Russen verminderen hun troepenmacht in Hongarije Tito's ster verbleekt Voorspel van een „bredere basis" Peking levert critiek op Tito l Het nieuwe jaar in met 2 een gouden polshorloge 0p Sumatra dreigt burgeroorlog prachtig gouden polshorloge waardebonnen Hoe het wintert in Europa Directeur: CM» HAMEBSVELD Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 ZATERDAG 29 DECEMBER 1956 48ste JAARGANG No. 13993 Telefoon: Directie, Abonnementen. Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w, 12.35 p. mnd., 17,— p. kwart Franco p.p. 17.40 Advertenties: 17 ct. p. mjn Teletoontjes Bezuiniging op ministers en ambtenaren In Boedapest is gisteren bekend geworden, dat drie van de 12 tot 11 Rus sische divisies uit Hongarije naar Rusland zijn teruggekeerd. Dit komt erop neer dat een kwart van de massale gepantserde strijdmacht, die de Hon gaarse opstand neersloeg, nu niet meer in Hongarije staat. Honderd-zeven-en-twintig treinen hebben de tanks, bevoorradingsmateriaal, manschappen en kortom de gehele uitrusting van deze drie divisies naar het oosten gevoerd. Op het ogenblik rijden nog steeds treinen vol Russisch oor logsmateriaal naar het oosten. Het ministerie van Staatscontrole en het ministerie voor Stads- en Dorpsbestuur worden afgeschaft. De ministeries van lichte industrie en van Voedsel worden samengevoegd, evenals de ministeries van opvoeding NIEUWE FASE. Uit verschillende punten zijn derge lijke berichten in Boedapest binnen gekomen, en algemeen wordt aange nomen dat de Russische terugtocht de volgende fase zal inluiden van de contrarevolutie der communisten: die waarin een regering naar voren zal treden die aangekondigd kan worden als te zijn gebouwd „op een bredere basis". In Boedapest staan veel minder Russische tanks op wacht, en Russi sche legerwagens met kantoormeu bilair rijden door de straten en de chauffeurs houden zich heel nauw aan de verkeersregels, wat ook nieuw is. Er zijn enkele wijzigingen aange bracht in de Hongaarse regering. Maleter is vrij In een per speciale koerier naar Wenen verzonden brief heeft gene- raal-majoor Pal Maleter, de „Held van Boedapest", die minister van de fensie was in het maar kort aan het bewind geweest zijnde kabinet-Nagy, laten weten dat hij vrij is en als par- tisaan een guerilla leidt in de bossen van Bakony ten noorden van het Ba- laton-meer. Maleters brief zal worden voorge lezen aan de eerste vergadering van de wereldvereniging van politiek vervolgde Hongaren, die op 5 januari in het gebouw van de Raad van Euro pa in Straatsburg zal plaatsvinden. Deze vereniging is een soort Hon gaars parlement in ballingschap. Zij is in Boedapest opgericht in de vijf dagen van vrijheid, toen meer dan 40.000 mensen het lidmaatschap aan vroegen. Alle belangrijke Hongaarse ballingen als kardinaal Mindszenty, Anna Kethly, Ferenc Nagy e.a. zijn er lid van. De werkzaamheden in 't Suez-kanaal Het begin van de opruimingswerk zaamheden in het Suezkanaal is uit gesteld als gevolg van „technische vraagstukken" die nog besproken worden, zo is vrijdagavond in V.N.- kringen in Cairo verklaard. Er wordt gesproken over plannen om met de werkzaamheden het eerst in Port Said te beginnen. In Suez, aan het zuidelijke uitein de van het kanaal, is vrijdag een V.N.