Het is prettig wonen en werken in Lisse Met de. tend, de taan uit Aan de zijde van de burgemeester voor MAANDAG 24 DECEMBER 195b DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 JJïET is al schemerdonker als we in **de hal van de burgemeesters wo ning in Lisse staan. Lichte, kalme voetstappen weerklinken, en in de schemering treedt een bekoorlijke hoogblonde vrouw ons tegemoet. „Komt U binnen". Na een inleidend praatje vertelt mevrouw De Graaf, dat zij vóór de plaatsen Lisse en Maasdriel gedu rende tien jaren in Indonesië heeft gewoond, waar haar man een functie bij de rechterlijke macht bekleedde. Het waren lang geen gemakkelijke jaren, want al gauw kwam de oorlog. Haar man werd gevangen genomen en zij met de kinderen in een kamp gezet. Een verbetering trad in, toen zij moest werken op het laboratorium van de Technische Hogeschool te Bandoeng. Op een onderduikpoging volgde een arrestatie, met alle ge volgen van dien, o.a. de scheiding van haar kinderen. Nee, het zijn ze ker niet de prettigste herinneringen, die mevrouw De Graaf aan dit land heeft. U heeft op het laboratorium van een T. H. gewerkt?" „Ik ben chemica", verduidelijkte onze gastvrouw. „Nee, dat is geen alledaags beroep voor een vrouw. Toen ik begon waren er acht meisjes en aan het eind van het eerste jaar was er nog één over". „Of ik op de middelbare school al ambitie in die richting had? Nee. Eigenlijk wilde ik liever naar de tekenacademie, maar mijn vader vond mijn keuze niet zo geschikt. Hij was ingenieur en zag mij graag naar Delft gaan. Het werd tenslotte chemie in Utrecht." ACHTERAF beschouwd vindt me vrouw De Graaf het niet erg dat het zo gelopen is, maar ja, „dat be sef je niet als je zeventien bent." Ze heeft nu een dochter van die leeftijd, met dezelfde illusies als zij vroêger en ziet zich nu voor hetzelfde pro bleem geplaatst als haar vader voor heen. De opvoedkundige moeilijk heden zyn trouwens nogal gescha keerd, vertelt mevrouw De Graaf lachend, „ik kan mijn kinderen niet over één kam scheren", want de oudste van de vijf is achttien en de jongste is één jaar oud". Het leven heeft haar vader overigens gelijk gegeven, want er is van tekenen uit liefhebberij later ook niet veel meer gekomen. „In de kamptijd heb ik me nog wel beziggehouden met het tekenen van kinderkopjes, die dan door de moeders naar de vaders in gevangenschap werden gestuurd. Dat duurde zolang tot de Jappen het beu werden. Verder doe ik het wel thuis tot plezier van de kinderen". EEN plaats als Lisse biedt het voor deel dicht bij de grote steden te zitten. Voor de burgemeestersvrouw is een uitstapje naar Den Haag al heel gemakkelijk te regelen. Haar echtge noot is Kamerlid en dikwijls rijdt zij dan met hem mee naar Den Haag. Vaak vergezelt zij haar man daar op officiële recepties en het echt paar bezoekt er nogal eens de schouwburg. Winkelen vindt zij er ook leuk, doch naar haar mening biedt Lisse zelf daartoe een ruime keus. In de zomer is het strand voor de kin deren ideaal en ook in dat opzicht heeft ze het getroffen, vindt onze gastvrouw; Lisse ligt niet vér van de zee. Op organisatorisch gebied gaat al les in deze plaats voortreffelijk. De burgemeestersvrouw hoeft hier slechts zelden initiatieven te nemen, en dat is alleen maar verheugend. Het is het beste bewij6 hoe goed de verenigingen functioneren. HET wonen en weiken in Lisse is voor haar en haar gezin vooral daarom zo aangenaam, omdat de mensen er van een prettige eenvoud zijn. Er wordt over het algemeen zeer hard gewerkt en men mag trots zijn op de resultaten. ,JDe grote, zelfs nationale, trots is natuurlijk de Keukenhoftentoon