RIVALEN „Telefaonstop" voor Zeer vele bloemen deze keer op de Haarlemse Keuring WOENSDAG 2 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 DE PTT OVERWEEGT: Bestedersbeperking Zeven en vijftig duizend aanvra gen staan thans op de wachtlijst voor nieuwe telefoonaansluitingen. Hoewel men verwacht dat dit jaar 68.000 nieuwe verbindingen kunnen worden aangelegd, voorziet men tegelijkertijd een aanwas van de candidaat-tele- foonabonnees, die de wachtlijst zal doen stijgen tot 70.000. De bedrijfsleiding van de P.T.T. overweegt daarom de invoering van een „telefoonstop". Steekproeven. Deze telefoonstop zal in de eerste plaats worden toegepast op de aan vragers, die door hun toegenomen welstand „voor eigen gemak" een te lefoonaansluiting wensen. Dit is het gevolg van een aantal steekproeven, die hebben aangetoond, dat vele aanvragen werden gedaan, zonder dat daarbij zakelijke overwe gingen golden. Het bedrijfsleven zal in geen geval door de invoering van een telefoonstop worden gedupeerd. Ook op de beperking v. d. overheids investeringen is het voornemen van de P.T.T.-leiding gebaseerd. Men is namelijk van mening dat de beste dingsbeperking een remmende in vloed zal uitoefenen op de uitbrei ding van het telefoonverkeer. De fi nanciële verwachtingen voor het jaar 1957 zijn overigens zeer gunstig. Rekening houdende met de invoe ring van een telefoonstop worden dit nieuwe jaar 960 miljoen lokale ge sprekken verwacht, 326 miljoen in- Aetherklanken DONDERDAG. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weerber. KRO: 20.15 Voor de jeugd. 20.45 a. Televitrine. b. Kookpraatje: c. Thea- ternieuws. d. ,,Stella" of „De wonde ren zijn de wereld nog niet uit", één- akter. e. Epiloog. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Wa- terst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kook praatje. 11.15 Lichte muz. 11.45 Bij de dood van een vlieg, caus. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Dansmuz. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole-ork. 13.55 Koersen. 14.00 Marie Antoinette, hoorsp. 14.45 Pianorecital. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Gram. 16.15 Voordr. 16.30 Orgel en zang. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en de we reld. Het maandelijks overzicht van de werkzaamheden der Ver. Naties, door mr. C. W. A. Schürmann. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Amus. muz. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Cabaret. 19.25 Lichte muz. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerork. en Soliste. 21.00 Struensee, hoorsp. 22.40 Journ. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen v. New. York. 23.16 Onze buitenl. correspon denten melden. 23.2523.55 Jazzmuz. HILVERSUM n. 298 m. - 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturg.kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de Vrouw. 9.40 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Voor de zieken. 11.15 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Instr. Octet. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws Kath. nieuws. 13.20 Viool en piano. 13.45 Gram. 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Surinaamse volksmuz. 15.40 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Pianotrio. 17.05 Voor de jeugd. 17.35 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Gram. 18.15 Ork.conc. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws en weer ber. 19.10 Gram. 19.20 Sociaal perspec tief, caus. 19.30 Gram. 20.00 Radio- krant. 