Ontwerp voor nieuwe bloembollen- beurs aan de Dreef te Haarlem Burgemeester Z* Bruins Slot te Nijkerk per 1 jan* benoemd in Alphen ad. Rijn Behouden thuiskomst van schipbreukeling te Zoeterwoude Raad van Voorschoten vergaderde voor de laatste keer in 1956 ZATERDAG 22 DECEMBER 1956 DE LEID SE COURANT PAGINA 3 Self-made man Bij Koninklijk Besluit van 21 de cember, nr. 2 is met ingang van 1 januari sljs. tot burgemeester van Al phen a. d. Rijn benoemd de heer Z. Bruins Slot, thans burgemeester van de Gelderse gemeente Nijkerk aan het IJsselmeer. De heer Bruins Slot volgt in die functie op burgemeester Ed. C. Wit- schey, die per einde augustus j.l., wegens het bereiken van de daartoe gestelde leeftijdsgrens, met pensioen is gegaan. Burgemeester Bruins Slot is een self-made man. Als schipperszoon Iheeft hij zich door middel van zelf studie en de lessen van de „levens hogeschool" opgewerkt tot het ambt van burgemeester. Hij is 7 juni 1903 „toevallig" te Weesp geboren. Zijn ouders waren te Hoogeveen gedomicilieerd, maar hun schip lag in Weesp, toen hij geboren werd. Na zijn schooljaren bekwaamde hij zich door zelfstudie tot kantoorwerk. Op 15-jarige leeftijd begon hij zijn kantoorloopbaan bij een zuivelindus trie te Hoogeveen. Daarna werkte hij bij een bankinstelling, war hij zich Opwerkte tot boekhouder. In 1923 stichtte hij voor zich een zelfstandig accountantsbureau en vervulde na 1926 tevens de functie van ontvanger der gemeente Hoogeveen. Op 15 fe bruari 1939 werd hij benoemd tot burgemeester van de gemeente Nij kerk. Verdiensten tijdens bezetting. In deze functie werd hij heel spoe dig na de Duitse bezetting op zijn va derlandsliefde beproefd. Die proef heeft hij zo lofwaardig doorstaan, dat hem hiervoor direct na de bevrijding, in 1946, de koninklijke onderschei ding van ridder in de Orde van Oran je Nassau werd verleend. Burgemeester Bruins Slot is poli tiek Christelijk Historisch georiën teerd; kerkelijk behoort hij tot de Ned. Herv. Gemeente. Hij is in sept. 1926 in Hoogeveen gehuwd met mej. J. J. Padding. Het burgemeesterlijk echtpaar heeft zeven kinderen, vier meisjes de oudsten en 3 jongens, de jongsten. Het oudste meisje is 28 jaar, het jongste jongetje 8 jaar. Eén van de meisjes is gehuwd. Tijdens een kort onderhoud, dat Alphens nieuwe burgemeester ons Vrijdagavond in tegenwoordigheid van zijn echtgenote toestond en waar hij wij enkele bijzonderheden om trent zijn buiten-ambtelijke functies, welke wij elders hadden vernomen, verifieerden, zei hij dat inderdaad een van de mooiste en liefste func ties voor hem is in het voorzitterschap van de Johannesstichting te Nieuw- veen en te Huis ter Heide. Te Nijkerk is hij o.m. voorzitter van de Chr. Technische School, wel ke instelling hem evenzeer ter harte gaat omdat naar zijn mening de tech nische ontwikkeling van de bevol king van uitermate groot belang is voor de ontwikkeling van de indus trialisatie-stroming. Wat de indus trialisatie betreft liggen de kaarten in Nijkerk ongeveer gelijk als in Alphen aan den Rijn. Meer dan 2000 inwoners van de 14.500 sterke bevol king vinden emplooi in de industrie sector terwijl er nog meer arbeiders van buiten door Nijkerk's industrieën worden aangetrokken. Industrialisatie. De industrieën zijn daar van veler lei aard. Daar bevindt zich de bijna 100-jarige uitgeverij Cal'lenibaich en de ongeveer 75 jaar bestaande Kon. Drukkerij van Callenbach. Er is een meubelindustrie, cacao en chocolade fabriek, metaalindustrie, timmer werkplaatsen, knopenfabriek, zuivel industrie, kistenfabriek, tabaksfa briek, borstelfabriek, montagebouw- fabriek enz. Dit zijn allemaal werk gelegenheden waar in elk ongeveer 200 arbeidskrachten hun bestaan vin den. Op het gebied van de industrialisa- tis is burgemeester Bruins Slot ook om andere redenen geen vreemde. In de jaren van 1926 tot 1939 heeft hij namelijk een werkzaam aandeel ge had in de opbouw van de provincie Drente door bevordering van de in dustrievestiging. Voorts is burgemeester Bruis