Staatsgreep op Sumatra een kans voor Soekarno L O 5 m/f 48ste JAARGANG No. 13980 JrJsQ/ I Grepen in Indonesië Directeur: c m v hamersveld KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j ^m'S* staats') AFKONDIGING NOODTOESTAND WORDT OVERWOGEN Premier acht toestand zeer ernstig Ook Noord-Sumatra scheidt zich af Liquidatie van Egyptisch avontuur Produktie in Hongarije ver beneden normaal Mijnwerkers hebben de sleutel in handen De Assemblee over het Nabije Oosten De Egyptische maatregelen Marivevliegtuig bij Scheveningen in zee gestort - ZATERDAG 22 DECEMBER 1956 Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 I,..-.................*.....................— Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, RedacUe 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 Advertenties: 17 ct. p. m.m Telefoontjes f 1.50 Het Indonesische kabinet heeft gistermiddag spoedvergaderingen belegd te bespreking van-de coup van de „Banteng-divisie" in Midden-Sumatra. De minister-president, Ali Sastróamidjojo, verklaarde het ontreden van deze divisie als „zeer ernstig" te beschouwen, indien de berichten daarover althans op waarheid berusten. De waarheid der berichten van radio Bukittinggi in Midden-Sumatra wordt echter nauwelijks betwijfeld in Djakarta. Inmiddels meldt de „Berita Indonesia", dat president Soekarno overweegt de noodtoestand in geheel Indonesië af te kondigen, waardoor het hoogste gezag automatisch zou toevallen aan het staatshoofd, dat bovendien opper bevelhebber van de strijdkrachten is. SOEKARNO HEEFT EEN PLAN. Naar aanleiding hiervan wordt in politieke kringen herinnerd aan de jongste oproep van Soekarno aan de Indonesische partijleiders om bijeen te komen en aan de oproep „alle par tijen te begraven", alsmede aan het bericht in het invloedrijke blad „Keng Po" van enige dagen geleden dat Soekarno „de Mao Tse Tung van In donesië" wilde worden. In een lezing voor leden van de strijdkrachten in Djogja heeft de pre sident gisteren medegedeeld, dat hij „een plan" heeft om de huidige moei lijkheden te boven te komen. Hij voegde hieraan toe, dat dit plan tot doel heeft de democratie „in ons zieke land" te verbeteren. Soekarno legde er de nadruk op, dat er geen reden was om te vrezen, dat hij een dictator zou worden. Hij zou de politieke partijleiders raad plegen over zijn plan. Telkens op nieuw benadrukte de president, dat Indonesië een „geleide democratie" nodig heeft om de moeilijkheden, Kolonel Simbolon, de territoriaal commandant van Noord, en Midden- Sumatra, heeft vrijdagavond bekend gemaakt, dat ook Noord-Sumatra zich heeft afgescheiden van de cen trale regering en niet langer het ka binet Ali Sastroamidjojo erkent. Zoals gemeld, heeft luitenant-ko lonel Ahmad Hussein donderdag het bestuur over de provincie Midden- Sumatra overgenomen. De provincies Midden, en Noord- Sumatra, die tot de rijkste gebieden van de Indonesische archipel beho ren, staan onder één militaire terri toriale commandant, i.e. kolonel Sim bolon. Reuter voegt hier nog aan toe, dat kolonel Simbolon ter motivering van zijn besluit mededeelde, dat hij tot het besef was gekomen, dat niet lan ger kan worden gehoopt dat de po gingen van de centrale regering om verbetering in de binnenlandse toe stand te brengen, met succes zullen worden bekroond. Hij noemde de „afscheiding" van Noord-Sumatra „tijdelijk". Zij was bedoeld om de weg te banen voor eerlijke lieden met een volkomen gevoel voor verantwoordelijkheid en niet behept met de lust haar macht, om de leiding van het land over te nemen. waarvoor het zich op het ogenblik ziet geplaatst, te overwinnen. Deze moeilijkheden worden in dag bladen van alle mogelijke politieke richtingen uitvoerig opgesomd, zoals ontevredenheid over de bestrijding van de corruptie, de langzame op bouw van het land, de bezetting van de