20.20 Gevar.progr. 21.45 Gram. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Orgel- conc. 22.35 Gram. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport- uitsl, 23.0024.00 Gram. terlokale en 7 miljoen internationale. Vergeleken met 1956 betekent dit een gemiddelde stijging van 20 pet. In Nederland zijn op 1000 inwoners 70 aansluitingen. In Portugal 22, in Italië 31, in Frankrijk 40, in België 71, in Engeland 82, in Noorwegen 110, in Zwitserland 159 en in Zweden 240. Tijd isonbetaalbaar. In het afgelopen jaar is volgens voorlopige berekening 55 miljoen maal telefonisch om de juiste tijd ge vraagd. Dit betekende, dat de P.T.T. 2\i miljoen gulden verdiende aan tijdmeldingen. Dat betekende ook, dat iedere Nederlander vijf maal per jaar de P.T.T. raadpleegt, om te we ten hoe laat het is. Hoeveel tijd dit Nederland in één jaar kost, vermei den de statistieken niet. BOERDERIJBRAND TE DRACHTEN Door nog onbekende oorzaak is op Nieuwjaarsdag de boerderij van de heer J. Bruinsma te Drachten gedeel telijk door brand verwoest. De schuur brandde geheel af. De totale hooi- voorraad en o.a. een trekker gingen verloren. Omwonenden wisten he<t vee in veiligheid te brengen, maar van de veertien koeien liepen er zes zulke ernstige brandwonden op, dat zij moesten worden afgemaakt. DOOR CARBIDONTPLOFFING OMGEKOMEN. Op een tuinderij in Den Horn nabij Delft is maandagmiddag een ernstig ongeval gebeurd met een carbidappa- raat, waardoor een 12-jarige jongen is omgekomen. Het ongeluk gebeurde op de tuin van de heer G. van L. De tuinder zelf was in een trekkas, waarin het apparaat stond opgesteld, aan het werk toen'zijn 12-jarige broertje Jan bij hem kwam om thee te brengen. Vermoedelijk heeft de heer Van Leeuwen een sigaret willen opsteken, waardoor de ontploffing is ontstaan. Hij zelf en zijn broertje werden zeer ez'nstig gewond naar het Sint Hyp poli tusziekenhuis te Delft overgebracht. De jongen is gisteren aan zijn verwondingen overleden, de toestand van de heer L. is nog zeer Koningin naar Oostenrijk H.M. Koningin Juliana is heden ochtend per trein naar Sankt Anton in Oostenrijk vertrokken, zo wordt officieel medegedeeld. De Koningin zal op 7 januari met de prinsessen Irene en Margriet naar Nederland terugkèren. Prinses Beatrix zal daar. na met enkele van haar studiegenoten nog wat langer in Oostenrijk verblij ven. Bij Koninklijk Besluit van 31 decem ber is per 1 februari 1957 benoemd tot burgemeester van Amsterdam mr, G. van Hall, thans directeur van de N.V. Labouchère en Co. te Amsterdam en tevens lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor de Partij van de Arbeid. DR. PERQUIN S.J, HOOGLERAAR. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is benoemd tot buitengewoon hoog leraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte, om. onderwijs te geven in de pedagogiek en pedagogische psychologie ten behoeve van de le raarsopleiding, dr. N. C. A. Perquin S.J., thans directeur van het Hoog veld-instituut („Studiecentrum voor de vorming van de rijpere jeugd"). Dr. Perquin werd geboren 2 fe bruari 189/ te Rotterdam. Hij is doc tor in de filosofie en studeerde Ger maanse filosofie. In 1931 vertrok hij naar Indonesië. Pater Perquin bracht drie jaar door in Japanse concentra tiekampen en kwam op 13 december 1945 naar Nederland. In 1946 werd hij rector van het Canisius-college te Nijmegen, in 1947 directeur van het Hoogveld-instituut. Twee-en-een-halve maand bewusteloos na val