TEKENEN HET IS DE KUNST U/EQ LATEN" VAN Canada en V.S. trokken de aandacht DE KKSTERDf.KSE EFFECTEKBEURS Scherp ZATERDAG 22 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Negen, tekenaars uit Den Haag of f\n */r*r»H imiddellijke omgeving zijn bij el- Cully railedVOfla in Don Boscoschool Tekenaars van nu in Leidse Lakenhal TOEKENEN is méér een kunst van weglaten dan van het noteren, is de merkwaardige uitspraak, die wij eens van een bekend illustrator hoor den. Zoals dit met elke kernachtige uitspraak het geval is, het is niet he lemaal waar, maar toch weet ieder wat er mee bedoeld wordt. Dc teken kunst is op de eerste plaats de kunst van de beheersing der ruimte, van een artistieke bladvulling. Sommige tekenaars wandelen met de lijn, anderen vullen een blad op met schakeringen tussen wit en zwart, maar één ding hebben zij met elkaar gemeen: de liefde voor een harmonische vorm. In „De Lakenhal" wordt tot en met 21 januari a.s. een tentoonstelling ge houden onder de titel: „Tekenaars van nu", die dit duidelijk illustreert. onmiddellijke omgeving zijn kaar gebracht in een boeiende expo sitie, die is georganiseerd door één van hen: Joris van Klaveren, EIDEN mag gelukkig zijn, dat het haar gelukt is ook de talentvolle portrettekenaar Paul Citroen voor de Leidse tentoonstelling te interes seren. Zoals bekend wordt naar aan leiding van de onlangs gevierde zes tigste verjaarrdag van Citroen een tentoonstelling in het gemeente-mu seum in Den Haag gehouden. Een muur vol razend-knappe tekeningen is echter door de begaafde kunstenaar aan Leiden afgestaan. Hier ziet men wat deze tekenaar met krijt vermag. Prachtig is het portret van zijn vrouw, dat n de korrelige, doorzich tige trant van al zijn portreten is ge tekend. Kenmerkend voor zijn ge- \-atte manier van typeren is de af beelding van Albert van Dalsum. In zijn tekeningen van vrouwen laat Citroen zijn gevoeligste zijde zien. De ogen tekent hij als „de spie gels der ziel"; zij zijn immer een weinig gecharmeerd. Uitingen van een kinderlijk, wat sentimentel ge moed. Agnes van den Brandeler, die land schappen en stadsgezichten tekent, vertoont zich aan de toeschouwer als de talentvolle tekenares, die haar kracht vindt in met licht toveren. „Gezicht op Scheveningen" en „Nas- saulaan in Den Haag", zijn van haar lyrische tekentalent goede voorbeel den. C*EN sterke lijn en brede composi- tie vallen in het oog bij de wer ken van Willy Rieser, die geïnspi reerd werd door de wilde lijnenfan- tasie van een rommelmarkt. Jos van den Berg is één van die tekenaars, die de kunst van het weg laten zeer goed verstaan. Zijn teke ningen lijken kinderlijk eenvoudig, maar in het lijnenspel ligt een beheer sing, die de aandachtige beschouwer steeds meer boeit. Aardige stadsgezichten van Lei den werden ingezonden door Ria van Exel, terwijl Ton Hoogendoorn ver tegenwoordigd is door zijn stoere te keningen met zware contouren, die ondanks of juist door de zware tonen en verrassende lichtwerking vertonen Toon Wegner is een verstandig „speler met de lijn", die o.m. met de „Blindedarmoperatie" zijn zin voor dramatiek demonstreert. Tenslotte vermelden wij de boeien de notities van Miep de Leeuwe. Opening. Tijdens een bijeenkomst in de stemmige Grote Pers van De Laken hal in Leiden heeft wethouder