- bergingsgroep aangekomen. De leider van de groep, Pedersen, verklaarde, dat hij moet wachten op definitieve instructies van de léider der bergings werkzaamheden, generaal Wheeler. De „technische kwesties" zouden o.m. de mijnen in het kanaal en het probleem van de indeling van de Britse bergingsvloot omvatten. en cultuur. Het nationaal planbureau zal zijn personeel zeer moeten krimpen, evenals alle ministeries. De onderminister voor Volksge zondheid Miklós Drexler en de vice- president van het rijksplanbureau Janos Marton zijn van hun posten ont heven. Hiervoor werd geen reden op gegeven. Radio-Boedapest heeft bekendge maakt, dat op 15 januari een zeer groot aantal ambtenaren uit bezuinig- heidsoverwegingen zal worden ont slagen. De ontslagen ambtenaren krijgen zes maanden salaris. Zij kunnen aan spraak maken op werkeloosheiduit keringen of, als zij dit wensen, ver gunning krijgen om zich als winke lier, handelaar of handwerksman te vestigen. Geen verbreking der eenheid De leiders van communistisch Chi na hebben maarschalk Tito van Joe- go-SIavië veroordeeld als een man, wiens beleid de communistische be weging slechts ten gronde kan richten. Tegelijkertijd prees het Chinese polit- buro het Kremlin wegens zijn stre ven om de sporen van het stalinsme weg te vagen. De uitspraken werden gedaan in een artikel in het Volksdagblad van Peking, dat door radio-Peking werd uitgezonden na een buitengewone vergadering van het Politburo. Het Politburo erkende, dat de ver gissingen van Stalin „nadeel berok kend hadden", maar voegde hieraan toe: „Naar onze mening komen de fouten van Stalin op de tweede plaats na zijn prestaties". Tito onevenwichtig. „De houding, die kameraad Tito heeft aangenomen ten aanzien van Stalins fouten en andere hiermee in verband staande vraagstukken, kun nen wij niet als evenwichtig of ob jectief beschouwen", aldus het Chi nese politburo. Hieraan wordt ech ter toegevoegd dat het begrijpelijk is, dat vooral de Joego-Slavische kame raden een bijzondere wrok koesteren tegen de fouten van Stalin. Het Chinese Politburo verklaart vervolgens, dat het verbaasd is, dat Tito alle communistische partijen heeft aangevallen, en dat de Joego- Slavische leider een verkeerd stand punt heeft ingenomen, toen hij van mening bleef, dat het er nu om ging welke koers de meeste levensvat baarheid zou blijken te hebben: de door Joego-Slavië gevolgde koers of de zogenaamde stalinistische koers. „Dit kan slechts tot een breuk in de communistische beweging lei den",' zegt de verklaring. Hongarije. Volgens het Chinese Politburo, dat zich geheel achter het Russische op treden in Hongarije stelt, vragen de communisten, die dit Russische in grijpen veroordelen, in feite om te rugkeer van het kapitalisme en ver zetten zij zich tegen het socialisme, ook al zijn velen onder hen zich dat misschien niet bewust. Van grote betekenis. Waarnemers te Peking hebben za terdag verklaard te geloven, dat het bovengenoemd artikel in het „Volks dagblad" van Peking waarschijn lijk een communistisch document van grote betekenis zal blijken te zijn. Het toont aan, dat het wyd ver breide vermoeden, dat China titoïs- tisch wordt, onjuist is. Verder blijkt er uit, dat de Chinese theoretici een belangrijke positie innemen in het internationale communisme, aldus waarnemers. Vermoed wordt, dat het artikel voornamelijk het werk is van de twee hoogste partijleiders, Mao Tse Toeng en Lioe Sjao Tsji. Eisenhower bezorgd over 't Midden-Oosten President Eisenhower denkt er over het Congres machtiging te vragen voor het gebruik van Amerikaanse gewapende strijdkrachten, als hij van mening zou zijn, dat zij noodzakelijk zijn voor het handhaven van de vre de in het Midden-Oosten, meldt de New York Times. De correspondent van het blad in Washington, James Reston, deelt mee, dat de president en minister Dulles van plan zijn dinsdag met de leiders van het Congres over de toekomstige politiek in het Midden-Oosten te spre ken op een bijeenkomst op het Witte