DE STAAT VAN BELEG NU voor GEHEEL SUMATRA KRGESTSJEF haalt STALIN weer wat omhoog Oiidejaarsavondmaatregel van Snekarno Oud en Nieuw op de Mont Blanc Kostbare reddingspoging „Wij zijn allemaal Stalinisten" (t egen 't kolonialisme Nationaal communisme toch niet aan te bevelen Saat imei (IzCemaaC 3kut& Vreemd oud en nieuw in Boedapest Directeur: CM.» HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 2 JANUARI 1957 48ste JAARGANG No. 13995 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015. Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p. p.f7.40 Advertenties: 17 et p. mm Telefoontjes 11-50 Indonesië: „de baby met groeistuipjes" President Soekarno van Indonesië heeft als laatste maatregel in het oude jaar de staat van oorlog en beleg afgekondigd voor Zuid-Sumatra en alle territoriale wateren om Sumatra. Door deze maatregel kwam het gezag over deze gebieden direct onder de opperbevelhebber van de strijdkrachten, dat is Soekarno zelf. Reeds eerder heeft deze de staat van oorlog en beleg afgekondigd voor Tapanoeli en Oost-Sumatra. In een rede op de nieuwjaarsreceptie voor het diplomatieke corps, verge leek Soekarno zijn land gisteren vergoelijkend met „een babv tussen de naties". Hij sprak daarbij de overtuiging uit dat „het kind de groeistuipen te boven zal komen, omdat het een gezond kind is". Inmiddels zijn drie vertegenwoordi gers van „een organisatie, die de be langen van de bevolking van Zuid- Sumatra vertegenwoordigt" in Dja karta aangekomen voor besprekingen. Eerder had de regering in Djakarta de gouverneur van deze provincie voor besprekingen naar Djakarta ge roepen. De gouverneur maakte vorige week bekend dat de provincie geen belastinggelden meer aan Djakarta zou afdragen, doch de gelden zou ge bruiken voor de ontwikkeling van het eigen gebied. GINTING NIET ERKEND. De „groeistuipen" hebben zich in tussen na zondag bijzonder onover zichtelijk ontwikkeld. In Noord-Su- matra kreeg het gezag van Djakarta een nieuwe klap, toen twee regi mentscommandanten gisteren het ge zag van hun nieuwe, aan Djakarta trouwe, territoriale commandant, overste Ginting, afwezen. Een van hen, de commandant van Gintings derde regiment, majoor Samosir, heeft verklaard dat hij loyaal blijft aan de afgezette commandant, kolonel Simbolon. Het militaire beeld is thans overi gens verwarder dan ooit, want de commandanten van het eerste (over ste Gaharau) en het derde regiment (majoor Samosir) erkennen Ginting niet als hun territoriale commandant, doch zeggen wel te zullen gehoorza men aan president Soekarno en chef staf Nasution, met wier instemming Ginting werd benoemd tot opvolger van Simbolon. De commandant, van het vierde regiment in Gintings terri toir, overste Ahmad Hoessein, is de man, die in Midden-Sumatra de macht in handen heeft genomen. Slechts het tweede regiment in Suma tra's Oostkust gehoorzaamt Ginting. Majoor Samosir heeft verklaard dat hij aanvallen op zijn regiment zal „beantwoorden". Kolonel Simbolon zou intussen op het hoofdkwaï liex van het in Tapanoeili gelegerde derde regiment van majoor Samosir zijn aangekomen. Radio Sibolga weigert sinds maandag de nieuwsuitzendingen van radio Djakarta te relay eren. Si bolga is de hoofdplaats van het dis trict Tapanoeli. „La Gioconda" gestenigd Een Boliviaanse zwerver, Hugo Un- zaga Villegas, heeft een steen gegooid naar Leonardo da Vinci's schilderij „La Gioconda" in het Louvre te Pa rijs. Hij zou dat gedaan het/ben om „on derdak" voor de winter te krijgen in de gevangenis. Hij zau namelijk wor den uitgewezen en was zonder mid delen van bestaan. Hij is in hechtenis genomen. Inmiddels schijnt het