Grote stagnatie in Midden- en West Nederland Nieuwjaarslol kost 2 gewonden, in Schiedam en 1 in Groningen Balans Opruiming STOFFEN COUPONS Zweeds schip bij Wadden in brand Verrassende VARA-uitzending is niet van gevaar ontbloot Drie gezinnen door waterschade tijdelijk uit hun woning verdreven Het parochiehuis van Meerburg is geheel gerestaureerd WOENSDAG 2 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Gladheid belemmert het verkeer Aanrijdingen In het midden en westen van ons land was gisteren en vannacht het Verkeer vrijwel verlamd ten gevolge van de gladheid van de wegen. Na een miezerig regentje was lichte vorst net genoeg om van het Veluwse wegennet een grote ijsbaan te maken. Talloze automobilisten durfden hun reis niet te vervolgen; anderen pro beerden door bermen en over de rij wielpaden toch nog vooruit te komen. Chaos. Een volledige chaos ontstond op de Amersfoortseweg te Apeldoorn, toen een auto dwars op de weg kwam te staan. In een ommezien stond een stoet auto's met een lengte van paar schatting drie tot vier kilometer, kris kras over de weg en het rijwielpad. De NACO-autobusdienst zag zich gedwongen haar gehele net in Noord- Holland gedurende enige tijd op te heffen. Hoewel later op de dag de diensten zij het op beperkte schaal konden worden hervat, besloot de di rectie de diensten op Leeuwarden en Heerenveen geheel uit te doen vallen omdat de Afsluitdijk en door Fries land levensgevaarlijk waren om te berijden. Ook de busdiensten van Maarse en Kroon ondervonden aanvankelijk enige vertraging, doch later op de avond werden de moeilijkheden over wonnen en konden de reizigers zon der oponthoud de plaats van bestem ming bereiken. Het einde van een „gezellig" avondje Na eerst de hele avond „gezellig" met haar in diverse café's te hebben door gebracht, heeft een 31-jarige uit Curasao afkomstige zeeman, die lo geerde in het Zeemanshuis te Am sterdam. zondagavond in de Nieuwe Brugsteeg zijn Amsterdamse vriendin bewusteloos geslagen. Voorbijgangers bemerkten, dat de zeeman dronken was en hooglopende ruzie had met het meisje. Tenslptte bagon 'hij haar zo hard op het hoofd te slaan, dat ze bewusteloos ineen zakte. Kort daarop verzette de man zich hevig, toen politieagenten pro beerden hem naar het bureau War moesstraat over te brengien; zij za gen zich genoodzaakt van hun gum miknuppel gébruik te maken. Tenslotte slaagde men er in de zee man te overmeesteren en hem in een cel van het bureau op te sluiten. Im tussen was ook het bewusteloze meisje naar het bureau gebracht, waar zij al spoedig bijkwam. De ge volgen bleken niet ernstig, zodat zij naar haar eigen huis gebracht kon worden. Volgens enige voorlopige gegevens van de Rijkspostspaarbank is er in 1956 éen bedrag van ongeveer 730 miljoen gulden ingelegd. Ingenomen werd 'n bedrag van 560 miljoen zo dat er een gunstig spaarverschil was van 170 miljoen (vorig jaar 157 mil joen). Het saldo tegoed bedraagt eind mei 1956 ongeveer 1870 miljoen gul den, ongeacht de ruim 40 miljoen, die nog moet worden bijgeschreven. Vele aanrijdingen. Op het viaduct van de weg Weesp Schiphol werd een personenwagen zeer zwaar beschadigd toen de be stuurder plotseling moest remmen en de wagen doorgleed tot tegen de brugleuning. De vier inzittenden kwamen met de schrik vrij. In Amstelveen gleed een auto te gen een lichtmast. Ook deze wagen werd beschadigd. In Amsterdam zelf was het tamelijk rüstig. Direct nadat de ijsregen was begonnen, hebben mannen van gemeentereiniging en rijkswaterstaat pekel en zand ge strooid. Hier en daar slipten deson danks auto's maar het aantal onge vallen tengevolge van de gladheid bleef beperkt tot