Moeilijkheden van thans eisen 'n offer van alle groeperingen De Statendam tijdens proefvaart op de Noordzee in moeilijkheden Zure geluiden zijn voorbarig Voor de werkplaats van één ambtenaar f 7.000,- begroot „Die Toebacksuyghers" wonnen 't Nederlandse kampioenschap MAANDAG 17 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 K.A.B.-VOORZITTER MIDDELHUIS: Om nu de prijsontwikkeling in de hand te houden en prijsverhogingen te beperken tot het onvermijdelijke, dienen de werkgeversorganisaties er voor in te staan, dat de genoemde loonsverhogingen en andere verbeterin gen in het algemeen niet in de prijzen zullen worden doorberekend, zo verklaarde de voorzitter der Katholieke Arbeidersbeweging de heer J. A. Middelhuis op het heden te Utrecht begonnen congres der K.A.B. Er is een zekere beperking van de bestedingen nodig, zoals die globaal worden gegroepeerd in overheidsuitgaven, investeringen en in de con sumptie van de gezinnen, aldus de heer Middelhuis. Hij vond het nodig er op te wijzen, dat niet alleen de loonsverhogingen van dit jaar de oorzaak zijn van de huidige moeilijkheden. Bepaalde figu ren, die altijd wel hebben gezegd, dat de lonen te hoog werden, maar die zwijgend voorbijgaan aan de grote belastingverlagingen van 1955, waardoor circa 50 miljoen gulden meer vrij kwam voor bestedingen en waarvan stellig niet het grootste deel in de arbeidersgezinnen terechtkwam, heb ben dit in de laatste tijd pogen te poneren. De grote belastingverlagingen en belastingfeciliteiten van 1955 en de loonsverhogingen van 1956 hebben samen de bestedingen aanmerkelijk opgevoerd. Indien de gestegen lasten van het bedrijfsleven geheel of ge deeltelijk zouden worden doorbere kend in de prijzen, dan zou een af- wentelingspolitiek in het leven wor den geroepen, waarna prijsverhogin gen de welvaartsverruiming gedeel telijk of geheel te niet zouden doen, dat weer loonacties tot gevolg zou hebben. NIET WATERDICHT. Al is de prijsstabilisatie niet abso luut waterdicht, zo zei de heer Mid delhuis, het lijdt geen twijfel, of zon der die prijsbeheer sing zouden de prij zen van vele artikelen thans belang rijk hoger zijn. De prijspolitiek van minister Zijlstra heeft succes geboekt; met deze politiek is vooral het belang van de vergeten groepen gediend. Momenteel is de prijssituatie het ge vaarlijke gebied en in niet geringe mate zal het van de zelfbeheersing op dit gebied afhangen of de zaak te houden is. Geen gelukkig voorbeeld. Het staat nu wel vast, dat er aan enige prijsverhoging niet valt te ont komen. Door de verhoging van gas- en elektriciteitstarieven heeft z.i. een aantal gemeentebesturen echter geen gelukkig voorbeeld gegeven; door de verhoging van bus- en tram- tarieven evenmin. Rijks- en lagere overheden zul len er ernstig rekening mee moe ten houden, dat ook zij een zicht bare en concrete bijdrage hebben te leveren aan het streven om de prijzen in de hand te houden. Overheden en bedrijfsleven hebben het voor een belangrijk deel in de hand, of de werknemersvakbeweging in de loonsector voorshands de rust zal kunnen bewaren, want bij het brengen van offers zijn de werkne mers er vrijwel direct bij. Enkele prijsverhogingen hebben zij al te pak ken en bovendien moeten zij per 1 januari hun loonoffer brengen van rond een procent. SOLIDARITEIT. De K.A.B. acht het echter juist en is bereid te verdedigen, dat de werk nemers een bijdrage leveren in dat gene, wat het landsbelang eist. Niet omdat zij het wel kunnen missen, maar omdat zij dat aan de ouderen verplicht zijn. Met de algemene ouderdomsverzekering wordt een mooi stuk solidariteit in praktijk ge bracht, waarover men zich slechts kan verheugen en dat iedereen ook wat waard moet zijn, aldus de heer Middelhuis. Hij betoogde verder, dat op het ge bied verbetering bedrijfs- en beroeps- pensioenen nog een ruim veld ligt voor actie en initiatief van de K.A.B. Sprekende ove* een aantal wetsont werpen, waarmee de doorwerking wordt beoogd van de loonsverhogin gen in de uitkeringen krachtens de sociale verzekeringswetten, had hij er alle