ET weeckelykse caonycke Hedenmiddag werd Hongaarse vlag plechtig in 't Dampaleis opgesteld Loongrens f 6900 voor sociale verzekering Friese studenten „annexeerden4' gisternacht de Noordoostpoider KORTE golf Meer belasting of verhoging van de radio-luisterbijdrage Lesvliegtuig verongelukt bij Scheveningen Twee inzittenden vermist ZATERDAG 22 DECEMBER 1955 DE LEIDSÉ-: COURANT PAGINA 4 Koningin, prins, kroonprinses en prinses Wilhelmina waren aanwezig De Hongaarse verzetsvlag, die Koningin Juliana op 19 november j.l. tij dens haar bezoek aan de Hongaarse vluchtelingen in de Jaarbeurshallen te Utrecht van een 31-jarige vrijheidsstrijder ontving, is hedenmiddag in haar opdracht met militair ceremonieel naar het koninklijk paleis op de Dam overgebracht. De vorstin, prins Bernhard, kroonprinses Beatrix en prinses Wilhelmina woonden deze ontroerende en indrukwekkende plech tigheid bij, waaraan een korte bijeenkomst in de Nieuwe Kerk, een stil tezamen zijn rond het Nationaal Monument en een défilé voor het paleis langs de vlag voorafging. Vele honderden Amsterdammers waren van deze plechtigheid in het hart van de hoofdstad, waar het verkeer was stilgelegd, getuige. BIJ NAT. MONUMENT. Tegen kwart over twee arriveerde de vorstin- en prins met hun oudste dochter en prinses Wilhelmina en het gevolg bij de Nieuwe Kerk, waar na een vaandelwacht van 14 oud verzetsstrijders de vlag binnenbracht. Tijdens de plechtige bijeenkomst in die kerk, voerde de voormalige lei der van het studentenverzet, mr. A. J. Wiltens, het woord. Achter de vlag aan, verliet het koninklijk gezin weer de kerk en begaf zich, begeleid door ministers en vele autoriteiten naar het Natio naal Monument. De luitenant met de vlag stelde zich op midden voor het monument met achter zich de vaandelwacht. Na dat het gedragen taptoesignaal over de Dan verklonken was, volgde een minuut stilte. Opnieuw zette de hoornblazer het koper aan de lip pen en schalde de reveille over het plein. Tijdens dit signaal werd de Nederlandse driekleur gestreken en gehesen. In aansluiting daarop speel de de kapel het Hongaarse volkslied en het Wilhelmus. De stoet begaf zich nu, met de vlag vooraan, naar het paleis, waar de luitenant het dundoek overhan digde aan de onderofficier-ordonnans bij de grote staf. Deze plaatste de vlag in een standaard, die opgesteld NIEUWJAARSRECEPTIE BISSCHOP VAN ROTTERDAM. Op dinsdag 1 jan. houdt de van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, in het bisschoppelijk huis Nieuwjaars receptie van 11.CO uiur tot 12.00 uiur voor leken, en van 12.00 uur tot 13.00 uur voor geestelijken. Resten van Mussert opnieuw begraven De politie heeft de stoffelijke resten van Anton Mussert, voormalig leider der N.S.B., overgedragen aan de directeur van de Algemene Begraaf plaats. Na de genuidhtmiakende grafschen nis in juni, wajarin de politie een poging zag het stoffelijk overschot van Mussert te roven, zijn deze res ten op het hoofdbureau van politie bewaard. Thans zijn zij op een niet bekendgemaakte plaats wederom ter aarde besteld, aldus Alig. Dagblad. was in ,,'s-Koningsvoorhuis", gelegen achter de noordelijke paleisingang. De koningin en prinses Wilhelmina legden aan de voet van de vlag een krans neer. Met een défilé van de genodigden en de burgerij (waarbij tevens gelegenheid werd geboden een bijdrage te storten voor de Hongaar se vluchtelingen) werd de plechtig