Huis. De autoriteiten in Washington zijn bezorgd over de Russische invloed in het Midden-Oosten. „Als gevolg daarvan hebben rege ringsautoriteiten besproken, wat voor actie de Ver. Staten kunnen onderne men om duidelijk te maken, dat zij niet zullen toezien hoe een chaotische toestand ontstaat, alleen maar ten gunste van Rusland", zegt Reston. De „Samba" aan de grond De 663 ton metende Zweedse tan ker „Samba", die als gevolg var ma- chineschade sedert woensdag in zwa re storm ronddreef bij de noordoost kust van Schotland, is vrijdag door de elf bemanningsleden verlaten. Volgens de laatste berichten is de „Samba" bij de haven van Lerwick aan de grond gelopen. Verscheidene schepen, waaronder de Nederlandse sleepboot „Noord- Holland", hebben vergeefs geprobeerd de „Samba" op sleeptouw te nemen. Alle pogingen mislukten door de zwa re storm. Schepen uit Lerwick, de hoofdstad van Bressay, en de „Noord-Holland" hebben de bemanning van de „Sam ba" gered. SIIONOIIOllOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOMl Puzzel bij de jaarwisseling Honderden guldens aan prijzen Simbolon gevlucht in het oetwoud Op Sumatra dreigt een burgeroorlog te ontbranden, vreest men in politieke kringen in Djakarta. Kolonel Simbo lon, die in Noord-Sumatra het heft in handen had genomen, is er volgens de laatste berichten met een deel van zijn troepen in geslaagd naar het oer woud van Tapanoeli te vluchten. Men verwacht, dat hij van daar de strijd zal voortzetten, en nu met de wapens. Aanvankelijk was gemeld dat kolo nel Simbolon was gearresteerd. Dit bericht werd gisteren niet bevestigd. Wel werd herhaald dat Simbolon is vervangen door Gintings, een offi cier die trouw is aan de regering in Djakarta. Voor Medan is een avond klok ingesteld, van 's avonds acht uur tot 's morgens zes. Eenheden van de Indonesische luchtmacht, waaronder Mustang jagers en B-25 bommenwerpers, zijn naar Medan gevlogen „om zich gereed te houden en andere strijdkrachten al daar bij te staan", maakte het hoofd kwartier van de luchtmacht in Dja karta bekend. Alle diensten van de K.P.M. tussen Singapore en Sumatra zijn stilgelegd, tot de toestand wat overzichtelijker wordt Dit geldt zowel voor vracht vervoer als voor passagiersschepen. Oproep van Soekarno. President Soekarno heeft vrijdag avond in zijn kwaliteit van opperbe- De communistische eerste minister van China, Tsjoe en Lai, heeft een bezoek gebracht aan Birma om te spreken over betere verstandhouding tussen de regeringen van beide landen, welke aan elkaar grenzen. Op de Ifoto ziet men premier Tsjoe en Lai (midden) en de Birmese eerste minister Baswe (links, met snor) tj»idden van een aantal vrouwen van de Fadaongstam, de z.g. „vrou wen-met-giraffenhals", te Mangsjih in Birma aan de Chinese grens. velhebber der Strijdkrachten, via de radio een beroep op de bevolking van Noord-Sumatra gedaan de beve len van overste Djamin Ginting, com mandant van het eerste militaire dis trict, te gehoorzamen, in overeen stemming met de besluiten van de centrale regering te handelen en zich gedisciplineerd te gedragen. De president deed een beroep op kolonel Simbolon op de goede weg terug te keren. Hij noemde in dit ver band o.a. ook overste Ahmad Hussein, die het gezag in Midden-Sumatra heeft overgenomen. Soekarno verzocht de bevolking de eenheid te bewaren en onderlinge vijandschap te vermijden. De coalitie. Een woordvoerder van twee der drie leidende regeringspartijen premier Sastroamidjojo's P.N.I. en de orthodoxe Mohammedaanse partij heeft gisteren verklaard, dat deze twee partijen besloten hebben niet uit de regering te treden. Volgens waarnemers zal de derde partij, de Masjoemi, die even groot is als de PNI, niet zonder de beide an dere partijen uit de regering treden. Hoewel de huidige Indonesische re geringscoalitie acht partijen verte genwoordigt, vormen de Masjoemi, de PNI en de Orthodoxe Mohamme daanse partij de beslissende factoren ten aanzien van de vraag, of 't kabi net zal vallen of niet. Kolentekort in O.