^ueickecou/tatu p&b~i Boedapest gaat lezingen en bekrimpen Dollars en Amerikaanse troepen voor Midden-Oosten I Mieuuijaai ap de wket Franse kolonisten sloegen erop los in Algiers California door vuur verwoest Lagere temperaturen De sporen draaien naar links m MAANDAG 31 DECEMBER 1956 f 3 Af 48ste JAARGANG No. 13994 Directeur: C. M. v HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN in Midden-Oosten 1 Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redact'e 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w. f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m.m Telefoontjes 1.50 ffr pve aarde heeft weer ééns te meer haar bekende circus nummer voltooid. Ze heeft haar rondje gemaakt en zonder ophouden spoedt ze zich voort om er nog een en nog een en nog een te maken, net zolang tot het niet meer gaat en ze naar de zon ploft en erin verdwijnt. Dat onverdroten jaren maken jaar-in jaar-uit heeft al evenmin iets te betekenen als dat verdwijnen in de zon. De miljoenen, triljoenen, miljar den, myriaden van hemellichamen draaien en draaien met een snelheid, welke ons zelfs niet veroorlooft dui zelig of misselijk te worden. Alles draait zo snel in 't rond, door elkaar, om elkaar, dat ons voorstellingsver mogen deze Ween se wals der sferen niet kan bijhouden. Tegen beter weten in, zweren wij bij het komiek gezichtsbedrog, dat de aarde een vast en stevig podium is, waarop ons leven zich als een hoofd rol afspeelt elke rol in zijn eigen decor van dorp of stad. Dwars tegen alle. werkelijkheid in blijven wij geloven, dat de zon op komt en ondergaat terwijl het de aarde is, welke draait met de wieken van de molen mee. Naar ons idee leven we op het platteland van het platte vlak, doch in feite staat ons land en ons leven bol als een hoepel. Te onzen opzichte lopen onze Australische medeburgers als vliegen tegen de zoldering. Een waar kunststukje! De gehele mensheid leeft in mis verstand en het omhelst dit misver stand met graagte, daar het haar een gevoel geeft van belangrijkheid en een gevoel van veiligheid. Deze gevoelens echter berusten, gelijk wij zeiden, op misverstand. Wanneer we zoals toch volwas sen mannen en vrouwen be taamt! met koel verstand op deze Oudejaarsavond 1956 onze positie, eerlijk onder ogen durven nemen, dan moeten we tot de gevolgtrekking komen, dat gevoelens van belang rijkheid en veiligheid op een misver stand berusten. Zij zijn onjuist en daarom ongewenst. Naar kosmische afmetingen is de planeet aarde een onbeduidend knik kertje; naar kosmische tijdsduur zijn al de 1956 jaren van onze tijdreke ning een, wat men in de wiskunde noemt, „te verwaarlozen" getal. Het is trouwens de vraag, of de gehele tijdsduur der schepping iets te be tekenen heeft, aangezien het ver moeden rijst, dat bij de snelheid van het licht de tijd stil staat De volkomen nuchtere, koud-zake- lijke werkelijkheid van alledag nu is, dat wij deel uitmaken van en geheel opgenomen zijn in die kosmos, in dat heelal en dat we daarin losgelaten zijn, twee miljard „zielen" hutje bij mutje op een soort ronde raket met onbekende bestemming. Geen mens. hoe verwaand of inge beeld ook, kan volhouden, dat een dergelijke levenspositie uitmunt door belangrijkheid, terwijl het vergeefse moeite zou zijn te pogen er een ele ment van veiligheid of geborgenheid in te ontdekken. Er behoeft maar een kleinigheid te haperen in de machinerie, waarin de mensheid meegemangeld wordt, of de gehele aarde met alles wat erop huis de aan grappig vernuft en uitvinding, is verdwenen en geen haan, die er nog naar kraait. Oudejaarsavond, de wisseling van het oude naar het niepwe jaar, is de traditionele avond ons eigen leven te beschouwen, eerlijk, zonder be dotten. Dat hebben wij hierboven ge