Wapenrok des konings deed vele Nederlanders tijdelijk emigreren TUSSEN BALIE EN tralie TELEVISIE Nog geen olieboringen in Zuid Hollandse duinen -IGTVOIT De rondvraag van „De Narcis1 had een opgewonden kleurtje Er is weer meer te zien ogi de Haarlemse Keuring DINSDAG 18 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Regering beslist binnen twee maanden Het antwoord van de regering aan de Nederlandse Aardolie Maatschap pij betreffende uitbreiding van de boorconcessies in Zuid Holland, kan nog wel twee maanden op zich laten wachten. Van deze beslissing heeft de NAM de verhoging van haar produktie met 15 afhankelijk gesteld. Deze pro- dukfieverhoging dreigt intussen een factor te worden, die de beslissing van de regering in gunstige zin zal beïnvloeden. Terwijl de nieuwe concessie-aan vraag bij Gedeputeerde Staten ter vi sie lag, hebben de gemeenten Am sterdam, Den Haag, Leiden en Was senaar bezwaren geuit tegen oliebo ringen in het duinterrein. Men was bevreesd, dat de bronnen, waaruit het drinkwater wordt gewonnen, door de aktiviteiten van de NAM ver ontreinigd zouden worden. Uitbrei dingsplannen en landschapsschoon waren andere argumenten. Onder in vloed van de schaarste aan vloeibare brandstoffen is het advies van Gede puteerden, dat pas na 't intreden van deze noodtoestand bij Minister Zijl stra is uitgebracht, in die zin gesteld, dat zij de strekking heeft, de conces sie-aanvraag in te willigen, zij het onder bepaalde voorwaarden ten aan zien van de streekbelangen. Ondanks deze beperkingen zou de NAM vol doende armslag krijgen. Voordat minister Zijlstra de Kroon verzoekt zijn beslissing over te ne men, zal hij eerst zijn ambtgenoot van Sociale Zaken en Volksgezond heid moeten raadplegen. Op zijn beurt moet deze zich eerst Voorschotten voor ambtenaren Met ingang van 1 januari zullen de loonadministraties van gemeente en rijksinstellingen ingewikkelde boekingen moeten verrichten om alle voorschotten te noteren, die de amb tenaren met ingang van die datum deelachtig zullen worden. Om te be ginnen krijgen de hogere ambtenaren voorschotten op hun mogelijke sala risverhoging, die de regering per 1 sept. j.l. wil doen ingaan, maar waaraan de Kamer nog geen fiat ge geven heeft. Zou de Kamer dit rege ringsvoorstel afwijzen, dan moeten de ambtenaren de voorschotten te rugbetalen. Minder riskante voorschotten zul len aan alle ambtenaren, ten deel val len; deze betreffen de 6% loonsver hoging en.de 5,6% compensatie voor de premie ouderdomspensioen. De re gering wil nog wachten met deze be dragen in de salarissen te verwer ken, want volgend jaar wordt ook nog een huurverhoging met daaraan gekoppeld een looncompensatie ver wacht. De regering zal eerst, wanneer ook deze compensatie bekend is, het ambtenaren salaris-reglement her zien. HET SLAGERSBEDRIJF ANDER MAAL DOORGELICHT. In de reeks van bedrijfseconomi sche publikaties van het E.I.M. is ver schenen de 19e Statistiek voor het Slagersbedjrijf over het jaar 1955. Deze puiblikatie, welke betrekking laten adviseren door drinkwaterex perts e.a. Hoewel dit alles tijd vergt, verzekerde men ons, dat ook de rege ring streeft naar een spoedige beslis sing over de aardolieconcessie in Zuid-Holland. Nationale raad K.A.J. In de zondag te Utrecht gehouden Nationale Raadsvergadering van de K.A.J. heeft de voorzitter, Gerard van