voornaamste slteulposities in de Tegering door Javanen, het verwaar- lozen van de andere eilanden door de centrale regering en het gemarchan deer tussen de partijen, die deel uit maken van Ali Sastroamidjojo's coali tieregering. De algemene ontevre denheid heeft reeds geleid tot een mislukte staatsgreep door een groep legerofficieren, welke twee maand- den geleden werd ondernomen. Berichten gecensureerd? Een vorm van censuur schijnt vrij dag te zijn ingesteld voor uitgaande nieuwstelegrammen uit Indonesië na berichten over een opstand in Mid den-Sumatra. Een normale dagelijkse radio-uit zending uit Djakarta voor Singapore werd vrijdagavond plotseling be ëindigd. Er werd hiervoor geen ver klaring gegeven. Eerder op de dag werden drie pers telegrammen, die uit Djakarta waren ontvangen en betrekking hadden op de toestand in Midden-Sumatra, zon der opgave van redenen ingetrok ken. Broeit er iets in Rusland? De socialist Christopher May- hew heeft vrijdag in het Lagerhuis ge- zegd dat het verzet tegen het commu nistische bewind in de Sowjet-Unie verder om zich heen grijpt en feller is, dan men over het algemeen be seft. „Er zijn zeer betrouwbare aanwij zingen dat de studenten van de uni versiteiten van Moskou en Leningrad niet alleen felle kritiek hebben op de Sow jet-Russische politieke dicta tuur, maar die kritiek ook openlijk uiten en hun politieke leiders afzet ten. De balans van Port Said Nixon beloofde hulp In de bladen van Boedapest ver schenen gisteren grote advertenties waarin mijnarbeiders werden ge vraagd, voor salarissen, die twee maal zo hoog liggen als de gemid delde daglonen, verhoogd met spe ciale premies. De kolenproduktie is in opgaande lijn, aldus schreef het blad van de Hongaarse vakvereniging, Nepakarat, gisteren triomfantelijk, doch even later geeft hetzelfde blad toch toe, dat die produktie de dertig procent van de normale produktie nog nau welijks heeft gehaald. LOKPREMIES. In de advertenties voor mijnwerkers bijna de helft van de oude mijn werkers is uit de mijnstreken ver dwenen worden 2400 forinten (ruim 750 gulden) per maand gebo den voor ondergronds werk. Mijn werkers worden voorts gelokt met een loyaliteitspremie, vrije brandstof voor hun gezinnen en vrij transport naar en van de mijnen. Het gemiddel de maandsalaris is in Hongarije on geveer 1200 forinten. Sandor Bali, een vooraanstaand lid van de centrale arbeidersraad van Boedapest, die tien dagen geleden met voorzitter Sandor Racz werd gear resteerd, is van de week vrijgelaten. Hij heeft zich weer normaal op zijn fabriek gemeld, waar hij prompt tot voorzitter van de arbeidei-sraad werd gekozen. De 23-jarige Racz bevindt zich voor zover bekend, nog in arrest. Langzaam aan. De fabriek waarop Bali werkt en waar ook Racz werkte werd vorige week donderdag door Hongaarse politie en militie bezet, toen de arbei ders dreigden weer in staking te zullen gaan als hun leiders niet in vrijheid werden gesteld. Tachtig per cent van de arbeiders van de fabriek is nu op het werk teruggekeerd, doch velen van hen houden nog vast aan een „langzaamaan-actie". Politie en leden van de militie staan ook thans nog overal in de fa briek op wacht en verspreiden- de arbeiders, zodra zij groepjes vormen om de stand van zaken te bespreken. In heel Boedapest zijn de arbeiders nu weer bijna allemaal op het werk. De produktie blijft echter overal zeer laag en haalt in de meeste fabrieken de acht procent van de produktie van voor de opstand maar nauwelijks. Intussen staan lange rijen vrouwen voor de winkels om iets extra's te kopen voor Kerstmis. Meer winkels dan in het begin van de week, had den hun etalages met groen versierd. Het Hongaarse ministerie van justitie heeft bekend gemaakt, dat tot -lusverre drie doodvonnissen zijn uit gevoerd wegens verboden wapenbe zit. Berichten in de westerse pers, dat