VAN NELLE m UT m DE SPOKENJAGE Shag die vóór ligt! Schoolgeld wordt niet verder afgeschaft Het bedrijfsschap voor detailhandel geïnstalleerd 2.000.000 Kilo suikerbieten zijn door fabriek geweigerd R'dams gemeenteraadslid meldde zich eergisteren bij de politie V^MSDAQ 19 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 De'nieuwe BM shag van VAN NELLE ligt vooraan. In smaak, in geur, in kwaliteit De pure (langeVirginia tabak rolt gemakkelijk. U zult genieten van deze nieuwe VAN NELLE shag Advertence) Min. Cals in Tweede Kamer: Minister Cals heeft gistermiddag in de Tweede Kamer meegedeeld, dat verdere afschaffing van de schoolgel den niet in de bedoeling van de rege ring ligt. Dit zou alleen mogelijk zijn, indien zij gepaard zou gaan met eixtra- belastingverhogingen en dit acht de regering ln de gegeven omstandighe den niet verantwoord. De wet op het voortgezet onder wijs zal in 1957 bij de Staten-Gene- raal worden ingediend. In de komen de vier jaren hoopt de minister een KERSTboom was niet erg STERK „Tijdens een korte plechtigheid zal hedenavond om 8 uur de voor het Rotterdamse stadhuis opgestelde kerstboom, door Noorwegen geschon ken, door burgemeester Rols Stran ger van Oslo aan het Rotterdamse ge meentebestuur worden overgedragen, waarna burgemeester van Walsum het geschenk zal aanvaarden". Aldus de gemeentelijke aankondi ging van de Maasstad-in-kerstfeer. Maar het is de vraag of de burge meester zijn speech niet voor niets heeft gemaakt. En of de afdeling Rot terdam van de Ned. Vereniging voor volkszang niet tevergeefs heeft gere peteerd om een muzikale omlijsting te geven van het aansteken der lamp jes. Wat is namelijk gebeurd? De trotse, tien nieter lange Noorse woud bewoner heeft het begeven. Hij is kan hij het helpen? in tweeën ge- knacht. En zonder er maar een vleug je wind aan te pas hoefde te komen. „Daar heb je nou de in twee stuk ken verdeelde wereld" zei een oud mannetje, dat gisteravond tot een der late toeschouwers behoorde. Zijn filo sofische redenering ging met een ern stige blik gepaard, en daar was reden toe, want het is de vraag of men er wat op vindt. Zo gauw een nieuwe boom uit Noorwegen halen kan niet meer. Misschien een stalen huls of zo. In ieder geval iets doen, want het jaarlijkse Noorse geschenk stellen ze in Rotterdam buitengewoon op prijs. Geregelde hartelijkheid Met terugwerkende kracht tot 1 januari 1956, zal aan burgemeesters bü het volbrengen van een dienst tijd van 25, 40 of 50 jaar, ten laste van de gemeentekas, een gratificatie of desgewenst een geschenk worden aangeboden, dan wel een combinatie van beide. De uitgaven, die daaraan verbon den zijn zullen bedragen: bij een 25- jarig ambtsjubileum de helft van de maandelijkse bezoldiging. Bij een 40- jarig of een 50-jarig ambtsjubileum eenmaal het bedrag der maande lijkse bezoldiging. Wanneer dezelfde persoon burge meester is over twee of meer ge meenten. komt de gratificatie in verhouding tot het inwonertal ten laste van elk van die gemeenten. herziening van de lager-onderwijs- wet tot stand te brengen, evenals een nieuwe wettelijke regeling van het hoger onderwijs. De minister van O., K. en W. noem. de het bedrag van een miljard gul den voor onderwijs redelijk, wanneer men let op de uitgaven, die nodig zijn voor de woningbouw, op het onder wijzerstekort en op de noodzakelijke bestedingsbeperking. De bewindsman zei dit met nadruk, omdat hij betreurde, dat ons volk de laatste jaren uit publikaties de indruk moet krijgen, dat de regering, wat het onderwijs betreft, „een zorg" is. „Men zegt, dat de regering niets gedaan heeft en men vergeet dat sinds 1945 het bedrag voor onderwijs is verviervoudigd". Minister Cals deed een beroep op het verantwoordelijkheidsgevoel van de schrijvers in de vakpers. Ook op het demonstratieve congres van de onderwijzers van verleden week werd een verkeerde indruk gewekt. Bij de minister waren schriftelijke reacties binnengekomen, waaruit bleek dat velen