S)e ftzidaeSotiAci/nt Suez-beleid van Franse regering goedgekeurd F 3.50 I Politie regeert in Hongarije MOLLET: „NASSER PION IN 'T RUSSISCHE SCHAAKSPEL" Hongarije wordt weer een politie-staat Nieuw begrip: „geleide democratie" NASSER en bet Nabije Oosten snijden zichzelf in de vingers Militaire staatsgreep in Midden-Sumatra 1 De kosten van 't UNO-politieleger Een nieuwe verhuizing in oud graafschap GOBELIN-STOF Directeur: C. M v HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 21 DECEMBER 1956 48ste JAARGANG No. 13989 j j Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Adyer tentie» 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs fü.55 p. w. f2.35 p mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 Advertenties: 17 ct. p. m.m Telefoontjes f 1.50 BUREAUX: PAPENGRACHT 32 De Franse Nationale Vergadering heeft gisteravond na een debat van drie dagen over de buitenlandse politiek haar vertrouwen in de regering-Mollet uitgesproken. Dit besluit, genomen met 332 tegen 213 stemmen, betekende een goedkeuring van de Franse Suezpolitiek. De motie van vertrouwen was door de socialisten ingediend. De 150 communisten die Mollet in de 10" '2 maand, dat hij aan het be wind _was steunden, in de hoop een volksfront te kunnen vormen met de socialisten hebben hem ditmaal in de steek gelaten, zoals zij de laatste tijd al vaker gedaan hebben. Mollet wil trouwens weinig van hun steun weten, al heeft deze hem vaak gediend. Ook de 44 poujadisten stemden tegen. Versterking van Navo en Uno gevraagd VREDE SREGELTNG IN HET OOSTEN. In de motie wordt de regering ge vraagd te streven naar: (1) Een algemene vredesregeling voor het Midden-Oosten, waarbij het Suezkanaal onder internationaal be heer komt of een andere regeling wordt gevonden, die dezelfde waar borgen biedt. (2) Versterking van de organisatie der Ver. Naties, waardoor zij haar be sluiten kan laten eerbiedigen. (3) Versterking van het Atlanti sche bondgenootschap, gebaseerd op gelijkheid van rechten en verplich tingen van aüe leden. (4) Een spoedige sluiting van de verdragen voor Euratom en een ge meenschappelijke Europese markt, met dien verstande, dat zoveel mo gelijk Europese landen hieraan kun nen deelnemen. ANTI-MÜNCHENREFLEX. Mollet was van oordeel, dat de motieven voor de Frans-Britse poli tiek nog even dwingend aanwezig zijn als voorheen. Wat de Fransen in hun optreden in het Midden-Oosten had geleid noemde hij een soort anti- Münohenreflex. Steeds opnieuw noemde Mollet.Nas- ser een spion in 't Russische scaak- spel. Hij noemde hem voorts een even groot gevaar in het explosieve en onderontwikkelde Midden-Oosten Ruzie met Tito De communistische partijen van Oost-Duitsland en Tsjechoslowakije hebben gisteren een gezamenlijke aanval gedaan op het „nationale communisme" dat Tito predikt. De verklaring was zo heftig van toon, dat men in het westen de indruk kreeg dat de Kominform op het punt staat, te herleven. Zowel Tito's ideologie als zijn per soon waren het onderwerp van de aanval. In de verklaring wordt o.m. gezegd dat al het gepraat over natio naal communisme in strijd is met de leer van Marx en Lenin. „Versterking van het socialistische wereldstelsel kan alleen geschieden op basis van het marxistische leninis me, dat door onze partijen krachtig wordt verdedigd. Elke poging om een ander forum in het leven te roepen voor de communistische beweging wordt met stelligheid verworpen". Daarna kwam de kritiek op Tito zelf. „Onze partijen keren zich be slist tegen alle pogingen om een split sing teweeg te brengen in de marxis tische arbeidersbeweging door die te verdelen in stalinisten en niet-sta- linisten." De gemeenschappelijke verklaring was het resultaat