Nieuwkoop kreeg carillon nog voor Kerstmis Oud-pastoor G.J. Klaverweyden vierde zijn gouden priesterfeest Gemeenteraad van Zoetermeer gekant tegen het lawaai van de bromfietsen M«..YNDAG 24 DECEMBER 1956 DE LE1DSE COURANT PAGINA 10 Sieidenkinq. Manyaató, veizet Ut (ZntAtetdant H.M. de Koningin, H.K.H. Prinses Wilhelmina, H.K.H. Prinses Beatrix en Z.K.H. Prins Bernhard voor het Nationaal Monument tijdens de plechtige overbrenging /an de Hongaarse verzetsvlag naar 't Koninklijk Paleis. Z0ETERW0UDE De oud-pastoor G. J. Klaverweyden stichter van de parochie van de H. Kruisverheffing, mocht in Zoeterwou- de een heerlijke reeks van jubilea vieren. De parochianen hebben bij elke mijlpaal van het priester- en kloosterleven van hun beminde lei der een schoon feest gevierd. Enige maanden na de inwijding van de kerk in het jaar 1931, werd zijn zilveren priesterfeest in en buiten de kerk onvergetelijk hartelijk gevierd want in de jaren 1926-1931 had deze Kruisheer, tijdens zijn rectoraat van het Klooster de harten van de Zoe- terwouders reeds gewonnen. Niet minder spontaan waren de vieringen van het 40 jarige priester feest in 1951 en het gouden professie- feest in 1951. als een andere Christus tot steun. „Voor U sloten man en vrouw hun onontbindbare band, U beheerde het Gcdsgeheim aan ziek- en sterfbed. Al dit heilige wordt door de mense lijke onwaardigheid niet weggeno men, maar net spreekt ons te meer aan als het heilige van het priester schap gevat is in de schijn van een schoon mens als de priesterlijke v aardigneid gepaard gaat met de christelijke liefde. Waar zo'n leven was, mogen we God dubbel danken Uw leven was vijftig jaar lang pries terlijke arbeid, eerst als leraar op het college, later als stichter van dit klooster en tenslotte dertig jaar pas toor. Uw invloed ten goede valt niet dledehetbmerpuyepsmu.la-oosgbtlt.,r, te meten als stille helper, bij de zie- Bij het afscheid, toen de pastoor in ken en in de biechtstoel. Na 5-9 jaar hoge ouderdom, op het feest van de H. Kruisverheffing van het vorig jaar, het herderlijk ambt moest neerleggen bleek de gehechtheid aan pastoor Klaverweyden wel het sterkst; de pa rochianen toonden zich hartelijk dankbaar voor hun geestelijke leids man, die als uitdeler van de sacra menten zoveel jaren steun in moei lijkheden en trooster bij leed was ge weest. Nu de gouden kroon van het pries terschap deze priester mocht sieren, bewezen de parochianen hun oud- pastoor niet vergeten te hebben en in wederzijdse trouw hebben leider en parochianen de grootse inzet van het gouden feest, het kerkelijk feest sa men gevierd. De klokken luiden. Het priesterkoor was in strenge eenvoud, zonder enige overdaad ge sierd. Tegen de groene kleur van de bladeren van wuivende palmen we melde talrijke witte chrisanten en Betlehem-sterren waarin het licht van de vele waskaarsen de zachte 'sfeer voltooide. De klokken luidden een half uur onafgebroken het H. Officie in. Op het aanvangsuur was de kerk geheel gevuld. Streng liturgisch begon de plech tigheid. Onder het zingen van de heerlijke Rorate, de AdventsIntro ïtus, ging een stoet van priesters, voorafgegaan door vele misdienaars, fraters en acolythen, vanuit het kloos ter door het middenpad naar het hoogaltaar waar mgr. W. van Hees, Magister Generaal van de Orde van de Kruisheren, reeds had plaats ge nomen. Bij de plechtigheid waren o.a. aan wezig pater Z. Esselaar Kruisheer te Hannut (België) klasgenoot van de jubilaris, de oud-pastoor Mulder uit Rotterdam, deken P. J. L. Juffermans kapelaan G. Kapteyn, burgemeester H. J. J. A. Smeets en wethouder G. P. van Leeuwen. De gouden jubilaris werd als cele brant voorgegaan door Prior Y. Sna- bel als presbyter-assistens, pastoor P. W. L. Bakker als diaken en Pater S. van Beurden als subdiaken. De fraaie paarskleurige priestergewaden gaven aan de plechtigheid een onge kend schone bekoring. Feestpredikatie. Pater T H. Bik O.S.C. preekte naar aanleiding van de