MILLER ÜROS Onderwijzerssalarissen worden verbeterd! de nieuwe Eisen van leraren afgewezen De onthulling Nationaal Monument te Amsterdam kostte f 27.255.47 Het gelukkige resultaat: de nieuwe MILLER Een jonge oplichter uit Amerika beroofde Amsterdamse juweliers WOENSDAG 19 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 Verlaging van leerlingenachaal De regering heeft besloten nieuwe salarisvoorstellen voor de onderwij zers te ontwerpen. De voorstellen zullen zijn gebaseerd op een juiste waardering van de onderwijsmensen temidden van de salarisschalen van het bezoldigingsbesluit. Minister Cals, die deze mededeling gistermiddag deed in de Tweede Ka mer, zei dat de regering het gevaar dat men m het land zal zeggen: „La ten we in optocht naar Den Haag gaan, dan krijgen we onze zin", op de koop toe neemt. De minister kon de inhoud van de voorstellen niet meedelen, zolang zij nog niet in het georganiseerd over leg aan de onderwijsorganisaties zijn voorgelegd. De heer Cals is er echter van overtuigd, dat de onderwijzers, gezien de algemene situatie, met de ze voorstellen zullen instemmen. De minister hoopte, dat de Tweede Ka mer zal begrijpen dat het kabinet niet verder kan gaan. De minister wees de eis van de lerarenorganisaties van verdere sa larisverhoging echter af. De regeringsvoorstellen t.a.v. de onderwijzers behelzen o.a. enige ver groting van de marge voor de school hoofden en van andere groepen. Was het aanvankelijk zo, dat het niet mogelijk was de beloning van de bjjacten weer in te voeren, omdat deze gepaard diende te gaan met een verlaging van de basissalarissen, thans kan deze beloning wel worden gegeven, omdat de salarissen van de onderwijzers worden verhoogd. Minister Cals was van mening, dat de salarissen van leraren en hogere ambtenaren gelijk behoren te zijn. De uitbetaling van de salarisverhoging voor de hoofdambtenaren aan het de. partement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is zaterdagmiddag, evenals op de andere departementen, onmiddellijk stopgezet. Overigens dient deze kwestie van de verhoging van de salarissen van de topfunctionarissen aan de depar tementen behandeld te worden bij de begroting van Binnenlandse Zaken. Blijkbaar heeft de regering gevolg willen geven aan de wens van de Ka mer. Minister Cals sprak uitvoerig over wat er gebeurd is in de afgelopen jaren in het georganiseerd overleg met de onderwijsorganisaties. De voorstelling van zaken van de ANOF als zou het overleg twee en een half jaar hebben geduurd en de regering de zaak hebben gerekt, wees de bewindsman af. Leraren. Minister Cals wees vervolgens ook de eis van de lerarenorganisaties van verdere salarisverhoging af. Him grote grief is, dat er zou wor den gediscrimineerd. Hun salarissen zouden niet gestegen zijn met die van de hoofdingenieur van rijkswa terstaat maar indertijd werd uitdruk kelijk de koppeling van het leraars- ambt met die van een bepaalde amb tenaar van rijkswaterstaat vierkant door de regering afgewezen. Dat werd toen uitdrukkelijk meegedeeld. De leraren kregen indertijd boven dien 5 periodieken op hun salaris, Goed gegokt! Baarle-Nassau weer een speelhol armer De rijkspolitie uit Tilburg heeft vannacht om 12 uur, in samenwer king met de Belgische recherche, v/eer een overval gedaan in een speelkliub in Baarle Nassau. Het optredien van de politie gold ditmaal de „Woodside Club" waar een aantal mensen om de speeltafel werd aangetroffen. Dertig mensen o.w. de croupiers en de eigenaar van de klub, zijn aangehouden en naar Tilburg overgebracht; de speeltafels zijn in beslag genomen. terwijl thans is voorgesteld de hoofd, ingenieur van rijkswaterstaat drie periodieken boven zijn maximum te geven. Voorts zijn er maar een klein aantal