van de besprekin gen die een Oostduitse delegatie van de communistische partij op 9 en 10 december te Praag heeft gehouden. als Hitier geweest was in het over- geïndustrialiseerde Europa. Mollet zei verder, dat als Frankrijk Noord-Afrika zou verlaten, dit ge bied zou openliggen voor de Russen. Daarom vormt het probleem van Afrika de basis van de Franse buiten landse politiek. Navo blijft. De Franse premier onderstreepte dat de Atlantische alliantie een van de grondslagen blijft van de Franse buitenlandse politiek. Wat ook onze geschillen met onze Amerikaanse geallieerden geweest mogen zijn, het Atlantische bondgenootschap heeft nooit op het spel gestaan. Mollet waarschuwde er echter voor, dat, niettegenstaande het Amerikaan se voorbehoud inzake het raadplegen van de bondgenoten, „het bondige- tingsverkeer kan zijn". Op een lunch voor Franse journa listen van overzee heeft Mollet don- ueiuag vecKlaard, dat Engeland en Frankrijk van gedachten wisselen over een plan om de gezamenlijke Egyptische tegoeden, die in de twee landen zijn geblokkeerd, te gebrui ken om hun onderdanen schadeloos te stellen voor hun in Egypte geleden verliezen. De premier gaf hiermee commentaar op een verklaring van oud-premier Reynaud, die in de Na tionale Vergadering had gezegd, dat Engeland en Frankrijk over deze kwestie een overeenkomst moeten sluiten. Krijgsraad in 't Kremlin Het centrale comité van de Russi sche communistische partij is te Mos kou bijeengekomen. Op de agenda staan o.a. de volgende onderwerpen: verhoging van de productie, in het bijzonder van di- van gebruiksgoe deren, de internationale toestand, de ideologische vraagstukken, de betrek kingen met de volksrepublieken. Wat dat laatste agendapunt betreft: de Russischeambassadeurs in de hoofdsteden van de satellietstaten zijn allen in Moskou aangekomen om rap port uit te brengen. Ook de ambas sadeur te Belgrado bevindt zich in Moskou. Arrestatie zonder vonnis of machtiging De nieuwe Hongaarse politie heeft thans de bevoegdheid gekregen arres taties te verrichten zonder in het be zit te zijn van een formeel arresta tiebevel of te steunen op een gerech telijk vonnis. bliceerd. De Hongaarse pers heeft er tot dusver geen gewag van gemaakt. Mén is van oordeel, dat de nieuwe bepalingen overeenkomen met het stelsel, dat door de voormalige pre mier, Imre Nagy in 1963 werd afge schaft. Volgens dit sitelse] konden personen voor onbepaalde tijd in in terneringskampen worden vastge houden zonder dat een proces werd gevoerd. Duizenden Hongaren hebben op IDEE VAN SOEKARNO President Soekarno overweegt de noodtoestand over geheel Indonesië af te kondigen om verergering van de situatie te voorkomen. Aldus meldt het blad „Berita Indonesia". De afkondiging van de staat van beleg over het gehele land zou auto matisch met zich meebrengen, dat de hoogste macht in het land gelegd zou zijn in handen van de president zelf als opperbevelhebber van de strijd krachten. Soekarno, die volgens het blad prof. Djokosoetono, de deken van de jurk dische faculteit van de universiteit nootschap geen straat met eenrich- Indonesia, zou hebben geraadpleegd, Olie zoekt nieuwe aanvoerwegen Wat ook de toekomsttige status van het Suezkanaal moge zijn, de politiek van kolonel Nasser heeft in de inter nationale olie-industrie een omwen teling veroorzaakt, waarvan Egypte én andere landen in het Nabije Oos ten wellicht de nadelen zullen onder vinden, zo meent men in economische kringen te Londen. In de eerste plaats vestigt men er in deze kringen de aandacht op, de olieroutes grondig worden gewijzigd. Het olievervoer door het Suezkanaal zal concurrentie worden aangedaan door nieuwe buisleidingen, die voor namelijk door