enkele lichte aanrij dingen. Ook de spoorwegen ondervonden hinder van de gladheid. Auto te water Drie doden Gisteravond om tien uur is ondi Zijpersluis een auto te water geraakt met vier inzittenden, waarvan er drie zijn verdronken. De auto, be stuurd door Chr. Coelers, hoofdop zichter aan de rijkswerf te Den Hei der, slipte door de gladheid van d| weg, nadat hij een andere auto ha< ingehaald. De bestuurder slaagde er niet in de wagen in het rechte spoor te krijgen en de auto reed achteruit bet Noordhollands Kanaal in. De bestuurder wist door het open portierraampje de auto te verlaten, waarna de bestuurder van de hem achterop rijdende auto hem een das toewierp; daarmede trok hij hem uit het water. Met een takelwagen van een garage uit Schagen, werd de auto, die geheel onder water was ver dwenen, opgetakeld. Ongeveer om twaalf uur 'haalde men de auto-met de droeve last van drie doden op de wal. De gestorven inzittenden waren de echtgenote van de heer Coelers, Wilihelmina Vietor, en hun buren, de heer en mevrouw J. G. Goedemans. Agent afgerost Voor zover thans hekend, heeft de Gevaarlijke brand. Daar hadden enkele jongelui een Nieuwjaarsviering in Nederland twee *tepel kers,tb?men °ude fietsban- ernstig gewonden geëist; in Schiedam de? aaag«*okea. °mdat de h",te 66 het vuur gevaar voor spiegelruiten werd een agent van politie door on- geschoten vlegels zodanig toegeta keld, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen, en in Groningen werd een agent van politie door op- voetzoeker zodanig getroffen, dat zij voor onmiddellijk operatief ingrijpen naar het ziekenhuis moest worden ge bracht. Over het algemeen is het rumoer iets minder erg geweest, dan voor gaande jaren. In Den Haag moest de politie enkele malen optreden; in Amsterdam waren enkele Amerikaan se verlofgangers zodanig in de olie, dat zij een spiegelruit insmeten om een fles sla-olie te pakken te krij gen, maar tot ernstige ongeregeld heden is het slechts in Schiedam ge komen. De eersten van een lange reeks De Amsterdamse politie heeft op Nieuwjaarsdag reeds het eerste ver- keers-slachtofifer van het nieuwe jaar moeten noteren. De 38-jarige Amster dammer, A. Jansen, die gisterochtend in het WiLhelminagastlhiuis is overle den, reed maandag met een brom fiets oruverwaahts van het trottoir van de Stadhouderskade de rijweg op en werd gegrepen door een pas serende auto. Met zware verwondin gen werd de man naar het ziekenhuis overgebracht. Het eerste verkeersongeval van het nieuwe jaar in de hoofdstad over kwam de 23-jarige journalist A. M. Zonneveld, die met zijn auto in de Weesperstraat, vermoedelijk tenge volge van de gladheid, over de kop sloeg en tegen een winkelpui nabij de Nieuwe Keizersgracht tot stilstand kwam. De chauffeur en de drie inzit tenden werden uit de auto geslingerd. Eén van hen is opgenomen in het Binnengasthuis, de anderen zijn na behandeling naar huis gezonden. De auto werd totaal vernield. Onfortuinlijk begin van Nieuwjaar ging opleveren, waarschuwden om wonenden de brandweer. Deze ver scheen spoedig ter plaatse, maar kon eerst effectief optreden, toen de poli tie arriveerde, die de belhamels van de slanigen wegjoeg, zodat deze niet doorgesneden konden worden. Tijdens de korte gevechten, die toen tussen politie en jeugd ontstonden, greep hoofdagent Slavenburg een der grootste schreeuwers in' d 1 kraag. Hierop werd hij van achter door een dozijn vriendjes van de jongen be sprongen. Met een gebroken neus been en een hersenschudding moest de agent naar het ziekenhuis worden gebracht. Dodelijke botsing op onbewaakte overweg De elektrische trein komende uit de richting EdeWageningen heeft