PÜMMERY Raad van Leidschendam begon aan de begroting Chefarine,4 Een renteloos voorschot geeft de muziek verenigingen meer armslag Schet*p CHAMPAGNE In Boshuizerpolder werden resten van inheemse nederzetting gevonden WOENSDAG 19 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De gemeenteraad van Leidschen dam is gisteravond bijeen geweest en besloot de woningen Molenpad 8, 18, 12, 14 en 16 opnieuw voor een jaar onbewoonbaar te verklaren, omdat voor de thans in deze woningen ge huisveste gezinnen nog geen ge schikte woning beschikbaar is. Aan het bestuur van de school met de bijbel werd een voorschot toege zegd ad 37,53 per leerling geldend over de maanden september tot en met december 1956. Aan het katholiek kerk- en school bestuur werd medewerking toege zegd voor de stichting en inrichting van een bijzondere kleuterschool te bouwen aan de van Ruysdaellaan. Ook het bestuur van de scholen met de bijbel kreeg de gevraagde mede werking voor het bouwen van een noodschool aan de van Ruysdaellaan, waarvan de kosten geraamd worden op 33.600,—. De katholieke meisjesschool te Stompwijk heeft gevraagd en ook verkregen de medewerking van het gemeentebestuur voor de aanschaf fing van een nieuwe leermethode voor het vak handenarbeid, nieuwe cahiers voor het schrijfonderwijs en voor de aanschaffing van drie nieu we klassikale landkaarten. T.a.v. de bezoldiging van de wet houders (thans 1910,per jaar) stelde gedeputeerde staten voor deze vergoeding te verhogen met 15 tot 2196 50, terwijl B. en W. zelf adviseerden de bezoldiging op te voeren tot f 3000,per jaar, waar mede de raad accoord ging. De heer Van den Dool (VVD) vroeg of de werkzaamheden van de beëdigd taxa teur Van Dijk nu ook door de wet houders vervuld kunnen worden, doch de voorzitter achtte dit niet ge wenst, omdat het aanbeveling ver dient, dat een onpartijdige taxateur blijft. Straatnamen. In verband met de aanleg van nieu we straten was het nodig, die straten een naam te geven. Besloten werd de nieuwe straten ten noordoosten van de Damlaan te noemen de Rijnland- straat, de Delflandstraat, de Land scheidingsstraat en de Zaagmolen straat en de nieuwe straten ten zuid westen van de Damlaan te betitelen met Plaspoelkade, Plaspoelstraat, Tuinderij straat, Warmoezierstraat en Damplein. Een bedrag van 44.500,werd nodig geacht voor de verbetering van het straatwerk langs de Stompwijk- sevaart en de Dr. van Noortstraat. Van deze kosten zullen 33.500, als bijdrage verwacht kunnen wor den van de „Verdelingsverordening tertiaire wegen 1938" zodat 19.375 voor rekening van de gemeente zal komen. De jaarlijkse subsidie thans 100, voor de r.k. Zangvereniging Arti et Charitati werd verhoogd tot 200, per jaar. De heer Kranenburg (Prot. Chr.) bracht in het midden dat deze verhoging consequenties medebrengt, omdat te verwachten is, dat nu ook de christelijke zangvereniging om een verhoogde subsidie zal verzoe ken. De heer Koerts (VVD) gaf in overweging het ledental van Arti, dat onder de maat is te doen opvoe ren. De voorzitter zal zich hierom trent met Arti in verbinding stellen. Uitbreiding raadhuis. Het voorstel tot het bouwen en de onderhandse aanbesteding van een gedeeltelijke uitbreiding van het raadhuis, waarvan de kosten ge raamd worden op 97.392,werd na een langdurige geheime vergade ring ingetrokken in verband met de inmiddels ontvangen circulaire van de regering over beperking van de investeringen. Tot hoofdleidster der openbare kleuterschool werd met algemene stemmen benoemd mej. M. H- Batist. Ook ging de raad accoord met de herbenoeming van de heren A. L. van Wijk te Stompwijk en J. v. d. Wolf in het