijdens zijn verblijf in de ziekeninrichting heeft hijenkele kereii bezoek ontvangen van de Koningin. „Barbaarse behandeling" De 35-jarige Amerikaan Gary Da- vis, die als eerste wereldburger en kele jaren geleden in de Verenigde Staten zijn paspoort inleverde om vervolgens met een eigengemaakte wereldpas de wijde wereld in te trek ken, komt steeds meer tot de ont dekking, dat de wereld, op z'n zachtst gezegd, nog niet rijp is voor zijn idee Dezer dagen is hij. in Amster dam gestrand, omdat West-Duits- land hem de toegang weigerde en de Nederlandse justitie hem arresteer de, toen hij met zijn wereldpas op Schiphol aankwam. In Amsterdam verdween de we reldburger in de gevangenis en offi ciële lichamen gingen zich inspannen om voor hem overtocht naar Ameri ka te verkrijgen. Inmiddels hebben Nederlandse vrienden van Gary Davis een actie ondernomen om de wereldburger uit zijn gevangenschap te verlossen; deze pogingen zijn echter gestrand, omdat de Nederlandse justitie op het stand punt staat, dat Gary Davis zonder de vereiste stempeltjes overal heen mag gaan, behalve in Nederland mag blij ven. Een Nederlandse wereldbur ger, die Gary Davis gisteren een bezoek bracht, bracht een ver klaring uit de gevangenis, waarin de Amerikaanse wereldburger heftig protesteert tegen de in Nederland ondervonden behan deling. Hij wordt zonder aan klacht als gevangene behandeld en rechtskundige bijstand wordt hem geweigerd. Voorts verzet de wereldburger zich tegen overbrenging naar de Verenig de Staten, vooral wanneer dit als ge vangene zou geschieden. Nederlandse wereldburgers zullen vandaag stappen bij het ministerie van justitie ondernemen, teneinde juridische bijstand voor Gary Davis te verkrijgen. weer voor de deur. Dinsdag 8 januari zal dr A. J. Verhage, de voor zitter van het Produktschap voor Sierteeltgewassen de tentoonstelling aan de Grachtweg te Lisse openen. En om U niet langer in twijfel te la ten: het wordt een groots opgezette show, die 2000 m2 in beslag neemt en waar men honderden kisten met bloeiende hyacinten, narcissen en tul pen zal kunnen bewonderen in een prima kwaliteit. Verder komt er nog een speciale inzending Amaryllis, een koninklijk bolgewas met enorme kel ken van het zuiverste wit tot het gloeiendste rood. Aan deze bloemenshow is tevens een mechanisatie-tentoonstelling ver bonden, waar men alles zal kunnen vinden wat ge tussen een rooitroffel en een «sorteermachine maar aan va rianten weet te bedenken. Zeer grote belangstelling zal er van de zijde der vakmensen ongetwijfeld bestaan voor nieuwe types rooi- en plantmachi- nes. Immers: het probleem: gebrek aan arbeidskrachten wordt in het bol- lenvak steeds nijpender, om het over de vra'agstukken der kostenbesparing nog maar niet te hebben 1 De kwaliteit zal dit jaar voortreffe lijk zijn. Was men aanvankelijk bang, dat men een stug broeiseizoen zou krijgen als'gevolg van de natte, kou de zomer, achteraf valt dat gelukkig nogal mee. Hoev/el: van een vlot sei zoen, waarin bij wijze van spreken een kind de was kan doen, is geen sprake. Mën is dan ook blij, dat het dit jaar geen Kersttentoonstelling geworden is doordat de feestdagen wat on gelukkig vielen, heeft men besloten er dit keer een Nieuwjaarsshow van te maken want in het bollenvak heet het nog altijd, dat „Kerstmis 10 dagen te vroeg valt" voor de bloe- menbroei. Machines. De laatste jaren wint de machine in 't bollenvak stormenderhand veld. Plantmachines zijn hoewel ze een volwassen kapitaaltje kosten geen zeldzaamheid meer. Mochten ze aan vankelijk nog al eens met de kinder ziekten te kampen hebben, men schrijdt steeds verder op het pad der mechanisatie en voortdurend worden de bestaande modellen geperfectio neerd of komen er nieuwe types aan de markt. PATER VAN DEN VRANDE N.A.T.O.