Bakel, aandacht gevraagd voor een aantal bewegingsfacetten, die zo wel bezinning als een grote bekend heid vragen. Tussen het Kardinaal van Rossum- instituut en de K.A.J. is overeenge komen, dat voortaan alle uitzendin gen van Kajotters naar de missie zal geschieden door deze stichting en de K.A.J. alleen verantwoordelijk is voor de selectie en voorbereidingen van de uit te zenden kajotters. Waar schijnlijk zal in 1957 nog minstens een tweetal ploegen worden uitge zonden. Binnenkort zullen er voor de tweede keer studiedagen voor „de grote steden" worden gehouden, waarna de betreffende commissie, naar de voorzitter vertrouwt, spoe dig met enige richtlijnen zal komeri, waarop in de naaste toekomst kan worden gewerkt. In 1958 zal een tweede sociaal-eco nomisch jeugdcongres worden gehou. VOORSTEL VERHOGING VAN BROODPRIJS. De Nederlandse Bakkerijstichting heeft de minister van Economische Zaken voorgesteld de 'broodprijzen als volgt te verhogen: volksbrood 2 cent. bruinbrood 2 cent en witbrood 1 cent. In een onderhoud met de plv. secre taris-generaal, mr. J. Woudstra, heb ben de vertegenwoordigers van de Nederlandse Bakkerijstichting de broodprijsverhoging gemotiveerd aan de hand van de stijgende bloemprij- zen. 's Gravenhage gaat kerkenbouw steunen De gemeenteraad van 's-Gra- venhage heeft na ruim Zys uur discussie een voortel van burge meester en wethouders aangenomen met 27 tegen 12 stemmen, dat een regeling voor de gemeentelijke bij drage in kerkenbouw inhoudt. De steun, welke 90 per vaste zit plaats zal bedragen, geldt ook voor kerken die na 1945 in Den Haag zijn gebouwd en verder voor de alsnog tot 1970 te stichten kerkgebouwen, in totaal naar raming 39 kerken. Naar schatting zal de gemeente hiervoor een bedrag van ronid 2.250.009 moeten uittrekken. Een 87-jarige voetganger, die gis teravond de Vleutenseweg te Utrecht den inzake de nadere inhoudsbepa- overstak, werd door een vrachtauto ling van het begrip juniorenstatus en de kaj otterswerking op het arbeids- midden. De sociaal-economische jeugdraad heeft een bepaald onder deel in deze status reeds nader uit gewerkt en de K.A.J. is van oordeel, dat het niet wenselijk is, dat er in de ondernemingen afzonderlijke jeugdondernemingsraden komen, doch dat het wel wenselijk is, om gebruik te maken van de mogelijkheid tot het instellen van een vaste jeugd commissie, die regelmatig bijeenkomt om de situatie van de jongeren in het bedrijf te bespreken en die de wen sen en adviezen van de jongeren aan de ondernemingsraad kenbaar kan maken. indeling van de K.A.J. blijft voorlopig met de zeven bisdommen zoals deze is in afwachting, dat in de KA.B. de nadere opbouw van de be weging wordt uitgewerkt. Met zeer waarderende woorden en het aanbieden van geschenken nam de voorzitter afscheid van de twee nationale leiders Leo Fober en Ton van Herpen, die elders een func tie hebben gekregen. In een geestdriftige toespraak wees aalmoezenier A. H. Huyboom er op, hoe de K-A.J. meewerkt aan de kerstening van de wereld. gegrepen. Hoewel de 22-jarige be stuurder nog trachtte te remmen, kon hij niet voorkomen dat de oude man een klap kreeg van de voorbumper, waardoor hij een schedelbasisfractuur opliep. Het slachtoffer is in de loop van de avond in het Antoniuszieken- huis aan de gevolgen van de aanrij ding overleden. GANGETJE 12 Het gebeurde allemaal