tracht. De werkelijke werkelijkheid van het leven, (voor zoverre dat hier op aarde binnen het bereik van onze uiterst beperkte kennis valt) moet basis zijn van ons voor de toekomst te bepalen gedrag. Ons leven is niet belangrijk; het is maar een uiterst kort smalfilmpje, waarin we even bedrijvig heen en weer draven. Het is ook niet veilig te stellen of te verzekeren; het film pje breekt onherroepelijk af, en soms totaal onverwacht! Heeft het leven, kortstondig en hach#!ijk, dan nog wel zin? Daar ginds!Daar schiet de ron de raket van de aarde voorbij, gekleurd in groene en grijze en don kere tinten. Aan boord bevinden zich twee miljard mensen, de wanhoop nabij, want zij kunnen er niet af! Wat die wanhoop betreft, strookt het beeld bepaald niet met de wer kelijkheid! Ieder mens weet in het diepst van zijn hart, dat het leven, hoe onbelangrijk en hachelijk ook, zin en betekenis heeft. Had het leven geen zin, dan zou het on-zin zijn, dan werd het waan zin. Daartegen nu komt alles wat de mens in zich kent en rondom zich ziet in opstand. Datgene wat het leven zin geeft, is de zeer geheimzinnige, onpeil bare, onbereikbare, onvoorstelbare Aanwezigheid, in het Nederlands God genoemd. Zonder God is het leven zonder zin Alomtegenwoordig is Zijn aanwe zigheid. en er is niets of niemand, die er zich aan kan onttrekken. Dat is de werkelijke werkelijkheid, Voorstel van Eisenhower aan het Congres Waarschuwing jegens grijpgraag Moskou De Amerikaanse regering is bereid in de komende twee jaar meer dan 400 miljoen dollar te besteden voor een speciaal hulpprogram voor het Midden- Oosten, verluidt in Washington. Het plan zou gekoppeld worden aan de waarschuwing, dat Amerikaanse troepen zo nodig zullen vechten, indien Rusland poogt zich van de olierijkdommen van het Midden-Oosten meester te maken. Amerika zou op deze manier de leemte willen opvullen, die in het betrokken gebied is ontstaan door het slinken van de Britse invloed, ntede ten gevolge van de mislukte Brits-Franse invasie in Egypte. Voor het plan is de goedkeuring van het Amerikaanse Congres nodig. Pre sident Eisenhower zal het program deze week aan de republikeinse en de mocratische leiders van het Congres voorleggen Minister Dulles zou van daag naar New York gaan om over de toestand in het Midden-Oosten te spreken met Dag Hammarskjoeld, de secretaris-generaal van de Ver. Naties. ECONOMISCHE HULP. De economische hulp voor het Mid den-Oosten en de machtiging voor Eisenhower „om te vechten indien dat noodzakelijk is" zullen vervat worden in één enkele resolutie. Het Congres zal worden verzocht, deze resolutie aan te nemen. Eisenhower zou machtiging krijgen, Amerikaanse troepen naar het Midden-Oosten te zenden als hij dat noodzakelijk acht. Het economische program beloopt 200 miljoen dollar voor het belas tingjaar dat op 1 juli 1957 begint, en 200 miljoen dollar voor het volgende jaar. President eet weer President Hernan Siles Zuazo van Bolivia heeft zaterdag de hongersta king beëindigd, die hij de dag tevo ren was begonnei. uit protest tegen het verzet tegen zijn anti-inflatiepoli- tiek. Siles ging weer eten toen de ar beiders in de tinmijnen besloten hun staking te beëindigen. Linkse elemen ten in de arbeidersorganisaties had den tegen de economische plannen van Siles ingebracht dat deze de be voorrechte klassen begunstigen en de arbeiders benadelen. Deze lin kervleugel had de staking in de tin mijnen uitgeroepen. Deze 400 miljoen zijn niet begre pen in de algemene hulp voor het buitenland, die thans wordt begroot op 4.400 miljoen dollar. Uit dit laat ste bedrag zou het Midden-Oosten be paalde fondsen ontvangen voor hiulp op technisch en militair gebied. Zowels Israël als de Arabische sta. ten zouden van het program