schilderij slechts licht beschadigd te zijn. De geworpen steen brak n.i. het glas van het schilderij en veroorzaak te een kras van een centimeter in de verf van de linkerelleboog. Naar ge meld wordt, zal „La Gioconda". vror- Het is de vraag in hoeverre de af kondiging van de staat van oorlog en beleg voor Zuid-Sumatra door presi dent Soekarno, de pogingen van de regering om het geschil via bespre kingen op te lossen, doorkruist. Het was wel opvallend dat men zich in Djakarta in officiële kringen tot dus verre angstvallig heeft onthouden van commentaar op de maatregel van de president. Amerikaans vliegtuig verongelukt Vijftien Amerikaanse militairen zijn omgekomen bij het verongelukken van een Constellation van de Ame rikaanse luchtmacht, maandagochtend vroeg, op het vliegveld van Dhahran aan de Perzische Golf, aldus heeft een woordvoerder van de Amerikaan se luchtmacht te Bahrein meege deeld. Het vliegtuig, dat via Tripoli uit Charleston in Zuid-Carolina was ge komen, miste bij het landien de rol- baian en vloog in brand. De zesentwin tig andere inzittenden van het toestel bleven behouden. SCHOON SCHIP Te Southampton in Engeland is het bekende Engelse passagiersschip „Queen Elizabeth" voor een jaarlijk se schoonmaakbeurt in het dok ge gaan. Angstwekkend hoog steekt de ranke boer boven de dokmuren uit Twee studenten die reeds elf dagen op de Mont Blanc zijn, hebben, warm I ingepakt in dekens, de oudejaars nacht doorgebracht in de cabine van een hefschroefvliegtuig, dat maandag verongelukt is bij een poging om hen te redden. In Chamonix gelooft men, dat er een reddingsploeg van dertig man no dig, is om de studenten, de 24-jarige Fransman Jean Vincendon er. de 22- jarige Belg Francois Henry, uit hun isolement te verlossen en naar Cha monix te brengen. Dinsdag was het weer echter zo slecht er stond een storm met windsnelheden tot 100 km. per uur dat aan verdere reddings operaties niet gedacht kon worden. De vier mannen die in het veron gelukte hefschroefvliegtuig zaten, zijn oudejaarsnacht met nog twee red ders, die maandag door een ander hefschroefvliegtuig by de studenten neergelaten waren, door de storm naar de berghut van Vallot getrokken. Zij lieten de uitgeputte studenten, warm ingepakt en voorzien van le vensmiddelen, in het? verongelukte toestel achter. Het vroor die nacht twintig graden. Het hefschroefvliegtuig dat de stu denten kwam halen, stortte maan dag neer, doordat een der rotorbla den de grond raakte. De inzittenden bleven ongedeerd. Het verongelukken van de heli kopter heeft de reddingsoperaties tot een bijzondere dure onderneming ge maakt. Het toestel dat ruim een mil joen gulden kost, zal wel niet gebor gen kunnen worden. Alle kosten in begrepen hebben de operaties tot nu toe zeker anderhalf miljoen gulden gekost. De studenten hadden in het week einde voor Kerstmis geprobeerd de Mont Blanc te beklimmen, zij werden toen echter verrast door een sneeuw storm, die de afdaling onmogelijk maakte. Ondanks alle ellende van de afge lopen maanden hebben de meeste Hongaren maandag op de traditionele wijze het oude jaar uitgeluid. Door de spaarzaam verlichte hoofdstraten van Boedapest trokken maandag avond, ondanks de zware sneeuwval, grote ploegen mensen met papieren hoeden eri ballonnetjes, die uit alle macht op toeters en fluitjes bliezen. Als gevolg van het uitgaansverbod, dat nog steeds van 's avonds tien tot 's ochtends vier uur geldt, was het later op de avond doodstil in de stad. De So wj et-Russische tanks en pantserwagens, die bij het parle mentsgebouw in Boedapest stonden, waren maandagochtend verdwenen. Wel stonden er nog in de zijstraten