tekst uit het epis tel van deze zondag „Zó moeten de mensen ons beschouwen: als diena ren van Christus en beheerders van Gods geheimen". Wij moeten ons aan sluiten bij de jubilaris en God oprecht danken voor Zijn zegen over dit le ven. Deze dank zij geen conventie maar kome uit de grond van ons hart; er is in die vijftig jaar zo veel ge beurd wat dwingt om God te danken en respect te ebtuigen voor was pas toor Klaverweyden deed. Al zegt St. Paulus in het epistel, dat het mense lijk oordeel geen waardering behoeft, wij geloven toch in een rechtmatige lof bij dit jubileum. Vijftig jaar gele den werd de jubilaris geroepen om dienaar te zijn van Christus en uitde ler van het Godsgeheim. Al die tijd droeg pastoor Klaverweyden aan het altaar de H. Mis op en reikte de H. Communie uit aan talloze gelovigen. Vele malen vloeide door zijn handen het doopwater over het jonge kind en was in de biechtstoel de mensen is het eens begonnen ideaal in U gaan glanzen. Door Uw gebed en voor beeld stichtte U de priesterstudenten die U altijd om U heen had. U was de eerste pastoor van deze parochie en het is- veelzeggend dat de belang stelling van de parochianen zo groot is bij het feest van hun oud-pastoor. Ook de zaligen bidden met ons mee, zodat nu door hen ingestemd wordt met onze bede: laten wij de Heer dankzeggen voor dit vijftig jarig priesterleven. Receptie. In het klooster had te één uur een receptie plaats, voorafgegaan door een serenade van de Sint Jansfanfare. Zeer velen, ook niet parochianen uit Zoeterwoude en omgeving kwa men de jubilaris hun gelukwensen aanbieden. De kerkelijke viering werd be sloten met een Plechtig Lof door de jubilaris gecelebreerd met assistentie van Pater Esselaar en Pater Mulder. De buitenkerkelijke viering en hul diging zal plaats hebben op Drieko ningenavond een feestavond die de parochianen nog beloofd is voor de viering van het zilveren bestaansfeest van de parochie. BETERE WATERBEHEERSING IN DE POLDERS LANGS DE VLIET. .Toen in 1913 de molen van de Hof- polder was afgebrand, werd voor de Oostvliet en Hofpolders een ge meenschappelijke bemaling gesticht en in het molengebouw van de Oost vlietpolder werd een electrisch hevel- centrifugaal gebouwd. Meer dan veertig jaren heeft deze bemaling, zeer economisch de beide polders boven water gehouden. De laatste tijd kwamen in de Hof polder steeds meer klachten over te hoge waterstand. Als in de Oostvlietpolder het peil bevredigde, lag vooral het meer zuidelijk gedeelte van de Hof- polder teveel van het water. Alge meen veronderstelt men dat de Hof- polder door de grondgesteltenis meer is gekrompen. Ook de wateringen voldoen niet aan de eisen van vlugge afstroming van het water. Er zijn nu plannen om tot betere waterbeheersing te komen. Bij de eerste bijeenkomsten is de mogelijk heid overwogen een nieuw te stich ten in de laagstliggende Hofpolder, waarbij dan ook de Spekpolder en de Rietpolder zouden bemalen kunnen worden. De Oostvlietpolder 143 ha peil 2.07, Hofpolder 129 ha peil 2.07, Spekpol der 73 ha peil 1.90, Rietpolder 82 ha peil 1.30 m. N.A.P. De Spek- en Rietpolder hebben ieder een Amerikaanse windmolen. Deze molens vragen meer onderhoud en kunnen vooral bij windstilte het water niet beheersen. In de vergaderingen van de stem gerechtigde ingelanden van de Hof polder en de Rietpolder is besloten de Heide Mij. op te dragen een hoog- fekagrt met tekening van de profie len yan de watergangen en de kunst werken te maken met een principe plan voor de waterbeheersing, op ivelk plan de aanvrage tot subsidië ring aan de Cultuurtechnische Dienst en aan de Provincie kan worden aan- In deze plannen zullen ook voor stellen worden gedaan tot opruiming van boezemwater. Deze materie is reeds aan de orde gekomen door de plannen van de Provinciale Water staat, waarbij demping van de Ring- sloot langs het Jaagpad is opgeno men. Hierbij is ook gedacht aan dem ping van de Vinkensloot en de mo lenboezem in de