oprecht verontwaar digd zijn over het optreden van de dienaren van ons volk. De minister wilde buiten beschou wing laten of de eisen, die zijn ge steld, al of niet rechtvaardig zijn, Hij wilde alleen maar zeggen, dat men met dergelijke congressen een grote re verantwoordelijkheid op zich neemt, dan men mogelijk dacht. Het Hoofdbedrijfschap voor de De- ffciervan, in samenwerking met het tailhandel is dinsdagmiddag in een openbare vergadering in het gebouw vsn de Sociaal Economische Raad in Den Haag geïnstalleerd, in aanwezig- beid van een groot aantal genodigden, onder wie de Staatssecretaris van Bin nenlandse Zaken, Bezitsvorming en P.B.O., drs. W. K. N. Schmelzer en de Staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp. Het nieuwe publiekrechtelijke or gaan werd „ingeleid" door de voorzit ter, de heer W. J. Neefjes, die wees op het gewicht van de taak, waarvoor het Hoofdbedrijfschap zich gesteld ziet. Een verantwoordelijke taak, niet in de laatste plaats vanwege de grot* economische en sociale betekenis van de detailhandel. Staatssecretaris Schmelzer zei, dat voor de overheid het georgani seerd bedrijfsleven een grote steun betekent bij de oplossing van vele problemen. De werkzaamheden van het hoofdbedrijfschap detailhandel worden van regeringszijde met grote belangstelling gevolgd. Dr. Veldkamp, de staatssecretaris van Economische Zaken, wees erop, dat in kringen van de detailhandel reeds vroegtijdig de wens werd ver nomen een hoofdbedrijfschap te creëren, dat de gehele detailhandel zou omvatten. De verwachting is ge wettigd, dat na het tot stand komen 6 Per 1 juli j.l. voor prov. personeel Z.-Holland Het personeel van de provincie Z-uid-Holland zal zijn zes porooent salarisverhoging per 1 juli j.l. en niet per 1 «ept j.l. ontvangen, zo hebben gistermiddag de Provinciale Staten voor Zuid ilolland besloten in een vergadering, die werd gehouden in de Ridderzaal te 's-Gravenhage. Aan vankelijk wilden Gedeputeerde Staten per 1 sept. j.l. de verhoging doen in gaan, maar een tegenvoorstel, inge diend door de fractievoorzitters van de KVP, de PvdA, de CHU, de AR en de SGtP wijzigden dit oorspron kelijke plan. Het tegenvoorstel werd aangenomen zonder hoofdelijke stem ming met alleen de aantekening, dat de VVD geacht wil worden tegen te hebben gestemd. Moeder ging met dochters stelen Tien maanden gevangenisstraf met aftrek eiste de officier van Justitie bij de Utrechtse rechtbank gistermiddag tegen een 54-jarige inwoonster van Soest, de hoofdschuldige in de zaak tegen twee Soester ingezetenen die zich aan een groot aantal winkeldief stallen hebben schuldig gemaakt. Haar twee dochters, 26 en 32 jaar, hoorden resp. 8 en 9 maanden ge vangenisstraf eisen, met aftrek, en een voorwaardelijk gedeelte van 3 maanden. In de periode oktober 1955 tot be gin oktober van dit jaar was het drie tal ongeveer één keer per week naar Utrecht getrokken om er in een kle dingmagazijn zijn slag te slaan. Toen zij in oktober j.l een tas in de win kel achterlieten, ontdekte het perso neel, dat er vyf nieuwe truitjes in zaten. Een onderzoek van de politie bracht de eigenares van de tas aan •bet licht. Tijdens een huiszoeking werden ten huize van de moeder ruim vijftig kledingstukken aange troffen en bij de dochters samen nog een zelfde aantaL Zowel de moeder als de dochtere beweerden, uitslui tend voor hiun eigen genoegen te heb- bén gestolen. De respectieve echtge noten zouden miets van de zaak heb ben geweten en zelfs niet hebben ge ïnformeerd hoe de dames aan hun uitgebreide garderobe kwamen. De verdedigsters van de drie ver dachten verzochten wegens de hui selijke omstandigheden van hun cliënten de uiterste clementie. Op 28 december a.s. volgt de uitspraak. ioofdbedrijfschap Ambachten, de op it 'gebied bestaande plannen met racht zullen worden doorgevoerd. Prqï. mr. dr. F. de Vries, voorzitter Van 'de SER, wees er o.a. op, dat de onmiddellijke relatie, die de detail handel heeft met de consument, er