SIMON) dEWTT] 3.9° Amerikaanse legersterkte in Europa onverminderd Gemeenteraad Leimuiden Ster van de avond - U en deze nylons! JOVANDA en CHRISTIAN DIOR B.deKONING Oude Couranten Feestelijke lichtpunten... WOENSDAG 19 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Wel meer «stroomlijn' Er kan geen sprake zijn van enige overeenkomst met de Sow jet-Unie, die de militaire sterkte van de Ver enigde Staten in West-Europa zou verminderen. Dit heeft de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, gisteren op zijn persconferentie meegedeeld. De minister verklaarde, dat wel overwogen wordt de Amerikaanse divisies in West-Europa te „stroom lijnen". Het doel daarvan is niet de strijdkrachten te beperken, maar al leen de strijdkrachten beweeglijker te maken en aan te passen bij de mo derne oorlogvoering. Amerika is niet van plan, zei Dul- Jes, van de toestand in Oost-Europa gebruik te maken voor een campagne tegen de Sowjet-Unie. De Sowjet- Unie kan er van verzekerd zijn, dat Amerika niet de wens koestert de Oosteuropese satellieten tot bondge noten van Amerika te maken. Ook Jigt het niet in de bedoeling van Ame rika de Sowjet-Unie te omringen met een groep vijandige staten, naar het voorbeeld van het Franse „cordon sanitaire" na de eerste wereldoorlog, Volgens Dulles moet het de Sowjet- Unie in de laatste maanden duidelijk zijn geworden, dat zij op de 60 divi sies in de Oosteuropese landen ni t langer kan rekenen. Om die reden is het des te belangrijker dat Rusland weet dat de Ver. Staten een wezen lijke vrije satellietstaat zouden willen erkennen en niet wensen die tegen de Sowjet-Unie te keren. Dulles verklaarde dat overwogen wordt maarschalk Tito van Joego slavië naar Washington uit te nodi gen. Londen kan het niet betalen. Dulles bevestigde dat de Engelse regering overweegt, gezien Engelands moeilijke financiële positie, de troe pensterkte in West-Duitsland te ver minderen, tenzij de Duitsers of wie dan ook bereid blijken te zijn mee te betalen voor het onderhoud van die troepen. Tevoren was een bericht gepubli ceerd, dat Engeland vier divisies uit Duitsland zou terugtreken, tenzij de Duitsers de volledige onderhoudskos ten voor deze troepen zouden gaan betalen. Op het ogenblik betalen de Duitsers een gedeelte hiervan en el ongeveer 360 miljoen gulden. De to- tale onderhoudskosten bedragen on geveer een miljard gulden per jaar. Nato-schrammetje. Dulles zei voorts, dat de betrekkin gen tussen Amerika, Frankrijk en Engeland ongetwijfeld beter zijn ge worden door de besprekingen in en buiten de Navo. Hij wilde niet zeg gen, dht er helemaal geen schram meer is overgebleven. De beste ma nier om het verleden te vergeten noemde hij het werken aan de toe komst. Spionage in Zwitserland De Zwitserse overheid heeft dins dag in een officieel communiqué de uitwijzing van een voormalig lid der Hongaarse legatie in Bern bekend ge maakt en voorts de arrestatie van twee vrouwelijke agenten van een spionage-organisatie, die voor een on genoemd naburig land werkte. Vol gens het communiqué oefende de Hongaarse functionaris druk uit op mensen, die familieleden in Hongarije hebben, en gebruikte hen als agenten voor politieke militaire en economi sche spionage. De Hongaarse legatie stelde de Zwit serse autoriteiten in september j.l. op de hoogte van zijn vertrek. Volgens het communiqué verliet hij inder daad Zwitserland, maar keerde maan dag j.l. terug en werd prompt uitge wezen. De man kan niet worden vervolgd omdat hij zijn daden had begaan in een tijd dat hij diploma tieke onschendbaarheid genoot. De diplomaat, Mate Vegh, had ook agen ten in Italië. Naar verluidt