Oostvlietpolder. Bij de bespreking is de opmerking ge maakt dat het te betreuren valt, dat dit niet vroeger is overwogen. De duikerbrug die nu onder de Rijks weg 4A is gemaakt was dan niet nodig geweest en het zeer grote be drag hieraan besteed had de huidige plannen ten goede kunnen komen. Als de Oostvlietpolder en de Spek polder nu tot de opdracht aan de Heide Mij. kunnen besluiten, waartoe pl.m. een bedrag van f 10,per ha gemoeid is kan dit belangrijk plan tot .bemalen van vier polders in één met spanning tegemoet worden gé- zien. In vrijheid r edresseerde vette varkens Met een welgeslaagde gala-premiere is het beroemde circus Strassburger vrijdagavond in het Amsterdamse theater Carré het winterseizoen begonnen., Deze foto geeft een beeld van een geheel nieuw nummer; zij toont Jean Albert Hoppe tijdens diens optreden met zijn in vrijheid gedresseerde var kens, die tot knappe prestaties in staat bleken. In een rustig verlopen vergadering waarbij de raad van Zoetermeer zich voor het merendeel eens toonde met het door b. en w. gevoerde beleid, is de gemeentebegroting voor het jaar 1957 zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Zowel de KVP als Pv dA hadden woorden van lof over het gevoerde beleid, alleen de Prot. Chris telijke partijen waren minder te spre ken over de gang van zaken. Deze groepering legde tevens de nadruk op bestedingsbeperking. In feite heeft deze begroting bij een totaal aan ont vangsten van 612.956,20 en aan uit gaven van 860.547,51 een nadelig slot van 247.591,31. Als een zilveren draad aldus burgemeester mr. N. Ver- nède dwarrelt door heel de begroting de gedachte van een verhoogde sub jectieve uitkering van het basisbe drag per inwoner uit het Gemeente fonds. Dit stelsel leidt ertoe, dat di verse gemeenten boven hun stand gaan leven. Zoetermeer, dat echter een enorme achterstafid van noodza kelijke kapitaalsuitgaven heeft in te halen, leeft echter geenszins op te grote voet. De bespreking van de diverse inge diende vragen over de gemeentebe groting was voor b. en w. aanmerke lijk bekort, doordat de Prot. Cliï. groepering, zich niet wenste te onder werpen aan het reglement van orde, dat voorschrijft, dat vragen over de begroting met summiere omschrijving van te voren schriftelijk moeten wor den ingediend. In 1957 zullen diverse kapitaalsob jecten in uitvoering moeten worden genomen, die aan rente en afschrij ving een bedrag vorderen van 126.446.zodat om alle voorzienin gen te kunnen treffen 374.037 no dig is. Aan de begroting gingen enkele an dere agendapunten vooraf. Allereerst werd de heer G. C. van Leeuwen (KYP) als raadslid beëdigd. Burgemeester v.d. Weijden stelde 't in werking Zaterdagmiddag is het nieuwe caril lon in de dorpstoren officieel door de gemeente van de firma Eysbouts uit Asten overgenomen. Voorafgegaan door de muziek begaven zich burge meester, wethouders en de raadsleden naar het oude gemeentehuis. Vanaf het bordes sprak burgemees ter Van der Weyden voor een talrijk publiek een hartelijk woord van dank tot de heer Eysbouts de klokkengieter en de heer Van der Sterre, de restau rateur van de toren, met zijn staf, die het saimen mogelijk hebben ge maakt, dat vóór Kerstmis het caril lon met de luidiklok in de toren kon den worden geplaatst. De burgemeester, staande op een historische plaats, het oude raadhuis is immers even oud als de toren, noemde deze dag een historische dag voor Nieuwkoop. Na zijn bezoek aan Asten op 13 sept. heeft de raad één stemmig voor het carillon gekozen. Zou heden ten dage nog beslist moe ten worden, dan ware het, gezien de drang naar versobering, twijfelachtig, of daarvoor nu nog toestemming gegeven zou worden. In de toren, waarheen de moedigste raadsleden, de burgemeester via ang stige steile laddertjes waren nage- klauterd, heeft deze door het over halen van een handle, het carillon in werking gesteld, waarna vrolijke Kerstklanken het naderende Kerst feest gingen inluiden. Hierna begaf