gisteravond omstreeks half zeven op de onbewaakte overweg bij de Prins Bernhardstraat te Ede een personen auto gegrepen. De bestuurder van de auto werd gedood; de trein werd beschadigd en bad een uur vertraging. Het slachtoffer, de enige inzitten de, is de 49-jarige H. Wa-ayemberg uit Ede. Hij was gehuwd en laat een groot gezin met kleine kinderen na. Men neemt aan, dat hij de trein wel zag aankomen, maar dat zijn auto, toen hij remide, door het beijzel de wegdek is doorgegleden. Eerste stroom „SUS-prijzen" De krant, uitgegeven door de orga nisatoren van „SUS 3", getiteld „Het geheim van de nieuwjaarsnacht", heeft vele mensen in het nieuwe jaar gelukkig gemaakt. De krant werd in een oplaag ver spreid van 2.720.000 ex. en niet min der dan zestig prijzen werden dato 1 januari uitbetaald, lx/ 1000.Hil versum; 5 x 500.respect.: Amster dam, Den Haag, Meppel, Muntendam, Utrecht; 3 x 400.— Hilversum, Til burg, Vogelenzang; 2 x 300. Utrecht, Wassenaar; 3 x 200. Doetinchem, Nijmegen, Tilburg; 46 x 100.;Amsterdam (4), Arnhem, Brandwijk, Breda. Breukelen, Delft (2), Franeker, Geldrop, Geulle, Goes, Gouda, Den Haag (2), Groningen, Haarlem, Heerlen, den Hulst, Lage Zwaluwe, Leidschendam, Meppel, Oosterhout, Rotterdam (4), Scheve- ningen, Schiedam (4) Tilburg (2), Utrecht (3), Velsenoord, Venray, Voorburg, Waalwijk (2) en Wognum. De actie die,op nieuwjaarsmorgen te 0.45 uur aanving, werd afgelopen nacht te 24.00 uur beëindigd. Prof. Kranenburg ten grave gedragen Onder zeer grote belangstelling is maandag op de begraafplaats Nieuw Eyckenduinen in Den Haag het stof felijk overschot ter aarde besteld van prof. mr. dr. R. Kranenburg, oud- voorzitter van de Eerste Kamer en oud-lid-van de Raad van State. H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden waren ver tegenwoordigd door dr. C. L. Patijn, kamerheer in b.d. der Koningin. Voorts waren aanwezig ministers en oud-ministers, leden van de corps diplomatique en andere hoge auto riteiten. Vele kransen dekten de kist, waar onder één van witte asters van het koninklijk paar. Minister Drees werd, hoewel het niet de bedoeling was dat er gesproken zou worden, door mevr. Kranenburg in de gelegenheid ge steld een kort woord ter nagedachte nis van de overledene te spreken. De oudste zoon van de overledene sprak namens de familie. Drie ongekende attracties in drastisch verlaagde prijzen in wol, katoen en kunstzijde gedurende slechts 8 dagen 10°/o korting op alle niet in prijs verlaagde stoffen tot SO°/o korting Op de eerste dag van het jaar Op Nieuwjaarsdag is door nog on bekende oorzaak brand uitgebroken aan boord van het Zweedse schip „Visten", dat zich ongeveer veertig mijl ten noordwesten van Terschel ling bevond. De brug brandde af en ook de uit cokes bestaande lading werd door het vuur aangetast. Een ander Zweeds schip, de „Viggen" nam de helft van de uit tien a twaalf kop pen tellende bemanning aan boord. „Holland en „Stortemelk". Meldde de „Viggen" om 9.15 gister- nodig was, later werd dringend om sleepboothulp gevraagd. Van Ter schelling voer even voor elf uur de sleepboot „Holland" van de fa. Doek- sen uit. Deze kwam kwam om kwart over twee 'bij de „Visten" aan en maakte om vier uur vast, geholpen door de aan boord gebleven opvaren den van het Zweedse schip. Óm vier vertrok ook de sleepboot „Stortemelk" van Doeksen vain Terschelling om bij het slepen te assisteren. De sleepboot „Stortemelk" heeft gisteren ook vastgemaakt aan het Zweedse s.s. „Visten", waar gister morgen, toen het zich op ongeveer veertig mijl ten noordwesten van Ter schelling bevond, brand uitbrak. De beide sleepboten „Holland" en „Stor- Erg verrassend De