3)e £éidóc(Boti4ci/nt Na de gevechten komen de arrestaties in Boedapest De bergingswerkzaamheden aan het Suez-kanaal V.N.-politie zal de schepen beschermen DE SOWJET-UNIE BETAALT UNO-LEGERKOSTEN NIET NASSERS SPEL DE GEHEIME POLITIE ONDER RUSSISCHE CONTROLE Qeeti yeteyenkeid am te uieiken nam de avfteidew Nieuw Egyptisch leger nu de oorlog voorbij is Rode Leger-bonzen in Warschau Kritiek van Spaak op de Verenigde Naties 1 s Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 19 DECEMBER 1956 48ste JAARGANG No. 13987 Nasser houdt er z'n eigen Kanaalpolitiek op na Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w, (2.35 p. mnd„ 11+— p. kwart Franco p.p.f7.40 Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Het opperbevel van de Brits-Franse troepen in Egypte en vertegenwoor digers van de Ver. Naties zijn het eens geworden over twaalf voorwaarden, waaraan moet worden voldaan, wil de Brits-Franse bergingsvloot in Egypte blijven, nadat de Britse en Franse militairen zich uit dat land hebben teruggetrokken. De voorwaarden behoeven nog de goedkeuring van president Nasser van Egypte. Men is overeengekomen, dat de troepen van de V.N. de bergingsvloot zullen beschermen. De schepen zullen de vlag van de V.N. voeren en het Britse marinepersoneel zal in burger werken en armbanden van de V.N. dragen. VOORWAARDEN. Andere voorwaarden zijn, dat het Britse en Franse personeel van de bergingsvloot de volledige internatio nale status van de V.N. krijgt, de ber gingsschepen vrij door het Suezkanaal mogen varen en men bij het werk RASSER IS EEN merkwaardig man; wij kunnen niet zeggen, dat wij in het jaar, dat nu met rasse schreden z'n eindpunt nadert, veel plezier aan hem beleefd hebben, maar wij moeten toegeven, dat hij zijn spel op het ogenblik geraffineerd speelt. Gedach tig aan de waarheid, dat dictators hun mond nogal eens voorbij praten, hult hij zich thans in stilzwijgen. Hij ziet z'n tegenstanders met de kous op de kop aftrekken en wacht af. Ondertussen houdt hij het 0 been stijf en eist het volle pond. Hij weet, dat het Wes ten zit te snakken naar een beetje olie en dat die olie door het Suez kanaal moet. Die kanaaltroef houdt hü vast in handen; met de opruiming van de versperringen mag niet eer der begonnen worden dan nadat de laatste Franse en Britse soldaat Egypte's grondgebied definitief ver laten heeft Hij wil dan zeifis geen Britten of Fransen zien op de ber gingsschepen, een houding, welke veel weg heeft van opzettelijke en doel bewuste sabotage, want het is duide lijk, dat Engeland en Frankrijk hun eigen schepen niet beschikbaar stel len als ze door anderen bediend zul len moeten worden. Met als vanzelf sprekend gevolg, dat de bevaarbaar- making van het kanaal weer zoveel langer zal duren. Het is nu maar de vraag, of Nas ser bij dit alles de steun zai krijgen van het legertje van de UNO, dat iiem tot nu toe reeds aardig in de kaart heeft gespeeld. Het lijkt wel of Spaak het bij het rechte eind heeft als hij constateert, dat men bij de UNO alles mag doen behalve een openlijke oorlog voeren. Intussen kunnen wij nog altijd niet zien, hoe het optreden van de UNO de situatie daar in het Midclen-Qps- ten zal kunnen verbeteren. Wanneer Nasser thans reeds zo onomwonden laat zien, dat hij het Suez-kanaal uit sluitend wil gebruiken voor zijn eigen politieke doeleinden iets wat de rest van de wereld, voorzover het van het Suezkanaal gebruik maakt, juist niet wil begrijpen wij met, hoe Nasser straks bereid zal worden ge vonden om het Suez-kanaalpro oleem tot een bevredigende oplossing te helper biengen. gebruik mag maken van d - weg langs het kanaal. Men zal voorts aan boord lichte wapens voor zelfverdediging mogen hebben, maar de zwaardere wapens zullen van boord moeten verdwijnen. Woordvoerders van de Ver. Naties hebben meegedeeld, dat voor de tweede achtereenvolgende avond er geen terroristische activiteit is ge weest, sedert de V.N.