J. C. van Schaik gisteravond de tentoon stelling geopend. In zijn welkomstwoord toonde de directeur van de Lakenhal, de heer om een wezenlijke uiting van zijn ge- verheugd over de gegroeide belang stelling voor tekeningen, die ook vol waardige en voltooide kunstwerken kunnen zijn. De schrijver A. Marja hield een inleiding over kunst in het alge meen en zijn persoonlijke reacties daarop in het bijzonder. Gelardeerd met vele citaten besprak de heer Marja in een los betoog talrijke fa cetten van het kunstleven en een aantal eisen, waaraan de echte goede artistieke producten moeten vol doen. De inhoud van een werk is volge is de heer Marja belangrijker dan de vorm en in dat verband sprak hij zijn afschuw uit over inhoudloze mo derne werken, die bestaan uit mooie lijntjes en vlakken zonder dat de „man" er achter er in was geslaagd, om een wezenlije uiting van zijn ge voelens tot stand te brengen. Paul Citroen bracht namens de ex posanten dank voor de gelegenheid tot exposeren en zei, dat de wereld van de tekening bestaat uit licht en donker, uit lijn en toon. In zijn openingstoespraak betreur de de heer Van Schaik, dat de belang stelling voor exposities in Leiden niet zo groot is als men had gehoopt. Hij yerwachtte, dat veel mensen deze ex positie, waarvan Leiden de primeur heeft, zouden komen nen. Na deze toespraken begaven de genodigden zich naar de zaal, waar de werken waren opgehangen. De emigratie-voorlichtingsavond, die ieder jaar in de ambachtsschool „Don Bosco" aan de Boerhaavelaan gegeven wordt, stond gisteren onder auspiciën van het onlangs opgerich te „Katholieke Emigratie Comité Lei den". Het accent werd deze keer vooral gelegd op Canada en de Ver enigde Staten. Rector L. P. M. Vester, die het ope ningswoord sprak, zeide het te be treuren dat zovele katholieken emi greren via de arbeidsbureaus en an dere neutrale instellingen. Wij katho. lieken hebben onze eigen speciale moeilijkheden bij het emigreren en het is dan ook geen kwestie van be krompenheid, dat wij een eigen emi gratie-comité in het leven hebben geroepen, zoals dat ook voor pro- testant-christelijken en anderen be staat. Spr. sprak de hoop uit dat de avond ertoe zou bijdragen, dat er dikwijls gebruik' gemaakt zal wor den van de diensten van het emigra tie-comité. Nodige eigenschappen. Als inleiding tot de spreker van de avond, de heer J. P. van Kampen, directeur van de Katholieke EmigTa- tiestichting, werd' een kleurenfilm vertoond, die een beeld gaf van win ning', verwerking en gebruik van alu- minimum. De heer Van Kam,pen, die een oriëntatiereis door Canada en de V.S. heeft gemaakt, zette in zijn lezing allereerst uiteen over welke eigen schappen de emigrant moet beschik ken, wil hij in zijn nieuwe vaderland niet mislukken. Als oorzaak van alle mislukking zag. de heer Van Kampen de onvol doende kennis van de Engelse taal. Daarbij moet de adspirant-emigrant zijn nieuwe milieu niet in het open baar afmeten naar „Hollandse" maat staven. Hij moet bescheiden zijn, zwijgzaam en spaarzaam. Een emigratie uit materiële motie ven is voor de emigrant zeer ge vaarlijk, daar hij zich dan té gauw op een gelijk levensniveau wil be vinden als zijn buurman. Hij zal hier door de spaarzaamheid uit het oog verliezen en in grote verlegenheid raken in geval van