ingenieurs onder de leraren. Waarom moet de leraar gelijkgesteld worden met de op een na hoogste ambtenaar bü rijkswaterstaat? De gemiddelde salarissen van de leraren liggen ver boven de salarissen van de hoofdingenieur, wanneer men deze vergelijkt met het salaris B van een volledige betrekking van hoofdin genieur. In feite is het salaris van de lera ren veel hoger, omdat zij buiten hun functie veel meer kunnen verdienen. Dat is met een hoofdingenieur niet het geval. Wetgeving. Het wetgevende program van de minister voor de komende jaren be vat o.a. het aanbrengen van een twin tigtal wijzigingen van de lager-on- derwijskrachten bij het lager onder regeling van het verkeersonderwijs en het tot regel maken van de zes jarige school. Dit laatste betekent dat gestreefd zal worden naar de geleidelijke af schaffing van het 7e en 8ste leerjaar. Deze wijziging loopt niet vooruit op de toekomstige duur van het basis onderwijs. Deze wijziging van de l.o.- wet zal de Tweede Kamer zeer spoe dig bereiken. Dit zittingsjaar hoopt de minister de wet inzake de toela- Tweede Kamer. ting van onderwijzers tot het univer sitair onderwijs door middel van een wijziging van de H.O.-wet tot stand te brengen. Evenwicht Sprekende over het tekort aan on- verlaging van de leerlingenschaal zijn wijs toonde de minister aan, dat er op het ogenblik evenwicht is in vraag en aanbod, dank zij het feit, dat zo veel gepensioneerden willen bij- springen. Dat is een ongewenste toe- stand, waar wij zo spoedig mogelijk van af moeten, mar wij zijn blij, dat deze gepensioneerden ons thans hel- pen. De minister verzekerde mr. Roos- jen dat binnenkort voorstellen tot verlaging van de leerlingenschal zijn j te verwachten. Darmee wil de rege ring niet wachten totdat er tiendui zend actebezitters werkloos rondlo- pen. De bewindsman deelde mede, dat hij in overleg is getreden met zijn ambtgenoot van Financiën over het treffen van maatregelen, die verande ring brengen in het percentage van 414, waartegen de gemeentebesturen en de schoolbesturen op het ogenblik geen geld kunnen lenen voor het realiseren van het scholenbouwvolu me voor 1957. Minister Cals sprak gistermiddag van kwart over een tot halfzes, metl een korte pauze om halfvier. Hij brak j daarmede bijna het record van prof. j Lieftinck, die eveneens befaamd was; zijn lange redevoeringen in de Onthulling in Tweede Kamer Ter beantwoording van de door verscheidene leden der Tweede Ka mer gestelde vraag, hoe het mogelijk is, dat enkel de onthulling van het nationale monument 25.000 heeft gekost, heeft dr. W. Drees het volgen de medegedeeld: De gemeente Amsterdam heeft ten behoeve van deze onthuling kosten gemaakt tot 'n bedrag van 27.255.47 wegens verrichte diensten, geleverde materialen e.d., te weten: 1. Lonen der afdeling onderhoud ge bouwen en gemeente-werkplaatsen (timmerlieden, smederij, schilders, expeditie, magazijn) 1.571.14; 2. Verwerkte materialen (hout, ijzer, kramerijen en verf) 1.024.10; 3. Tribunes, podia, regie-toren en zitplaatsen 8.325.92; 4. Geluidsinstallatie 970; 5. Draagibaartjes voor urnen en ander smidswerk 1.880.50; 6. Slopen van d e urnen bergplaats im de Nieuwe Kerk 150; 7. Vlaggen 890; 8. Zeilen 5.000; 9. Tekenwerk 1.500. Melaatse liefdezuster overleden In het moederhuis der Zusters van Liefde te Tilburg is telegrafisch be richt ontvangen van het overlijden van zuster M. TTieresia Boomaars, de melaatse zuster uit Paramaribo. Op jeugdige leeftijd vertrok Zuster M. Theresia Boomaars, die afkomstig is uit Ba vel, naar de Majellastichting in Paramaribo, waar de Congrega tie der Zusters van Liefde zich wijdt aan de verpleging der melaatsen. In 1913 kwam de algemene overste voor visitatie in de Majella. Tijdens dit bezoek