S)e ftjidóeSoti/fcct/nt SUMATRA'S POLITIEK VALT IN DRIE DELEN UITEEN Hef Noorden keerde weer terug Hongaarse boeren naar de mijnen De fabrieksarbeiders naar het platteland KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 28 DECEMBER 1956 48ste JAARGANG No. 13992 Directeur: G M. v HAMEKSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 38 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 80935. Redactie 80015, Advertenties 80826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w, f 2.35 p. mnd., 17.— p. kwart. Franco p.p. f7.10 Advertenties: 17 et p m.m Telefoontjes t 1.50 BENZINEBELASTING ons vorig artikel over de beste dingsbeperking toch nog even heb ben over de benzinebelasting. Niet over de benzinebelasting als zodanig, maar in 't kader van de economische moeilijkheden, waarvoor wij staan en die een belastingverhoging noodzake lijk schijnen te maken. Dat wetsontwerp, dat niet alleen gericht was op de verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine, maar ook op de textiel, suiker en ge distilleerd, heeft in het centrum der belangstelling gestaan. Wij schreven er reeds over, maar na hetgeen er in de Kamer is gebeurd, is er alle aanleiding daarop nog even terug te komen. Daar was allereerst de motie van de heer Oud om de hele zaak uit te stellen. Daarop kwam het eigenlijk neer. Er was namelijk zo'n haast met deze ontwerpen, omdat zij vóór 1 januari in het Staatsblad moeten ko men, daar anders op die datum de omzetbelasting op textiel en suiker automatisch zullen herleven. Op 1 januaari expireert namelijk de wet tot tijdelijke afschaffing van de omzetbelasting op textiel en sui ker. Wilde men de afschaffing van deze belasting voor wat de textiel be treft definitief maken, dan zou dit vóór die datum moeten geschieden en omdat men volgens de heer Oud zelfs hierover niet kon beslissen, voordat het debat met de regering over het S. E.R.-rapport betreffende de beste dingsbeperking zou hebben plaats ge had, wilde hij deze hele zaak maar uitstellen via een nieuw wetsontwerp, dat de tijdelijke verlenging van de bestaande vrijstelling van omzetbe lasting textiel en suiker zou regelen, totdat dit debat zou hebben plaats ge had. Dit is niet doorgegaan. Wie de nood klok van minister Hofstra heeft ge hoord, weet, dat er jcen terug is en dat deze weg zo spoedig mogelijk moet worden ingeslagen. AAR tóch gebeurde er iets bij dit wetsontwerp en wel via een Leider van de opstand gearresteerd Radio-Medan heeft gisteren meegedeeld, dat de Indonesische regering zich weer van het gezag op Noord-Sumatra heeft meester gemaakt. De lei der van de opstandige beweging, kolonel Maloedin Simbolon, is volgens de radio gearresteerd. Andere bronnen melden echter, dat de opstand over slaat naar Zuid-Sumatra, Borneo en Celebes. Luitenant-kolonel Sjoeamin Gintings, die zaterdag na de staatsgreep door Djakarta benoemd is als de nieuwe bevelhebber van Noord-Sumatra, heeft volgens radio-Medan de macht in het gebied overgenomen en trouw be loofd aan president Soekarno. Het huis van kolonel Simbolon bij het vliegveld van Medan is gister morgen vroeg door zware tanks omsingeld. Dit gebeurde zo snel, dat Sim bolon geen tijd had om te ontsnappen. Aldus K. H. Dachten, de voorzitter van de Nahdatoel Oelamapartij, die gisteren per vliegtuig in Djakarta is teruggekeerd van het partijcongres in Medan. Dachlan had geen schoten gehoord. MIDDEN-SUMATRA. Op Mid'den-Sumatra blijven luite nant-kolonel Admad Hoessein en zijn veteranenraad van de Buffeldivisie centrale regering braveren, na eerst al geweigerd te hebben in on derhandeling te treden met een bij- ;ondere commissie, die door de rege ring naar Padang, de hoofdstad van „Hoessein's gebied", was gezonden. Volgens onbevestigde