heid besloten. EXTRA TREINEN. De Nederlandse Spoorwegen zui len vóór, tijdens en na Kerstmis en de jaarwisseling op vele lijnen ex tra treinen laten rijden. De dienstregeling van een aantal dezer treinen is in de reisgids tussen vette lijnen opgenomen, de overige treinen rijden als voor. en volgtrei- nen, kort vóór en na treinen van de gewone dienstregeling. Op de maandagen 24 en 31 de cember a.s., waarop vele bedrijven gesloten zullen zijn, zal op de baan vakken RotterdamLeiden, Rotter damMaassluis, ZaandamAmster dam, Amsterdam Bussum en UtrechtBilthoven een aantal foren sentreinen niet rijden. Op de betrok- kenu stations zijn deze opgeheven treinen nader aangeduid. Tenslotte delen de Nederlandse Spoorwegen mede, dat op woensdag 2 januari 1957 in de morgenuren de kans bestaat, dat niet in alle treinen voldoende plaats zal zijn. In die uren moeten namelijk de militairen die met Kerst- en Nieuw jaar verlof zijn geweest, naar hun garnizoen worden teruggevoerd. Ingaande 1 januari 1957 Het ligt in het voornemen der re gering om, met het oog op de sedert het einde van het jaar 1954 doorge voerde verhogingen van de lonen, de loongrens geldende voor de ziekte wet, de werkloosheidswet en de in validiteitswet, met ingang van 1 ja nuari '57 te verhogen tot 690Ö. Een daartoe strekkend wetsvoorstel zal zeer binnenkort de Staten-Generaal bereiken. De staatssecretaris van Sociale Za ken 'heeft de uitvoeringsorganen van de sociale verzekering verzocht met ingang van 1 januari '1957 alvast op de totstandkoming van deze wets wijziging vooruit te lopen. Daardoor zal worden bereikt, dat een bepaalde groep niet tijdelijk buiten de wer king van de sociale verzekeringswet ten zal vallen, die daar enige tijd la ter en met terugwerkende kracht weer zou moeten worden onderge bracht. Maximum dagloon. Naar aanleiding hiervan heeft de Sociale Verzekeringsraad o.a. mede gedeeld, dat het maximum dagloon voor de berekening van de premie en de uitkering, hetwelk thans nog ƒ16 bedraagt, tot ƒ19 zal worden verhoogd. Als gevolg hiervan zullen de werkgevers op het loon van werk. nemers wier dagloon meer dan 16 bedraagt een groter bedrag aan pre mie voor de ziektewet, werkloos heidswet en het ziekenfondsenbesluit moeten inhouden, dan thans het ge val is. De Sociale Verzekeringsraad heeft de uitvoeringsorganen van de sociale verzekering in overweging gegeven met het oog op de looncompensatie van 5,6 procent voor de premie alge mene ouderdomswet, de op 1 januari lopende uitkeringen krachtens de Gistermorgen wreven verbaasde bewoners van de Noordoostpolder eens extra hun ogen uit, toen zij een overal op lantaarnpalen en schuttingen aangeplakte proclamatie zagen, ondertekend door Redbad (Fries voor Radboud), waarin hun werd meegedeeld, dat dezelfde nacht om 00.00 uur de Noordoost-polder door Friesland was geannexeerd. De tekst van de proclamatie luidt als volgt: Annexatie Inwoners van de N.O.Polder, n Thans is uw aller wens in vervulling gegaan. De N.O.Polder is afgelopen nacht door Friesland geannexeerd. In verband hiermede zijn de volgende belangrijke wijzigingen vastgesteld: 1. De N.O.Polder heet voortaan Redbearderadiel. 2. De landdrost is met ingang van heden benoemd tot Grietman van Redbearderadeel. 3. Wijziging van het pachtstelsel, zodat de huurbedrijven op nader bekend te maken manier in eigendom kunnen overgaan. 4. Hogere garantieprijzen voor de landbouwprodukten. 