-Duitsland Het Oostdultse kabinet heeft het goedkeuren van het economische plan voor 1957 moeten uitstellen als gevolg van een daling van de invoer, in het bijzonder van Poolse kolen en cokes, die heeft plaats gevonden na de politieke gebeurtenissen van dt laatste tijd. Naar van regeringszijde werd me degedeeld, heeft de daling van d< Poolse kolenuitvoer nog steeds een kettingrace in Oost-Duitsland tenge volge. De spoorwegen hebben zich genoodzaakt gezien de in het bin nenland geproduceerde bruinkolen te gebruiken, waardoor weer een tekort aan deze kolen voor de industrie is ontstaan. Voorts leidt een tekort aan metal lurgische cokes voor de hoogovens tot een daling van de staalproduktie, waardoor er niet voldoende staal be schikbaar is voor de machine- en constructienijverheid. In samenwerking met de Sowjet- Unie wordt thans getracht de pro- duktie in Oost-Duitsland te verho gen. Kolen, staal en elektriciteit zullen echter het volgend jaar schaars blijven. BOSBRANDEN IN CALIFORNIE Vrijdag is in het gebied van Malibu in de Amerikaanse staat California, waar al drie dagen een grote bos brand woedt, een nieuwe omvang rijke brand uitgebroken. Men ziet thans de mogelijkheid van brand stichten onder de ogen. Nog vóór een wagonlading goed-vaderlandse oliebollen u van uw puzzle-energie heeft beroofd komt de Leidse Courant vandaag met een puzzle, die klinkt als de klok op oudejaar twaalf uur. Een ge zellige kruiswoord-puzzle, die gemakkelijk genoeg is om het oplossen tot een prettig tijdv -drijf te maken en toch weer niet zo makkeluk, dat u van de oplossing geen volledige voldoening zult hebben. 0 Het oplossen is ditmaal echter méér dan een tijdverdrijf; het is E heilige ernst geworden, want de voldoening van de oplossing kan 0 voor u dit jaar bestaan in het winnen van een 0 0 0 1 0 0 0 0 Honderden guldens aan prijzen schreven wij in de kop boven deze aankondiging van de feestpuzzle van dit oude jaar. Na het gouden horloge komen ook nog uit de prijzenmand 3 stuks van 25, 5 stuks van 10, 10 stuks van 5, Puzzelt dus met plezier, puzzelt ook met gepaste ernst, want u maakt een kans op één van de prachtige prijzen, en zendt de op lossing in vóór 25 januari a.s. HOIIOIIOilOIIOIIC 3IIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIO KOUD IN ITALIË De kou, die Oost-Europa in zijn greep houdt, doet verwoede pogin gen zich ook van de rest van dit we relddeel meester te maken. In Ita lië heeft zij het tot nu toe het verst gebracht. Daar daalde het kwik in de Alpen aan de Oostenrijkse grens tot dertig graden C. onder nul, precies tien graden lager dan de laagste tem peratuur die in Rusland werd geme ten, ergens tussen Wolga en Don bij Stalingrad. Ook in vele Italiaanse steden is het kwik al onder nul gezakt, in Bolzano zelfs 10H graad. In Messina was het gisteren daarentegen 13,2 graden bo ven nuL In Moskou vroor het gisteren zes graden. In West-Duitsland mat men op de Zugspitze 16,6 graden onder nuL Men verwacht in dat land lichte vorst met verspreide sneeuwbuien, zoals het ook gisteren was. In Oosten rijk mat men gisteren bij helder weer 4 tot 9 graden vorst. In Zwitserland was de gemiddelde temperatuur min vier graden De vorst verieerde er van min 8 op 1600 meter hoogte