Hongaarse vluchtelingen vierden gisteren Kerstfeest op Het Loo 2 Doden op Rijksweg Rotterdam-Den Haag Bezorgdheid over de handhaving van het prijspeil „Statendam" niet op drltt Geheimzinnige fluittoon dwong tot het verzoek om sleep-hulp fzeefc&t Twee gewonden na een gecompliceerde botsing Ook de Bondsvergadering L.T.B. in het teken van vele problemen DINSDAG 18 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA „Isten Hozot" In de paleiszaal van Het Loo, stem mig versierd met dennegroen en een Kerstboom waarin tientallen lichtjes flonkerden, kwamen gistermiddag on geveer 350 Hongaarse vluchtelingen uit Apeldoorn en omgeving bijeen, om er gezamenlijk het Kerstfeest te vieren. Prinses Wilhelmina toonde voor deze viering haar warme belang stelling en haar welkom in ons land kwam recht uit het hart. Tot grote verrassing van de in de zaal aanwezige Nederlanders, klonk na dit koninklijk welkom het eerste couplet van het Wilhelmus, dat feil loos gezongen werd door een aantal Hongaarse studenten, die in kasteel Staverden zijn ondergebracht. Bij de ingang van Het Loo was een bord aangebracht met de woorden: „Isten Hozot" (God heeft u gebracht), dat was omwonden met de Hongaarse vlag. Voor ieder. De voorzitter van de afdeling Apel doorn van het Nederlandse Rode Kruis dankte de koningin voor het feit, dat zij door het beschikbaar stel len van de pale is zaal een bijzonder cachet had willen verlenen aan de Kerstviering van de Hongaarse vluch telingen; aij sprak de hoop uit, dat de Hongaren door de viering van dit feest nog eens duidelijk zouden besef fen, dat het Licht, dat met de ge boorte van Christus in deze wereld kwam, voor ieder van ons is ontsto ken. Hierna voerden pater S. J. Radvan- nyi, en dominee Is tv an Tuski het woord, waarna het koor van de ko ninklijke marechaussee onder leiding van Gerard Tiemessen enkele Kerst liederen ten gehore bracht. Prinses Wilhelmina sprak geruime tijd met verscheidene van de vluchtelin gen en toonde zich bijzonder verrast bij de aanbieding van een fraaie kalender door een der Hongaarse NEDERLAND GEBRUIKT MEER VLEES DAN VOOR DE OORLOG. Per hoofd der bevolking werd in 1955 door het Nederlandse slagersbe- drijf 36,4 kilo vlees verkocht. Dit komt neer op het gemiddelde van 100 gram per dag. Volgens het Econo misch Instituut voor de Middenstand is hiermede voor het eerst na de oor log het gebruik van 36 kilo per hoofd, zoals dat voor de oorlog gebruikelijk was, overschreden. Hierbij werd de steeds kleiner wor dende groep van zelfslachters op het platteland, niet medegerekend. De gemiddelde bedrijfsresultaten zijn in vergelijking met 1954 beter geworden. Gerekend over 94 slage-, rijen, die aan een onderzoek werden onderworpen, steeg de gemiddelde omzet van 97.050 in 1954 tot 105.570 in het afgelopen jaar. De bruto-winst steeg van 19.460 tot 22.790 en de netto-winst volgens de berekening van het instituut van 9200 in 1954 tot 11.470 in 1955. dames; zij won aller harten voor zich, toen zij zich een Hongaars paar, dat 's middags in Apeldoorn was ge trouwd, liet voorstellen. Dit paar had zich eerst met Kerst mis willen verloven, maar na de Rus sische overval op Boedapest, moest het vludhten; ds. Tuski heeft hen gis teren gehuwd. LAATSTE TRANSPORT HONGAREN AANGEKOMI^f. Zonder enige vertraging is gister- middag het laatste transport Hongaar se vluchtelingen in Utrecht aange komen. De groep bestaat uit 35Ó per sonen, onder wie 165 alleenstaande mannen, 30 alleenstaande vrohwen en 43 gezinnen. Ook onder deze groep bevinden zióh tal van vluchtelingen, die in Neder land reeds familieleden hebben. De federatie voor vluchtelingenhulp is de gehele dag bezig geweest met de afvoer van de vluchtelingen, dde tot het vierde transport behoorden; 55 vluchtelingen werden met hun fa milie en gezinnen herenigd. Verbondsvergadering van de KAB In de gisteren te Utrecht gehou den ver bondsvergadering van de K. AJB. werd medegedeeld, dat de in zameling onder de vakbonden tot steun aan de Hongaarse vluchtelin gen waartoe het