Ook dit jaar werd schijnwerper op de kwaliteit der welvaart gericht DUINSTREEK t „Rock and Roll" méér dan symptoom De Sterrenhemel in januari 1957 Een ware planefenmaand Minister Suurhott reikte ouderdomspensioen uit J. BRANDON D. Hundersmarck KEMPERS LOONSTATEN WOENSDAG 2 JANUARI 195/ DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Nieuwjaarsvergadering van Kamer van Koophandel Leiden Voorzitter en onder voorzitters praken De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland is vol gens traditie het nieuwe jaar be gonnen met een nieuwjaarsver gadering, waarin de voorzitter, de heer T. M- H. van Waveren, en de beide ondervoorzitters, de heren ir. J. J. G. van Hoek en C. F. Meerpoel, hun nieuwjaars- speechjes hebben uitgesproken. De vergadering vond hedenmid dag plaats in de Lakenhal te Leiden. Na het welkomstwoord, waarin hij b. en w. van Leiden en de heer Van Wessem, directeur van de Lakenhal bedankte voor het welwillend af staan en gastvrij inrichten van „De Grote Pers", gaf de voorzitter een overzicht van.de activiteiten, die de Kamer in het afgelopen jaar ontwik keld heeft. Hij noemde hierbij o.m. het rapport over de waterverontrei niging, de ontgronding, het verkeer in en om Leiden, de ruimtelijke or dening, bemoeienis met de vestiging van bedrijven en andere werkzaam heden. De heer C. F. Meerpoel, ondervoor zitter van de Kamer, gaf vervolgens een belangwekkend overzicht van de middenstandsproblemen, zoals deze zich bijzonder in het district voor doen. Zijn overzicht voerde de titel „De middenstand in de Branding". Spr. releveerde allereerst enige regionale activiteiten, die in 1956 van bijzonder belang waren, waarna hij een overzicht gaf van de gang van zaken bij verschillende sectoren van de middenstand. Prijspeil. De Groothandel vertoonde enige verplaatsingen en veranderingen, welke de traditionele groothandel in gevaar brengen. De tijd, dat de over heid zich uitsluitend bezig hield met de handhaving van de openbare orde is zonder meer voorbij en men ziet thans een streven het prijspeil van boven af te decreteren. Vooral de prijsvorming van bin nenlandse artikelen zal moeilijkheden opleveren voor de rentabiliteit van de groothandelsonderneming. In dit verband dient men zich in de groot- handelskringen ernstig te beraden of men niet èri individueel èn in groeps verband moet trachten meer invloed op deze gang van zaken uit te oefe nen. De groothandelssector, voor zover deze zijn goederen uit het buitenland betrekt, staat onder invloed van enorme veranderingen, die op inter nationaal vlak liggen. Spr. gaf een voorbeeld van marktverstoring door de Japanse industrie. Een gebruiksvoorwerp in de industrieële sector van de waarde van ongeveer 250, dat vóór de oorlog in belangrijke mate door Duitsland werd gepro duceerd en een exporttotaal van 300.000 stuks bereikte, wordt nu door Japan geëxporteerd tegen een prijs die 50 lager ligt dan de gemiddelde huidige West- Duitse prijs! Het exportaantal van Japan voor dit product bedraagt ruim 150.000! Omzet in geld niet gedaald. Bij de detailhandel heeft men ze ker niet te klagen,' dat de omzet in geld in 1956 gedaald zou zijn. Inte gendeel. Men heeft echter naar gelang de artikelen een belang rijke verschuiving kunnen vaststel len, enerzijds door het ingrijpen van de overheid bij de afbetalingsverko pen, anderzijds door bijzondere weersomstandigheden. Spr. ging ver volgens dieper in op het vraagstuk van de opvolging in de middenstands zaken. De jeugd blenkt nie tzo en thousiast meer de plaats van