stelling", zegt de burgemeesters vrouw. Natuurlijk brengt de bollen- tijd, juist ook op de Keukenhof, voor de burgemeester en zijn echtgenote vele tijdrovende verplichtingen met zich voor ontvangsten e.d. „Maar" zegt zij: „wij vinden dat prachtig en De grootste avonturierster... de Italiaanse journaliste Marcella d'Arle, een geboren vertelster, die elf maanden van het jaar door de wereld zwerft. Zij was de eerste blanke vrouw die de verboden stad Mekka be zocht. Toch zijn het niet in de eerste plaats avontuur en sensatie die zij zoekt. Overal waar zij komt - of het nu in India is of in de Sahara, in gevangenissen of in harems - gaat het haar vóór alles om de mensen en vooral om de vrouwen. Over deze vrouwen ver telt zij in een warme, ontroerende stijl, boeiend en intrigerend, voor de lezeressen van Libelle. Over' haar ontmoeting met een melaatse leest u in het nummer van 22 de cember (overigens een prachtig geïllus treerd nummer vol Kerstsfeer!). De komende weken zult u kunnen ge nieten van haar zwerftochten door zuidelijk Argentinië, door Syrië, door Marokko. Ze was de gast van koningen en prinsessen, maar ze sloot soms hechte vriendschap met vrouwen aan de troebele zelf kant van de maatschappij. Haar verhalen vormen de verrassing van het seizoen LIBELLE - Nassauplein 7 - Haarlem [Pjcifómaaty Verval zal nooit in staat blijken, de oorspronkelijke voornaamheid van een gebouw uit te wissen. On deskundige reparaties daarbij, ver mogen slechts het ij dele verlangen op te wekken, het bouwwerk in zijn oorspronkelijke staat te mogen aan schouwen. Dat geldt ook voor dit huis. A propos: welk huis is dit en waar is het te vinden? De vorige week ,,'t Is mijn vaders auto, die staat op de foto. Wat op het plaatje staat te kijk Is de kerk St. Bernardus aan de Groenedijk." Dat was de oplossing van mej. L. Menken uit Hazerswoude, die haar rijmstroom na zes december nog niet heeft kunnen indammen. Het moet blijven bij een eervolle ver melding, want het lot legt nu een maal andere maatstaven aan dan de Goedheiligman. De gelukkige winnaar van deze week is R. Stra- ver, Hoorn 152, Alphen a. d. Rijn. De waardebon wordt toegezonden. Wat U moet doen Schrijft U gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzlere- dactie van onze courant, welk plekje D in deze foto meent te herkennen. Envergeet vooral Het spaart de redactie moeilijkhe den en U behoedt D zelf voor teleurstelling dat uw inzending niet meeloot. De inzendingen moeten vóór donderdag a.s. in bezit van de redactie zijn. genieten echt van de vriendschap, die onder de Keukenhofmensen be staat". Men zegt wel eens van mensen met een drukke werkkring dat zij altijd wel voor iets tijd kunnen vinden. De burgemeestersvrouw, die boven dien echtgenote is van een Kamerlid en moeder van een vrij groot gezin, kan onmogelijk over veel vrije tijd de beschikking hebben. Toch vindt zij nog gelegenheid voor pianospelen, en dit heeft waarschijnlijk haar muzi kale kinderen bij hun vingeroefenin gen gestimuleerd. zeetett TEL. 2188 1*1726) BODEGRAVEN (Advertentie) A'damse schaker in Schotland schaakmat Op 8 december j.l. vloog de 29-ja- rige Amsterdammer Roland Bliers- bach, die in de hoofdstad de 18-jarige Thea Z. schaakte, samen met zijn aanstaande echtgenote naar Schot land. Zij wilden daar in het huwelijk treden nadat de wettelijk vastgestel de wachttijd van drie weken en één dag voorbij was. In hun geval was dit a.s. woensdagbij de eerste slag van twaalf uur 's nachts. Maar zaterdag is de jonge Neder lander in Kingussie in Schotland ge arresteerd en zal door de Schotse po litie aan Nederland worden uitgele verd