toe zal leiden, dat het optreden van het hoofdbedrijfschap van grote in vloed zal zijn op het beeld, dat de consument zich vormt van de PBO, Verder voerde het woord de heer P. J. M. Maltha, vice-voorzitter van het hoofdbedrijfschap. R.K. HUISVESTTNGSCOMITé. ZORGT ZES MAANDEN VOOR HONGAARS KAMP IN OOSTENRIJK. In overleg met de Caritas Interna- tionalis heeft het R.K. Huisvesting comité te Den Rosch toegezegd om gedurende zes maanden alle kosten op zich te nemen voor de verzorging van 300 Hongaren, die in Oostenrijk zijn ondergebracht. Hiermee is een bedrag gemoeid van een kwart mil- lioen gulden. Momenteel wordt met de Oostenrijkse Caritas overleg ge pleegd welk kamp aan de zorgen van het R.K. Huisvestingcomité zal toe vertrouwd worden. In het kader van de andere hulp verlening heeft het Huisvestings comité dingdag 14.000 kg margarine en 5 000 kg vet aangekocht en naar Oostenrijk verzonden. Sleutelgeld van huurders geëist Een 46-jarige Rotterdamse gemeen teraadslid, tevens lid van Provinciale Staten van Zuid-Hoiland, heeft zich maandag bij de politie aangemeld, nadat hij zich enige dagen schuil had gehouden, omdat de recherche hem zocht. De man was secretaris-pen- ningm. van een woningbouwvereni ging in Pendrecht, een nieuwe wijk van Rotterdam, en zou in die kwa liteit sleutelgeld hebben aangenomen voor de verhuur van nieuwe win kels tot een voorlopig, geschat, be drag van 3000. Tevoren was een 45-jarige verze keringsinspecteur, die een onder zoek moest instellén naar de finan ciële draagkracht van gegadigden voor de winkels, reeds gearresteerd. De verzekeringsman heeft reeds be kend in drie gevallen f 2000 sleutel geld te hebben bedongen en met het gemeenteraadslid te hebben gedeeld. In het derde geval was de politie ge waarschuwd. Deze zette een val uit ZIEKTEKOSTEN BEJAARDEN. De Eerste Kamer heeft gistermid dag z.h.st. de regeling voor de zieken fondsverzekering voor bejaarden en de wijziging wet toepassing zieken- fondsbesluit aangenomen. Alleen de heren Maenen (KVP), Polak (CPN) en Van Wingerden (Arb.), maakten enige opmerkingen, NUTTIGE BESTEMMING VOOR MIJNAFVALSTEEN. De vaste commissie voor economi sche zaken van de Tweede Kamer heeft in haar verslag over het wets ontwerp inzake onteigening ten be hoeve van een nieuwe steenstort voor dc mijn „Laura" op een terrein in de gemeente Nieuwenhagen, enkele be zwaren naar voren gebracht. Verschillende leden maakten be zwaren tegen uitbreiding van het storten van afvalstenen der mijnen, omdat hierdoor steeds meer land bouwgrond aam zijn bestemming wordt onttrokken. Verder zijn deze leden van mening dat de steenhopen het landschap in hoge mate ontsieren. Het is hun duidelijk dat het mijn bedrijf, als er niet een andere, meer doelmatige bestemming voor die steen gevonden kan worden, met deze opeenhoping van afvalstenen moet blijven doorgaan. Als mogelijkheid om aan de af val steen een nuttige bsetemming te ge ven hebben de leden er bij de behan deling der begroting van de staats mijnen voor 1957 reeds op gewezen, dat de steen bij de ontgrindingen bij de Maas in Midden-Limburg gebruikt zou kunnen worden, voor opvullinj vain de grindgaten. Gaarne zagen deze leden dat, i) overleg met de Rijkswaterstaat en de ontgrinders, eveneens voor de afval- steen van de particuliere mijnen en op korte termijn ook voor de steen van de mijn Laura, een bestemming gevonden woirdt, teneinde verdere onttrekking van landbouwgronden af te remmen. Een zodanig overleg is door de minis ter van economische zaken voor de staatsmijnen reeds toegezegd. en betrapte de venzekeringsinspec- teur op heterdaad. Het gemeenteraadslid, dat dit hoor de, liet zich enkele dagen niet zien, maar kon dit spel niet volhouden en besloot zichzelf bij de politie aan te melden. Pakketpost Hongarije Met ingang van heden, 19 decem ber wordt het pakketpostverkeer met Hongarije hervat. Alleen gewone postpakketten zul len kunnen worden aangeboden. Geschenkzendingen, inhoudende