oude ren in de onderneming in te nemen. In het vervolg van zijn rede wees de heer Meerpoel op het probleem van de vakbekwaamheid van de ac countants of boekhouders, die de ge hele of gedeeltelijke administratie van de middenstanders verzorgen. Hij drong aan op een wettelijke rege ling van het accountantswezen, om dat thans de middenstand verstoken blijft van elke garantie omtrent vak bekwaamheid. Over het ambacht zei de heer Meer poel onder meer, dat stijgende lonen en bedrijfslasten, ondanks de toe nemende belangstelling voor het am bachtelijk werk, de rentabiliteit van het ambacht moeilijk maken. Tenslotte betoogde spr. dat het zelfstandig bedrijfsleven in staat gesteld moet worden kapitaal te vormen, niet om het kapitaal als zodanig, maar om de functie, die het kapitaal in een zelfstandige onderneming dient te vervullen. Blijft kapitaalvorming onvoldoen de, dan zal een terugdringen van de particuliere ondernemingsvorm niet te vermijden zijn. Bouwactiviteit. Ir. J. J. G. Hoek hield vervolgens een rede, waarin hjj als zijn mening te kennen gaf, dat de regering en vele burgers er te vlug toe over gaan iets te verdelen of uit te geven, dat beter in de spaarpot had kunnen blij ven. Voorts zal het in verband met de belastingdruk en geringe winstmar ges voor ondernemingen welke ver zuimd hebben hun bedrijf te ratio naliseren, moeilijk worden het ver loren terrein te herwinnen. Spr. gaf vervolgens, een indrin gende beschouwing over de bouw- industrie. Hij ging na of de verwijten welke ten aanzien van de capaciteit tot het bouwbedrijf worden gericht, juist zijn. Prestaties omlaag. Ir. Van Hoek betoogde onder meer, dat door de grote vraag naar bouwvakarbeiders de pres tatie aanzienlijk omlaag is ge gaan. Cijfers uit de administratie van aannemers tonen aan, dat de hoeveelheid arbeid per uur in vele gevallen sinds 1940 gedaald is tot de helft, soms tot eenderde. Het gemakkelijkst kan men dit constateren door het aantal ste nen dat een metselaar nu per dag verwerkt. Hoewel er een schrijnend woning tekort bestaat, aldus spr., moet men toch vaststellen, dat de woningbouw de vernietiging en de stilstand in de oorlogsjaren in 10 jaar geheel heeft ingehaald, tevens de bevolkingstoe name behoudende. Verantwoordelijkheid. De voorzitter, de heer T. M. H. van Waveren, hield vervolgens zijn algemene beschouwingen. De heer Van Waveren kwam daar bij onder meer tot de conclusie dat, wanneer de Nederlandse arbeiders meer doordrongen zouden zijn van de verantwoordelijkheid, die zij heb ben voor het algemeen belang, het peil van de Nederlandse prestatie zeer belangrijk opgevoerd zou kun nen worden. Hij wees op de verwarring van deze tijd: is het wonder dat de jeugd de kluts kwijt raakt en zich laat mee slepen door de natuur, door atavisti sche klanken, het gedrum van trom mels, het beroep op de natuur van het beestje? Maar ik kan, aldus de heer Van Waveren, „Rock and Roll" toch niet geheel beschouwen als een symptoom van deze tijd; no zems, teddy boys en -girls heb ben mede de revolutie in Boeda pest geleid en tanks met hun handen vernietigd. Dit z.g. symp toom is dus overgegaan in een werkelijkheid en toont in zich de energie om een ideaal te verwer kelijken. Dat de volwassenen in de verwar ring van deze tijd verstrikt zijn, blijkt vooral uit een nieuwe organi satievorm om de verhouding tussen werkgever en werknemer, producent en consument te vinden. Spr. eipdigde met als zyn mening te kennen te geven, dat de mensheid tot de overtuiging zal komen, dat de energie van de mens