H Hl ruimt op... COUPONS DE LAATSTE DAQ Vierde lustrum Alma Mater-koor Gaat Djakarta over tot hongerblokkade OPRUIMING BULTHUIS Scherp «sa JAN WOLFSLAG Hooiberg-brand te Woubrugge Moord in Amsterdam 1 2 i i i i i i i i i i i i GORDIJNSTOFFEN TAPIJT-LOPERS enz. HASSELMAN&PANDER MAANDAG 31 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 !:niir'-T j£OM laten wij nu de balans opmaken, al schrikken wij voor dit jaar ook wat terug; de meeste van ons aller ijd'le zaken, bespringen ons nu plots'ling op de rug. g| Wat hebben wij zo allemaal vergeten? g De mensen achter 't ijzeren gordyn. §H Met een oud pak susten wij ons geweten en lieten hen de angst, de zorg, de pijn. Het daag'lijks brood kwam ons de bakker brengen, maar 't was alweer één dooie cent te duur, hoe moesten wy de welvaart hier verlengen? Aan d'and're zy was d'angst er ieder uur. De groenteboer kwam aan de deur ons vragen: wilt U de piepers zó of schoon geschrapt? En wat voor groente moet ik binnen dragen? Aan d'and're zij werd het gewoon gegapt. De slager kwam: wilt U een cotelette? Of hebt U graag een zachte Tournedos? Aan d'and're zij was men het zwaard aan 't wetten, en wist men niets meer van een „steak de veau". Daar ging de bel en kwam men iemand halen zo midden in de nacht, een man, een vrouw; wij dachten slechts: als wij maar iets betalen, vergulden wy hun droefheid en hun rouw. Zo hebben wij een jaar heel goed gegeten en onze kind'ren gingen vrij naar school; zij leefden in de zorg voor hun geweten; wij met de slager, bakker en.frivool. Kom laten wy nu de balans opmaken al schrikken wy voor dit jaar ook wat terug: de meeste van ons aller yd'le zaken bespringen ons nu plots'ling op de rug; FRANK VAN LEUVEN. M lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Sumatra houdt zich rustig Tot intentie van leden, vrienden en donateurs van het Alma Mater-koor werd gisteren een plechtige Hoogmis in de Hartebrugs- kerk gecelebreerd door de geestelijk adviseur pater Vermeulen O.F.M. met assistentie van pater Nieuwenhuizen O.F.M. en pater van der Swelm O.F. M. Met speciale vergunning van mgr. Jansen (die zich mede als bescherm heer zozeer interesseert voor het wel zijn van bovengenoemd koor) werd de meerstemmige Mis „Christus Rex van Hendrik Andriessen onder lei ding van Willem Mizée uitgevoerd met Bram Martijn aan het orgel. Pastoor Lohuis O.F.M. en met hem het vaste kerkkoor verleenden gast vrijheid aan het jubilerende gemengd Alma Mater-koor. 't Is een ongewone gebeurtenis geweest, om zoals in vroeger tijd een Missa te horen zingen door gemengd koor en wy be nijden haast de kerkgangers van toén, want 't is ongemeen schoon de beziel de koorzang van een gemengd ensemble tot opluistering van de kerkelijke dienst te mogen beluiste ren en mede te beleven. Nog vóór de priesters het altaar betraden, speelde Bram Martijn op het zo voortreffelijk klinkende orgel een Adagio en Allegro uit het Concert G-moll van Handel, dat met waar inzicht van stijl en met vaardige vin gers werd gespeeld. Men schonk al gauw volle aandacht aan de muziek van zo grote betekenis die, evenals nagenoeg alles van Handel, overgoten is met diens brillant muzikaal gebaar. En dan vangt Andriessen's „Chris tus Rex" aan, geschreven voor 2 ko ren en orgel. De componist wenste, dat de muziek ter opluistering van de gezongen Mis in één stijl zou zijn. Daarom componeerde hij in deze Missen voor 't feest van Christus Ko ning (laatste zondag van oktober) alle delen. Zodra de celebrant de „Asperges me" in het Gregoriaans heeft ingezet, vervolgt het gemeng de koor in tonen, welke evenwel door moderne thematische bewerking geïnspireerd zijn op de liturgische Alle lucht- en zeeverbindingen met Sumatra zijn verbroken. Overste Ah mad Hoessein, die in Midden-Suma- tra de macht heeft overgenomen, heeft de regering-Sastroamidjojo ge waarschuwd niet te trachten Suma tra te blokkeren en de aanvoer van rijst voor