bij de rond vraag. Tot dat punt was de ver gadering van „De Narcis", die maan dagmiddag in het Krelagehuis werd gehouden, precies volgens de plan nen verlopen. Maar toen bracht de heer Bos de foutieve houding van het bestuur ter sprake i.v.m. de vaststel ling der nieuwe (en hogere!) mini- numexportprijzen. De volle verant woordelijkheid hiervoor, aldus de heer Bos, rust op de schouders van het bestuur. Men had het hoofdbestuur nooit mogen adviseren zonder er eerst de leden in te kennen. En of de voorzit- heeft op de bedrijfsuitkotmsten. van l:r, de Heer Th. de Vroomen, beweerde 144 bedrijven met een omzet liggend tussen 30.090 en 270.000, -bevat voor elke slager vele waardevolle gegevens. Staten en tabellen zijn met zorg samengesteld. Mede doordat de toe lichtende tekst in eenvoudige en in voor ieder toegankelijke bewoordin gen is gesteld, zal de bestudering van het rapport de slager geen moeilijk heden opleveren. In het rapport worden o.a. behan deld: het vleesverbruik en de ont wikkeling van de vleesprijzen in 1955; vergelijking van de exploitatie-uit komsten door 94 dezelfde slagerijen behaald in de jaren 1945 en 1956; de uitkomsten van het slagersbedrijf in 1955 en het gezinsinkomen uit het bedrijf per eigenaar. Dit inkomen blijkt uiteraard toe te nemen naar mate de bedrijven groter zijn en wel van gemiddeld ruim 6.200 in bedrij ven met een omzet van 30.000 tot 65.000 tot ruim 14.490, in bedrijven met een omzet van 175.000 tot 270.000. dat de tijd daarvoor had ontbroken, de heer Bos wees er op, dat men de tijd had kunnen némen. „Wij spelen hier de eerste viool", zo zei hij let terlijk, „en niet Den Haag". Zo kreeg dan de vergadering aan het stot nog een „opgewonden kleurtje" zon der dat men daarbij met vuisten op de tafel sloeg. En de narcissenkwe- staat vast, dat er minder bollen naar het buitenland zijn gegaan. De oor zaakOm te beginnen valt Pasen 1957 zeer laat (21 april). Dat heeft de afzet ongetwijfeld geremd en verder liberaliseerde Engeland zijn invoer dit jaar niet. Naar Amerika zijn volgens onofficiële cijfers 2 mil joen stuks narcissen minder geëxpor teerd. Het kortingspercentage voor dit jaar is vastgesteld op 5% (vorig jaar 3%). Aan zgn. abnormaal was er de 24ste november ingeleverd; 408.000 kg en in 1955 398.000 kg. Bij de bestuursverkiezing werden in de plaatsen van de aftredende en niet herkiesbare heren C. Th. de Groot, P. A. van Saase en Jac. Th. de'Vroomen gekozen de heren N. P. A. van Eeden Jac zn, (Noordwijk), Harry Beelen Mzn, (Hillegom) en Jan Eggink Chr. zn (Voorschoten). Uit het jaarverslag van de heer F. Limburg, de directeur van de keu ringsdienst bleek, dat men wat be- jaar opnieuw de minimumexportprij> zen vastgesteld zullen moeten wor den, dan gaat het anders. Het moet dan al héél raar lopen als de kwe kers er niet over gepolst worden. Matige prijzen. In zijn openingswoord wierp de heer De Vroomen een blik terug op het afgelopen jaar. Een jaar, dat voor de narcissencultuur niet onverdeeld gunstig is verlopen. Weliswaar was de oogst goed en gingen uiteindelijk heel wat bollen nog weg, maar de prijzen waren matig. Er zijn nog geen officiële cijfers bekend, maar het Tegenmaatregel Hoezeer 's Konings wapenrok vele Nederlanders knelt, blijkt wel uit het feit, dat velen zich een paar jaar ver blijf in het buitenland opleggen om aan deze