5. Redelijke bedrijfswinst en aanpassing van de agrarische lonen aan het industriële niveau. 6. Naast het Fries als algemene voertaal, zal ook het Nederlands met al zijn dialekten gesproken mogen worden, met dien verstande, dat ieder het Fries beheerst. i 7 Gunstige regeling in verband met de dienstplicht. De 21e van wintermaand 1956 te 00.00 uur w.g.: REDBAD Deze tweetalige proclamatie, een stunt van Friese studenten, werd door de bevolking met gemengde gevoelens ontvangen. ziektewet, de werkloosheidswet en de ongevallenwetten eveneens met 5,6 procent te verhogen. Binnenkort zullen de werkgevers de nieuwe coördinatietabellen ont vangen. In dit verband willen wij er nog op wijzen, dat het maximale premiebedrag voor hen, op wier loon- inkomen de coördinatietabel van toe passing is, ƒ465,75 per jaar bedraagt. Men betaalt immers slechts premie 6,75 procent over maximaal 6900. De nieuwe coördinatietabellen ver melden een maximum inhouding van 38,80 of 8.95 voor resp. maand en weeklonen. Voor een bijzondere beloning moet 6,6 procent premie AOW ingehou den worden. Dit heeft tot gevolg, dat het maximum bereikt kan zijn voor dat 't jaar verstreken is. De aandacht van de werkgevers wordt erop gevestigd, dat de inhou ding kan worden beëindigd zodra in de loop van het kalenderjaar het maximale premiebedrag is ingehou den. '^JEEN RECEPTIE VOOR RUSSISCHE DELEGATIE. De minister van verkeer en water staat heeft naar aanleiding van vra gen, gesteld door het Tweede Ka merlid Posthumus, geantwoord, dat het bericht van het Sow jet-Russische persbureau Tass, waarin wordt ge meld, dat de directeur-generaal van de P.T.T. tussen 5 en 10 december een receptie gehouden heeft voor een Sovjetrussische delegatie onjuist is. In het kader van de wereldpost- vereniging, waarbij alle landen ter wereld, derhalve ook de Sow jet-Unie, zijn aangesloten, zijn op 6, 7 en 8 de cember besprekingen gevoerd met een tweetal vertegenwoordigers van de P.T.T.-dienst van de Sowjet-Unie, waartoe reeds enkele maanden gele den was besloten. Een receptie is niet gehouden, al dus minister Algera. Een 44-jarige sehrootwerker uit Den Haag, die gistermiddag nog wat aan de pers wilde veranderen, ter wijl deze al in beweging was, kreeg het 700 kilo zware persblok op bei de armen; het slachtoffer werden beide armen beneden de elleboog af- gekneld. Bij het stappen van haar fiets bleef gistermiddag te Ketensedijk de 65-jarige mevr. S. Oosterlander-Ver waal met haar rok aan het zadel ha ken. Zij viel, geraakte onder een juist passerende auto en overleed ter Tijdens het op de rails zetten van een ontspoord wagentje in de staatsmijn Maurits, geraakte de 51- jarige F. J. Kuscers uit Limbricht- Guttecoven met een ander wagentje bekneld. Gistermiddag is hij overle den; hij was gehuwd en vader van 7 kinderen. Voor de houtwarenindustrie, voor de borstel- en kwastenindustrie, voor de sectie kuipwerk en voor de klompenindustrie is, volgens een pu blicatie van de staatscourant de C.A. O. bindend verklaard. Van de tien Hongaarse gezin nen, die in Maastricht een woning zullen krijgen, hebben gisteravond reeds 2 de sleutels in ontvangst kun nen nemen. De woningen zijn volle dig, zij het sober gemeubileerd; toen de nieuwe bewoners binnenstapten, brandden de kachels en waren de ta fels gedekt. Kamer voor de keuze: Parlement op reces Met de woorden van voorzitter