Vlammen van vpedesvuui* Vijf jaar bejaardensocieteit Herensingel Dr L. D. Brongersma 25 jaar verbonden aan het museum voor Natuurlijke Historie Iverlichten Leiden PHILIPS Jnfraphiï temidden van personeel DONDERDAG 3 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Met lekkende vlammentongen schoot gisteravond rond half acht op het Schuttersveld het vuur in de massale brandstapel, opgebouwd uit kerstbomen, die gedurende tien dagen de huiskamers met hun stra ling verlicht hadden. Deze tijd is teveel gewend aan brandende steden en vluchtende men sen; daarom was het eerste gezicht rond het Schuttersveld 'n weinig hui veringwekkend. Een grote vuurzuil op het midden van het veld zette de verre omgeving in een onzeker, flak kerend licht; de rode weerschijn aan de hemel riep herinneringen wakker aan minder speelse tonelen en de hon denden mensen, die buiten de hekkéh het fascinerende schouwspel bewon derden, leken als gevlucht voor het vuur. Toen begonnen de tamboers van de tientallen jeugdverenigingen echter op hun trommels te slaan; hoornbla zers gebruikten het geroffel als on dergrond voor hun vreugdesignaal en de gehele rode schemer weerkaatste van de marsen, die soms vrolijk tegen elkaar-in geblazen werden. Kleine kleuters met grote kerst bomen op sleeptouw, maanden hun ouders tot de meest spoed aam, bang iets van het vurige feest te missen en de politie had handen vol werk om de vreugde van de jeugd niet onder een passerende auto te doen eindigen. De verrukte kreten der kinderen en de miuziek van de bands deden de huiver wijken; het brandende hars vulde de lucht met een feestelijke geur en in het schimmige licht zag men de gezichten der ouderen opglan zen, verrukt over dit spel, waarvoor zij te veel jaren tellen. Steeds meer kleuters met kerst bomen kwamen de gigantische brand stapel voedsel verschaffen en het duurde tot lang in de avond voordat de smeulende resten door de brand weer gedoofd werden. De vlammen van een groots vredes- vuur hadden Leiden beroerd en aan de jeugd een kostbare herinnering gegeven voor de toekomst. met dieptewerking Verstuikingen. Philips „Infraphü" PHILIPSJnfraphil" zo gemakkoliik In uw gezin Dit infrarood bestra lingsapparaat kan ook met succes worden ge bruikt bij spierreuma- tiek, spit, verwondin gen, steer koudheid den en -voeten. (Advertentie) Vandaag is het 25 jaar geleden, dat dr. L. D. Brongersma, een der ad junct-directeuren van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie in de Raamsteeg, als conservator zijn intrede deed in dit museum. Ter gelegenheid van dit zilveren jubileum viel dr. Brongersma, wiens wetenschappelijke ar beid in bTede kring sterk de aandacht heeft getrokken, o.a. door zijn onder zoekingen in de St. Pietersberg te Limburg en op Nieuw Guinea, heden ochtend een hartelijke huldiging ten deel. licht traden.. Voorts wees prof. Boschma er op, dat dr. Brongersma zijn wetenschappelijke arbeid niet beperkt heeft tot reptielen en amfi bieën. Ook zijn onderzoekingen op het brede terrein van de zoogdieren getuigen van grote oorspronkelijk heid. Dat zijn wetenschappelijke kwaliteiten Koog zijn aangeslagen, aldus spreker, bewijst o.m. zijn lid maatschap van de Kon. Ned. Akade- mie van Wetenschappen en tal van buitenlandse instellingen. Vérvolgens schonk spreker aan dacht aan het organisatorische talent van dr. Brongersma, dat -duidelijk aan dé dag trad bij de onderzoekin gen, welke bij geleid heeft in de St. Pietersberg en enkele malen Nieuw Guinea. Prof. Boschma deelde iri dit verband mede, dat dr. Bron gersma het volgend jaar wederom een bezoek aan Nieuw Guinea zal brengen, een onderzoek waarvan men wederom merkwaardige resultaten verwacht. Naast zijn wetenschappelijke ver diensten en organisatorische talen- Met de wetenschappelijke en tech nische staf van het museum waren hiertoe in de collegezaal om. bijeen gekomen de hoogleraren prof. dr. C. J. v. d. Klaauw, prof. dr. H. J. Lam en prof. dr. D. J. Kuenen, mr. N. F. Hofstee, secretaris van het College ■van Curatoren der Leidse Universi teit en kapitein-luit. ter zee