op titel van ontvoering. De be treffende Nederlandse autoriteiten te Londen hebben het verzoek hiertoe gericht. De ouders van het meisje zijn tegen het voorgenomen huwelijk ge kant van hun dochter met de jonge arrestant. Rattenvergif op het hrood In de week van 14 tot en met 21 december is een landelijke actie ge- voerd ter bestrijding van ratten. In Ouderkerk aan den IJssel is, om de verdelings-actie een zo groot moge- lijk resultaat te doen hebben, huis aan huis een pakketje afgegeven met rattenvergif bevattend brood. Degene die het rondbracht trof in de woning van de heer A. v. Heuvel iemand thuis, en legde het pakketje daarom maar op de vensterbank. Het twee-jarig dochtertje van de heer v. d. H. heeft het gevonden, ging er mee spelen, heeft ervan gegeten en is in ernstige toestand in het Goudse ziekenhuis opgenomen. Al gauw had met door, dat het meisje rattenvergif had ingeslikt. Onmiddellijk pompte men haar maagje leeg en na verder behandeld te zijn hoeft men voor haar leven niet meer te vrezen. 3iiawt vaat de uuntettpait Mu het wintersportseizoen weer voor d'e deur staiat zullen velen zich reeds beraden op de kleding die hiervoor in orde dient HH te worden gemaakt, en zal moe- ten worden aangeschaft. Onize garderolbe voor de wintersport H= stelt speciale eisen. Ze moet win- ters zijn en we moeten er warm Ui in zitten, doch nog meer dan in het normale leven wordt van deze kleding verwacht, dat ze HH gemakkelijk zit en a'antrekke- jgg lijk is om te ziien. Aan dit laat- ste kan men zelf veel doen, door met smaak deze garderobe te kiezen, zodat men over een gar ijn derobe beschikt die bij de draag- ster past en waarmede leuke combinaties mogelijk zijn. De fa- §H brikanten kuinnen slechts de kle- dingstukken bieden, de dames H§ moeten zelf een verantwoorde keuze doen. Ül Sportieve dracht is natuurlijk =1 in dit geval primair, waarbij de =g lange 'broek een 'belangrijke rol Hl speelt. Wanneer men aan ski- =j tochten deelneemt is deze zelfs Üf onontbeérlijfc. Voorts een trui en Wè éen paar stevige schoenen", aan- gepast aan de omstandigheden, |H waaronder ze moeten worden gebruikt. fO Onze illustratie toont een leuke Hf skicombinatie, bestaande uit een marine-blauwe -ski'broek en een H§ rood-blauw geblokte trui met hoge boord. Dergelijke truien zijn H| te kust en te keur in alle kleu- ren en dessins in de handel, zo- Hl dat het voor een ieder mogelijk Hf is zich iets passends aan te schaf- fen. Voorts is een kort jack ook jg geen overbodige luxe, want bij de wintersport mogen we niet al- tijd op mooi weer rekenen en sj§ d'an kan zo'n lekker warm jasje H§ zeer welkom zijn. |H Wie tijdig en met overleg de garderobe voor de tijd van sneeuw §§j en ijs in orde maiakt, zal er ze- ker geen spijt van hebben. U kunt niet alles weten li Uw schaar wordt veel scherper, =s als u er schuurpapier mee knipt, met een stuk glas kunt u de schaar ook slijpen. =1 Uw stofzuigerslang bewaart u s== het beste door deze op te han- gen over een paar aan de muur Hg af deur gespijkerde garenklos- 1Ü jes. §H Een gat in een gieter maakt men dicht met zegellak. Met gips vermengde panne- Hl sponzen kan men heel goed ge- Üf brudken voor het dichtmaken van miuizegaten. Het sponsje zonodig HH klein knippen, fff Hard geworden schoensmeer maakt men weer bruikbaar door toevoeging van, een soheuttj e melk. Goed roeren. Hg Dames, zoek de zonnebril weer op, zet haar op als u uien moet Hl schillen. De tranen blijven dan fH achterwege. Bloedvlekken in uw suède- schoenen kunt u verwijderen door een in spiritus gedrenkt en fff goed uitgeknepen watje. Uit de keuken geklap Ül Quiche