Gouden feest van zusters Franciscanessen werd een demonstratie van dankbaarheid Butagas-steekvlam zette boerderij aan de Zijldijk in lichterlaaie Mooie geschenken aangeboden Hongarije heeft iedere dag nog grote behoefte aan hulp Bromfietsers bekeurd voor het rijden op zondag fZ)e 50 CC Ate ituwmvt aan Set CLat Optreden van de brandweer geremd door ambtelijke obstakels MAANDAG 31 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Het feit, dat de zusters Francisca nessen 50 jaar in Voorhout gevestigd zijn, is niet ongemerkt voorbij ge gaan. Integendeel, het is aanleiding geworden tot 'n grootse hulde. Zaterdag werden de feestelijkhe den ingezet met een plechtig Lof met Te Deum, in de kapel van Huize St. Agnes, na afloop waarvan de inwo ners van dit huis gelegenheid kregen hun gelukwensen aan te bieden aan de jubilerende zusters. Ook de alge mene Overste uit Veghel was aanwe. zig, evenals de zusters van de con gregatie, die geboren zijn in Voor hout. Als eerste complimenteerde rector v. Buuren dé zusters met dit gouden jubileum, waarna de heer Peters de dankbaarheid der inwoners vertolkte en namens hen aan moeder Overste 3 prachtige altaarstoelen aanbood voor de plechtige H. Missen. De algemene Overste dankte har telijk voor deze spontane geste, waar na dr. H. Bots met enige sympathieke woorden de laatste 50 jaren de re vue liet passeren. Moeder Gemmy dankte dr. Bots voor de steeds ondervonden prettige samenwerking en dankte allen voor het prachtige cadeau. Zondagmorgen werd er in de kapel een plechtige H. Mis opgedragen, door de parochieherder, pastoor L. Bresser, met assistentie van rector Benistant van de B.N.S. als diaken en rector v. d. Eigenraam als subdia ken. Onder leiding van rector v. Buuren werden door de zusters de gezangen uitgevoerd. Officiële receptie. Om half twaalf had in het Paro chiehuis de officiële receptie plaats, wélke werd geopend door de heer A. C. de Bekker als voorzitter van het huldigingscomité. Spreker memoreerde het feit, dat Op 13 dec. 1906 de congregatie naar Voorhout kwam. De onvermoeide arbeid dwingt onze bewondering af. Het jaar, waarin Uw congregatie zich in Voorhout vestigde, aldus vervolg de spreker, wordt door de bekende geschiedschrijver prof. dr. L. J. Ro gier beschreven als geregen aan het begin van de kwart eeuw der ontlui king. Het werd de kwart eeuw der omwenteling. Allerwege werd gear beid om de jeugd te behouden voor God en godsdienst. Moeilijke jaren. In die periode waarin strijd gevoerd werd in de Nederlanden om de ziel van de jeugd, ja, in die periode was het Uw congregatie die de moed op bracht om in tegenstelling tot het materialistische streven uit die dagen, naar Voorhout te komen, om in na volging van Uw patroonheilige St. Franciscus, in armoede en offervaar digheid een taak op U te nemen die verre van benijdenswaardig was: het geven van lager onderwijs op ka tholieke grondslag. Wij zijn er van overtuigd, dat deze eerste jaren in Voorhout, zonder te weten of er op enigerlei wijze ver betering zou komen ten gunste van het onderwijs en een financiële ge zonde basis, wel de zwaarste jaren zijn geweest. Voortgaande kwam spreker op het feit dat ook de wijkverpleging en de zorg voor ouden van dagen werd ter hand genomen tot heil voor de ge hele gemeenschap. Dit alles is reden tot grote dank baarheid. Daarom vragen wij God, dat het U gegeven zal zijn Uw zegen rijke arbeid onder ons nog vele jaren te mogen voortzetten. Geschenk. Pastoor L. Bresser had weinig aan deze woorden toe te voegen. Namens alle parochianen bracht hij de zusters dank en bood de zusters namens de gehele parochie een fraai beeld aan van St. Agnes, de patrones van het huis, ontworpen door de beeldhouwer Etienne uit Den Haag. Als volgende spreker richtte deken Brinkman zich tot de juibilaresse. Spreker