ziekte of werk loosheid. Emigratie is een kwestie van karakter. Vervolgens gaf spr. een beeld van land en volk van Canada. Het land is 300 maal zo groot als het onze en vol afwisselling en mogelijkheden. Het volk lijkt ruw, maar het is volkomen eerlijk en ongecompli ceerd. Spreker ried zijn toehoorders aan zélf te emigreren en niet „te varen op het kompas van anderen". Na een film over de scheepvaart, handel en industrie langs de Grote Meren, beantwoordde een forum, be- staande uit leden van het „Katholiek Emigratie Comité Leiden", vragen van de aanwezigen over levenisge- woonten en omstandigheden in Ca nada en Amerika. R'dams Philharmonisch Orkest tóch een stampvolle zaal! Hieruit lijkt wel, hoezeer de leden van K. en O. met hart en ziel het Rotterdams orkest en zijn wakkere leider zijn toegedaan. In zijn toelichting heeft Jduard Flipse zijn waardering hier over geuit, belovend van het pro- gramma zoals hij zeide een waar :erstgeschenk te zullen maken. Nu, de kerststemming was er al gauw, toen het 8e Concerto Grosso van Corelli, het „Weihnachtskonzert", werd uitgevoerd. Een Concertino, dat er wezen mocht: Salvatore Thomasso, Samuel Brill (en naar vermoeden Cor de la Bye?) en het concerto grosso: het toegewijde orkest-ensem ble. Dit was naar onze smaak te zwaar bezet met de zo zware toon van contrabassen. Ruimschoots werd er evenwel genoten van de eenvou dige zuivere muziek en het concer teren tussen concertino engrosso vormde een hechte eenheid. Vervol gens werd de Symfonie concertante in Bes uitgevoerd door Salvatore ""lasso, viool,Samuel Brill, cello, en de heren Simon Houttuin, hobo en Ab Schlebaum, fagot, samenwer kend met het orkest. Dat het een voorbeeldige vertolking werd wat betreft ensemble-techniek, behoeft toch wel geen betoog met zulk vol groeid materiaal van solisten en orkest. Na de pauze waren het de Polo- wetser Dansen uit de opera Prins Igor van Alexander Borodjièn (welke .iem blijvend beroemd hebben ge maakt) ook al om zijn heel eigen con structie, zijn Russisch melos en rit men. De spannende, geladen dansen werden virtuoos en met ware fantasie itgevoerd. Als grand'ons besluit „Ouverture 'onnelle 1812" van Tschaikowsky van expansieve orkestklank, die de -drijke toehoorders machtig heeft ge ïmponeerd. Warme huldiging, van de gans geboeide zaal, voor het kerst geschenk, dat Flipse en zijn orkest zo ruimschoots hebben aangeboden. J. KORTMANN. GEM. AANKONDIGING verzetting woensdagse markt. Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de eerstvolgende algemene dag- markt in plaats van op woensdag 26 december a.s., zal worden gehouden op maandag 24 december a.s. 7985 sluiting gemeentelijke bureaus. Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat het kantoor van de Gemeente- Ontvanger en dat van de Gemeen telijke Dienst voor Kasbeheer en Kredietwezen op 28 en 29 december 1956 voor het publiek gesloten zullen zijn. 7983 Burgerlijke Stand Geboren: Joannes Hermina z. van C. J. N. Slingerland en G. S. M. Lie- verse. Bernardina Adriana d. van W. Wendt en J. Boon. Hendrik z. van J. Neuteboom en C. C. Hogenes. Hen drik z. v. J. van Egmond en M. M. Schaap. Janny Cornelia d. van A. v. j Duijn en A. van Beelen. Stefan Gijs- bert z. van J. P. van der Geer en) H. A. Rademaker. Antoinette Johan-i na