In het Sint Annadal ziekenhuis te Maastrioht is op Oudejaarsdag over leden het 9-jarige jongetje R. H. van Heugden uit Eindhoven, pupil in het Protestants tehuis te Maastricht. Het ventje was op 15 oktober op het bui tengoed Stevante van ongeveer tien meter hoogte van een helling van de Sint Pietersberg gevallen. In 'bewus teloze -toestand werd hij naar het zie kenhuis gebracht; sindsdien is hij niet meer tot bewustzijn gekpmen. WAT GEEFT HEI ALG OUDERDOMSPENSIOEN INCASSO Premtehfffinfl via werkgever o' waaarciaqvd beasirqh hef atoemeen ijc, °/o v h -.komen ween max van 6900qU per laar (inerftefcgeiallen bestaaide m«x»li|t<h«d W gehele of gedeelte- iilkp onlheffing vd premiebetaling) ALG. OUDERDOMSPENSIOEN EEN DE GEHELE BEVOLKING OMVATTENDE VERPLICHTE VERZEKERING INGAANDE.1-F57 ■'|WIE IS VERZEKERD ?|,B in hplalgemeen dp in Neder land wonenden ven 15ioi65 jaar Oo65jaarkri]glmpn dan pensioen OE RECHTEN VOOR PENSIOEN BERUSTEN C WERKEL'JKE JOREN \hor ieder verzekenngs- |aar mils men nier schuldig nalatig indepremlebelalinq is geweest,ontvang! men uan hef volle opnsioen TOEGEREKENOEJAREN I fl)Personendieop1|an'S7 65 jaar of ouder zijn ont vangen het volle pensioen 1)Personendieop1jaji'57 Mder dan15 doen nog geen 6' laar zijnworden geacht ver- 'zekert te zijn geweest van hun I5e|èaraf tof 1 jan 57 KCKgidperjaai voor Ziehen zijn vrouw De2e pensioenen zullen worden verhoogd ot verlaagd in verhouding tol de algemene tonen „Nou, daar ligt zp dan". Zoiets moeten de heren van Sociale Zaken hebben gezegd, toen de Algemene Ouderdomswet met al haar uitwas sen en aanvullingen, haar ambte lijke subjes, artikelen en leden zus en zo, gereed was gekomen. Gereed, om tenslotte te resulteren in een maandelijkse gang van onze „be jaarden" naar het postkantoor, waar de specimen, bijeengebracht door -*e jeugd van de natie wachten orn de wijze ouden van het land na een werkzaam leven het ideale rente nierschap zoveel mogelijk te laten benaderen. Er bestaat zo'n aardige clausule die zegt dat iedere Nederlander Het gaat er met de bloemenkeu- ring zo langzamerhand een beetje op lijken. Voor het eerst sedert vele we ken waren er nu heel wat bloemen in de keuringszaal en zagen we diver se nieuwigheden, die meer dan gewo ne aandacht vroegen. Zo étalee^de J. de Wit Zn, Bovcnkarspel, een gele sport uit Sulphur Triumph. Sulphur Triumph is weer een verlopinc; uit Krelage's Triumph. Een tulp, die alle aanvallen der concurrentie nog steeds met succes heeft weten af te slaan. De „vader" van deze sport heeft dus voortreffelijke eigenschappen en in feite heeft deze alleen zijn kleur wat tegen het rood van Krelage's Triumph is en blijft wat somber. Daar deze gele sport men noemt hem Krelage's Gold bovend'en een aan trekkelijke warmgele kleur bezit, met slechts hier en daar een tikkeltje rood, dat er bij het rijper worden uit gaat, is de weg voor deze sport al ge plaveid. Een verloping, waarvoor zonder enige twijfel een grote markt te vinden zal zijn. Al zal het natuur lijk wel even duren, voor er kwan- tums van beschikbaar komen. Er zijn op het moment nog slechts enkele re gels van in cultuur. Van dezelfde fir ma zagen we Crown Imperial max, een sport uit Crown Imperial met in derdaad grotere bloemen dan de stamvorm. Vlak naast Krelage's Gold stond nóg een sport uit Krelage's Triumph: een helderrode verloping, die door J. Deen, Winkel, naar voren werd gebracht. De „gewone" Krela ge's Triumph stond er naast en moest het in alle opzichten afleggen. Ook deze