stelde vast, dat zusters in een parochie een grote zegen zijn, waarover wij ons moeten verheugen. Spreker constateerde dat er geen ge brek is aan geloof, edelmoedigheid en liefde. U heeft in deze 50 jaren ge tuigenis afgelegd van grote edelmoe digheid. Spreker besloot met de wens, dat de zusters nog vele jaren haar zegenrijk werk zullen voortzetten. Geschenk van de gemeente. Burgemeester P. Smolders zeide, dat ook het gemeentebestuur niet af zijdig wilde blijven bij dit feestbe toon, een bewijs hiervan is, dat bijna het voltallige gemeentebestuur hier aanwezig is. Hij verheugde zich dan ook, dat in een raadszitting met alge mene stemmen besloten was, om aan de jubilerende zusters een gebrand schilderd raam aan te bieden waar van hij de tekening aan de algemene Overste aanbood. Het raam wordt ontworpen door de glazenier Dullaert uit Leiden. Rector Regeer las 3 brieven voor van de bisschoppen van Rotterdam, Haarlem en Den Bosch, waarin zij uitvoerig hun gelukwensen aanboden. Als laatste spreker bood het hoofd der jongensschool, de heer H. Allard, zijn gelukwensen aan onder dank zegging voor de steeds prettige sa menwerking. Met een kort en spontaan dank woord van de algemene Overste werd het officiële gedeelte gesloten en kre gen de honderden wachtenden de ge legenheid de zusters te feliciteren. Moeder Gemma overste van Huize St. Agnes. Pastoor L. Bresser en deken Brinkman. Suikerprijs: 85 cent Kruideniers werkten mede De drie kruideniersbonden, de ver bruikscoöperaties en de vereniging van grootbedrijven in levensmiddelen hebben hun leden geadviseerd uitslui tend de prijsverhoging, die door de overheidsmaatregelen is ontstaan, in de consumptieprijs voor suiker te be rekenen, aldus wordt door het con tactorgaan in het kruideniersbedrijf medegedeeld. Ze doen dat ondanks het feit, dat ook hun kosten onder andere door een stijging van de ver voerskosten voor suiker zijn geste gen en ondanks het feit, dat in de prijsverhoging van zeven cent wél gestegen be- en verwerkingskosten voor de industrie zijn inbegrepen. Aan de gebruikelijke percentuele winstmarge op de inkoopsprijs voor suiker wordt in dit geval dus niet vastgehouden. De prijs voor een kilo suiker zal na 1 januari 85 cent bedra gen. Nog meer vracht wagens nodig „De situatie in Boedapest en naar ik aannee m in zekere mate in geheel Hongarije wordt met de dag nijpen der. Men is er bezig met het slach ten van de laatste kippen en var kens", zei kapitein C. W. G. Schot- borgh, de commandant van de co lonne die het Nederlandse Rode Kruis naar Wenen heeft gestuurd bij zijn terugkomst uit Oostenrijk op Schiphol. „De grote bezorgdheid van iedereen, die probeert het lij den van het Hongaarse volk te ver lichten, is, dat de belangstelling voor de hulpverlening elders in de we reld als gevolg van andere politieke „Buddy seat'' weer in het geding De rechter krijgt binnenkort een juridische puzzle te ontwarren, hem voorgelegd door de politie te Amster dam Gisteren is namelijk in de hoofd stad proces-verbaal opgemaakt tegen twee berijders van bromfietsen met een zg. buddy-seat, wegens overtre ding van het zondagsrijverbod. Bo vendien werden zij bekeurd wegens het niet in bezit hebben van een rij bewijs, kentekenbewijs en wegen belas tingkaart. De politie redeneert als volgt: on langs heeft de minister bepaald, dat bromfietsen met buddy-seat niet meer als „rijwiel met hulpmotor" aange merkt worden. Welnu, zo zegt de po litie, wij beschouwen die bromfietsen met buddy-seat dan als een tweewie lig motorvoertuig en de berijder daar van moet een rijbewijs, een kenteken bewijs en een wegenbelastingkaart bezitten. Bovendien moet hij om op zondag te mogen rijden een vergun ning hebben. Ook de rijkspolitie te Borne en de gemeentepolitie te Hengelo heb ben bromfietsers met „buddy-seat" bekeurd wegens overtreding van het zond aigsr ij verbod. De bromfietsen werden in beslag genomen. Gisteravond heeft er aan de Zijl- dijk onder Warmond een zware brand gewoed, die de boe rderij van Piet v. d. Geest volkomen heeft ver woest. Van het woongedeelte ging zelfs de gehele inboedel verloren, maar dank zij tegenwoordigheid van geest kon het vee uit de stallen, on geveer 40 stuks koeien en jongvee, worden gered. De belendende boer derij van Hein v. d. Geest werd ern stig bedreigd en dat deze niet in vlammen is opgegaan, is uitsluitend te danken aan een klein handpomp je, waarmee de boeren het gebouw nat hielden en het aanslepen van emmers water in een bijna verzen gende hitte. De brand ontstond, toen mevr. v. d. Geest op de zolder een nieuwe butagascylinder ging aansluiten. Zij deelde later mede, dat ze normaal de kraan gesloten had en daarna de dop van de cylinder heeft gehaald. Niet temin ontsnapte er gas en aangezien de vrouw een brandende kaars bij zich had ontlaadde het gas zich in een enorme steekvlam, die het rie ten dak in een ogenblik in lichter laaie zette. De gascylinder werd later in beslag genomen voor een onder zoek. De vrouw werd niet gewond. Enorme branu. Door het uitstromende gas nam de brand direct een enorme omvang aan en het was reeds spoedig duide lijk, dat er van de boerderij, die vrij afgelegen ligt, niet veel meer gered zou worden. Koeien en jongvee, ongeveer veer tig in getal, werden naar buiten gejaagd, evenals de varkens. Voor het in veiligheid brengen van de inboe del was geen gelegenheid meer. Intussen was er groot gevaar ont staan voor de boerderij xan Hein v. d. Geest, welke slechts door een pad van de vuurzee gescheiden was. Door de hitte sprongen daar de rui ten en een enorme vonkenregen daalde op het rieten dak van het ge bouw neer. Het is uitsluitend te danken aan het snelle optreden van de boer en de omwonenden, dat tenslotte deze boer derij kon worden gered. Met een klein handspuitje en met emmers water, die door vele buurtbewoners werden aangesleept, kon men voor komen, dat de brand oversloeg. Als men de zwaar gebladderde staldeur bekijkt, is het duidelijk, dat het een dubbeltje op zijn kant is ge weest. De brand meester. De brand, die om 5 uur was uitge broken, was men rond zeven uur meester. Daarna werd begonnen met het nablussen, welke werkzaamhN- den ook vanmorgen nog voortduur den, omdat de enorme hooiberg ach ter de boerderij ook in brand was ge raakt. Toen de brand zover bedwongen was, gingen de boeren orde op hun zaken stellen en dit was geen een voudige kwestie in het pikdonker. Overal moesten de varkens en koeien worden opgespoord, welk karwei be moeilijkt werd door het feit, dat de dieren de schrik te pakken hadden. Vanmorgen had Piet v. d. Geest zijn vee eindelijk bij elkaar, maar zijn buurman en neef, die tijden» de brand ook zijn stal had moeten leeg jagen, had alle beesten nog niet te rug. De schade, die zeker een ton bedraagt, wordt slechts gedeeltelijk door de verzekering gedekt. Ongewenste toestand. Bij deze brand is duidelijk geble ken, dat de brandbestrijding aan dit gedeelte van de Zyldijk verbetering behoeft. De boer, die door de brand getrof fen werd, behoort gemeentelijk tot Warmond. Dit betekent, dat zijn eigendommen ook liggen in het ver zorgingsgebied van de Warmondse brandweer. De Warmondse brand weer heeft echter een klein half uur De 5000ste inwoner van Ter Aar, een dochtertje van het echtpaar Joh. van Roosenberg in Korteraar, ontving op haar eerste levensdag reeds be zoek van burgemeester Hoogenboom, die haar een taart en een spaarbank boekje namens de verheugde gemeen te cadeau deed. Namens de jongebo- rene nam mevr. Van Roosenberg de geschenken in ontvangst. nodig om er te komen en het meest practische zou dus zijn, dat Leiden