DUINSTREEK laarvergadering St. Deusdedit Wat lezers schrijven Arbeidsmarkt - hoewel krap stemt tot tevredenheid DINSDAG 18 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 HAARLEMMERMEER Geb.: Dirk, z. v. J. Dol en O. J. Visscher; Lieta, d. v. T. de Leef en G. Hazekamp; Gerarda, d. v. B. A. Beets en M. S. Ramkema; Rudolf Johan, z, v. J. van Rijssel en C. Ippel; Elisa beth Catharina Maria, d. v. W. M. J. van Scheppingen en P. Sewalt; Theo. dorus Antonius Maria, z. v. A. J. van der Klauw en J. C. A. de Groot; Jan, i, v. H. Hensens en H. Hogekamp; Marie Louise E. M. M. A. C. L„ d. v. A. M. F. Bleekemolen en L. R. B. M. neets. Ondertr.: L. C. Snoeijs en J. Bo- denheimer; W. J. Bogers 24 j. en J. van Leeuwen 23 j.; W. Maarse 25 j. en W. M. Wetssteijn 24 j.; W. G. Vis ser 25 j. en J. C. G. Bottenhorn 25 j.; j. A. Barendsen 25 j. en A. D. van Ryn 25 j. Getr.: W. Schuuring én W. Kem per; W. L. van Essen en A. J. van der Plas; G. Blom en A. van Zoo- meren; J. C. Maat en M. J. Lange- reis; M. A. R. van Brakel en H. Wiets. ma; N. J. Kuijper en J. D. M. van Seumeren; A. Vlam en E. den Braber; W. G. Kulk en W. P. Horman, Overl.: Grietje Boneschansker 40 e. v. J. Oudekerk; Jan de Vries 68 j., e. v. W. Magchielse. MTWIJK AAM DEN RIJN HOGERE UITKERING UIT GEMEENTEFONDS NODIG. De algemene uitkering uit 't gemeen tefonds moest wegens afwijzing van de gevraagdeverhoging op de ont- werp-begroting 19*57 wederom worden geraamd met inachtneming van het subjectief verhoogde basisbe drag, per inwoner, dat voor 1955 heeft gegolden, t.w. 42.02. De omstandig- heid, dat de gewone dienst der be groting voor 1957 een tekort van 225.000 oplevert, adstrueert naar de mening van b. en w. ten duide lijkste, dat de gemeente het zonder een verder gaande subjectieve verhoging van de aligemene'uitkering niet kan stellen. De thans geldende regeling van de financiële verhouding zal tot 1 jan. 1958 van kracht blijven. Over 1957 zal slechts over dezelfde hoewel procentueel nader verhoogde alge mene uitkering als over 1955.en 1956 kunnen worden beschikt. In hoe verre door middel van verdere pro centuele verhogingen van de alge mene- en ook van de belastinguitke ring in 1957 nog enige verlichting kan worden verwacht, is thans nog niet te zeggen. Een procentuele verhoging van on. geveer 17% van het totaal der basis bedragen voor beide uitkeringen zou eerst voldoende zijn om het geraam de tekort op de gewone dienst 1957 ad 225.00*0 geheel te doen verdwij nen. Dezelfde moeilijkheid zal zich voor doen bij het opstellen van de ge meentebegroting voor het dienstjaar 1958, d.w.z. de gewone dienst van die begroting zal evenmin sluitend te maken zijn zonder een nadere sub jectieve verhoging van het basis bedrag per inwoner der algemene uit kering. DE KWAKEL Uitreiking diploma's EHBO. Toen vorig jaar door het bestuur van de r.k. Gezinshulp, afd. de Rwakel, het denkbeeld geopperd werd om tot een EHBO-cursus over te gaan, kon het waarschijnlijk niet vermoeden, dat dit zo'n groot succes zou worden. In het verenigingsgebouw „Ons Huis" had de uitreiking plaats der diploma's aan niet minder dan 32 geslaagden. Hun namen zijn: C. Kouwenhoven, voorzitter; mevr. Pouwv. d. Meer, com. materiaal, M. W. Vaneman, secr., Jac. Meijer, penningm., en vervolgens de leden: mevr. JansVerhoef, me vr. v. Doorn'Bakker, mevr. v. "Wis senv. d. Meer, mevr. StamGroot; mej. Th. Bakker; M. B. Hoogenboom; C. v.d. Meer; Th. Voorn. M. Hoogen boom; N. Koeleman; T. Vork; Th. Lek; J. Voorn; W. Hoogenboom en J. M. Winter. Vervolgens, de heren Th. Meijer; N v. Vliet; A. Winter. A. ZeldenlJhuis; J. P. 