Slot voorzitter van de B.B. Kring Gelder land (omvattende zeven gemeenten), voorziter van de schoolartsendienst (5 gemeenten), tweede voorzitter van het Chr. Lyceum te Amersfoort, lid van het centraal bestuur van de Protestants christelijke ziekenhuizen te Ermelo en Hoogeveen; bestuurslid van 't Economisch Technologisch In stituut voor Gelderland; Synodaal lid van de commissie van de varende gemeente in de Ned. Herv. Kerk. De politieke verhouding die ech ter vanwege de buitengewoon har monische samenwerking nimmer op de voorgrond treedt in en buiten de raad, zo wij vernamen in Nijkerk is uit te drukken in de bezetting van de raadszetels: 6 C.H.U., 3 A.R., 3 P. v. d. A., 1 S.G.P., 1 Nat. Chr. en 1 R.K. Burgemeester Bruins Slot kent de omgeving van Alphen aan den Rijn behalve uit hoofde van zijn voorzit terschap van de Johannesstichting te Nieuwveen ook als grote beoefe naar van de watersport. Met zijn fraaie jacht heeft hij de Zuid-Hol landse meren en plassen vaak door kruist en heeft op zijn vacantietoch- ten meermalen ook Alphen aan den Rijn met zijn jacht aangedaan. Bur gemeester Bruins Slot, die auto rijdt, kent ook de wegen door Je Rijnstreek, welke de laatste jaren niet onbelang rijk verbeterd zijn. Ook de nieuwe brug over de Rijn noemde hij een enorme verbetering vergeleken bij de oude brug der zuchten. Ontwikkeling van Alphen. Alphens nieuwe burgervader kent aan zijn nieuwe gemeente het karak ter van centrum-gemeente toe, even als dat het geval is met Nijkerk. Al phen aan den Rijn zal zich als indus triegemeente een goede toekomst kunnen verwerven, mits het indus trialisatieproces zich in snel tempo voltrekt en daarbij het oog niet uit sluitend gericht wordt op de vesti ging van nieuwe industrieën, maar in evenredige mate de uitbreiding van bestaande industrieën mogelijk wordt gemaakt. De heer Bruins Slot is een man van grote werklust. Hij is bezield met een intense belangstelling voor de problemen van de woningbouw, die hij een vraagstuk van de eerste orde acht om te worden bevorderd MAATREGELEN TEGEN PRIJ S VERHO GINGEN. Ondanks daartoe gemaakte afspra ken met de minister van economische zaken bestaat in sommige bedrijfstak ken een tendenz zonder voorafg.and keji een tendens zonder voorafgaamd overeenstemming, de prijzen te ver hogen. Naar het ANP van bevoegde zijde verneemt, kunnen op korte termijn voor een aantal artikelen prijsmaat regelen worden verwacht. Nadere bijzonderheden zullen, naar verwacht wordt, binnen enige dagen bekend zijn. HILLEGOM Katholieke culturele kring. Woensdag a.s. zal de pas opgerichte Katholieke Culturele Kring haar eerste seizoen starten met een toneel voorstelling door de Toneelgroep „Studio" in de toneelzaal van Hotel Flora. Opgevoerd zal warden „De Indringster". De voortelling begint om acht uur. De heer Jan Müler van de Nederl. Katholieke Oultuurfederatie zal de avond met een kort woord inleiden. N00RDWIJKERH0UT DODELIJK ONGEVAL NABIJ VLASHOVEN. Gistermiddag om kwart over drie is het 6-jarig dochtertje van de heer Datema, wonende aan de 's Graven- damseweg te Voorhout, door een per- ter leniging van de heersende wo- sonenauto, bestuurd door de heer ningnood enerzijds en ter bevorde- 'v> a. p. uit Katwijk aan Zee, op de ring van de vestigingsmogelijkheid in de gemeente van nieuwe arbeids krachten anderzijds. Alle facetten van de gemeentelijke ontwikkeling zullen, naar onze indruk, zijn volle dige belangstelling hebben, maar hij vraagt een ieder daarvoor de tijd om zich in de problemen te kunnen in werken. Nu de Koningin mij geroepen heeft mijn werkkracht met ingang van het vogend jaar aan Alphen aan den Rijn te wijden, zo zei burgemeester Bruins Slot, zal ik uiteraard mijn functie zo kort mogelijk grenzend aan de eerste januari aanvaarden en rpijn werkzaamheden daar aanvangen, al zal het metterwoon in Alphen vesti gen voorlopig nog wel enige moei lijkheden baren, want ik bewoon hier een eigen villa. Loco-burgemeester J. v. d. Berg heeft in gezelschap van zijn secre taris en wethouders inmiddels een bezoek aan burgemeester Bruins Slot gebracht. Direct na zijn beëediging hoopt de nieuwe burgemeester een eerste bezoek aan zijn nieuwe en tweede standplaats te brengen. 