Kor- tenhorst, dat „de vrede Gods, die alle begrip te boven gaat, neerdalen moge in de harten der mensen, waar ook ter wereld", besloot de Tweede Kamer gistermiddag de laatste zit ting van dit jaar en ging op „Kerst vakantie" tot 29 januari. Voor de Kersttoespraak was de begroting van O. K. en W. zonder hoofdelijke stemming aanvaard, al waren er nog wel enkele harde noten gekraakt. Staatssecretaris Höppener stelde de Kamer voor de keuze, öf de luisterbij drage te verhogen öf de belastingen met 5 miljoen op te voeren, omdat anders de WereLdocmroep niet @e-_ financierd zal kunnen worden. Hij herinnerde aan het feit, dat zelfs na een verhoging luisterbijdrage de Ne derlandse contributie voor radio lager zal zijn, dan in andere landen. Het verlenen van radio-zendtijd, aan politieke partijen is momenteel in studie en de staatssecretaris hoop te nog dit zittingsjaar een memorie van antwoord te kunnen publiceren, waarin een voorstel zal worden ge daan, gebaseerd op deskundige ad viezen. De noodzakelijkheid om de televi sie-zendtijd uit te breidien, ziet de regering in, doch dan zullen eerst uitbreidingen in het zendernet mo gelijk moeten worden. Handelsreclame zal voorlopig niet toegestaan worden op het televisie-scherm. Merkwaardig rumoer. Uitvoerig ging de staatssecretaris in op het rumoer, dat ontstaan is, toen de regering de vertoning van de film „Stazione Termini" voor de televisie verbood. Bet vorig jaar was de uit drukkelijke wens uit de Kamer naar voren gekomen, dat de regering een controlerende taak zou houden bij het vertonen van films voor de tele visie. Toen nu de regering hiervan gebruik gemaakt heeft, kwamen er emotionele reacties. De staatssecreta ris vond, dat de Kamer duidelijk moest zeggen, of zij thans anders over dit onderwerp denkt. COMMUNISTEN BLIJVEN WEG BIJ AFSCHEID VAN MR. D'AILLY. Bij het afscheid van de burgemees ter van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly, dat vandaag plaatsvindt, zal de com munistische fractie uit de hoofdstede lijke gemeenteraad niet aanwezig zijn. De fractie heeft haar -besluit „ge motiveerd" in een verklaring, waar in er op gewezen wordt dat de bur gemeester in de dagen rond de 4e november „geweigerd zou hebben op te treden tegen de fascistische po groms" en dat hij zijn loopbaan als burgemeester afsluit met vandaag deel te nemen aan de plechtigheid in Amsterdam, waarbij een Hongaarse verzetsvlag bij het nationale monu ment op de Dam zal worden opge steld. De verdere inhoud van deze verklaring,- die in hoge mate kwet send is voor de Hongaarse vrijheids strijders, menen wij onze lezers te moeten besparen. IN ZEE GEVALLEN Een Firefly-lestoestel van de vlieg basis Valkenburg is gistermiddag on geveer kwart over drie voor het strand in Scheveningen in zee ge stort. Van de twee inzittenden, de 27-jarige gehuwde luitenant-ter-zee tweede klasse C. F. A. Linck uit Den Haag en de ongehuwde hulpvlieg- tuigmaker derde klasse-zeemilicien S. Weima, was tot gisteravond laat geen spoor gevonden. Aangenomen wordt dat zij1 zijn omgekomen. Onmiddellijk nadat bekend werd dat op Valkenburg een toestel ver mist werd, zijn reddingspogingen on dernomen. De reddingsboot „Dorus Rijkers" voer uit, een helikopter maakte een lange vlucht boven de Noordzee en een „Catalina"-amfibie- vliegtuig steeg van Valkenburg op. De „Dorus Rijkers" vond op de gol ven een benzinetankje, een hoes van een