Sbj mam $LWaGAT Slagers tonen hun kunnén in de Leidse Waag Bach s Weihnachts Oratorium WOENSDAG 19 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Smakelijke vleesshow De heer G. P. Bergers, voorzitter van de federatie van slagerspa- troonsverenigingen te Leiden en omstreken, sprak vanmorgen een woord van welkom in een van ge daante verwisselde boterbal van het Leidse Waaggebouw. Fris rood vlees op aantrekkelijke wijze uitgestald, deed de bezoekers, die gevoelig zijn voor gastronomi sche genietingen, watertanden. De federatie houdt een keurshow van het kunnen der Leidse slagers on der het motto: „Hoe het ook zij, vlees hoort erbij!" De inzendingen bewijzen, dat Leiden vele vaklie den in de edele branche van het slagersvak telt. Wat te denken van de inzendingen, waar de deelne mende vleeshouwers er blijk van gaven naast vaktechnische, ook ar tistieke gaven te bezitten? Op de tentoonstelling in het-Waaggebouw zijn inzendingen te zien, die getui gen van een grote vindingrijkheid en beeldend vermogen. Zo vindt men er een „Ollie B. Bommel en Tom Poes" in vet ge houden. „De Stier van Potter" heeft een artistieke slager wij zullen geen namen noemen geïnspireerd tot een geslaagde copie-in-reuzel en daarnaast prijkt een schilderij van paarden in een stemmig landschap. Alles uitgevoerd in het vet, waarin de huisvrouw haar vlees van een bruin korstje pleegt te voorzien. Zeer aantrekkelijk zijn ook de vleesscho tels. Welkom. Maar alvorens wij een verder over. zicht van deze expositie geven, ke ren wij terug tot de welkomstwoor den, die de heer Bergers vanmorgen om elf uur sprak tot een kleine groep genodigden, die dit slagersevenement voor Leiden en omstreken wilden bijwonen. Onder hen waren de bur gemeester, de wethouders Van der Kwaak en Van Schaik, de gemeente secretaris, mr. Bool, dr. K. Reitsma, directeur van het Leids slachthuis, dat ook veel* heeft gedaan aan het totstandkomen van deze tentoonstel ling, de heer M. Weima, directeur van de markt- en havendienst te Lei den en de heer J. C. J. Lambermont, die de L.M.C. vertegenwoordigde. De heer 'Bergers bracht dank aan het gemeentebestuur, aan het slacht huis, aan de deelnemende slagers en de restaurantbedrijven, die aan deze vleesshow hebben meegewerkt. Na Een overzicht van één der tafels. Het schilderij: „De Stier van Potter" is „in reuzel" gehouden. hem nam de burgemeester van Lei den, jhr. mr. F. H. van Kinschot, het woord voor een kort openingswoord. Hij feliciteerde de Leidse slagers met deze onderneming. De slacht maand (december) is wel een zeer geschikte en toepasselijke maand om een tentoonstelling van vlees te hou den. Hij gaf uitdrukking aan de dank baarheid van het gemeentebestuur voor deze activiteit. Overzicht van de show. In het midden van de hal is een tafel klaargezet, die geheel in stijl is opgemaakt. Op de tafel vindt u een welgevuld menu, dat schotels laat zien, die de deelnemers in de reis gidsen een eervolle vermelding zou schenken. Iedere dag wordt een tafel door een Leids restaurantbedrijf klaar gemaakt. Op de tafel fonkelt kristal en zil verwerk. Langs deze wanden is het vlees uitge stald. Wij zagen „voeten" rundvlees, die door kwaliteit uitblinken, een héél vet kalf, iets zeer bijzonders èn kostbaars in de slagerswereld, lam- De heer G. P. Bergers, voorzitter van de federatie leidt de burgemees ter langs het tentoongestelde vlees. Links de heer Zandvoort. meren en halve varkens. Bijzondere aandacht verdienen de reeds genoemde sierstukken, de schotels vers vlees, de prachtige sierschotels, de gelatineschotels en vele worstschotels, zowel heel als ge sneden. Voorts is in de hal een stand in gericht waar men een inzicht -krijgt van hetgeen op het gebied van vlees keuring