Maria d. v. A. L. Degenaar en E. L. Th. Wachters. Overleden: B. de Bruin man 42 j. G. Haartman weduwe van: Albers 91 jaar. A. A. Berg weduwe van: J. Breedeveld 71 j. Gehuwd: W. J. Huiskamp en H. T. Zekveld. O. B. Leget en R. B. Heij haec rapenburgi argo. Het lot is gevallen en de wach ten zijn uitgezet. De Leidse studentengemeen scliap is paraat en de sloper van een verleden, dat in het heden doorglanst, zal op niet geringe weerstand stuiten: De Kerstva kantie zal niet als overrompelend element kunnen worden bruikt. Want tijdens de vorige vakan tie die door enkele optimisten met gevoel voor humor „zomer"- vakantie is genoemd heeft de Leidse Raad in ijltempo een voorstel aangenomen om het Ra penburg te ontluisteren: De zacht-suizende lantaarnverlich ting daar moest vervangen wor den door huiveringwekkend nuchtere lichtbronnen, die ge voed worden met een magneet, draaiend in koperdraad. Toen in september de studenten i_' j zich begerig naar hun studieboeken spoedden, was het voorstel al wet ge- MOTORRIJDER TEGEN TREKKER. Gistermorgen om zeven uur reed een motorrijder, de 51-jaxige E. M. G., wonend Lage Rijndijk, met zijn motor op de Zoeterwoudseweg in volle vaart tegen een trekker met opleg ger, die in een garage geparkeerd werd. De oplegger stond dwars over de weg en de motorrijder, die van de Veilingbrug kwam en reed in de richting Zoeterwoude, ontdekte dit tc- laat. Hij raakte de achterzijde van de oplegger en belandde in een sloot. Door voorbijgangers werd hij uit het water gehaald. Met een linkerbovenibeenbreuk en een knies-chijffractuur werd hij door de E.H.D. naar het Academisch Zie kenhuis overgebracht. De aanrijding op de Breestraat. Over de aanrijding in de Breestraat gistermiddag, waarbij een voetganger en de tram betrokken waren, ver nemen wij nader dat dc 70-jarige J. L., wonende in de Coornhertstraat met een hoofdwonde en een lichte hersenschudding naar het Academisch Ziekenhuis is overgebracht. J. L. bleef midden op de tram baan staan met het gevolg, dat hij door de tram werd aangereden. mans. A. D. Charlouis en M. o. WwJrden' Akkerhuis. T - E I Maar hoe zullen de Leidse studen- OndertrouwdGH. Tankmk en E.kunnen dromen van de tijd rnMS,Hfw: Kern- die de pleegvaders van Klaasje Ze- venster aan het Rapenburg dooi de Roos en J. Morits. J. W. Kern- per en H. M. Wasserman. A. de Bruin en E. H. M. Slottelaar. A. Weiss en A. Evenboer. P. J. Brussaard en H. C. B. Meinesz. A. J. Driessen en J. M. de Haas. Leidse Postduivenvereniging toonde haar trotse bezit Vrijdag en zaterdag hield de Leidse Postduivenvereniging „Het Oostenhaar tentoonstelling in het clubgebouw van de Vriendenclub in de Clarasteeg en in tegenstelling tot vorige jaren, toen een rayon-tentoonstelling werd gehouden, kwamen nu de vogels vap de persoon lij ke liefhebbers, zodat keurmeester H. Christiaanse ook nu geen gemakkelijke taak had. Na veel overleg werden de uitslagen als volgt: Klas 1. Oude doffers boven de 500 km: 1. D. Zwaan; 2. H. v. d. Vecht ZEV. Klas 2. Oude duiven boven de 500 km: 1. H. Bey; 2. De H. en K. Klas 3. Oude doffers van 300 tot 500 km: 1. A. v. d. Reyden; 2. D. Zwaan; 3. S. Schoeman. Klas 4. Oude duiven van 300 tot 500 km: 1. D. Zwaan; 2. H. Bey. "Klas 5. Oude doffers van 100300 km: 1. J. v. Wezel; 2. D. Zwaan; 3. De H. etKlas 