-AALMOEZENIER. Met ingang van 15 januari is de majoor-aalmoezenier van het Korps Commando Troepen te Roosendaal, pater L. van den Vrande M.S.C., door hoofdaalmoezenier, mgr. Van Strae- len, benoemd tot tijdelijk aanlmoeze- nieir bij de N.A.V.O.-strijdkrachten te Parijs. PROF. L. BEEL VOORZITTER SOCIAAL-CHAR. CENTRUM. Het hoogwaardig episcopaat heeft zijn goedkeuring gehecht aan de be noeming van prof. L. Beel tot voor zitter van het Landelijk Sociaal-cha ritatief Centrum. Hij volgt prof. mr. A. L. de Block op, die wegens drukke werkzaamheden heeft bedankt. „WE ZIJN NOG NIET KLAAR, MAAT!" De politierechter te Amsterdam heeft gistermorgen een 29-jarige ver dachte conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie we ken. De classificeerder had de hoofdon derwijzer van een jongen, van wie hij nog vader nog voogd was, bele digd en tegen de slaap geslagen, om dat hii het niet eens was over de wij ze van bestraffing van het knaapje. Toen hij de rechszaal na het von nis vei liet, voegde hij de 58-inrige hoofdonderwijzer toe: „Wij zijn nog niet klaar, maat". Daarop zei de on derwijzer verschrikt: „Nu bedreigt hij mi; alweer". Ogenblikkelijk gaf de politierechter een wachtmeester van de Rijkspolitie opdracht proces verbaal ~op te maken en dat terstond door te geven aan de officier van justitie. Mr. G. van Hall, die dezer dagen hij een reis naar de Verenigde Staten als opvolger van mr. d'Ailly tot bur gemeester van Amsterdam werd be noemd, is de telg van een oud Am sterdams patriciërsgeslacht, een in vloedrijke figuur in bankierskringen en lid van de P. v. d. A. Hij genoot zijn opleiding aan de Leidse universiteit, omdat deze „ethisch" gericht is, en is curator van de Amsterdamse universiteit, die een meer rose licht uitstraalt. Naast een culturele belangstelling, die zelfs in de keuze van levensge zellin merkbaar is mr. Van Hall huwde de nicht van de Nederlandse litterator Martinus Nijhoff is de nieuw-benoemde burgemeester een gezaghebbend zakenman. Hij heeft „een geheugen als een pot" en bezit grote diplomatieke ga ven; beide eigenschappen zullen hem als burgemeester van 's lands hoofd stad goed van pas komen. De opval lende zakelijke capaciteiten van mr. Van Hall hebben hem al vele malen in alle delen van de wereld gebracht; minstens eens in de twee jaar maakt 3 Glazenwassers omlaag gestort 1 Dode; 2 gewonden Gistermiddag omstreeks drie uur zijn in een lichtkoker van het tele- ccmmunicatiegebouw aan de N.Z. Voorburgwal te Amsterdam drie gla zenwassers, die op verschillende af stand van elkaar op een 20. meter hoge ladder hun werkzaamheden ver richtten, naar beneden gestort en op een glazen bovenlicht terecht geko men. Een 29-jarige glazenwasser was op slag dood; zijn twee collega's, die beiden met verwondingen naar het Binnengasthuis werden vervoerd, konden later, na behandeld te zijn, naar huis terugkeren. Hoewel de po litie gisteravond nog niet met zeker heid kon zeggen, wat de oorzaak van het ongeval is, vermoedt zij, dat toen de glazenwassers op de hangende ladder stonden, zij getracht hebben met korte rukjes de ladder te ver plaatsen met het noodlottige gevolg. De botsing te De Bilt Bestuurder overleden In het Sint Antoniusziekenhuis te Utrecht is gisteren de 48-jarige heer G. J. Dekkers overleden, die de auto heeft bestuurd, welke de vorige week te De Bilt in volle vaart tegen een autobus botste. De in de auto zitten de twee kinderen van de heer D. zijn op de dag van het ongeval overleden. en ook in zijn vakanties pleegt hij grote buitenlandse reizen te maken. Dit weerhoudt de nieuwe burgemees ter echter niet om het