berichten zou de Indonesische marine een blokkade hebben ingesteld in de wateren ten oosten van Sumatra en rondom de Heksensabbath in Amsterdam! Objectieve voorlichting Het blad van de Sowjet-regering, „Izwestia", heeft gisteren verklaard, Riouw-archipel, tussen Midden-Su matra en Singapore. Het dagblad Pedoman maakte gis teren melding van onrust en „on gebruikelijke en verdachte activiteit van het leger op Celebes en op Bor neo". Zuid-Sumatra. Zoals gisteren gemeld is Zuid-Su matra wel niet afvallig geworden, maar heeft het 't financiële beheer in eigen handen genomen. Zuid-Su matra wil eigen openbare werken fi nancieren en uit de belastingen en douanerechten, die voorheen aan de centrale regeringen werden afgedra gen. Er zal onmiddellijk begonnen wor den met de bouw van kazernes en de aanleg van wegen en bruggen. Over de rivier de Moesi zal een brug gebouwd worden, waarvan de kos ten geraamd worden op 500 miljoen roepia. Een vijfjarenplan zal worden op gesteld voor de bouw van lagere en middelbare scholen, de bouw van een technische school en een landbouw- faculteit en de elektriciteitsvoorzie ning van alle belangrijke plaatsen. Enkele Amerikaanse autoriteiten hebben gezegd, dat de oplossing van de politieke verwarring in Indonesië zou kunnen liggen in de benoeming van een regering onder leiding van de vroegere vice-president Moham med Hatta en samengesteld uit za kenlieden, die zich zouden wijden aan de oplossing van de economische vraagstukken, die tot de opstandige atmosfeer heeft geleid. Om de schade te herstellen. Men gelooft dat Hongarije onge veer 1,1 miljard gulden steun van buiten nodig heeft om de kapot ge slagen economie weer overeind te De Hongaarse regering is begon- helpen. Uit welingelichte kringen nen boeren te werven voor de mij-1 verneemt men, dat premier Kadar nen. Dit is een nieuwe wanhopige! veei hoop heeft, die hulp te krij- poging om de produktie weer op gen vari „vriendschappelijk gezinde" amendement va~> de katholieke heerKoningin Juliana aanwezig was gang te brengen en zodoende een j Tanden zoals Rusland* en" de" andere Lucas, dat de duur der verhoging hjj een „Heksensabbat" die door Ne- „nationale ramp" te voorkomen. volksdemocratieën. Zonder een reus- toTtwee Uï °P me beP I d",lan^e reactionairen" in verband Radio.Boed cst meldt dal a chtige hulp van buiten af schijnt Daartegen had njinister Hofstr, De Lesseps is geen beeld meer waard i vluchtelingen nogal bezwaren aangevoerd Lse[.rd. De „Heksensabbat' Maar hij kon h.ertegen met dezelf- >idemonstraUes, toespraken de bezwaren aanvoeren als tegen de in het motie van de heer Oud, die de hele zaak wilde uitstellen. Hier was de noodklok van de beta lingsbalans en het kasgeldtekort geen argument. De hogere heffing op ben zine ging immers door, maar werd al leen afgeremd op twee jaar. Men zou dus na twee jaar opnieuw moeten be zien of die verhoging zou worden ge handhaafd. Minister Hofstra kwam nu met het bezwaar, dat hij een tegenstander was van tijdelijke belastingen, een niet zo steekhoudend argument. De afschaffing van de omzetbelasting op textiel en suiker was ook tijdelijk en die was indertijd door de regering zelf zo geprojecteerd, omdat dit een verlaging van belastingen betekende. Nu hier sprake was van verhoging van belastinginkomsten, was er op eens een principieel bezwaar. De mi nister van financiën redeneerde nu aldus: ik ben tegen tijdelijke belas tingen; als het over twee jaar zo is dat we deze verhoging van bijzonder invoerrecht op benzine niet meer no dig hebben, kunt U er zeker van zijn, dat de regering zal voorstellen die weer af te schaffen, maar nu kunnen we dat nog niet beoordelen. Indien het geen socialistische minister ge weest ware en dan nog geen minister