VARA-omroep is zaterdagavond gestart met een programma, dat op het eerste gezicht erg aantrekkelijk lijkt, doch dat o.i. niet van ge vaar ontbloot is. Tijdens de op Amerikaanse leest geschoeide uitzending „Dit is Uw le ven" ontmoette een moeder geheel onverwacht voor de microfoon haar BRAND IN L1EVELDE Schade f 100.000,- Een automobilist uit Spaarndam ging gisternacht, kort na de jaarwisse ling, met een gehuurde auto van huis om zijn ouders in IJmuiden te bezoe ken. Ver kwam hij echter niet, want op nog geen 100 meter van zijn wo ning raakte hij met de rechtervoorkant van zijn auto een huis, begon vervol gens te slippen en gleed als een brief in een brievenbus op zijn kant in de „gleuf" tussen het Visserseinde en een van de huizen, die onder aan de dijk staat. Geheel ongedeerd kon de bestuurder de auto verlaten. Het huis werd niet beschadigd en de bewoners ondervonden geen enkele hinder daar de afwezig waren. De foto geeft een beeld van de „brief in de brievenbus" oftewel de auto tussen de dijk en het huis. Maandagmorgen te acht uur is brand uitgebroken in een oud heren huis met bijgebouwen te Lievelde (gemeente Lichtenvoorde) bij Groen- lo. Dit pand, waarin een gedeelte van de tricotagefabriek van de firma Kamphuis uit Zutphen is gevestigd en dat hoofdzakelijk als snijderij en op slagplaats werd gebruikt brandde ge heel uit. Aan de achterzijde van het fabrieks pand bevonden zich drie arbeiders huisjes, die niet door het vuur zijn beschadigd, doch ernstige waterscha de hebben geleden, waardoor zij voor enige tijd onbewoonbaar zijn. Hier door zijn drie gezinnen, een met ze- ven-, een met zes en een gezin met twee kinderen, dakloos geworden; het meubilair uit deze huizen heeft men kunnen redden, op de plaats van de brand, aangezien zij zich door een misverstand eerst naar een ander gedeelte van Lichten voorde had begeven. De brandweer van Groenlo, die ook was gealar meerd, verscheen echter spoedig, waarna de brand met groot materiaal werd bestreden, en na ongeveer een uur was bedwongen. De totale schade wordt geschat op 100.000.—. De fabriek, zowel als de bewoners van de beschadigde huizen, waren verzekerd. morgen, dat geen verdere assistentie J temelk" werden met hun sleep om ongeveer half tiwaalf gisteravond voor het zeegat Stortemelk verwacht en om twee de afgelopen nacht op Vlie- ree, tien mijl van Harlingen. De sleep voer recht tegen de wind om de rook zoveel mogelijk naar achter te doen verdiwijinen. Vandaar wordt de „Visten" naar Harlingen gebracht om gerepareerd te worden. zoon, die drie jaren geleden naar Canada emigreerde. Dit programma brengt de betrok kene in contact met vele personen, die hij of zij tijidens de achterliggen de jaren heeft ontmoet. Een grote voorbereidingstijd gaat aan de uit zending vooraf en daarin wordt het gehele leven van de persoon uitge zocht. Tijidens de uitzending komen dan schoolvrienden, mobilisatieken nissen, oud-collega's en andere figu ren te voorschijn, die men in jaren niet gezien heeft. Kosten noch moeite. Dat de omroep kosten noch moeite spaart blijkt wel uit het feit, dat men de zoon van de Amsterdamse moeder speciaal per vliegtuig voor deze uit zending had laten overkomen; de zoon blijft nu tien dagen in Nederland voor hij weer op kosten van de VARA naar Canada terugvliegt. Het feit echter, dat de televisie- dienst van de VARA het programma niet geschikt vond om voor het scherm te brengen, daar een derge lijke ontmoeting te veel intimiteiten kan brengen, geeft echter te denken. Naast de intimiteiten zou de omroep echter ook wel eens voor andere ver rassingen kunnen komen, wanneer de ontroering van een zo onverwacht weerzien