daar in de buurt. Waarnemers me nen, dat het terugtrekken van deze tanks misschien verband hield met de Nieuwjaarsreceptie, die president Dobi dinsdag in het parlementsge bouw voor het diplomatieke corps gaf. De meeste chefs van westelijke diplomatieke vertegenwoordigingen in de Hongaarse hoofdstad lieten op deze receptie verstek gaan. Een paar minuten na middernacht zijn er maandag in Boedapest schoten gelost. Waarnemers konden echter niet uitmaken of het schoten waren, die het nieuwe jaar inluidden of dat er botsingen plaats vonden. Later bleek het loos alarm geweest te zijn. Vluchtelingenstroom ging door. Op oudejaarsdag en in de nacht zien van een nieuw glas, vandaag al „People's World" publiceerde, waar weer myste^^us glimlachen tegen de j in in feite gezegd werd, dat Stali" bezoekers van het Louvre. fouten heeft gemaakt, maar dat zijn De leider van de Russische communistische partij, Kroestsjef, heeft ver klaard, dat als het op de strijd tegen de imperialisten aankomt, „wij alle maal stalinisten zijn". Dit is gisteren in Moskou onthuld door Aziatische diplomaten, die een oudejaarsreceptie in het Kremlin hadden bijgewoond. Kroestsjefs verklaring schijnt erop te wijzen, dat het Kremlin een belang rijke beslissing genomen heeft over de te voeren politiek in het licht van de explosieve toestand die in de satellietlanden is ontstaan door de Hon gaarse vrijheidsstrijd. De verklaring gaat gepaard met nog meer aanwijzingen, dat de leiders van het Kremlin besloten hebben gedeeltelijk terug te keren tot de straffe stalinistische politiek ten opzichte van het Westen. Twee belangrijke Rus sische bladen, de Kommunist en de New Times, verschenen gisteren met aanvallen op het titoïsme. ->o4e daden veel zwaarder hebben j wogen. Tevoren was de officiële lijn ge weest, dat Stalin zijn goede punten iad, maar dat zijn fouten veel zwaar der hebben gewogen. Tijdens de oudej aarsreceptie in het "tremlin waar de diplomatieke •ertegenwpordigers van de Navolan- en niet versohenen waren bracht iCroetstjef het onderwerp van. het M1ET ALLE WINDEN MEE. De verandering in de officiële ge dragslijn van het Kremlin met be trekking tot Staün werd vorige week ingeluid, toen de Russische pers in grote opmaak een redactioneel artike! uit het in Peking verschijnende bla' Nieuwjaarsdag is de eerste minister van de Duitse Bondsrepubliek, dr. Konrad Adenauer, aangekomen In het Saargebied, dat per ingang van 1 januari 1957 weer tot Duitsland behoort. Bij zijn aankomst inspecteerde de Duitse bondskanselier (midden) In gezelschap van de Saarlandse eerste minister, dr. Ney, (links achter Ade nauer) een erewacht van de Saarlandse politie. Stalinisme" ter sprake. Hij verklaar de, dat Stalin natuurlijk zijn fouten had gemaakt en zijn tekortkomingen had gehad, maar „hij vocht tegen onze klassevijanden. Ik ben trots dat wij in dat opzicht samenwerkten ten bate van die grote zaak". „Ik ben trots, d^t wij in dat opzicht Stalinisten z:Ji", aldus Kroetstjef. „Als het gaat om de bestrijding der imperialisten, dan zijn we allen Sta linisten". Kroestsjef eiste alle eer voor het beëindigen der vijandelijkheden in Egypte voor de Sowjet-Unie op. Hij achtte het optreden van de Ver. Na ties van minder belang, daar er niets gebeurd was toen de Ver. Naties aan Engeland en Frankrijk verzochten de vijandelijkheden te staken. Pas de Russische brief aan Eden en Mollet had dié uitwerking gehad. Anti Tito. In een interview met Rude Pravo, het blad van de Tsjechische commu nistische partij, heeft Kroestsjef zioh dezer dagen duidelijk tegen het be grip van het (Titoïstisohe) „nationale communisme" uitgesproken. „Iedere