en vleesverbetering gedaan wordt. Men vindt er in overzichtelijke wandplaten en ander illustratiemate riaal uiteengezet, wat er op het slachthuis gebeurt, het doel van de vleeskeuring, de infectieziekten en enige curiosa. Deze aantrekkelijke tentoonstelling, die blijft tot 22 december a.s., is een bezoek waard. De show wordt aantrekkelijker ge maakt door enige attracties, die de bezoeker met worsten "kan verrijken. FEDERATIE VAN WONINGBOUW VERENIGINGEN NAM AFSCHEID VAN VOORZITTER OOSTVEEN. In de vergadering van de Federatie van woningbouwverenigingen d.d. 17 december j.l. heeft de heer H. Oost veen als voorzitter bedankt om gezondheidsredenen, nadat hij deze functie ruim 6 Jaren had waargeno men. Bij het afscheid is hij namens de Federatie toegesproken door de secre taris, die uiting gaf aan de waarde ring voor de arbeid, die de heer Oost veen én als secretaris van eigen ver eniging én als voorzitter van de Fede ratie in de afgelopen jaren heeft ver richt. Deze toespraak is besloten met de overhandiging van een enveloppe met inhoud. De heer Oostveen dankte voor de ondervonden samenwerking in de uitoefening van zijn taak als voorzit ter en nam daarna afscheid. In deze vacature is voorzien door de benoeming van de heer A. J. Scho- neveld, tot nog toe secretaris van de Federatie. Het Engelse buitenhuis trok belangstelling van 't Gen. „Ned.-Engeland" Voor de afdeling Leiden van het Genootschap NederlandEngeland heeft de heer D. Coleman, manager of The British Travel Association, gisteravond in De Doelen gesproken over de buitenhuizen en grote heren huizen in Engeland, die niet als museum zijn ingericht maar nog nor maal worden bewoond. De heer Coleman is zelf jarenlang werkzaam geweest als rentmeester. De meeste van deze grote woningen zijn indertijd gebouwd door gepen sioneerde zeekapiteins, die zich bij voorkeur in afgelegen plaatsen ves tigden om zich door smokkelen een bijverdienste te verwerven. Deze in een klassieke stijl gebouwde huizen zijn niet zo prettig om te bewonen. Het tocht er doorgaans verschrikke- 'ijk, zodat de landheren hun toevlucht op de bovenverdieping moeten zoeken. Door tapijten langs de muren te hangen, poogt men de kilte van de grote vertrekken nog enigszins weg te nemen. Een aardige bijzonderheid is, dat in deze oude huizen thans over het algemeen heel moderne bad kamers zijn aangebracht. Van belang zijn ook de tuinen, die met grote vakbekwaamhed en veel Mezier worden verzorgd. Voorts ging de heer Coleman nader in op de levensgewoonten en het werk van de landheren, waarbij hij er de aandacht op vestigde, dat de verhouding land heer-pachters gewoonlijk niets te wensen overlaat. Het gesprokene werd toegelicht met platen en een kleurenfilm. Café-Restaurant ZOMERZO RGV BEIDE KERSTDAGEN van 4 uur n.m. af optreden in ons Café van de internationaal bekende ENTERTAINER HANS C1ERE 2e KERSTDAG in de grote bovenhaal Diner de Noël met medewerking van de LADY-ENTERTAINER MARTHY CHEVALLIER KERSTMENU's ad f. 6.50 - f. 8.50 f.11.- - f 13.- A la carte o.m. Dindonneau, Poularde, Canard, Lièvre RESERVEERT TIJDIG UW TAFEL TEL. 21444 (Advertentie) v a f* (b STOEL OP 'T „KERKHOF". Een klein, oud mannetje staarde aan het eind van de steeg over het Pieterskerkhof. Hij zag geen krui sen of grafzerken, want die zijn er sinds lang niet meer. Neen, hij had een scheel oog gericht op een stoel, die voor het huis van een der bewo ners van het kerkhof stond, blijk baar niet goed genoeg meer was en daarom met de vuilnisman mee .moest. Net toen wij langs liepen gebeurde het. De vuilniswagen stond juist voor. De stoel zou onbewerkt teveel ruim te ingenomen hebben; daarom hief één der mannen het afgedaan heb bende meubelstuk met een reuzen zwaai de