niet geheel met ideologische principes te breidelen is en dat het voor de goede gang van zaken in de maatschappij noodzake lijk is, dat ideologie zowel als ener gie, op welk niveau de cultuur ook moge staan, bewust als twee afzon derlijk werkende functies op elkaar afgestemd dienen te worden. Na afloop dronk men in de be nedenzaal van De Lakenhal een nieuwjaars-cocktail. In de Nieuwjaarsvergadering in de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Rijnland deelde de voorzitter mede, dat mr. dr. P. G. Knibbe in september van dit jaar afscheid zal nemen als secretaris van de Kamer van Koophandel. Hij wordt opgevolgd door de huidige adjunct-secretaris mr. H. A. C. Branderhorst. LISSE Jaarvergadering H.B.G. Omzet bedroeg I8V2 miljoen In de veilingzaal van de Coöpera tieve Bloembollenveiling H.B.G. te Lisse werd de jaarlijkse ledenverga dering onder voorzitterschap van de heer D. van Egmond gehouden. In zijn openingswoord wierp de voorzitter een terugblik in het afge lopen jaar, waarbij hij er allereerst op wees, dat de gewassen goed waren geweest. Zeer vele leverbare bloem bollen werden in 1956 geoogst en ver handeld, het bleek echter, dat er spoedig bloembollen genoeg wargn. De export was dit jaar groter, dank zij vooral de grote energie van de ex porteurs, kon wederom d. uitvoer stijgen, waarbij moet geconstateerd worden, dat telkens grote moeilijkhe den overwonnen moesten worden. Ook voor het H. B. G. is 1956 niet slecht geweest. De omzet in het boekjaar 1955/1956 bedroeg 18 1/2 miljoen gulden, ter wijl de thans reeds bereikte omzet al weer belangrijk hoger ligt dan het vorige jaar op hetzelfde tijdstip. De balans en verlies- en winstreke ning over het boekjaar 1955/1956 werden door de heer Montagne uit voerig toegelicht en besproken. De groei van de veiling kwam heel dui delijk in deze cijfers tot uiting. Een belangrijke bespreking vormde de nieuwbouw en financiering op het perceel grond langs de Greveling- straat. Het bestuur deelde mede, dat na de modernisering van het complex gebouwen, wederom een zeer grote loods bijgebouwd moet worden, om de steeds stijgende aanvoeren goed en snel te kunnen blijven verwerken. Ook dit "jaar heeft men' met ruimte gebrek, vooral in het drukke seizoen, te kampen gehad. Uitvoerig werd over dit plan en de financiering daarvan gediscussieerd. In de veilingzaal lag reeds een voorlopige tekening ter zage. SASSENHEIM TONEELUITVOERING „ELCKERLYCK". Zaterdag en zondagavond heeft „Elckerlyck" weer een toneeluitvoe ring gegeven,die klonk als een klok. Ditmaal had men de keus laten val len op een klucht in drie bedrijven „De tante van Charley" naar een bewerking van Rasita Peters. Het geheel speelde zich af in Ox ford. Een paar studenten Jack, Char] ley en Will zouden een dineetje or ganiseren, waarbij 2 meisjes waren uitgenodigd. Alschaperotine zou eer. tante van Charley fungeren. Zij kwam regelrecht uit Brazilië en men beweerde dat ze „steenrijk" was. Tante kwam echter niei co tijd, zodat een andere oplossing moest worden gevonden. Een der studenten, n.l, Will zou als tante fungeren. Hierdoor ont stonden de dolste situaties. De vader van Jack deed een 'huwelijksaanzoek en dit gebeurde tevens door de voogd van de meisjes. Nog gekker werd het toen de echte tante met haar nichtje op bezoek kwam. Toen bleek dat het nichtje vroeger wel eens met de pseudo tante was uitgeweest dat de vader van Jack in de oude tijd, met de rijke weduwe uit Brazilië had gegaan enz. Toen de pseudo tante daar ook ten slotte van de advocaat