opdracht te ontkomen. Deze vlucht schijnt zo'n omvang aangenomen te hebben, dat het mi nisterie van defensie zich genood zaakt heeft gezien er een stokje voor te steken. Tot nu toe was het zo, dat iedere Nederlander, ook al was hij dienst plichtig, kon emigreren. Het gevolg was echter, dat vele tientallen on dernemende lip^pri te""™ de tiid, dat kers kunnen gerust zijn: als volgend tref£ narcisvlieg en het aaltjes- Weinig zorgen meer had. Het bolrot betekende nog steeds een ware plaag voor de kwekers, terwijl men over de aantasting door tarsonemus (mijt) weinig reden tot juichen had. Er zijn echter door prof. Van Slog- teren van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse proe ven opgezet. In de warmwaterbehan deling heeft men wat de mijt betreft, een bestrijdingsmiddel. De bestrijding van het virusziek bleef onverminderd de aandacht van de controleur vra gen. Ernstig aangetaste partijen, die moesten worden afgekeurd, kwam men echter zelden meer tegen. De bestrijding vari 't zilver en 't moza ïek gebeurt echter niet overal zoals het gebeuren moet. Corso. Verder besloot de vergadering deel te nemen met een pi aalwageri aan bei bloemencorso 1957 en bij de rond vraag werd door de heer de Bos dan de vaststelling der minimumexport prijzen buiten de kwekers onaange roerd en bleef men hierc-* er geruime tijd doorbomen. De kein van het be toog van de heer Bos was: bij het begin beginnen. Dus bij de kwekers en eerst daarna kan het bestuur ven de groepen (w.o. „De Narcis" het hoofdbestuur adviseren. Het hoofdbe stuur moet de uitgebrachte adviezen onveranderd doorgeven aan het Pro- duktschap. Dat men in tijdnood had gezeten, kon de heer Bos niet als een steekhoudend argument aanvaar den. Dan had Den Haag maar even moeten wachten. Enfin: deze kwestie heeft ook elders al zo veel stof doen opwaaien, dat men, wat dit aangaat, volgend jaar stellig een andere koers zal varen. het lieve vaderland hun dreigde te roepen, dit vaderland de rug toe keer. den om tijdelijk in het buitenland een nieuw vaderland op te zoeken. Na verloop van enkele jaren kwa men zij dan weer naar Nederland te rug en konden dan zonder wapenge kletter verder leven. Thans zullen er echter nog maar spaarzaam vergunningen uitgegeven worden voor emigratie van jongelie den, die de dienstplichtige leeftijd bereikt hebben. Het ministerie waar schuwt, zich eerst met haar in ver binding te stellen, voordat emigratie- plannen verwezenlijkt worden; ver geefse kosten en moeite zullen dan wellicht bespaard worden. Directeur van St. Antoniushove ontving pauselijke onderscheiding De directeur-geneesheer, dr. Bloem, van St. Antoniushove te Voorburg, en van de kath. kliniek Bethlehem te den .Haag heeft gisteren zijn 25-jarig arts-jubileum gevierd. De eerste spreker op de huldi gingsbijeenkomst was burgemeester H. A. C. Banning uit Leidschendam, die als president-regent van het zie kenhuis de grote werkkracht van de jubilaris roemde. Het was spr. een eer te kunnen mededelen, dat het Z. H. de Paus had behaagd de jubilaris te benoemen tot ridder in de prde van St. Gregorius de Grote. Namens het regenten-college bood spr. vervolgens 12 kristallen wijngla zen aan. Wethouder Jonkergouw van Voorburg sprak vervolgens waarde rende woorden namens gemeentebe stuur en de gehele Vooi-burgse ge meenschap en gaf daarbij als zijn overtuiging