in deze streek optrad. Inderdaad werd de Leidse brand weer ook het eerst gealarmeerd, maar zij kon geen gevolg aan het verzoek tot optreden geven, omdat de com mandant van de Warmondse brand weer om assistentie moet verzoeken. Het gevolg van deze gang van za ken is geweest, dat men eerst heeft moeten wachten tot de Warmondse gebeurtenissen zal gaan verflauwen. Met de dag wordt de behoefte aan hulp echter groter'" Generaal Alons voegde hier nog aan toe, dat de Nederlandse groep uit bijna 50 mannen en vrouwen be- Schotborgh. „De mensen zijn over gelukkig. Soms knielen ze voor de wagens langs de weg en strooien bloemen voorzover ze die hebben. Budapest ziet er veel erger uit dan ik me had kunnen voorstellen. Ik heb er geen enkele winkel gezien met een gevulde etalage, maar daaraan moet ik toevoegen dat ik slechts twee da gen in Hongarije ben geweest en al- leeen de omgeving heb gezien van het ziekenhuis in Pest, waar we voor de nacht werden ondergebracht". Over de acht wagens van het Ne derlandse Rode Kruis in Wenen had generaal Alons nog iets te -.e^gen. „Wjj hebben er nog veel meer no dig, en moeten die kopen van de gel den, die op het gironummer 777 zijn en worden gestort. Vier van de acht zijn met dit geld reeds betaald, maar uiteraard moet het overgrote deel van de giften besteed worden voor het kopen van hulpmiddelen", staat, die na een maand of zes we ken regelmatig worden afgelost. Hij sprak de hoop uit dat de Nederland se werkgevers voort zullen gaan met het verlenen van verlof voor deze vrijwilligers. Er zijn op het ogen blik van het Nederlandse Rode Kruis 8 vrachtwagens in Wenen, die samen met een veel groter aantal Zwitserse vrachtauto's de transporten medica menten, levensmiddelen en kleding van Wenen aan Budapest verzorgen. Iedere twee dagen vertrekt 'n trans port van veertien volgeladen wa gens. „De ontvangst van deze vracht- wagen-convooien in Budapest is in één woord ontroerend", zei kapitein Doorwerken in de winter Rijk draagt bij aan 19 bouwwerken De minister van Volkshuisvesting en Bouwnüveiheid heeft tot nu toe voor negentien bouwprojecten, waar proeven worden genomen met het doorwerken onder minder gunstige weersomstandigheden, een bijdrage verleend- Hieronder bevinden zich twaalf complexen van uitsluitend woningbouw, omvattende 567 wonin gen, welke gebouwd worden in de provincies Friesland, Drente, Noord- Holland en Zeeland. De verdere ze ven objecten betreffende de bouw van een silo (betonskelet), een rust huis, een boerderij, een rijkswerk- plaats, woningen met winkels en kantoren (betonskelet), fabriekslood. sen en bedrijfsgebouw. Deze bouw werken, bevinden zich in de provin cies Noord-Holland, Zeeland en Lim burg. Het totaal aantal objecten, dat voor een bijdrage wegens doorwerken tij dens minder gunstige weersomstan digheden in aanmerking kan komen, bedraagt ongeveer zestig. Het aantal toneelverenigingen, dat bij de Nederlandse Amateur To neelunie is aangesloten heeft vandaag de duizend overschreden. brandweer, vla Leiden, gearriveerd was (dat duurde ongeveer een half uur). Daarna kon de commandant vaststellen, dat hij assistentie nodig had. Hij moest opbellen en toen is eindelijk, na zoveel verloren tijd, de Leidse brandweer gekomen. Was er eerder opgetreden, dan zou vermoedelijk de hooiberg geen prooi van het vuur geworden zijn en had men de boerderij van Hein v. d. Geest kunnen nat houden. Deze boe.derij is nu toevallig gered door krachtig in grijpen van de buurtbewoners, maar dit had ook anderg kunnen zijn. In dit licht gezien, lijkt het ons niet bepaald overbodig, dat er voor dit ge deelte van Warmond een zodanige rer geling wordt getroffen, dat voortaan op de meest doeltreffende wijze kan worden ingegrepen als er brand uit breekt.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5