gedaan wist Het begin van de maand januai*i (3 januari) is zeer geschikt, gelet op de maanloze nachten, voor het waar nemen van de quadrantiden. Het is de enige meteoorvlaag in het eerste kwartaal. Deze sterrenregen dankt zijn naam aan het sterrenbeeld muur- quadrant waarin de vlaag haar vluchtpunt heeft. Dit sterrenbeeld wordt echter niet meer gebruikt en werd destijds ingelijfd in het huidige sterrenbeeld Boötes. De vlaag kan zeer heftig zijn, na melijk enkele tientallen per uur. De duur ervan is echter kort, slechts en kele uren. Er is dus grote kans, dat ze de waarnemer ontgaan. Daar zich volgens schatting het maximum over dag voordoet, wordt aangeraden in de nachten van 2 en 3 januari, rond middernacht de hemel vlak boven de noordwestelijke horizon aandachtig waar te nemen, om enkele meteoren te verschalken. Mercurius is in de laatste helft van de maand zichtbaar, hoewel met zeer veel moeite, juist voor zonsopkomst; Venus echter is een schitterende mor genster die men boven de zuidelijke gezichtseinder vindt, niet ver van de Schorpioen. Mars echter, alhoewel minder schitterend dan verleden jaar, vindt men 's avonds steeds tussen de ^tam en de Stier. Jupiter, die de gehele nacht zicht baar is, verplaatst zich van oost naar west gedurende de nacht bij het ster renbeeld de Leeuw, terwijl Saturnus 's morgens boven het zuiden zich tus sen Schorpioen en Weegschaal be vindt. Januari is dus een ware planeten- maand, maar het begin en het einde zijn beter geschikt voor de waarne mingen aangezien de maan dan nieuw is. Het sterrenbeeld, dat onze aan dacht vraagt is Orion. In- de acht ster ren van Orion schijnt een groef van hete sterren te zijn. De rossige Betel- gguze blijkt echter een uitzondering te zijn. Deze kleur duidt op lage tem peraturen. De middellijn van Betel- geuze werd gemeten rn komt over een met drie honderd tot vier maal Stand van de hemel op 15 januari tussen 19 en 21 u. Voor latere waar nemingen de kaart draaien in de rich ting tegengesteld aan die van de wij zers van de klok, voor vroegere waarnemingen in de richting van de wijzers van het uurwerk. die van de zon, zodat Betelgeuze vijf tig tot zestig zonnebollen zou kunnen bevatten. Verder vindt men ten zuiden van de gordel van Orion de schoonste lichtgevende nevel die er aan de he mel is te vinden. Hij is zo helder dat hij met het ongewapende ook kan worden waargenomen. Hij wordt ook de Orionnevel genoemd. Van 31 december 1956 tot 31 januari 1957 lengen de dagen met 1 uur en 5 minuten. De zon komt op 1 en 31 januari op om respectievelijk kwart voor negen en 9 minuten voor half negen en gaat op deze data onder om 2 minuten voor 5 uur 's middags en 2 minuten over half des namiddags (51 gr. noorderbreedte. 4 gr. ooster lengte). In landen welke meer ten oosten zijn gelegen, komt de t iets eerder op, maar gaat ook iets vroeger onder. Voor januari hebben wij de volgen de maanstanden: Nieuwe maan op 1 januari om 3 uur 13 minuten; eerste kwartier op 9 jan. om 8 uur 6 min.; volle maan op 16 jan. om 7 uur 21 min.; laatste kwar tier 22 jan. om 22 uur 48 min.; nieuwe maan 30 jan. om 22 uur, 24 min. BIOSCOPEN. Casino: „Goud van Napels", vol wassenen. (Matinée: „The stars are singing", alle leeftijden). Lido: „Rock, rock, rock", alle leeftijden. v Luxor: „Kitty in de grote wereld", alle leeftijden. Trianon: „Drei Madels vom Rhein", alle leeftijden. Rex: „De verkenners der verlo ren bergen", 14 jaar. te krijgen dat de beide meisjes mooh- ten trouwen met de beide jongens ontpopte zich het gehele raadsel