waardering voor, dat de re gering hierin het meerderheidsadvies van de Stichting van de Arbeid heeft gevolgd.Als ook de Eerste Kamer de ze voorstellen heeft goedgekeurd, zul len de uitkeringen krachtens de in validiteitswet en de ongevallenwet, met de daarop verleende tijdelijke toeslagen, met tien procent worden verhoogd en wel met ingang van 1 september 1956. Ook de kinderbijslag uitkeringen zullen dan met tien pro cent worden verhoogd, deze met in gang van 1 oktober 1956. De K.A.B. neemt aan, dat de ge meentebesturen en de gemeentelijke diensten van sociale zaken geen aan leiding zullen vinden de extra uitke ring van een halve maand voor do be jaarden geheel of gedeeltelijk in min dering te brengen op de bij-uitkerin gen aan de bejaarden. Voorts staat de K.A.B. op het stand punt, dat de algemene stijging van het indexcijfer van de regelingslonen niet tot gevolg mag hebben, dat daar door de kring dei verzekerden van de ziektewet (inclusief ziekenfondsbe- sluit) en werkloosheidswet wordt verkleind. De K.A.B. is van oordeel, dat de behoefte aan deze verzekeringen voor hen, die reeds daaronder vielen, met een algemene stijging van het loon niveau niet geringer zal zijn. De K.A.B. heeft meer dan gewone belangstelling voor het plan van de regering om, wat betreft sociale ver zekeringen, achtereenvolgens te ko men met een kinderbijslagwet als volksverzekering, een weduwe- en wezenverzekering, een herziening van de ongevallenverzekering en een ziekenfondswet. JUIST S ER-AD VIES Sprekende over het SER-advies, zei de heer Middelhuis dat de laatste we ken hier en daar zure opmerkingen zijn gemaakt, zoals: „het SER-advies geen objectief advies, maar een compromis, een produkt van het wel bekende touwtrekken." Andere, niet minder bittere stemmen, vroegen of men „de weg terug" van de dertiger jaren weer in moet, met zijn beruchte aanpassing, waarbij de kleine man weer het gelag moet betalen. Ten eerste. Voor wat de eerste soort van uitla tingen betreft, merkte spreker op, dat de vertegenwoordigers van de centra le werkgeversorganisaties geen klei ne jongens zijn, die maar voetstoots toegeven aan wat de arbeidersleiders vragen. Zij hebben zich in de com missie van de SER volledig bewust getoond van hun eigen verantwoor delijkheid. Zij stelden prijs op een reeël overleg met de kroonlieden en de arbeidersvertc ^enwoordigers om 'n aard nog groter. gezamenlijke oplossing te vinden voor de gerezen moeilijkheden. Zy hebben tevens de moed gehad, medewerking te verlenen aan maatregelen, die wel niet bij alle leden van hun verenigin gen in goede aarde zullen vallen. Eerder valt het tegendeel te vrezen. Des te meer verdient him houding respect, aldus de heer Middelhuis. Ten tweede. Voor wat de andere opmerkingen betreft over de „weg terug", merkte hij op, dat er bij de K.A.B. volledig begrip heerst voor de moeilijkheden van de laagst betaalden, maar de uit lating noemde de voorzitter onjuist, want een vergelijking met de aanpas sing van de dertiger jaren raakt z.i. kant noch wal en van een weg terug is allerminst sprake. Het is juist de weg van de sociale vooruitgang een nieuwe mijlpaal de ouderdomswet op die lange weg van sociale voor uitgang naar sociale zekerheid, aldus de heer Middelhuis. Adelborstendefilé voor kroonprinses Gekleed in een lichtbruine japon met daarover een kort bruin bont jasje heeft kroonprinses Beatrix za terdagmorgen het défilé in ontvangst genomen van de adelborsten, die in het Koninklijk Instituut voor Marine te Den Helder hun opleiding ont vangen. De publieke belangstelling in Den Helder, die altijd groot is voor het jaarlijks terugkerende militaire fes tijn, was thans, nu de kroonprinses deze plechtigheid bijwoonde, uiter- Miljoenencomplex voor Luchtvaartstaf Het rykskantorengebouw van de le Van den Boschstraat in Den Haag is het eerste gebouw dat door de Rijksgebouwendienst werd gebouwd, zonder dat vaststond, wie de gebrui kers zouden worden. Tijdens de bouw van het complex, dat zal be staan uit vier hoge vleugels dwars op de Van den Boschstraat, verbonden