meer dan 200 mensen zijn geëxecu teerd, worden fel tegengesproken. De Amerikaanse vice-president heeft in een onderhoud met kanselier Raab en andere Oostenrijkse regerings functionarissen verklaard, er zeker van te zijn, dat het Amerikaanse Congres een groter dan het vastge stelde aantal Hongaarse vluchtelingen in de Verenigde Staten zal toelaten. Hij verklaarde er evenzeer zeker van te zijn, dat er meer Amerikaanse gel den beschikbaar zullen worden ge steld voor de hulpverlening aan de vluchtelingen. Oostenrijkse functionarissen hebben verklaard, dat zij zeer tevreden zijn over de besprekingen met Nixon, die door president Eisenhower naar Oos tenrijk werd gestuurd om het vluch telingenvraagstuk in dat land te be studéren. Nixon heeft toegezegd, dat hij in zijn rapport aan president Eisenhower het opnemen van meer vluchtelingen in Amerika en het ver. lenen van meer geldelijke steun aan de Oostenrijkse regering zal aanbe velen. De Oostenrijkse regering alleen al zal op 1 jan. al bijna dertig miljoen gulden aan de verzorging van de vluchtelingen hebben uitgegeven. Hierbij zijn niet begrepen de uitgaven van plaatselijke en provinciale in stanties en particuliere giften. Het aantal Hongaarse vluchtelingen, dat nog in Oostenrijk aankomt, be gint thans duidelijk af te nemen. Gis ternacht arriveerden slechts 688 vluchtelingen. Nixon heeft tijdens zijn bezoek aan Oostenrijk ook de nieuwe hoge com missaris van de V.N. voor de vluch telingen, dr. Lindt, ontmoet. Dr. Lindt beeft gisteren verklaard dat hij van plan is met de regeringen in de vrije wereld besprekingen te voeren over het opnemen van Hongaarse vluch telingen. In Oostenrijk bevinden zioh nog steeds meer dan 70.000 van deze vluchtelingen. De Amerikaanse gedelegeerde Ja mes J. Waasworth heeft vrijdag ge tracht in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties de debatten over de toestand in het Nabije Oos ten in rustiger banen te leiden. Hij liet uitkomen dat de Amerikaanse re gering klachten van Engeland en Frankrijk over slechte behandeling van Engelse en Franse onderdanen in Egypte wel redelijk acht. Met een heftige discussie, zei hij, zou niemand gebaat zijn. Hij sprak de wens uit dat het debat zo kort mogelijk zou worden gehouden. De Amerikaanse regering, zei hij, be- Vrijdagmiddag omstreeks drie uur is even bezuiden de haven van Scheveningen een vliegtuig van het type „Firefly"-lesvliegtuig met twee personen van de Marine-luchtvaartdienst aan boord in zee gevallen. De redding boot die onmiddellijk uit de haven vertrok kon niets anders dan een zwemvest en enkele andere kleine wrak stukken vinden. schikt over inlichtingen volgens wel ke Engelsen, Fransen en Joden in Egypte het slachtoffer zijn geweest van intimidaties en sommigen hunner het land zijn uitgezet. Hij sprak zijn bezorgheid uit over ongerechtvaar digde maatregelen. De Amerikacnse ambassadeur in Kairo had opdracht gekregen dat ook te doen, zei hij. Het lot der Joden. De Israëlische gedelegeerde Atxba Eban zei dat niets bekend is over het lot van ongeveer 900 Joden, die onlangs in Egypte werden gearres teerd en dat in Egypte nog steeds leden van uit het land gezette gezin nen als gijzelaars worden vastgehou den. De Egyptische regering, zei Eban, heeft bevolen dat Joden geen advo caat of geneesheer meer mogen worden. De Syrische gedelegeerde Farid Zein eb Din keurde de gewraakte maatregelen goed. Zij waren volgens hem genomen in het belang van de veiligheid van Egypte. De Verenigde Naties zouden, vond hij, te gelegener tijd moeten nagaan of Engeland en Frankrijk met Israël tegen Egypte hadden samengespannen. Binnenlandse aangelegenheid. De Sowjet-Russische gedelegeerde Koezenetsof noemde de klacht van Engeland en Frankrijk tegen Egypte een „nieuwe poging tot bemoeienis met de binnenlandse aangelegen heden van