eenzijdige opvatting en ieder op de voorgrond schuiven van nationale karakteristieke, „eigen wegen" naar het socialisme in het een of andere land schaden zowel de socialistische opbouw in het betrokken land alsook het geheel der socialistische landen' aldus de Russische partijsecretaris. Kroetstjef sprak zich vorig jaar, toen de -betrekking met Tito werden hersteld, uit voor een politiek van „verschillende wegen naar het socia lisme". Als Kroetstjefs woorden juist zijn weergegeven, schijnt de partijsecre taris zijn standpunt te hebben herzien, zonder zijn vooraanstaande positie in de partij hebben verloren. „Gaza wordt niet ontruimd" „De Israëliërs zullen liever op nieuw ten strijde trekken, dan het gebied van Gaza door hun troepen laten ontruimen", aldus heeft de Is raëlische minister voor godsdienst zaken en maatschappelijk welzijn, Mosjie Sjapiro, die thans een reis- met-lezingen door Noord-Amerika maakt, dinsdag j.l. te Toronto in Ca nada, verklaard. Hij voegde hieraan toe: „De Israëli sche regering heeft niet verklaard, dat er gevechten zouden' uitbreken, indien de Israëlische troepen in dat gebied gelast werd zich terug te trek ken. Dooh elk voorstel van deze aard zou het Israëlische volk in woede doen ontsteken". Sjapiro verklaarde, dat het terug trekken der Israëlische troepen uit Gaza zou betekenen, dat de Egypti sche benden, dde aan de grens van Israël liebben geopereerd, en die in de afgelopen aoht jaar 1.500 Israëliërs hebben vermoord, in de gelegenheid zouden worden gesteld opnieuw hun slag te slaan. Genegeerde receptie Nasser zegt verdrag met Londen op Egypte heeft het in 1945 met Enge land gesloten verdrag dat het ver trek van de Engelse strijdkrachten uit het gebied van het Suezkanaal regelde eenzijdig opgezegd. Dit deelde radio Caïro op Nieuwjaarsdag mede. Krachtens het opgezegde verdrag zouden Engelse troepen naar de vroegere Engelse militaire bases in het gebied van het Suezkanaal mogen terugkeren in geval van een aanval van een budten het Nabije Oosten ge legen land op Turkije of een van de landen van de Arabische Liga. De Engelse regering wenste in okt. van het vorige jaar na de aanval van Israël op Egypte die bepaling van het verdrag te mogen toepassen maar Egypte wees een desbetreffend ver zoek van de hand. Het thans opgezegde verdrag hield ook in dat Engeland voor onderhouds- doeleinden 4.000 burgerlijke tec;., ici mocht handhaven op de ontruimde bases. Het nut van verdragen. In diplomatieke kringen in Londen beschouwt men de opzegging van het verdrag als een nieuiw bewijs dat de waarde van met de huidige Egyp tische regering gesloten verdragen zeer betrekkelijk is. Daarbij komt dat de Engelse rege ring niet vooraf is imge'icht over de opzegging. Deze nieuwe ontwik keling belooft niet veel goeds voor de komende besprekingen over de toe komstige organisatie van het beheer van het Suezkanaal. Die besprekin gen zijn thans in New York fn voor bereiding met medewerking van Dag Hammarskjoeld, de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties. Reuter tekent bij Nassers stap aan, dat indien Groot-Brittannië de op zegging van het verdrag aanvaardt, zulks grote invloed zal hebben voor het verdedigingsstelsel van het ver drag van Bagdad. Het vermogen tot steunverlening aan Turkije en Irak, twee leden van het pact van Bagdad, wordt aangetast als Britse strijdkrach ten onder geen enkele omstandighe den naar de Suezkanaalzone kunnen terugkeren. Rustig weer Op Nieuwjaarsdag naderde uit Frankrijk een storing, waarvan de neerslagzóne omstreeks het middag uur het zuiden van het land bereik te. Daarna trok de storing in Noor delijke