te kennen, dat St. Anto niushove zonder dr. Bloem niet die grote waardering van de medische wereld zou hebben gekregen. Het personeel van het ziekenhuis bood een gouden polshorloge aan en gLpkter J. Goedbloed, als geschenk van de huldigingscommissie, een be drag van 1500.met verzoek dat dokter Bloem zich daarvoor de nodi ge ingrediënten zou aanschaffen voor zijn liefhebberij, jagen. Dokter Bloem heeft zich doen ken nen als een werkkracht bij uitne mendheid. Door zijn medewerking kwam de stichting Vronesteijn tot stand tot vorming en opleiding van katholieke lekenverpleegsters. Verder heeft de jubilaris zitting in de katholieke verplegingsraad en in de commissie rechtspositie medici en verder was hij bestuurslid van de sectie directeuren van de vereniging van katholieke ziekenhuizen. Ook zijn enige belangrijke publi caties op medisch gebied van zijn hand verschenen. Eivol met rokende belangstellen den was de keuringszaalEr vie len nl. heel wat bolbloemen te be wonderen met daarnaast een grote groep cyclamen en een fraaie collec tie Kalanchöe's. Om mef deze laatste twee te be ginnen: Gebrs. Spaargaren, Aals meer, bracht een flinke groep witte cyclamen, waarmee men een ver guld zilveren medaille in de wacht sleepte. Een gouden medaille ging naar J. C. Maarse, Aalsmeer, voor zijn buitengewoon mooie groep Ka lanchöe's in diverse soorten, waaron der verschillende zeer grote overja rige planten. De tulpen zijn in de keuringszaal ook gearriveerd. Van Konijnenburg Mark, Noordwijk, zagen we twee zaailingen,, ontstaan uit een kruising van DemeterBrilliant StarLe Notre. De ene ging qua kleur de kant van Demeter uit, maar had een an dere bloemvorm. Wat slanker en niet zo gerimpeld aan de randen. De bloem zat niet geheel boven het kruid uit. Nog iets te vroeg geweest? Daarnaast stond een rode aanwinst uit hetzelfde zaaisel. Mooi, fonkelend rood, met vry grote bloem. Of het verbeteringen zijn van de bestaande vroeg broeiende soorten kan men zo op het eerste gezicht natuurlijk niet zeggen. Jac. Tol, St. Pancras, liet de dubbele vroege tulp Abodomt zien. Een verdraaid fris gekleurd tulpje: rood met brede, scherp afstekende gele rand, maar niet geheel dubbel. Een prima pottulpje. Warnaar Co., Sassenheim, de „wonderbroeier", eta leerde weer verschillende soorten narcissen in prima kwaliteit. We noe men de zeer rijkbloeiende Edward Buxton, de prima Hollywood en Mer- cato, die nu beduidend beter was dan de vorige week. Dezelfde narcis za gen we ook in uitstekende conditie van G. Enthoven, Nw. Vennep, die tevens de fraaie Aflame, wit bloem- dek en vurig rood kroontje, voor het voetlicht bracht. Een sterk, gezond en zwaar gewas Cragford, de mooie vróege poetaz voerde P. Hermans, Voorhout, in prima kwaliteit ten to nele. P. Nijssen Zn., Santpoort, v/aren aanwezig met enkele kisten Verger, die er ook best uitzagen. De hyacinten werden vertegenwoordigd door de rose Eros en de fijn-blauwe Perfection van M. Veldhuizen van Zanten Zn., Lisse. Vooral de laat ste was best: prima op kleur en een „volle" tros. BOTSING EISTE ééN DODE. Een busje met arbeiders uit Enk huizen en Bovenkarspel, die te Wor- m er veer werken, is maandagavond op de Jaiagweg te Avenhorn op een aan de kant staande truck met op legger gebotst, waarvan, de chauffeur bezig was de achterlichten ^WePa" reren. De gevolgen waren