profite ren, zoals trouwens alle landen van het Midden-Oosten. Het plan doelt eohter in het bijzonder op de landen in de buurt van het Suezkanaal. Niet voor Assoean. Het is niet de bedoeling het inge trokken Amerikaanse aanbod voor steun aan Egypte bij de bekostiging van de nieuwe Assoeandam te her nieuwen. Slechts beperkte hulp aan Egypte is het doel, en enkel als pre sident Nasser bereid is samen te wer ken en de betrekkingen van Egypte met andere staten te verbeteren. Het plan wordt naar verluidt inge geven door de vrees, dat Rusland op het punt staat, opnieuw te pogen zich in Egypte, Syrië en Jordanië te nestelen, omdat de Ver. Staten toch werkeloos toezien. Men wil nu duide lijk maken dat het Amerikaanse standpunt inzake Suez niet betekent, dat het Midden-Oosten nriet waard is dat Amerika ervoor vecht. Lening van Moskou Hongaarse fabrieken en kantoren hebben van de regering order ge kregen in januari hun overbodig per soneel te ontslaan. Tegen 1 februari moeten alle arbeiders, die om enigerlei reden (de hoodoorzaak is steenkolen- gebrek) niet produktief kunnen wor den gebruikt, zijn ontslagen. Dit betekent, dat waarschijnlijk tienduizenden Hongaren in januari werkloos zullen worden. Zij zullen zes weken loon ontvangen en daarna een kleine werklozenondersteuning. Radio-Boedapest heeft bekendge maakt, dat de Sow jet-Unie Hongarije een lening van 190 miljoen gulden in vrij inwisselbare valuta hèeft ver strekt voor het doen van aankoften in Westelijke landen. Met andere communistische landen en ook met enige Westelijke landen Bij begrafenis van vermoorde Duizenden Franse kolonisten zijn zaterdag bij de begrafenis van de burgemeester van Boufarik, de Frans man Froger, die verleden week ver moord is, in de straten van Algiers slaags geraakt met Mohamemdaanse Arabieren. Eén Arabier, die een beledigend gebaar had gmaakt bij het voorbij trekken van de begrafenisstoet, werd achtervolgd en op de vlucht doodge schoten. In totaal zijn bij de onge regeldheden zes personen, allen Mo hammedanen, gedood en ongeveer honderd, voor het merendeel Moham medanen, gewond. De toestand van vijf gewonden is ernstig. Twee van de gedode Mohammeda nen hadden van het dak van een ho tel op een politiepatrouille gescho ten. Een andere omgekomen Mo hammedaan had op een mensenme nigte geschoten. Dertig auto's wer den bij de ongeregeldheden omver geworpen en twee in brand gesto ken. Het aantal doden had nog groter kunnen zijn als de begrafenisstoet niet door de betogers was opgehou den en later op het kerkhof aan kwam dan verwacht werd. Het bleek nl. dat op de begraafplaats een tijd bom was geplaatst. Op het ogenblik, dat het stoffelijk overschot de begraafplaats zou wor den opgedragen, ontplofte de bom. Aan een aantal graven werd scha de aangericht, maar er vielen geen doden of gewonden. Tijdens de uit vaartmis verzamelden zich duizen den voor de kerk, waar zij de „Mar de werkelijkheid in de werkelijk heid, waarin wij leven en ons be wegen, welke zin geeft aan het le ven. Deze werkelijkheid in eerb eö en aanbidding overwegen, zij basis van ons voor de toekomst te bepaien ge drag, nu wij staan aan de overgang van oud naar nieuw. Deze Werkelijkheid, deze koel-ver. standelijk te bevroeden, echter nooit te doorgronden Werkelijkheid, zou nog huiveringwekkender, nog angst aanjagender zijn dan de geluidloze leegte van het heelal, wanneer niet op het juist gevierde Kerstmis aan de hoogmoed der mensheid de na ja righeid en lankmoedigheid des Heren was geopenbaard. Zalig is de Nieuw jaarsmorgen en het nieuwe jaar voor degene, die het ingaat' met op de lippen en in 't hart de naam, „welke door de engel was genoemd, eer Hij in de moederschoot ontvangen werd". seillaise" zongen en „Algerië voor