men zich naar het gemeentehuis voor een raadsvergadering. De heer van Leeuwen, voorzitter van de pl. afd. van de KAB, die reeds in vroegere perioden zitting had in de raad, werd door de voorzitter harte lijk welkom geheten, waarbij hij wees op zijn rustig wel overwogen woord en de goede harmonie waarin steeds werd samengewerkt. Bij de ingekomen stukken was een aanvrage van het R.K. Schoolbestuur voor de bouw van een nieuwe Jon gensschool voor g.l.o. en v.g.l.o. en tot uitbreiding van de meisjesschool met de bestaande Jongensschool en de bouw van een gymnastieklokaal. B. en w. zullen hierover preadvies uitbrengen. Automaten op zondag open. Vervolgens werd het voorstel be handeld, de wethoudersbezoldiging, overeenkomstig een verzoek van Ged. St. te verhogen met 15 De heer Scheer was hiertegen en eiste stem ming. Met 93 stemmen werd het voorstel aanvaard. Het krediet in rekening-courant werd voor 1957 bepaald op 50.000, terwijl voor het aangaan van kasgeld leningen tot maximaal 2.000.000 toe stemming werd verleend. Een aantal wijzigingen in de Zoe- termeerse politieverordening ontmoet te geen tegenstand. Belangrijke punten waren het be strijden van het lawaai door brom fietsers veroorzaakt en het samen scholen van groepjes mensen, dit laatste vooral om op te kunnen tre den tegen jongelui, die bijeengroe pen voor herrie en baldadigheden. Het sluiten van automaten voor etenswaren van 12 uur 's nachts tot 's morgen 6 uur kon echter geen ge nade vinden bij de raad. Na uitvoerige bespreking werd beslo ten, dat ailleen 's zaterda/gs des nachts om 12 uur deze automaten te sluiten om daardoor de zondagsrust niet ver storen. De heer Duinisveld stond hier bij op de bres voor de middenstand. Het voorstel om op zondag deze auto maten te sluiten werd /erworpen. De panden Noordeindsweg 3 en 4 werden onbewoonbaar verklaard. En kele transacties over percelen grond gingen onder de hamer. Hierdoor wordt o.m. het mogelijk gemaakt de verbinding van de C. van Eerden straat met de Rokkeveenseweg af te werken. De begroting 1951 maatschappelijke zorg werd met een nadelig saldo van 411.090.32, dat gedekt wordt door subsidie, en de begoting van het ge meentelijk woningbedrijf met een totaal aan baten en lasten van 48.127,13 goedgekeurd. Bij de algemene beschouwing over de begroting werd het eerst het woord gevoerd door de heer Van 't Hoff na méns de P. v. .d. A. In verband met de mogelijke plannen van de gemeen te Den Haag van Zoetermeer een sa tellietstad te maken, drong deze spr. aan op grote waakzaamheid van b. en w. De heer Duinisveld (KVP) bracht het college dank voor de grote vor deringen op nieuwbouw gemaakt. Door de aankoop van belangrijke percelen grond behoeft Cr. nieuwbouw in het park niet afgeremd te wor den. De gronden voor het sportpark zijn nu aanwezig, doch spreker vroeg zich af of het bedrag voor de aan leg, dat begroot wordt op 1.250.000 niet te hoog was, waardoor het risico bestaat dat de plannen nog schip breuk zullen lijden. Daar Zoeter meer veel middenstanders telt ver zocht spr. b. en w. geen vestigings vergunning te geven voor goed be zette branches. De heer Scheer (Prot. Chr. Groe pering) was niet tevreden over het beleid van burgemeester en het col lege. Een soepele samenwerking is schijnbaar niet mogelijk. De verho ging van de wethouderssalarissen kon spr. niet aanvaarden. Ambtenaren krijgen slechts 6 pet. en wethouders, die geen wethoudersdiploma bezitten krijgen 15 pet. De voorzitter zeide, dat het de be doeling is, zeer spoedig met de uitvoe ring van het sportpark te komen, maar dan in twee delen. Industrieter rein is er niet meer. De grote indus trieën in Zoetermeer zijn enorm uit gegroeid. B. en w. willen terrein zien aan te trekken om de bestaande industrieën uitwijkmogelijkheid te geven. De kwestie van een soepele leiding is een oud zeer, dat telkens zonder reden herhaald wordt. In de commissie voor de woonruim- tewet werden benoemd: H. Balvert, C. Kerstens, Jac