v **irik- kelijk. De bus werd totaal vernield en de 46-jarige chauffeur-eigenaar A; Mos uit Enkh'uizen, die zwaar ge wond werd, overleed kort na het on geval. Ernst gewond werden de arbei ders J. de Boer (59), J. Lub (26) en J. Groes en T. Klein, beiden onge veer 50 jaar. De slachtoffers werden naar twee ziekenhuizen in Hoorn yeryoerd. De chauffeur van de truck, die bijtijds weg kon springen, heeft nog met een lantaarn gezwaaid om te waarschuwen, doch dit mocht niet baten. VERGETEN DE SPOORBOMEN TE SLUITEN. Een stationsassistent 'bij de Ned. Spoorwegen en een stationsbeambte bij de N.S. te Voorschoten moesten zich voor de rechter verantwoorden omdat zij op 4 aug. vergeten hadden de spoorbomen aan de Papelaan bij het voormalige station Voorschoten, te sluiten voor de trein Den Haag naar Leiden. De kantonrechter wees er op, dat 't gezien 't drukke verkeer nog goed was afgelopen. Alleen een wielrijder was haast door de trein ge grepen, maar door tijdig stoppen, wist hij zijn leven te redden. De sta tionsassistent verklaarde, dat hij de bediening van de overweg aan de be ambte had overgegeven, omdat hij de leiding moest nemen bij het rangeren van een trein. De ander erkende dit, het waarschuwingssein had hij echter niet gehoord. Het O.M. vond dat hier sprake was van een zeer ernstige overtreding. Het vroeg vrijspraak voor de assistent en eiste tegen de beambte 100 boete of 20 dagen hechtenis. De raadsman mr Vermeu len, van de assistent sloot zich bij de eis van vrijspraak aan. De raadsman van de beambte, mr v. Houl, achtte het best mogelijk, dat zijn cliënt het waarschuwingssein niet had gehoord en vroeg clementie. De kantonrech ter wees onmiddellijk vonnis. Hij sprak de stationsassistent vrij en ver oordeelde de beambte tot 50 boete of 20 dagen hechtenis. DOOR EEN BOOM DE BOMEN VERGETEN. Na dit vonnis kwam een overweg wachter uit Noordwijkerhout voor omdat hij op 6 augustus de spoorbo men van de spoorlijn HaarlemLei den aan de Gravenlandse weg had vergeten te sluiten. Verdachte erkende dit. Hij was in gesprek geweest met de postbode. Het O.M. vond het een geluk, dat door deze nalatigheid geen ongelukken waren veroorzaakt maar het was van mening, dat dit de ernst van het feit niet deed verminderen. De eis luidde 100,boete of 20 dagen. De kan tonrechter veroordeelde verdachte tot 60,of 20 dagen. O, DAT PORTIER. Een chauffeur uit 'Haarlem, stond terecht, omdat hij op 18 sept. op de Hogewoerd zonder op het verkeer te letten, plotseling het linkerportier van zijn auto geopend had waardoor een dame die voorbij fietste, was ge vallen en gewond. Zij had schade ge kregen aan rijwiel en kleding waar voor zij 'n civiele vordering a 22.60 indiende. Het O.M. vond het roeke loze openen van autoportieren levens gevaarlijk en eiste 50 boete of 20 dh. Uitspraak 50 boete of 20 dh, met toewijzing der civiele vordering a 22.60. Ook een koopman uit Leiden had op 27 september, zonder op het verkeer te letten, het linker portier van zijn auto geopend. Dat gebeurde op de Haagweg, juist "toen een fiet sende dame passeerde. Zij werd ge troffen en gewond. De mening van het O.M. over het onvoorzichtig ope nen van auto-portieren, bleef onge wijzigd. Het eiste 40,boete of 20 dagen. Verdachte verklaarde, dat het zijn gewoonte was om links uit te stappen, hetgeen de plv. kantonrech- IN 1955 AAN VERMAAK UITGEGEVEN ƒ128.000.000,—. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft cijfers uitgegeven be treffende het bezoek aan vermake lijkheidsinstellingen tijdens het jaar 1955, waarbij niet is begrepen ker- misbeziek. Uit de publikaties van 't C.B.S. bleek, dat in totaal 128 mil joen is uitgegeven, per inwoner dus ƒ11.94 (in 1954 was dat ƒ10.84). Het Nederlands publiek kocht 114 miljoen plaatsbewijzen, d.i. per inwoner 10.7. Hiervan behoorde 57 pet. tot bezoe kers van een bioscoop. De vermake lijkheidsbelasting is van elke uitge geven gulden gemiddeld 19 cent. Dat bedrag liep het vorig jaar op tot ƒ27 miljoen. WONINGBOUW IN DE WINTER MAANDEN. Met medewerking van het Minis terie van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid heeft het Nederlands. Insti tuut van Middelbare en Hogere Tech nici een serie contactavonden uitge schreven, waarbij de heer Blanken- stijn, medewerker van de afdeling technisch onderzoek der centrale directie van dit ministerie, een voor dracht zal houden over het onder werp „Hoe door te bouwen in de wintermaanden? De lezingen worden gehouden 18 dec. te Den Haag, 19 dec. te Gronin gen, 20 dec. te Leeuwarden, 21 dec. te Haarlem, 27 dec. te Amsterdam en 4 januari te Rotterdam. Scheepsberichten AMSTELDIEP 17 te Londen. ARKEL- DIJK 19 Singapore verw. BAARN p 17 Flores Az. n R'dam. BATANG p 17 Ouessant n A'dam. BILLITON 16 van Belawan n Kaapstad. CINULIA (t) 17 te Curasao. CLAVELLA (t) 17 v Bombay n Cochin. DORESTAD (t) 16 nm v Balik Papan n Miri. DRENTE 19 Dakar verw. EOS 18 te Beyrouth. ESSO DEN HAAG (t) p 17 Fayal n Corpus Christi. GRAVE- LAND 17 v Las Palmas n A'dam. KO- RATIO (t) 17 nm te Geelong. KOTA BAROE 16 te Damman. MALEA (t) 17 v Surabaja n Pladju. MARIS A (t) 17 te Curagao. MOORDRECHT (t) 18 te Kwinana. Mijdrecht (t) p 17 Kp St. Vincent n Berre. NANUSA 18 te Cla- veria. PURFINA HELLAS (t) 17 v Antw n St. Vincent kv. RIDDERKERK 17 v Genua n Las Palmas. RIOUW p 17 Mau ritius n Dakar. ROGGEVEEN 18 te Hongkong. STAD BREDA p 17 Ouessant n Philadelphia. TIBERIUS 17 te Antw. TRAJANUS 18 te Antw. IJSSEL 17 nm 'te Lissabon. ter, mr. v. d. Brink een verkeerde ge woonte achtte en hem veroordeelde tot 30,of 10 dagen. STROPER HIELD ZIJN BELOFTE NIET. Een landarbeider uit Noordwijker hout, stond terecht, omdat hij in ók- tober in de duinen van Noordwijk ge stroopt had. Het O.M. eiste voor dit stropen 75,boete of 25 dh en 3 dagen hechtenis. De plv. kantonrech ter mr. v. d. Brink wees er op, dat verdachte zijn belofte om niet meer te stropen niet was nagekomen, hij veroordeelde verdachte tot 75 boete of 25 dh en 3 dagen hechtenis voor waardelijk. OP ERNSTIGE WIJZE DE ORDE VERSTOORD. Een Katwijkse arbeider had op 22 sept. 's avonds elf uur op de Steen straat te Leiden op ernstige wijze de orde verstoord door te vechten en het plegen van handtastelijkheden. Het O.M. dat hierop niet gesteld was, eis te 25 boete of 10 dh. De plv. kan tonrechter mr v. d. Brink veroordeel de verdachte die als „geweldenaar" bekend staat tot 25 boete of 10 dh. ZWARE STRAFFEN TEGEN OVERTREDERS LEERPLICHTWET. Een grondwerker uit Noordwijk stond terecht wegens ernstige over treding van de leerplichtwet. In sep tember en begin oktober was zijn zoontje niet meer op school geweest. Het O.M. dat er op wees, dat ver dachte zich nergens wat van aantrekt, eiste ƒ50 boete