Israël en Turkije zul- belopende investeringen voor het zoe ken naar en het ontwikkelen van olievelden, te concentreren op die ge bieden,- vanwaar de olie kan worden vervoerd zonder dat van het Suez kanaal gebruik behoeft te worden ge. maakt, te weten op centraal West- Afrika en' Latijns-Amerika in plahts van op Oost-Afrika en de landen, die ten oosten van het Suezkanaal gele gen zijn. Deze wijzigingen in de structuur van de internationale olie-industrie zullen niet alle belang ontnemen aan het Suezkanaal, zo verklaart men in de eerdergenoemde economische krin gen te Londen, maar deze industrie zal het hierdoor gemakkelijker gaan vallen te voorkomen dat Egypte zich van het Suezkanaal bedient als wa pen waarmede het een politiek van discriminaties kan voeren of dat dit len lopen. In dit verband maakt ian<j de passagegelden verhoogt tot men bekend, dat binnenkort een in ternationale conferentie zal beginnen voor het onderzoeken van de vraag stukken, die samenhangen met de aanleg van een buisleiding van de produktiecentra in Irak door Turkije naar de Middellandse Zee. Aan deze conferentie zal door de grote olie maatschappijen worden deelgenomen. Verder doet men opmerken, dat de olieroutes verandering zullen on dergaan door de vervanging van de huidige kleinere tankschepen door supertankschepen van meer dan 45.000 ton, die in elk geval geen ge bruik zullen kunnen maken van het Suezkanaal. Voorts maakt men er in economi sche kringen te Londen opmerkzaam een buitensporig te achten peil. heeft donderdagavond in een rede verklaard, dat het geenszins in zijn bedoeling ligt dictator te gaan spe len". Hij zou de leiders der politieke partijen raadplegen over een nieuw denkbeeld, dat hij koestert. „Ik' heb opgemerkt, dat de leiders der poli tieke partijen besloten hebben zich te houden aan de regels der democra tie en dat zij besloten zijn zelfcorres. tie uit te oefenen", aldus Soekarno. Sprekend over democratie bracht de president in herinnering, dat zijn denkbeelden over „geleide democra tie" reeds naar voren waren gebracht en hij legde er de nadruk op, dat In donesië niet zonder meer de westerse vorm van democratie kon copiëren. De president legde er de nadruk op, dat Indonesië een eigen karakter heeft en dat het dus ook zijn eigen vorm van democratie dient te heb ben. Zijn „nieuwe denkbeelden" be vatten, zo ging de president voort, een aantal methoden om een „gezon de democratie van 'eigen huize" in te voeren. Voor hij echter tot uitvoering de zer denkbeelden overgaat, zal hij daarvan mededeling doen. De politie is voortaan gemachtigd I deze wijze jarenlang gevangen geze- personen „die de openbare orde en in het bijzonder de produktie in ge vaar brengen", tot ten hoogste zes maanden in hechtenis te houden, zon der dat het tot een proces komt. Dit blijkt uit een decreet van de presidentiële raad, dat donderdag in de Hongaarse Staatscourant is gepu- Deportaties uit de Baltische staten De Estlandse nationale raad, die de Estlandse vluchtelingen in de gehele wereld vertegenwoordigt, heeft de secretaris-generaal van de V.N., Ham- marskjoeld, gevraagd een einde te maken aan de deportatie van Esten naar de Sowjet-Unie. Het. plan zou bestaan om volgend jaar 100.000 Esten, Letten en Li- tauers naar de Sowjet-Unie te depor teren. Hierbij zouden 20.000 Esten zijn. De afgelopen twee jaar zouden 2.000 jonge Esten gedeporteerd zijn. Volgens de Estlandse nationale raad is er geen openlijk verzet in Estland geweest. De jongeren wil den echter niets van het communis me weten. Radio-Boedapest heeft medegedeeld, dat er een verenigd opperbevel be staat, dat plaatselijke Sowjet-bevel- hebbers ter verantwoording roept, als zij zich mengen in