Roozenboom, J. Hoogdam en G. C. van Leeuwen. In de commissie tot wering van schoolverzuim werden benoemd: H. Berkhoudt, E. Jongebreur, A. C. van Velzen, C. Kneppers en J. Kalisvaart. De heren P. Cammeraat en G. L. de Groot werden herbenoemd in de instelling voor maatschappelijke zorg. 0EGSTGEEST L.T.J. EN L.TJM. Dat de geestelijkheid de jeugd een warm hart toedraagt, werd nog eens bewezen door de aanwe?igheid van de aalmoezeniers Van de Zon uit Oegstgeest en Loos uit Warmond op de bijeenkomst van de agrarische jongeren, welke gekenmerkt werd door een vriendschappelijke en pret tige sfeer. Uit eigen ervaring kon de voorzit ter getuigen van het geweldige, dat men ondergaat door het meemaken van een cursus op „Ons Erf". In januari zal er driemaal gelegenheid zijn oon naar „Ons Erf" en Vijver duin te gaan. In de komende L.T.J. en L.T.M.-retraites zijn veranderingen aangebracht. Na een gedachtenwis- seling over de culturele middag cj 30 dec. te Haarlem, zette de verga dering zich aan het thema: „Wij en de Priester", dat ingeluid werd door kap. Van de Zon. KATWIJK Nieuwe school. Het is sinds enige tijd de bedoeling geweest de nieuwe r.k. school in de r.k. Kerkstraat na de Kerstyacantie in gebruik te nemen. Het staat echter thans wel vast, dat zulks pas half of einde januari zal kunnen geschieden. Ook de plannen voor de nieuwe r.k. kleuterschool worden hierdoor gestagneerd. In dit verband zij nog medegedeeld dat het de bedoeling van het gemeentebestuur is in de omgeving van de Cantineweg een openbare kleuterschool te bou wen, kosten geraJsimd op 150.000. In het plan „Overdiuin" heeft -het ge meentebestuur gronden ter beschik king gesteld voor de bouw van een Chr. ULO-schooI, doch met de houw van een Technische School aan de Nieuwe Duinweg kan als gevolg van financieringsmoeilijkheden nog geen aanvang worden gemaakt. Aan de r.k. school voor Maat schappelijk werk te 's Gravenhage slaagde mej. C. P. Braiun als maat schappelijk werkster met de aante kening „kinderbescherming". WARMOND NIEUW SCHOOLHOOFD Tot hoofd van de R.K. Jongens school St. Nicolaas is met ingang van 15 februari benoemd de heer C. G. M. Buters te Alphen aan den Rijn. De heer Buters werd op 29 november 1925 te Haarlem geboren. Hij is ge huwd en vader van twee kinderen. Op maandag 11' februari zal de heer Buters zijn werkzaamheden aanvan gen. Zilveren jubileum. Donderdag 20 december herdacht de heer W. Ha- ge het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad van de R.K. Seminarie bij het binnenpersoneel. Gedurende 17 jaar heeft hij als stoker-tuinman het Philosoficum gediend en de laat ste 8 jaar is hij portier van het The- ologicum. Des morgens om half tien droeg de zeereerw. hooggeleerde heer A. Ruhe, econoom, het H. Misoffer op tot in tentie van de jubilaris in tegenwoor digheid van zijn familie en vele be langstellenden. Hierna had een ge meenschappelijk ontbijt plaats met het gezamenlijke personeel. De heer W. Claassen overhandigde de jubilaris namens het personee1 een prachtig dagmissaal van de aller nieuwste uitgave. In het refectorium brachten de Theologanten de jubilaris een groot se hulde. Door het bestuur van het seminarie werd hij ook hartelijk ge complimenteerd en werd hem een geschenk onder couvert aangeboden. Nog vele gelukwensen heeft de heer Hage die dag mogen ontvangen en bracht hij verder in de familie kring en prettige en gezellige dag dooi'. VolksconcertHet ligt in de be doeling in de maand januari a.s. een volksconcert te doen geven in het verenigingsgebouw ,,'t Trefpunt" door het West Nederlands symphonie or kest onder leiding van de dirigent S. Swaab. Zowel door de provincie als de gemeente zal voor dit doel einde een subsidie worden verleend opdat de toegangsprijs zolaag moge lijk kan worden gesteld en een ieder zonder bezwaar het concert zal kun nen bezoeker, hetgeen ook de bedoe ling is van de organisatoren.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 10