door drie lagere vleugels langs deze straat, heeft de regering echter be sloten, dat het gedeelte dat thans na genoeg gereed is, zal worden betrok ken door de Luchtmachtstaf Neder land en het resterende gedeelte be stemd zal worden voor het Ministerie van Landbouw. Dit nieuwe rijkskantorencomplex zal een nuttige vloeroppervlakte heb ben van in totaal 20.000 m2 en eindé 1961 geheel gereed zijn. Om te zorgen dat men zich beter zou kunnen oriënteren in dit grote complex, heeft men met verschillen de materialen en verschillende kleu ren gewerkt; aan verscheidene kun stenaars is in dit verband de moge lijkheid gegeven op de muren van de hallen proeven van bekwaamheid af te leggen. Voor het eerste gebouw is wandschildering gekozen, voor het tweede gebouw het mozaiek en voor Tijdens een proefvaart is het nieuwe schip van de Holland-Amerika-lijn, de „Statendam", gistermiddag 80 mijl zuid-zuid-west van IJmuiden in moeilijkheden geraakt, doordat storing ontstond in de hoofdmachines. Door de zuid-wester storm, die de Noordzee beheerste, raakte het schip op drift, zodat de directie, die de proefvaart meemaakte, besloot sleepboothulp aan te vragen. Nadat het verzoek om assistentie gedaan was, verlieten onmiddellijk sleepboten van IJmuiden, Hoek van Holland en Vlissingen de havens, maar Weismuller uit IJmuiden wist een contract met de Holland-Amerika-lijn af te sluiten, zodat de andere slepers onverrichter zake weer naar huis konden terugkeren. sleepten zij de Statendam, die zelf de machines ook zacht liet mee draaien, naar Hoe» van Holland, waar 2 andere slepers van Weismuller ge reed lagen om trossen aan de ach terzijde van het schip te bevestigen, waardoor het beter bestuurbaar werd in de Nieuwe Waterweg. Vanmorgen was het avotuur ten einde en lag de Staten dam stevig aan de Rotterdamse kade gemeerd. Machine-storing bij Zuid-W ester-storm Drie slepers, gevolgd door 3 andere verlieten IJmuiden en bereikten gis teravond tussen 6 uur en half acht de Statendam, die naar het Noorden afdreef. Zij hebben trossen weten te bevestigen en kregen het schip on der controle. Met een vaart van 5 km. per uur Een luchtopname van de nieuwe aan winst voor de Nederlandse koopvaar dijvloot: de nieuwe „Statendam" tij dens de technische proefvaart op de Nieuwe Waterweg, die zaterdagmor gen werd gemaakt. „Luchtopname AiNP-foto". DODELIJK MIJNONGEVAL. Zaterdagmorgen is de 34-jarige lo comotiefmachinist H. Scheijen uit Geleen bij een ongeval in een steen gang op de 548 meter verdieping van de staatsmijn Miaurits omgekomen. De man was gehuwd en had een kind. De aard van het ongeval is nog niet bekend. Bij het spelen raakte zaterdag middag in de nieuwbouw van de een zesjarig jongetje uit deze buurt in een met water gevulde bouwput. Het kind verdronk, voordat hulp kon worden verleend. het derde gebouw de grafittotech- niek. De kunstenaars die hebben me degewerkt aan het gedeelte van het gedeelte van het gebouwencomplex,] dat thans in gebruik is genomen, wa ren G. Hordijk, H. Kooien, Chris de 1 Moor, Nic Wijnberg, M. van de Neut1 H. van Norden, G. van Remmen en A. C. Roth. De kosten van dit gebouwencom plex, dat plaats zal kunnen bieden aan 3.500 ambtenaren, worden ge raamd op 23 miljoen gulden. Nationale vergadering Kajotterafgevaardigden Gisteren is in Utrecht de elfde na tionale raadsvergadering gehouden van de Katholieke Arbeiders Jeugd beweging in Nederland, waarbij on geveer honderd afdelingsafgevaar digden uit het gehele land aanwezig waren. De heer G. van Bakel besprak in zijn openingswoord de uitzending van Kaj ottersleiders naar Tanganyika en Kenya, die daa rzijn te werk gesteld in de missie van de witte paters. De ploeg voor Tanganyika werkt daar onder de directe verantwoordelijk heid van de Nederlandse KAJ. en de bisschop van Karema, mgr. Siedle. Met het vertrek van de ploeg naar Kenya is een nieuwe fase ingeluid van deze actie, omdat deze ploeg zal staan onder leiding van de nog jonge Kardinaal Van Rossum-stichting, die zich ten doel stelt leden uit alle la gen van het maatschappelijk leven