bestuur van maatschap pelijk hulpbeetoon. Algemene beschouwing over de begroting. Bij de inleidende bespreking over de begroting 1957 voerden het woord de heren mr. J. P. Dietz (KVP), 3. Kranenburg (Prot. Chr.), A. F- J. de Rozario (voormalig KNP), P. C. Boo ne (PvdA) en J. van den Dool (VVD). Zij waren het allen er over eens dat de verhouding tussen colle ge en raad naar wens gaat en dat de ambtenaren en arbeiders van de ge meente hun best hebben gedaan. Slechts enkele wensen werden naar voren gebracht. Hierover zullen B. en W. morgenavond hun visie geven waarna de begroting hoofdstuksge- wijze zal behandeld worden. Geen aardgas. De directeur-ge neraal voor de energie-voorziening is er niet van overtuigd dat het be trekken van raffinaderij gas voor de toekomstige gasvoorziening van Leid- schendam-Stompwiik de beste op lossing zou zijn. Voorlopig acht hij een tijdelijke levering van aardgas aan Voorburg wel gewenst. Er zijn n.l. plannen om het aardgas uit Zuid- Holland centraal in Utrecht om te zetten in een gas dat zal dienen als aanvulling en bij calamiteiten als vervanging van het gas der staats mijnen en hoogovens. De in september j.l. in gebruik ge nomen nieuwe gasoven welke goed voldoet, stelt Leidschendam in staat om met behulp van de propaan-in- stallatie, de ontwikkeling van de gasvoorziening in het westen van het land af te wachten zonder de eerste jaren in een dwangpositie te geraken. Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! 0e kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Ge* leerden hebben vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat'en zij hebben geleerd pijn te meten. Daarna hebben zij kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders belangrijk te versterken door toevoeging van nieuw ontdekte mid* delen. Deze combinatie werkt bij pijnen en ook bij griep beter dan elk middel afzonderlijk. f/ Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelarox. (Advertentie) Gemeenteraad Sassenheim POTLOOD en CFFST No. 526 Horizontaal: 1. snijdend ligiuurlijk), 9. wereldtaal, 10. rivier (Spaans), 11. rund, 13. telwoord, 15. afkorting van selenium, 16. zwemvo gel, 18. doodgoed mens, £0. uurwerk, 22. voorzetsel, 24. lied (meerv.), 26. tegenstelling van grof, 29. oude naam van Ierland, 31. muziek, 32. spil van een wiel, 34. kneep, 36.' fris, gezond (Eng.). 37. vertaler. Verticaal: 2. afkorting van nikkel, 3 gem. in Gelderland, 4. lichte be dwelming, 5. bijwoord, 6. holte in een muur, 7. soort hond, 8. poel, 12. al leenzang, 14. voordeel, 17. manier van klederdracht, 19. durf (bargoens). 21. zaadkorrel ener vrucht, 23. rivier in Egypte, 25. klinknageltje, 27. houten bakje, 28. rugvin van een soort heil bot, 30. nieuw (Grieks), 33. muziek noot, 35. meervoud (afk. Lat.). Oplossing morgenavond. Oplossing no. 525. Horizontaal: 1. Groningen, 8. ros,-9. rio, 10. Ob, 11. met, 13. St., 14. koren, 16. daar, 17. gaar, 18. rente, 20. Ie, 22. lel, 23. Aa, 24. adé, 26. sla, 27. gestreept. Verticaal: 1. grondslag, 2. rob. 3. os, 4. Iser, 5. gr., 6. eis, 7. notariaat, 11. morel, 12. tegel, 14. kar, 15. nat, 19. Neer, 21. Ede, 23. alp, 25. es, 26. Se. Voor de laatste maal dit jaar kwa men de gemeenteraadsleden van Sas senheim bijeen. De heer J. Bakker was met kennisgeving afwezig De pas in de gemeente gevestigde arts G. L. v. Raay werd benoemd tot gemeentelijk lijkschouwer, tevens werden zijn eventuele plaatsvervan gers als zodanig benoemd. Medewerking overeenkomstig art. 72 der L.O.