Hofstra, die dit zou hebben gezegd, zou men misschien nog een redelijk geloof in dit argumeht hebben kun nen opbrengen. Maar het is nog niet zo lang geleden, dat minister Hofstra als kamerlid tegen iedere belasting verlaging was met het overigens niet zo slechte argument, dat er een potje moest worden gemaakt voor kwade dagen. En hij redeneerde nu al zo, dat het radio en optreden in het aldus de „Izwestia". Het blad schrijft, dat „Koningin Juliana op 19 december het vluchte lingenkamp te Utrecht bezocht. Daarna sprak zij voor de radio en ontving zij een delegatie van vluch telingen in het Koninklijk paleis. Tijdens haar bezoek aan Utrecht werd haar de „zogenaamde Hongaar se verzetsvlag" aangeboden, die „naar Nederland was gebracht door fascis tische bandieten, die voor de woede van het Hongaarse volk" waren ge vlucht. Die vlag zou men beter de „standaard van de tegenrevolutie" kunnen noemen. Drie dagen later werd „dit fascistische geval" plechtig in het Koninklijk paleis in Amster dam geïnstalleerd. De deelnemers aan deze „schaamteloze voorstelling" kunnen zich niet voor „bewakers van de vrijheid" uitgeven, aldus de „Iz westia". hp~ gaan in de mijnen van Pees, dicht I sale-.. werkloosheid, inflatie en even bij de grens van Joego-SIavië. De streek van Pecs is een van de gebie- dn, waar het verzet tegen de rege- ring-Kadar het hevigst is geweest. Twee weken geleden waren daar nog partizanen die de Russische troepen bestookten. blijft dit plakken op z'n zetel met een verbluffende hardnekkigheid. In het meest centrale deel 0 van de staat, op Java, heer sen nog altijd ongelooflijke terreurtoestanden; de benden doen er wat zij willen. In de kringen van de gezagsdragers tiert de corruptie we lig, zelfs de minister van buiten landse zaken is in staat van beschul diging. Hoe het met de rechterlijke macht gesteld is, hebben wij erva ren in de processen tegen Jungschla- ger en Schmidt, en de staat van de schatkist kunnen we zo'n beetje be oordelen naar het gemak, waar best kan zijn, dat we om de reden, i mede men z'n schulden niet betaalt, waarom we die belasting nu verho-1 De laatste klap op de vuurpijl gen of om andere redenen die belas ting dan niet kunnen missen. Maar daar staat met evenveel ge mak een andere redenering tegen over. Deze verhoging wordt gevraagd om buitengewone redenen, dus ma ken we er een tijdelijke belasting van. Als over twee jaar blijkt, dat de be lasting niet kan worden gemist, kan men die verhoging altijd nog verlen gen, maar dan wordt in ieder geval over twee jaar de Kamer erin ge moeid, wat bij een vaste belasting niet het geval is. Nu moet de rege ring over twee jaar eventueel met het voorstel komen die belasting te verlengen. In het andere geval zou zij eenvoudig niet met een voorstel komen en zou de zaak ad calendas Graecas kunnen worden voortgezet, wat nu door het amendement Lucas onmogelijk is gemaakt. De Kamer houdt nu een vinger in de pap en dat is een verbetering. tueel hongersnood.* Slecht weer aan de grens. De actie van de regering om boe ren de mijnen ir. te drijven, schjjnt er op te wijzen, dat zij maar een ma ger succes heeft gehad met het „huis. bezoek" bij de arbeiders met het doel „vrijwilligers" voor de mijnen te werven uit de stil liggende fabrieken. De regering heeft gewaarschuwd dat niet minder dan 200.000 arbeiders voor goed hun werk in de industrie kwijt zouden kunnen raken, maar zij opperde, dat velen van hen op het land aan het werk zouden kunqen worden gezet. Het feit, dat de regering zich nu gedwongen ziet boeren naar de mij toe te halen, toont aan, hoe uitermate verward de toestand op de Hongaarse arbeidsmarkt is. Wegens gebrek aan brandstof en energie ontvangen nog maar 4000 van de 38000 arbeiders van de enor me ijzer- en