's Gravendamseweg nabij de Machine fabriek, aangereden en op slag ge dood. HET WAS OP HET KANTJE AF De schipbreukeling Wim van Vel- zen Sz., gered bij de ondergang van de Nederlandse kustvaarder „Water weg" is hedennacht in zijn ouderlijke woning aan de Schenkelweg terug gekeerd. Ondanks de grote emoties en de lange reis was de vier en twintigja- Gisteravond kwam de raad van Voorschoten bijeen. Het voorstel tot wijziging van de bezoldigingsregeling 1954 werd na end@e discussie z.h.st. aangenomen. De heer Bakels vond het sympathie ker om de mensen die in aanmerking komen voor 7 toeslag voor bijzon der vuil werk, in een hogere loon- groep te plaatsen. De heer Pels vond het percentage van 7 maar een slag in de lucht en adviseerde, met het oog op de werkclassificatie, contact hierover op te nemen met de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten. Wethouder Schrama was van mening 'n Miljoenenplan DEEDS JAREN LANG wordt er ge dokterd aan het euvel, dat het Krelagehuis, de bloembollenbeurs te Haarlem, niet meer aan de eisen, welke men aan een beurs moet stel len, voldoet. De vraag is steeds ge weest, of het gebouw verbouwd moest worden, maar blijkens de mening in de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur stelt men meer prijs op een. geheel nieuw ge bouw. Daaraan werd echter de vraag gekoppeld, of de bloembollenbeurs wel in Haarlem moest blijven en niet bij voorbeeld naar Hillegom overge bracht kon worden. Het gemeentebestuur van Haarlem is er echter op bedacht geweest om de bloembollenbeurs in Haarlem te houden en daartoe is het nu met een plan gekomen, waarvoor de princi piële toestemming van de gemeente raad gevraagd wordt. Het plan be helst het voorstel om zich in principe accoord te verklaren een nieuwe bloembollenbeurs voor Bloembollen cultuur te bouwen in het Frederiks- park te Haarlem, tussen het gebouw van de Provinciale Griffie aan de Dreef en het Sportfondsenbad aan de Baan. Tevens schouwburgzaal. Wil men dat plan realiseren, dan zal het nodig zijn drie grote heren huizen aan de Dreef af te breken. Het ligt voorts in de bedoeling de nieuwe beurs uit te breiden met een restau rant, terwijl onder het gebouw ruim te gereserveerd wordt voor het par keren van ongeveer 150 auto's. Ten einde de exploitatie mogelijk te ma ken wil men pogen de grote beurshal ook voor schouwburgzaal te gebrui ken. Om een en ander te bereiken heb ben b. en w. van Haarlem reeds ge ruime tijd geleden contact opgeno men met het hoofdbestuur van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, temeer, daar verschillende bollenkwekers er wel voor voelden de beurs nu maar meteen naar Hillegom te verplaatsen. Van de zijde van Bloembollencul tuur heeft men toen de wens te ken nen gegeven, dat de nieuwe beurs op een representatieve plaats en in ,het centrum van Haarlem zou moeten komen. Die eis moest men wel stel len, wilde men met het plan enig succes oogsten op de algemene leden vergadering. Ofschoon Haarlem door het Frederikspark voor de nieuwe beurs aan te wijzen een groot offer moet brengen, heeft de gemeente dat er graag voor over, als de beurs maar in de stad zelf blijft. Situatieschets. Oorspronkelijk heeft men nog ge tracht het project zodanig te maken, dat er ook ruimte zou zijn voor zaal sporten. Die opzet werd echter te duur, zodat men alleen met een Beurs te maken krijgt, die hopelijk ook voor andere doeleinden geschikt zal zijn. Intussen reeds is er een situatie schets door Openbare Werken van Haarlem ontworpen, waarbij rekening is gehouden met de opheffing van de nabijgelegen trambaan Zandvoort Amsterdam. Verschillende wegen in de omge ving zullen aanmerkelijk verbreed moeten worden, waardoor er tevens een parkeerplaats ontstaat voor nog 220 auto's. Men neemt aan, dat er dan nog te v.einig