werkte de in Neuchatel vastgehouden vrouw, moeder van twee kinderen, in de stijl van Mata Hari. De andere vrouw, die is uitgewezen, was een Italiaanse. Arrestant springt door ruit De Wageningse los-arbeider W. van de W. die gisteren door de recht bank te Arnhem tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan vijf voor waardelijk, is veroordeeld wegens diefstal van, 14.000 sigaren, heeft te Arnhem een poging gewaagd om te ontvluchten. Terwijl hij in een vertrek van het gebouw, waarin de rechtbank tijde lijk is gevestigd, moest wachten, zag hij kans dwars door een dikke spie gelruit te springen. De wachtmeester van de rijkspoli tie, die hem bewaakte, sprong de man na, doch de vluchteling was reeds in een tuin van een villa verdwenen. Op enkele waarschuwingsschoten reageerde hij niet. Van tuin tot tuin springend wist de Wageninger uit het inmiddels omsingelde huizenblok te ontsnappen. Een politieman zag hem later lopen en kon hem met hulp van een van een voorbijganger ge leende fiets achterhalen en inreke nen. Vandaag heeft giro 777 van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis, zoals reeds gemeld de vier miljoen gulden overschreden. Dit gironummer, dat door het Neder landse Rode Kruis altijd gebruikt wordt voor inzamelingen voor hulp verlening by grote rampen, werd eind oktober geopend voor bijdragen ten behoeve van het Hongaarse volk. 'n Beroepgoplichter noemde zich pastoor 17 Maanden geëist Een jaar en vijf maanden gevan genisstraf zonder aftrek eiste de of ficier van Justitie bij de Utrechtse rechtbank dinsdagmiddag tegen een 68-jarige tuinder uit Apeldoorn, die terecht stond wegens poging tot op lichting. Op 5 september j.l. zou hij te Amers foort de juwelier A. Groenhuizen heb ben opgebeld, waarbij hij zich voor deed als pastoor. Hij zou verzocht hebben een zioht- zendlng gouden horloges, kruisjes etc, te bezorgen bij een klooster aan de Zuidsingel. De juwelier, die het zaakje niet vertrouwde, maakte met de politie de afspraak, dat hij inder daad een pakje zou laten bezorgen, terwijl de rechercheurs in de omge ving de wacht zouden betrekken. Op het afgesproken uur vervoegde de tuinder zich aan een der deuren van het klooster, doch de zusterportier- ster, die niets van de zaak afwist, verwees hem naar de aangrenzende deur, waar de politie wachtte. Wegens diefstal van een rijwiel te Apeldoorn hoorde de verdachte bo vendien nog 8 maanden gevangenis straf zonder aftrek eis-en. Daar het zijn zestiende veroordeling betreft en hij beide ontkende, meende de offi cier van Justitie dat de man niet voor aftrek van voorarrest in aanmerking kwam. Uitspraak 28 decemlber a.s. In Den Haag overleed zondag jl. jhr mr dr A. J. Schimmelpenninck in de leeftijd van 88 jaar. In 1903 werd de overledene benoemd tot ka merheer in buitengewone dienst van H. K. H. prinses Wilhelmina ter be scherming van koningin-moeder Em ma. In 1923 benoemde de koningin hem tot groot-officier. Bij verscheide ne gelegenheden vertegenwoordigde mr Schimmelpenninck het koninklijk huis. Men moet stoppen eti ^ST0P#1 v00rranï gever aan het verkeer op de andere we tr. De raad van Leimuiden kwam dins dagavond in voltallige vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester B. Kammenga. Om de stroom van vluchtelingen te ontvangen is in de burgemeesters kring Alphen aan den Rijn een Stichting opgericht, die voorlopig aan 30 vluchtelingen hulp zal ver lenen. In Huize Voordorp te Leider dorp kunnen drie gezinnen worden onaergebracht. In Leimuiden is reeds een comité opgericht. Het 16 mogelijk, dat er door de Stichting ook een beroep op deze gemeente zal worden gedaan. We dienen