vliegtuigstoel en een stuk van een propeller. Op het water werden olievlekken waargenomen. Bij het invallen van de duisternis, omstreeks vijf uur, zijn de reddings pogingen gestaakt zonder verdere re sultaten. Het vliegtuig kwam neer ongeveer TIJDENS LANDARBEID DOOR ONGEVAL OVERLEDEN. Naar eerst thans bekend is gewor den, is een 54-jarige landbouwer eer gisteren overleden, tengevolge van 'n ongeval, dat hem op een weiland in de omgeving van Delft is overkomen. Hij was op een stuk land aan die Rotterdamse weg, tezamen met de zoon van zijn werkgever, bezig met het laden van bieten. Op een ogen blik dat hij zich bukte, kreeg de man de riek van zijn medearbeider in het oog. De riek dronig door tot aan de hersenen, als gevolg waarvan het slachtoffer is overleden. 250 meter uit de kust ten zuiden van de havenhoofden. Talrijke personen hebben het ongeluk zien gebeuren. Enigen van hen vertelden o.a. dat de linkervleugel van het geel geschil derde toestel in brand stond. Het toe stel kwam uit de richting Hoek van Holland en was vermoedelijk op weg naar Valkenburg. Anderen vertelden dat het toestel zeer laag Vloog, zó laag zelfs, dat een mast van radio-Scheveningen werd geraakt. Het toestel was een opleidingstoe stel voor onderzeebootbestrijding van de marineluchtvaartdienst. Het was op een oefenvlucht. BURGEMEESTER URK ONTSLAGEN. Bij Koninklijk Besluit van 15 dec. 1956 is aan G. Keijzer, met ingang van heden, ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Urk. VRIJGESPROKEN VAN MEINEED. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gistermorgen het vonnis van de rechtbank vrijspraak beves tigd in de zaak tegen een 54-jarige koopman uit Arnhem, die ervan werd verdacht in de zaak van de „ver brande oude meesters" een meineed te hebben gepleegd. De procureur-generaal had tegen hem een gevangenisstraf van twee jaar gerequireerd. Voor Matrassen-reparatie altijd weer JAN VONK Goedkoper beter en in één dag gereed. Matrassenmakerij - Stoffeerder!] Haarlemmerstraat 81 Leiden Telefoon 2.25.80 K 1710 (Advertentie). In d'Engelenbuurt (by Lis) daer quam een nieuwe herder die wierd verwellekomt door Lisse's burghervaer. Het reeghende en ghoot, het reeghende maer verder, dat syn we so gewend (het reeghent yeder jaer). Dat mocht daerom het „Welkom" niet verhullen, de vreughd was algemeen om deesen Bottelier die in de Engelenkerck de herten sal gaen vullen met deemoed en gheloof, en die in wys bestier parochiaenen sal de goede weeghen wysen die opgaen naer het eygenlycke doel waerheen wy, arme sielen, allen moeten reysen; (schoon ick my hier op aerd nogh saeligh thuys gevoel). je1 en and're herder (thans in ruste, al magh dat rusten dan soms wat betreck'lyck syn) die vierde in ons land'lyck Soeterwoude als priester Gods en Kruysheer 't goud festyn. Hy sal int leeven meenigh kruys hebben gedraeghen en (als een Kruysheer) draeght hy 't daeglycks nogh. Maer paeters willen meestentyds niet vraeghen oft licht of swaer. (Hy kryght syn kruysjen toch). Een dingh sal dees pastoor niet als een kruysjen voelen, dat is de liefde van syn oude schaepenschaer, een liefde die vast niet op sand sal stoelen. Hoogh pastoor Klaeverwey! N'ogh meenigh vreedigh iaer! T^e Keuckenhoff in Lisse wordt een moolen ryck die strax syn wiecken oover bloemenprael laet draeyen. Oft sou wel syn, dat hy, so moe van 't swaeyen seght: „Draey maer self!" dan heeft hy nogh gelyck, want ick verbaes my immer dat by onse bollen maer raeck geknoeyd en wordt met alderhand gedoe; hier sien we moolens staen, daer Voolendammers hollen. Dat wordt een vreemdelingh toch schynbaer nimmer moe, die moolens op het land of staende aen het waeter, opdat hy segghen kan hoe mooy 't in Holland was. Aen windmills dencken sy nogh veele jaeren laeter al maecken wy daervan een moolenpoppenkast. 