parkeerruimte is, want op een drukke „bollendag" zullen er ongeveer 600 auto's geparkeerd moe ten worden. Het beursgebouw is voorlopig ge dacht als een lange vleugel, evenwij dig aan de Dreef, waarin de kantoren van Bloembollencultuur onderge bracht zullen worden. Een grote 30 maal 30 meter metende beurshal is er nog geprojecteerd en een andere vleugel voor verschillende doelein den. Het voorstel zal 9 januari in de Haarlemse gemeenteraad behandeld worden, daarna zal de algemene ver-' gadering van Bloembollencultuur haar mening zeggen. Met de bouw van de nieuwe bloembollenbeurs zul len enkele millioenen gemoeid zijn. dat het onjuist zou zijn de betreffen de werkzaamheden in een hogere groep te waarderen. De herbenoeming van de commissie van advies inzake de vordering van woonruimte vond met algemene stemmen plaats. Als het er op aankomt ergens een naam aan te geven, is er altijd wel iemand die juist een andere naam beter vindt. B. en w. hadden voor gesteld om de nieuwe gemeentelijke zaal „Cultureel Centrum" te noemen. De heer Fortanier voelde meer voor ..Oranje-zaal". Hij liet het zelfs op een stemming aankomen doch kreeg alleen hulp van de heer Eysink- Smeets. Voortaan wordt er dus ge sproken van het „Cultureel Cen trum". Pacht. Een tweetal voorstellen betreffen de het onderwerp pacht werd, na een weinig belangwekkende discussie, z.h.st. aangenomen. Het betrof het tussentijds beëindigen van een pacht overeenkomst en het verpachten van een perceel aan de heer P. de Wit. De wijziging van de datum van ontslag van de gemeente-ontvanger, mej. M. S. J. van Geest ontmoette geen bezwaren en op een vraag van de heer De Groot deelde de voorzit ter mede, dat de raad in de volgende vergadering een voorstel tot benoe ming van een nieuwe ontvanger kan verwachten. Uiteraard werd bij de behandeling van het voorstel betreffende de volks tuinen het woord gevoerd door de heer Lamboo. Spr. betreurde het dat er nog steeds geen blijvende oplos sing gevonden kon worden en drong er bij het college op aan nog eens goed te overwegen wat reeds toe gezegd was de volkstuinders in te schakelen bij het graven van grep pels, waardoor de pachtprijs wel licht nog wat omlaag kon. Wethou der De Graaff zegde dit toe doch merkte op dait arien hier geen won deren kan verwachten. Krediet. De heer Bakels vroeg of deze grond met het oog op het tekort aan bouwgrond niet beter in reserve kan worden gehouden voor de wo ningbouw. De voorzitter merkte op, dat in de Vlietwijk, waar de volkstuinen ko men te liggen, de eerste jaren vol doende bouwgrond aanwezig is. Z.h.st. werd het voorstel aangenomen, het geen dus ook inhoudt, het beschik baar stellen van een crediet van 3000 voor het inrichten van de volkstuinen. De heer De Groot betreurde het, dat het voorstel tot verhoging van het maximumbedrag der vlottende schulden voor het jaar 1957 tot f 1.500.000 gedaan moest worden. Overigens werd het z.h.st. aange nomen. Na akkoord van de raad werd aan de agenda toegevoegd de behande ling van het voorstel tot het verlenen van medewerking aan de Vereniging neutrale kleuterschool voor de stich ting van een nieuwe kleuterschool. Deze medewerking werd prompt toe gezegd. Wel ontstond er enige discus sie de heer Van Eist begon hier over over de plaats van de nieuwe school. Hoewel deze voorlopig reeds is aangewezen, verklaarde de voor zitter, dat deze nog niet bindend is. Op verzoek van de heer Van Eist zal het college nog overleg plegen met het desbetreffende bestuur. Eveneens werd aan de agenda toe gevoegd het voorstel van B. en W. om voor het jaar 1957 het rekening- courant krediet bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten en de N.V. Slavenburg's Bank voorlopig vast te stellen op resp. f600.000 en f50.000. Z.h.st. werd dit voorstel aangenomen. Huizen vluchtelingen. De heer Eysink-Smeets vroeg hoe het stond het de woningen voor Hon gaarse vluchtelingen. De voorzitter rige matroos vanmorgen al vroeg uit de veren om ons een omstandig ver haal van de