6. Oude duiven van 100 tot 300 km 1. Fr. Breedijk; 2. De H. en K.; 3. S. Schoeman. Klas 7. Oude doffers tot 100 km en onbevlogen: 1. L. Burger; 2. Fr. Bree dijk; 3. A. v. Gennep. Klas 8. Oude duiven tot 100 km en onbévlogen: 1. K. v. d. Berg; 2. A. v. d. Reyden. Klas 9. Jonge doffers boven de 200 km: 1. L. Burger; 2. en 3. J. Roest. Klas 10. Jonge duiven boven de 200 km: 1. J. v. Wezel; 2. J. Roest; 3. S. Schoeman. KLAS 11. Jonge doffers van 100—200 km: 1. L. Burger; 2. De H. en K.; 3. A. v. Gennep. Klas 12. Jonge duiven v. 100200 km: 1. J. Roest; 2. Fr. Breedijk. Klas 13. Jonge doffers tot 100 km en onbevlogen: 1. De H. en K.; 2. S. Schoe man: 3. H. Bey. Klas 14. Jonge duiven tot 100 km en onbevlogen: 1. H. v. d. Vecht. Klas 15. Late jongen, minstens drie oude pennen: 1. en 2. L. Burger. Beste van het geheel: H. Bey. Beste oude doffer: D. Zwaan. Beste oude duif: H. Bey. Beste, jonge doffer: L. Burger. Beste jonge duif: J. v. Wezel. WAT BRENGEN Leidse Agenda tweede kerstdag: OKO. „De Speelgroep" toneelvoor stelling: „Er was voor haar geen plaatsSchouwburg. 8 uur nam. tentoonstellingen. „Het leven van Buddha in de Kunst", Mus. v. Volkenkunde, Steen straat la. Tot 14 februari, geopend van 10—4 uur, zondags van 1—4 uur nam. Fototentoonstelling. Prentenkabi net, Kloksteeg. Ned. Fotografen Kunstkring tot en met 31 december. Zondagsdienst der Huisartsen. WÊÊSÊ A.s. weekend 2223 december zal de handige boeven, die een geldzending dienst worden waargenomen door: j van een bank roven en de buit bin- dr. Langezaal, Verhoef, Pieterse, Pos. nen laten L. len door een argeloos oud tel, Kors. 'dametje. Hoe dat oude dametje ge- Doktersdienst Oegstgeest. Dr. F. heel buiten haar wil de bende onscha- Casino. Wij hebben iemand eens horen zeggen, dat Engelse grapjes zo danig zijn, dat men er een week later om moet lachen. Inderdaad is de Britse humor van een eige aardige soort en „The ladykillers" zijn vol van die Britse humor. Men ligt niet krom van ie slappe lach, maar na af loop moet men erkennen, dat het ge geven toch buitengewoon geestig is gevonden en uitgewerkt. Het is de ge schiedenis van een stel niet al te W. N. E. J. B. Hugenholtz. Dienst der Apotheken. Zaterdag 22 december zijn des middags, 's avonds en 's nachts geopend voor spoedrecepten: Apotheek Douza, Douzastraat 31, tel. 21313; Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523; Apotheek Oegstgeest Wilhe-1- minapark 3, Oegstgeest, tel. 26274. Zondag 23 december is van 's mor gens 8 uur tot 's avonds 12 uur alleen geopend Apotheek Nieuwe Rijn. POTLOOD en GEEST Oplossing no. 528. Horizontaal: 1. kaas, 5. elan, 8. smetlijn, 11. ereis, 13. berin, 15. toe, 17. ct., 18. een, 20. mm., 21. esp, 23. Didam, 25. Amoer, 27. haastig', 29, part, 30. sela. Verticaal: 2. as, 3. Amer, 4. serie, 5. EU. 6. lijst, 7. An, 9. Tenedos, 10. abces, 12. lemma, 14. ets, 16. oma, 19. niets, 22. paar, 24. drie, 26. mat, 27. ha, 28. gl. delijk maakt en ten slotte in alle on schuld met de buit gaat strijken is een werkelijk kostelijk verhaal. Het is een mengeling van griezelfilm en lachfilm verenigd door typisch Engel se wellevendheid. Toegang boven 14 jaar. Lido. Het is meer en meer gebrui kelijk, het Kerstfprogramima in de bioscopen uit films van het lichtere genre te doen bestaan. Dat