G. Vene- ma, die de jubilaris enkele malen naar Nieuw Guinea overvloog. De directeur van het museum, prof. dr. H. Boschma, die als eerste spreker het woord voerde, wees o.m. op de vele voortreffelijke eigen schappen, welke inhaerent zijn aan de persoon en het werk van dr. Bron gersma, die reeds voor zijn Leidse tijd naam had gemaakt op het ter rein van het onderzoek van reptielen en amfibieën. Met name schonk spre ker aandacht aan de resultaten, wel ke dr. Brongersma had weten te be reiken bij het anatomisch onderzoek van dieren, waarbij tal van nog niet eerder ontdekte bijzonderheden t.a.v. het skelet en de bloedvaten aan het Bij de foto: de heer J. Flippo biedt het geschenk van het personeel aan Rechts: dr. Brongersma. ten hebben wij, aldus spreker, ook altijd zeer veel waardering gehad voor de menselijke kant, welke aan zijn persoon inhaerent is. Waar moge lijk kwam hij steeds op voor -de ge rechtvaardigde verlangens van het personeel, dat in hem een warm pleitbezorger vond. Uw zeer gewaar deerde arbeid, aldus prof. Boschma, is voor het museum van grote waar de geweest. Wij hopen dan ook nog vele jaren van uw gaven van hoofd en hart te profiteren. Aan deze har telijk gemeende woorden van dank en waardering verbond spreker een woord van felicitatie met dit jubi leum. De heer J. Flippo, voorzitter van het jubileumfonds, schonk eveneens aandacht aan hetgeen dr. Brongers ma in de loop der jaren voor het per soneel heeft weten te bereiken. Met voortvarendheid en een groot door zettingsvermogen behandelde gij de zaken, welke u rechtvaardig voor kwamen, aldus de heer Flippo. Na mens het personeel bood spreker de jubilaris een collectie langspeelpla ten en een enveloppe met inhoud aan. Dankwoord. Dr. Brongersma, die door deze hul diging zeer was getroffen, zeide steeds met groot plezier zijn werk te hebben verricht. Van de 25 jaar ben ik, aldus spreker, ongeveer 2jaar op reis geweest en ook deze jaren hebben veel bijgedragen tot mijn we tenschappelijke ontwikkeling. Spre ker zeide zeer getroffen te zijn door de vriendschap en hartelijke samen werking, welke hij van zovelen mocht ontvangen en die hem de ar beid licht hebben gemaakt. Tenslotte weidde dr. Brongersma nog uit over de bloei van het museum, welke zich vooral in de jaren na 1933 heeft in gezet Ontloop dlo pijn van brandend maagzuur. Neem Renniei! Alsof de maag uit Uw lichaam brandt, zo'n pijn veroorzaakt overtol lig maagzuur. De remedie is eenvou dig en afdoende: Rennies. Die hel pen dadelijk. Gewoon, zonder water of wat dan ook, op de tong laten smelten, 't Kan niet missen, de brand is gedoofd! Eet onbevreesd waar U trek in hebt, maar.... steeds Ren nies bij de hand! (Advertentie) NOG EENS „DIE LUSTIGE WITWE" Het is allengs bij de Hoofdstad Ope rette een tradiitie geworden, dat het ensemble eenzelfde werk een jaar achtereen speelt. Zo is het ook dit jaar: de Hoofdstad Operette kon „Die lustige Witwe", van Franz Lehar, waarvan zij sinds 1 september reeds veel meer1 dan 100 voorstellingen heeft gegeven, voor de tweede helft van het seizoen pro longeren. Op vrijdag 11 jan. zal zij opnieuw te Leiden in de Stads schouwburg van ddt charmante werk een de laatste), die om acht uur begint.1 Ontbijt in de Sociëteitszaal Gezellig heeft de bejaardensocië teit „St. Gemmavan ue Herensin gelparochie vandaag zijn eerste lus trum gevierd. Na een gezongen H. Mis in de Herensingelkerk, die werd opgedragen door de geestelijk advi seur, kapelaan J. A. M. van Adri- chem, met zang van het zangkoor, zetten alle leden van de sociëteit, 80 stuks, zich aan de welgevulde ontbijttafels in de zaal aan de Maria Grijzensteeg; waar ook steeds de bij eenkomsten van de sociëteit worden gehouden. Het ontbijt werd onderbroken voor het zingen van feestliederen en het afsteken van toepasselijke speechje6. De pastoor van de Herensingelparo chie, pastoor J. A. van Kleef, felici teerde de bejaardensociëteit met het bereiken van deze .kleuterleeftijd'. Hij dankte de dames en het bestuur voor een mooi stuk parochiewerk, dat zij hebben verricht. Mevr. Franken Overdijk dankte