'H. v. Diemen; Joh. Meijer; A. G. Schouten; J. Wesseling en P. Bosdam. De volgende personen krijgen bij het bereiken der gestelde leeftijd hrun diploma's toegezonden, mej. A. Voorn, N. Pouw, N de Jong en J. Voorn. LISSE FUSIE „ADVENDO" EN „VROEG PRESENT". Op de gisteravond gehouden gecom bineerde jaarvergadering' van de hen gelsportvereniging „Advendo" en „Vroeg Present", is met algemene stemmen de reeds lang voorbereide fusie tussen beide verenigingen een feit geworden. De resp. oeituren had den in een gezamenlijke vergadering de plannen besproken en dezs fusie zal aan beide verenigingen voordeel bieden. De belangstelling voor deze •belangrijke vergadering was bijzon der groot en met zichtbaar gence- ten heette de voorzitter van „Adven- o", de heer B. Vaneveld, die deze vergadering leidde, allen hartelijk welkom. De notulen van de secretaris, de heer C. Jansen, werden in dank goedgekeurd. Het verslag van de pen ningmeester, de heer B. van Briemen omvatte: Inkomsten over 1955 232.03 uitgave 159.11; saldo in kas 73.72. Hierna kwaan het belangrijkste punt aan de orde, en wel de fusie. De vereniging „Vroeg Present" had zich bereid verklaard tot een fusie te komen. Een streven van de „Vroeg Present" was, viswedstrijden te orga niseren, terwijl „Advendo" uitsluitend zg. pleziervissers omvatte. Het ge heel komt ongeveer hier op neer, dat de vereniging „Advendo" zal bestaan uit 2 afdelingen: 1. Ledien die uitslui tend voor hun plezier vissen; 2. Leden die viswedstrijden willen organise ren. Voor het gemak noemde de voor zitter de eerste groep de passieve leden en de tweede groep de actieve leden. De zg. actieve leden zullen voortaan dubbele contributie betalen, waarvan het ene deel aan de vereni ging komt en het tweede deel ge bruikt zal worden om prijzen voor de wedstrijden beschikbaar te stel len. Na deze uitleg van de voorzitter werd de fusie met algemene stemmen een feit. In het nieuwe bestuur zul len zitting hebben de heren: B. Vane veld, voorziter. D. Kaptein, Pihilippo, Jac. Van Diest, C. Jansen, W. Maar schalk, J. v. d. Laan, Van Dijk en B. van Briemen. De wisselbeker voor dit jaar werd gewonnen door de heer D. Kaptein. De vergadering werd besloten met de mededeling, dat a.s. maandag des morgens 9 uur een vrije viswedstrijd zal worden gehouden. VOORHOUT Ophalen huisvuil. Op dinsdag 25 dec. a.s. en dinsdag 1 jan. 1957 zal geen huisvuil worden opgehaald. I$- plaats daarvan zal het huisvuil woy- den opgehaald op maandag 24 de#, en maandag 31 dec. 1956. Sluiting gemeentesecretarie. De gemeentesecretarie zal op de maanda gen 24 en 31 dec. 1956 de gehele dag gesloten zijn. Alleen het bureau van de burgerlijke stand zal om 11 uur v.m. voor het publiek geopend zijn. Gemeenteraad. De gemeenteraad komt op donderdagavond a.s. bijeen om 8 uur. V00RSCH0TEH TIJDELIJKE VOLKSTUINEN. Reeds bij de beantwoording van de algemene beschouwingen 1957 is me degedeeld, dat er een onderzoek gaan- de was naar de mogelijkheid van een verantwoorde noodoplossing voor het volkstuinenvraagstuk. Bij dit onder zoek waren betrokken de aangekoch te gronden van de heer P. M. Grun- deken, welke grond bestemd was voor de inrichting van een zwembad, gelegen aan de Vliet. Hoewel bij her ziening van het uitbreidingspan het grootste gedeelte van deze grond de bestemming tot woningbouw kreeg, meent het college van b. en