'k Qpreeck beeter van wat aers dat waerd is te vermelden, neem per exempel dan maer liever onse crant waer Dirkse A. veertich dienstjaeren telde, redactie als_ syn baes, de leeser als syn clant. Al gaen w'in Holland oock van alles conserveeren, A. Dirkse wordt by langhe nae nogh niet en bygheset als een museumstuck om 't naegeslacht te leeren hoe of het vroegher was. Een vackman tot end' met, als sieraed van de druckery aen Leydens's Paepengracht sy hem gewenscht nogh langhe jaeren, altemael als drucker sonder druck maer vreughd en leevenskracht. Dat wenscht naetuurlyck oock WILLEM VAN HORSTENDAEL. OOOOOCOfXJOOOOOOOOCOOOOClOCIOOCXXXXiCOOOOOOOOOCXXlO In) door ALAN SULLIVAN. 55) „Het is precies zoals hij ons die avond vertelde", zei ze. „Het testa ment is in orde en liefste, ik ben •en van de rijkste meisjes in Enge land, zo niet het rijkste". Hij keek haar verbluft aan. „Het is eerder vier millioen dan drie en een half. Ik vind het niet prettig, 't Is afkomstig van mensen, die waanden er leven voor te kopen, en die enkel bleven bestaan. Maar ik heb een idee. We zullen het voor een goed doel besteden". „Dat is een idee. We zullen er met Sir Joshua over spreken, die is ver standig en weet niet, waar het geld vandaan komt. En ik zou Hervey een pensioen geven als ik jou was Hij heeft een onplezierige tijd gehad". Het was alles zo vreemd en onwe zenlijk. Toen bespraken ze hun huwe lijksreis en besloten een reis om de wereld te maken. Mrs. Baxter was nu weer vrij om haar volle aandacht aan het huwelijk te besteden en gaf Anthea gelijk, dat ze er weinig drukte van wilde maken, Ze noemde zichzelf nu een oude vrouw en was gelukkiger dan ze in veertig jaar geweest was. Ze liet niets van haar eigen plannen doorscheme ren, maar dikwijls keek ze Sir Jos hua guitig aan. Ze genoten van hun geheimpje. Mr. Vincent was in die dagen in zijn element Vrij van sentimentele complicaties, stelde hij een vaderlijke belangstelling in zijn vrienden. De loftuitingen van zijn clubkennissen op de verdelger van wilde apen hoor de hij bescheiden aan. Hij werd over stelpt met uitnodigingen, maar hecht te zich inniger aan Hector dan ooit te voren, verteerd door nieuwsgierig heid nar de geheimen van Monk's Mount. Hij wist, dat hij ze op het spoor was geweest. En nu was alles ineens uit! „Weet je, Hec", ze hij op een avond terwijl zijn vriend e'en stapel nieuwe overhemden in ogenschouw nam, „wat me altijd verbaasd heeft is, waarom hij jou als secretaris aan stelde. Je deugt er niet voor". „Hij dacht van wel", gromde Hec- tor. „,Je kunt niet typen en je schrijft een slechte hand". „Goed genoeg voor het doel". „Waarom wilde die ouwe pisang me in dat glazen huisje hebben? Waarvoor diende het? Ik ben er niet op ingegaan. Niet uit wantrouwen, zie je, maar het lokte me niks aan". Hector keek hem vreemd aan. „Wist hij, dat je niet J. M. Hughes was, toen hij het je voorstelde?" „Niet zeker, maar hij twijfelde. Waarom?" „Och, niets". Bunny fronste de wenkbrauwen