richting naar de Noordzee. Daarbij veroerzaakte ze in de zuide lijke provincies regen, in het midden van het land ijzel en regen en in het noorden tijdelijk enige sneeuw. Te gelijkertijd ontstond op tal van plaat, sen misV Op de oceaan breidt zich een krachtige westelijke stroming langzaam naar het oosten uit. Hierin bewegen een aantal depressies mee, die zachte oceaanlucht naar de Britse eilanden voeren. Een weinig actief oceaanfront verplaatst zich langzaam over de Britse eilanden, maar het zal ons land morgen niet bereiken. Aan gezien de lucht met zwakke zuidelij ke wind uit België en Frankrijk wordt aangevoerd, komt in het tem- peratuursverloop weinig verandering. Opnieuw is plaatselijke mistvor- ming te verwachten. Neerslag van enige betekenis is niet waarschijn lijk. zijn er 969 Hongaarse vluchtelingen in Oostenrijk aangekomen. Het Oostenrijkse persbureau heeft zondag meegedeeld, dat een Russi sche luitenant in burger zich te Rechnitz bij de Oostenrijkse autori teiten heeft gemeld met de woorden: „Ik kan zó niet meer doorgaan. Ik wil in vrede leven". Hij vroeg om toe lating tot Oostenrijk. De Amerikaanse vice-president, Nixon, heeft president Eisenhower, dinsdag meegedeeld, dat de Verenig de Staten belangrijk meer Hongaar se vluchtelingen moeten opnemen, dan de 21.500, waartoe zij zich heb ben verplicht. Dit geldt niet alleen voor de Verenigde Staten, maar ook voor andere „vrije landen". Terug in de V.N. Hongarije zal van 4 januari af de vergaderingen van de Assemblée van de Verenigde Naties weer bijwonen, aldus heeft Imre Horvath, de Hon gaarse minister van buitenlandse za ken aan het communistische partij- orgaan „Nepszabadsag" meegedeeld, zo luidt een bericht van radio-Boe- dapest. Speidel Navo-chef Midden-Europa? In Bonn verwacht men dat de Westduitse generaal Hans Speidel benoemd zal worden tot bevelhebber van de Navo-grondstrijdkrachten in Centr aal-Europa. Speidel is indertijd in Normandië stafchef van generaal Rommel ge weest. Hij is 59 jaar oud. In zijn nieu we functie zou hij het bevel krijgen over Amerikaanse, Britse, Canadese, Franse, Westduitse, Nederlandse, Bel gische en Luxemburgse troepen. De functie wordt nu vervuld door de Franse generaal Marcel Carpentier, wiens ambtstermijn het komende jaar afloopt. Het geallieerde militaire hoofd kwartier in Parijs bevestigde later, dat het commando van de Middei»- europese landstrijdkrachten in de toekomst wellicht aan een Westduitse officier zal worden aangeboden. Men zei echter tevens, dat de benoeming nauwelijks verwacht -kan worden voordat West-Duitsland een leger op de been heeft gebracht. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het veer? (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). NEVEL OF MIST. Op vele plaatsen mist of laag hangende bewolking en overwe gend droog weer. Meest zwakke wind uit zuide- lijke richtingen. Over het alge- meen weinig verandering in tem- peratuur. 3 Jan. zon op 8.50; onder 16.43; maan op 9.40; onder 19.39. Het weer in Europa De weerrapporten van woensdag morgen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM geheel bew. —2 C. OSLO sneeuw —5 KOPENHAGEN geheel bew. —1 ABERDEEN regen 4 DUBLIN regen 6 LONDEN mist 1 AMSTERDAM motregen 1 BRUSSEL geheel bew. 3 PARIJS nevel 0 BORDEAUX licht bew. 1 GRENOBLE nevel 2 NICE geheel bew. 6 BERLIJN nevel —2 FRANKFORT nevel —2 MüNCHEN geheel bew. —3 ZüRICH mist —2 GENèVE nevel 1 LOCARNO regen i WENEN nevel —o INNSBRUCK licht bew. —o ROME geheel bew. 13 MALLORCA onbewolkt 1 Korreltje De schoonste bloemen vindt u niet langs platgetreden paden.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1