w. toch, dat een tijdelijke bestemming van deze grond voor volkstuinen alles zins verantwoord is. De uitvoering van de werkzaamheden n.l. de grond voor volkstuinen in te richten zal on der toezicht van de beplantingsdienst in hoofdzaak op mechanische wijze kunnen geschieden. Bij de kostenra ming is geen rekening gehouden met het graven van afvoergreppels tus sen de tuintjes. De pachtsom kan der halve laag worden gehouden. By de kostenberekening is uit gegaan van een bedrag van maximaal 0.06 per m2. Omtrent de beheersvorm van dit volkstuinencomplex stelt het college zich voor na te gaan in hoeverre het mogelijk en wenselijk is belangheb benden in 't beheer in te schakelen. In dit verband wordt o.m. gedacht aan inschakeling van de afdeling Voorschoten van het Algemeen Ver bond van Volkstuinders-Verenigin gen, waarbij de meeste volkstuinders zijn aangesloten. B. en w. stellen voor deze bovengenoemde grond te bestem men voor volkstuingrond en voor de inrichting een crediet van maximaal 3000.beschikbaar te stellen. Maandagavond hield St. Deusdedit „Berg en Dal" in Nijmegen studie- de jaarvergadering in het KAB- gebouw te Lisse. Deze jaarvergadering, aldus de voorz., de heer L. Elferink, verschilt met vorig jaar in 2 opzichten. Vorig jaar wist men niet hoe de discussies van de loonpolitiek zich zouden gaan ontwikkelen; nu weten we concreet, wat er ons in de toekomst boven het hoofd hangt. Wat we voor het Bloembollenbedrijf constateren is, dat de realisering van de concrete punten in het algemeen goed is geweest, o.a. de 6 de va kantierechten en de 3 In verband met de ontwikkeling in Nederland met betrekking tot de economische positie van de betalings balans heeft men in 1956 advies ge vraagd aan de S.E.R. Deze is tot de conclusie gekomen, dat we met elkaar te veel besteden, maar toch zijn we niet op de weg terug. Wij zijn in grotere welvaart komen te verkeren en als Nederlands volk te ver gegaan met de besteding van wat we met elkaar verdienden, en daarom moeten we onszelf iets gaan beperken. Deze beperkingen zijn nu gezocht in een aantal maatregelen van de overheid. De overheid zelf heeft de investeringsbeperking. Ten aanzien van de arbeidende bevolking is het vrij eenvoudig, n.l. beperking van het inkomen, zodat we minder kunnen besteden. Deze bijdrage wordt geleverd door middel van compensatie van de ouderdomsvoorziening, daar de pre mie hiervan niet volledig wordt ge compenseerd. De premie omvat een bedrag van 6,75 Hiertegenover staat een looncompensatie van 5,6 Hierna deed de voorzitter nog enkele mededelingen. Het ledental is nu pl.m. 600. Op 12, 13 en 14 januari a.s. en op 26, 27 en 28 jan. a.s. zullen in 3ia&tzeyeC& imtdett attyeCdig. Met ingang van 1 januari 1957 worden div. bijzori/dere postzegels buiten gebruik gesteld en zijn voor de frankering waardeloos. Onze foto geeft een afbeelding van deze ze gels. Het zijn de serie Zomerpostze- gels van 1955 in de frankeerwaarden van 2, 5, 7, 10 en 25 cent. dagen worden gehouden, tevens is er een studieweekeind in de „Mantel meeuw" te Bakkum op 5 en 6 jan. a.s. De jaaarlijkse feestavond zal wor den gehouden op 18 en 19 februari a.s. Deze avonden zullen verzorgd worden door het beroepsgezelschap Studio" uit Amsterdam. Daar de penningmeester, de heer C. Elfering, wegens ziekte verhinderd was, werd het financieel verslag voorgelezen door de 2e secretaris, de heer P. Wassenaar. Dit veslag toonde aan ontvangsten f21.324,90. De uit gaven bedroegen 20.694,12. Tezamen