en keek minachtend naar de stapel kle ren. „Waar dienen in 's hemelsnaam die roze sokken voor?" „Om te dragen die horen bij dat lila overhemd, ezel". „Je zult het meisje misselijk ma ken sukkel. Waarvoor diende dat aapje van jullie? Propte Absalom het ivol bacillen of wat?" „Niet dat ik weet". „Je bent buitengewoon mededeel zaam. Heb je ruzie gehad met je baas op die avond, dat hij je terugriep?" Hector dacht even na en overhan digde zijn vriend toen een brief. „De laatste die Absalom geschreven heeft Lees maar. Hervey vond die de vol gende dag.oip zijn lessenaar". Waarde mr. Court. Aanvaard alstublieft bijgaande chèque als bewijs van mijn volko men tevredenheid over uw werk zaamheden en van mijn overtui ging, dat u uw woord zult houden. J. H. A. „Soort Kerstcadeautje of was je ontslagen?" Mr. Marchant begreep er nti' helemaal niets van. „Bunny, geef het maar gerust op! Ik/spreek verder niet meer over deze geschiedenis. Ik kan het niet. Je hebt .eerst de boel in de war gestuurd en later heb je mijn leven gered". V,Zwijg daar maar over". 1 Htector lachte. „In orde dat zal il^jjïk weet wat je voelt, wordt niet jn$qr opgerakeld. Spijt me, ouwe jon gen, maar zo is het". •.Bunny keek naar het strakke ge- ziÖMt van zijn vriend, speelde met de rcfëë^sokken en begroef zijn nieuws gierigheid. „Neem me niet kwalijk, Hec. Meni zegt, dat ik in de wieg al nieuwsgie rig was. Ik moet nog met de koster van St. James, Piccadilly, gaan spre ken. En als ik jou was stopte ik die sokken in de kachel." „Dat zal ik doen. Nog iets?" „Een telegram voor je, mrs. B. heeft het me meegegeven. Dat had ik bijna vergeten". Het was van Dimitri: Vijfentwintig, ik herinner je aan je belofte met haar naar Boekarest te komen". Het paleis van Paul Josef ligt op het plateau van Dealu en overziet de stad, de rivier en de torens der tal rijke Griekse kerken. Overdag is Boekarest, door de Roe menen „de stad der vreugde" ge noemd, een hertogeen mengsel alle volken der wereld en het grote handelscentrum der uitgebreide vruchtbare vlakte, die zich ten zui den van de Karpathen uitstrekken en tot aan de bergen van de Balkan rei ken. 's Nachts en gezien van het terras van Dimitri's paleis is de stad een sprookjesland van lichtjes. In een groot, met tapijten behangen vertrek, lag Dimitri op het brede bed, het magere gezicht donker afstekend tegen de helderwitte kussens De vloer was bedekt met kleden, en een vuur tje brandde in de open haard. Verder was het vertrek slechts verlicht door zes hoge kaarsen drie aan elke kant van het bed. Aan het hoofdeinde was een waaiervormige zijden troon hemel met 't familiewapen erop ge borduurd. Geen luchtje bewoog de zes vlammen doorboorde het halfduister als speerpunten. Hals-opgericht in de kussens herlas Dimitri een beverig gescheven brief van mrs Baxter. Beste Paul. Ik heb je alle kranten gezonden maar had niet eerder tijd om te schrijven en ik heb ook nog niets van jou gehoord. Natuurlijk be grijp ik de reden. Er is niets uitge lekt geen zweem van de waar heid en ik heb ook geen enkele navraag van de andere ontvangen, waar ik heel blij om ben. Het was verstandig van onze vriend om de leden van zyn kring niet nader met sikaar in aanraking te brengen. Anthea trouwt volgende week en dan gaan ze een wereldreis maken. Absalom heeft vier millioen nage laten. (Slot volgt).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6