lucht in. Hij liet het even daarna op de kille straatstenen in stukken splijten, om het ding ver volgens met een enkele zwaai naar het afval kerkhof te verwijzen: de vuilnisbelt. Lichamelijk bleef 'het mannetje on bewogen, maan* voor het oog bijna onzichtbaar, pinkte hij een traantje en stond er nog toen de auto allang weggereden was. Volksdanscursus. De katholieke vereniging voor volksdans, volkszang en huismuziek KW, organiseert in de kerstvacantie cursussen huismuziek, zang en volks dans. De cursussen zijin bedoeld voor leiders en leden van muziekgroepen, voor onderwijzers en onderwijzeres sen, die 't genoegen van het musice ren ook aan hun leerlingen willen mededelen, voor jeugdleiders, die zelf hun liedjes willen spelen en be geleiden, kortom voor iedereen, die met ernst wil trachten goede muziek te maken. De volksdanscursus is alleen voor enigBtins gevorderden en by vol doende deelname is er ook een Mor- risdanscursus. De cursussen worden gegeven op het centrum „Drakenburg". Belang stellenden kunnen rich opgeven aan het adres: Stadhouderslaan 4, Zoe- terwoude, post Leiderdorp, waar u ook gaarne alle inlichtingen worden verstrekt. Geslaagd voor ingenieursexamen. Voor het ingenieursexamen voor werktuigkundig ingenieur slaagde aan de Technische Hogeschool te Delft de heer J. L. Bronsgeest te Lei den. Maria-congregatie Hartebrug. Door velerlei omstandigheden is de Mariacongregatie in de parochie van O. L. V. Onbevlekte Ontvangenis de laatste maanden enigszins verwaar loosd. De directeur wil langs deze weg de meisjes eraan herinneren, dat er hedenavond, woensdag, om zeven uur een bijeenkomst gehouden wordt. De dames worden om kwart voor acht in de congregatie verwacht. Zuster Augustina verlaat Leiden Men schrijft ons: Vele verpleeg den in het St. Elisabeth-zie- kentouis aan de Hooigracht zul len met voldoe ning terugden ken aan de moe derlijke zorgen, waarmede zus ter Augustina hen tijdens hun verblijf in het 't ziekenhuis heeft bij,gestaan. Sinds 19 september 1947 is zuster Augustina in het ziekenhuis werk zaam geweest en nu gaat zij Leiden verlaten wegens haiar benoeming tot moeder overste van het nieuwe be jaardencentrum in Giilze. Voor de patiënten in het zieken huis is deze benoeming een ware te leurstelling, omdat zuster Augustina met voorbeeldige hartelijkheid haar moeilijke taak voor de zieken heeft vervuld als hoofd van de St. Liduina- afdeling. Maar ook zuster Augustina verlaat haar post met weemoed omdat zij met geheel haar hart steeds het belang van de aan haar zorgen toe vertrouwde zieken heeft nagestreefd. Velen in Leiden en omgeving zul len zuster Augustina met liefde en dankbaarheid herinneren, omdat zij steeds, maar vooral in ernstige om standigheden, wist te troosten en te bemoedigen. Naast haar vele gaven heeft zuster Augustina, geboren in het Brabantse Kiel, bij Alphen, getoond ook een zon nige humor te bezitten. Daardoor wist zij in de ziekenkamers steeds een aangename sifeer te scheppen, waar door vele zieken goede moed op vol ledig herstel kregen. Daarom zal zuster Augustina een leegte achterlaten. Wij zijn er van overtuigd de tolk te zijn vain haar dankbare patiënten als wij zuster Augustina Gods beste zegen toewensen en de hoop uit spreken, dat haar ahbeid in Gilze even vruchtdragend moge zijn als hier in Leiden. QNDER ZEER GROTE belangstel- ling voerde Con Amore gister avond Bach's Weihnachtsoratorium uit op een zeer hoogstaande wijze, zodat wy veel moois mede naar huis hebben gekregen. De delen 1 cn 2 <-n na de pauze deel 5 en 6 werden uit gevoerd, waarbij allen zich voegden naar de intenties van de leider en Bachkenner van gehalte, Simon Jan sen. Elk jaar kan men meer en meer constateren dat Con Amore vordert in