het eiland af te snijden. „De verantwoordelijkheid voor een dergelijke daad zou zwaar op de cen trale regering drukken", aldus Hoes sein. In Djakarta heeft het bekende par lementslid Moh. Yamin de regering om inlichtingen verzocht over berich ten dat de marine twee schepen met rijst bestemd voor Midden-Sumatra, heeft opgevangen en naar Singapore heeft teruggezonden. Het parlements lid vroeg of de regering bezig is de Indonesische bevolking op Midden- Sumatra met hongersnood te straffen en of de marine opdracht heeft ge kregen een „hongersnoodblokkade" om Sumatra te "leggen. COUPONS BALATUM VLOERBEDEKKING DAMAST enz. enz. KARPETTEN v.aƒ69.— GORDIJNSTOF v.a. 1.69 p.mtr. Er zijn honderden koopjes bij BOTERMARKT 23 (Advertentie) POTLOOD en GEEST No. 535. Horizontaal: 1. zuivelpro- dukt, 4. morsdoekje, 7. bijb. figuur, 9. weekdier, 11. muzieknoot, 12. bas terduitgang, 13. plechtige gelofte, 14. lidwoord (Fr.), 15. landschap op de Oostkust van Sumatra, 1*6. hoekbal- kon, 17. gem. in Gelderland, 19. klein soort van rijpaard. Verticaal: 1. afkorting van beryli- um, 2. langwerpig rond, 3. wat gespro ken wordt, 5. scherp, schrander, 6. broodmager mens .figuurlijk), 8. stad tussen Moskou en Ohakow, 10. ge steldheid der lucht, 13. dorp in N. Brabant, 15. Europeaan, 18. voeg woord (Fr.). Oplossing woensdagavond. Benden in actie op Celebes. Het is overiens tijdens het week einde op Sumatra en elders in Indo nesië rustig gebleven. Alleen in Mid den-Celebes kwamen benden in actie en legden zij meer dan 3700 huizen in de as. Op Sumatra heerst volledige orde. Op de oostkust van Sumatra zijn de cultuur-ondernemingen normaal in bedrijf. De nieuwe militaire commandant van Noord-Sumatra, overste Ginting heeft de voortvluchtige kolonel, Sim- bolon het ultimatum gesteld zich bin nen zeven dagen over te geven. Besluiteloos. - jT- y«~ De zeven partijen, die aan de rege- riiïgScóalitie deelnemen, zijn zaterdag en zondag voortdurend in overleg ge weest over dé toekomst van het kabi- net-Sastroamidjojo. Na die bijeen komsten deelde de minister van voor lichting mee: „Het kabinet zal af wachten welke-uitwerking de oproep van president Söèkarno zal hebben". Uit deze mededeling bleek dat het kabinet geen énkel besluit heeft ge nomen. Van de bijeenkomst van de rege ringspartijen is bekend geworden dat er grote verdeeldheid onder hen heerst. Hoe Moorhouse om het leven kwam Luitenant Anthony Moorhouse is te Port Said door verstikking om het leven gekomen in een brandkast, waarin zijn ontvoerders hem verbor gen hadden gehouden. Dit is bekend gemaakt door het Engelse ministerie van oorlog. De ontvoerders, aldus een bericht in het Kaïro'se dagblad Al A hram, vluchtten voor de militairen die naar Moorhouse zochten en keerden pas na drie dagen terug in het huis waar zij hem opgesloten hadden. De jonge luitenant, die in de brandkast bleek te zijn gestikt, werd toen in dat huis bij kaarslicht begraven on der een tegelvloer. Dat was gebeurd op 16 december om een uur 's nachts. Een van de ontvoerders, aldus Al Achram, vertelde, dat Engelse solda ten op zeker moment nauwelijks twee meter verwijderd waren ge weest van de plaats waar Moorhouse was verborgen. Bergingswerk in Suez-kanaal Duikers van de bergingsorganisatie van de Verenigde Naties zijn zater dagmiddag met de opruiminsgwerk- zaamheden bij Suez begonnen. De Nederlandse duiker F. van 't Wout van de Nederlandse bergings combinatie L. Smit en Co en W. A. van den Tak, is afgedaald naar het gezonken oorlogsschip „Aboukir", dat op een diepte van achttot negen meter ligt. De leider van het bergingswerk, lui tenant-generaal Wheeler, heeft ge zegd, dat tegen "begin maart een vaar geul vrij zal zyn, die breed genoeg is voor schepen van 10.000 ton. In mei zal naar schatting het kanaal helemaal schoon zyn. Enkele schepen van de Brits-Franse bengingsvloot zullen tijdelijk in V.N. verband blijven werken in de haven van