ons dus paraat te houden om in dergelijke gevallen de verlangde hulp te ver lenen. Op verzoek van de heer B. J. Pen ning de Vries werd hem als concier ge van het gemeentehuis met ingang van januari 1957 eervol ontslag ver leend met dank voor de bewezen diensten gedurende een lange reeks van jaren. De heffing op de invordering van keurgelden werd op verzoek van de Keuringskring Alphen aan den Rijn met 25 verhoogd, tengevolge van een belangrijk tekort bij deze dienst. De heer P. L. Noordermeer wees er op, dat hierdoor alleen de slagers- bedrijven worden getroffen. De aangehouden verordening op de brandveiligheid van boerderijen on derging op verzoek van de heer W. Vonk enige wijzigingen. Hij wenste de verplichting te zien opgenomen bij nieuwbouw nooduitgangen aan te brengen aan de tegenovergestelde zijde van de hooiberg. De gemeentebegroting '57 werd de raad aangeboden en ter hand gesteld aan de commissie van onderzoek. De voorzitter had de hoop, dat deze re kening een duidelijk beeld zal geven van de toestand. Ook werd de begroting woningbe drijf dienst 1957 aangeboden, die eveneens ter visie zal worden gelegd aan de commissie van onderzoek. Op voorstel van b. en w. was de raad het ermede eens om in begin sel een krediet van 5000,te ver lenen voor het maken van een plan voor de bouw van een ambtswoning voor de burgemeester. Ged. Staten hadden het besluit van de raad de oude burgemeestersambtswoiung te verkopen aan de heer J. Keyzer goedgekeurd. De heer Jac. de Rijk achtte het bedrag van 5000,te hoog voor het maken van een plan, doch de voorzitter deelde hem mede, dat dit bedrag slechts symbolisch is. Ged. Staten moeten eerst het plan goedkeuren, daarna zal het verlang de bedrag pas nodig zijn. In verband met het feit. dat eenzelfde bedrag ook in Rijnsaterwoude is aangevraagd zullen Ged. Staten dus beslissen of de nieuwe burgemeesterswoning in Leimuiden of Rijnsaterwoude zal worden gebouwd. De raad ging ermede akkoord" een krediet te verlenen voor de vergro ting van de algemene begraafplaats. In afwachting van de nieuw te bouwen ambtswoning zou het nood zakelijk zijn. dat burgemeester Kam menga in Don Haag zou blijven wo nen- De raad ging er op voorstel van b. en w- mede akkoord een bedrag van 750.beschikbaar te stellen voor verbetering van de woning van de familie Hartveld aan de Willem van der Velden weg, waar burge meester Kammenga voorlopig zijn intrek zal nemen. Wat lezers schrijven DE K.V.P.-BOERENVERG ADERING IN LEIDEN Hazerswoude, 18 dec. 1956 Met de inhoud van het schrijven van de heer Verhoef in uw blad van maandag dezer, naar aanleiding van de kringvergadering v. d. K.V.P. zul len de daarbij aanwezig geweest zijn de boeren wel volledig accoord gaan. Speciaal wat de heer Verhoef noem de de vergader-techniek. Als belang hebbend veehouder heb ik deze voor stelling meegemaakt. Het had iets van een spel, 'n soort melo-drama van geïmproviseerd karakter. De re- Êie in handen van de voorzitter, de eer Deerenberg, die tevens de hoofd rol, die van de dictator speelde. Elke stem uit de zaal werd in de kiem ge smoord. Wij waren de onmondigen, de stille getuigen, stemvee van de K.V.P., zoals de heer Verhoef zegt. Applaus was toegestaan. Stilzwijgend mochten we tijdens de pauze, schrif telijk maar niet ondertekend wensen of vragen indienen. Naar aanleiding daarvan werden voor het tweede bedrijf, de rollen verdeeld onder de vijf aanwezige Kamerleden. De heer v. d. Ploeg fun geerde als proloogzegger, waarna de j overige heren hun dialoog ten beste gaven. Jammer, dat de heren niet op het toneel hadden plaats Genomen; de comedie zou volkomen zijn geweest. Zelfs aan mr. Van Doorn, onze K.V.P.