verbondsbestuur reeds 5 november besloot tot he den ruim 81.000.heeft opgebracht. Bovendien gaf het verbondsbestuur aan het Roode Kruis f 5.000.en heeft het ƒ2.500.overgemaakt aan het comité Oostpriesterhulp te We nen. Bij de gedachtenwisselingen werd gevraagd het gehele probleem van de in ons land tewerkgestelde bui tenlanders, niet alleen Hongaren, maar ook Italianen en Grieken, met wie de K.A.B. zich in verbinding moet stellen, onder de loupe te ne men. Het verbondsbestuur is ten de ze, zoals de voorzitter, de heer J. A. Middelhuis, antwoordde, ten volle actief. De actie voor het Kanunnik Van Schaik-fonds, ten behoeve van pries terstudenten in kringen van de K.A. B., heeft dit jaar voor het eerst meer dan 100.000.opgebracht, terwijl 96.000.is uitgekeerd, hetgeen neerkwam op gemiddeld 63.per aanvrage. Aangedrongen werd op een steviger actie om de middelen te ver groten. De algemene beschouwingen naar aanleiding van de openingsrede van de heer Middelhuis brachten opnieuw de prijsstabilisatie ter sprake, waar bij tegen onverantwoorde prijsstij gingen radicale maatregelen ge vraagd werden. Men vreesde, dat vooral de laagst betaalden de dupe zouden worden als men de prijzen niet in de hand houdt. De prijsbeheersing noemde de heer Middelhuis inderdaad het gevaarlijk gebied in het hele program om de betalingsbalans weer in evenwicht te brengen. En indien men hiermee niet slaagt, zal het moeilijk zijn de huidige loonpolitiek te blijven voe ren. Dan moet er onvoorwaardelijk een loonsverhoging komen. Maar wanneer men met looneisen komt, dan dupeert men de prijzen politiek. Ook aan werkgeverszijde heeft men het niet gemakkelijk. De heer Middelhuis vertrouwt er op, dat werkgevers en werknemers gezamenlijk de prijsstabilisatie kun nen houden. Geen gevaar Gistermiddag tien voor half twee werd „De Statendam" veilig en wel aan de kade van Wilton Feyenoord te Schiedam gemeerd en het eerste wat de aan boord zijnde autoriteiten mededeelden was, dat het zeekasteel helemaal niet „op drift" is geraakt. Zondagmorgen rond half elf, juist toen de invaart beëindigd was en men had afgesproken naar huis terug te keren, waren de 265 opvarenden verrast door een hoge fluittoon, die ergens bij de machines vandaan kwam en daar niet vandaan behoorde te komen. Ogenblikkelijk werd een uitgebreid onderzoek ingesteld, maar alles was in orde en er kon geen enkel man kement geconstateerd worden. Ongewoon. Omdat echter de fluittoon niet bij het gewone machinegestamp behoor de, werden de machines stopgezet, en een seintje naar sleepbootonderne mingen bracht Wiesmuller in IJmui den en Smit te Vlaardingen in bewe ging. Smit had te weinig materiaal voorhanden, zodat het contract met Weismuller afgesloten werd. Rustig had men toen op de sleep boten gewacht en er was geen mo- mens gevaar geweest voor schip of opvarenden. Bewondering. De directieleden, die aan boord het avontuur meegemaakt hebben, waren vol bewondering voor het werk van de slepers, die bij zeer ongunstige weersomstandigheden de trossen aan gebracht hadden. De officiële proefvaart zou op 6 januari a.s. gehouden worden, maar het is niet zeker, dat deze nu nog op die datum door zal gaan. Men moet eerst uitvinden, waar die geheimzinnige fluittoon vandaan ge komen is en de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het schip daardoor geheel „open" gelegd zal moeten worden. l Deze luchtopname toont de lamge slagen „Statendam" tijdens de sleep- tocht naar Schiedam op de Waterweg. „Luchtopname A.N.P.