een saldo vormend van f 630,78. Het saldo van vorig jaar bedroeg f 196,61. Een totaal batig saldo dus van f 827,39. Bij de controle door de kas- commissie werd alles in orde be vonden. Voor de kascontrole-commissie was aftredend de heer L. v. d. Voort. In zijn plaats werd gekozen de heer W. Bon. Bij de bestuursverkiezing werd de heer L. Elferink, voorzitter, met al gemene stemmen herkozen. In de plaats van de heer H. v. d. Vlugt, die zich niet meer herkiesbaar gesteld had, werd gekozen de heer J. Baak. De heer H. v. d. Vlugt was gedu rende 27 jaar bestuurslid van de afd. Lisse, waarvan 25 jaar voorzitter. Met enkele goedgekozen woorden dankte de voorzitter de heer Van der Vlugt voor zijn vele werk en bood hem het ere-bestuurslidmaatschap aan. Als itoffelijk blijk van waardering werd ïem een elektrisch scheerapparaat aangeboden. De heer H. v. d. Vlugt dankte St. Deusdedit en hoopte nog vele jaren getuige te zijn van de bloei van de vereniging. Hierna bracht het toneelclubje van de K.A.V. nog enkele aardige schets jes voor het voetlicht, die door de aanwezigen zeer werden gewaardeerd. LEIDEN OUDERAVOND R.K. MEISJES VGLO f ANTWOORD VAN DE HEER VAN DER WEYDEN AAN DE HEER VERHOEF. Noorden, 19 dec. 1956. In het blijkbaar haastig geschreven artikel van gisteren van de heer Ver hoef over de Kringvergadering van zaterdag 1.1. komen enige vergissin gen voor, waarop ik, met uw verlof, even de aandacht zou willen vestigen. I. De heer Verhoef doet het in zyn artjkel voorkomen, alsof het Fo rum het wel prettig vond dat alleen maar schriftelijke vragen gesteld konden worden door de aanwezigen. Dat is een vergissing, want ik heb direct tegen de voorzitter, de heer Deerenberg, gezegd, dat dit niet de bedoeling van de aanwezigen was (ook de pers weet dat) en weinig be vrediging zou schenken. De heer Dee renberg zeide: ik heb de leiding van de vergadering en met 22 vragenstel lers zie ik geen kans om het anders te doen. Overigens is het niet duidelijk waarom de heer Verhoef, die dezelf de mening had als ik, blijkbaar, niet gepoogd heeft als bestuurslid van de Kring Leiden en als bezoeker, de voorzitter tot andere wijze van be handeling te brengen, wat niet door hem is gedaan. II. In het artikel van de heer Verhoef wordt een regelrechte aanval gericht op de Kamerleden Groen en Ven der Weyden en zonder enig verder argument gesteld, dat we in het L.T.B.-gebied in een zwakke po sitie verkeren, dat er voor hen geen gelegenheid overblijft voor de behar tiging van de agrarische belangen en zeker niet voor intensieve bestude ring. Het is de heer Verhoef bekend, dat zijn standpunt een algemene is ge worden in de laatste jaren, hoewel in het publiek dit vrijwel nooit ge zegd en nog minder geschreven wordt. Wij leven in een vrij land en de heer Verhoef kan dus schrijven en denken, wat hij wil. Maar als bestuurslid van de Kring Leiden kan de heer Verhoef weten, dat bij de laatste candidaatstelling voor de Tweede Kamer van de onge veer 60 tot 70 candidaten in onze Kieskring gesteld, v. d. Weyden in verreweg de meeste afdelingen can- didaat was gesteld 20 afdelingen meer dan de daarop volgende. De daaropvolgende was de heer v. d. Ploeg en daarna de heer Groen. Ik wil allerminst beweren, dat can didaatstelling in zeer veel afdelin- genu inhoudt, dat dit de beste can didaten zijn; maar wel dat onjuist is de bewering dat Groen en v. d. Wey den geen vertrouwen hadden bij de plattelandsbevolking in de laatste jaren, want deze