Stalins schim spookte door het afgelopen jaar Hongarije opende de ogen van de vrije wereld Kroestsjef evenzeer ontluisterd als vadertje Stalin MAANDAG 31 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 13 Als wij aan het eind van het jaar een stempel willen drukken op 1956 dan zal dat ongetwijfeld het stempel van Stalin zijn. Nog nooit is er zoveel licht geworpen op een figuur, die wij allang dood en begraven wisten, dan op deze „geniale leider en leraar" dér Russische revolutie. De wolken van wierook waren reeds lang overgegaan in de mist der aansluipende vergetelheid, of plotseling wordt er een felle schijnwerper op hem gericht, welke het idool onbarmhartig onthult als de grootste schurk van deze eeuw. In het Westen ging een hoongelach op, want dat wisten we allang, maar in Rusland en in de kringen der meelopertjes buiten Rus land verbleekten de gezichten. De Russen hebben blijkbaar alles voor zoete koek opgegeten, zoals ze ook braaf het wierookvat heb ben gezwaaid toen de grote man nog leefde. Maar onder de com munisten van het Westen ontstond een pijnlijke verwarring en in de satellietlanden zag men een kansje om eindelijk eens aan dë greep van Moskou te ontsnappen. De levende Stalin was erg, maar de dode Stalin is nog erger. Het hele jaar door heeft zijn ont luisterde schim rondgespookt, zinnend op wraak jegens degenen die hem hebben opgejaagd, en als een dodelijke bedreiging van het systeem, dat in hem zulk een afschuwelijke gestalte kreeg. De dode Stalin brak af wat de levende had opgebouwd. Moeder UNO deelde verkeerde klappen uit SENSATIE IN HET KREMLIN. HET WAS IN FEBRUARI van het afgelopen jaar, dat Mikojan sen satie verwekte op het 20e congres van do Russische communistische partij, door een openlijke aanval op de nagedachtenis van Stalin. Hij ful mineerde vooral tegen de persoons verheerlijking, daarin bijgestaan door Kroestsjef, die meer de nadruk leg de op het collectieve leiderschap. Daarna gingen de deuren dicht en in een besloten zitting deed Kroestsjef tegenover de partijvertegenwoordi gers eens even uit de doeken, wat voor 'n man deze Stalin was geweest. Hij was verantwoordelijk voor de massa-moorden en het schrikbewind en ook van de slechte gang van za ken in de eerste maanden van de wereldoorlog was hij de schuld. Natuurlijk was het niet de bedoe ling, dat deze onthullingen' binnens kamers zouden blijven, want het duurde niet lang of het'nieuws lekte naar alle kanten uit. Zelfs werd er een legertje van agenten door het land gezonden om iedereen „ver trouwelijk" in te lichten. Ook het IJzeren Gordijn was zo lek als een mandje. Deze ontluistering van Sta lin bleek te goed geënsceneerd te zijn om te kunnen geloven aan een toe vallige oprisping van oprechtheid. Het was duidelijk, dat er twee bedoelin gen achter staken, één gericht op het binnenland en één bestemd als ex port voor het buitenland. Binnen de muren van het Kremlin streden twee richtingen om de hegemonie; de rich ting nl. van hen, die decentralisatie, verbinding met andere socialistische groeperingen en in 't algemeen een losser teugel voorstonden, en de rich ting van de straffe centralisatie en de strakke teugel, zoals onder Stalin. Met de ontluistering van Stalin werd ook het Stalinisme in de hoek ge duwd. Ook voor het buitenland had de destalinisatie een boodschap, omdat zij moest aantonen, dat het tegen woordige communisme zo angstwek kend niet was, dat de leiders fatsoen, lijke en humane mensen waren en dat het buitenland gerust nauwere betrekkingen met hen kon aankno pen. NIET IN DE BEDOELING. DAT WAS DE BEDOELING, maar er waren ook conseque nties, wel ke niet in de bedoeling lagen. Aan vankelijk ging het volgens de plan nen: de communistische partijen in het buitenland begonnen nadat zij van de eerste verwarring bekomen waren schuchter aan het uitstip pelen van eigen wegen en konden het nauwelijks geloven, dat Moskou dat zómaar goedvond. De grote mogend heden van het Westen staken HET SUEZ KANAAL Kroestsjef en Boelganin aarzelend de hand toe, in afwachting van reële concessies. Maar hoewel de ontwape ningsbesprekingen in maart te Lon den hervat werden en in april de Köminform ostentatief werd ontbon den, hoewel de tweeling Krocboel in Engeland op bezoek kwam bij Eden ,en zelfs Molotof als minister van bui tenlandse zaken aan de dijk werd gezet, wachtte men tevergeefs op Eisenhower opnieuw president. HONGAARSE TRAGEDIE. ÜELLER DAN DE POLEN hebben de Hongaren gereageerd op de frontverandering in Moskou. In juli kon de stalinist Rakosi het niet lan ger houden en moest hij zijn baan als eerste part ij-secretaris