-strijdkrachten het politietoezicht in het grootste ge deelte van Por' Said over hebben ge nomen. De Israëlische troepen hebben zich opnieuw 25 kilometer op het schier eiland Sinaï teruggetrokken. Zij staan nu op 75 kilometer van het Suezka naal. Joegoslavische eenheden van het V.N.-politieleger bezetten nu het ge bied dat door de Israëli's ontruimd is. Wie zal dat betalen? De Sowj et-afgevaardigde Zaroebin heeft dinsdag opnieuw in de admini stratieve commissie van de Algemene Vergadering der Ver. Naties ver klaard, dat de Sow jet-Unie niet zal bijdragen aan de kosten van de V.N.- troepen, die naar Egypte gezonden zijn. Zaroebin zei, dat Engeland, Frank rijk en Israel verantwoordelijk zijn voor de aanval op Egypte. Zij moeten dus de kosten van de V.N.-troepen betalen. NIEUWE BUISLEIDING. De Franse minister van buitenland se zaken, Chr. Pineau, heeft gisteren in de Nationale Vergadering medege deeld, dat Israël binnen enkele we ken een begin zal maken met het aanleggen van een oliebuisleiding van de Golf van Akaba naar de Mid dellandse Zee. De leiding zal op Is raëlisch grondgebied een lengte heb ben van 256 kilometer. De vorige maand werd vernomen, dat een Franse maatschappij gereed gekomen was met de plannen voor de buisleiding, die ruim 300 miljoen gulden zal kosten. Volgens deze plan nen zal '"e aanleg van de leiding ruim anderhalf jaar duren. Vrijspraak voor John gevraagd De verdedigers van Otto John, de voormalige chef van de Westduitse contra-spionnagedienst hebben het hooggerechtshof te Karlsrhuhe giste ren verzocht de bekl. vry te spreken van de beschuldiging van verrader lijke samenwerking met de Oostduitse communisten. Volgens de verdedigers was de open bare aanklager en tijdens het proces dat zes weken heeft geduurdt, niet in geslaagd ook maar een van de tegen John ingebrachte beschuldigingen te bewijzen of Johns verdediging te ont zenuwen. John heeft steeds volgehou den dat Mj in juli 1954 naar Oost- Duitsland is ontvoerd. De beschul diging luidt dat hij vrijwillig naar het oosten is gegaan. KERSTBOODSCHAP VAN DE PAUS De Kerstboodschap van Z.H. de Paus zal dit jaar niet -oals gewoon lijk op 24 december, maar op 23 de cember door de radio worden uitge zonden. Zulks is gedaan met het oog op de 'dagbladen, die bij de oude regeling eerst op 27 december de rede van de Paus konden publiceren, nu op maan dag 23 december a.s. reeds. Deportaties uit Roemenië? „De Russen hebben vrijwel alle Roe menen onder de 35 jaar gedeporteerd en een „ring van staal" rond Boeka rest getrokken". Dit heeft een Zwit sers zakenman, die zojuist uit Roe menië is teruggekeerd, in een plaatsje aan de Roemeens—Joegoslavische grens meegedeeld aan een speciale correspondent van het betrouwbare Italiaanse dagblad La Stampa uit Tu rijn. „Gedurende mijn vierdaagse ver blijf in Boekarest zag ik nooit een ro buuste kerel, laat ons zeggen een jonge man van minder