goede van eigen bodem te genieten en zo heeft hij onlangs een woonboot aange schaft om aan de Westeinder plas van tijd tot tijd in een zalig niets doen te bekomen van de dagelijkse zorgen. Tijdens de bezettingstijd heeft mr. Van Hall, tezamien met zijn broer die in 1944 gefusilleerd werd, de steunverlening aan onderduikers ge organiseerd. Dronkeman blokkeerde spoorbaan Nevelig nieuw jaarsritje Nog wat nevelig door alkoholge- bruik, stapte de 23-jarige koopman uit het woonwagenkamp te Schiedam, met zijn zoontje in een auto om wat door Schiedam te gaan rijden. Het nieuwe jaar verliep niet zoals hij dat graag gezien zou hebben want op de Parallelweg al, reed hij met kracht tegen een geparkeerde vacht- auto, die zwaar werd beschadigd. Humeurig maar zonder verdere scrupules, reed de man gnel verder. Op de spoorovergang bij de Kerklaan te Kethel vond hij het aardiger om de reis tussen de rails voort te zetten. Die aardigheid viel tegen, want al di rect raakte hij met zijn wagen op de baan bekneld. Blokwachter Roks, die het onfortuinlijke eind van de reis vanuit zijn post had gezien, waar schuwde de treindienstleider te Schie dam, die het treinverkeer Schiedam Delft in beide richtingen staakte. De politie, die spoedig ter plaatse was, rekende de foeterende man en het schreeuwende kind in en bracht de man ter ontnuchtering naar het bureau. De auto werd van de baan gesleept en, na twintig minuten ver traging, kon het treinverkeer weer hervat worden. Een rooimachine, waarvan men verwachtte, dat hij goed werk zou le veren, heeft men een jaar geleden op de mechanisatieshow kunnen zien van het Instituut voor Tuinbouwtech niek. Bij het verder ontwikkelen van het prototype kwamen er toch weer enkele bezwaren naar voren, zodat men de afgelopen zomer steeds weer met deze machine aan het dokteren en uitproberen is geweest. Hij werkte zich o.a. in de grond, maar vorige week heeft men op een kwekerij in Hillegom in het diepste gehéim de machine proef laten draaien, thans voorzien van rupsbanden en nu bleef het apparaat wel goed „op de been". Of dit model ook op de mechanisatie show zal komen, kunnen we niet met zekerheid zeggen. Op de persconferentie, die gisteren in Haarlem is gehouden, heeft het Bloemlust-bestuur ook mededelingen gedaan over Bloemlust 2, die bij wij ze van experiment dit jaar voor het eerst in het buitenland zal worden gehouden. Naar Duitsland. Het is trouwens vdbr het eerst in de geschiedenis van het vak, dat men een officiële tentoonstelling over de grenzen organiseert. Het bestuur van Bloemlust moest nl. tot zijn spijt constateren, dat het bezoek aan Bloemlust 2 jaarlijks af nam en bij het opmaken van de ba lans bleek altijd dat er geld bij moest. Daarom won steeds meer de opvat ting, dat men de klant moest opzoe ken in plaats van hem uit te nodigen naar Lisse te komen. Er gingen stem men op om met één show naar een der grote steden in het land te gaan, maar later maakte men nog stoutere plannen en vestigde men zijn oog op het buitenland. Daar Duitsland als afnemer steeds belangrijker wordt en bovendien het gemakkelijkst bereikbaar is, besloot men een show te organiseren in West- Duitsland. In Keulen wordt dit jaar nl. een grote vollegrondstentoonstel- ling gehouden en Bloemlust 2 zal daar het voorspel van vormen. Hoezeer dit experiment le belangstelling heeft van het vak, bleek uit het feit, dat de vereiste waarborggelden van 10. per te exposeren kistje vlot binnen kwamen. Zoals de zaken er nu voor staan, zal het vaderlandse bollenvak van 20 t.e.m. 24 februari daar in Keu len de verblufte'Duitse bezoekers niet minder dan 4000 kisten met bloeien de bolgewassen voorschotelen! Dat wil dus zeggen, dat de