voedsel, kleren, e.d. zijn zondeT be perking var. het gewicht toegelaten mits een maximum van 20 kg. niet wordt overschreden. Ze zullen in het algemeen vrij invoerrechten worden uitgereikt. In de gegeven omstandigheden kan de P.T.T. voor deze pakketten geen aan sprakelijkheid aanvaarden. REEDS 300 PAKKETTEN VOOR „MIJN HONGAARSE VRIEND". Bij 't R.K. Huisvestingscomité te Den Bosch was tot hedenmorgen 'n bedrag binnengekomen van 1.134.060,38. In de Actie „Voor mijn Hongaarse vriend" stuurde, de schoolgaande jeugd tot nu toe 300 pakketten in. Lichtgewonden en veel schade bij 2 verkeers ongelukken te Den Haag Gisteren zijn te 's Gravenhage twee verkeersongelukken gebeurd, die ge lukkig geen mensenlevens hebben gekost, maar waarbij de materiële schade groot was. Op de Loosduinse weg wilde een 53-jarige trambestuur der zijn van Scheveningen komend tramstel laten stoppen bij de halte Loosduinse weg. De remmen weigerden en het traan- stel schoot met flinke snelheid tegen een juist passerende vrachtauto. De vrachtauto werd zwaar bescha digd, evenals de motorwagen van de tram, welke dwars over beide rails kwam te staan. Een 14-jarige passagier uit Voorburg, werd met hoofdwonden naar het ziekenhuis aan de Zuidwal gebracht. De trambaan was gedurende drie kwartier volledig geblokkeerd. Scooter-botsing. Het andere ongeluk geschiedde op de Benoordenhoutseweg ter hoogte van de Waalsdorper weg, waar twee personenauto's met elkaar in botsing kwamen. Een scooterrijder, die voor een der auto's reed, kwam hierdoor te vallen; aan beide auto's en de scooter ontstond vrij zware schade. De scooterrijder uit Den Haag kwam ef zander verwondingen af; de inzit tenden van de personenauto's troffen het minder goed: De chauffeur van een der auto's, de 53-jarige J. van E. uit Noordwijk, en de inzittende dame6 E. van E.-S. uit Noordwyk en S. de H. uit Domburg werden opgenomen in ziekenhuis Bronovo. De chauffeur van de andere auto liep geen letsel op; twee Noorse zeelieden, die met hem meereden, konden na behande ling in Bronovo hun reis naar Rotter dam, waar hun schip lag, voortzetten. Inkrimpen veestapel dreigend gevolg van SER-rapport? „Er staan vreemde dingen in het melkprijsrapport van de Sociaal Eco nomische Raad, dat door een commis sie van dertig personen aan de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening is uitgebracht", aldus sprak de voorzitter van de Bond van Coöperatieve zuivelfabrie ken in Friesland, de heer A. F. Heida, op de dinsdag te Leeuwarden gehou den vergadering van deze bond. „In de tachtig bladzijden van dit rapport is men aan de prijsstelling van de melk niet toegekomen. Wel wordt", aldus spr., „de zeer gevaar lijke suggestie gedaan, slechts dié melk in prijs te garanderen, die be stemd is voor het Nederlandse volk, hetzij als consumptiemelk, hetzij voor produktie van boter of kaas, enz. Cir ca een derde deel van onze melk wil men overlaten aan de willekeur van de wereldmarkt, die een „overschot- tenmarkt" is, alsof die wereldmarkt niet beïnvloed wordt door bescher mende maatregelen". Spr. batoogde dat een derde deel van de melkproduktie, als gevolg van deze maatregel, grotendeels zou moe ten worden „afgekapt". De kostprijs van de overige melk zou sterk stijgen. Een ander gevolg zou zijn, dat de vee. stapel sterk zou moeten worden inge krompen. „Zeer waardevolle devie. zen zouden worden ontbeerd, waar door de handelsbalans nog oneven wichtiger zou worden. Het agrarische bedrijf is", zo merkte spr. op, „geen machine, die bij wijziging in de con junctuur wel weer op volle toeren kan lopen". P. HENRI DE GREEVE 65 JAAR. Op 25 december wordt Henri de Greeve, de vroegere leider van de Bond zonder Naam, 65 jaar. Hij ver blijft in Huize Fatima bij de paters Montfortanen te Berg en Dal. 100-JARIGE INWONER VAN HAARLEM OVERLEDEN. De heer Barend J. Luman uit Haarlem, die op 14 juli 100 jaar werd is overleden. Hij is waldhoornist bij de Nederlandse Opera geweest. De Spaarnestad heeft nu nog