uit te zenden naar de meest bedreig de missiegebieden. Aan de Rome-Kruistocht in 1957 zullen 30.000 jonge arbeiders en ar beidsters uit de gehele wereld deel nemen; ook het Nederlands episco paat zal hier zijn vertegenwoordigd. De vergadering nam afscheid van de bestuursleden L. Fober en T. van Herpen, aan wie een afscheidscadeau werd aangeboden. EXPOSITIE JOEP NICOLAS. Zaterdagmiddag heeft de glazenier Joep Nicolas zyn expositie van schilderijen, glas-in-lood en schetsen in het „Catharina-gasthuis" in Gouda geopend, waarvoor van de zijde der kunstenaars en autoriteiten grote be langstelling bestond. De inleiding na het welkomst woord van burgemeester mr. dr. K. F. O. James werd ook door de gla zenier gehouden, burgemeester Ja mes deelde mede, dat het de bedoe ling is in Gouda een groot centrum van glasschilderscultuur te stichten, als voornaamste facet van het Ca tharina-gasthuis. Joep Nicolas prees de glasramen van de Goudse St. Jan als de beste 16e-eeuwse glasschilderkunst ter we reld. Jeugdbende werd in Eindhoven opgerold De Eindhovense politie heeft in het stadsdeel Stryp drie jongelui, twee jongens van 19 jaar en een jongen van 17 jaar, gearresteerd. Twee hunner pleegden onlangs een inbraak in een winkel aan de Hastel- weg, waar zij een geldkistje met en kele honderden guldens alsmede een bedrag uit de kassa buit maakten. Geparkeerde auto's waren voor de knapen ook niet veilig; zij kaapten daaruit wat naar hun gading was. De jongste van het trio was voor geen kleintje vervaard: hy schrok er niet voor terug om langs een regenpijp omhoog te klimmen en zo een wo ning binnen te dringen, waaruit hij met een geldkistje terug keerde. Vandaag werd het edele trio voor de officier van justitie in 's-Herto- genbosch geleid. VREEDZAME HAGENAARS Brandje van 6,932 seconden Het klonk dreigend, die in fors Duits gesproken waarschuwing: „Achtungzwanzig Sekunden zehn... fünf... jetzt!" Maar het was niet zo erg dreigend bedoeld, integendeel, de sfeer was zo gemoedelijk, dat men maar een uur tje te Iaat begonEn er werd Duits gesproken in het kleine zaaltje van Amicitia in Den Haag, omdat er Duitsers meededen, overigens buiten mededinging, want het ging erom wie er kampioen van Nederland zou wor den in het pijproken, en dat werd degene die het langst van allemaal met 3,3 gram baai de pijp in brand kon houden. Vorig jaar werd de heer R Frie- deriks uit Den Haag de „duurzaam ste" pijproker van ons land. Toen hield hy 102 minuut het vuur in het luttele beetje tabak van zijn lan ge Goudse pijp. Die lange stenen Goudse pijp is een van de voorwaar den en de tweede, dat men maar één minuut tijd en twee lucifers heeft om de tabak aan te steken, vandaar die waarschuwing in stevig Duits. De verliezer. „Sie rauchen jetzt vier Minuten" klonk het na die eerste waarschu wing, en even later viel de eerste mededinger al af: zijn pijp brandde maar vier minuten en 25 sekonden. Het kleine zaaltje, waar onder aus piciën van de International Associa tion of Pipesmokersclutos deze natio nale wedstrijd, georganiseerd door de Haagse rookclub „die Toebacksuy ghers" werd gehouden, werd steeds dichter van de zware tabakswalm, want alle deelnemers zogen zuinig jes maar doortastend op hun stenen pijp en bliezen bedachtzaam dikke wolken. De winnaar. Tenslotte na 115 minuten 32 sec. bleef er één man over, wiens pijp nog heel zachtjes brandde. Dat was de heer B. Dijkstra uit Den Haag, de kampioen van 1956, en dat moet een heel goede man zijn, want het stre ven van alle verenigde pijprokers is: „het bevorderen van de vrede, de vreugde, de vriendschap, van het ver trouwen en de verdraagzaamheid". Op de tweede plaats eindigde C. v. Maastricht, 105 min. 7 sec., op de derde plaats P. de Haan 91 min. 40 sec., beiden uit Den Haag. De drie prijswinnaars zijn allen lid van „die Toebacksuyghers" waarmede deze club tevens het Nederlandse club kampioenschap heeft veroverd. Een van de deelnemers, de 72-jarige heer J. H. v. d. Braek, dampte nog een aardig pijpje mee.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6