candidaatstelling is nog geen jaar geleden. III. In zoverre de heer Verhoef er op wijst dat er wel eens een pe riode kan zijn waarin de activiteiten van enig Kamerlid minder is dan ge woon, mag ik er op wijzen, dat wat voor my zelf betreft (en de heer Ver hoef wist dat) in het jaar 1955'56 mijn echtgenote en ikzelf wegens een ernstige ziekte een half jaar in het ziekenhuis hebben doorgebracht, mijn vrouw vanaf 12 juni tot 3 no vember en ik daarna vanaf 8 no vember tot 23 december. Dat een dergelijke periode met de daaraan voorafgaande en aansluiten de periode niet bepaald geschikt is om veel activiteit te betonen, geloof ik dat ook de heer Verhoef zal moe ten toegeven. Ik kan de heer Ver hoef alleen maar van harte en wel gemeend toewensen, dat hij een der gelijke periode in zijn leven met zijn gezin nooit zal behoeven mee te ma ken. IV. Zeer belangrijk vond de heer Verhoef de mededeling van de heer Van der Ploeg, dat de georganiseerde landbouw „pas in 1956 tot een eens luidend standnpunrt was gekomen in het te voeren beleid" en hij verbindt daaraan de opmerking, dat in het bizonder daaruit blijkt dat in eigen L.T.B.-verband de eigen belangen ac tiever en concreter moeten worden behandeld. De heer Verhoef, die ook L.T.B. - lid is, had deze opmerking minstens op de vakgroepledenvergadering van de L.T.B. in Haarlem moeten maken, maar daar heeft men de heer Ver- Jioef niet gehoord. Overigens is het ook een wat overtrokken standpunt het voor te stellen of de L.T.B. alleen de landbouwpolitiek kan maken, om dat de veehoudersvakgroep één der 4 vakgroepen van de L.T.B. is; voorts dat de L.T.B. één der 4 samenstel lende delen, van de Kath. Boeren- en Tuindersbond is, en dat daarnaast van uit te gaan, dat de consument het zo verschrikkelijk vindt wanneer hij de kostprijs van de melk moet be. talen. Daar wordt niet bij voorbaat van uit gegaan maar dat is een vast staand feit, gezien de historie. Als de melkprijs slechts met een twee cent verhoogd moest worden in het verleden, werden van alle kanten hiertegen protesten aangevoerd. Bij de laatste verhoging zelfs zó, dat elk Kamerlid op zijn bank een schrijven vond van de Ned. Consumentenbond, waarin betoogd werd geen medewer king te verlenen aan een verhoging van het vetgehalte van de consump- tiemelk, omdat hierdoor de prijs ver hoogd zou moeten worden, een prijs, die, zo werd gezegd, door tal van ge zinnen toch al zéér moeilijk betaald kon worden. Zo eenvoudig als de heer Verhoef het tracht voor te stellen is het dus niet. Een geheel andere zaak is, dat het standpunt dat de consument de kost prijs van de melk dient te betalen algemeen door de gehele georgani seerde Landbouw wordt ingenomen en uit den treure door de organisaties, het Landbouwschap en de agrarische vertegenwoordigers wordt herhaald. Dat is allerminst een nieuwe uitvin ding. Degene, die hierover schrijft, en de Kamerleden te weinig activiteit verwijt, dient dan kennis te nemen van het voorlopig verslag van vaste Kamercommissie voor Land- Eveneens deed het hun vreemd aan, dat de minister voor enige maanden de vastgestelde melkprijs met hand en tand heeft verdedigd en iedere verhoging resoluut afwees, terwijl hy nu de verantwoordelijk heid voor de te lage melkprys van zich afschuift. De vraag kan worden gesteld of, indien er ^besluiten van Regerings wege werden genomen, die niet de instemming hebben van de minister die er het meest bij betrokken is, deze dan niet behoort af te treden? Dit laatste heb ik