achtige geval en kon ieder met de liefste zijner harten er van door gaan. De nieuwe geestelijk adviseur, ka pelaan Velthuyze wenste de toneel vereniging ook in het komende jaar veel succes toe. Indien we in ogen schouw nemen hetgeen we tot nu toe hebben gezien twijfelen we daar zeker niet aan. RIJNSBURG RAADSVERGADERING. De laatste raadsvergadering van dit jaar werd onder voorzitterschap van de loco-burgemeester weth. C. D. v. d. Vijver gehouden. Na op de gebruike lijke wijze de vergadering te hebben geopend, las de voorzitter enkele in gekomen stukken voor, waar o.a. een schrijven van oud-burgemeester mr. P. W. Höweler, die mede namens zijn echtgenote dank zegde voor de har telijke wijze waarop Rijnsburg af scheid van hen had genomen. Een verzoek van het Katholiek Militair Thuisfront en het Humanistisch thuis front om een subsidie werd afgewe zen. Daar de afvoer van de riolering op het voormalig voetbalterrein niet volgens natuurlijke lozing kan ge schieden, werd besloten een mecha nische pompinstallatie aan te schaf fen ten bedrage van 52.500. Met al gemene stemmen werd na geheime zitting de heer W. J. Vrijhof te Enk huizen tot technisch ambtenaar bij gemeentewerken benoemd. Door verschillende raadsleden werden be schouwingen gehouden waarbij het college en de ambtenaar dank brach ten van de samenstelling van de be groting. Verder werden vele vragen en opmerkingen aangaande 't inves teringsprogram (dat vele grote financiële offers vergt), gedaan, wel ke vragen door de voorzitter en weth. K. Kralt werden beantwoord. VOORSCHOTEN Bevorderd. Per 1 januari 1957 zijn ter gemeentesecretarie bevorderd tot commies de heren C. J. Geerts en G. Veldhuis. Tot adjunct-commies de heren Ch. T. Lemaire en C. W. G. Smolders. Tot klerk mej. H. M. Wer ner. Verbranding kerstbomen. Even als vorige jaren zal ook dit jaar weer het verbranden van kerstbomen kun nen geschieden door de jeugd onder toezicht van de dienst van openbare werken. Voor dit jaar is daartoe gekozen het terrein aan het einde van de Tol straat. De kinderen kunnen daar woens dagavond tussen 6 en 7 uur de kerst bomen brengen, die dan om 7 uur in brand gestoken zullen worden. Geb.: Hendrikus Harm, z. v. W. de Vries en A. Dijkstra; Fran6 Jan z. v. A. F. pieren en L. H. Lammerts; Ge boren te Leiden: Karei z. v. K. van der Bijl en M. SprijGeboren te Dordrecht: Yolande Gabriëlle d. v. A. Wolfers en E. G. Kris. Getr.: Cornelis Arnoldus Hij koop en Martia Overkleeft; Jacob Boer te Bodegraven en Hendrica Cornelia van Duivenbode; Simon Cornelis Dekker en Maria Sophia van Aken. f Met een persoonlijke handdruk en enkele vriendelijke woorden heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer J. G. Suur- hoff, vanochtend in het gebouw van de Raad van Arbeid te Amsterdam de eerste van de ruim 700.000 uit keringen van de gisteren ingegane algemene ouderdomswet overhan digd aan een dertigtal bejaarden. De allereerste, die onder het wa kend oog van de minister een kwi tantie tekende en het pensioen uit handen van de heer Suurhoff ont ving was de 70-jarige gepension- neerde belastingambtenaar, de heer A. Bakker uit de Boterdiepstraat te Amsterdam. De voorzitter van de Raad van Ar beid Amsterdam, de heer A. W. Ren- gelink, deelde mee, dat vanochtend is begonnen met de uitkeringen van een pensioensbedrag aan circa 715.000 personen, onder wie 2)85.000 gehuw de mannen. Hiermee is een jaarlijkse uitkering gemoeid van ongeveer 766 miljoen gulden. Het totaal uit te keren bedrag inge volge de Algemene Ouderdomswet zal in 