tot min 20 op 3600 meter. In Zuid-Zweden viel gisteren lichte sneeuw bij temperaturen van 2 tot 5 gTaden onder nul. In het noorden van het land komen temperaturen van min 25 graden voor; de Botnische Golf is dichtgevroren. Denemarken had betrekkelijk mooi weer bij en kele graden vorst. In het Zuiden is wat sneeuw gevallen. In Spanje heerst grote droogte, maar voor het noorden van het land is sneeuw voorspeld en voor het zui den regen. De waterreservoirs komen gevaarlijk leeg. In Noord-Ier land en Schotland heeft de PTT zestig des kundige vrijwilligers gevraagd om de tijdens de Kerstdagen door vorst, sneeuw en regen gestoorde telefoon verbindingen te herstellen. Vier we ken rekent men nodig te hebben om de dertig kleine centrales die geheel, en de twaalf grote die gedeeltelijk gestoord zijn, te herstellen. In Belfast werken meer dan 2500 telefoons niet en in verschillende gebieden is de spoorwegbeveiliding (seinen, enz.) gestoord. Verdere temperatuurstijging Samenhangend met de aanhouden de depressieactiviteit op de oceaan drong zachtere oceaamlucht de afge lopen 24 uur langzaam verder het vasteland van Europa binnen. In Ier land, Zuidwest-Engeland en West- Frankrijk liep de temperatuur giste ren op tot omstreeks 10 graden. Ons land bleef nog binnen het overgangs gebied tussen de vorst in Noord-, Midden- en Oost-Europa en het zach tere weer in het westen. Een regen- zóne, die gisteravond Nederland be reikte, gaf in het noorden, midden en oosten van het land aanleiding tot zei. Intussen is ten zuidwesten van Ier land een nieuwe depressie versche nen, die morgen weer regen zal bren gen met aanwakkerende wind uit zui delijke richtingen, waarbij de tem peratuur nog langzaam verder zal stijgen. Daardoor zal de vorst uit het gehele land worden verdreven. De temperaturen in het noordoosten van het land blijven echter belangrijk la ger dan in het zuidwesten. Het heeft in Noord-Ierland donder, dagavond heel hard geregend, waar door riviertjes buiten hun oevers zijn getreden. Vijf miljoen gulden bedraagt naar schatting de schade. In Engeland zelf houdt de dooi vol, al ligt Schotland nog in het koude gebied. Het heeft gisteren in grote delen van Engeland geregend en in Wales en Noord-Ierland was dat ook het geval. In België zijn de thermometers, na drie koude dagen, weer omhoog ge gaan, terwijl in de kuststreek storm - waarschuwingen '.ijn uitgegeven. De temperaturen lagen tussen 2 en 10 graden. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het veer? (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). LATER WEER REGEN. Aanvankelijk hder en daar mist maar ook plaatselijk enkele opklaringen. Later weer regen, het eerst in het zuidwesten van het land. Over het algemeen iets zachter maar vannacht in het noorden en oosten van het land temperaturen om het vriespunt. Tot krachtig toenemende wind tussen zuidoost en zuidwest. 30 Dec. zon op 8.51; onder 16.39; maan op 7.17; onder 15.35. 31 Dec. zon op 8.50; onder 16.40; maan op 8.03; onder 16.30. Hoogwaterstanden 30 Dec. v.m. 2.10; n.m. 2.30. 31 Dec. v.m 3.n.m. J.10. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM sneeuw OSLO sneeuw 3 KOPENHAGEN geheel bew. 2 ABERDEEN nevel 6 DUBLIN onbew. 3 LONDEN regen 6 AMSTERDAM regen 1 BRUSSEL regen 5 PARIJS zwaar bew. 7 BORDEAUX nevel 5 GRENOBLE sneeuw 0 NICE geheel bew. 5 BERLIJN nevel —8 FRANKFORT sneeuw 5 MüNCHEN nevel -10 ZURICH nevel 6 GENèVE sneeuw 2 LOCARNO zwaar bew. 2 WENEN nevel 7 INNSBRUCK nevel —13 RÓME nevel 3 MALLORCA licht bew. 10 Korreltje Een gierigaard voelt zich altijd behoeftig.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1