afstaan aan Geroe. Allerlei figuren die on der het Rakosi-bewind ter dood ver oordeeld waren of in de gevangenis Prins Rainier en Grace Kelly zorgden voor de romantiek van 't jaar. sen in verbinding te zullen stellen om te onderhandelen over hun terug tocht uit het land. Wonderlijk genoeg schenen de Russische troepen zich inderdaad terug te trekken; hun pantserwagens verlieten Boedapest. Maar al spoedig bleek, dat zij rondom de stad stellingen innamen en dat er gTote contingenten Russische solda ten over de grens kwamen. In alarm stemming riep Nagy de neutraliteit van Hongarije uit en zegde hij het verdrag van Warschau op. Maar Ka- dar, die zich wat afzijdig had gehou den, sloot zich bij de Russen aan, hij riep de Russische troepen te hulp en toen voltrok zich het drama van de bloedige zondag van 4 november. Kardinaal Mindszenty, die triom fantelijk uit zijn gevangenis was be vrijd, vluchtte ijlings in de Ameri kaanse ambassade. Nagy zocht asiel bij de Joegoslavcn. Het verloop van de bloedige onderdrukking van de nationale beweging ligt ons nog vers in het geheugen. Grote stromen vluchtelingen kwamen over de gren zen naar Oostenrijk en de hele we reld ziedde van verontwaardiging. De Veiligheidsraad stond evenwel machteloos door het veto van Rus land en de in allerijl bijeengeroepen Assemblée van de Verenigde Naties nam een resolutie aan, waarbij Rus land gevraagd werd z'n interventie te staken en z'n troepen terug te trekken. Wat Moskou natuurlijk aan z'n laars lapte. MIDDEN-OOSTEN. TEMIDDEN VAN DE Verwarring van de Hongaarse opstand, ging op 29 oktober Israël plotseling over tot een inval in de Sinai, wat voor Engeland en Frankrijk aanleiding werd om over te gaan tot een mili taire actie om het Suez-kanaal vei lig te stellen. Een en ander kwam wel onverwacht, maar had natuur lijk z'n voorgeschiedenis gehad. Wat Israël betrof lag die voorgeschiede nis in de voortdurende bedreigingen van de kant van Nasser, die ondanks de wapenstilstand allerlei incidenten uitlokte en zelfs moordcommando's op Israëls grondgebied stuurde. Voor Israël had deze actie het karakter van een uitval uit een bedreigde vesting. Voor Engeland en Frankrijk was het begonnen met de naasting door Nasser van het Suez-kanaal op 26 juli. Nasser, die in juni tot president van Egypte was gekozen en tevens GEBEURTENISSEN 1956 IN EUROPA EN HET MIDDEN-OOSTEN Woestijn EGYPTE werkelijke, tastbare bewijzen van goede wil. Intussen begon het in de satelliet- landen te gisten. De opstand in Poznan (28 juni) was er de eerste uiting van. Het tijdstip was in zo verre gunstig, dat de aard en de om vang van de opstand moeilijk verdon keremaand konden- worden wegens de aanwezigheid van vele buitenlan ders op de jaarbeurs. De Poolse re gering slaagde er evenwel in, de toe stand de baas te blijven, al werd er stevig gevochten. De aanwezige Sow- jet-troepen behoefden niet in te grij pen. Toch had de opstand succes, want weinige maanden later werd j de regering opzij geschoven door de j in ere herstelde Gomulka, die onmid- j dellijk begon met de arrestanten van Poznan vrij te laten en de mannen van het vorige stalinistische regiem weg te werken. Hij erkende, d'at er alle reden was geweest om in op- j stand te komen en kondigde allerlei hervormingen aan. Niettegenstaande Kroestsjef, Molotof, Mikojan en Ka-j ganowitsj onmiddellijk naar War- schau kwamen overvliegen om te j verhinderen, dat hij al te hard van stapel liep, ging Gomulka onver stoord verder; zelfs ontsloeg hij de Russische maarschalk Rokossofski als opperbevelhebber en minister van defensie en liet hij de gearresteerde kardinaal Wyszynski vrij. Op het ogenblik is het zó, dat Po- len in naam een onafhankelijk land is, dat weliswaar Russische troepen op zijn grondgebied moet dulden (als bescherming tegen de agressieve be doelingen van de Nato!) maar dat nu een eigen weg mag volgen om het socialisme op eigen bodem te ver wezenlijken. En we mogen eraan toe voegen: dat ook- zelf de failliete boe del, waarin het centrale communisti sche beheer het land gebracht had, j mag redderen. zaten, werden gerehabiliteerd, resp. losgelaten. Maar dat was de Hon garen niet genoeg; zij wilden geheel en al vrij zijn; zij wilden weg onder het Russische juk. In de nacht van 23 op 14 oktober brak er een openlijke opstand uit, Geroe werd weggejaagd en Nagy naar voren geschoven. Kadar werd partij-secretaris en Nagy premier. Nagy ontbond de gehate veiligheids politie en beloofde zich met de Rus- de functie van premier vervulde (dus practisch dictator) liep vlot van sta pel en wilde zijn presidentschap in zetten met een