-wet werd verleend aan „De Visserschool" voor de aanschaf fing van leesboekjes ter vervanging van de thans in gebruik zijnde exemplaren, welke dateren van voor 1933 en nog in de oude spelling zijn geschreven. Tevens dient een stofzui ger te worden aangeschaft. De totale kosten bedragen 2100, waarmede de raad accoord ging. Subsidie. Vervolgens ging men over op het punt aan de muziekverenigingen „Crescendo" en „Adest Musica" een renteloos voorschot te verstrekken van iéder 10.000, Tot nu toe ontving iedere vereni ging per jaar een subsidie van f 400. Voor 1957 zou dit verhoogd "kunnen worden tot 700,(mede door een overschot van 1956). De moeilijkheid bij de verenigingen is echter dat men door deze subsidie ieder jaar een ge deelte van het benodigde kan aan schaffen met 't gevolg dat men als men over 10 tot 15 jaar alles heeft, weer van voren of aan kan beginnen, om dat het eerste weer is versleten. Door een subsidie van 10.000 ineens kan al het benodigde, uniformen en in strumenten worden aangeschaft. Men wil dus nu een renteloos voorschot verstrekken wat in 15 jaar moet wor den terugbetaald in bedragen van 600, aanvangende in 1958. Er wordt dus 9000 terugbetaald. De andere 1000 bestaat uit de sub sidie var 1957 en aanvullend 1956 van ƒ700, terwijl men aan het An jerfonds zal verzoeken het ontbre kende te betalen. Uit het particulier initiatief werd tot op heden reeds het benodigde verkregen. Zodat een renteloos voor schot wel verantwoord is. De heer van Breda was het met het bovenstaande eens, doch zou willen eisen, dat iedere vereniging per jaar een aantal uitvoeringen op het mu- ziekpodium gaf. De heer Kortekaas zag in het ver strekken van dit voorschot moeilijk heden die men niet mag wegcijferen, Voor de iltuur moet men het echter doen. Spreker wenste dat door deze regeling de verenigingen hun krach ten zullen inspannen om het hoog t mogelijke te bereiken om zodoende hun waardering voor dit besluit naar voren te brengen. De heer Bergman zag de aflossing liever in 10 jaar. Volgens de voorzit ter kon men beter 15 jaar aanhou den omdat het anders wel eens be zwaarlijk voor de verenigingen zou worden om het bedrag van ƒ2000 terug te betalen. Tenslotte kon de gehele Raad zich met het voorstel verenigen. Verkeerstuïn. In verband met de uitbreiding van de b.l.o.-school te Lisse werd nog een aanvullend crediet gevraagd van 22600,Dit komt vooral door ver hoging van de geraamde kosten bij de bouw van 3 lokalen. Verder werd een bedrag van 15.500 gevraagd voor de aanleg van een kweektuin en een verkeerstuin. In verband met de instelling van de kinderen is een verkeerstuin nood zakelijk. Men kan deze kinderen niet op de openbare weg het verkeers- onderwijs geven. Een kweektuin niet broeikas is nodig om de kinderen voor te bereiden op het werk in de tuinbouw en bloembollenteelt, aange zien velen naar deze vakken zullen afvloeien na de school te hebben doorlopen. Na enige discussie ging men ac coord. Deze bedragen zullen volgens een bepaald systeem worden behar tigd door de gemeenten Sassenheim, Lisse en Hillegom. Het uitbreidingsplan is nog steeds niet goedgekeurd. Volgens de voor zitter wordt er door het college hard aan gewerkt doch heeft men in Den Haag veel tijd nodig het geheel te be zien. De moeilijkheden doen zich vooral voor op verkeerstechnisch ge bied. Noodgedwongen moest men dus weer een besluit nemen dat het uit breidingsplan in voorbereiding was. Een zelfde somber geluid liet de voorzitter horen ten aanzien van de bouw van de 90 woningen. Het agenda-punt omtrent het cre diet voor de bouw van 90 woningen moest worden teruggetrokken. Ook de nieuwe plannen zijn niet uitvoerbaar binnen het kader van de curve- en huurprijzen, zoals die door het ministerie van Volkshuisvesting. Ten aanzien van