lichtere genre vindt men in het Lido-theater in de film „Je komt er wel uit" met Norman Wisdom in de hoofdrol. Het is een lachfilm van begin tot het ein de en we zien hier de Engelse oer- komiek op zijn best als de glazen wasser, die op „Banderville Park" een nieuw baantje krijgt. Op dit bui ten woont een adellijke dame met een nog jonge zoon, waarvoor zij bang is, dat hij ontvoerd zal worden. Inderdaad bestaan er plannen van dien aard, maar op de avond, dat de ontvoering moet plaats hebben, heeft Reginald met Wisdom heimelijk de plaat gepoetst om in de „Witte Ka ketoe" de manipulaties te bewon deren van een goochelaar. De ont voerders nemen een bediende mee en eerst als ze bij de baas van het complot komen, blijkt, dat ze zich vergist hebben. Dan horen ze plots, dat de jongeman, die ze zoeken, vlak hij hen is en terwijl Wisdom het pro gramma van de goochelaar in de war stuurt, hetgeen een algemene verwar ring veroorzaakt, slagen de ontvoer den erin Reginald mee te nemen. Wisdom haalt de jongen terug uit de kelder, waarin hij is opgesloten, dooh tegelijkertijd komt de politie zich met het geval bemoeien en Wis dom wordt door de ontvoerders als de baas van het complot aamgewezen. Hij moet brommen. Er gebeurt even wel nog heel wat voordat zijn on schuld komt vast te staan. Alle leef tijden. Luxor In de Kersttijd zorgen de bioscoopdirecties altijd voor een filmprogramma waar de gehele fami lie van kan genieten. Een luchtig vro lijk programma. Maar omdat alle di recties van alle bioscopen in Neder land naar een geschikt programma uitzien, kan het wel eens gebeuren, dat luchtige films uitverkocht raken. Wij hebben de indruk dat het Luxor- theater er dit jaai met de film „De Dansmeesters" van Stan Laurel en Oliver Hardy wat bekaaid van af is gekomen. Liefhebbers van Stan en Ollie kun nen om de dwaze capriolen van deze twee droogkomieken hartelijk lacher, maar zij krijgen wat weinig voor hun geld; de hoofdfilm is opvallend koyt. In „De Dansmeesters" worden maar 'n beperkt aantal grappen uit de doeken gedaan en het slot komt opvallend abrupt. Het gegeven, waar o.m. expe rimenten met alles vernietigende stralen Stan en Oliver van hun beste zijde doen zien, is geheel naar de trant van deze films een samenraap sel van uiteenlopende' kluchtige mo menten. Wij zien het illustere tweetal dans lessen geven, hopeloze pogingen on dernemend om een been of arm te breken, en we zien hen in een klas sieke Stan en Ollie-houding onder bedden liggen. In het voorprogramma wordt een mooie kleurenfilm over Europa's grenzen vertoond. Het .programma is toegankelijk voor alle leeftijden. Trianon. Ook in het Trianon-thea- ter is de lach deze week niet van de lucht. Hier zorgen de bekende komie ken Abbott en Costello voor het no dige amusement in een film, die van het begin tot het einde je reinste kol eer is. Zij zijn de exploitanten van een kermisvermakelijkheid, maar één hunner begeeft zich in duistere prak tijken, maakt schulden en is betrok ken in een complot, dat een bank roof heeft gepleegd. De nummers van die bankbiljetten zijn evenwel be kend en men weet geen raad met de gestolen voorraad banknootjes. En dan worden de toeschouwers onthaald op de nodige achtervolgingspartijen tussen de bandieten onderling en van de politie ten opzichte