nadeliger gevolgen dan vreugde te weeg zou brengen. Sober, maar toch belangrijk voor de parochie, was op de Nieuwsjaars- Ook hebben de naast het pand gele-' m.'ddaE da inwijding van het gemoder- Omstreeks vijf uiur vanmiddag was de brand in hevigheid verminderd. Hoe groot de schade is kon nog niet worden opgegeven. Persoonlijke on gelukken zijn niet gebeurd. Oe „Viggen", die op weg is naar Ter neuzen, zal daar de van boord van de „Visten" gehaalde zeelieden aan land zetten. Zij zullen morgen over land naar Harlingen reizen. „Prins" in de petoet Met veel vertoon van onderdanig heid en waardering ontving zaterdag avond de directeur van een der Am sterdamse theaters Zijne Koninkijlke Hoogheid, Prins de Réthy, wiens komst hem telefonisch door het con sulaat was aangekondigd De chauffeur van een Amsterdamse verhuurinrichting wachtte met de nodige eerbied, totdat Zijne Konink lijke Hoogheid voldoende van het filmprogramma genoten had, maar toen de bioscoop uitging nam de po litie zijn taak over. De bioscoopdirectie, die de hoge gast persoonlijk naar de ere-loge had gebracht, kreeg aan 'het slot van de voorstelling argwaan en informeerde eens bij het Belgische consulaat. Daar wist men van niets en de po litie ontdekte, nadat zij de hoge gast naar het bureau gebraaht had, dat een fantasievolle 19-jarige Amster damse etaleur eens op meer specta culaire wijze zijn zaterdagavond had willen zoekbrengen. gen villa en manufacturenzaak aan zienlijke waterschade geleden; de be woners van déze huizen zullen zich, zij het provisorisch, weer in hun wo ningen kunnen vestigen. Misverstand. De brand, die ontstond, direct na het aansteken van een oliekachel, greep zeer snel om zich heen en hoe wel de vrijwillige brandweer van Lichtenvoorde onmiddellijk werd ge waarschuwd, kwam deze niet direct Ondanks ijverige pogingen is 'de hoofdstedelijke recherche er nog niet in geslaagd enige klaarheid te bren gen in de moord op de 31-jarige Am sterdamse, die in de nacht van 30 op 31 december j.l. levenloos werd aan getroffen in een door haar gebuurde kamer aan de Oudezijds Voorburg wal no. 60 te Amsterdam. De vrouw, de buurt bekend als „Chinese Annie", was door wurging om het leven ge bracht. De oproepen in de eventuele streeks betreden, zijn tot dusver vruchteloos gebleven. Wel heeft de politie enkele personen gehoord; het onderzoek wordt voortgezet niseerde parochiehuis, te Zoeterwou de Leiderdorp, dat door pastoor Kou- wenhoven werd verricht. Na deze plechtigheid heette pas toor allen wel'kom en verheugde zich over de tot stand koming van deze restauratie van het gebouw en dankte daarvoor de aannemers, de heren Kleuters, en schilder De Boer die met zo'n voortvarendheid heb ben gewerkt waardoor het mogelijk geworden is dit gebouw zo te mo derniseren, dat het ruimschoots aan de tegenwoordige eisen kan vol doen. Voorlopig tot september zal het gedeeltelijk nog gebruikt moeten worden voor de kleuterschool, en na september zal het in hoofdzaak Iv stemd zijn voor „de Instuif". Van de Instuif mogen wij ver wachten, aldus de pastoor, dat men trots zal zijn op het gebouw. Hij hoopte dat er steeds de goede sfeer zal mogen heersen. Ook de biblio theek zal verheugd zijn met de nieuwe huisvesting, en voor de di verse organisaties moet het een ge noegen zijn nu een behoorlijke gele genheid voor de vergaderingen te kunnen gebruiken. Pastoor besloot met een verzoek dit thans zo mooie gebouw in goede staat te laten blijven. Na het openingswoord was er ge legenheid voor een nadere beschou wing van deze keurige verbetering Ivan dit ouds bekende parochiehuis.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5