verloping voorspellen we een goede toekomst. Ant. Nijssen Zn, Santpoort, bracht diverse zaailingen naar voren in het gele bloem met ro de rand-genre. De kloeke Imposant met de forse wel gevo.mde bloemen en de sterke stengel vonden we vér- uit de beste. Limelight is en blijft een prima broeitulp, ook al bestaat er over de merkwaardige vale kleur in ieder geval. De stengel is oerstevig, de bloembladeren hard en de blad stand prima. De kwaliteit Snow Star, die Ruigr^k's Broeiproevenbedrijf Hillegom naar. voren bracht, was ronduit slecht. We zagen bloemen met vier bloembladen. Overdale zag er daarentegen weex heel goed uit. Cor Broeze, Beverwijk, toonde de spits gevormde rode Advent. Voor de vroegbroei een mooi tulpje ,dat zeer gemakkelijk trekt en voor het overi ge een frisse rode kleur en een heel goede bladstand heeft. C. v. d. VlugtKimmenade, Sant poort, étaleerde wédèrom de zeer apart getinte sport uit Imperator: Apricot Beauty. Het mag een wat ble ke rose kleur zijn, deze verloping maakt een voorname indruk en men zal geen moeite hebben deze tulp te verkopen. Van dezelfde firma zagen we een sport uit deze tulp onder de naam Prinses Gratia, die de commis sie voor nomenclatuur echter niet goedkeurde. De kleur was zeer opval lend: een warme goud-oranje rand aan het typisch rose van Apricot Be auty. De plant als geheel was minder dan de exemplaren in de kist Apricot Beauty, die er naast stond, maar dat kan natuurlijk verschillende oorza ken hebben. Verrassend beste Royal Present bracht de fa. C. P. Alkema de, Noorwijk, naar voren. Als men ze zo weet te brengen is er om deze tijd geeft beter rood te bedenken. De ze tulp was in deze conditie in alle opzichten „royal", oftewel „konink lijk". Fraaie bloemvorm, levendige ro de kleur, een onverbeterlijke blad stand en sterk van steel. Wat wil men nog meer? Van deze Noordwijkse firma zagen we ook de halfdubbele gele Kareol. Een mooi tulp. Queen of Stars is een geel tulpje van Hoek Vos, 's-Gravezande, een zeer vlot broeiertje zo te zien zonder impo- sant te zijn. Adagio van J. C. Nieu- wenhuis, Lisse, vinden we een bestel tulp. Een lange, sterke stengel, een I verschil van mening. Apart is de tintmooie rode tint en veel substantie. Most Miles geshowd door S. Groot, Broek op Langelijk en J. Kavelaars, Zevenbergsehoek is wel mooier van vorm, maar heeft daarnaast eni ge minder feestelijke eigenschappen, die echter zo bekend zijn, dat we er verder maar het zwijgen toe doen.. Fondant van De RuiterVan Balen, 's-Gravezande, is een aardig rose tulpje, dat vroeg gëtrokken kan wor den, maar waarin we geen massa soort kunnen zien. Eugène v. d. Schoot, Hillegom, bracht de aardige bronsbruine Tommy, en hetzelfde tulpje zagen we van J. C. v. d. Meer, Noord wijk, die er bij vermeldde dat de bollen niet gekoeld waren. Die Tommy wil dus wel vroeg broeien. Een „wonder" vinden we het echter wat vorm en stand betreft, echter niet. Emmy Peeck noteerden we in goede kwaliteit van J. Groot, Wester blokker. Een forse broeitulp voor de ze tijd. We zagen daarnaast echter ook de kloeke Gander, die o.i. een grote concurrent van Emmy Peeck zal gaan worden. Inzender: J. Klop per, Enkhuizen en J. Wagenaar, St. Pancras. Jac. Tol, St. Pancras, voerde weder om Pink Trophy ten tonele met de fris-rode Fiery Star, terwijl we goede kwaliteit White Sail noteerden van P. Borst, Harenkarspel. Prima kwa liteit Christmas Marvel presenteerde J. Schoorl, Lisse. Van K. M. Noord- wijk, was een groepje nieuwigheden