dit punt kon de voorzitter ook verzekeren, dat men alles in het werk stelt om de proble men zo spoedig mogelijk op te los sen. Bushalte. Aan de Parklaan, halte gemeente huis zal de daar aanwezige abri ver vangen worden door een windscherm op het trottoir omdat het herhaal delijk voorkomt, dat de bussen door rijden omdat zij de passagiers niet zien. Aan Sassenheim-Noord richting Haarlem zal ook een dergelijk windscherm worden geplaatst. Met de eigenaar van de grond bij deze halte heeft men geen overeenstem-» ming kunnen bereiken over de plaat sing van een abri. De kosten worden gedragen door gemeente en N.Z.H. Tot slot nog enige comptabiliteitsbe- sluiten waarna het officiële gedeelte der vergadering werd gesloten. JAARVERGADERING IJSCLUB. De IJsclub vergaderde gisteren avond in het Bruine Paard. De heer v. Breda, voorzitter, heette de aanwe zigen, vooral de ere-voorzitter de heer Vlasveld en de ere-leden Dan- nijs en v. d. Voort, van harte wel kom. De afgelopen winter kon actief worden gewerkt door de zeer goede omstandigheid dat er lange tijd ijs was. Verschillende koppelwedstrijden en wedstrijden in schoonrijden werden gehouden. Het aantal leden is geste gen van 280 tot 400. De kas sloot met een batig saldo van 1496.90, derhal ve 151.53 meer dan het vorige jaar. De aftredende bestuursleden t.w. de heren M. v. Breda, C. Versluys, N. Frijlink, C. Meiman en P. Wester beek werden met algemene stemmen herkozen. Bij de rondvraag kwam uit de ver gadering de suggestie handtekenin gen te verzamelen en dan bij het ge meentebestuur aan te dringen een perceel land beschikbaar te stellen voor de IJsclub. Men vond de me dewerking vani het bestuur niet den derend. Het bestuur wilde liever, dat de actie door hen werd geleid en niet door de leden. Een en ander zal be sproken worden in het bestuur. Een terrein gecombineerd met de Oranjevereniging is niet mogelijk, omdat de Oranjevereniging nooit een goed terrein kan krijgen. Een aantal vragen betrof het toe zicht op de baan tijdens de wedstrij den. Hierop zal worden toegezien. Er zal ook een bepaald uur worden vastgesteld waarop de hardrijders kunnen trainen. In de kascommissie werden geko zen: K. Oudshoorn, J. Bontje, K. Cu perus. Namens de Z.H.IJ. bood de heer M. v. Breda aan de ere-voorzitter Vlasveld een diploma aan. LEIDERDORP Araateurfotografenclub Daguerre. De laatste bijeenkomst van dit jaar werd door de voorzitter met enkele mededelingen geopend, o.m. dat twee foto's van een der clubleden in aanmerking kwamen om de ver- Leidse Agenda WOENSDAG 19 DECEMBER. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, half acht nam. Kon. Ned. Mij v. Tuinbouw en Plantk. Ledenvergadering Gerecht 10. 8 uur nam. Vleestentoonstelling. Waaggebouw. Opening te 11.00 uur v.m. Kath. Nat. Bond voor EHBO. Ver- volgcufeus voor hen, die donderdags niet kunnen. R.K. Lyceum 8 uur nam. KAB-afdelingsvergadering. Jacoba- zaal Don Burcht, half acht nam. Kon. Mij v. Tuinb. en Plantkunde. Ledenvergadering 8 uur nam. Leidse Postz.-verz.. Vergadering. Kleine Burcht. 8 uur nam. De 1 se Vis K. O. Wim Kan, Corrie Vonk en Ru v. Veen. Schouwburg 8 u. nam. Mij v. Toonkunst. Jeugdconcert. Stadsgehooi'zaal 2.30 nam. Kath. Vrouwengilde. Kerstavond. St. Joséphzaal, 8 uur nam. DONDERDAG 29 DECEMBER. Dienst Welzijnszorg Landmacht. Kerstviering. Kokssdioolkoor, m.m.v. Sleutelkoor. Toneel: „Het witte le gioen"; Wildverloting. Stadsgehoor zaal, half acllat nam. Kath .Vrouwengilde, Leiden. Kerst avond. „In dien Vergulden Turk", 8 uur nam. Oud Leiden. Lezing: De archeologie van Rijnland. De Lakenhal 8 uur nam. K. O. Wim Kan, Corrie Vonk en Ru van