of 25 dg. Uitspraak 40 boete of 20 dh. Tegen een arbeider uit Noordwijk, wiens eif-jarig zoontje in september en oktober niet op school was ge weest eiste het o.m. 125 boete of 30 dh. Uitspraak 75 boete of 20 dh. ONDEUGDELIJKE VRACHTAUTO. Een Haarlemse chauffeur had te Leiden met een vrachtauto gereden, die in een deplorabele toestand ver keerde. De draagveren waren versle ten, de remmen werkten niet meer, de stoplichten brandden niet en ook de uitlaatbuis was defect. Verdachte schreef verschillende gebreken toe aan metaalmoeheid. Ht O.M. meende dat verdachte had gedacht: „Dat gaat nog wel" en eiste 100,80,en twee maal 15, gulden boete of 60, 30 en twee maal 15 dagen. Uit spraak: 100,— of 25 dagen, 25,— of dagen en twee maal 15,of twee maal 4 dagen. HAAGSE POLITIERECHTER. Voor de Haagse Politierechter ston den terecht een 40-jarige bloembol- lenkwe'ker en zijn 30-jarige broer, beiden uit Noordwijkerhout. De eer ste had op 6 juli een inwoner van Hillegom mishandeld, de andere had behalve deze ook een jongen gesla gen. De bloembollenkwekers waren aan de Beeklaan aan het bloembollen laden, toen een groepje jongens be gon te roepen: „Wij krijgen nog geld van jullie van het bloembollen knoppen". Eén van de broers kwam naar de jongens toe en na enige woorden gewisseld te hebben sloeg hij een der jongens. Een wielrenner uit Hillegom, die juist passeerde, be moeide zich er mee. Hij gaf zijn fiets aan een jongen en riep: „Dat moet je mij doen", met het gevolg, dat er een vechtpartij ontstond. Verdachten verklaarden, dat de zaak aangedikt was. De oudste zou bij de laatste vechtpartij tussen beiden zijn geko-, men. De officier van justitie eiste tegen de jongste verdachte een boete van 50,of tien dagen en tegen de an dere ƒ40,— of acht dagen. Het von nis luidde resp. een boete van 30,— of zes dagen en 15,— boete of drie dagen. Piloot vloog draden stuk Staat aansprakelijk voor storing in elektriciteit? De aansprakelijkheid van de staat voor industriële schade, veroorzaakt door eletriciteitsstoring na een vlieg tuigongeluk, is de kern van een civiel geding, dat voor het Haags gerechts hof dient: In november 1949 vloog een spitfirepiloot bij een duikvlucht de bovengrondse hoogspanningsleidin in de Achterhoek stuk. Drie fabrie ken te Winterswijk en Aalten raakten zonder stroom. Het bleek, dat de vlieger niet aan sprakelijk gesteld kon worden. Op zijn stafkaart stond n.l. de hoogspan- ningsleiding niet aangegeven. Bo vendien heeft hij, tegen de zon in vliegend, de draden waarschijnlijk niet kunnen zien. De drie fabrieken kwamen stil te liggen en leden daardoor schade. De Prov. Gelderse elektriciteitsmaat schappij kon er zich contractueel od beroepen voor deze schade niet aan sprakelijk te zijn. Voor de industrie trad mr. W. Geu- chies uit Leidschendam op en voor de staat jhr. mr. P. Th. Six van het bureau van de landsadvocaat. Op grond van diepgaande juridi sche overwegingen meende mr. Geu- chies, dat de staat aansprakelijk is voor de toegebrachte schade. Mr. Six bestreed deze opvatting. Belangrijker overigens dan de scha de, is het principe van deze zaak. meenden beide pleiters. Indien het gerechtshof de staat aansprakelijk zou stellen, dan zou dit enorme con sequenties voor de (ook internatio nale) luchtvaart hebben. Arrest 24

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8