Fort Said. De bengingsvloot van de Verenigde Naties zal ongeveer 30 schepen tel len, waarvan er al 23 in het kanaal zijn aangekomen: Het Nederland Deense consortium heeft de techni sche leiding. Het wondt bijgestaan door bergingsvaartuigen en deskundi gen uit België, Duitsland, Zweden en Italië. - muziek der Katholieke Kerk, die hij in zelfstandige schrijfwijze behandelde en ontwikkelde, wisselend al naar het speciale gegeven van de tekst. Dan volgt de prachtige „Introitus". Beurtelings heffen mannen- en vrou. wenstemmen de smeekbede aan van de ziel in nood, het Kyrië eleison. Glorieus is en was ook de inzet van de majesteitelijke Gloria. De Credo van Adriessen hebben wij node ge mist.; Om aan alle aanwezigen gele genheid te schenken uiting te geven aan hun gelovige gevoelens werd de Gregoriaanse Credo als gemeen schapszang aangeheven. De maëstoso inzet van de Sanctus met het ver- puurd slot roept toch ongetwijfeld de mens óp naar hogere regionen en na het Adagio poco amimato van het Benedictus gaan wy op naar de ver heven Agnus Dei, als waardige voor bereiding tot de hierop volgende nut tiging. Een constructieve eenheid heeft de componist bereikt door de themati sche bewerking, maar dit niet alleen. Deze is gesteund door de geest wel ke de ganse Missa door extatisch omhoog cirkelt. Alma Mater, aangevoerd door de artistieke leidsman Willem Mizée, heeft voortreffelijk gezongen, met volle begrip van de tekst en van de waarde van dit toongedicht, dat zeer moeilyk te zingen is, maar desalniet temin ten volle werd benaderd, zo wel technisch als muzikaal. Braim Martyn secundeerde zoals wij van hem gewend zijn, met volle overgave. Inmiddels mochten wij hem één van de ragfijne en rasechte muziekjes van Flor Peeters horen vertolken en met enkele improvisaties van eigen hand heeft hij de vele vrienden van het Alma Mater-koor aan zidh ver plicht. Extra vermelden wy de Grego riaanse zang van het zo moeilijke officie van de dag. J. KORTMANN. Onze beste wensen in 1957 Foto-ciné jf BREESTRAAT 123 HAARLEMMERSTRAAT 102. TELEF 32778 Uw foto handelaar ook in het komende jaar (Advertentie.) Voor de derde maal op oudjaar: Voor de derde maal is op ec. oude jaarsdag de hooiberg van de heer C. Rijlaarsdam aan de Vrouwgeest- v/eg te Woubrugge afgebrand. Was de vorige maal een vuurpijl de oor zaak, vanmorgen om helf elf vloog de hooiberg in brand, doorda. twee kinderen van 4 en 6 jaar oud met lu cifers in de berg aan het spelen wa ren. De brandweer was spoedig ter plaat se en bestreed het vuur met zes stra len. Er bestond gevaar, dat Oolc de aan de hooiberg grenzende schuur zou afbranden, maar buren wisten het dak, dat al vlam had gevat, met schuim te blussen. De hooiberg brandde geheel af. De nablussing vergde nog geruime tijd. De heer Rijlaarsdam is verzekerd. Marktberichten LEIDEN 31 dec. Vee. Aanvoer 63 vette varkens; 2 nuchtere kalveren. Notering: lichte varkens 1.801.90; slagersvarkens 1.951.98. Handel redelyk. ROTTERDAM, 31 dec. Vee. Aanvoer 2711 stuks. 1000 vette koeien, 524 gebruiksvee, 60 vette kalveren, 159 graskalveren, 432 nuchtere kal veren, 375 varkens, 28 biggen, 42 paarden, 70 schapen, 16 geiten. Vet te koeien 308—328 290—304 280—290, vette kalveren 310340 290310 270290, graskalveren 450350275, nuchtere kalveren 635645, var kens 200198194, slachtpaarden 2452202il0, schapen 140115— 100, lammeren 13511595, kalf- koeien 1100950725, melkkoeien 1100950725, vare-koeien 825700 600, vaarzen 775675475, pinken 540440340. Vette koeien aanvoer groter, handel vlot, prijzen niet ho ger, prima's boven notering. Vette kalveren aanvoer gewoon, handel Vlug, prijzen hoger. Graskalveren aanvoer even korter, handel tame lijk, prijzen prijshoudend. Nuchtere kalveren aanvoer groter, handel goed, prijzen vooral niet hoger. Varkens aanvoer ruimer, handel vlot, prijzen gemiddeld als vorige week, afloop minder. Slachtpaarden aanvoer als vorige week, handel