Veen. Schouwburg 8 uur nam. VRIJDAG 21 DECEMBER. Tuiniers en Bloemisten D.E.V. Le denvergadering. Zaal „Oosterkwar tier", Borneostraat 8 uur nam. St. Christoffel Aid. Leiden. Gezel lige bijeenkomst. „De Harmonie" 8 uur nam. St. Christoffel. Gezellige bijeen komst. „De Harmonie", 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN. „Het leven van Buddha in de Kunst", Mus. v. Volkenkunde, Steen straat la. Tot 14 februari, geopend van 104 uur, zondags van 14 uur nam. Fototentoonstelling. Prentenkabi net, Kloksteeg. Ned. Fotografen Kunstkring tot en met 31 december. Vleesshow. Waaggebouw: 1922 december 2—10 uur nam. Dienst der apotheken. De avond en nachtdienst van de Apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waarge nomen door: Apotheek van Driesum Mare 110, tel. 20406; Apotheek Zuider Lammeschansweg 4, tel 23553; Apo theek Oegstgeest Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. NIET BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van Be Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). Wij kunnen dan alsnog trachten U een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE. Kerstbijeenkomst stedelijke K.A.V. De dames-leden van de stedelijke K.A.V. te Leiden hebben gisteravond in het St. Antonius Clubhuis een stemmig kerstfeest gevierd. De kan delaars met kaarsen op de tafels werkten mede de intieme sfeer, die in deze bijeenkomst heerste, te bena drukken. Mevrouw C. UphoffVisser, pre sidente, opende het programma, dat werd gebracht onder de titel: „De Glimlach van het Kerstkind". Zij sprak de hoop uit, dat de dames van deze eerste kerstbijeenkomst van de stedelijke K.A.V. gesticht huiswaarts zouden keren. Het was een veelzijdig en immer boeiend programma, dat zich ver volgens voor de ogen van de dank bare toeschouwsters ontrolde. Mevr. Nijssen droeg het gedicht „De Kerse boom" door Jan Engelman voor, een gedicht, dat ook op de moedermor gen was gedeclameerd en waard was nog eens beluisterd en overdacht te worden. Mevr. Uphoff nam een ander kerst gedicht voor haar rekening, waarna de opvoering van een toneelspel in één bedrijf de dan>es midden in een probleem plaatste, dat huwelijks ontrouw en moedersmart tot onder werp had. Mevrouw Pelgrim, Willy Pelgrim, mevr. Nijssen, mevr. De Vrind en Tini Nijenhuis speelden deze één- acter, die zij zonder regisseur had den ingestudeerd. Het resterend gedeelte van de avond was voor rekening van kape laan van Ingen, de met band en dia plaatjes een aantrekkelijke kerst programma heeft samengesteld. De beelden, de tekst en de muziek wa ren met smaak gekozen. Rustig en duidelijk klonk de vertellende stem, die door toepasselijke muzikale il lustraties werd afgewisseld. Na de pauze luisterde en keek men naar het beroemde Kerstverhaal van Dickens: „Scrooge and Marley". De plaatjes waren geestig geteker.d. Jammer, dat de stem, die het verhaal vertelde moeilijk te verstaan was. eniging op de jaarlijkse Kerstsalon te vertegenwoordigen Vervolgens was het woord aan dr. de Bruyne, die een prachtige serie kleurendia's vertoon de uit Spanje, Portugal en Palma de Majorca Geboren: Rudolf Maria Anto nius z. van W. P. Slierings en A. M. van Meijgaarden; Janna d. van L. van Leeuwen en J. Hooiveld; Louise d. van A. Rooda en J. Rietveld. Ondertrouwd: O. den Hollander 34 j. en A. Kalkhoven 25 j. 3.63 3.332 CHAMPAGNE POMMERY GRENO - REIMS (Advertentie). Uit het begin der jaartelling In de Boshuizerpolder te Lei den op precies te zijn in het weiland dat ligt tussen de Ge meentelijke Sportvelden en de Vliet zijn onlangs oudheid kundige bodemvondsten gedaan. Men heeft een onderzoek in gesteld naar een nederzetting