aanwezig. De zaailing, ontstaan uit Denbola Prof. Blaauw was hélder, rood met fel afstekende gele rand. Een vrolijk kleurtje. De bollen ver toonden een erg ongelijke stand. Bril liant Star x Wn. Pitt x Charles Need- ham, was dofrood van kleur en zal over enkele weken een heel ander fi guur slaan. Voor de aanwinst ont staan uit Demeter x Roland, een for se helderrode tulp, was het kennelijk te vroeg geweest, gezien de zwarte randen. Een bijzonder aardig tulpje is Sokomon uit een kruising van Gel- ber Herald x Diadeem: een tulp met goed gevormde heldergele bloemen. Brilliant Star x Konefores x Helios Peking was fraai rood van kleur en goed van vorm, maar wat spichtig, wat uit zijn kracht gegroeid. Rijke- lijkhuizen, Hillegom, bracht de intens rose 'Blenda en van J. Jongejans wordt geacht de wet te kennen. Tast dus toe, lezer. Schrijf de Algemene Ouderdomswet op Uw behang, leer haar van buiten, reciteer haar dage lijks en voor U zijn er geen klippen van premieheffing, al of niet verze kerd zijn of andere heerlijke spits vondigheden die een wet nu een maal een wet maken. Maar zo is het helaas niet, want wij zouden allemaal behang te kort komen. Daarom even bijgaand sche ma, dat de wet in al haar aspecten zeer eenvoudig heeft ontleed, waar bij echter een kleine en zeer alge mene toelichting niet mag ontbre ken. Want vie zijn er nu eigenlijk ver zekerd? De Algemene Ouderdoms wet strekt zich, met een verplichte verzekering, in beginsel uit tot het gehele Nederlandse volle. Niet ver zekerd zijn in het algemeen niet in- zetenen, alsook ingezetenen die in het buitenland in loondienst wer ken, hetgeen het geval zal zijn voor een grote categorie grensarbeiders. Alle verzekerden van 15 jaar tot 65 jaar die door arbeid of vermogen inkomen genieten zijn, weer in het algemeen, premie verschuldigd. Deze premie, vastgesteld op 6 3/4% van het fiscale inkomen, is door de Sociale Verzekeringsbank vastge steld voor 5 jaar, dus tot 31 decem ber 1961. Ts het inkomen hoger dan 6900.— dan wordt over het meer dere geen premie betaald. Het pre mie percentage is voor iedereen ge- Breezand, was er Preludium. Wat de hyacinten betreft: Ant Nijs sen Zn, Santpoort bracht een mooie blauwe variëteit: Blue Peral, een hyacint met fraaie paars-blauwe tint, goed gevormde tros en mooie grove nagel. Van Til-Hartman, Hillegom, bracht goede bloemen van een witte hyacint, waarvan de bollen niet ge prepareerd waren en ook niet op de pijpen hadden gestaan. Waren het ook in Holland geteelde bollen? Jac. Tol, St. Pancras etaleerde de mooie blauwe crocus Vanguard, een diep blauwe selectie hieruit en de zilver achtige Violet Vanguard. Tot slot de narcissen, waarin we weinig nieuws konden ontdekken. Extra mooie Yellow Sun van G. Lub- be, Oegstgeest en G. Vreeburg, Lisse, welke laatste tevens de witte trom pet Gloria toonde, N. Reewijk, Ab- benes met beste Texas en een zeer forse gr. kr. met wit dekblad en gro te oranje cup, die wel een der groot ste cupnarcissen van de keuring was, terwijl A. A. J. Philippo, Hillegom, het aardige cupnarcisje Walt Disney voor het voetlicht bracht. P. v. Deur- sen, Sassenheim, etaleerde de gr. kr. Darlington, die nog niet in volle glo rie was. Van G. H. Rotteveel, Noord wij kerhout, zagen we de bekende gr. kr. Quirinus. Warnaar Co, Sassen heim, besloot de keuring met vier pannen extra beste Golden Harvest, lijk, dus zowel voor gehuwden als ongehuwden. Dit percentage zal echter in de loop der jaren niet steeds hetzelfde zijn, want de