dan 35 jaar", vertelde de Zwitserse zakenman. „Zij zijn allemaal in het geheim in massa gedeporteerd". „De enige Roemenen, die nog wa pens dragen, zijn leden van de poli tie, die langs de grens liggen". Milder klimaat op Cyprus De gouverneur van Cyprus, Har ding, heeft de intrekking van enkele noodmaatregelen aangekondigd. Zo zal de lijfstraf voor jongens beneden de 18 jaar worden afgeschaft. Collec tieve straffen en boeten zullen niet meer worden opgelegd. Er zullen geen publiciteitsbedrijven meer worden gesloten zonder opgaaf van redenen. De gouverneur hoopt hiermee te bereiken, dat de door de Britten voorgestelde grondwet gun stiger zal worden beoordeeld. De strijd tegen de opstandelingen zal met dezelfde kracht worden voort gezet. De Hongaarse regering heeft dinsdag de arrestatie van bijna 400 personen bekendgemaakt. In bevoegde kringen in de Hongaarse hoofdstad neemt men aan, dat het hier gaat om een groot aantal mensen, die reeds tijdens het stalinistische regime van Rakosi en Geroe als politieke gevangenen in arrest bevonden, maar later door partizanen in vrijheid waren gesteld. Uit welingelichte kringen wordt door United Press vernomen, dat Ernoe Geroe, de afgezette secretaris der Hongaarse communistische partij in Hon garije, terug is. Hij zou zich voor zijn misdaden moeten verantwoorden. Geroe is een der meest gehate mannen in Hongarije. Radio-Boedapest heeft gisteren ge meld, dat het niet mogelijk is geble ken vrijwilligers te gebruiken voor ondergrondse werkzaamheden in ko lenmijnen. als vrijwilligers opgegeven voor de mijnen van Dorog, maar van hun aanbod kon geen gebruik worden ge maakt, aangezien er niet alleen geen onderdak voor hen was, maar boven dien de gangen en de installaties zijn verwaarloosd, waardoor niet kan Arbeiders in Boedapest hadden zich worden gewerkt. De schade aan de Zo stapten geüniformeerde leden van het Egyptische volksleger dezer dagen In stramme pas door een straat van Cairo, toen in de Egyptische hoofdstad een parade werd gehouden. mijnen is onmetelijk, zo meldde ra- dio-Boedapest. De vrije Hongaarse vakbonden heb ben het bestaande systeem van col lectieve arbeidsovereenkomsten, dat Sinds 1949 van toepassing was, opge heven, aldus Radio-Boedapest. De bonden hebben de Hongaarse regering van hun beslissing in ken nis gesteld. De vakbonden en de ar beidersraden willen voortaan in alle ondernemingen samenwerken en door een gemeenschappelijke over eenkomst de loonregeling vaststellen. GEHEIME POLITIE. Het regime van de nieuwe geheime politie en de speciale gerechtshoven schijnt thans voor de regering-Kadar vruchten af te werpen. Te Wenen heeft een gevluchte of ficier van de beruchte Hongaarse ge heime politie, de A.V.H., verklaard dat de Hongaarse regering vrijwel niets te z ggen heeft over de geheime politie die thans een afgrijselijke ter reur door Hongarije verspreidt. Het oppercommando van de politie berust uitsluitend bij de Russen. De Hongaarse olympische ploeg is gisteren in Boedapest teruggekeerd. Ongeveer vijftig leden van deze ploeg waren naar het westen gevlucht. Aan de hoge ambtenaren van de Hongaarse posterijen is gisteren het ultimatum gesteld, dat zij ontslagen zullen worden, als zij niet binnen twee dagen aan het werk gaan. NEUTRALITEIT VOOR HONGARIJE. De Franse minister van buitenland se zaken, Christian Pineau, heeft in de Nationale Vergadering gezegd, dat Hongarije een gegarandeerde