dit levensblije werk, en nader komt tot het stadium van voltooid heid in gave stijleenheid en in dui delijk afgetekende wedergave van hoofd- en neventrekken. Beschouwt men het geheel: dan waren de verschillende karakteris tieken voortreffelijk getroffen; schil- Kath. gerepatrieerden bezonnen zich op Kerstmis Het waren voornamelijk belang stellenden uit de verre omgeving, die gisteren in het St. Leonardus aanwe zig waren op de advents-contact- avond georganiseerd door het Leids comité van de „Stichting Katholieke Gerepatrieerdenzorg" in de bisdom men Rotterdam en Haarlem. In haar welkomstwoord zeide me vrouw R. EerdmansClignett ver heugd te zijn, dat zovelen van verre hadden willen komen om de avond bij te wonen. Wat betreft de opkomst van de Leidse gerepatrieerden, zei- de mevrouw Eerdmans, dat het haar speet, dat ze er niet méér onder de aanwezigen mocht begroeten. Voor mevrouw Boudensvan Heel die verhinderd was haar lezing te houden over „Vrije-tijdsbesteding in huiselijke kring", had mevrouw Eerdmans pater W. I. Bogaartz be reid gevonden een woord van bezin ning op het komende kerstfeest te spreken. Het toespraakje van de pater werd ingeleid door een meisjeskoortje, dat onder leiding van mej. L. J. Weiter een vertolking gaf van de liederen „O Sanctissima" en het „Kerstlied" van Cuypers, waarvan de solo op ge voelige wijze werd gezongen door mej. Els Asperslag. Pater Bogaartz. die tijdens zijn werk in de Indisbhe missie de leiding had van radio ÏKROS-Bandung, ver telde van zijn ervaringen in de Preanger en voerde daardoor de luis terenden terug naar het land van hun verlangen. Spr. zeide dat hem van de dertien jaren, die hij in de missie had doorgebracht, de kerstviering wel het best was bijgebleven. Dat was een kerstviering, zo heel anders dan hier in Holland, waar al les heel anders was gebleken dan in de Oost. Maar al is Kerstmis dan ook een huiselijke hoogtijdag, het is niet slechts „historie". Christus wordt iedere dag geboren. Spr. gaf de raad om, wanneer men zich moeilijk in zekere situaties kon aanpassen, troost te zoeken bij God, die in ieder van ons is. In het voornemen om in tiem te blijven leven met Christus, kan men zich het best op Zijn komst voorbereiden. Tot slot wenste pater Bogaartz allen een zalig kerstfeest. Nadat mevrouw Eerdmans de spre ker had bedankt voor zijn beharti genswaardige woorden, ontspon zich aan de verschillende tafeltjes een ge zellig gesprek, dat slechts onderbro ken werd voor de voordracht van een kerstvertelling en voor het gezamen lijk zingen van kerstliederen. DOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD Onder het motto „Door de jeugd voor de jeugd" organiseerde de buurt en speeltuinvereniging „De Professo renwij k" gisteren een feestavond in Den Burcht. De voorzitter, de heer J. de Vrind, heette de vele aanwezi gen de zaal was tot de laatste plaats bezet hartelijk welkom. Met een enkel woord wees hij er op, dat al hetgeen de kinderen deze avond zouden presteren, gezien moet wor den als een verantwoorde en nuttige vrije-tijds-besteding. Hierna was de beurt aan de 10-ja- rige Benny Hurrelbrinck. die op de accordeon eigen composities speelde. Afwisselend kwamen vervolgens jon gens en meisjes van uiteenlopende leeftijd voor het voetlicht. Enthousiast en met plezier werd gedanst op mu ziek van Delibes, Mozart, Strauss en Gounod. Ook enige volksdansjes ston den op het programma. Grappig wa ren verder de toneelstukjes, die zo wel vóór als na de pauze werden op gevoerd. derend en lyrisch in klank, beschou wend en devoot en de choralen met hun mystiek, ontroerend in eenvoud en blijheid. Een enkele keer drama tisch! Een bontheid van gegevens en gevoelens, elk op z'n tijd en ter plaat se; in