uit het begin van de jaartelling en men heeft inderdaad na de berichten van een correspondent van de rijksdienst voor oudheid kundig bodemonderzoek be langwekkende resten van een in heemse dus niet-Romeinse nederzetting gevonden. De graafwerkzaamheden, ernstig bemoeilijkt door de hoge waterstand in de Bos- en Gasthuizerpolder, wer den verricht door de rijksdienst op een land waarvan de heer Droog de eigenaar is. Het is vermeldenswaard, dat men alvorens met het onderzoek te be ginnen uit de lucht opnamen van het polderlanc' in het Zuid-Westen van Leiden heeft laten maken. De afdrukken van deze opnamen hielden beloften in voor de oudheid kundigen, maar na zes weken van intensief graafwerk, werd het onder zoek beëindigd. De buit was een hoeveelheid afval van inheemse bewoners uit het begin van de jaartelling. Men vond scherven van eenvoudig aardewerk en vele beenderen, waar onder beenderen van huisdieren en waarschijnlijk ook van jachtwild. Men meent het geraamte van een be ver onder dit afval aan te treffen. Nog niet onderzocht. De rijksdienst voor het bodemon derzoek te Amersfoort deelde ons desgevraagd mede, dat de vondsten nog niet alle onderzocht zijn. Het is zeker niet de bedoeling, dat zij in Amersfoort zullen blijven. Er is een goede kans, dat zij aan het museum voor oudheden te Leiden zullen wor den overgedragen. Nog meer graafwerk staat Leiden te wachten. Men heeft de verwachtingen niet te hoog gespannen. Maar men wil de uitbreiding van de stad vóór zijn. Als ec maal nieuwe wooncomplexen in Leiden Zuid West zijn verrezen, is de kans voor het bodemonderzoek on herroepelijk verkeken. j De O-antifonen De Leidse Courant geeft nu el- 5 ke dag één van de O antifonen 3 en de K.A. vraagt daarvoor gaar- ne uw aandacht. Zij beginnen allen met het woord „O", van- daar hun naam. Advent is verwachting van de 3 komst van Christus. Kerstmis nadert en in de vesper-antifonen van 17 tot en met 23 december 3 3 klinkt een stijgend verlangen naar onze Verlosser. Deze anti- fonen zijn tegelijk korte gebeden 3 op bijbelse grondslag. 3 Lezen, ze overdenken en daar- 3 door bidden: doet U óók mee? 3 U vindt ze op de voorpagina 3 reohts onderaan. K.A. LEIDEN EN OEGSTGEEST. Stichting Vluchtelingenhulp Leiden zoekt kosthuizen voor Hongaren In de opvangcentra hier te lande bevinden zich een groot aantal onge huwde mannelijke vluchtelingen, hoofdzakelijk tussen 18 en 35 jaar, die wel een werkgever hebben doch nog niet kunnen gaan werken, omdat voor hen nog geen huisvesting js ge vonden. Waarschijnlijk zouden enkele tien tallen van deze vluchtelingen in Lei den aan de slag kunnen gaan, indien kosthuizen voor hen aanwezig wa ren. De Stichting doet een beroep op die Leidenaars, die in de gelegen heid zijn om een Hongaar in hun huis op te nemen, hiervan kennis te geven aan het Werkcomité van de Stichting voor Vluchtelingenhulp Leiden, p.a. Steenschuur 21, (tel. 31941). Op woensdag 19 december is door het fabriekspersoneel der N.V. Wer- nink's Beton Maatschappij de nieu we cantine in gebruik genomen. Met de morgenschaft om half ne gen, kwam het personeel in de nieu we localiteit bijeen, vaar dor ir. A. Sitsen, adjunct-directeur der ven nootschap, de cantine in gebruik van het personeel werd gesteld. Namens het personeel werd door de heer J. van Es dank gebracht voor de ter beschikkingstelling van het nieuwe gebouw dat hij in de zorgen van de mensen aanbeval. Een der fabrieksbazen, de heer C. Middelkoop, heeft tenslotte waarde rende woorden gesproken. De nieuwe cantine is keurig in gericht, licht geverfd, uitstekend ver licht en verwarmd, en is voorzien van gezellige stoelen