aangelegenheden van plaatselijk bestuur. Dit is de eerste maal dat er over een gemeen schappelijk opiperbevel over de Hon gaarse en de Russische troepen wordt gesproken. Stroomgebrek. De kolensituatie in Hongarije is thans zo moeilijk, dat de regering heeft besloten, in de metaal- en ma chinefabrieken slechts drie dagen per week te laten werken, wegens gebrek aan elektrische stroom. DJAKARTA OVERROMPELD Een in Midden-Sumatra gelegerde legerdivisie heeft het bestuur over de ze provincie overgenomen. In zijn ra diotoespraak tot de bevolking, gehou den te Bukit Tinggi, het voormalige Fort de Koek, deelde de gouverneur mede, dat een militaire raad „onder leiding van overste Ahmad Hussein thans het burgerlijk bestuur in han den heeft genomen." Omslag over allen De eerste tien miljoen dollar van de kosten die het politieleger van de Ver. Naties zal vergen moet worden gedragen door alle aangesloten lan den naar verhouding van hun gewone contributie. Dit besluit is vervat in een resolutie die de commissie voor bestuurszaken van de UNO donderdag met 57 tegen ||j negen onthoudin- dat de oliemaatschappijen zich gen heeft aangenomen. Tegen stem- gereedmaken hun miljarden guldensvan het communis- Engeland zal nog vier atoom-krachtcentrales gaan bouwen. Een daarvan, die in Berkeley in het graafschap Gloucestershire, zal er zo uit komen te zien. Uiteraard zijn er nog geen technische gegevens beschikbaar. Vast staat wel, dat de capaciteit van deze centrale ongeveer drie keer zo groot zal zijn als die van de reeds wer kende centrale van Calder HalL Op de tekening zien we rechts de twee reactors en lings de grote turbinezaal tische blok: de Sowjet-Unie, de Oekraine, Albanië, Bulgarije. Witrus- land, Tsjechoslowakije, Polen en Roemenië. Tot de landen die zich van stemming onthielden behoor den Engeland, Egypte en Israël. DE BERGINGSWERKZAAMHEDEN. De Verenigde Naties hebben Enge land medegedeeld, dat zij de volledige verantwoordelijkheid op zich nemen voor de veiligheid van alle schepen en bema/nningen, die zullen worden gebruikt bij de vrijmaking van het Suezkanaal. Dit is medegedeeld door een woordvoerder van de Britse dele gatie bij de V.N. De woordvoerder zei, dat de onder handelingen met Hammarskjoeld over de bergingswerkzaamheden bevredi gend verlopen. Over het gébruik van de zes Britse bergingsvaartuigen met bemanning was nog geen besluit ge nomen. De Britse marine heeft vrij willigers gevraagd om de hulpschepen, voor de bergingsvloot te helpen bemannen, zo wordt uit Port Said gemeld. Volgens een hoge Britse marine-of ficier hekken alle bemanningsleden van de Britse bergingsvloot erin toe gestemd ook. na het terugtrekken der verbonden strijdkrachten in Port Said te blijven voor het bergingswerk. De vloot bestaat uit tien Britse schepen met 1100 bemanningsleden. De brug bij Ferdan over het Suez kanaal, die bij het begin van de Brits- Franse aanval op Egypte beschadigd was, is donderdag in het kana-al ge stort, zo wordt in Cairo vernomen. Drijvende gijzelaars. De Egyptische regering heeft de Zweedse legatie te Cairo meegedeeld, dat een Zweeds schip en elf andere schepen van verscheidene landen, die sedert het begin van november in het Suezkanaal- zijn o^vesloten, door de Egptische autoriteiten zullen worde vrijgegeven, zodra de Brits-Franse strijdkrachten Egypte zullen hebben verlaten. Op Nicosia is officieel meegedeeld, dat alle vliegtuigen van de Britse luchtmacht thans uit Port Said zijn vertrokken. De laatste vliegtuigen stegen donderdag op van het vlieg veld Gamil buiten Port Said. Deze staatsgreep was ondernomen „om de huidige crisis in Midden Su matra", die was veroorzaakt door on tevredenheid onder alle lagen der be