hoog te zal afhangen van de kosten van de verzekering. In het algemeen zal men er naar streven telkens voor een periode van 5 jaar het percen tage vast te stellen. Dit geldt ook voor het bedrag waarboven geen premie verschuldigd is, hoewel dit vaker wordt herzien en wel 1 janu ari van ieder jaar. Het bedrag wordt dan verhoogd of verlaagd al naaf gelang het indexcijfer voor rege lingslonen van volwassen arbeiders is gestegen of gedaald in vergelij king tot het loonindexcijfer waarop de laatste herziening plaats vond. Bovendien is het ouderdomspensioen niet gebaseerd op een vast bedrag in geld. Men wil óók de bejaarden laten delen in de verhoogde of ver minderde welvaart. Voortvloeiende uit het voorgaande worden de pen sioenen dus verhoogd of verlaagd al naar gelang het indexcijfer van de regelingslonen van volwassenen is gestegen of gedaald. Dat de bejaarden hier inmiddels reeds van profiteren moge blijken uit de aanvankelijke vaststelling van de pensioenen, die eerst voor de on gehuwden en gehuwden resp. 304 en 1338 gulden bedroegen. We hebben al gezien, dat men als men 15 jaar is geworden en inkomen geniet, pre mie moet betalen. Voor ieder jaar, dat men premie heeft betaald heeft men recht op 2% van het volle pen sioen. Omdat velen bij het inwer king treden van de wet tussen de 15 en 65 jaar zijn, zou deze categorie als de oude dag op de ochtend van de 65ste verjaardag plotseling aan breekt, tekort komen aan hun pen sioen. De wetgever heeft hier ech ter een groots gebaar gemaakt en deze groep premievrije verzekerings jaren toegewezen over de periode vóór 1 januari 1957. Is de pensioentoekenning voor de ongehuwden vrij duidelijk, voor de gehuwden ligt een en ander iets an ders. Bij de gehuwden is het de man die recht heeft op gehuwdenpensi oen. De gehuwde vrouw echter, die als kostwinster van haar zieke of gebrekkige man wordt beschouwd, ontvangt het gehuwdenpensioen in dien zij 65 is en zolang als haar man nog geen 65 jaar is. Zodra zij 65 wordt gaat het gehuwdenpensioen dus op hem over. Als we telkens het woord „bejaar den" gebruiken, moeten we toch wel bedenken dat de opmars van de medische wetenschap de 65 jari gen reeds .in de hoek der „krachtige middelbaren" wil plaatsen. Daarom zal er een grote categorie zijn, die na het 65ste jaar nog wil blijven werken. Dat mag. En alles wat men bijverdient heeft géén invloed op de uitkering en over dat inkomen zal men ook geen pensioenpremie verschuldigd zijn. Ook op de ren ten die men krachtens de Invalidi teitswet, dus de ouderdomsrente, in- validiteitsrente of weduwenrente geniet, zal niets in mindering wor- ciien gebracht, hetgeen eveneens geldt voor de Vrijwillige Ouderdomsver- zekering. Dit geldt evenzeer voor in komen uit lijfrente of pensioen, met als enige uitzondering dat er aftrek mogelijk is voor sommige pensi oenen. Dit geldt echter niet voor ambte lijke pensioenen. De regering zal de aanpassing in de ambtelijke sector bij afzonderlijke wetten regelen, len. Maar U wilt helemaal niet verze kerd zijn en U wilt als U 65 jaar wordt de staatskas niet in het minst geweld aandoer? Richt U zich dan tot de Raad van Arbeid en doet U wat iedere Neder lander bij iedere wet behoort te doen: U vult een formulier in. VTSSTROPERIJ. Overeenkomstig de eis veroordeelde de Haagse Politierechter een niet verschenen fabrieksarbeider uit Hoog- made wegens visstroperij tot een week gevangenisstraf. De officier van Justitie memoreerde dat verdachte met vistuig en dobber palingen had