zelfs op verga deringen van boeren nog niet horen zeggen, maar door de agrarische Ka merleden is dit wel gesteld geworden in het Voorlopig Verslag van Land bouw. Daarop volgt dan: De landbouw moet eenzelfde loon kunnen bieden als andere bedrijfstakken. Het ge- investeerde kapitaal in de landbouw behoort een redelijke rente op te kunnen brengen. Bedrijfsgebouwen moeten behoorlijk onderhouden kun nen worden. Tevens moeten de nor male bedrijfsrisico's gedragen kunnen worden uit de normale opbrengsten. Indien het landbouwbeleid dat ver hindert, schiet het ernstig tekort. Bovenstaande is tot stand gekomen met medewerking ook van de Ka merleden Groen en v. d. Weyden, die niet alleen de melkprys kunnen vaststellen, zoals de heer Verhoef zal moeten begrijpen. Het lijkt my gevaarlijk als een agrarisch bestuurslid van de Kring wantrouwen uit tegen de eigen agra rische afgevaardigden, en als het ge beurt moet dit gemotiveerd zyn, wat naar mijn mening niet het geval was. De heer Groen behoef ik zeker niet xietri ui uua ucuuci /.ckci IS bescherming te nemen. Men mag rische Kamerleden hebben medege werkt, uitgebracht op 26 okt., dus voordat het Landbouwschap met zijn eisen bij de Regering op tafel is ge komen. In 17 bladzijden wordt hier in met cijfers gedocumenteerd, aange toond, hoeveel de landbouw achter gesteld is bij andere maatschappelij ke groeperingen. Woordelijk staat in dit verslag, aan de minister gericht door de Kamer, nadat men de argu menten heeft aangevoerd, het vol gende: Het had Op de leden een vreemde indruk gemaakt, dat de minister tot voor enige maanden sterk aan zijn beleid had vastgehouden, maar in redevoeringen tijdens de verkiezings periode, o.a. te Kampen, een geheel ander geluid deed horen. alleen hopen (en ik zeg dit uit 23- jarige ervaring), dat, als hij weggaat, men iemand weet te vinden even be kwaam en integer trouw altijd op zijn post, vierkant vasthoudend aan wat hij een kath. belang vindt met een grote kennis van alle agrarische problemen. Het is voor ieders geestelijke even wicht goed ook maar eens ongezou ten critiek te horen op zichzelf. Dat bewaart voor arrogantie en over schatting. Maar als deze berust op onjuist heden, stel ik ook prijs op hoor en wederhoor. Met vriendelijke dank voor de plaatsing, M. P. VAN DER WEYDEN. Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden: Het aanbod (de arbeidsreserve) markt tot tevredenheid stemmen. Im- Het zaaltje in de Maria Gijzensteeg bleek bijna te klein om de vele be langstellende ouders van de meisjes het Landbouwschap gevormd wordt de Sint Martha-VGLO te herbergen. 'n Belangrijk gedeelte van de avond werd gevuld met een gloedvolle en dikwijls geestige toespraak van pa ter Aarnink S.J. Onze moderne jeugd is heus zo slecht niet, maar de ouders moeten proberen hun dochters te begrijpen en ze met veel gediuld door de moei lijke puberteitsjaren heen leiden; dat is, volgens spreker, opvoeden. Dat het goede voorbeeld van de ouders zélf hierbij een grote rol speelt, is heel duidelijk. Eensgezind met elkander en met de hulp van God zullen zy hun grotere meisjes maken tot goede mensen van de maatschappij en tot moeders van goede katholieke ge zinnen. Na de pauze brachten de leerlin gen een stijlvol zang- en dansspel voor het voetlicht. Dit spel was af en de ouders hébben ongetwijfeld geno ten van deze smaakvolle avond, ge zorgd. Deze avond liet weer eens duidelijk De zg. Bevrijdinigspostzegels van 10 cent. De serie postzegels van de