twee in woners, die meer dan een eeuw oud zijn, een dame van 102 en een heer van 101 jaar. Dodelijk ongeluk op Muiderstraatweg Gisteravond omstreeks 6 uur is de 15-jarige leerling-monteur H. A. van der Kooy uit Diemen bij het over steken van de, op dit spitsuur zeer drukke Muiderstraatweg bij de brug over het Amsterdam-Rijnkanaal, do delijk verongelukt. De jongen, die 's avonds kranten rondbracht, moest daarvoor de straatweg oversteken en zou, volgens de politie, niet voldoen de hebben uitgekeken. Midden op de weg werd een moment van aarzelen hem fataal. Hy werd gegrepen door een gehuurde personenauto, die uit het Gooi naar Amsterdam reed en bestuurd werd door schaakmeester Lodewijk Prins. Het slachtoffer werd door de bumper geschept, kwam tegen de voorruit terecht, die brak en buitelde over het dak van de wagen achter de auto op het wegdek. Het dak vertoonde na het ongeluk een grote deuk. De bestuurders van minstens drie andere auto's, die achter de wagen van de heer Prins reden, zagen geen kans meer het slachtoffer te ontwij ken, dat op slag dood was. Op het trieste ongeluk volgde on vermijdelijk een chaos op de drukke rijksweg nr. 1, waarvan de Muider straatweg een deel vormt. Het ver keer naar beide richtingen liep vast en zoals meestal geschiedt, botsten diverse auto's in de lange files bij het plotseling remmen Van de wagens op elkaar. Hoe groot de materiële schade precies geweest is, was de politie vanochtend niet bekend, aan gezien alle auto's op 1 na al spoedig doorreden. Die ene was als gevolg van een aanrijding te zwaar bescha digd en bleef langs de kant van de weg staan. Formeel besluit gedupeerde boeren Toen gistermorgen een vrachtauto, volgeladen met suikerbieten, bij de losplaats te Geldermalsen verscheen om zijn vracht over te laden op het schip, dat naar de suikerfabriek zou varen, zag de chauffeur op grote aan plakbiljetten, dat de leveringstermijn verstreken was. Ook vele andere vrachtauto's, die in de loop der dag arriveerden, ble ken een vergeefse rit gemaakt te hebben, want de vrachten werden niet overgeladen op de schepen en de boeren konden onverrichter zake weer naar huis keren. Geen biet meer. Het leveringscontract vertelt, dat de fabriek tot 9 weken na 8 oktober de bieten afneemt en deze termijn is nu veretreken. De boeren hebben daar goede verontschuldigingen voor het slechte herfstweer en de stopda- gen, waarop de fabriek verbood bie ten te laden maar de fabrikanten zeggen, dat zy geen biet meer kun nen gebruiken en diat zij zich aan het contract houden. Dertig vergramde boeren stonden telefoontjes werden met de fabriek gevoerd, maar zoals de zaken niu staan, blijven de 'boeren met hun bie-, ten zitten. Volgen6 een voorzichtige schatting wordt door deze wonder lijke fabriekspolitiek een voorraad van ruim twee miljoen kilogram bieten met verrotting bedreigd. Herbouw-plan had een vurig verloop Een landbouwer te Grevenbicht, wiens boerderij door de last der ja ren vervallen en vochtig was geraakt, liep al jaren rond met herbouwplan nen, maar de overheid zorgde, dat dit voorlopig nog in het plan-stadium bleef. Daarom ging de boer eens met zyn knecht praten, nadat hy zijn brand- verzekeringssom flink verhoogd had en enkele dagen later kraaide rode haan op de boerderij. De politie vond enkele dagen later sporen van brandstichting en gisteren stonden boer en knecht voor de Maastrichter rechtbank. De officier van Justitie, achtte de boer, ajs geestelijk vader van het plain., de hoofdschuldige en eiste een gevangenisstraf van een jaar met af trek. De 21-jarige knecht hoorde 9 gisteren bij hum wagens en hielden maanden met aftrek eisen waarvan felle protestbesprekingen. Ettelijke [3 maanden voorwaardelijk. (92) Wt hebben re Hm/lsat mi er even door. ik t «3 boven op de mofnrfop rittenj~" (Hoe een beehe! Vooruit noe mteee, bidonaÏÏoojooo.m! Hoe wet dichter en ik sprlne to op de Ixfcte r~^ l wjeonJ^ j -

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8