en tafels. Téntoonstelling „De Blauwkras" In haar klubhuis hield de Leidse Postduivenvereniging „De Blauw kras" de jaarlijkse tentoonstelling. Ingezonden waren 173 vogelsdie tot veler genoegen op kleur en vliegtype werden gekeurd. De uitslagen waren: Doffers 500 km en hoger: 1. A. van Royen, 2. W. v. d. Wel, 3. J. Noor- dermeer. Duivinnen 500 km en hoger: 1. A. Piket, 2. en 3. G. Grebel. Doffers 200 tot 500 km: 1. A. van Royen, 2. K. v. d. Steen, 3. H. Moenen. Duivinnen 200 tot 500 km: 1. H. Moenen, 2. J. Noordermeer, 3. W. Ravensbergen. Doffers tot 200 km: 1. W. v. d. Wel, 2. J. Noordei-meer, 3. Chr. v. Weeren. Duivinnen tot 200 km: 1. Gebr. Gijsman, 2. W. v. d. Wel. Jonge doffers 100 tot 300 km: 1. H. Moenen, 2. en 3. K. v. d. Steen. Jonge duivinnen 100 tot 300 km: 1. H. Moenen, 2. Gebr. Gijsman, 3. W. Ravensbergen, 4. J. Noordermeer. Jonge doffers tot 100 km: 1. H. Moenen, 2. W. v. d. Wel, 3. Gebrs. Gijsman. Jonge duivinnen tot 100 km: 1. H. Moenen, 2. J. Noordermeer, 3. Gebr. 'isman, 4. J. v. Klaveren. Beste oude duif: Gebr. Gijsman. Geste oude duif: Gebr. Gijsman. Beste jonge vogel: H. Moenen. RECHTZAKEN RECHT IN EIGEN HAND. „Die boom haalt al mijn licht weg uit de kamer-keuken", vertelde de 37-jarige mevr. O. uit Leiden tegen de Haagse Politierechter. Zij hoorde 30.boete of zes dagen tegen zich eisen omdat zij op 24 juli jLl. zout zuur tegen een kastanjeboom in de tuin van haar buurman had gewor pen. Hierdoor werd de boom bescha digd en stierven bladeren af. Een paar maal had zij haar buurman ge vraagd of deze een paar takken wil de afzagen omdat ze geen licht in haar huis had. Deze had hieraan niet voldaan. *De rechter beaamde dat de boom niet groeide zoals het mocht en dat verdachte wel reden had voor haar boosheid, maar men mag het recht niet in eigen hand nemen. Vonnis ƒ10 boete of twee dagen. WAARSCHUWING MET AVERECHTS RESULTAAT. Overeenkomstig de eis veroordeel de de Haagse Politierechter een 25- jarige opperman uit Leiden tot 35 boete of zeven dagen wegens mis handeling, maar hij voegde er tevens een week voorwaardelijke gevange nisstraf aan toe. Op 30 juni waren er voorwerpen gegooid in de kinderwa gen van de buren en deze deden aangifte bij de politie. Op 2 juli kwam een agent verd. waarschuwen, dat hij de buren niet moest plagen. Nauwe lijks was de agent de straat uit of verd. belde aan bij de buren om re kenschap te vragen over deze aan gifte. Volgens de buurman had ver dachte hem zonder meer gestompt, maar volgens verdachte was de buur man met een broodmes naar buiten gekomen en had hij toen pas gesla gen. Reeds eerder was verdachte voor mishandeling veroordeeld. DUITSER SLOEG JONGETJE. De officier van justitie bij de Haag se Politierechter eiste 25.boete of vijf dagen tegen de niet verschenen Duitse jurist H. K. uit Frankfurt a. d. Main. Deze was als hotelgast in juli j.l. te Katwijk. Op 20 juli had hij op strand een jongetje geslagen dat op een heuveltje klom. Het ventje had een striem in het gezicht. Als getuige werd de moeder van het jongetje gehoord, een 32-jarige huisvrouw uit Katwijk. De verdachte had geschreven dat hij die dagen voortdurend werd lastig gevallen door Hollandse jongens, die onbe schoft optraden. Hij had in een op welling gehandeld en zag wel in dat hij fout was geweest. In zijn vonnis hield de rechter er rekening mee dat verdachte jurist is, maar anderzijds was hij hier als ho telgast en kan het zijn dat er verlich tende omstandigheden zijn. In elk geval blijkt wel dat het een plotse linge opwelling was. De rechter legde de jurist 10.boete op of twee da gen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2