gevangen en hiermede inbreuk had gemaakt op het visrecht van een an der. Ook na een proces-verbaal was hij hiermee door gegaan. KWAAD GEWETEN. Omdat hij op een stopteken niet was gestopt moest een automobilist uiit Noordwijkerhout voor de Haagse Politierechter terecht staan. Hij was echter niet verscheen. Tegenover politierechter had hij bekend, niet te zijn gestopt, omdat hij geen rijbe wijs had. Overeenkomstig de eis ver oordeelde d'e Haagse Politierechter hem tot 20 boete of vijf dagen. Oorspronkelijke Nederlandse Roman DOOR I. F. J. GROOTHEDDE. Ondanks alles had ik haar lief, mijn Bella. Laat ik hopen, dat Jim het beter treft. Marion is*een heel aardig meisje, geloof ik. Ik denk, dat ik maar eens met Bluecorn ga pra ten. Hij zal er wel niets op tegen heb ben. Jim krijgt het hele gedoente en vormt een goede partij. Met haar geld kan de zaak verder uitgebreid wor den en dan is er in de hele prairie geen ranch als Pavlick's terwijl de zaak verloopt, als Jim zo doorgaat. Die ruzie tussen de cowboys zal wel een verzinsel geweest zijn". Jim kwam weer de helling af en naderde hem met 'n stuurs gezicht. „En?", vroeg Pavlick. „Hü heeft me beloofd, dat hij de zaak zal onderzoeken. Ik heb hem dui delijk te verstaan gegeven, dat het recht aan onze kant was. Kom, ik ga de boys maar eens opzoeken". Met die woorden verdween hij in de stallen, waaruit hij enige ogen blikken later te voorschijn kwam op Sheila, de jonge, vurige hengst. Het beest steigerde hoog op, maar Jim zat stevig in het zadel en dwong het dier het veld in. Even nog stribbelde het tegen, maar dan schoot het vooruit in daverende vaart, klei- en graskluiten hoogopwerpend. Pavlick schudde het hoofd en liep langzaam de heuvel op, om een be zoek aan Marion's Ranch te brengen. Daar vernam hij tot zijn verbazing, dat Bluecorn reeds lang het veld was ingegaan. Jim had naar Marion ge vraagd, maar ook deze was het veld in voor een rijtoertje. „Net wat ik dacht", bromde Pavlick en keerde, in gedachten verdiept, naar huis terug. Inmiddels had Hall, wie de matige I gang van de oude merrie maar v rinig beviel, het punt bereikt, waar de heu vels aan weerszijden van de vallei, plotseling eindigden, nu strekte zich aan alle kanten de wijde grasprairie uit, zover het oog reikte. Zoals Jim ge zegd had, ging hij nu naar het zui den en keek scherp uit, of hij de cow boys en het vee ergens kon ontdek ken. Ze schenen ver afgedwaald te zijn, want geen levend wezen ver toonde zich aan de verre horizont. Hij scheen nog een flinke rit voor de boeg te hebben en dat speet hem he lemaal niet. Het was heerlijk, zo door de prille morgen te rijden. De zon klom al hoger en spreidde haar glan sen hier en overal. Onzichtbare leeu werikken kwinkeleerden hoog in de lucht. Telkens en telkens vlogen kop pels patrijzen vlak voor de poten van de merrie op en scheerden met luid vleugelgeraas vlak over de bodem, om een stuk verder weer even plotse ling te verdwijnen. Eenmaal verraste hem èen troep ganzen, die luid sna terend hun heil in een overhaaste vlucht zochten, waarop 'n paar prai riehazen hun lange lepels boven het gras uitstaken en niets beters wisten te doen dan ook maar te vluchten. De merrie stapte tussen dit alles dro merig voort, zonder een enkele maal de kop te heffen, alsof de peinsde over een een ver verleden, toen ze, j jong en sterk, haar berijder door een snelle galop uit de handen der bloed dorstige Indianen redde. Hall genoot en liet het ene Broadway liedje na het andere in dé