staalfabrieken van het eiland Csepel bij Boedapest hun volle loon. Ongeveer 17000 anderen hebben half loon. De rest verdient zo goed als niets. De arbeiders op Csepel zeggen, dat de toestand in de andere fabrieken in heel Hongarije „hetzelfde moet zijn". In de afgelopen 24 uur zijn slechts i5 Hongaarse vluchtelingen naar Oostenrijk uitgeweken. Men schrijft dit geringe aantal toe aan de slechte weersomstandigheden, die thans bo ven het Oostenrijks-Hongaarse grens gebied heersen. Deze hebben ook de dood veroorzaakt van een kindje van negen maanden, dat zich met zijn uitgeweken ouders aan boord van een bootje ap het meer van Neusield bevond. Deze onfortuinlijke vluchte lingen hebben dertig uur rondgeva ren, voor zij de Oostenrijkse oever hadden bereikt. Onrust in Kief? In Hongarije gaan hardnekkige ge ruchten over onrust in een aantal Russische steden, vooral in Kief in de Oekraïne. En Hongaar, die uit Rus land terugkeerde, meldde: „Kief ziet er erger uit dan Boedapest". Uit Moskou bericht het Sovjet-pers bureau, dat de Russische jeugdleiders kritiek hebben geuit op het beleid van d,e Sovjet-regering. Het centraal co mité van de jeugdbeweging, de Kom- sömol, sprak in een revolutie over „ernstige tekortkomingen bij het lei den van de jonge mensen", die naar verafgelegen streken in Rusland wa- VVoensdag is het beeld van de ontwerper van het Suezkanaal, de Frans man Ferdinand de Lesseps, dat bij de haveningang van Port Said stond op gesteld, verwijderd. Nadat het beeld, na een mislukte opblaaspoging achterover was getuimeld, zwermde een juichende menigte om de sokkel waar tot voor kort het standbeeld van de Lesseps had gestaan en waar mettertijd een Egyptisch vrijheidsbeeld zal verrijzen. Een nieuwe kans voor de zondagsrijders ren vertrokken om deze te ontginnen. Volgens Komsomol hadden 200.000 jonge mensen gehoor gegeven aan de oproep van de regering en de partij leiders. In de streek waar zij te werk werden gesteld, waren er voor hen onvoldoende mogelijkheden om het vak te leren en „op vele plaatsen lie ten de levensomstandigheden en de accomodatie veel te wensen over". Twintig minuten dood Een vrouw, die op 10 december „overleed" heeft gisteren een New Yorks ziekenhuis in blakende wel stand verlaten. Toen op 10 december een dokter bezig was een bloedmonster van me vrouw Ingalls, een hart-patiënte te nemen, overleed zij plotseling. De arts begon onmiddellijk kunstmatige ademhaling toe te passen door de vrouw in de mond te ademen. Een andere arts, die binnenkwam, maakte een incisie in de borstkas en begon haar hart te masseren. Na twintig minuten keerden de le vensgeesten terug. Het was de eerste maal, dat een dergelijke operatie bui ten de operatiekamer werd uitge voerd. Benoemingen Bisdom Haarlem Z.H. Excellentie de Bisschop van Haarlem heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan de Zeereerw. Heer A. H. J. van Leipsig, als Pastoor van de Parochie van de H. Joannes de Doper te Beemster. Tot zijn opvolger is benoemd, de Zeereerw. Heer W. J. Dekleermaeker, die Kapelaan is te Haarlem (H. Joseph). Dit nummer bestaat uit 8 pagina s HOE wordt het veer VERWARRING DJAKARTA luidt het jaar 1956 uit met een grandioze demonstratie van regeringsonmacht, onverantwoor delijke ondeskundigheid en verwar ring. Niettegenstaande overal in Indo- nesi en in alle kringen grote onte vredenheid heerst over het beleid van het tegenwoordige ministerie, (overigens uitermate onbloedige) op stand op Sumatra, dat op het ogen blik bezig is het nieuwe jaar in te marcheren in drie gescheiden delen. Noord-Sumatra, dat eerst in han den van kolonel Simbolon was en het gezag van Djakarta niet meer wenste te erkennen, is nu weer regeringsge trouw geworden, sinds overste Gin- ting zijn