-foto". Indien er ergens ongemotiveerde prijsverhogingen optreden, moet men hieraan bekendheid geven. Voor wat de verhoging der tarieven bij over heidsbedrijven betreft, zijn er bedrij ven, zoals voor gas en elektriciteit, die er door de verhoging van de ko- lenprijs zeer moeilijk voorstaan, al dus de heer Middelhuis, terwijl t|e trambedrijven in het algemeen ver lies opleveren. Nadat de heer Middelhuis bij accla matie als voorzitter was herkozen, heeft de geestelijk adviseur, rector J. Doesburg, gewezen op de invloed van een katholieke arbeidersbewe ging op het persoonlijk geloofsleven. Er liggen hier de beste kansen voor het behoud van het geloof onder de arbeiders, waarbij men zich wel dient af te vragen, of de oude methoden van benaderng niet herzien dienen te worden. Vraagf prt/s/f/sl ra» 150 TEU. 2188 (K1726) BODEGRAVEN (Advertentie), Hond voert Hongaars echtpaar over grens Aan Russen ontsnapt De twee-jarige Duitse herdershond Zsoly heeft het leven gered van een Hongaars echtpaar, dat op 2 dec. j.I. naar Oostenrijk vluchtte en thans vei lig in de Utrechtse Jaarbeurshallen vertoeft. De hond, die voor alle ze kerheid gemuilkorfd was, genoot de speciale belangstelling van de Rode Kruis-kok, die een paar stevige soep benen voor hem bewaarde. Het Hongaarse echtpaar verliet eind november zijn woning en moest een 80-jarige moeder achterlaten. Dicht bij de Oostenrijkse grens hadden de Russen alles afgezet en het passeren van de grens zou op 2 december de dood betekend hebben. De man, een molenaar, trachtte door een dicht naaldbos een veilige weg naar de vrijheid te vinden. Toen men meende, dat deze weg naar de vrijheid niet zo lang meer was, verzette de hond zich. Het dier wilde niet verder en men besloot de nacht in het bos door te brengen. De volgende morgen werd een nieu we poging ondernomen en met onder brekingen leidde de hond het echt paar over de grens. Toen men in Oostenrijk in veiligheid was, bleek, dat de voorgaande nacht inderdaad de Russen het bos van vluchtelingen gezuiverd hadden en velen hadden neergeschoten. CAO-TEXTIEL MET 2 MAANDEN VERLENGD. Vertegenwoordigers van de werk gevers- en werknemesrorganisaties in de textielindustrie hebben in een te Utrecht gehouden vergadering gecon stateerd, dat de onderhandelingen over een nieuwe c.a.o. niet vóór de gestelde datum van 1 januari 1957 kunnen worden afgesloten, dit mede wegens de voorbereidingen voor de invoering van een werkclassificatie in enkele belangrijke sectoren van de textielindustrie. Partijen zijn daarom overeengeko men de per 31 december aflopende c.a.o. voor twee maanden te verlen gen, met dien verstande dat ook de loontoeslagregeling, die begin sep tember op grond van het regerings communiqué van 19 maart 1956 is in gevoerd, wordt voortgezet. De com- pensatiebyslag van 5.6 pet. wegens de invoering van de algemene ouder- domsverzekering zal uiteraard ook in de textielindustrie worden toege past met ingang van de daarvoor door het college van rijksbemiddelaars vastgestelde datum. KRUPP NAAR NEDERLAND? De Westduitse firma Krupp voert informatieve besprekingen over een vestiging in ons land, en wel op het eiland Rozenburg of in het IJ-mond- gebied. Naar het zich thans laat aan zien gaat de voorkeur van Krupp uit naar de LT-mond. Een botsing op de rijksweg Rot terdamDen Haag, die eerst goed afliep, had toch nog een ongelukkig slot. Om ongeveer twee uur gistermid dag kwam een zandauto, die bij de ingang van Ypenburg de weg over stak, in botsing met een personen auto uit de richting Rotterdam, be stuurd door de heer D. van Derp, uit 's-Gravenhage De personenauto werd aangereden door de vrachtauto, welke bestuurd werd door een chauffeur uit Den Haag. De man verleende geen voor rang. Vervolgens botste een tweede auto, komende uit ie richting Rot terdam en bestuurd door een stu dent uit Baarn, tegen de linkerach terzijde van de eerste personenauto. Geen van de bestuurders liep bij de botsingen enig letsel op. Toen de politie ter plaatse was, om een onderzoek in te stellen naar het ongeval, naderde uit Rotterdam een personenauto, bestuurd door een automobilist uit Alphen aan den Rijn. De bestuurder remde wel krachtig, maar botste toch tegen een uit de te genovergestelde richting komende vrachtauto met aanhangwagen, be stuurd door een Haagse chauffeur. Vervolgens botste dezelfde auto te gen de achterzijde van de stilstara- de vrachtauto, die bij het eerste on geval betrokken was geweest. Achter deze vrachtauto stond juist een agent van politie, die een onder zoek