namens de bejaar den en overhandigde aan mevr. Pley v. d. Voorden, de presidente een doos bonbons uit erkentelijkheid voor alles, wat het bestuur in het belang van de sociëteit heeft gedaan. Voor de g.a. en de pastoor waren er sigaren. Ook de heer Brouwers, voorzitter in de r.k. bond van bejaarden te Leiden voerde het woord. De stem ming bleef er in. De heer Bekke ring zong een feegtlied op de wijze van „Komt er in", waarvan de woor den toepasselijk waren op dit heuglijk gebeuren van de sociëteit. Kapelaan De Jong van de Herensingelparochie zorgde voor vrolijke muziek aan de piano. De sociëteit van de Herensingel, die is opgericht na een gelukkig initia tief van wijlen mevr. C. v. d. Klugt Hendriks, de presidente, gaaf met zulk een geest ongetwijfeld een goed tweede lustrum tegemoet. Vanavond treed het gezelschap van Gé Heynen voor de 'bejaarden op. AFSCHEID A. J. DIJKMANS VAN LICHTFABRIEKEN Gisteren nam de heer B. A. J. Dijkmans, werkzaam aan de installa tie-afdeling der Leidse Lichtfabrie ken wegens het bereiken Van de pen sioenleeftijd afscheid van directie, chefs en collega's. Daartoe werd de heer Dijkmans in de directiekamer ontvangen, waar de directeur, de heer ir. Y. Ykema, de vertrekkende ambtenaar, mede na mens het gemeentebestuur dankte voor zijn belangrijke prestaties gedu rende een lange reeks van jaren. Spr. wees er op dat de Lichtfabrie ken niet alleen een verdienstelijke medewerker moeten missen, maar te vens een waardevolle ambassadeur. Zijn contacten met het publiek en met de installateurs kenmerkten zich door een tactvol en aangenaam optre den. De directeur wenste de heer Dijkmans nog een goede pensioentijd toe en een gelukkige levensavond. Ook de andere woordvoerders had den waarderende woorden voor de heer Dijkmans en zij wezen er op dat zijn voorbeeldige omgang met chefs, collega's en personeel nog lang in de herinnering zal voortleven. Vertegenwoordigers van de Perso neelsvereniging bij de Lichtfabrieken sloten zich bij de aan de heer Dijk mans gebrachte lof gaarne aan en brachten hem hulde voor het bevor deren van de teamgeest in zijn afde ling. Zij lieten hun woorden verge zeld gaan van een aandenken aan de Bij de foto: Een overzicht van een van de ontbijttafels. Op de achter grond enige dames van het bestuur. bij de fabrieken doorgebrachte jaren. De heer Dijkmans dankte tenslotte voor de sympathieke woorden, die tot hem gericht waren. Film voor de K O-kinderen Een aardige film „John and Julie" wend vanmorgen voor de kinderen van de leden van K. en O. in het Casino-theater vertoond. Het is een zonnige, kleurige film, die de lotge vallen vertelt van twee kinderen, die van buis zijn weggelopen om de kro ning van koningin Elisabeth in Lon den tq, gaan zien. Zij moeten heel wat hindernissen nemen, voor zij in. een van de schoonste loges van het gehele feest de „coronation" van het begin tot het einde kunnen volgen. Het is een Engelse film, die ook voor volwassenen nog veel te ge nieten overlaat, onder meer, omdat de kroningsplechtigheden er prach tig in zijn opgenomen. De intelligen tie van „John en Julie" in deze film is naar onze smaak wel een beetje aan de hoge kant. Het gegeven ip hier en daar wel wat oniwaarsehijinlijk, maar dat neemt niet weg, dat de kin deren vanmorgen toch anderhalf uur genoten hebben van dit hartverove- rende verhaal. Ook vanmiddag werd no.g een voorstelling gegeven. Opdat veel kin deren van leden niet teleurgesteld zouden worden, heeft K_ en O. ook een voorstelling vastgelegd op mor genochtend (vrijdag) half elf. Minister betaalde de eerste A-O.W.-uitkering uit J.J. 9n.der overweldigende belangstelling van pers, film en fotografen heeft de heer J. G. Suurhoff, minister van uwiburg van dat charmante werk sociale zaken, woensdagochtend in het gebouw van de Raad van Arbeid te Amsterdam de eerste uitkeringen voorsteibng geven (hu definitief van de A.O.W. uitbetaald. Op de bijgaande foto zien we de minister, terwijl hij een van de eerste begunstigden ue hand drukt na de overhandiging.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5