kan kerbestrijding in de fTajikeenwaar- den van 2, 5, 7, 10 en 25 cent en tot slot de serie Kinderpostzegels van 1955 in de frankeerwaarden van 2, 5,1 dat er door innige samenwerking van 7, 10 en 25 cent. leerkrachten en leerlingen veel te be- 1 reiken is. uit het Kon. Landfeouwcomité, de C. B.T.B. en de 3 landarbeidersorgani saties, die gezamenlijk tot een eens luidend standpunt moeten komen. In ontken beslist, dat de L.T.B. in gebreke is gebleven zijn invloed in dit geheel uit te oefenen, want reeds 2 jaar geleden was ons be stuursvoorstel om alle medewerking aan de L.E.I.-berekeningen op te zeggen indien de uitgangspunten van de L.E.I.-berekeningen niet gewijzigd zouden worden. Alleen op gronden van algemeen landbouwbelang, nl. om de eenheid geen geweld aan te doen, is toen van dat besluit terug gekomen door de vergadering. De heer Verhoef heeft van dr. Droesen ook kunnen vernemen, dat hij sprak van „een wat méér revolutio nair lid" van onze fractie, de heer v. a. Weyden, toen een vraag over sta king werd gesteld, wat nu niet be steeg, zoals verwacht kon worden, in de periode van 3 t.m. 8 december 1956 n.l. van 210 tot 260, voornamelijk als gevolg van seizoensfactoren. Dit is evenwel een normaal jaarlijks terug kerend verschijnsel. De afstoting van arbeidskrachten treedt op de voor grond in de seizoensgevoelige secto ren, zoals in de horecabedrijven en de landbouw, terwijl voorts diverse werken van korte duur beëindigd zijn. Tenslotte kan opgemerkt wor den, dat steeds tegen de feestdagen in de laatste maand van het jaar, zich het verschijnsel voordoet, dat diverse werken aflopen, terwijl met de uit voering van nieuwe objecten, o.a. in de bouwsector, gewacht wordt tot het nieuwe jaar, zodat weliswaar Zij het een latente, behoefte aan arbeids krachten bestaat. De plaatsing echter van diverse categorieën arbeidskrach ten ondervindt hierdoor vertraging. Overigens bestaat in andere, niet sei zoensgevoelige bedrijfstakken, zoals o.a. de metaalindustrie en de textiel industrie, een permanent tekort aan personeel. Een vergelijking met de standcij- fers van het overeenkomstige tijdstip in 1952, 1953, 1954 en 1955, wijst uit, dat de arbeidsmarkt nog steeds een gunstig beeld vertoont. De voordelige verschillende bedragen nl. resp. 1820, 1215, 410 en 135. Een analyse naar vorm van werk loosheid, een belangrijk gegeven ter beoordeling van de samenstelling dei- arbeidsreserve, levert het volgende beeld op: wrijvingswerkloosheid 115, seizoenswerkloosheid 80 (v.o. 45) en overige vormen van werkloosheid 65. Het aantal geregistreerde aanvra gen bleef vrijwel gelijk en beliep 410, waarvan er 170 betrekking had den op jeugdigen, 15 t.m. 18 jaar. Opgemerkt kan worden, dat de be hoefte aan arbeidskrachten in werke lijkheid uitgaat boven het aantal openstaaande vragen, vooral t.a.v. jeugdigen. In vrijwel alle bedrijfstak ken heeft men vacatures welke echter slechts geleidelijk of ook wel eerst na zeer geruime tijd vervuld kunnen worden. Niettegenstaande het feit, dat de krappe arbeidsmarkt incidentele moeilijkheden oplevert, kan toch de huidige gesteldheid van de arbeids- heel door hun eigen dochters V€*^J>aald getuigt van een zachtzinnig optreden door ondergetekende, dit als een verdienste moet aange zien, dat er een frisse geest waait qpr merkt worden, laat ik geheel buiten de V'GIÏO aan de Pelikaanstraat en ^beschouwing. Tenslotte maakt de heer Verhoef de opmerking, dat het een kapitale denkfout is om bij voorbaat er maar GROFSMEDERIJ LEIDEN. e resultaten over de eerste drie kwartalen van de N.V. Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij Leiden mogen, volgens de directie, bevre digend orden genoemd. De verbetering van prijzen en le veringsvoorwaarden, waarvan in het laatst verschenen jaarverslag melding werd gemaakt, heeft met betrekking tot de in 1955 geboekte opdrachten, tot een ruimere winstmarge geleid. De lonen en grondstoffen zijn in 1956 dermate gestegen, dat het de di rectie niet mogelijk was, deze geheel door productieverhoging te compen seren. Welke invloed het eindresultaat van 1956 zal ondervinden van de be perking, welke de prijsstabilisatie het bedrijf oplegt, is op het ogenblik nog niet geheel te overzien. Triers thans is de situatie in het alge meen zo, dat, behoudens normale sei zoeninvloeden de wrijvingsfactoren (korte periode van werkloosheid bij wisseling van arbeidplaats) nagenoeg aan een ieder een plaats in het ar beidsproces kan worden geboden, vanzelfsprekend afgedacht van bij zondere persoonlijke omstandigheden of beperkingen van ingeschrevenen. Vrouwen. Het aanbod van vrouwelijke ar beidskrachten onderging geen wijzi ging van enige betekenis en bedroeg op 8 december 1956 90. De vraag omvatte ruim 400 gere gistreerde aanvragen, waarvan er 180 betrekking hadden op jeugdigen, 15 t.m. 18 jaar. Vooral in de textiel-, de confectie en de winkelbedrijven, als mede in de huishouding bestaat grote behoefte. Fondclub „Leiden en omstreken" toonde keur-collectie duiven De jaarlijkse show van de postdui ven vereniging de Fondclub „Leiden en omstreken" zaterdag en zondag in de „Kleine Burcht" gehouden trok ook nu weer aller aandacht. Niet minder dan ruim 200 vogels werden ingezonden en de heren keur meesters L. A. v. d. Eynden en Fr. Frijsburg, beiden uit Rotterdam, hadden echter geen gemakkelijke taak om uit deze bijzondere collectie de diverse vogels te vinden, die be halve kleur ook op vliegtype werden, gekeurd en t dient gezegt dat ook op vorige tentoonstellingen, toch bijzon dere rassen op de voorgrond traden. Noemen wij eerste de beste en wel: Beste oude doffer Jac. van Nieu- wendijk; beste oude duif M. Wolles- winkel; beste jonije doLer Chr. v. d. Pluym; beste jonge duif A. Siera. Tot slot kwamen in diverse klassen de volgende winnaars uit de bus. Ereklasse A. (doffers welke sinds 1954 tenminste de 10e prijs in de fonddclub hebben verdiend: 1. G. A. van Albada; 2. P. Groenendijk. Ereklasse B. (duivinnen, idem). 1. M. Wolleswinkel; 2. G. A. van Albada. Klas 1: doffers van 750 t.m. 1050 km.: 1. Jac. van Niekerk, 2. J. W. Wolters, 3. J. Beekman, 4. M. Jonge- leen, 5. Ghr. v. d. Pluym. Klas 2: (duivinnen van 750 km. tot 1050 km.): 1. SmitHoek, 2. J W. Wolters, 3. Gebrs. Passchier. Klas 3: doffers van 500 t.m. 750 k.m.: 1. Jac. van Niekerk, 2. M. Wol leswinkel, 3. L. Gijsman, 4. H. van Riet, 5. Gebr. de Wit. Klas 4: duivinnen van 500 t.m. 750 km.: 1. Jac. van Niekerk, 2. Nic. Ouds hoorn, 3. gebrs. de Wit, 4. Jac. Kre kelaar, 5. A. de Graaf. Klas 5: jonge doffers bevlogen: 1. A. Siera, 2. J. Pouw, 3. A. v. d. Hulst, 4. Jac. Krekelaar, 5. J. Pouw. Klas 6: jonge duivinnen, bevlogen: 1. A. Siera, 2. OttenDekker, 3. Nic. Oudshoorn, 4. A. Boot, 5. A. Boot. Klas 7. jonge doffers, die Orleans heben gevolgen: 1. Chr. v. d. Pluym, 2. gebrs. de Wit. Klas 8. jonge duivinnen, die Or leans hebben gevloden: 1. Chr. v. d. Pluym, 2. Nic. Oudshoorn.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5