neutra liteit moet krijgen, zoals Oostenrijk. Dit initiatief kwam voor buitenlandse diplomatieke waarnemers als een ver rassing. Pineau is van plan, zo wordt ver nomen, hierover met Amerika en En geland van gedachten te wisselen. Hij wil gezamenlijk met de Sow- jet-Unie over dit voorstel onderhan delen. Het biedt volgens hem de mo gelijkheid Hongarije zijn vrijheid te hergeven zorider dat de So wj et-Unie bang hoeft te zijn voor internationale gevolgen. Voor het tekenen van een overeenkomst, krachtens welke Rusland troe pen in Polen mag stationeren, waren de Russische minister van defensie, maarschalk Georgi Zjoekof (geheel links) en zijn collega van buitenlandse zaken, Dmitri Sjepilof (tweede van links) per vliegtuig naar Warschau gekomen, waar zij op het Okecie-vliegveld werden verwelkomd door de Poolse minister van buitenlandse zaken, A. Rapacki (midden) en diens ambtsgenoot van defensie M. Spychalski (rechts). Deze opname geeft een beeld van de begroeting op het vliegveld bij de Poolse hoofdstad. Alles geoorloofd behalve oorlog Paul-Henri Spaak, de Belgische mi nister van buitenlandse zaken, die dezer dagen is gekozen als secretaris generaal van de Navo, heeft in het Amerikaanse tijdschrift „Foreign Affairs" een felle aanval gedaan op de wijze, waarop de Verenigde Naties de internationale vraagstukken be handelen. „In de huidige structuur van de V.N. is alles op oorlog na geoorloofd. Verdragen mogen worden geschon den, beloften kunnen worden gebro ken, een land mag zijn buren bedrei gen en elke streek tegen hen uitha len, zolang er maar geen feitelijke oorlog is". In dit verband haalt Spaak aan, wat Egypte de laatste maanden heeft ge daan. „Toen Egypte Israëlische sche pen het recht ontzegde om door het Suezkanaal te varen, zelfimoordcom- mando's naar Israëlisch gebied stuur de, het verdrag van Constantinopel schond, wapens zond om die tegen de Fransen in Algerië te laten gebruiken en aanstalten maakte om zijn buur land aan te vallen, waren de V.N. niet by machte tussenbeide te ko men". „Dit kan zo niet voortduren", aldius Spaak. „Het is hoog tijd om het Hand vest te wijzigen, het vetorecht af te schaffen, een verantwoordelijk stem men te bevorderen, te bepalen, dat schenders van het internationale recht automatisch worden uitgeslo ten en een werkelijk internationaal leger op te richten". Spaak geeft toe, dat deze doelen moeilijk bereikt kimmen worden. Hij Geen Kerstbedevaart naar Bethlehem De consuls-generaal te Jeruzalem, geaccrediteerd zowel voor de Jor daanse als de Israëlische zóne van de stad, hebben besloten niet aan de jaarlijkse consulaire Kerstbedevaart naar Bethlehem deel te nemen. Op deze wijze dienen zij protest in tegen het besluit van de Jordaanse regering om „uit militaire overwegin gen" de bedevaartsroute af te slui ten. De consuls zijn eenstemmig van mening dat dit Jordaanse besluit niet te excuseren is, daar zelfs in de moeilijkste tijden de bedevaart steeds doorgang heeft kunnen vinden. Steeds meer neigen de consuls naar het vooral door het Vaticaan gehul digde standpunt, dat de internationa lisering der H.H. Plaatsen in Pales tina noodzakelijk is. Rapporten in die zin werden reeds naar de onder scheiden ministeries van Buitenland se Zaker gezonden. Japan lid der V. N. Japan is dinsdag met algemene stemmen door de Algemene Verga dering toegelaten tot de Verenigde Naties. Ongeveer 77 landen namen deel aan de