instelde en hierover in gesprek was met de bestuurder van een va de bij het ongeval betroldcen perso nenauto's. Beide personen werden ge schept. De agent brak een been. De ander kreeg letsel aan armen en be nen. Beide slachtoffers werden naar het ziekenhuis Westeinde in Den Haag vervoerd. De materiële schade was groot. Enige uren nadat de gecompli ceerde aanrijding bij Ypenburg had plaats gehad, hebben twee automo bilisten op de Rotterdamse weg te Rijswijk de dood gevonden. De 45- jarige heer C. J. Alblas, uit Dor drecht, directeur van de n.v. Van Rietschoten en Houwens te Rotter dam, reed op de inhaalweg, toen hij honderd meter voorbij Ypenburg, slipte en met betrekkelijk grote snel heid botste op een tegenligger, be stuurd door een 41-jarige heer uit Rotterdam. Beide bestuurders werden op slag gedood, terwijl hun beide auto's to taal werden vernield. De foto toont de ravage, die werd aangericht aan de derde personen wagen, die de zandauto ramde. Tijdens de algemene bondsjaarver- gadering van de L.T.B., die maandag in gebouw Sint Bavo te Haarlem werd gehouden, kwamen vele wen sen, die thans in de agrarische we reld leven, naar voren. Verschillen de kringen hadden de wenselijkheid naar voren gebracht de inkomstenbe lasting bij de agrariërs over een aan tal jaren bijvoorbeeld drie te berekenen. Medegedeeld werd, dat deze, reeds oude, wens laatstelijk steun heeft ondervonden in de Com missie van Rapporteurs in de Twee de Kamer. Ook minister Hofstra heeft in deze enige zij het vage toezegging gedaan. Het bestuur van de K.N.B.T.B. zal met de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer kontakt opnemen over de ver- schillende verlangens die in agrari sche kringen leven en die in de volksvertegenwoordiging naar op vergaderingn naar voren werd ge bracht niet voldoende zouden worden behartigd. In verband met de herziening van de uitgangspunten in zake de kostprijsberekeningen in de agrarische sector kwam ook de wen selijkheid van gelijkstelling van de lonen voor de landarbeiders met de in andere bedrijfstakken geldende lonen ter sprake. Het bestuur was daarbij van mening, dat het de agra riërs allereerst mogelijk gemaakt dient te worden zodanige lonen te betalen. Uit de hierover gevoerde discussies bleek, dat de vergadering deze mening evenzeer was toege daan. Gewezen werd nog op het eigen karakter van de landarbeid. Water en elektriciteit. De omstandigheid, dat vele wonin gen ten plattelande nog altijd niet aangesloten zijn aan de waterleiding en het elektrisch net, kwam eveneens ter sprake. In Zuid-Holland moet 35 procent van het rundvee, in Noord- Holland 24 procent het zonder lei dingwater stellen. In Zuid-Holland is 47 procent van het totale aantal landbouwbedrijven niet aangesloten bij de waterleiding. In Noord-Hol land is dit 29 procent. In deze provin cie is daarenboven 11,5 procent van de landbouwbedrijven niet aangeslo- ten op een elektrisch net. In Zuid- Holland bedraagt dit zelfs 25,4 pro- cent. Het Hoofdbestuur van de L.T. B. zegde toe bij de provinciale over- heden aan te zullen dringen op spoe- die aansluiting van „onrendabele ge bieden". In de vergadering werd ge wezen op de merkwaardige gang van zaken, dat het Nederlandse water leiding-experts zijn, die in Malakka, Birma en andere „achtergebleven ge bieden" waterleidingen aanleggen. Maar ook bij ons zijn in dit verband nog „achtergebleven" gebieden, waartoe ook de, vooral in Zuid-Hol land, voor gemeentebesturen minder aantrekkelijke financiële regelingen het hunne bijdragen. Het bestuur van de L.T.B. is overtuigd van de noodzaak van pla nologische ordening in ons land van mening dat deze ordening geen beperkingen mogen inhouden van het agrarisch bedrijf. Bovendien die nen deze regelingen te worden aan gepast aan de werkelijke verwach tingen voor de nabije toekomst. Tracé's van ontworpen wegen die nen eerder te worden bekendge maakt dan thans gebruikelijk is. In de vergadering werd gewezen op het voor agrariërs ten enenmale onaan vaardbare tracé van de ontworpen Rijksweg Nr 9 te Limmen. 