redelijk, prij zen goed prijshoudend. Schapen en lammeren aanvoer iets groter, handel vlot, prijzen onveranderd. Kalf- en melkkoeien aanvoer iets meer, handel stil, prijzen onveranderd. Vare-koeien aanvoer ..ls vorige week, handel ta melijk, prijzen onveranderd. Geiten aanvoer iets ruimer, handel stil, prij zen als vorige week. BODEGRAVEN, 31 dec. Kaas. Aanvoer 12 partijen. Notering: 2.36 tot 2.44. Handel kalm. Dodelijk ongeval in de Haarlemmerstraat De 67-jarige mevrouw Van Iterson, wonend aan de Rijnsburgerweg 77b, te Leiden, is hedenmorgen omstreeks kwart over negen op de Haarlemmer straat te Leiden dodelijk verongelukt. Zij kwam van de Prinsessekade en remde ter hoogte van de Vrouwen- steeg af, waakzaam voor het verkeer, dat van deze steeg de Haarlemmer- staat zou kunnen kruisen, Toen zij bijna stil stond, werd zij door een wielrijder, die achter haar reed aangereden. Het slachtoffer kwam hierdoor te vallen met het ge volg, dat zij tegen een vrachtauto viel, waarvan die chauffeur nog trachtte een aanrijding te voorkomen. Het mocht niet baten. Vermoedelijk is het slachtoffer met het hoofd tegen het rechterachterwiel gevallen. Zij overleed ter plaatse. I Het stoffelijk overschot werd door de E.H.D. naar het Academisch Zie kenhuis overgebracht. In de afgelopen nacht, omstreeks 1 •uur is in een door haar aan de Oude- zij'ds Achterburgwal 60 te Amsterdam gehuurde kamer de 31-jarige mej. A. Z., vermoord. De hoofdbewoonster van het pand, die zondagavond afwe zig was, trof bij haar thuiskomst om 2 uur vanochtend het slachtoffer in haar kamer op de divan levenloos aan. Ze was gewurgd. Vanochtend was de recherche van het bureau Warmoesstraat nog druk met het onderzoek bezig. De enige aanwijzing die men gevonden had bestond uit enkele vingerafdrukken, dae in de kamer zijn aangetroffen. Het slachtoffer hda een Oostelijk uiterlijk, doch was van. Nederlandse ouders. Zijn beslagen stofbril belem merde een bromfietser, een 53-jarige heer uit Den Haag, zaterdagmorgen in diens uitzicht. In de Jurriaan Kok- straat te Scheveningen reed de man tegen de achterzijde van een gepar keerde vrachtauto. De man overleed ter plaatse. Marius Monnikendam, de beken de Nederlandse componist en musi cus, is door Z. H. de Paus benoemd tot ridder in de Orde van St. Grego- rius de Grote. Gisterochtend reikte kanunnik W. C. C. M. van Alphen, pastoor te 's-Gravenhage, hem de versierselen uit. Monnikendam is o.m. muziekmedewerker van „De Maasbode" en de KRO. Sinn Fein verboden in Noord-Ierland De regering van Noord-Ierland, dat bij Groot-Brittannië is aangesloten, heeft zaterdag de republikeinse be weging Sinn Fein als politieke par tij in Noord-Ierland verboden. Ook de van de Sinn Fein afgescheiden partij Fianna Uladh is onwettig ver klaard. De Sinn Fein is de politieke afde ling van het buiten de wet gestelde Ierse republikeinse leger, dat streef naar vereniging van Noord-Ierlant met de Ierse republiek. Woensdagmorgen om 9 uur begint de balansopruiming in Leidens grootste meubelmagazijn. Traditiegetrouw vernieuwen wij jaarlijks onze gehele collectie meubelen, karpetten, bedden, gordijnstoffen, enz., enz. Maarzelfs in Leidens grootste meubelmagazijn moet ruimte worden gemaakt alvorens er een nieuwe collectie kan worden gehuisvest. Daarom ruimen wii ons gehele assortiment 1956 op tegen sterk verlaagde prijzen. Ter illustratie enige voorbeelden: Bankstel bestaande uit fiinnenveringsnratras bank 2 fauteuils van f 9?o.- voor f 590.- Eetkamer bestaande uit 1 dressoir 1 tafel 4 stoelen 2 armstoelen 80 x 190 f 56.- Moderne sisal tapijt 100 cm. breed f4.90 per meter Exclusieve partij Perzische kleed'es b.v van f voor f 490.- Sliiraz tafelkleedjes Moderne fauteuil van f voor f 69.— Doorgewerkt Wilton karpet 190 x 290 Perzisch dessin van f 135% voor f 98.— 75 x 75 f 67.- BREESTRAAT 146 - LEIDEN - BOTERMARKT 21-22

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2