goede verhouding en afwisse ling van stemmen uitgebeeld. Zo mag men erkennen dat de bedoelingen van de componist door de dirigent voortreffelijk benaderd zijn. Beschik kend over grote koortechnische kwa liteiten vermag Simon Jansen zijn gezag klem bij te zetten om zo zijn intenties verwezenlijkt te krygen De techniek van het koor is vaardig- expressief; opgewekt en pieus. Zo werd een zeer gaaf en doorschijnend contrapunt gegeven. Elke koor»roep ontwikkelde een mooie welluidende toon. De tenoren veelal de mis deelde groep in de Hollandse con treien zongen welluidend, draag krachtig, beschaafd en spontaan. Zo kwam men door verfijnde voordracht boven het constructieve vierkant van dapper en rhythmisch zingen uit, en werd tot de muzikale voordracht ge komen. Het Duits was aanvankelijk wat slap, maar werd allengs beter. r\E BEZETTING van de solistische partijen was bevredigend. Me vrouw Ded HüskenReuderink had een bescheiden partij deze avond, maar zij is een sopraan met superbe hoogte en muzikale onderscheiding- Aafje Heynis was weer de fraai ge- timbreerde alt, die zich meer en meer gaat instellen om schakering in voor dracht aan te brengen. Reinnardt van Randwijk heeft het evangelie-ver haal beeldend vertolkt. In de aria's, die moeilijk en lang zijn, meenden wij dat de rust even wankelde; ook was een en ander wat vlak. Laurens Bogtman gaf een devote en bezon ken reproductie van zijn partij. Te genover de solisten was het koor zon der enige aarzeling gesloten, eenvou dig en opgetogen van expressie. De Bach-orkestvereniging uit Amster dam begeleidde voortreffelijk, een enkele schommeling met de solisten daargelaten. Onvolprezen waren de obligaten van de instrumentale so listen en de prestatie van het conti nuo met de celliste Corry Jansen Reder en Hans Philips aan het clave- cimbel. Een extra hulde aan de trom- petist (onvermeld, maar naar men zeide Jan Marinus hetend) die toch wel heel welluidend en vaardig zijn moeilijke en hoog liggende partij blies. Alles te zamen heeft zich verenigd tot verheven, blijmoedig en bezield musiceren. Met gebed werd de avond geopend cn ook besloten. J. KORTMANN 1956: Franklin-herdenklng. Behalve het Rembrandt-jaar en het jaar, waarin Mozart herdacht werd, is 1956 ook het jaar, waarin het feit herdacht wordt, dat 250-jaar geleden te Boston Benjamin Franklin werd geboren. Franklin was behalve staats man ook geleerde en uitvinder. De uitvinding van de „dubbel fo- cus-glazen" staat onder leer op zijn naam. Mede om de geboorte van deze grote uitvinder te herdenken, zal vrijdag a.s. in de etalage van de van de fa. Gebrs. Paes, handel in op tische instrumenten, aan de Bree- straat een tentoonstelling worden in gericht, die een overzicht geeft van de ontwikkeling van de bril. De ex positie is samengesteld aan de hand van een verzameling van historische brillen, die in het bezit is van een van de personeelsleden van de firma. De trotse eigenaar verwacht grote belangstelling van de zijde van het Leidse publiek. NEDERLANDSE PRIJS VOOR AUSTRALISCHE PROFESSOR. Op de in 1952 door het Legatum Visrianum uitgeschreven prijsvraag waarin een beschrijving werd ge vraagd van de ontwikkeling der in- ternationaal-rechtelijke techniek van de totstandkoming van internationale verdragen, aanvangende met de tweede wereldconferentie van 1907, zijn twee inzendingen ontvangen. De inzending van professor J. Sto ne. van de universiteit te Sidney (Australië) werd door de faculteit der rechtsgeleerdheid der rijksuniver siteit te Leiden voor bekroning aan bevolen. Marktberichten WOERDEN, 19 dec Kaas. Aan gevoerd 27 partijen. Notering: eerste kwal. 2.422.45; tweede kwal. 2.382.41. Handel flauw.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 3