Egypte". De Assemblée, zei hij, had niet het recht de Egyptische „veiligheidsmaatregelen" te bespre ken omdat zij binnenlandse Egypti sche aangelegenheden warem Weer 'n kernexplosie in Sowjet-Unie? Men kan veilig aannemen dat er op 14 of 15 december in de Sowjet- Unie een kernexplosie heeft plaatsge had, al is niet precies vast te stel len waar. zo meldde gisteren de Ja panse meteorologische dienst. In verschillende delen van Japan is de laatste dagen regen of sneeuw opgevangen met een bijzonder hoge graad van radio-activiteit. In de Coenhaven te Amsterdam werd gister een 31-jarige chauffeur door een rol papier, die van een hef truck viel, dodelijk getreffen. Volgens een door de Britse rege ring gepubliceerd rapport heeft de Brits-Franse invasie naar schatting in Port Said aan 650 Egyptenaren het leven gekost. Het aantal gewonden wordt op 2100 geraamd, van wie er 900 in een ziekenhuis moesten wor den opgenomen. Het rapport noemt het onwaarschijnlijk, dat de verlie zen onder de burgerij meer dan een kwart van genoemde aantallen uit maken. Het Brits-Franse opperbevel had 13 pet KLM-passagiers meer dan in 1955 De KLM heeft in het jaar, dat nu bijna ten einde is, 95.000 passagiers meer vervoerd dan in 1955, namelijk 820.000. Dat is een stijging van ruim 13 De verschuiving van het eer- ste-klassevervoer naar de toeristen klasse zette zich ook dit jaar voort. In de toeristenklasse reisden 618.000 passagiers dat is 24,6 meer dan in 1955 terwijl het eerste-klasse- vervoer terugliep van 229.000 tot 202.000. De luchtvloot, die bestaat uit 83 toestellen, was in 1956 in totaal 180.800 uren in de lucht. Dat is een gemiddelde van ruim 495 uur per dag. Het aantal gevlogen kilometers liep op van 58.600.000 tot 63.400 000 Het aantal vervoerde kg vracht be droeg in het afgelopen iaar 23.600.000 te®en 20.372.000 in 1955. Het personeel van de KLM nam in 1956 met ruim acht procent toe. Het bedraagt nu 15.863. Hiervan behoren 1-688 tot het vliegend personeel (597 vliegers, 339 boordwerktuigkundigen. 206 telegrafisten, 320 stewards en 226 stewardessen), 8.690 man grondper soneel in Nederland, terwijl 5.485 KLM'ers in het hw'tenland werkzaam zijn. Van deze laatste groep zijn 750 Nederlander. Overvallen op BevelaiH nog niet opgehelderd Angst neemt toe Op Zuid-Beveland zijn de twee overvallen, die zondagavond binnen één uur tijd en op nog geen tien km. afstand van elkaar op twee jonge mannen werden gepleegd, nog het gesprek van de dag. De rijkspolitie heeft verschillende getuigen gehoord, die op het tijdstip van de overval op de weg geweest waren. Niemand heeft echter een schim gezin van de overvallers of van de bestelwagen, waarmee de aanslag gepleegd zou zijn. Hierdoor blijft alleen het fantas tisch verhaal van de logeerpartij in het Scheveningse Bos over. Men be gint zelfs te vermoeden, dat de tim merman een alibi zoekt voor de nacht, die hij afwezig is geweest. In het tweede geval, dat van de landarbeider, blijven de snijwonden aan polsen en gezicht een raadsel. Onveilig. Dat het langs de Bevelandse banen niet helemaial veilig is .blijkt, nu be kend is geworden, dat te Wolfaarts- dijk en 's Heer Hendrikskinderen de laatste week verscheidene aanrandin gen en pogingen tot aanrandingen zijn gepleegd, die tot nog toe slechts in de familiekring bekend waren. Deze gevallen schijnen los te staan van het verhaal van de beide jonge mannen. Inmiddels neemt men alom veilig heidsmaatregelen op het eiland. .