Frankrijk" riepen. Wijlen burgemees ter Froger was leider van de kolo nisten, die zich verzetten tegen con cessies aan de Arabische nationalis ten. De politie trad met gummistokken op tegen jonge Europeanen, die café's en winkels van Mohammedanen bin nendrongen, waar zij de inhoud kort en 'klein sloegen. Klas vluchtte naar het Westen Bijna de hele eindexamenklas van een middelbare school van Storkow, in Oost-Duitsland, is naar West-Ber- lijn gevlucht nadat alle leerlingen van die klas van school waren ge stuurd en te horen hadden gekr gen dat zij nooit eindexamen meer zou den kunnen doen. De vijftien vluchtelingen vertelden, dat zij die straf hadden gekregen omdat zij tot tweemaal toe gezamen lijk uitdrukking hadden gegeven aan hun medeleven met het Hongaarse volk door op school enkele minuten stilte in acht te nemen. Daarna waren zij herhaaldelijk on dervraagd door de politie die wilde weten wie op de gedachte was geko men voor Hongarije te demonstreren. Alle vijftien gevluchte scholieren zijn lid van de FDJ, de Oostduitse communistische jeugdorganisatie, en kinderen uit arbeiders- en boerenge zinnen. Zuivering in het leger. Volgens het West-Berlijnse avond blad „Der Kurier" zal het Oostduit se leger gezuiverd worden om de mogelijkheid van een opstand zoals in Hongarije te voorkomen. Alle voormalige officieren van de nazistische Wehrmacht zouden admi nistratief werk krijgen. Onlangs zouden twee Russische adviseurs aan elk Oostduits bataljon zijn toege voegd, afgezien van een Russische of ficier, die toezicht houdt op de mu nitie van het bataljon. Alpinisten op Mont Blanc gered Vier bergbeklimmers hebben ruim vijf dagen in een sneeuwstorm door gebracht op de Mont Blanc. Pas zon dag kwam vast te staan dat zij alle vier nog in leven waren. Verscheidene dagen trachtte men tevergeefs de vier mannen twee Italianen, een Fransman en een Bëlg die in twee ploegen bergop wa- ren gegaan te bereiken. Die pogin gen gelukten pas zondag. woudien nog besprekingen worden gevoerd over het verstrekken van leningen. Alle buitenlandse leningen zullen overigens weinig uitrichten zolang de Hongaarse mijnwerkers hun mede- wei'king weigeren; het steenkolenge- brek heeft bijna alle fabrieken ver lamd. „Historische fout". De Hongaarse schrijvers vereniging heeft een resolutie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat de Sow- jet-Unie een „historische fout" heeft gemaakt door de vrijheidsstrijd in Hongarije in bloed te smoren. In de resolutie, d4e met 255 tegen 8 stem- mei^faverd aangenomen, werd het of ficiële Hongaarse standpunt, dat de vrijheidsstrijd ,,de verworvenheden van het socialisme" ongedaan zou •hebben gemaakt, als het Russische leger niet had ingegreperf, van de hand gewezen. De campagne, die destijds door de Hongaarse schrijvers is gevoerd voor meer democratische vrijheid in Hon garije, is een van de belangrijkste aanleidingen geweest voor de vrij heidsstrijd. Regering geeft voorbeeld. Om te doen blijken van haar goede wil in de strijd tegen de bureau cratie heeft de regering-Kadar enige ministeries opgeheven en andere ge reorganiseerd. Duizenden ambtena ren zullen worden ontslagen. De re gering zou voorts geen dwang wil len uitoefenen tot herstel van de col lectieve boerderijen. Filmproducenten zullen voortaan „artistieke vrijheid" genieten in Hon garije. Ook zullen Amerikaanse films worden gedraaid. In Boedapest mogen zich weer kleine handelaren vestigen in twintig branches. ONRUST IN KIEF BEVESTIGD. Reizigers, die zaterdag uit Boeda pest in Wenen zijn aangekomen, heb ben de berichten over onrust in Kief (Oekrainë) bevestigd. Een student die vrijdag uit Moskou in Boedapest was teruggekeerd, had gezegd, dat zijn trein bij Kief niet verder ging, daar het