glorieuze daad, nl. het starten van het grote plan van de Assoean-dam. Maar Amerika en En geland, die Nasser al eerder geld had den aangeboden, weigerden nu bun belofte waar te maken, omdat zij ge merkt hadden, dat Nasser teveel geld spendeerde aan de aankoop van wa pens van achter het IJzeren Go/.'dijn. Hongaren vluchtten naar de vrijheid. Kardinaal Mindszenty bevrjjd. „Ik zal jullie wel krijgen" knarste Nasser en hij greep het Suez-kahaal met de bedoeling om uit de inkom sten van het kanaal de Assoean-dam te financieren. Engeland en Frank rijk namen dat niet en rinkelden met de sabel. Zij werden echter van een militair ingrijpen weerhouden door Amerika, dat deze kwestie lie ver rond de conferentietafel wilde regelen. Met Nasser viel evenwel niet te praten; hij was dol op zijn souvereiniteit en wenste geen en kele controle of internationaal be heer te aanvaarden. Men ging over tot de oprichting van een organisa tie van gebruikers van het Suez-ka naal, maar wat men met die orga nisatie moet aanvangen, is tot de dag van vandaag een raadsel geble ven. De Sovjet-Unie noemde de or ganisatie een „uitdaging" en Amerika bleek tenslotte alleen maar bereid om in geval van nood een extra kwantum Amerikaanse olie te leve ren. In die omstandigheden kwam op eens de Israëlische inval in Egypte en besloten Londen en Parijs hun kans te wagen om het Suez-kanaal weer in handen te krijgen. Men weet, hoe dat mislukt is: de Ver. Naties verzetten zich tegen dit oorlogsge weld met Amerika (dat ditmaal niet geraadpleegd was) aan het hoofd. Ook Rusland deed een duit in het zakje, door op een gro/e wijze met tegengeweld te dreigen. Engeland en Frankrijk zwichtten, evenals Israël en nu zijn we weer even ver als te voren met dit verschil, dat Nasser nog meer onhandelbaar is geworden dan ooit. Het enige winstpunt is: de oprich ting van een Uno-legertje, dat op het ogenblik weliswaar van weinig waar de is, maar dat op den duur misschien tot een internationaal politie-leger kan uitgroeien, waarmede rekening wordt gehouden. SOLIDARITEIT. andere aard is misschien het her stel van de solidariteit var» het Wes ten in Navo-verband. Amerika heeft dit jaar herhaaldelijk aanleiding ge geven tot misnoegen onder de Navo- bondgenoten. Frankrijk was het niet met Amerika eens, dat dit maar steeds de nadruk bleef leggen op het militaire aspect van de Navo; Enge land kon de Amerikaanse politiek in het Midden-Oosten niet waarderen en zelfs in ons land wekte de hou ding van Amerika jegens Indonesië grote wrevel. Terwijl Djakarta een zijdig de Unie met Nederland had opgezegd en zijn schulden aan Ne derland niet langer erkende, terwijl er processen gaande waren tegen Ne derlanders, welke spotten met elk begrip van verantwoorde rechtsple ging, werd Soekarno in Amerika (in mei) als een koning en vrijheidsheld gefêteerd. Men kreeg het idee, dat Amerika met ieder land goede vrien den wilde blijven behalve met zijn bondgenoten. Op de jongste bijeen komst van de Navo-raad is er weer heet wat gelijmd wat stuk gegaan Iwas en thans zoekt men naar wegen om het arbeidsveld van de Navo uit te breiden. ALLERHANDE. Tenslotte noemen we nog een paar gebeurtenissen, welke in het afgelopen jaar de aandacht hebben getrokken. De vechtpartijen op Cyprus hebben de Engelsen het hele jaar door bezig gehouden, ondanks de verbanning van bisschop Makarios naar de Sey chellen. Frankrijk heeft het tot nu toe aan de stok gehad met de op standige Algerijnen, die graag de zelfde onafhankelijkheid zouden ver werven als Marokko begin maart werd toegekend en Tunesië een paar weken later. De verloving en het huwelijk van prins Rainier van Monaco met de Amerikaanse lilmactrice Grace Kelly was een welkome afwisseling in de berichtgeving over woelingen en dreigingen. Tussen de buien door is president Eisenhower herkozen niettegenstaan de zijn operatie in juni het vooruit zicht van een krachtig bewind niet al te gunstig had gemaakt. De reizen van Kroestsjef en Boel ganin zullen we maar opbergen evenals de nog steeds niet ge' eel op gehelderde reis van Tito naar de Zwarte Zee in september. Laten we eindigen met een pretti ge gebeurtenis: nl. de definjtieve re geling van het Saarprobleem, dat ja renlang de betrekkingen tussen Duitsland en Frankrijk vertroebeld heeft. Op 1 januari 1957 komt het Saarland weer bij Duitsland. Dat gaat ons wel niet in 't bijzonder aan, maar 't is altijd prettig als een oorzaak van narigheid is weggenomen. Dat blijft alvast niet staan op de rekening van het nieuwe jaar; er staat toch nog genoeg. UNO-leger in Egypte.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9