exposanten hiervoor reeds 40.000.hebben moeten betalen. Verder krijgt men nog een subsidie van het Centraal Bloembollen Comité. Enkele internationale expediteurs, die 's zomers de verzendingen der bloembollen naar het buitenland ver zorgen, zullen de bollen gratis naar Keulen vervoeren. Niet alleen bollen, Liefde in leed Vier paren van de Hongaarse vluch telingen, die zijn ondergebracht in het internationale jeugdihotel te Sche- veningen zijn gistermiddag op het stadhuis in Den Ha.ag getrouwd. Zij moesten voor het begin van de plech tigheid een eed afleggen dat zij die genen waren, voor wie zij zich uit gaven, omdat zij geen identiteitspa pieren konden overleggen. Als tolk trad op een ambtenaar van de ge meente Den Haag, Hongaar van ge boorte, die reeds tientallen jaren in Nederland wodat. De bruidsparen kregen enkele geschenkjes van de gemeente, o.m. bonbons en het foto boek van Den Haag. Zestig Hongaarse vluchtelingen vormden een erehaag voor de jonge echtparen. EETBARE ZEEP. Naar te Londen bekend is gewor den, zal een Londense firma binnen kort zeep aan de markt brengen, de zonder slechte gevolgen gegeten kan wordpn. Deze zeep, die uit suiker is gemaakt, heeft ook andere voor zeep ongebruikelijke eigenschappen.- Zij bijt niet, wanneer zij in de ogen wordt gewreven en kan bovendien in gebak worden verwerkt, om het vetgehalte te vergroten. Een woordvoerder van de maat schappij verklaarde, dat diit reini gingsmiddel niet alleen goedkoper zal zijn, maar ook een zegen voor de plaatselijke autoriteiten, die zich ern stig verontrust maakten over de in vloed van reinigingsmiddelen in de rioleringen. Het valt namelijk in sui ker en vetzuren uiteen en reageert gemakkelijk bij de behandeling in ri oolzuiveringsinstallaties. DIVIDEND DE GRUYTER ZAL NIET LAGER ZIJN Het dividend van P. de Gruyter zal over 1956 zeker niet lager zijn dan over het voorgaande jaar, zo deelt de directie mee. Houders van prefe- ente winstaandelen kunnen, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, weer rekenen op het miximale divi dend van 8 procent. De Gruyter exploiteert thans 64 van de 425 zelfbedieningswinkels, die Straatjongens gooiden dinsdagavond te Ommen kwistig met vuurwerk. Toen een kanonslag vlak voor een autobus ontplofte, werd de chauf- - feur zo woedend, dat hij uit zijn bus «Nederland zijn. De diverse sprong en met getrokken mes op een kostenstijgingen konden worden op- van de jongens af ging. In een korte gevangen door de grotere produktie vechtpartij werd deze, de achttien ja- j en afzet. rige B. in de borst gestoken. De jon- Voor 1957 staan belangrijke ïnves- gen "moest naar het ziekenhuis te teringen op het programma. Het aan- Zwolle worden overgebracht. De tal zelfbedieningswinkels zal weer chauffeur verklaarde in drift te heb-worden uitgebreid. De personeels- ben gehandeld. I sterkte bedraagt thans 5200 man. maar ook graszoden en de verdere „aankleding" zal men vanuit Holland naar Keulen moeten brengen, omdat men daar in Duitsland de graszoden niet voor het grijpen heeft. Architect krijgt de ruimte. Men krijgt ginds een hal van 9000 m2 tot zijn beschikking. Enkele be stuursleden zijn tevoren wezen kij ken, maar kwamen'niet bar enthou siast terug. Toen men de plattegrond echter aan de architect van Bloemlust 2, de heer W. v. d. Lee, voorlegde, was deze juist wel in de wolken. „Hier heb ik ruimte, zo zei hij, „en hier kan ik me uitleven. Hier krijg ik, wat ik in Lisse moest missen". Daar de hal een betonnen vloer heeft, zal men de vijvers en andere waterpartijen „boven de grond" moe ten houden. Er zal dus veel opgehoogd moeten worden, maar in deze kon men samenwerken met de groeten- export. Dé kisten, waarin