kende zuster Theresia het vermoeden, dat zij sinds enige tijd door de lepra aangetast was. Tot af scheiding van de communiteit moest worden besloten toen dit vermoeden juist bleek te zijn. Zuster Theresia ging volgens haar eigen wens d erg ste zieken verplegen. Daar haar han den gaaf bleven kon zij dit tot op hoge leeftijd doen. Haar laatste le vensjaren heeft zij gedeeld met een tweede zuster, die melaats werd. 10. Opslag van kosten voor voorbe reiding en toezicht 2.720; 11. Drukwerk, papier, enveloppen, porti en typografische verzorging van het programma 1.556.78; 12. Hulp bureau/werkzaaimheden 875; 13. Diverse (o.a. kosten overwerk, wettelijke aansprakelij kheidsverze- kering, persconferentie, afzetmate- riaal, beschikbaarstellen van vracht auto's, kosten bewaking) 764.03. De minister-president (heeft deze mededeling gedaan in een nota naar aanleiding van het verslag der Twee de Kamer over een wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1958 van algemene zaken. Ministers zien af van verhoging eigen salarissen Minister Cals heeft gistermiddag de Tweede Kamer meegedeeld dat het kabinet besloten heeft het be sluit van het vorige kabinet, waarbij de salarissen van ministers en staats secretarissen zouden worden ver hoogd, om te voorkomen dat de af stand in salarissen tussen hen en de secretarissen-generaal, die een sa larisverhoging hadden gekregen, niet te gering zou zijn, in te trekken. De Kamer heeft dus zowel wat be treft de uitkering van de salarisver hoging van de topfunctionarissen als ten aanzien van ministers en staats secretarissen haar zin gekregen. REIZIGERS MOGEN MEER KOFFIE UITVOEREN. Aan de grensfaciliteiten is voor wat de „goederen voor persoonlijk ge bruik" betreft een kleine uitbreiding gegeven. Reizigers naar het buiten land zullen voortaan per persoon 2 tot 3 kg. gebrande koffie als reisba gage uit Nederland mogen uitvoeren (tot voor kort 500 gram p. p.), mits bij de douane aangegeven. Voor in gezinsverband reizende personen is de uitvoer van een totale hoeveelheid van 5 kg. per gezin toe gestaan. Oud middel om benzine-distributie te ontkomen Maandag begon in Engeland definitief de distributie van benzine en konden de auto- en motorbezitters de bonnen gebruiken, die zij reeds eerder hadden ontvangen. De verkoop van benzine liep evenwel maandag tot vrijwel nul terug omdat velen nog bleven rijden uit een kleine, gevormde voorraad. Het verkeer bleef evenwel normaal. De linkerfoto laat zien hoe de tweede klant op een halve dag in een Londense garage zijn eerste bonnen inlevert bij een pomphondster, die bij de pomp een groot bord had neergezet, dat het begin van de dis tributie aankondigde. De rechterfoto toont een vervoersmiddel van een Londense firma, dat nimmer langs de weg zal blijven staan tengevolge van de benzineschaarste. Vertegenwoordigers van deze firma bezoeken sinds kort hun relaties in deze uit 1900 stammende, geheel elektrische „K'-:oger"-wagen, die door de Hertog van West minster 20 jaar lang als stadsvervoermiddel werd gebruikt. Het wagentje haalt een 30 km per uur. Drie en 'n half duizend „proefrokers" wetenschappelijk geselecteerd uit tienduizenden aanmeldingen, hebben de mélange gekozen voor MILLER BROS: de King Size Virginia. De smaak van MILLER BROS is niet afhankelijk geweest van de keuze van slechts een enkele tabaksexpert, neeneen „keur"-corps van rokers de juiste doorsnee van geheel vir- ginia-rokend Nederland heeft zijn stem doen gelden en zijn keuze gemaakt. Deze nieuwe methode betekent een omwen teling op de Nederlandse 6igarettenmarkL Zij bracht SMAAK - ZEKERHEID waar eerst SM AAK-TOE VAL was? Kina Size Viralnia Een uitgebreide, wetenschap pelijk doorgevoerde smaak- enquête wees uit, dat er 17 