stemming. Hongarije en Zuid- Afrika waren niet vertegenwoordigd. Een luid applaus brak los, toen de voorzitter van de Algemene Verga dering de uitslag bekend maakte. Overwegend droog j De afgelopen nacht trok een oud front langzaam in oostelijke richting over ons land, hetgeen in de kust provincies plaatselijk nog wat lichte regen veroorzaakt. Na de frontpassage klaarde het daar flink op met het gevolg, dat de temperatuur er tot omstreeks 2 gra den daalde. Hierbij ontstond in de aanwezige vochtige lucht op uitgebreide schaal mist, die zich vanochtend wist te handhaven. Tussen IJsland en Groen land is een nieuiwe depressie ont staan, waarvan het front vanochtend Ierland naderde. Dit front zal Ne derland morgen niet kunnen berei ken, maar wel komt het zo dichtbij, dat de wind weer iets gaat toenemen uit het zuiden. De mistkansen worden daarom kleiner. Bij Newfoundland bevindt zich een volgende depressie, die eveneens de oceaan optrekt In verband hiermede zal de aanvoer van zachte lucht naar West-Europa worden hervat en blij ven de temperaturen de eerstkomen de dagen boven normaal. vestigt zijn hoop op de Algemene Vergadering, die zich steeds meer be wust schijnt van haar mogelijkheden en verlangend schijnt te z(jn het over duidelijke bankroet van de Veilig heidsraad weer goed te maken". Volgens Spaak moeten bij het her stellen van de schade, die het wes telijke bondgenootschap als een ge volg van de gebeurtenissen in het Midden-Oosten heeft geleden, de par tijen in de eerste plaats komen tot dezelfde interpretatie van de feiten en vervolgens moeten zij, eens voor al, er mee instemmen, dat men het onbelangrijke aan het essentiële opof fert. Het essentiële is, dat hoewel er zich vóór en na het twintigste con gres van de Sowjet-Russische commu nistische partij wijzigingen hebben voorgedaan in de binnenlandse poli tiek van de Sowjet-Unie, de buiten landse politiek van dat land ongewij zigd is gebleven. „Het doel van de Russen is nog hetzelfde als onder Stalin: de westelijke mogendheden te verzwakken, moeilijkheden voor hen te scheppen door de problemen, waarvoor zij zich geplaatst zien, in gewikkeld te maken en te vergifti gen, en er zich toch voor te hoeden zekere grensen te overschrijden, waarbuiten zij onvermijdelijk in een wereldoorlog zouden worden betrok ken", aldus Spaak. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer? 1 (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 2 11.15 uur). i IETS KOUDER. S Overwegend droog weer met op vele plaatsen mist. Aanvan- 2 kelijk weinig wind, later zwakke j tot matige zuidelijke wind. In het 2 zuid-oosten van het land iets 2 2 kouder, elders weinig verande- S ring in temperatuur. 20 Dec. zon op 8.47; onder 16.32; maan op 20.26; onder 10.26. Hoogwaterstanden 20 Dec. v.in. 5.n.m. 5.15. Het weer in Europa STOCKHOLM zwaar bew. 4 C. OSLO onbew. —1 KOPENHAGEN zwaar bew. 6 ABERDEEN zwaar bew. 2 DUBLIN licht bew. 6 LONDEN mist 3 AMSTERDAM mist 2 BRUSSEL geheel bew. 7 PARIJS mist 2 BORDEAUX licht bew. 4 GRENOBLE onbew. —2 NICE zwaar bew. 9 FRANKFORT nevel —4 ZURICH mist 6 GENèVE mist 0 LOCARNO onbew. —4 WENEN nevel —9 ROME mist 9 MALLORCA onbew. 6 Q Wortel van Jesse, die als een ba nier staat voor de volkeren, voor wien de koningen zullen verstom men, tot wien de heidenen zullen bidden; kom om ons te bevrijden, wil nu niet langer wachten.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1