volking, te boven te komen. De commandant van de politie in de provincie, Suarno, deelde even eens over de radio mede, dat hij zijn ambt heeft overgedragen aan de com missaris van politie Sutan Suis, die inmiddels lid is geworden van de „militaire raad". VERRASSING TE DJAKARTA. Het bericht over de staatsgreep in Midden-Sumatra heeft do Indonesi- regering vanochtend bij verrassing overvallen. De woordvoerder van de reigering deelde aan de correspondent van het A.N.r. ede, dat tot dusverre nog geen berichten zijn ontvangen Van het gouverneurskantoor. De provincie Midden-Sumatra, een van de rustigste delen van de Indo nesische archipel, is de geboorte streek van vele Indonesische leiders. Dr. Mohammed Hatta, die drir weken terug als vice-president is afgetreden, nadat hij het land had gewaarschuwd dat Indonesië hetzelfde lot zou on dergaan als het China van Tsiang Kai Sjek, als de corruptie niet wordt uit geroeid, is uit deze provincie afkom stig, evenals Sutan Sjahrir, eertijds minister-president en thans voorzi- ter van de Indonesische socialistische partij. Sumatra is ook het geboorteland van kolonel Zulkkifli Lubis, de vroe gere waarnemend chef-staf, die kort geleden plannen had beraamd om de Indonesische regering omver te wer pen. Lubis, die zes weken geleden zijn woning in Djakarta verliet, na dat hij was opgeroepen om voor zijn chef, generaal-majoor Nasuiion te verschijnen (die ook al van Sumatra afkomstig is), bevindt zich nog steeds op vrije voeten. In een verklaring,' welke via radio Bukit Tinggi werd uitgezonden, heeft de voorziter van de miliaire raad, Ahmad Hussein, een beroep op de bevolking gedaan om zich rustig te houden en zich te onthouden van al les wat tot een chaos zou kunnen lei den. voor stoelbekleding en gordijnen 130 cm. breed HAARLEMMERSTRAAT 172—174—179 HERENSTRAAT 9 MIDZA-bonnen voor onze cliënten. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van vrijdagavond tot za- terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). RUSTIG WEER. Veranderlijke bewolking met in het uiterste noorden tijdelijk wat regen. Elders hier en daar mist en overwegend droog weer. Zwakke of matige wind in hoofd- zaak uit richtingen tussen west en noord. Weinig verandering in temperatuur. Tijdelijk wat regen Boven Centraal Europa bevindt I GRENOBLE" zich een gebied van hoge barometer- NICE standen, dat tekenen van verzwak- BERLIJN 22 Dec. zon op 8.48; onder 16.33; maan op 23.10; onder 11.21. Hoogwaterstanden 22 Dec. v.m. 6.25; n.m. 6.50. Het weer in Europa De weerrapporten van hëdenmor- gen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX king vertoont. Daarentegen begint de luchtdruk boven Scandinavië te stij gen, waardoor het zwaartepunt van een hogedrukgebied morgen waar schijnlijk boven Noorwegen komt te liggen. Een kleine storing, waarvan het middelpunt zich vrijdagochtend boven Zind-Zweden bevond, komt uit het noordoosten naderbij en het bij behorende front, dat de voorste be grenzing van drogere lucht vormt, zal bij ons tijdelijk wat regen veroorza ken. De wind draait daarbij naar de noordhoek. Omdat de aanvoer van de lucht van de Noordzee plaats heeft zal in het temperatuurverloop het komende etmaal nog weinig verande ring komen. FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME MALLORCA nevel 1 gr licht bew. —3 motregen 3 on bew. 2 zw. bew. 7 mist 1 geh. bew. 2 nevel 5 nevel 6 nevel 5 nevel 2 zw. bew. 6 geh. bew. 3 regen 2 mist —1 nevel 1 mist 3 zw. bew. —5 nevel —o nevel —3 mist 0 regen 9 Q Dageraad, luister van het eeuwi ge licht en Zon der gerechtig heid; kom, en verlicht hen, die geze ten zijn in duisternis en schaduw van de dood.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1