van de bank rovers. De dikke komiek wordt ten slotte achter slot gezet, maar men laat hem weer vrij oim zijn gangen te kunnen nagaan. Eerst na 'n lange - te lange - achtervolging van de ban dieten onderling komt ook hier de politie weer ten tonele en het slot brengt natuurlijk de onschuld weer aan het licht, terwijl de bandieten in gerekend worden Een lachfilm zonder weerga. Ook al voor alle leeftijden gekeurd. Rex. „Strijd tegen de vliegende schotels" is een duidelijke aanwij zing voor het karakter van deze film. Er komt niet alleen een „echte" vlie gende schotel in voor, maar ook ma ken we kennis met allerlei geheim zinnigheden als raketten en kunstma tige' satellieten, welke om de aarde ciiftélen. Een echte film van en voor dë 'ïfnoderne tijd. Toegang boven 14 jaar. brachten; hoe zullen zij nog de hart brekende Turkse Trom van Piet Paal tjes kunnen horen, als een slopersmo ker het innige décor van deze ontroe rende geschiedenissen, vermorzelt tot een verwording die het trouwe Ra penburg doet huiveren? Dit is zo zeggen de studenten, die al het bovenstaande ook gezegd hebben geen kwestie van vooruit gang, dit is een kwestie van „zijn" of „niet-zijn". Wanneer het gemeentebestuur de Kerstvakantie zal aangrijpen om het Rapenburg wet-matig te schenden, dan zal in januari een snikkende studentengemeenschap op de oevers van het nobele water met hun tra- nenloop het peil ver boven Amsters- dams Peil doen 'stijgen. Wat moet er dan geschieden met al de polders rond Leiden, die ver beneden de zeespie gel liggen? J Daarom hebben de studenten wachtposten uitgezet, 24 „op" en 24 uur „af", voor Leiden, voor Zuid Hol land, voor het lieve vaderland. Voor de Europese integratie, zo zeggen de Leidse studenten. Uitvoering OKO-St. Leónardus. De donateurs van OKO in de St. Leonardusparochie worden er aan herinnerd, dat voor beide voorstel lingen van het Kerstspel „Er was voor haar geen plaats...." op te voeren door De Speelgroep op tweede Kerstdag en donderdag 27 december in de Schouiwfourg, alleen plaatsen besproken kunnen worden in het pa rochiehuis, op zondag 23 december a.s. van 1-0.15 tot 12.30 uur. Plaats-bewijzen kunnen slechts wor den afgehaald op vertoon van de donatiekaart. Verdere gegevens kunt u vinden in het december-nummer van „OKO-Nieuws". Leidse Universiteit Geslaagd voor het cand.-ex. Psy chologie mej. M. M. Jeanselme te Den Haag, mej. J. M. Wintzen te Den Haag en de heren M. P. Bolten te Wassenaar, F. J. M. van Oudenhoven te Leiden, B. Dengah te Leiden, A. S. Moenandar te Leiden en J. P. Warns te Groningen. Geslaagd voor het prop.-ex. Godge leerdheid mej. M. Viëtor te Rotter dam. Geslaagd voor het doct.-ex. Geolo gie de heer F. Walter te Leiden. Bibliotheek Rijksuniversiteit. In plaats van de heer B. A. Harte- veld, die met 1 januari de dienst met pensioen gaat ver'.aten, is tot chef van het uidsen'bureau van de Univer siteitsbibliotheek benoemd de heer H. Verwer, assistent van de biblio theek. OEGSTGEEST katholieke vrouwengilde gaf kerst-adventsavond. Het was een goede gedachte van het bestuur om de leden een Kerst-Ad- ventsavond te bereiden en hiervoor mej. Cora Vermeer, voordrachtskun stenares uit Hilversum, uit te no digen. De eivolle zaal die wel 'n honderdtal dames bevatte was vgr- rukt over het gebodene en