station van Kief niet te gebruiken was wegens gevech ten tussen studenten en het rode leger. De reizigers werden in bussen om de stad gereden en konden aan de andere kant in een nieuwe trein stappen. Onderweg zagen zij vele tanks, die alle toegangen van Kief be waakten. Twee beelden van de enorme brand, die op het ogenblik In Californië woedt en die al tienduizenden hectaren land verwoest heeft. Boven: een fraaie burgalow, die door het vuur is besprongen en reddeloos verloren is. Onder: de hoofdwegen, die anders uitstekende brandgrenzen vormen, zijn nu door de vlammen (tengevolge van de sterke wind) overgestoken. Vier Hongaarse paartjes treden woensdag a.s. in het huwelijk. De j enge miensen horen tot een groep Hongaren, die haar intrek genomen heeft in het internationale jeugdhotel aan de Leuvensestraat in Sohevenin- gen. In door Haagse bloemisten ver sierde auto's rijden ze van het hotel naar het stadhuis, wacrna de kerke lijke inzegening in de Eadkapel te Saheveningen. Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Gedurende het weekednde trok een diepe depressie langzaam over de Ierse Zee naar het noorden. Het bij deze depressie behorende fronten systeem veroorzaakte in ons land wel veel bewolking maar geen regen van betekenis. Na de frontpassage klaarde het op en daalde de temperatuur in de nacht van zondag op maandag met uitzondering van het uiterste zuidwesten van het land tot bij het vriespunt. Het depressiegebied bij de Britse eilanden neemt nu snel in be tekenis af, terwijl de kern zich ver wijdert naar het zeegebied ten zuiden van IJsland. Randstoringen doen de luchtdruk in het westelijk deel van de Middellandse Zee wat dalen. Dit heeft tot gevolg, dat de winden bij ons zuid oostelijk blijven en aanvankelijk weer enige daling van temperatuur zal optreden. De vorst heeft zich de laatste dagen in Oost- en Zuidoost- Europa onverminderd gehandhaafd. In Polen komt 's nachts 10 tot 15 gra den vorst voor. In Duitsland vroor het afgelopen nacht tot aan de Boven- Rijn en de Weser ongeveer vijf gra den. Ten oosten van deze lijn komt ook overdag de temperatuur bijna nergens boven het vriespunt. Op de oceaan ontwikkelde zich zaterdag in de buurt van New York een zeer diepe depressie, welke vergezeld van zware stormen naar het noorden trok. Een stuk van deze depressie is thans b-ezdg tamelijk snel in ooste lijke richting de oceaan over te ste ken. Na morgen zal deze depressie ook invloed op het weer in West- EuTopa gaan uitoefenen. Korreltje De hevigste stormen duren het kortst. weer i S (Geldig van maandagavond tot J dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). IETS KOUDER. Overdrijvende volken velden en overwegend droog weer met t in de nacht en ochtend hier en daar mist. In de nacht op de S meeste plaatsen lichte vorst, morgenmiddag temperaturen in het algemeen iets boven het vriespunt. Zwakke tot matige S wind tussen zuid en oost. 1 Jan. zon op 8.50; onder 16.41; maan op 8.42; onder 17.31. 2.13 N.M. 2 Jan. zon op 8.50; onder 16.42; maan op 9.14; onder 18.34. Het weer in Europa STOCKHOLM geheel bow. —0 C. OSLO ij zei —1 KOPENHAGEN half bew. —1 ABERDEEN sneeuwbui 7 DUBLIN motregen 7 LONDEN regen 6 AMSTERDAM onbewolkt 1 BRUSSEL onbewolkt 3 PARIJS onlbewolk 2 BORDEAUX regen 5 GRENOBLE zwaar bew. 1 NICE regen 5 BERLIJN zwaar bew. 6. FRANKFORT onbewolkt 5 MUNCHEN nevel -12 ZüRICH mist —2 GENèVE mist 1 LOCARiNO sneeuw —1 WENEN sneeuw —3 INNSEIRUCK zwaar bew. ROME regen 10 Een aantal Russische tanks is uit de Hongaarse hootd stad teruggetrokken. Voor de kettingbrug duidt een on- bedekte plaats in de sneeuw aan, waar het stalen ge vaarte opgesteld stond; de sporen draaien daar naar links

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1