1080 tot ver boven de 1200 miljoen gulden per jaar zijn gestegen. Voor deze jaarlijkse uitgaven zal (het ge hele Nederlandse volk offers moeten brengen, zo zei de minister in een korte toespraak. ,,Ik stel uitdrukkelijk dat de nieuwe uitkering niet van mij komt, doch van het gehele volk". WU LEVEN SNEL IN HET AFGELOPEN JAAR kregen 20 landen een nieuwe regering kregen'ó landen een nieÜW staatshoofd kragen 8 landen (<;i mil|.inw)zelfbesfuur waren er in 12 landen algemene verkiezingen waren erin 18 landen gevechtshandelingen werd in9 landen de bezal de wereld 30- <0 miljoen vluchte lingen waren erin7 landen grofe stakingen Marktberichten WOERDEN, 2 jan. Kaas. Aange voerd 11 partijen. Notering 2.34 2.42. Handel kalm. ROELOFARENDSVEEN 31 dec. Bloemen. Tulpen: White Sail 97 1.23, Krelage 1.031.10, Early Queen 1.09—1.15, Superba 9096, Red Pier- son 1.021.03, Lustige Witwe 1.46, Hillegarde 1.00—1.08, Olga 1.35, Nar cissen: Early Glory 81—85, Blauwe druifjes 2229, Cyclamen 5871, Troschrysanten: Long Island 80 1.13. Am. Aanwinst 1.01, De Heer en Mevrouw BERGERS—BERNSEN geven met vreugde kennis van de geboorte van hun Dochter MARIE-JOSé die bij het H. Doopsel de namen ontving van MARIA JOSINA PETRONELLA Ngombezi Sisal Estates Korogive Tanganyika Territory-British East Africa Tijdelijk: European Hospital, Tanga 30 december 1956 A.S. ZATERDAG 5 januari GESLOTEN WEGENS STERFGEVAL Fa. C. v.d. LELIE ZN. Groothandel in tabaksfabrikaten Levendaal 9092, Leiden HUIDARTS PRAKTIJK HERVAT Met grote droefheid geven wij u kennis dat heden, na een langdurige ziekte, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, zacht en kalm is overleden onze lieve Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader CORNELIS J0HALNES VERHAGEN Weduwnaar van HELENA MARIA HOOIJMANS in de ouderdom van 85 jaar. Namens de familie: H. OVERDEVEST Leidschendam, 31 december 1956 Veurse Achterweg 121 Rozenkransgebed in het sterfhuis op donder dagavond om 8 uur. De gezongen H. Mis van Requiem zal worden opgedragen in de parochiekerk van de H.H. Petrus en Paulus op vrijdag 4 januari 1957 om 10 uur, waarna de begrafenis zal plaats vinden uit de kerk op het R.K. Kerkhof „St. Agatha". Loodgietersbedrijf Lage Rijndijk 101 - Leiden Telef. 22623 wenst zijn cliëntèle en vrienden een VOORSPOEDIG 1957 gewenst model. Carrosserlebedrijf iNarmstraat 9 -• Tel. 24887 Cliëntèle 1 ZALIG NIEUWJAAR Na voorzien te zijn van het H. Oliesel, over leed in het St. Elisabeth Ziekenhuis te Leiden enkele minuten na de jaarwisseling, na een kortstondige ziekte, mijn innig geliefde Echtge note en onze lieve Moeder* Behuwd- en Groot moeder CORNELIA MARIA VAN DER MEER Echtgenote van NICOLAAS PETRUS KAPTEIN in de leeftijd van 67 jaar. Hazerswoude: N. P. KAPTEIN JAC. A. W. KAPTEIN C. M. J. KAPTEIN—SMITS en Kinderen M. E. TH. SMITS—KAPTEIN W. B. SMITS en Kinderen. Leidschendam: A. M. TH. DE KONING—KAPTEIN C. J. DE KONING Hazerswoude: J. M. TH. GROENEWEGEN—KAPTEIN J. J. GROENEWEGEN en Kinderen Rotterdam: TH. F. M. DE JONG—KAPTEIN W. B. DE JONG en Kind. Hazerswoude: J. P. M. KEMPEN en Verloofde Hazerswoude, 1 januari 1957 Dorpsstraat 207 De solemnele H. Mis van Requiem zal worden opgedragen in de Parochiekerk van de H.H. Engelbewaarders te Hazerswoude-Dorp, vrijdag 4 januari 1957 te 9.45 uur, waarna bijzetting in het familiegraf op het R.K. Kerkhof aldaar. Nieuwste model. Prijs 10 cent per stuk. Bij grotere afname reductie N.V. DE LEIDSCHE COURANT PAPENGRACHT 32-34 - LEIDEN

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3