-voorzitter, was 'n bijrolletje toebedeeld, die v^n de traditionele butler, vroeger 'n koerier die dan iets komt aankondigen, nl. dat er 'n K.V.P-agrarisch congres op komst zou zijn. Ja heus. Nadat onze L.T.B. voor bijna 'n jaar terug daarop had aangedrongen. Nu de verkiezingen verleden tijd zijn, de kabinetsformatie is tot stand gekompn, met de Memorie van Ant woord het landbouwbeleid z'n be slag heeft gekregen gaan wij fris en vrolijk congres houden. Of er aan het eind van het spel nog 'n apotheose en bengaals vuur aan te pas zijn gekomen weet ik niet; 'n weinig teleurgesteld had ik de zaal al verlaten. Dankbaar zijn wij voor het glas heldere betoog v. d. heer v. d. Ploeg, waar hij zegt dat wij boeren in Ne derland zelf moeten integreren. „De Ned. bevolking moet de boeren gaan begrijpen door het optreden van de boeren zelf". Jlier ligt een pracht taak voor de L.T.B. Ook de aanspo ring ons hechter aan een te sluiten, niet alleen in de standsorganisatie, maar ook in onze eigen instellin gen met name de coöperaties zullen wij ter harte nemen. Dé les uit het gebeurde. J. TH. WESSELINGH Ter overname aange boden 'n zo goed als niet gedragen donkerblauw kamgaren kostuum, maat 16. leeftijd 1618 jaar. Hoogenberk. Juljanalaan 2c, Oegstgeest. f5£ Iedereen is enthousiast, als wij uw matras over trekken met damast. Een één-pers. vanaf 19.50; twee-pers. vanaf 26.50. Smit's bedden en tapiiten- magaz. Mare 98. Vrouwen- steeg 9. tel. 23913. ^5* Maak zelf uw kerststal. Berkenstammetjes 25 ct en 95 ct. boomschors o. kg 1.80; mos 100 gram 25 ct.; rietmatjes. berkenschors enz. Vlieland. Nieuwe Rijn 50, bii 't Gangetje. „Als u mij de mooiste uitgaansnylons vraagt, dan aarzel ik niet," zegt onze Adviseuse voor Nylons. „Dan geef ik u deze Armstrong Kristal! Een ragfijn waas van distinctie..,, een pasvorm alsof uw maat ervoor genomen is.... tere tinten en een slank. Kristal I 66/15 extra fijn geweven, I J heel elastisch 8J4 t/m 11, iedere maat in 3 lengten j 3 tinten beige in het gou- J j den zakje Complete collectie le-wie-wcrai-wcg. Zó - op goed geluk - kunt U natuurlijk ook Uw radio kiezen Maar als U zich een nieuwe Philips laat voorspelen, hebt U geen aftel rijmpje nodig. Want Philips ontvouwt in zijn radioserie '57 de verrassende mogelijkheden ran de „Bi-AmpU" tech niek. En dat zuivere, ongestoorde „BI-AMPLI" geluid kan niet worden over troffen Radio- en televisiebureau A. ZWART Hooigracht 18 - tol. 23951 Leiden Levering desgewenst op gemakkelijke betaling. DE KONING Wlfr. Haarl.straat hoek Donkurstecg X Prima speelkaarten. 54 stuks slechte 0.75. Hond- ieskaarten 33 stuks 0.65; 54 stuks 0.85. Patiënce- kaarten. 2 spellen in luxe etui, «slechts ƒ1.75. Vereni gingen korting. Papierhan del Paddenburg. Nieuwe Rijn elf. 3? Opleiding voor alle rij bewijzen A-BE-CE-DE. Q? Kaarsenknüpers met lekbakje en draaibare ko gel. waardoor de kaarsen in de Kerstboom recht blij ven staan, slechts 8 ct. bii 10 stuks. 2 gratis. Papier handel Paddenburg. Nieu we Riin elf. OUDEWETERING Abonnementen en adver- tentiër. worden aangeno men door J. B. VAN VEEN in pakkan van 5 K.G. a f 0.7S verkrijgbaar aan ons bureau: PAPENGRACHT 32 - LEIDEN rf"- in deze dure tijd Aye kwaliteit prijs bij aankoop van: 1 fles liter) allerfijnste advocaat 395 of 1 fles Sherry Amontillado.de beroemde van Wisdom A Wartcr 495 Sparen van melkkoetjes is sparen voor kwaliteitl Bij elke bestede gulden, ook op de meeste merkproducten, een melkkoetje. Voor 40 on een kaart (dus zo vol) •en pak roomboter tegen margarineprijs (38 ct). OK IN 1995(1

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9