chef met enige pantserwa gens het oerwoud heeft ingejaagd. Midden-Sumatra is evenwel onder leiding van overste Hussein afvallig gebleven en Zuid-Sumatra heeft zich alleen op financieel gebied onafhan kelijk verklaard. Daar in het zuiden denkt men blijkbaar, dat het toch maar om de dubbeltjes te doen is en houdt men ze in de eigen zak. In Djakarta zitten de politieke lei ders thans te puzzelen om een oplos sing te vinden. Soekarno wil de Gor diaanse knoop maar resoluut door hakken en zichzelf tot dictator uit roepen. Dan is hij van het gezanik in het parlement af en kan hij zijn vriend Nasser navolgen. Hatta is wat minder radicaal; hij wil wel een soort dictatuur, maar dan op gezag van het parlement, niet op eigen houtje. Intussen maakt men zich eensge zind op, om de souvereiniteit over Nieuw-Guinea voor zich op te eisen, wanneer deze kwestie straks weer eens voor de Verenigde Naties komt. Zou het niet beter zijn, als men in Djakarta eerst orde op eigen zaken wist te stellen? Ergens in de woestijn van Israël tussen Beersheba en Elath is men thans bezig met het leggen van een oliepijpleiding met een doorsnede van ca. 20 cm. Spoedig zal echter een begin worden gemaakt met het leggen van een 76 cm. pijpleiding van Eilat naar de havenstad Haïfa, zo heeft de Franse eerste minister Ch. Pineau in het Franse parlement medegedeeld. Frank rijk zal Israël bij dit project zijn steun verlenen. De foto geeft een beeld van het aanleggen van de 20 cm. pijpleiding. Links graaft een machine een geul waarin de pijpen (rechts) zullen verdwijnen. Meer bewolking Het grote hogedrukgebied boven Scandinavië en Noordwest-Rusland neemt wat verder in betekenis af en verplaatst zich daarbij langzaam in zuidoostelijke richting. De invloed ervan op het weer in West-Europa is echter nog wel zo groot dat een oceaandepressie, welke ten westen van de Britse eilanden een grote acti viteit vertoonde, daarna grotendeels naar het noordwesten in de richting van Groenland ontweek. Een stuk er van drong echter op in zuidoostelijke richting naar Spanje. Langs het bij de depressie behorende frontensys teem vielen in Ierland, Engeland en Zuid-west-Frankrijk grote hoeveel heden regen. Op verschillende plaat sen viel meer dan 30 millimeter. De activiteit van het front is echter aan het afnemen, zodat het in ons land waarschijnlijk alleen in het zuiden en westen plaatselijk wat regen of sneeuw zal brengen. In Nederland zullen de winden ook 2 komende 24 uur in hoofdzaak zuidoostelijk blijven, waardoor in het temperatuurverloop weinig verande ring komt. In het noordoosten van het land blijft de temperatuur in hoofd zaak enkele graden beneden 't vries punt, terwijl deze in het zuidwesten het grootste deel van het etmaal even boven nul is. Op de oceaan komt een nieuwe diepe depressie tot ontwikke ling, welke zich snel in de richting van de Golf van Biskaje en Ierland zal verplaatsen. (Geldig van vi jjdagvomd tot 5 zaterdagavon. Opgemaakt te 11.15 t uiur). MEER BEWOLKING. Vrij veel bewlking met hoofd- S zakelijk in het westen van het land plaatselijk enige regen. Krachtige tet matige wind tussen zuidoost en zuid. Weinig veran- dering in temperatuur. 29 Dec. zon op 8.51; onder 16.3; maan op 6.22; onder 14.45. Hoogwaterstanden 29 Dec. v.m. 1.20; n.m. 1.40. Het weer in Europa STOCKHOLM sneeuw —1 C. OSLO zwaar bew. —3 KOPENHAGEN zwaar bew. —1 ABERDEEN regen 5 DUBLIN licht bew. 8 LONDEN regen 6 AMSTERDAM onbewolkt 0 BRUSSEL onbewolkt 1 PARIJS half bew 3 BORDEAUX regen 7 GRENOBLE —8 NICE geheel bew. 5 BERLIJN nevel —8 FRANKFORT zwaar bew. —2 ZURICH nevel —4 GENèVE nevel —1 LOCARNO onbewolkt —10 ROME onbewolk —2 Korreltje Wie op louter hoop leeft, wordt nooit vet.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1