klare lucht weer klinken. Zijn ogen namen alles in zich op en in zijn hart kwam een blij ge voel van tevredenheid en geluk. Dan was het, of de lucht en 't gras ver vaagden en voor zijn starende blik de blauwe ogen van Marion kwamen dansen. „Je blijft van haar af', zei hij plot seling. Met zijn vlakke hand sloeg hij op de nek van het paard, zodat het dier verschrikt opsprong en in een draf overging. „Ja, oude tante, ik moet van haar afblyven. Ik ben maar een knecht en Jimmy is de heer en meester. Hij kan 't hart van 'n meisje dwir gen, hij is de ry ke baas en ik maar een schooi er, ha, ha!" Zijn luide schaterlach klonk ver in 't rond en opnieuw spleet zijn schel- gefluit de morgenlucht. Zijn hart bor relde over van vreugde over de schoonheid van het grasland, over de rust der verten en over de blauwe ogen van Marion. Dan hield hy zijn merrie in, omdat hij geiuid van stemmen en geloei van vee meende te horen, ofschoon er niets te zien was. Maar toen hij scherp vooruit tuurde, zag hij, dat de bo dem plotseling daalde. Er moest dus een dal zijn, waarin de herders met het vee zich bevonden. Dit bleek in derdaad het geval te zijn. De cow- I boys stonden bij elkander gegroept, zijn kant opstarend. Klaarblijkelijk i hadden ze zijn gefluit gehoord en wa ren ze benieuwd, wie ze op bezoek j zouden krijgen. Het vee en de paar- den graasden rustig. Hall schatte hun aantal wel op een paar duizend. I Hij kwam langzaam de helling af 1 en reed tot vlak voor de boys, die hem zwijgend opwachtten. Dan richtte hij zich hoog in de stijgbeugels op, liet zich achterovervallen, maakte 'n prachtsalto en stond onbeweeglijk. De boys klapten spontaan in de han den, Hall salueerde en riep: „Hallo boys, ik ben Hall Pennock, sinds drie dagen op Pavlick's Ranch. Ik hoop, dat we kameraden zullen worden. Als mijn eerste salaris hoog genoeg is, zullen we de nieuwe vriendschap met bier bezegelen". Weer klapten de boys en stuk voor stuk drukten ze hem de hand. Door zijn eigenaardige manier van optre den had hij het ys direct gebroken. „Joe Blackburn?", vroeg Hall en keek de kring rond. Een lange mage re kerel kwem naar voren. „Dat ben ik! Wat moet je van me?" „Jim zegt, dat er tien ossen naar de stad moeten. U zou ze maar vast naar de ranch brengen". j Blackburn kwam meteen in actie. I „Hallo boys", riep hij, „houdt ze van Bluecorn's grenzen. Bill, George, Ton, Jack, Charlie, Ed, Peter, Jim, John, Joe, ieder een os, de rest drijven." De mannen zochten snel hun paard op en naderden behoedzaam de gra zende kudde. Een scherp bevel van Blackburn en de lasso's suisden door de lucht. Vier, vijf ossen schudden hun koppen, om los te komen, de rest door het rumoer opgeschrikt, stoof voorwaarts, duwend en dringend, met stampende hdeven, die do grond de den dreunen. I Hall stuurde zyn merrie met de dry vers mee. Het dier scheen ineens met nieuw leven bezield te zijn. Het I brieste er snoof en ga'oppeerde on- I stuimig vooruit, zo snel, dat hij on gemerkt by de voorste ruiters kwam. Het vee draafde links van hen voort en ze joelden en schreeuwden, om het daar te houden, want naar rechts lag het grondgebied van Bluecorn en het gaf altijd onaangenaamheden, als de dieren daar belandden. Hall genoot. Dit was nog wat anders dan het ritje van zojuist. Zonder een bepaalde re den wikkelde hij de lasso los, bond het uiteinde aan de zadelknop en hield de lussen tot slingeren gereed, ofschoon hem dit niet opgedragen was.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6