groente naar Duitsland wordt geëxporteerd, blijven een paar weken in Keulen en dienen dan als „opvullingsmateriaal". Men krijgt 5000 van die groentekis ten tot zijn beschikking. Over het bezoekersaantal, dat men daar zal kunnen behalen, lopen de meningen nogal uiteen. En het is wel erg moeilijk daar een prognose van te maken. Pessimisten menen, dat men aan 20.000 bezoekers de handen vol zal krijgen, maar er zijn er ook die op 100.000 mensen rekenen. Een voor treffelijk geleide reclamecampagne zal gevoerd moeten worden om de Keulenaren en de bewoners uit de dichtbevolkte omstreken naar de show te krijgen. Ziet nen in Keulen, wat de financiële uitkomsten betreft, geen kans om zo ongeveer gelijk te spelen, dan zal het vermoedelijk de grenzen toch ook weer niet afmeten aan de direct verzilverbare resultaten. Zo'n tentoonstelling werkt als stunt natuurlijk ook lange tijd later nóg door. O VERWERK-VERGUNNING VOOR HULP HONGARIJE. De staatssecretaris van sociale za ken heeft tot 1 februari 1957 aan hoofden of bestuiruder swan onderne mingen vergunning verleend, in fa brieken of werkplaatsen op één dag gedurende één uur, dan wel op twee dagen gedurende één half uur langer te werken, indien de opbrengst van dit overwerk wordt bestemd voor het Fonds Nationaal Comité Hulpverle ning aan het Hongaarse Volk. RAAD VAN STATE. Minister van staat mr. J. R. H. v. Schaik, lid van de Raad van State, zal einde dezer maand dit college verlaten wegiens het dan bereikt heb ben van de daarvoor gestelde leef tijdsgrens. TELEVISIE-ZENDTIJD BESCHIKKING 1957. Een nieuwe zendtijdverdeling voor de televisie is vastgesteld door de staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen bij zijn be schikking van 21 december 1956. Vol gens deze beschikking wordt de tele- visie-zendttijd met ingang van 1 jan. 1957 gesteld op 12 uren per week. twee uren meer dan in 1956 werd toe gewezen. In verband hiermede is de zendtijd van de AVRO, de KRO, de NCRV en de VARA van 69 uren per jaar ge bracht op 84 uren per jaar; de zend tijd van de VPRO is van 23 uren op gevoerd tot 28 uren per jaar; aan de NTS zijn 236 uren toegewezen in plaats van 198 uren per jaar. In de zendtijd van de kerkgenootschappen is geen verandering gekomen. Dit zal eerst kunnen geschieden, als de tech nische uitrusting van de NTS toelaat het aantal buiten-uitzendingen uit te breiden. IJSBERICHT. Hieronder volgt het ijsbex'icht, ont leend aan het ijskaartje van de rijks waterstaat van vandaag: GroningenLemmer: Pr. Margriet- sluis: Vaart normaal. Middelzwaar verspreid drijf ijs. Reitdiep: geen "vaart. Zwaar op eengepakt drijf ijs. Winschoterdiep-Rensel: geen vaart. Licht vast ijs. HogezandKlazienaveen: geen vaart. Licht vast ijs. FonejachtLeeuwardenHarlin gen: vaart normaal. Licht drijfijs. TerhorneStaveren: vaart nor maal, licht drijfijs op de meren mid. delzw. verspreid dijfijs). Noordwillemskanaal: geen vaart: licht vast ijs. Drentse Hoofdvaart: vaart voor twee schepen; licht drijfijs. Hogeveense vaart: vaart normaal, licht drijfijs. Hond redt paard Dezer dagen blafte de hond van landbouwer G. van Ekris te Wouden berg zo erbarmelijk, dat de boer be sloot eens te gaan zien, wat er aan de hand was. Hij vond. de hond luid jammerend bij een kostbaar stamiboekpaard, dat tot aari de kop in de modder van een sloot was weggezakt. Het paard was met een der poten in schrikdraad verward geraakt en zodoende in de modder blijven ste ken. Met behulp van buren slaagde de landbouwer erin het paard weer vaste grond onder de poten te geven en het vetste canbonaatje, dat op de boerderij te vinden was, kwam die avond in de hondenbak terecht.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6