kansen op de 20 zijn, dat MILLER BROS ook de Virginia naar Uw smaak is? (Advertentie) NAUWELIJKS MEER „AUTO" TE NOEMEN. Hoe gemakkelijk sommige wegge bruikers, ook na alle waarschuwin gen, nog eigen leven en dat van an deren in gevaar brengen, werd in Woerden weer eens bewezen door een autogebruiker uit Linschoten. Deze verscheen in Woerden als be stuurder van een kleine vrachtwagen, zonder dat hij in het bezit was van de papieren welke iedere chauffeur dient te bezitt Toen de Woer dense politie tijdens een wegcontrole de auto voor een technisch onderzoek in beslag nam, bleek dat het voertuig niet voorzien was van behoorlijke remmen en bovendien op bedroevend slechte banden reed. Voorts deugde de stuurinrichting niet, een claxon was niet aanwezig, evenmin als een ge luiddemper voor de uitlaat Naar rich tingaanwijzers zocht de politie tever geefs evenals naar een voorgeschre ven filterbus op de carburateur. Ook lekte de benzinetank. Er zat belang rijke speling in de fuseepermen, de remstangen waren verzekerd met kromme spijkers in plaats van met splitpennen, terwijl nog diverse an dere kleine gebreken bij het onder zoek aan het licht kwamen De auto werd door de politie in beslag genomen en is op last van de Justitie blijvend uit het verkeer ge nomen. Een 79 jaar oude wielrijder reed gistermiddag te Almelo tegen een vrachtauto. Hij liep daarbij zulke ernstige verwondingen op, dat hij hedenmorgen in het ziekenhuis aan de gevolgen is overleden. Buit f 8.500,- Gistermiddag zijn de juweliers in de Amsterdamse binnenstad verrast met het bezoek van een jongeman, die op wel zeer vlotte wijze zaken wilde doen en na een snelle tocht langs di verse zaken met 3 ringen ter waarde van 8.500 verdween, voordat de zakenwereld gealarmeerd en de poli tie gewaarschuwd was. Keurig gekleed en vloeiend Engels sprekend, stapte hij rond half twee bjj een juwelier aian de Kal verstraat binnen, waar (hij een ring meekreeg op een door hem uitgeschreven cheque. In twee andere zaken kreeg hij ook nog een ring mee, maar toen ging het mis. Het vierde slachtoffer, dat hij uitgekozen had, was minder goedgelovig en wilde eerst de waar de van de cheque onderzoeken. De jongeman vertelde, dat hij met de trein mee moest en geen tijd had, totdat het telefoontje uit Amerika de cheque zou waarborgen. Toen hij de zaak verlaten had, waarschuwde de juwelier zijin naaste collega's en bin nen het kwartier was de gehelè Am sterdamse goudhandel gewaarschuwd. Toen na een half uurtje het tele foontje uit Amerika kwam, bleken de cheques niet gedekt te zijn. Een be schrijving van de jongeman was voor de New Yorkse politie duidelijk ge noeg; ook in Amerika is de jongeman bekend. Geestrijke dief slapjes bedrogen Verdacht van het stelen van alcohol bij zijn werkgever, een Apeldoornse rpotheker, is door die politie aange houden een 38-jarige inwoner van Apeldoorn. Reeds lang verdacht zijn werkgever hem ervan geregeld fles sen met geconcentreerde alcohol (95%) te hebben gestolen en om ze kerheid te verkrijgen zette hij op ze kere dag in de kelder een fles water neer, waarin voor de reuk een scheut je alcohol was gedaan. De man die steeds als eerste des morgens in de zaak kwam, is blijkbaar later tot de ontdekking gekomen* dat hij bij de neus was genomen. Aangezien hij zich als bedrieger bedrogen voelde nam hij prompt ontslag. Bij een onderzoek, dat de politie in zijn woning instelde, bleek, dat de man de beschikking had over een grote partij drogisterij-artikelen, die hij in de loop der jaren moet hebben meegenomen. Naar schatting heeft hij in het afgelopen jaar 250 liter gecon centreerde alcohol weggenomen en voor het grootste gedeelte weer door verkocht

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7