Lorraine. Hl 125 Gram bloem, 75 gr. boter yt dl. water, iets zout, ham, niet te dun gesneden, dikke plakken Hf oude kai3s, 3 eieren*, 3 lepels melk. Van boter, bloem, water en zout een deeg je kneden. Hier- mede een beboterde springvorm bekleden. Daarna op de bodem H| een paar plakjes schouderham leggen. Hierop een laagje plak- fü ken kaas en zo afwisselend ham en kaas totdat de vorm opgevuld Hl is. Over deze vulling de eieren, |H die met de melk zijn losgeklopt, j= gieten en de massa in de oven H§ gaar en lichtbruin bakken. Geen natte handen, wanneer u met elektrische apparaten om gaat! Geen natte handen bij repara tiewerkzaamheden, waarbij u met elektrische stroom in aanraking zou kunnen komen! Geen natte handen bij uw red dingspoging, wanneer er onver hoopt iemand in een stroomkring is geraakt, waaruit hij zichzelf niet kan bevrijden! Het menselijk lichaam is door zijn grote waterrijkdom helaas 'n zeer goede geleider voor elek triciteit. Gelukkig hebben we een na tuurlijk isolatiemateriaal en dat is onze huid1, maar dan moet die huid ook droog zijn. Een droge huid biedt niet al- leien. weerstand bij het binnen komen van de stroom. Ook bij het verlaten van het lichaam biedt de droge huid andermaal weerstand: hierdoor wordt d'e sterkte van de stroom vermin derd. Ook zwakke stromen gevaar lijk. Geheel anders is dit met de vochtige huid: deze heeft haar natuurlijke weerstand tegen elek triciteit verloren. Zelfs zwakke stromen kunnen, wanneer de huid niet droog is, gevaarlijk voor het menselijk lichaam zijn. Wanneer er dus kans op is, dat men met een onder spanning staande geleider in aanraking komt, dient men hiermee terdege rekening te houden. Na deze uiteenzetting zullen de drie hierboven gegeven aanwij zingen voor iedereen 'begrijpelijk zijn. In het leven van de moderne mens neemt de kunstmatig op gewekte elektrische stroom een steeds grotere plaats in. Niet alleen voor industriële doeleinden, ook voor huishoude lijk gebruik wordt meer en meer gebruik gemaakt van elektrici teit. Hét zal daarom niemand Weeó, aaatzicfitig. met ötwam verwonderen, dat ongevallen door elektrische stroom beslist niet meer tot de zeldzaamheden behoren. Droge klompen en rubber zolen. Men moet de situatie, waarin men zioh bevindt, steeds goed in het oog houden. De stroom, die naar de aaide moet afvloeien, ondervindt bij het uitttreden uit het lichaam grote weerstand, wanneer men bijvoorbeeld droge klompen aan de voeten heeft* Droge schoenen, vooral wan neer daar ruibiberzolen onder zit ten, bieden natuurlijk dezelfde voordelen. Men bedenke steeds, dat men veiliger op een droge, houten vloer kan staan, dan in een kel der met een flinke laag water. Toestand van snoeren en stekkers. Zo sitaat men, bij kans op aanraking met elektrische stroom eveneens beier op een zwaar' en droog, wollen tapijt, dan op een zinken dak. In de praktijk van het dage lijks leven dient vooral te wor den gelet op de toestand van snoeren en stekkers, op water dichte afsluiting van armaturen in badkamers en douchecellen. Voor de beveiliging van stop contacten tegen peuterende kin- deren zijn speciale stoppen ver krijgbaar, die het normale ge bruik niet belemmeren. Nog steeds veel te veel ongevallen. Tenslotte dit: gaat u zelf een laimp, een schakelaar of iets an ders dat met het stroomnet is verbonden, repareren, schakel dan voordien de stroom uit! Menigeen zal dit al te vanzelf sprekend vinden, maar de vele ongevallen zijn er om aan te tonen, dat er met elektriciteit nog steeds veel te onvoorzichtig wordt omgesprongen. TEDé. llllilllil

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6