noodlottige aanvaring, het vergaan en de redding te doen. Het schip was geladen met potas en op weg naar Goole in Engeland; er was al enige vrees aan boord voor een slechte afloop, want de 1ste ma chinist sprak geregeld over een ge vaar dat dreigde. Op de morgen van woensdag j.l. te 11 uur bevond het schip zich op de Noordzee nabij de monding van de Theems. Drie mannen waren in de stuurhut en op de boeg stond een uitkijk want het was zeer mistig. Plotseling hoorde de kapitein een schip naderen en liet om beter te kunnen horen de motor stil zetten, doch bijna gelijktijdig dook de Franse vissersboot, de trawler „Mar- gat" uit de mist op. De kapitein gaf onmiddellijk last tot achteruit sto men doch het Franse schip zwenkte niet en liep met de hoge boeg mid den in de zijwand van de „Water weg" en drong met een donderende klap wel 2 m. in het schip. De overige zes man personeel ook Wim en een passagiertje, een jongen van 14 jaar, waren beneden en hoorden boven komende de kapi tein brullen: „Sloepen los". Een ogenblik bleef het schip nog recht liggen maar toen de „Margat" terugstomende de boeg uit het schip trok spoelde de potas naar buiten en het zeewater zo snel naar binnen, dat het schip zo scheef ging hangen dat het niet mogelijk meer was de sloep aan stuurboordzijde te laten strijken. Wim volgde het bevel van de ka pitein en het gelukte met een hulp de sloep op het water te krijgen en was een der eersten in de boot. De kapiteinsvrouw wou eerst nog een an dere japon aantrekken en de kok ging nog weer naar beneden om zijn radio te halen. Het ging alles zo snel in zijn werk, dat de sloep onmiddel lijk van het schip moest wegvaren; zes man kwamen nog in het water te recht. Het bericht, dat de „Margat" een sloep uitzette is niet juist geweest. De sloep van de „Waterweg" heeft de redding gebracht. Op 'het laatste moment kon de kok nog in de sloep getrokken worden zonder zijn ra dio. Het schip verdween in vier mi nuten onder de zeespiegel en de sloep was nog maar net buiten de draai kolk van het zinkende schip. De scheepshond lag nog in het kol kende water maar werd aan de an dere zijde van het zinkende schip weer naar boven gespoeld en kon door de sloep, daarheen varende, nog opgepikt worden. De schipbreukelingen kwamen aan boord van de „Margat". Daar ver nam men dat op het ogenblik van de aanvaring alleen de roerganger op het dek was. 's Avonds half negen kwam de „Margat" in Boulogne aan. De ma trozen van dit schip waren zeer be hulpzaam geweest. In Boulogne moest gewacht worden op de nodige papie ren om naar Holland te kunnen rei zen, nadat een scheepsmakelaar ge zorgd had voor nieuwe kleren. De lust om te varen is er bij Wim nu voorlopig af, hoewel hij er tegen op ziet om landrot te worden. Moeder Van Velzen vooral is na de spanning van de laatste dagen blij haar zoon weer thuis te zien. merkte op dat er op het ogenblik een over-aanbieding is van woningen voor Hongaarse vluchtelingengezin nen zodat de zaak nu niet zo urgent is, hetgeen niet wil zeggen dat er niet aan gewerkt wordt. Integendeel. Het heeft de bijzondere aandacht van het college. De heer Eysink-Smeets was echter ernstig teleurgesteld door het achter wege blijven van maatregelen van de plaatselijke overheid. Er is, aldus spr., een mogelijkheid geweest om vluchtelingen aan te trekken. De heer Pels betreurde 't dat de heer Eysink- Smeets deze zaak in de openbare ver gadering bracht. Hij kon de juiste gang van zaken weten. De voorzitter wees het verwijt van de heer Eysink- Smeets beslist af. Verder was het de heer Eysink- Smeets ter ore gekomen dat de plan nen inzake de provinciale weg over het landgoed Ter Horst bij Ged. Sta ten afgevoerd zouden zijn. Het col lege bleek hiermede niet bekend te zijn, dooh verklaarde hiernaar te zullen informeren. Tenslotte vroeg de heer Bakels of er reeds richtlijnen waren voor het gebruik van het Cul tureel Centrum. Naar de voorzitter mededeelde, wordt hieraan gewerkt.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5