't Nieuwe gebouw. De heer A. J. van Woerkens, di recteur van de Centrale Coöperatie van de L.T.B., gaf een kort overzicht van de stand van zaken bij dit be drijf, dat blijkens de toenemende om zetcijfers onmiskenbaar gezond is. De veevoederomzet is bijvoorbeeld in enkele, jaren tijds verdubbeld. Enige uitbreiding en verbetering van de outillage van het bedrijf is even wel gewenst. Tot lid van de boek- houd-contrólecommissie werd in plaats van de heer Jac. van Egmond benoemd de heer C. van der Hulst te Voorschoten. Voor de bouw van een nieuw L.T.B.-gebouw in Haarlem hebben de afdelingen naar de heer S. Slot, voorzitter van de bouwcom missie mededeelde thans reeds ƒ50.051.17 bijeengebracht. De geestelijk adviseur, rector J. A. G. van der Hoogte, sprak over de noodzaak van „Cultuur ten platte lande". Op boeiende wijze zette hij uiteen, -wat cultuur is, en dat dit geenszins meer een voorrecht van de gegoede klasse is. Helaas blijft het platteland evenwel in velerlei op zicht achter in vergelijking met de steden. Rector van der Hoogte wees er op, dat dit dikwijls de schuld is van de agrariëers zelf. In hun huizen laten zij de radio dikwijls smake loze muziek produceren. Wanneer deze „ernstig" dreigt te worden, zoekt men iets anders op. Ook wees hij op we monotone inrichting van de plat telandshuizen. In de nabijheid van de vergader zaal werd een stand aangetroffen, die een indruk gaf van de veelom vattende werkzaamheden van de „Ac tie voor God". Mr. A. Diepenbrock pr., lichtte deze actie nader toe. Reeds twintig jaar bestaat dit werk, dat zich voor namelijk richt tot de buitenkerkelij ken en propaganda maakt, die deze mensen aan het bestaan van God herinnert. Op de meest uiteenlopende wijzen geschiedt dit: door bioscoop reclame, openlucht predikaties nacht missen, brochures en muur kranten. Mr. Diepenbrock wekte de L.T.B.- leden op dit zo sympathieke werk te steunen, ook ten plattenlande. Schriel beleid. Bij de aanvang van de vergadering had de voorz., de heer I^ampschöer, een rede gehouden, waarin hij o.a. zei: Het schriele beleid van de re- gerin gis volgens de voorzitter oor zaak, dat vele bedrijnen thans in nood verkeren. De overheid zal royaal over de brug moeten komen. Groot is de teleurstelling, dat de nabeta ling van één cent per liter melk over het melkprijsjaar 19551956 door de regering van de hand is hgewezen. Spreker vroeg: „Is het dan niet alles zins verklaarbaar, dat de ontevre denheid onder de agrariërs met de dag toeneemt?" Sprekende over het S.E.R.-rapport inzake de bestedingen merkte de voorzitter op, dat het hem verbaasd had, dat daarin geen aandacht is ge schonken aan de benarde positie, waarin de Nederlandse landbouw verkeert en derhalve door de S.E.R. geen corrigerende maatregelen ten behoeve van de landbouw worden aanbevolen. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat de regering en de Staten-Generaal zich zullen trachten te verschuilen achter het unanieme rapport van de S.E.R., wanneer het gaat om de verwezenlijking van de onlangs door de georganiseerde land bouw bij de regering ingediende voorstellen. De S.E.R. is een advise rend orgaan en regering en Staten- Generaal hebben hun eigen verant woordelijkheid, zo betoogde de heer Kampschöer. Ik vind het overigens maar een vreefnd beleid, wanneer men het ene jaar grote groepen van de bevolking via royale loonsverhogingen een ruim aandeel geeft in de nationale welvaart om dat het daarop volgen de jaar door het invoeren van beste dingsbeperkingen weer te niet te doen. Wij zouden het ook zo kunnen uitleggen aldus spreker dat, wanneer bepaalde bevolkingsgroepen bepaalde verlangens koesteren, deze prompt worden ingewilligd, terwijl redelijke verlangens van andere in casu de landbouw steeds afgewe zen worden. De landbouw is en blijft de hoek waarin de slagen vallen. Wij rusten echter niet voordat wij voor onze agrariërs hun rechtvaardige be loning hebben verkregen".

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7