\Ien waagt zich niet meer alleen buiten, hetgeen aan het vergaderings- en cursusbezoek goed is te merken. AFMETING VISITEKAARTJES. Onder de aandacht van het pu bliek wordt gebracht dat de te ver zenden naam- en visitekaartjes de minimam afmetingen van 7 bij 10 cm moeten hebben. Stukken die niet aan deze afme tingen voldoen zullen niet doorge zonden worden, doch aan de afzen der worden teruggezonden. Kouder Door drukstijgingen is boven Scan. dinavië een krachtig hogedrukgebied tot ontwikkeling gekomen, dat zich via Engeland naar het zeegebied tus sen de Azoren en Spanje uitstrekt. Een kleine storing boven Zuid-Scan dinavië trekt in zuidwestelijke rich ting over Duitsland en wordt vooraf gegaan door een brede sneeuwzóne. Het koufront van de storing is nu bijna het gehele land gepasseerd. Met een in kracht toenemende noord oostelijke wind zal geleidelijk droger wordende lucht uit Scandinavië wor den aangevoerd, waarin de tempera turen de komende nacht tot even on der het vriespunt kunnen dalen en overdag tot even boven het vriespunt oplopen. Overigens zal er veel be wolking binnen drijven, waaruit ech ter geen neerslag van betekenis zal vallen. Door de belangrijke veran dering in de luchtdrukverdeling ne men de vorstkansen de komende paar dagen geleidelijk toe. aanvankelijk gesproken van 100 do den. Het rapport is opgesteld door de voorzitter van het Britse genootschap voor juristen, Sir Edwin Herbert, die ter plaatse een onderzoek heeft inge steld. De cijfers hebben geen betrek king op Port Foead, waar volgens Sir Edwin ongeveer honderd doden zijn gevallen. Het rapport gaat alleen over de Egyptische verliezen. De Britse verliezen zijn opgegeven als 21 doden en 112 gewonden en de Franse als 10 doden, 33 gewonden en 1 vermiste. De bergingswerkzaamheden. Vice-admiraal Dunford-Slater, de bevelhebber van de geallieerde vloot- groep die in de haven van Port Said voor anker ligt, heeft gisteren ver klaard, dat de bemanningen van alle bergingsschepen zich vrijwillig heb ben aangeboden om, na de Engels- Franse terugtocht, in Egypte werk zaam te blijven. Het gaat om 1500 man vlootpersoneel, van wie 450 En gelsen. De vice-admiraal zei, dat de beman ningen verklaard hadden bereid te zijn in Egypte te blijven, wanneer zij de bescherming zouden genieten van de strijdkrachten der Ver. Naties. Zij zullen op die conditie het bergings werk beginnen. Israëliërs trekken verder terug. De Israëlische troepen zullen zich na de eerste week van januari tot achter El Arisj op Egyptisch ge bied 40 km van Gaza terugtrekken en later, op een „nog niet bekendge maakt tijdstip „Egypte geheel verla ten, zo heeft secretaris-generaal Ham- marskjoeld vrijdag bekendgemaakt in de algemene Vergadering van de Verenigde Naties. De Israëlische ambassade in Lon den gaf vrijdag een verklaring uit, waarin gezegd werd, dat de Verenigde Naties niet mogen toestaan, dat Egyp te het schiereiland Sinai weer inricht als basis voor aanvallen op Israël. De blokkade van de Israëlische scheep vaart in de Golf van Akaba mag niet hervat ^worden en de strook van Gaza mag niet opnieuw onder Egyptisch beheer komen, aldus deze verklaring. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van zaterdagavond tot j zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). NOORDOOSTELIJKE WIND. Veel bewolking met plaatse- lijk enkele regen- of sneeuwbui- tjes. Matige tot kx-achtige noord- j oostelijke wind. Iets kouder met vannacht temperaturen om het vriespunt. 23 Dec. zon op 8.49; onder 16.34; maan op onder 11.45. 24 Dec. zon op 8.49; onder 16.34; maan op 0.28; onder 12.08. 11.10 L.K. Hoogwaterstanden 23 Dec. v.m 7.15; n.m. 7.40. 24 Dec. v.m. 8.10; n.m. 8.35. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME MALLORCA weer temp. sneeuw —1 C. zwaar bew. 2 sneeuw 3 geheel bew. 1 n motregen 8 geheel bew. —1 regenbui 4 geheel bew. 1 zwaar bew. 1 nevel 3 geheel bew. 4 zwaar bew. 7 sneeuw 1 i* sneeuw 0 nevel —1 nevel —o nevel 2 geheel bew. —1 sneeuw 0 nevel —2 regen 8 licht bew. 4 Koning der volkeren, naar wien zij verlangen. Gij hoeksteen, die alles tot één geheel verbindt; kom, en red de mens, dien Gij uit aarde gemaakt hebt.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1