beluister de onder' ademloze stilte de uitbeel ding van de nummers. Het was een avond van echt kunstgenot. Als eerste voordracht bracht zij ons: „De danser van O.L. Vrouw" van Gabriël Smit. Hierin werd 'n oude legende verwerkt en de monnik Rei- noud leefde voor ons door haar ma nier van zeggen en uitbeelden. Na de pauze kwamen, een Vlaams Advents- gc dicht van Benoit, de droom van de timmerman van Bernard Verhoeven en tot slot het innig-mooie diep door voelde: Vijf geheimen van Gerard Wijdeveld. Wat gaan deze geheimvol le gebeurtenissen leven, als men ze hoort met de woorden van deze dich ter en voorgedragen door een kun stenares als Cora Vermeer. Wij zijn haar dankbaar voor deze avond in de laatste voorbereidingsweek vóór 't Kerstfeest. Vooraf liet mevrouw Staal de leden enige zelfgemaakte baby-artikelen bewonderen voor de luiermand, waar na een spaarpotje rondging voor de aankoop van het materiaal voor deze actie. Vermelden we ook nog dat 'n gratis loterijtje twee dames in het gelukkige bezit deed komen van een geborduurd Kerstkleedje en dat in de pauze de dames een aardig opge diend traktatietje kregen bij het kop je koffie. Laatste Berichten Coadjutor van Den Bosch benoemd Z.H. de Paus heeft benoemd tot coadjutor van het bisdom Den Bosch, met recht van opvolging, pastoor w! M. Bekkers, pastoor van de St. Dro- nysiusparochie ('t Heike) te Tilburg. Pastoor Bekkers is tevens benoemd tot titulair-bisschop van Toaso. Pastoor Bekkers werd geboren op 20 april 1908 en priester gewijd op 10 juni 1933. john krijgt vier jaar. Otto John, de voormalige chef van de West-Duitse veiligheidsdienst, is zaterdag te Karlsruhe tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens verraderlijke vervalsingen gepaard gaande met samenzwering tegen de regering. Een jaar voorarrest wordt op de straf in vermindering gebracht. Marktberichten leeuwarden (commissienote ring) 21 dec. Kaas. Goudse vol vet 2.272.28, Edammer 40 plus 2.052.08, broodkaas 40 plus f 2.08 2.10. Stemtning goed. 1721 December 1956. Laagste Hoogste vrijdag 21 december 1956 koers koers, laatste tijdvak koersverschil t.o.v. 14 dec. Alg. Kunstzijde Unie 215 3/4'») 220*) 215 7/8*) 5 5/8 Van Berkels Patent181 182 181 2 Van Gelder Zonen 203 207 201 1 Kon. Ned. Hoogovens295 300 296 4 Ned. Kabelfabriek 283 295 290 7 Philips 232 1/2 212 3/4 239 1/8 7/16 Unilever 338 346 341 5/8 7/8 Wilton-Fijenoord 215 1/2 217 216 2 Kon. Petroleum 152.00 153.00 153.85 3.95 Holl.-Amerika Lijn 184 194 187 7/8 2 1/8 Kon. Ned. Stoomboot Mij 167 1/2 170 1/2 168 1/2 1/2 Ned. Scheepvaart Unie 166 1/2 169 168 5/8 1/8 Van Ommeren Amsterdam Rubber 77 1/4 83 81 1/4 1/4 H.V.A96 99 3/4 97 1/2 1 7/8 Ver. Deli Mijen 100 101 1/2 104 1/2 1 1/2 33 Nederland 1947 85 3/8 87 83 13/16 125/32 3 Invest, cert. Ned90 11/16 91 90 13/16 1/16 3 Nederland 1982-64 89 5/8 90 8° 25/32 3/32 Ex 4 interimdividend Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 1 7.683.554 Obligaties 11 218.826 Deze week (voorl.) Aandelen 7.333.876 Obligaties 12.113.528 A.N.P.C.B.S. Beursindices 1953 100: vrijdag 14 dec. '56 vrijdag 21 dcc. '56 Internationale concerns 261,89 264,23 Industrie 149.79 148^82 Scheepvaart 160,60 163,46 Indonesische fondsen 102.24 101,69 Algemeen195,08 196^33

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2